ZEEUWSE COURANT België haalt weer vlees terug 71 Transport laakt rijverbod bij eclips [Zon® tfactor 3 Waarschuwing tegen golven schepen E U RO PA K K E R Schiphol terug op bord van kabinet 4 WEKEN Canyoning eist achttien levens ïrintratuin 25° u Europese Commissie eist strenge maatregelen in nieuwe gifzaak Vissers vermist Prijstreffer Bmsmi Deltavlieger verwondt duo bij val in Breskens M «t TT 95 Arafat krijgt bedenktijd Queen Mum op weg naar de 100 Noodklok over gehandicapten Weer goud Van den Hoogenband Onrust in wijk van Dordrecht VOOR 16,00 JA, ik wil: NO 6 Zomers Zonnig, maximumtemperatuur rond 25 graden. Vrij krachtige tot krachtige noordoostenwind. pagina: 9 10 11 13 242e jaargang no. 176 woensdag 28 juli 1999 losse nummers 1,80 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Op het Bad- strand in Vlissingen zijn dins dag de eerste twee borden ge plaatst die strandgangers moeten waarschuwen tegen de vloedgolven van passerende zeeschepen. De pictogrammen zijn ontwik keld en betaald door Rijkswa terstaat. Behalve op het Bad- strand komen er twee borden op het Nollestrand. Op de overige stranden van Walcheren hebben badgasten geen last van de gol ven. Schepen die pal langs de Vlis- singse stranden varen, kunnen gevaarlijk zijn voor mensen die dicht bij de waterkant liggen. Zij veroorzaken enorme golven, die zo krachtig zijn dat ze kleine kinderen de Westerschelde in kunnen sleuren. Strandwachten zijn alert op de grote schepen. Zij waarschu wen de badgasten door te flui ten. Op de nieuwe borden is een pas serend schip te zien dat een hele grote golf veroorzaakt. Duide lijk te zien is verder een zwem mer in nood, die zijn beide ar men omhoog steekt en om hulp vraagt. Het is de bedoeling dat de bor den bij alle toegangen tot het Badstrand komen te staan. foto Ruben Oreel door Paul Koopman BRUSSEL - Ruim een maand na het uitbreken van het dioxineschandaal haalt België opnieuw ver dachte voedingswaren uit de handel. Gisteravond besloot het kabinet-Ver- hofstadt alle varkensvlees met meer dan twintig pro cent vet bij slachthuizen en slagerijen op te kopen. De maatregel volgt op de vondst van PCB's in stalen van veevoer dat op 11 maart werd geprodu ceerd. De lijst met 'geblokkeer de' veebedrijven werd daarop uitgebreid met 233 varkensmes- ters die tot dan toe nog veilig werden geacht. De Europese Commissie vindt de maatregel van de Belgische regering onvoldoende. Volgens het dagelijks bestuur van de EU moeten alle varkensproducten met meer dan 2 procent vet wor den vernietigd als daarvan de ÏJMUDDEN - Een boot met twee volwassenen en een kind wordt op de Waddenzee vermist. Een woordvoerder van deKust- wacht zei vanochtend dat met drie reddingsboten en een heli kopter wordt gezocht. De drie zijn gisterochtend in de open visboot vertrokken vanaf de Afsluitdijk. ANP herkomst niet is te achterhalen. ,,De Belgische regering moet al le mogelijke maatregelen ne men om te voorkomen dat di oxine in de voedselketen terecht komt", aldus een hoge ambte naar van de dienst Landbouw. België staat opnieuw aan hevige kritiek bloot nadat het de Euro pese Commissie en de overige lidstaten vorige week vrijdag inlichtte over de uitbreiding van de lijst met besmette bedrijven. De informatie kwam net als bij het uitbreken van de crisis laat, en was onvolledig. De 233 ver dachte bedrijven werden al me dio juli vergrendeld, over de oorzaak van de besmetting wer den tegenstrijdige mededelin gen gedaan. De Europese Commissie had gisteren geen goed woord over voor de handelwijze van de nieuwe Belgische regering. ,Men is niet in staat betrouwba re informatie te geven. Elke dag worden er nieuwe bedrijven aan de lijst toegevoegd. Dit betekent dat de Belgische overheid in het recente verleden in goed ver trouwen certificaten heeft afge geven voor varkensvlees dat niet van een veilig bedrijf af komstig was.", zei een commis siewoordvoerder. (Advertentie) MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) Reddingswerkers houden elkaar overeind in de kolkende stroom van de Saxet. foto Alessandro dellaValle/AP van onze redactie buitenland BÖNIGEN - In Zwitserland zijn gisteren volgens de politie bij 'canyoning' zeker achttien mensen om het leven gekomen. Bij deze sport is het de bedoeling zwem mend en abseilend een berg door een beekbedding af te dalen. Ten minste zes mensen hebben het onge luk overleefd en zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomenOnduidelijkis nog hoeveel mensen deelnamen aan de ex peditie. De deelnemers waren volgens de politie in een kloof van het riviertje Saxet bij Böni- gen in de buurt van Interlaken afgedaald, toen ze klaarblijkelijk door een hevig on weer werden overvallen en door de sterk gezwollen stroom werden meegesleurd. Het ongeluk werd tegen de avond ontdekt, toen de eerste lij ken aanspoelden in de ou de haven van Bönigen aan het Brienzer- meer. De Saxet is berucht dat het in korte tijd kan aanzwellen tot een kolkende stroom. Volgens de autoriteiten is het nog ondui delijk of zich buitenlanders onder de slachtoffers bevinden. De organisatie van de canyoning-tocht was in handen van de firma Adventure World. Het is het ern stigste canyoning-ongeluk in Zwitser land tot nog toe. DPA/RTR/AP BRESKENS - Een deltavlieger uit Terneuzen maakte dinsdag een lelijke val bij Breskens en verwondde daarbij twee men- De vlieger zweefde al anderhalf uur over de duinen ter hoogte van de Nieuwesluisweg in Bres kens. Vermoedelijk nam hij door een inschattingsfout de bocht te kort, waardoor hij tegen een duinpaal botste en het even wicht verloor. Bij het naar beneden komen raakte hij twee personen, die letstel opliepen aan rug en be nen. De slachtoffers, die direct hun weg vervolgden, verblijven waarschijnlijk in Cadzand. De vlieger liep ook enkele verwon dingen op en heeft zich onder doktersbehandeling gesteld. De politie stelt een onderzoekin naar de oorzaak van het onge val. doorWim Coenraadts DEN HAAG - De komende zonsverduistering in Frankrijk levert de Nederlandse trans portbedrijven vooral ellende op. Advertentie Breng de zomer in uw tuin met de zonnebloem, ofwel Helianthus 'Pacino'. Met een hoogte van 35-40 cm lachen ze de zon toe. Bloeien met meerdere grote bloemen. 4.95 per stuk, 3 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. Onder wegvervoerders heerst woede over het Franse besluit op woensdag 11 augustus een rijverbod voor het hele land af te kondigen. De werkgeversorganisatie Ko ninklijk Nederlands Wegver voer (KNV) snapt niet waarom alleen vrachtwagens tijdens de eclips moet stilstaan. Ook de be paling dat het rijverbod voor het hele land geldt noemt KNV vol strekt overtrokken. Parijs besloot vorige week het vrachtverkeer tijdens de zons- TEL AVI V - Premier Barak heeft de Palcstijnen twee weken de tijd gegeven zich te beraden op een Israëlisch voorstel om de uitvoering van het Wye-ak- koord te combineren met onder handelingen over een definitie ve regeling van het Israëlisch- Palestijnse conflict. Hij sprak gisteravond in Erez, op de grens met de Gazastrook, met de Palestijnse president Arafat, die na afloop al liet blij ken niets te voelen voor het Isra ëlische voorstel. GPD verduistering stil te leggen. Als reden gaven de Fransen de ver wachte drukte van kijkers op. Die zorgen bovendien voor ex tra gevaar op de Franse wegen. Het rijverbod geldt van tien uur 's ochtends tot drie uur in de middag. Twee minuten Onzinnig, oordeelt KNV. Het natuurverschijnsel is alleen maar te zien in een tweehonderd kilometer brede strook in het noorden van Frankrijk. De tota le verduistering duurt boven dien maar twee minuten en trekt rond het middaguur in een kwartier van het westen naar het oosten van het land. „Zonder reden moeten vracht wagens op honderden kilome ters van de zonsverduistering stilstaan"stelt een woordvoer der. Hij merkt op dat in België en Duitsland, waar de eclips ook is te zien, de wegen gewoon open blijven. Ook dat vrachtwagens als enige moeten bloeden stoort de weg vervoerders. Zelfs touringcars vallen buiten het verbod. Als het echt om veiligheid gaat, dan moeten de autoriteiten ook per sonenauto's en zelfs fietsen van het asfalt weren, vindt KNV. Op verzoek van de wegvervoer ders vraagt minister Netelenbos van Verkeer een toelichting van haar Franse collega. KNV kan leven met een rijverbod, maar dat dient wel beperkt te blijven tot het hoogst noodzakelijke. In (Advertentie) Erodium, bodembedekkende, vaste plant. Bloeit de hele zomer met prachtige witte of felroze bloemen. Staat graag in de zon of halfschaduw. J,95 De Britse Koningin-Moeder Elizabeth wordt volgende week woensdag 99 jaar. Daar zal ze vast en zeker een gin-tonic op drinken. De Queen Mum is een echte le- A vensgenietster. Achter gesloten deuren heeft de Commissie gedreigd met zware handelsmaatregelen, als de Bel gische overheid niet passend optreedt. Als uiterste maatregel overweegt de Commissie de ex port van Belgisch varkensvlees alleen toe te staan als de kwali teit via laboratoriumtests on omstotelijk is aangetoond. Verwarring Over de 'nieuwe' dioxinebe smetting bestond ook gisteren nog veel verwarring. Volgens het Belgische kabinet is het ver ontreinigde veevoer te herlei den tot de reeds bekende dioxi nebron Forga/Verkest. Maar de Commissie wees er gisteren op dat de hypothese van een een malige besmetting injanuari nu op losse schroeven staat. Het medio deze maand positief geteste veevoer werd immers op 11 maart geproduceerd. De Commissie eist daarom van Bel- gie nader onderzoek naar de nieuwe feiten. De recente ont wikkelingen werden gisteren in Brussel 'zorgwekkend' ge noemd. GPD Verstandelijk gehandicapten met ernstige gedragsstoornis sen komen nog te vaak in de isoleercel terecht of worden plat- gespoten omdat instellingen geen andere mogelijkheden zien. Die zijn er echter vaak wel, zegt de Stichting Consulenten team. In Zeeland komen volgens de stichting onge veer tien ernstig gevallen voor, vergelijkbaar met die F van de onlangs overleden Jolanda Venema. Zwemmer Pieter van den Hoogenband heeft giste ren op het EK in Istanbul zijn tweede gouden me daille veroverd. Na zijn zege met de nationale es tafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag was Van den Hoogenband ook de beste op de 50 meter vlin derslag. Op dezelfde af stand bij de vrou wen won Chan- O tal Groot brons. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 radio en televisie: 7; uit: 9,10,11 en 13; zeeland: 15,16,17 en 19; sport: 20 en 21buitengebied: 23, 24, 25 en 26. Europees verband optreden te gen de Franse maatregel heeft weinig zin. DeEU-lidstaten zijn er nog niet in geslaagd uniforme afspraken over rijverboden te maken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet moet beslissen welke milieunormen op korte termijn gaan gelden voor Schiphol. Dat komt door dat Schiphol, de milieubewe ging, omwonenden en andere betrokkenen daarover geen overeenstemming konden be reiken. Zij presenteren vandaag een verdeeld advies aan minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. In het Tijdelijk Overleg Plat form Schiphol (TOPS) liepen de meningen over geluidshinder voor de korte termijn uiteen. De milieubeweging en de bewo nersorganisaties willen strenge regels waarbij maximaal twaalfduizend woningen ern stige hinder mogen ondervin den. Bij meer overlast zouden er banen dicht moeten. Schiphol wil slechts dat er dan een boete wordt geheven. Onder meer de luchthaven, KLM en Martinair, maar ook de omringende gemeentes en de provincie, kunnen ermee leven dat soepeler met geluidshinder wordt omgegaan. Zij hanteren 15.500 woningen met geluids overlast als bovengrens, maar in de praktij k zit Schiphol al onder de twaalfduizend belaste wo ningen. Bij het overleg bleek dat een ak koord over geluidshinder dit DORDRECHT - De aanhouding van een 18-jarige jongen in de Dordtse wijk Krispijn is gister avond uitgelopen op botsingen tussen jongeren en de politie. Om de arrestatie te verhinderen belaagde een groep van twintig mannen vijf agenten. Vier agen ten raakten lichtgewond. Er werden enkele waarschuwings schoten gelost. De Mobiele Eenheid was gister avond laat paraat. De burge meester, korpschef van politie en justitie in Dordrecht besloten na middernacht de ME niet in te zetten. Het rumoer in Krispijn concen treerde zich rond de Jacob Ma- risstraat en het Jozef Israël- plein. Daar is het sinds afgelo pen zondag onrustig na twee schietincidenten. Hierbij kwam een 31-jarige Dordtenaar om. De arrestatie van gisteren staat los van de schietpartijen. ANP jaar moeilijk haalbaar is. Dat betekent dat het kabinet voor het komende gebruikersjaar, dat, loopt vanaf 1 november, de knoop moet doorhakken. Ook over de veiligheid staan de partijen lijnrecht tegenover el kaar. Omdat discussies muur vast zaten stelde TOPS dat het kabinet nu eens duidelijk moet aangeven wat het onder veilig heid verstaat. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 of O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31