Hindernisbaan naar de patiënt PZC Bijenvolk strijkt neer op De Wijde Bliek Tandarts met frees en ijzervijlen zeeland 14 Met sirene en zwaailicht over de verkeersdrempel Onderzoeksopdracht chaos N-Beveland eindelijk de deur uit Hardrijders op de bon Geen kerstgratificatie uitkeringsgerechtigden dinsdag 27 juli 1999 door Arjan van Westen VLISSINGEN - Drempels, bloembakken roodlichtcame- ra's bij kruisingen, een kantel- weg, rotondes en wegversmal lingen zijn een plaag voor hulpverleners in Zeeland. Ver- keersremmende maatregelen werken vertragend en veroorza ken overlast voor de soms zwaargewonde of doodzieke passagiers. De N59 op Schouwen-Duive- land is bij hulpverleners niet ge liefd. Het is er op warme zomer dagen druk. De ziekenwagens kunnen nauwelijks uitwijken op de smalle tweebaansweg. Sinds kort hangen er ook nog roodlichtcamera's van Bruinis- se tot aan Neeltje Jans. „Die kunnen een probleem gaan wor den,'' zegt L. Noordijk werk zaam bij de ambulancedienst Oosterschelde te Zierikzee. Noordijk en met hem vele colle ga's in het land vrezen dat ande re weggebruikers uit angst voor een bekeuring te vroeg voor het stoplicht remmen. Noordijk zit al 25 jaar in het vak. Hij heeft de tijd nog meege maakt dat er geen enkele drem pel in Zeeland te vinden was. Behalve de drempels, hekelt hij de vele bloembakken die in de Schouwse dorpskernen zijn verschenen. Toch zijn het niet alleen de obstakels die hinde ren. „Mensen gaan tegenwoor dig minder snel opzij. Ze horen ons niet door de harde muziek in de auto of het is pure onwil.'" Schade Volgens F. van de Akker, coördi nator bij de ambulancepost te Walcheren hebben de wagens van deze dienst al meerdere ma len schade opgelopen. Om binnen de wettelijk verplichte vijftien minuten op de plek de onheils te zijn, gaan de chauf feur's soms met hoge snelheid de drempels over. Dan gebeurt het wel eens dat de katalysator van de wagen vervangen moet wor den. ,,Ik wilde niet naar het zieken huis in België zegt een patiënt van ziekenhuis de Honte in Ter- neuzen. Hij koos voor het zie kenhuis Walcheren in Vlissin- gen om bestraald te worden. De dienst van Zeeuws-Vlaanderen had het te druk en de man is daarom door de Centrale Post Ambulancevervoer aan een ver pleger en chauffeur uit Vlissin- gen toegewezen. De chauffeur is zich op deze zogenaamde be- stelrit (zonder signalen) bewust van de klachten van de lichame lijk verzwakte patiënt. Afrem men voor drempels en spoorlij nen is noodzakelijk. Ook bij levensbedreigende situ aties, als de signalen aan zijn, behoort de chauffeur rekening te houden met de patiënt. De klachten kunnen van dien aard zijn dat ieder stootje of te wilde manoeuvre veroorzaakt door een rotonde het ziektebeeld ver ergert. Boot Er zijn nog voordelen aan het vak van ambulancechauffeur. De auto mag ook zonder patiënt gelijk de boot naar Vlissingen op. En de chauffeurs kunnen het veer vijf minuten laten wach ten. Maar in het algemeen leeft het idee dat de hulpverlening er de laatste jaren moeilijker op is geworden. Vooral in de drukke maanden juli en augustus. „Ons werk is er echt leuker op geworden", merkt K. van der Veer, hoofd operationele dienst van Delta Noord, de dienst uit Stellendam die ook op Tholen rijdt, cynisch op. Gelukkig heb ben we een extra post in St. Maartensdijk. Er zijn geen pro blemen met de aanrijtijden op Tholen." Het wordt volgens Van der Veer door de vele obstakels wel moei lijker om hier aan te voldoen. „De overheid heeft een keuze gemaakt tussen verkeersslacht offers en mensen die wé thuis moeten ophalen. En die laatste groep wordt moeilijker te berei ken." Zomerdrukte De zomerdrukte is voor de chauffeurs een jaarlijks terug komend ongemak. Om binnen een kwartier op het strand te ko men is een hele opgaaf. Chauf feurs hebben sleutels van de duinovergangen. Soms blok keert een sleutel en dan heeft de dienst een overschrijding. Er zijn nog meer irritaties. Volgens Van den Akker is het vaak zoe ken naar huisnummers. „Die zijn op de B-wegen vaak niet te lezen." En de opkomst van de mobiele telefoon heeft een keer zijde. Er wordt regelmatig on nodig gebeld. De ambulance dienst Walcheren rukte onlangs met spoed uit voor een kleuter met schaafwonden. Obstakel In Zeeuws-Vlaanderen heeft het project Duurzaam Veilig ook van hulpverleners veel kri tiek gehad. De omstreden kan- telweg zou de verkeersveilig heid juist tegen werken. „Zeeuws-Vlaanderen is een groot obstakel", aldus comman dant W. van Leersum van de ï'e- gionale brandweer Zeeland. Van Leersum is ook nauw be trokken bij het ziekenvervoer. „We komen binnenkort met een plan, waarin we onze visie op de verkeersremmers geven." Hard nodig vindt Van Leersum. „Nu denkt elke gemeente het goede te doen, maar er is nauwelijks samenhang in de aanleg van bi j - voorbeeld drempels." Overi gens gelooft Van Leersum niet dat de Zeeuwse ziekenwagens meer overschrijdingen maken dan de wagens elders in het land. Om vertragingen mede als ge volg van de verkeersremmers te beperken hebben de ambulan cediensten aparte posten in de regio's. Delta Noord heeft zoals gezegd een auto In St. Maar tensdijk. In Zeeuws-Vlaande ren staan de auto's verdeeld over Oostburg,Terneuzen en Hulst. In Westkapelle staat deze zomer als proef een wagen van de Am bulancedienst Walcheren, die ook een wagen in Middelburg heeft. En de Ambulancedienst Bevelanden post in de zomer maanden tot 18.00 uur op Neel tje Jans. Een Zeeuws probleem zijn de obstakels allerminst. Het pro vinciebestuur van Groningen heeft besloten dat het zo niet langer kan. De gedeputeerde zegt een eind te maken aan de ongebreidelde groei van ver- keersremmende maatregels. Ongerief is groot. We zouden bijna vergeten waarom al die barrières er in het verkeer zijn. Een verpleger van de Walcherse dienst merkt dan ook op„Als de drempels en rotondes er niet waren zouden er meer ongeluk ken zijn. Ze zijn in wezen be doeld er voor te zorgen dat wij minder werk hebben." doorlnqrid Huibers WISSENKERKE - De omstre den opdracht voor een onder zoek naar het functioneren van de gemeente Noord-Beveland is eindelijk de deur uit. Dat heeft burgemeester M. L. Everaers maandag bevestigd. Een aantal onderzoeksbureaus is gevraagd een offerte uit te brengen. Het versturen van de onderzoeksopdracht liep een flinke vertraging op toen de On- dernemings Raad (OR) eind mei besloot de gemeente voor de rechter te dagen. De ambtenaren waren het niet eens met de door het gemeente bestuur opgestelde onderzoeks opdracht. Daarin lag volgens hen de nadruk te veel op het functioneren van het ambtelijk apparaat, terwijl de bestuur ders zelf buiten schot bleven. Hilarisch Dat leidde begin juli tot een bij na hilarische zitting van de on dernemerskamer op de Amster damse rechtbank. De strijd die daar werd gestreden, ging uit eindelijk slechts om een tekstu eel verschil. De OR had onder het kopje 'on derlinge verhoudingen' in de onderzoeksopdracht graag de toevoeging 'tussen ambtenaren en bestuurders' gezien. Onzin nig, vond advocaat R J. Schef- fers namens de gemeente. Om welke vei'houdingen het gaat, blijkt zonneklaar uit de inlei ding bij de onderzoeksop dracht, zo betoogde hij. Uitleg De rechter maakte kordaat een einde aan het dispuut. De ge wraakte tekst bleef ongewij zigd, maar werd wel voorzien van een uitleg. Daarin werd nog eens vastgesteld dat het onder zoek zich over alle geledingen van de gemeente dient uit te st re leken. De voorzitters van de vijf Noord-Bevelandse raadsfrac ties vroegen afgelopen winter al om het onderzoek. Sinds de fu sie van de gemeente Kortgene en Wissenkerke, ruim vier jaar ge leden, heeft de gemeentelijke organisatie te kampen met pro blemen. Draagvlak Een nieuw geformeerd manag- mentteam werd anderhalf jaar geleden weer ontbonden, waar op gemeentesecretaris F. G. A G. Weijmans de leiding over twee afdelingen kreeg. In middels zwaait een parttime in terimmanager'daar de scepter. Voor een organisatievernieu wingsplan van de hand van Weijmans bleek eerder al te wei nig draagvlak. Zodra de offertes binnen zijn, wordt de commissie financiën en algemene zaken gevraagd een keuze te maken. „Dat wordt in elk geval na de zomer", zegt Everaers. Wanneer precies kan hij niet zeggen. Country en smartlappen GOES - Café Baarends te Goes houdt vrijdag 20 augustus een levenslied en country-muziek- avond. Dat gebeurt onder het motto 'Lust en Leven, langs de Veste'. Belangstellenden die als artiest of bezoeker aanwezig willen zijn, moeten dat van tevoren melden in het lokaal aan de Voorstad te Goes. Naast (leven de) muziek is er een barbecue. De muzikale avond begint om 20.00 uur. KAPELLE - Van de 430 auto's die de politie maandagmorgen langs de rijksweg 289 in Kapelle controleerde, reden er 43 te hard. De grootste snelheidsovertreder reed maar liefst 124 kilometer per uur; op de weg geldt een limiet van 80 kilometer per uur. 's Middags stond de politie langs de Postweg in het dorp. Van de 190 gecontroleerde automobilisten overtraden 23 bestuurders de maxi mumsnelheid. Er werd ook gecontroleerd in Biezelinge, eveneens langs de rijks weg N289. Daar gingen nog eens 38 automobilisten in de fout. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van Vlissingen gaan niet in op het verzoek van de Cliëntenraad om uitkerings gerechtigden een eenmalige kerstgratificatie te geven van tweehonderd gulden. Het college heeft de raad, die bestaat uit klanten van de Soci ale Dienst, laten weten dat zo'n bijdrage in strijd is met het rijksbeleid. B en W overwegen wel een gemeentelijke regeling op te stellen voor sociale en cul turele activiteiten. De Cliëntenraad wendde zich vorige maand tot het college. In een brief schreef het adviesor gaan dat met name kerst en de viering van oud en nieuw erg kostbaar zijn voor uitkerings gerechtigden en dat het in het kader van de bestrijding van stille armoede een gratificatie van tweehonderd gulden op zijn plaats zou zijn. Nederlandse gemeenten mogen extra geld beschikbaar stellen om lagere inkomens te steunen. De lagere overheden zijn dan wel aan regels gebonden. Een kerstgratificatie valt niet onder die voorwaarden. Een andere regel is dat als een gemeente be sluit tot een eenmalige bijdrage niet alleen uitkeringsgerechtig den, maar ook anderen die leven van een minimuminkomen zo'n bijdrage moetenkrijgen. Omdat het in Vlissingen om een grote groep mensen gaat, zou dat de gemeente een fors bedrag kos ten. Daar is niet op gerekend. Wel komt nog dit jaar duidelijk heid over het reserveren van een bijdrage voor sociale en culture le activiteiten in de begroting voor het komende jaar. Folkloredag in Zoutelande ZOUTELANDE - De Zoute- landse Ondernemersvereniging Zomid houdt donderdag 5 au gustus voor de vijftiende maal een folkloristische evenemen tendag. Tussen 14 en 24 uur zijn er in de Langstraat en rondom de kerk diverse attracties, waaronder een wedstrijd ringrijden in Wal cherse klederdracht door de ringrijdersvereniging De Zandruiters. Te zien zijn oude ambachten gedemonstreerd, zoals vlasbewerken, kantklos sen, babbelaars bakken, pop pen maken en volksschilderen. De hoefsmid beslaat een paard en een imker vertelt over zijn vak. Er wordt een collectie van het klederdrachtenmuseum ge toond en volksdansgroep Me- dioburgum laat Zeeuwse dan sen zien. De vereniging van kleinveehouderij en kinder boerderij De Klepperhoeve ko men met diverse dieren naar Zoutelande. Tenslotte is er nog een bazar van muziekvereni ging Luctor et Emergo en mu ziek van een looporkest. door Ali Pankow RENESSE - Enkele zomergas ten op Zeeland Camping De Wijde Bliek in Renesse keken maandagochtend verrast op toen zij plotseling een bijen volk in trosvorm aan hun cara van vonden. Het betrof een ko ningin met circa tweeduizend bijen die vermoedelijk hun vlucht hadden genomen uit een bijenkast waar een tweede koningin haar recht deed gel den. Het ontsnapte bijenvolk ver plaatste zich in de loop van de ochtend en masse naar een boom. Daar werd de zoemende kluwen maandagmiddag vak kundig uit verwij derd door im ker Gor Boot en zijn vriend Maarten Mastenbroek, beiden uit Renesse. Dat karwei trok veel bekijks van de camping- gasten die op een afstand van ongeveer tien meter werden gehouden. Door even te schud den aan de tak waarop de bijen zich hadden genesteld, liet het gehele volk zich vallen in de bijenkast die onder de boom gereed stond. Volgens Mastenbroek was het een mak volkje dat zich snel liet verplaatsen. Slechts enke le bijen verkozen nog even de vrije natuur van de camping, maar zullen zich naar ver wachting ook weer snel bij hun volk voegen. Om hen daartoe de kans te ge- Maarten Mastenbroek en Cor Boot trokken veel bekijks van de campinggasten bij het opvangen van een ontsnapt bijenvolk. foto Pieter Honhoff ven, bleef de bijenkast nog en keleuren onder de boom staan. Natuurlijk blijft altijd de kans bestaan dat een bij plotseling wel steekt en zijn de witte overal, de kap met gaas voor het gezicht en de handschoe nen belangrijke materialen bij het binnenhalen van zo'n ont heemd bijenvolk. Volgens Mastenbroek komt het vaak voor dat een groep bijen zich samen met een koningin afscheidt uit een kast en naar elders trekt. Dat gebeurt als er in één kast een tweede konin gin wordt geboren. „Een imker moet dan ook regelmatig de poppen erop nakijken om dat te voorkomen. Als een uit de kast ontsnapt volk niet woi'dt opgeschept om in een andere kast te zetten, verwildert het meestal in de natuur." Met het bijenvolk dat tijdelijk op De Wijde Bliek neerstreek, zal dat niet het geval zijn. De kast krijgt een plekje bij imker Boot aan de Zeeanemoonweg inJtenesse. Maar als ik op een dag Wal naar de bloemen kijk Dan denk ik telkens weer... Mijn moeder had gelijk! (Toon Hermans Heel lang heeft zij zich meer zorgen gemaakt om anderen dan dat zij begaan was met zichzelf. Maar allengs heeft zij steeds meer moeten toegeven aan haar eigen zwakke gezondheid. Wij zijn bedroefd dat, 84 jaar oud, onze lieve moe der en oma ANNA GODELIVA ALOIJSIA VAN HOVE weduwe van Herman Agten op zondag 25 juli 1999 is overleden. Maar het is een troost dat zij nu geen pijn meer heeft. Terneuzen: Ronny en Marie-José Agten-Willaert Hans en Anja Eric en Christel. Coen en Bart Leiden: Ineke en Jan Harren-Agten Mark en Linda. Lisanne, Elyse Tanja en Rudy Terneuzen: Jan en Ine Agten-Bekkering Karlijn Leonie Zorgcentrum "De Blide" Correspondentieadres: Valeriaanstraat 48, 4557 DC Terneuzen Ma is opgebaard in rouwcentrum "Terneuzen". Rooseveltlaan 6, Terneuzen. waar gelegenheid is om afscheid te nemen donderdag 29 juli van 19.00 tot 19.30 uur. De uitvaartdienst, waarbij u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden vrijdag 30 juli om 1 1.00 uur in de kerk van de Emmaüsparochie, Alb. Thijmstraat, Terneuzen. Aansluitend zal de crematieplechtigheid plaatsvin den in crematorium "Terneuzen", Bellamystraat 28c, Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de crematieplech tigheid. door Miriam van der Schot KOUDEKERKE - Wie bang is voor de boor van de tandarts, mag blij zijn dat hij geen paard is. Het materiaal van een paar dentandarts bestaat onder meer uit een enorme grote frees en zeer grove vijlen. Hoewel meestal de dierenartsen zich over de gebitten ontfermen, wordt de laatste jaren steeds vaker een beroep gedaan op de gediplomeerde paardentand arts. Ger van der Burg uit Bergen op Zoom is één van de weinige Ne derlandse professionele paar dentandartsen. De term 'paar dentandarts' mag overigens in Nederland nog niet wettig ge voerd worden, maar in Ameri ka wel. Deze week bezocht Van der Burg zijn 'patiënten' in Koudekerke. Zweetdruppels staan op zijn voorhoofd als de tandarts met zijn werk bezig is. Met uiterste concentratie en precisie haalt hij de frees over de achterste kiezen van de verdoofde paar den. Vervolgens gebruikt hij brute kracht wanneer hij de vijl over de kiezen haalt. „Als ik dit vijlwerk niet doe. kunnen er scherpe punten aan de kiezen groeien waarmee een paard met een overbijt zijn eigen mond kan verwonden", legt Van der Burg uit. Specialisme Volgens de tandarts is zijn spe cialisme pas de laatste tien jaar in opmars gekomen. „Het paardengebit is ontworpen om te groeien en te slijten door te grazen in de natuur. Door het huidige 'welvaartsvoer', dat vrijwel niet meer gekauwd hoeft te worden, slijt het gebit niet genoeg. Daardoor ont staan er steeds vaker gebits problemen", legt Van der Burg uit. In Nederland was de zorg voor de tanden en kiezen van een paard volgens Van der Burg eeuwenlang een ondergescho ven kindje. „De aandacht voor het paardengebit heeft lang op zich laten wachten", zegt de tandarts. „In Amerika en Ca nada werd al in het begin van de negentiende eeuw het be lang van een goed paardenge bit ingezien." Gewichtsverlies Als het gebit van een paard niet in orde is, gaat het dier slecht eten, met als gevolg gewichts verlies. Ook kan een slecht ge bit er de oorzaak van zijn dat het paard storend verdrag ver toont tijdens het berijden. Bij voorbeeld steeds met het hoofd slaan. Tevens kan een slecht gebit uiteindelijk resulteren in kreupelheden. Want als het paard het bit aan maar één zij de vasthoudt, gaat het gefor ceerd lopen. Voor de paarden in Koudeker ke was het 'akelige' klusje snel geklaard. Over zes maanden zijn ze weer aan de beurt voor de halfjaarlijkse controle- beurt. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28