Winkeliers weg uit Axelsestraat Sprong in het diepe Drukte op jaarmarkt Breskens Goese koffieshop tijdelijk dicht zeeland dinsdag 27 juli 1999 z 13 Vrees voor overlast door tweede fase werkzaamheden Hervormde kerk in Kloosterzande restaureert torentje Gemeente N-Beveland lijdt ook onder forse erfpachtverhoging Toeristische wandelingen Sint-Niklaas door René van Stee TERNEUZEN - Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Het spreekwoord dat gisteravond beslist van toepassing was op het spectaculaire abseilen en tok kelen in de Terneuzense wijk Triniteit. Vanaf de flat op de hoek van de Iepenlaan en het Wilgenplantsoen konden durfals zonder hoogtevrees en met de nodige por tie lef, hangend aan een katrol, langs een dik touw een afdaling maken. Hierbij moesten ook de nodige hindernissen wor den overwonnen, want het touw waar langs werd afgedaald, scheerde boven dien over de kruin van een grote boom bij de flat en de struiken in het plantsoentje aan de Beukenstraat. De zijwand van de flat werd gebruikt om te tokkelen; de dis cipline waarbij langs de stenen muur kon worden afgedaald. Vereniging K2-Hima- laya zorgde voor een veilige en professio nele uitvoering. Het abseilen trok beduidend meer waag halzen dan het tokkelen. Nadat de 14 jari ge Elain de Doelder liet zien dat het eigen lijk een fluitje van een cent was volgden de overige deelnemers al spoedig. Opvallend was dat weinig volwassenen te porren wa ren voor een avontuurlijke afdaling. Ook de meisjes lieten zich niet onbetuigd. Pamela Jandroep (13) had echter wel een zetje nodig voordat ze zich in het diepe stortte. Pamela:,.Het was veel hoger dan ik dacht." ZubeyirDurgun (8) overschatte zichzelf een beetje en besloot op het dak van de flat om toch maar weer via de trap naar beneden te gaan. ,,Maar misschien durf ik volgend jaar wel.",aldus een ge schrokken en ietwat bleke Zubeyir. foto Peter Nicolai Gesprek over antimosselreclame DEN HAAG - De mosselkwekers zijn boos op Axa. De verze keraar suggereert- in een reclamespot op de televisie dat een belangrijke vergadering helemaal in het honderd kan lopen na het eten van één enkele mossel. Het Mosselkantoor wil daarom een gesprek met Axa over het mogelij k stopzetten van de reclamecampagne. In de spot wordt gesuggereerd dat een zakenman door het eten van een mossel het risico loopt een belangrijke afspraak te missen. De mosselkwekers vinden de reclame helemaal niet leuk. Miljoenen guldens hebben ze geïnvesteerd om ervoor te zorgen dat er geen enkele zieke mossel meer bij de klant in de pan komt. „Een zieke mossel in een de verpakking kan gewoon niet meer"zegt woordvoerder T. Sintnicolaas van het Nederlands Visbureau waar het Mos selkantoor onder valt. „Er zijn wel mensen die ziek worden vgn de mosselen, maar die zijn allergisch voor mosseleiwit ten." Dief ontkomt met snelle buit ZIERIKZEE - De politie heeft zondagavond tevergeefs ge tracht de dief van een snelle Porsche in te rekenen. De auto, met een waarde van ongeveer 60.000 gulden, werd zondag avond tussen acht en negen uur in Zierikzee gestolen. De auto stond op de Balie. In de loop van de avond werd de auto, eigen dom van een 41-jarige Belg door surveillerende politiemen sen in West-Brabant gesignaleerd. De politie organiseerde een achtervolging, maar de dief wist met zeer hoge snelheden op de A16, vanaf Breda in de richting Antwerpen, te ontko men. Fotograaf aangehouden GROEDE - Op het naturistenstrand van Groede werd zon dagmiddag een 31-jarige Fransman aangehouden, van wie een aantal bezoekers dachten dat hij naakte kinderen aan het fotograferen was. De te hulp geroepen politie nam hem mee naar het bureau, waar de de man verklaarde zich van geen kwaad bewust te zijn en zeker geen kinderen had willen foto graferen. De camera en het rolletje zijn in beslag genomen. Duizenden boetes door project GOES - De politie heeft tussen maandag 19 en zondag 25 juli duizenden boetes uitgedeeld in het kader van het Verkeers handhavingsproject Zeeland. In West-Zeeuws-Vlaanderen kregen 2473 bestuurders een bekeuring omdat ze te hard re den; 99 chauffeurs vlogen op de bon omdat ze geen gordel droegen. In dezelfde week betrapten de politiecamera's 2250 automobilisten op de route Goes-Grevelingendam op snel heidsovertredingen en 36 op door rood licht rijden. Vergunning ongeldig door foutje DEN HAAG - Omdat de gemeente Hontenisse heeft verzuimd in de krant te publiceren dat aan de maatschap Kerckhaert in Hengstdijk een milieuvergunning is verleend, moet de hele vergunningsprocedure opnieuw. Dat heeft de Raad van State beslist. Kerckhaert kreeg van burgemeester en wethouders van Hontenisse in september vorig jaar een vergunning voor een mestkuiken- en rundveebedrijf aan de Kerkstraat 19. De gemeente het echter na om de verlening van de vergunning in de krant te zetten. Met dat verzuim werd de Algemene Wet Be stuursrecht overtreden. Publicatie van vergunningen is be doeld om belanghebbenden erop te wijzen dat er bij de gemeente bezwaren kunnen worden ingediend. Vijf omwo nenden van het bedrijf van Kerckhaert deden bij de Raad van State hun beklag over de procedurefout. De Raad van State heeft drie van hen in het gelijk gesteld. Twee andere families werden om andere, formele redenen door de Raad van State niet-ontvankelijk verklaai'd. Zij mogen wel meedoen aan de nieuwe bezwarenronde, die de gemeente moet organiseren. door Joost Bosman TERNEUZEN - Vijf winkels aan de Axelsestraat in Terneu- zen zijn van plan daar te ver dwijnen. Het gaat om Zeeuw Dierenspeciaalzaak, De Vriend Speciaalzaak-Slijt, Papeterie Tijdschriften van de Kaart!, Fo tostudio Mark Neelemans en Bloemboetiek Buxus. Door de overlast van de op handen zijn de renovering van het tweede deel van de Axelsestraat drei gen nog meer winkelbedrijven hun biezen te pakken. Volgens voorzitter P. Buit van de Vereniging Ondernemers Axel sestraat (VOA) blijft de Axelse straat echter belangrijk voor detaillisten. „Ik verwacht geen doemscenario van totale leeg loop." Het pand van Neelemans wordt volgens haar overgeno men door het naburige Verlinde Dorpsomroeper naar EK SLUIS - Dorpsomroeper Cees Blaeke uit Sluis neemt volgend jaar juli deel aan het Europees Kampioenschap van Dorpsom roepers. Dit wordt gehouden in het Zuid-Engelse Tavistock. Blaeke nam in 19 90 al deel aan het kam pioenschap in Canada. Activiteiten voor de jeugd GROEDE - De kinderen van Groede hoeven zich deze week niet te vervelen: de dorpsvereni ging heeft voor de jeugd van vier tot en met dertien jaar verschil lende gezellige activiteiten op het programma staan. Zo kon de jeugd maandag mee doen aan oud-Vlaamse spelen, 's Avond brachten ze een bezoek aan het strand met paard en wa gen. Vanochtend moeten de kin deren vroeg uit de veren voor een ontbijt in de openlucht op de markt in Groede. Stokbrood bakken op het strand en ringste ken op een fiets zijn de activitei ten voor de woensdag. De va kantieweek wordt afgesloten met een disco en een barbecue op de markt op donderdag avond. Electro Technisch Buro. En voor het pand van Buxus bestaat ook al concrete belangstelling, al dus Buit. Ze stelt dat ook de in vulling van de overige leegko mende winkels geen probleem zal zijn. „Het zijn mooie pan den. Bovendien is de Axelse straat bij uitstek een straat voor speciaalzaken. Er zitten geen ketenbedrijven. Specialisten in hun eigen vak zullen niet zo snel kiezen voor een plaats in win kelcentra als Steenen Beer, Zuidpolder of Serlippens", ver wacht Buit. Kwade tongen beweren dat de gemeente Terneuzen erop uit is de Axelsestraat als winkelge bied te laten verdwijnen, juist ten gunste van bovengenoemde winkelcentra. Burgemeester R. Barbé ontkent dat echter ten stelligste. „We hebben juist ge probeerd om samen met de win keliers de Axelsestraat zo aan trekkelijk mogelijk te maken, bijvoorbeeld door de parkeer voorzieningen te verbeteren." Ook de veronderstelling dat de gemeente steeds minder ver gunningen zou afgeven aan winkeliers die in de Axelse straat een zaak willen openen, relativeert Barbé: „Wanneer een pand niet is bestemd voor 'be- winkeling', zullen we daartoe ook niet zomaar overgaan. Maar als iemand goede motieven heeft om aan de Axelsestraat een winkel te beginnen, zullen we dat niet tegenhouden." Barbé erkent dat de tweede fase van renovering van de Axelse straat 'niet bevordelijk' zal zijn voor de detaillisten. „Maar we wisten van tevoren waar we aan begonnen. Ook bij de bouw van Steenen Beer moesten de win keliers in de Noordstraat door de zure appel heenbijten. Overi gens heb ik bij de eerste recon structiefase van de Axelsestraat geen geluiden gehoord over in komstenderving", verklaart Barbé. De tweede fase van de renovatie van de Axelsestraat in Terneu zen (van de Dokweg tot aan Ou de Vaart) begint vermoedelijk in het voorjaar van 2000. De eerste fase wordt momenteel afgerond met de aanleg van een parkeer plaats aan de Schuttershofweg en de bouw van het zogeheten Poortgebouw, waarmee na de bouwvakvakantie wordt be gonnen. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Net na de bouwvak wordt de Neder lands hervormde kerk van Kloosterzande tijdelijk 'ont hoofd'. Het torentje van het his torische kerkgebouw, dat in 1609 werd gebouwd, maar al voorgangers in de twaalfde eeuw had, gaat er af om het be ter te kunnen restaureren. De Nederlands Hervormde Ge meente Hontenisse is al jaren bezig met het opknappen en wegwerken van achterstallig onderhoud van het oudste ge bouw van Kloosterzande. De afgelopen jaren is de kerk van binnen geheel gerenoveerd, waarbij ook de geschiedkundig interessante preekstoel niet is vergeten. Het dak en ramen zijn weer wind- en regendicht, de stenen in de westgevel, waar de hoofdingang is, zitten allemaal weer vast en de muren zijn op nieuw gevoegd. Dit voorjaar REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zijn ook de langverwachte voor zetramen geplaatst. Daarmee sloeg de gemeente twee vliegen in één klap: de ruiten kunnen niet meer zo makkelijk worden ingegooid door vandalen én de stookkosten gingen omlaag. Subsidie De hervormde kerkgemeen schap Hontenisse telt zo'n vier honderd leden en kan daarom niet alles tegelijk doen. Het kerkbestuur doet er alles aan om jaarlijks voor 25.000 gulden aan achterstallig onderhoud te laten uitvoeren, omdat het voor dat bedrag 65 procent subisidie kan krijgen (vijftig procent van het Rijk en vijftien procent van de provincie). De voorzetramen kostten eerder dit jaar zo'n der tien mille en het» opknappen van het torentje is begroot op zestien mille. Voor dat geld moeten een aantal balken en planken in het grotendeels houten kerkspitsje worden vervangen. Ook na het herstel van de toren blij ft de kerkvoogdij alert op het vervangen van kapotte én ver sleten leien, verrotte kozijnen of een verveloos muurtje. Maar daarnaast zou het bestuur graag een oude wens in vervulling la ten gaan. President-kerkvoogd J. Traas: „We willen graag een extra register op het orgel laten aanbrengen. Sinds de restaura tie van het instrument in de ja ren tachtig kijkt de organist al naar een extra cornet uit. Het hoort niet bij achterstallig on derhoud en is dus niet subsidia bel. We proberen toch nog een beetje ruimte in onze eigen kas te vinden en hopelijk lukt dat dit jaar nog." Auto te water bij sluizen in Terneuzen TERNEUZEN - Nabij het slui- zencomplex in Terneuzen raak te zondagmiddag een auto te water. De, voor de politie onbekende, eigenaar had zijn auto gepar keerd op de westpunt van de dijk aan de Zeesluis, waar schijnlijk zonder zijn handrem aan te trekken. Enkele badgas ten sleepten het nog drijvende voertuig naar het schelpen- strand. De eigenaar schakelde een ta- kelbedrijf in om de auto van het strand te verwijderen. BRESKENS - Echt stralend strandweer was het niet en daar profiteerde maandag de jaarmarkt in Breskens van. Duizenden toeristen trokken over het Oranjeplein en door de Mercuriusstraat om de aangeboden waar te bekijken en zich al dan niette laten overhalen door de vlotte babbel van de standwerkers. foto Peter Nicolai door René Schrier GOES - Koffieshop Wayne's World aan de Zusterstraat in Goes heeft maandag op last van de gemeente de deuren voor drie maanden gesloten. Woordvoerder BLapré laat we ten dat hij niet van plan is om over drie maanden te stoppen met de verkoop van softdrugs. De gemeente wilde de tijdelijke sluiting, om zo de klanten van Wayne's World min of meer te dwingen naar de twee koffie- shops te gaan die de gemeente wel gedoogt. Volgens Lapré werkt dat niet omdat de softdrugsgebruikers zullen uitwaaieren over de stad. Hij sluit verkoop van drugs van uit woonhuizen niet uit. Lapré weet zich wat dat betreft ge steund door het ZCAD, dat een zelfde standpunt inneemt. Er lopen nog enkele gerechtelij - ke procedures die de koffieshop heeft aangespannen tegen de gemeente. Lapré heeft er vertrouwen in dat die procedures met goed gevolg voor de koffieshop worden afge wikkeld. „We vechten gewoon door tot we ons gelijk krijgen. De gemeente probeert nu af te breken wat we in zes jaar heb ben opgebouwd. Als we winnen zullen we die schade zeker clai- In de komende drie maanden Wil Lapré de situatie in Goes op het gebied van de softdrugs goed in de gaten houden. Hij wil onder meer proberen er achter te komen waar de markt zich naar toe verplaatst. door René Schrier KORTGENE - Ook de gemeente Noord-Beveland hangt een flin ke kostenpost boven het hoofd in de vorm van een erfpachts verhoging voor gronden in het bungalowpark Veerse Meer te Kortgene. De gronden waarop het open baar groen en de wegen op het terrein zijn aangelegd zijn na melijk niet in eigendom van de gemeente. Die worden gepacht van de beleggingsmaatschappij Rhoon, Pendrecht en Cortgene BV. Die maatschappij heeft via haar rentmeesterskantoor Overwater laten weten dat de pacht met pakweg 7000 procent naar boven gaat omdat de pacht jarenlang op hetzelfde lage ni veau is gebleven. Burgemeester M. L. Everaers van de gemeente Noord-Beve land kon maandag nog niet zeg gen wat precies de financiële consequenties voor de gemeente zijn. Voor een gemiddeld huis zou de pacht - zo wil het rent meesterskantoor - stijgen van 60 gulden naar ongeveer 4000 gulden per jaar. De financiële gevolgen voor de gemeente, zo ziet het er naar uit, zullen dus vele malen hoger zijn. Onderhouden Burgemeester Everaers vindt het een vreemde constructie dat de grond waarop wegen en openbaar groen liggen geen ei gendom van de gemeente is, maar wel door de gemeente on derhouden moet worden. Hij wil dan ook weten tegen welke ach tergrond destijds omstreeks 1962 de erfpachtsovereenkomst is opgesteld. Voor hem staat nog niet bij voorbaat vast dat de door het rentmeesterskantoor Overwater gevraagde erfpacht sverhoging ook doorgaat. Hij heeft het over een bedrag dat re delijk en aanvaardbaar is. Het ligt volgens de Noord-Beve- landse burgemeester voor de hand dat zowel de 113 gedu peerde huizenbezitters als de gemeente gezamenlijk optre den. Hij heeft dan ook met de voorzitter van een vereniging van een aantal bewoners van het bungalowterrein afgespro ken dat ze contact zouden hou den. Samen sta je sterker, meent Everaers. Op een vrijdag gehou den vergadering van huiseige naren was echter niet iedereen even positief over de gemeente. L. de Oude van het rentmees terskantoor erkent dat er spra ke is van een 'fikse' verhoging van de erfpacht. Maar daar zijn spelregels voor vastgesteld in cle erfpachtsovereenkomst, voegt hij er aan toe. Het argument van de bewoners dat het in feite om nagenoeg waardeloze schor- grond gaat waar de huizen op staan, gaat volgens hem niet op. Volgens De Oude weet iedereen dat grond waarop gebouwd mag worden langs het Veerse Meer waardevol is. „Die rekensom gaat niet op", aldus De Oude. Hij geeft aan dat het naar zijn mening niet onredelijkis een be paald rendement over de inves teringen in het voormalige schor door te berekenen. „Dat het met een klap gaat, beseffen we best," aldus De Oude dieniet onder de indruk is van de sug gestie dat ieder bewoner apart een procedure gaat volgen als reactie op de aangekondigde erfpachtsverhoging. „Na een paar keer zal de rechter dan ook zeggen: dat verhaal heb ik meer gehoord." Overigens voegde hij er aan toe dat zijn kantoor uit is op een op lossing die in der minne bereikt wordt. Mocht dat niet lukken, waarschuwt hijdan zal het spel keihard volgens de spelregels gespeeld worden. Maar dat is niet de inzet van het rentmees terskantoor. SINT NIKLAAS - De Stedelijke Dienst Toerisme van Siut- I^iklaas houdt op donderdag 29 juli en maandag 30 augustus om 19.00 uur toeristische wande lingen. De Reynaertwandelingen wor den mede georganiseerd door Tiecelijn-Reynaert, een vereni ging van Reynaerdofielen. Des kundige Rik van Daele gidst de beide tochten, Marcel Ryssen draagt fragmenten uit het ver haal voor. De tocht vertrekt bij het stadhuis van Sint-Niklaas en leidt onder meer langs de Bi- bliotheca Wasiana, het Rey- naertbeeld, de bovenzalen van het kasteel Walburg in het stadspark. Deelnemers en be langstellenden kunnen zich te lefonisch melden bij de Stedelij - ke Dienst Toerisme in Sint- Niklaas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27