Geen subsidie terminale thuiszorg PZC I PZC Bijenvolk strijkt neer op De Wijde Bliek Goese koffieshop tijdelijk dicht Schouwen voortaan kroon op Zeeland 1 Ambtelijk advies stelt vrijwillige hulpverlening teleur zeeland 13 dinsdag 27 juli 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De teleurstelling over de afwijzing van een ge meentelijke subsidie voor ter minale thuiszorg op Schouwen- Duiveland is groot. Coördina trice Marianne Ketting van de vrijwillige hulpverlening had na een gesprek met wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg van welzijnszaken juist goede hoop dat de gevraagde tiendui zend gulden toegekend zou worden. Dat blijkt niet het ge val. Het ambtelijk advies luidt dit subsidieverzoek af te wijzen 'omdat, gezien de financiële si tuatie van de gemeente, onvol doende hard kan worden ge maakt dat met subsidiëring van deze vrijwilligersorganisatie een direct gemeentelijk belang gemoeid zou zijn.' De bijdrage van de gemeente dient als aan vulling op het salaris van de co ördinatrice, die er extra uren voor moet worden ingezet. Ketting begrijpt de motivering voor afwijzing niet. De praktijk wijst duidelijk op de behoefte aan terminale thuiszorg, ook op Schouwen-Duiveland. In het eerste halfjaar van 1999 waren er vijf aanvragen. Daar werden acht vrijwillige hulpverleners voor in totaal 9 8 uren voor inge zet. De behoefte aan aanvulling op de hulp van gezinsleden, fa milie en vrienden, de zoge- Autoinbraken i VLISSINGEN - Bij twee auto inbraken in Westerzicht in Vlis- singen is een radiocassettere- I corder, een cd-speler en acht cd's gestolen. Wanneer de diefstallen precies hebben plaatsgevonden is on- bekend. De eigenaren hadden hun wagens in het weekeinde niet gebruikt en ontdekten de I inbraken maandagochtend. Van een auto is een raampje in- geslagen. Rommelmarkt BRUINISSE - In sporthal De Vanger in Bruinisse wordt za- terdag 31 j uli een rommelmarkt gehouden met tal van gebruikte spullen en verzamelmateriaal. De markt begint om 09.00 uur enduurttot!6.00 uur. naamde mantelzorg is in de Westhoek van de regio het grootst. Vooral daar wonen veel ouderen zonder naaste familie leden in de directe omtrek. Aan de wens om in de eigen ver trouwde omgeving te sterven, wordt tegenwoordig zoveel mo gelijk tegemoet gekomen door professionele en vrijwillige thuiszorg. Vooral de vrijwillige terminale zorg kan een belang rijke aanvulling bieden op de mantelzorg. Het soms langduri ge stervensproces trekt ook een wissel op de naaste familiele den. Zij kunnen van tijd tot even tot rust komen dankzij de inzet van vrijwilligers. Ketting vervult al enig tijd een betaalde baan als coördinatrice van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ). Dat overlegplatform functio neert al vele jaren en werd des tijds in het leven geroepen om het werk van de talrijke vrijwil ligersorganisaties zo goed mo gelijk op elkaar af te stemmen. „Het Rijk hecht waarde aan de inzet van vrijwilligers in de zorgsector en stelt daar ook geld voor beschikbaar. Dat gebeurt dus onder meer in de vorm van betaalde krachten als meld- en coördinatiepunt voor al die vrij willigers", aldus Ketting. Opleiding De vrijwillige terminale thuis zorg is een nieuwe vorm van hulpverlening waar zij zich sinds vorig jaar extra voor inzet. De behoefte daaraan doet zich landelijk voor. Per provincie worden er scholingscursussen voor gegeven en per regio wordt getracht een specifiek vrijwilli- gersteam op te zetten. Volgens Ketting is dat goed gelukt. Het team op Schouwen-Duiveland telt inmiddels veertien mensen die allen de speciale opleiding al hebben gevolgd. Die training wordt twee maal per jaar gege ven in Aardenburg. Velen ervaren tijdens de cursus dat stervensbegeleiding niet eenvoudig is. Sommigen haken op eigen initiatief af of krijgen het advies zich terug te trekken. Hulpverleners bij het stervens proces zijn er niet voor zichzelf, maar ten behoeve van degene die gaat sterven. „De vrijwilli ger moet als een soort kameleon in de omgeving opgaan", zegt Ketting. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Ze wappert fier én strak; de eerste Schouwse Kroonvlag staat sinds maan dag bovenop de graansilo van de CZAV in Zierikzee. Het dundoek, voorzien van een paarse kroon op een wit vlak, werd gistermiddag op symbo lische wijze door wethouder G. J. van de Velde-de Wilde naar de top van de ruim dertig meter hoge toren gehesen. Schouwen-Duiveland, de kroon op Zeeland. Dat is het motto van een publiciteits campagne die Schouwen-Dui veland meer bekendheid moet geven als een gebied waar het voor de toerist goed toeven is. Marketing-onderzoekers von den uit, dat Schouwen-Duive land buiten de provincie Zee land nog te weinig bekendheid geniet. Om daarin verandering te brengen is de eilandelijke VW in samenwerking met de Ju- •nior Kamer een pr-offensiefje begonnen. In het kader daar van werden enkele maanden geleden op grote schaal (auto )stickers verspreid, eenZierik- zeese juwelier verkoopt sinds enige tijd 'kroonjuwelen', de WV zelf heeft haar huisstijl aangepast en sinds- gisteren is er dan ook een Kroonvlag. De vlag zal op nog veel meer markante plaatsen op Schou wen-Duiveland wapperen, zo als bij het restaurant aan de voet van de Zeelandbrug, het restaurant op de Grevelingen- dam, de pannenkoekenmolen in Burgh-Haamstede en het opjaagstation van Delta Nuts bedrijven op de hoek van de Nieuwe Kooiweg en de Zand weg in Zierikzee. Ook hoopt de VW dat de vlaggen straks bij de diverse gemeentelijke mu sea en tal van recreatieve eve nementen in top gaan. foto Pieter Honhoff Gesprek over antimosselreclame DEN HAAG - De mosselkwekers zijn boos op Axa. De verze keraar suggereert in een reclamespot op de televisie dat een belangrijke vergadering helemaal in het honderd kan lopen na het eten van één enkele mossel. Het Mosselkantoor wil daarom een gesprek met Axa over het mogelij k stopzetten van de reclamecampagne. In de spot wordt gesuggereerd dat een zakenman door het eten van een mossel het risico loopt een belangrijke afspraak te missen. De mosselkwekers vinden de reclame helemaal niet leuk. Miljoenen guldens hebben ze geïnvesteerd om ervoor te zorgen, dat er geen enkele zieke mossel meer bij de klant in de pan komt. „Een zieke mossel in een de verpakking kan gewoon niet meer"zegt woordvoerder T. Sintnicolaas van het Nederlands Visbureau waar het Mos selkantoor onder valt. „Er zijn wel mensen die ziek worden van de mosselen, maar die zijn allergisch voor mosseleiwit ten." Dief ontkomt met snelle buit ZIERIKZEE - De politie heeft zondagavond tevergeefs ge tracht de dief van een snelle Porsche in te rekenen. De auto, met een waarde van ongeveer 60.000 gulden, werd zondag avond tussen acht en negen uur in Zierikzee gestolen. De auto stond op de Balie. Inde loop van de avond werd de auto, eigen dom van een 41-jarige Belg door surveillerende politiemen sen in West-Brabant gesignaleerd. De politie organiseerde een achtervolging, maar de dief wist met zeer hoge snelheden op de Al6, vanaf Breda in de richting Antwerpen, te ontko men. Fotograaf aangehouden GROEDE - Op het naturistenstrand van Groede werd zon dagmiddag een 31-jarige Fransman aangehouden, van wie een aantal bezoekers dachten dat hij naakte kinderen aan het fotograferen was. De te hulp geroepen politie nam hem mee naar het bureau, waar de de man verklaarde zich van geen kwaad bewust te zijn en zeker geen kinderen had willen foto graferen. De camera en het rolletje zijn in beslag genomen. Duizenden boetes door project GOES - De politie heeft tussen maandag 19 en zondag 25 juli duizenden boetes uitgedeeld in het kader van het Verkeers handhavingsproject Zeeland. In West-Zeeuws-Vlaanderen kregen 2473 bestuurders een bekeuring omdat ze te hard re den; 99 chauffeurs vlogen op de bon omdat ze geen gordel droegen. In dezelfde week betrapten de politiecamera's 2250 automobilisten op de route Goes-Grevelingendam op snel heidsovertredingen en 36 op door rood licht rijden. Vergunning ongeldig door foutje DEN KLAAG - Omdat de gemeente Hontenisse heeft verzuimd in de krant te publiceren dat aan de maatschap Kerckhaert in Hengstdijk een milieuvergunning is verleend, moet de hele vergunningsprocedure opnieuw. Dat heeft de Raad van State beslist. Kerckhaert kreeg van burgemeester en wethouders van Hontenisse in september vorig jaar een vergunning voor een mestkuiken- en rundveebedrijf aan de Kerkstraat 19. De gemeente liet echter na om de verlening van de vergunning in de krant te zetten. Met dat verzuim werd de Algemene Wet Be stuursrecht overtreden. Publicatie van vergunningen is be doeld om belanghebbenden erop te wijzen dat er bij de gemeente bezwaren kunnen worden ingediend. Vijf omwo nenden van het bedrijf van Kerckhaert deden bij de Raad van State hun beklag over de procedurefout. De Raad van State heeft drie van hen in het gelijk gesteld. Twee andere families werden om andere, formele redenen door de Raad van State niet-ontvankelijk verklaard. Zij mogen wel meedoen aan de nieuwe bezwarenronde, die de gemeente moet organiseren. Folkloredag in Zoutelande ZOUTELANDE - De Zoute- landse Ondernemersvereniging Zomid houdt donderdag 5 au gustus voor de vijftiende maal een folkloristische evenemen tendag. Tussen 14 en 24 uur zijn er in de Langstraat en rondom de kerk diverse attracties, waaronder een wedstrijdringrijden in Wal- cherse klederdracht door de ringrijdersvereniging De Zandruiters. Verder worden er diverse oude ambachten gede monstreerd, zoals vlasbewer- ken, kantklossen, babbelaars bakken, poppen maken en volksschilderen. Er is een imker aanwezig en een hoefsmid laat zien hoe een Zeeuws paard wordt beslagen. P. Melis van het plaatselijke kle derdrachtenmuseum is tijdens de evementendag aanwezig met een collectie. De volksdans groep Medioburgum laat. ver schillende Zeeuwse volksdan sen zien. De vereniging van kleinveehouderij en kinder boerderij De Klepperhoeve ko men met diverse dieren naar Zoutelande. Ook op de folklo ristische evenementendag houdt muziekvereniging Luctor etEmergo een bazar. Een orkest zorgt de hele dag voor muziek. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City Online/Internet http://www.pzc.nl e-rcail: pzcredcity1@pzc.nl Maarten Mastenbroek en Cor Boot trokken veel bekijks van de campinggastenbij het opvangen van een ontsnapt bijenvolk. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow RENESSE - Enkele zomergas ten op Zeeland Camping De Wijde Bliek in Renesse keken maandagochtend verrast op toen zij plotseling een bij en- volk in trosvorm aan hun cara van vonden. Het betrof een ko ningin met circa tweeduizend bijen die vermoedelijk hun vlucht hadden genomen uit een bijenkast waar een tweede koningin haar recht deed gel den. Het ontsnapte bijenvolk ver plaatste zich in de loop van de ochtend en masse naar een boom. Daar werd de zoemende kluwen maandaginiddag vak kundig uit verwijderd door im ker Cor Boot en zijn vriend Maarten Mastenbroek, beiden uit Renesse. Dat karwei trok veel bekijks van de camping- gasten die op een afstand van ongeveer tien meter werden gehouden. Door even te schud den aan de tak waarop de bijen zich hadden genesteld, liet het gehele volk zich vallen in de bijenkast die onder de boom gereed stond. Mak Volgens Mastenbroek was het een mak volkje dat zich snel het verplaatsen. Slechts enke le bijen verkozen nog even de vrije natuur van de camping, .maar zullen zich naar ver wachting ook weer snel bij hun volk voegen. Om hen daartoe de kans te ge ven, bleef de bijenkast nog en kele uren onder de boom staan. Natuurlijk blijft altijd de kans bestaan dat een bij plotseling wel steekt en zijn de witte overal, de kap met gaas voor het gezicht en de handschoe nen belangrijke materialen bij het binnenhalen van zo'n ont heemd bijenvolk. Volgens Mastenbroek komt het vaak voor dat een groep bijen zich samen met een koningin afscheidt uit een kast en naar elders trekt. Dat gebeurt als er in één kast een tweede konin-, gin wordt geboren. „Een imker moet dan ook regelmatig de poppen erop nakijken om dat te voorkomen. Als een uit de kast ontsnapt volk niet wordt opgeschept om in een andere kast te zetten, verwildert het meestal in de natuur. Met het bijenvolk dat tijdelijk op De Wijde Bliek neerstreek, zal dat niet het geval zijn. De kast krijgt een plekje bij imker Boot aan de Zeeanemoonweg in Renesse. door René Schrier GOES - Koffieshop Wayne's World aan de Zusterstraat in Goes heeft maandag op last van de gemeente de deuren voor drie maanden gesloten. Woordvoerder B. Lapré laat we ten dat hij niet van plan is om over drie maanden te stoppen met de verkoop van softdrugs. De gemeente wilde de tijdelijke sluiting, om zo de klanten van Wayne's World min of meer te dwingen naar de twee koffie shops te gaan die de gemeente wel gedoogt. Volgens Lapré werkt, dat niet omdat de softdrugsgebruikers zullen uitwaaieren over de stad. Hij sluit verkoop van drugs van uit woonhuizen niet uit. Lapré weet zich wat dat betreft, gesteund door het ZCAD, dat eenzelfde standpunt inneemt. Er lopen nog enkele gerechtelij ke procedures die de koffieshop heeft aangespannen tegen de gemeente. Lapré heeft er ver trouwen in dat die procedures met goed gevolg voor de koffie shop worden afgewikkeld. „We vechten gewoon door tot we ons gelijk krijgen. De gemeente pro beert nu af te breken wat we in zes jaar hebben opgebouwd. Als we winnen zullen we die schade zeker claimen." In de komende drie maanden wil Lapré de situatie in Goes op het gebied van de softdrugs goed in de gaten houden. Hij wil onder meer proberen er achter te komen waar de markt zich naar toe verplaatst. Country en smartlappen in Goes GOES - Café Baarends te Goes houdt vrijdag 20 augustus een levenslied en country-muziek- avond. Dat gebeurt onder het motto 'Lust en Leven, langs de Veste'. Belangstellenden die als artiest of bezoeker aanwezig willen zijn, moeten dat van tevoren melden in het lokaal aan de Voorstad te Goes. Naast (leven de) muziek is er een barbecue. De muzikale avond begint om 20.00 uur. Schouwen-Duiveland in oude ansichten Begin februari van het bange oorlogsjaar 1945 werd de toren van Nieuwekerk door de bezetters opgeblazen. Na de oorlog werd de bronzen toren klok echter weer teruggevon den, maar omdat de dorpstoren verdwenen was moest deze een tijdelijk onderkomen vinden. Men kwam op het idee om aan de Kerkring een klokkestoel te plaatsen en daar werd de klok in 1946 in opgehangen. Er werd een bord bij geplaatst met het opschrift 'Wie helpt mij aan een toren' en die toren kwam er in 1975 toen de in de oorlog ver woeste toren werdhebouwd, zo dat de klok weer haar klanken over het Duivelandse dorp van uit de toren kon laten horen. Reactie op deze rubriek zijn welkom bij C. Pols, postbus 30, 4300 AA Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23