Van den Hoogenband zwemt wereldtijden Ajax ruimt hoekje in voor Van Basten Als een onderzeeër door het zwembad WK voetbal voor robots Armstrong vervolgt missie in Boxmeer Goud en record voor Nederlandse estafetteploeg Tourwinnaar stijgt met stip op UCI-lijst Hordeloopster geïnspireerd door Tourzege van onze sportredactie ISTANBUL - Pieter van den Hoogenband heeft op de ope ningsdag van de EK zwemmen in Istanbul geïmponeerd met wereldtijden. Het leverde hem in estafette verband (4x100 vrij met Johan Kenkhuis, Mark Veens en Marcel Wouda) Euro pees goud op en een Europees record (3.16,27). Zijn individue le tijd bij de estafette van 47,31 was de beste ooit in een wed strijd gemeten. Even daarvoor, in de halve fina le van de 50 meter vlinderslag, verbeterde Van den Hoogen band al zijn Nederlandse record tot 23,88 seconden. Zijn oude toptijd stond sinds enkele maanden op 24,09. Met zijn ver richting is de Geldropse student nu de derde zwemmer die dit on derdeel binnen de 24 seconden heeft gezwommen. Alleen de Russische wereldrecordhouder Denis Pankratov is eens sneller geweest (23,68). De Australiër Michael Klim heeft 23,90 staan. „De 50 vlinder blijft een lekker bij nummer om erin te komen, 's Ochtends zat ik zo ongeveer met de tanden op de kant en dan 's avonds zo'n tijd. Ik had vleugel tjes", verklaarde Van den Hoo genband de extra motivatie voor zijn race op de 100 vrij. We reldrecordhouder Aleksander Popov, in de baan ernaast, zag hem 'wegschuimen'. „Ik zag Popov niet in de buurt. Dan weet je dat je hard gaat. maar pas op hè. Ik heb al tig keer van hem verloren. Als het moet, gooit hij er altijd weer een 48-er uit. Maar hij heeft zoveel races achtereen gewonnen, dat de kans dat hij eens verliest steeds dichterbij komt", zei Van den Hoogenband. Ongelooflijk Hij vergat zijn ploeggenoten niet. „Johan opende natuurlijk fantastisch. Mark trok het gat en Marcel tikte ook nog ruim als eerste aan. Dan interesseert het me niet meer hoe de tegenstan ders heten. Ik ging ook niet ka- Ajax eindigt op laatste plek in New Jersey NEW JERSEY - Ajax is bij een toernooi in New Jersey op de laatste plaats geëindigd. In de I strijd om de derde plaats ging de I Amsterdamse ploeg met 2-3 on deruit tegen Panathinaikos. Bij de rust keek het team van trai- ner Jan Wouters al tegen een j achterstand van 0-2 aan. Ajax, met Winter en Laudrup als invallers, begon nog wel re delijk aan de wedstrijd. Dani kopte op de lat en ook Machlas was dicht bij een doelpunt. Pa nathinaikos rondde de kansen echter beter af. Doelman Menzo moest in de eerste helft twee keer capituleren. Uit een hoek schop van Dani kopte Verlaat na de rust 1-2 binnen. De Griekse ploeg liep echter snel weer weg van Ajax: 1-3. Machlas, bediend door Witschge, bepaalde de eindstand op 2-3. Dani schoot nog een vrije trap tegen de lat. Ajax verloor in New Jersey eer der op strafschoppen van Aston Villa, na een eindstand van 2-2 in de normale speeltijd. ANP pot. De tijd is ongelooflijk. In Atlanta had ik 48,3." Het ploegverband is momenteel ongekend groot, de prestaties navenant. „Beter kan ik me niet wensen", zei Kenkhuis. „Als startzwemmer zet je het sfeer tje. Niet dat het om mij draait, maar zij raken gemotiveerd. Je geeft een stimulans. We gingen uit van goud, met in het achter hoofd het Europees record." Veen en Wouda onderschreven het heersende estafettegevoel. Je wint samen, verliest nooit al leen. Van den Hoogenband was dubbel gemotiveerd, na zijn 50 vlinder en door wat zijn voor gangers deden. „Gewoon effe knallen. Als er een beetje sfeer komt en het om een kampioen schap gaat, kun je die andere gasten niet teleurstellen. Zelf hoop ik individueel op de 100 meter vrij eens onder de 49 se conden te komen." Reserves Daar is PSV-coach Jacco Ver- haeren al langer van overtuigd. Zo ging hij er ook al van uit dat het Nederlandse team op de 4x100 vrij de Europese titel zou gaan halen. Zeker nu onont beerlijke reserves als Ewout Holst en Dennis Rijnbeek de wereldtoppers in de serie rust kunnen geven. „We hebben ge loof ik drie man in de Europese topvijf. Dat is het resultaat van goed werken. Je zag het aanko men in de training. Deze ploeg is veel volwassener geworden. Wouda was dat al en ook Van den Hoogenb and en VeensKen- khuis eveneens en die is er ei genlijk net bij. Ze leven zo goed en ontspannen naar een wed strijd toe. Ze zijn echte kampi oenen geworden", zei Verhae- ren. Zijn vriendin Inge de Bruijn moest een vervelende keuze ma ken. Ze was ook in de halve eindstrijd van de 50 vlinder op-1 nieuw verreweg de beste. De Barendrechtse zag zich ge dwongen zich af te melden voor de eindstrijd omdat die vlak na de 100 vrij staat geprogram- De gouden estafetteploeg bestond uit (van links naar rechts) Johan Kenkhuis, Mark Veens, Marcel Wouda en Pieter van den Hoogen band. foto Koen Suyk/ANP meerd, wel een olympische af stand. Twee nummers combine ren bijna zonder pauze mislukte bij de WK kortebaan in Hong kong.Ik wilde hier een wereld record zwemmen, maar kwam zo ongelukkig uit bij de finish. Dat is funest. Jammer, maar ik wist dat ik moest afzeggen voor de finale. De 100 vrij is belang rijker, het koningsnummer. De Bruijn bleef met 26,63 een tiende boven haar Nederlandse record op de 5 0 vlinder uit de se rie. Haar rivale Anna Karin Kammerling, wereldrecord houdster met 26,39, gaf ander maal veel toe (27,26). Chantal Groot volgde in het kielzog van de Zweedse en verbeterde haar persoonlijke toptijd met het ge ringste verschil tot 27,55. van onze sportredactie ISTANBOEL - De Duitse zwemmer Stev Theloke bereidt zich op geheel eigen wijze voor op zijn serie van de 100 meter rugslag bij het Europees kampioenschap in Istan- boel. De ogen gesloten, bolle bellen blazend en gestroomlijnd als een onderzeeër glijdt hij door het water. Zijn warming-up wierp zijn vruchten af, want de Duitser bereikte de finale. foto Stefan Hesse/DPA STOCKHOLM - Topsport voor machines? Misschien is het niet langer toekomstmuziek. Woensdag begint in Stock holm de Robocup, het wereld kampioenschap voetbal voor robots. Ook zal er tijdens deze spelen een competitie worden afge werkt in het zogenaamde si mulatievoetbal, dat deel nemers spelen vanuit een spe- ciale projectiekubus. Tiental len teams zullen het tegen el kaar opnemen. Ook het Dutch Robot Soccer Team is van de partij. De doelstelling van de Robocup is om halverwege de volgende eeuw een robotteam te laten winnen van de dan re gerend wereldkampioen 'men sen-van-vlees-en bloed-voet- bal'. Categorieën Naast het simulatiespel zal er ook worden gevoetbald met ro bothonden, kleine robots en middelgrote robots. In alle vier de categorieën worden wed strijden van twintig minuten afgewerkt. In Stockholm gaan in totaal negentig teams uit twintig landen het tegen el kaar opnemen. Het WK voor robots staat - on danks het speelse karakter - in het teken van de Internationa le Conferentie over Kunstma tige Intelligentie, en is ter promotie van deze jonge we tenschap. „Soortgelijke tech nologie kan worden gebruikt bij het ruimen van een mijnen veld of bijvoorbeeld bij red dingsacties na aardbevingen", zei eën woordvoerder van de Robocup. RTR van onze sportredactie AMSTERDAM - Het jeukt nog steeds niet, maar de kans dat het gaat kriebelen is toegenomen. Vier maanden na zijn optreden in de jubileumwedstrijd van Ajax in de Arena sluit Marco van Basten een rentree in de voetballerij niet meer uit. Maar voor een trainersbaan van hon derd uur in de week is het nog te vroeg. Voetbalfans die nu al iets meer willen zien van de superspits met de broze enkel kunnen te recht in het Aj ax-museum .Daar opende de voormalig aanvals leider van Oranje, Ajax en AC Milan maandag een speciaal aan hem gewijde vitrine. „Een hele eer", beschouwde Van Bas ten het idee van de leiding van zijn oude club om een speciaal hoekje in het museum voor hem in te ruimen. „Behalve Cruijff heeft niemand hier een eigen vi trine. Ik bevind me dus in goed gezelschap." Zoals dat op 6 april 1999 ook het geval was. Eigenlijk zou Van Basten de jubileumwedstrijd van Ajax alleen maar bijwonen. Maar eenmaal in het stadion kon hij de verleiding niet weer staan en vervulde hij de harten wens van iedere Ajacied. Van Basten en Cruijff als aanvals- koppel, een uitverkochte Arena trilde van genot. Nog dezelfde avond werd besloten Van Bas ten een eigen hoekje in het mu seum te geven. San Marco, de speler die God op de achtste dag schiep, is voor altijd thuis. „Het was een ongelooflijk mooie avond die toch wel het een en ander heeft losgemaakt", zei Van Basten maandag voor zijn eigen vitrine. „Tot die avond heb ik de voetballerij ook niet gemist. Het jeukt nog niet, maar het zou best weer kunnen gaan kriebelen. Lekker bij mijn gezin zijn en een beetje golfen bevalt prima, maar wellicht wil ik straks wel weer honderd uur- per week in de voetballerij ste ken. Het is wel een uitdaging om te kijken of ik een goede trainer- kan zijn." De beste De vitrine in het Aj ax-museum hei-bergt momentopnamen uit de vroegtijdig beëindigde loop baan van de 's werelds beste voetballer in 1989. De dei-tien jarige Marco voor een trap- muurtje dat ondergekalkt is met namen van voetbalclubs. Een bladzijde uit zijn schrift met passeerbewegingen van onder meer Ling, Krol en de Fransman Six. De spreuk op zijn bureau blad: „Ik ben de beste, op mezelf na". Het kampioenschap van de Cl van het Utrechtse UW en het eerste handgeschreven con tract van Ajax waarin hem in: 1982 een maandelijkse reiskos tenvergoeding van 500 gulden wordt toegezegd. Doelpunten Shirts van Oranje, AC Milan en Aj ax, bekers voor beste voetbal ler van de wereld en Europa en natuurlijk zijn mooiste doel punten. De sliding waarmee hij zijn Duitse bewaker Kohier ver raste en Nederland naar de EK finale in München gleed, de on mogelijke volley in de eindstrijd tegen Rusland en het verbaasde gezicht van Den Bosch-speler Van Eek na een omhaal die nog steeds de wereld over gaat. De betaalde voetballoopbaan van Van Basten in vogelvlucht. Tussen zijn debuut op 4 april 1982 met Ajax tegen NEC en Marco van Basten staat naast de vergrote pagina's van het schriftje waarin hij tijdens zijn jeugdjaren allerlei passeerbewegingen noteerde. Achter hem de vitrine met memorabilia uit zijn actieve carrière. Links zijn dochter Rebecca. foto Koen Verheyden/ANP Karpov niet naar Las Vegas MOSKOU - Anatoli Karpov neemt niet deel aan de wereldti telstrijd schaken, vanaf zaterdag in Las Vegas. De wereld kampioen heeft afgezegd wegens een reeks meningsverschil len met de schaakbond FIDE. Het toernooi is daarmee verder gedevalueerd. Ook de aanvoerder van de wereldranglijst, Kasparov, en de Indiër Anand verschijnen niet in de gokstad aan de start. Ze spelen in het najaar een eigen titelstrijd. Aan het toernooi om de FIDE-titel in Las Vegas nemen honderd grootmeesters deel. Er wordt gespeeld volgens het knockout- systeem. DPA Anna Koernikova niet in finale MOSKOU - Anna Koernikova krijgt geen uitnodiging om met Rusland in september te spelen in de finale van de strij d om de Fed Cup, tegen de Verenigde Staten. Teamcaptain Konstantin Bogorodetski maakte een dag na de winst in de halve eind strijd op Slowakije bekend geen veranderingen in zijn selec tie te willen doorvoeren. „Koernikova is in onze voorgaande duels nooit van de partij geweest. Het zou onjuist zijn haar nu op te roepen." Koernikova, woonachtig in de Verenigde Sta ten, heeft al twee jaar niet voor haar land gespeeld. „In die tij d hebben andere speelsters geweldig gepresteerd voor Rusland. Die krijgen ook nu de voorkeur", zei de coach. RTR Krajicek zegt af voor Daviscup HILVERSUM - Tennisser Richard Krajicekheeft bondscoach Michiel Schapers laten weten niet beschikbaar te zijn voor de Daviscupwedstrijd tegen Ecuador. De Nederlandse mannen- ploeg moet van 24 tot en met 26 september in Guayaquil een plaats in de wereldgroep voor volgend seizoen zien af te dwin gen. Krajicek vindt de ontmoeting met de Zuid-Amerikanen niet in zijn programma passen, Bij deelname aan de Daviscup zou de nummer één van Nederland van het hard court van de US Open naar het gravel in Ecuador verhuizen. D at is niet zij n favoriete ondergrond. Verder legt Nederlands beste speler zijn prioriteiten bij grandslamtoernooien en de ATP-ranking. Uiterlijk 9 augustus maakt Schapers de selectie bekend. ANP Ton boete voor Perugia PERUGIA - De Italiaanse voetbalclub Perugia heeft een boe te van 100.000 gulden gekregen en moet de eerstvolgende twee thuiswedstrijden op vreemde bodem spelen. De Europe se bond UEFA legde de straf op wegens wangedrag van de aanhang van Perugia in de Intertoto-wedstrijd van zaterdag tegen het Turkse Trabzonspor. De UEFA wees de zege regle mentair met 3-0 toe aan Trabzonspor, dat toch al had gewon nen. Perugia, de oude club van Vitesse-speler Michel Kreek, won het eerste duel met 2-1. De Turken stonden inhet tweede na 90 minuten met 2-1 voor. Toen Trabzonspor in de verlenging 3-1 scoorde, wierpen Italiaanse aanhangers plastic flessen, mun ten en aanstekers naar de grensrechter. De scheidsrechter las te een korte pauze in, maar daarna kwamen er weer projectie len op het veld. De arbiter staakte de strijd daarna definitief. D onderdag liep een oef enwedstrij d van Perugia tegen het na tionale team van Libië ook uit de hand. Het duel werd na twintig minuten gestaakt wegens een massale vechtpartij. RTR Liefers benadert WK-richttijd LINZ - Gert-Jan Liefers heeft tijdens een Grand Prix-wed- strijd in Linz op de 1500 meter de richttijd voor de WK in Se- villa benaderd. De atleet uit Apeldoorn eindigde als vierde in 3.36,78. Voor uitzending naar de wereldtitelstrijd moet Lie fers 3.35,00 lopen. Kogelstootster Lieja Koeman, al wel zeker van de WK, eindigde in Linz vijfde met een worp van 17,96. ANP zijn laatste wedstrijd, de verlo ren finale van de Europacup 1 in 1993 met AC Milan tegen Olym- pique Marseille: 0-1. „Een te korte maar prachtige tijd", blik te de 34-jarige Van Basten terug op een voetballoopbaan die in de toekomst wellicht een ver volg krijgt. „Wanneer ik bereid ben er helemaal voor te gaan zou ik hetzelfde moeten kunnen als Wouters, Koeman, Rijkaard en Gullit. Gelukkig ben ik jonger dan hen en heb ik dus nog even de tijd." ANP van onze sportredactie BOXMEER - De stilte was bijna hoorbaar toen Ronald Delger de hand schudde van zijn held, Lance Armstrong. De 21-jarige Groninger, net als de Ameri kaan genezen van teelbalkan ker, kwam maandag in Boxmeer zijn held een cadeau aanbieden. Het was een kleinigheidje, een knuffelbeer voor het kind dat in oktober wordt verwacht en een briefje, maar Armstrong was er zichtbaar door geraakt. Het rumoer van de inderhaast belegde persconferentie was abrupt verstomd door het emo tionele moment. Armstrong moest erna meteen op de fiets, de Ronde van Boxmeer wachtte niet. Het tastbare bewijs dat zijn missie, kankerpatiënten een hart onder riem steken, niet zinloos is, werd zo lang afgege ven aan wielermanager Gerry van Gerwen. Armstrong rij dt de komende da gen drie, mogelijk vier criteri ums in Nederland. Na Boxmeer volgen Chaam (woensdag), mis schien alsnog Heerlen (vrijdag) en Roosendaal (maandag). „Ik vind het belangrijk mijn gezicht te laten zien. De mensen hier hebben drie weken naar de tele visie gekeken. Nu kunnen ze de renners gewoon aanraken." Plij was moe, bekende Arm strong. Het was laat geworden in Parijs. „Een feestje met spon sors, met vrienden van spon sors..." President Clinton belde nog, vanuit het presidentiële vliegtuig. „Hij en de first lady waren 'very happy'. Hun doch ter Chelsea had de Tour gevolgd. Clinton wil donderdag niet al leen mijmaar de hele ploeg ont moeten." Parkeerterrein Armstrong was niet de enige renner die op het parkeerterrein voor de permanence werd be laagd door handtekeningenja- gers. Michael Boogerd werd welhaast fijngedrukt en ook Mare Lotz kon zijn lelijk eendje niet ongehinderd verlaten. Opmerkelijk was dat er slechts één TVM'er in Boxmeer ver scheen: Servais Knaven. De rest van de ploeg bevond zich in Spanje of in de Sachsentour. ,Het wordt elk j aar moeilijker" erkende makelaar Van Gerwen. „De internationale kalender zit overvol, zelfs een ploeg als Ba- tavus zit volgende week in Frankrijk." Maar somber is Van Gerwen niqt. „Het is me toch weer gelukt de gele trui, de groene trui en Ci- pollini (alleen in Roosendaal) naar Nederland te krijgen. Daar ben ik best wel een beetje trots op." Armstrong deed wat van hem verwacht werd. Een keer mee zitten in een ontsnapping met Michael Boogerd en uiteindelijk als winnaar over de streep gaan. Het publiek, zo'n 20.000 toe schouwers, genoot, 's Avonds moest de Amerikaan nog met de auto naar Brussel, waar hij lo geert bij Eddy Merckx, een goe de kennis. ANP PARIJS - Lance Armstrong is door zijn zege in de Ronde van Frankrijk gestegen naar de tweede plaats van de UCI-we- reldranglijst. De Amerikaan stond voor de Tour op de twaalfde positie. Ja- labert voert de lijst aan. De Ne derlander Michael Boogerd staat zesde. De Spanjaard Es- cartin steeg door zijn prestaties in Frankrijk van de veertiende naar de achtste positie. De lijst per 26 juli: 1. Jalabert (Fra) 2825 punten, 2. Armstrong (VSt) 2321, 3. Bartoli (Ita) 2249, 4. Olano (Spa) 1982, 5. Rebellin (Ita) 1834, 6. Boogerd (Ned) 1636. AFP STOCKHOLM - Geïnspireerd door de Tour-zege van wielren ner Lance Armstrong heeft de Zweedse atlete Ludmila Eng- quist na een chemokuur tegen kanker haar comeback aange kondigd. De 35-jarige olympisch en we reldkampioene op de 100 meter horden wil vrijdag bij de Grand Prix-wedstrijd in Stockholm starten. De geboren Russin maakte in april bekend dat ze aan borstkanker leed en niet voor de Spelen van 2000 op de baan terugkeerde. De Ameri kaan Armstrong herstelde van teelbalkanker en won zondag de Tour de France. „Ik ben ook een mens die onmogelijke dingen probeert", zei Engquist. SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17