Geen jeugdraad in Middelburg PZC Tandarts met frees en ijzervijlen Goese koffieshop tijdelijk gesloten zeeland 13 Te weinig belangstelling onder jongeren Geen kerstgratificatie voor Vlissingse uitkeringsgerechtigden dinsdag 27 juli 1999 Gesprek over antimosselreclame DEN HAAG - De mosselkwekers zijn boos op Axa. De verze keraar suggereert in een reclamespot op de televisie dat een belangrijke vergadering helemaal in het honderd kan lopen na het eten van één enkele mossel. Het Mosselkantoor wil daarom een gesprek met Axa over het mogelij k stopzetten van de reclamecampagne. In de spot wordt gesuggereerd dat een zakenman door het eten van een mossel het risico loopt een belangrijke afspraak te missen. De mosselkwekers vinden de reclame helemaal niet leuk. Miljoenen guldens hebben ze geïnvesteerd om ervoor te zorgen dat er geen enkele zieke mossel meer bij de klant in de pan komt. „Een zieke mossel in een de verpakking kan gewoon niet meer"zegt woordvoerder T. Sintnicolaas van het Nederlands Visbureau waar het Mos selkantoor onder valt. „Er zijn wel mensen die ziek worden van de mosselen, maar die zijn allergisch voor mosseleiwit ten." Dief ontkomt met snelle buit ZIERIKZEE - De politie heeft zondagavond tevergeefs ge tracht de dief van een snelle Porsche in te rekenen. De auto, met een waarde van ongeveer 60.000 gulden, werd zondag avond tussen acht en negen uur in Zierikzee gestolen. De auto stond op deBalie. In de loop van de avond werd de auto, eigen dom van een 41-jarige Belg door surveillerende politiemen sen in West-Brabant gesignaleerd. De politie organiseerde een achtervolging, maar de dief wist met zeer hoge snelheden op de Al6, vanaf Breda in de richting Antwerpen, te ontko men. Fotograaf aangehouden GROEDE - Op het naturistenstrand van Groede werd zon dagmiddag een 31-jarige Fransman aangehouden, van wie een aantal bezoekers dachten dat hij naakte kinderen aan het fotograferen was. De te hulp geroepen politie nam hem mee naar het bureau, waar de de man verklaarde zich van geen kwaad bewust te zijn en zeker geen kinderen had willen foto graferen. De camera en het rolletje zijn in beslag genomen. Duizenden boetes door project GOES - De politie heeft tussen maandag 19 en zondag 25 juli duizenden boetes uitgedeeld in het kader van het Verkeers handhavingsproje'ct Zeeland. In West-Zeeuws-Vlaanderen kregen 2473 bestuurders een bekeuring omdat ze te hard re den; 99 chauffeurs vlogen op de bon omdat ze geen gordel droegen. In dezelfde week betrapten de politiecamera's 2250 automobilisten op de route Goes-Grevelingendam op snel heidsovertredingen en 36 op door rood licht rijden. Vergunning ongeldig door foutje DEN HAAG - Omdat de gemeente Hontenisse heeft verzuimd in de krant te publiceren dat aan de maatschap Kerckhaert in Hengstdijk een milieuvergunning is verleend, moet de hele vergunningsprocedure opnieuw. Dat heeft de Raad van State beslist. Kerckhaert kreeg van burgemeester en wethouders van Hontenisse in september vorig jaar een vergunning voor een mestkuiken- en rundveebedrijf aan de Kerkstraat 19. De gemeente liet echter na om de verlening van de vergunning in de krant te zettenMet dat verzuim werd de Algemene Wet B e- stuursrecht overtreden. Publicatie van vergunningen is be doeld om belanghebbenden erop te wijzen dat er bij de gemeente bezwaren kunnen worden ingediend. Vijf omwo nenden van het bedrijf van Kerckhaert deden bij de Raad van State hun beklag over de procedurefout. De Raad van State heeft drie van hen in het gelijk gesteld. Twee andere families werden om andere, formele redenen door de Raad van State niet-ontvankelijk verklaard. Zij mogen wel meedoen aan de nieuwe bezwarenronde, die de gemeente moet organiseren. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van Vlissingen gaan niet in op het verzoek van de Cliëntenraad om uitkerings gerechtigden een eenmalige kerstgratificatie te geven van tweehonderd gulden. Het colle ge heeft de raad, die bestaat uit klanten van de Sociale Dienst, laten weten dat zo'n bijdrage in strijd is met het rijksbeleid. B en W overwegen wel een gemeen telijke regeling op te stellen voor sociale en culturele activi teiten. De Cliëntenraad wendde zich vorige maand tot het college. In een brief schreef het adviesor gaan dat met name kerst en de viering van oud en nieuw erg kostbaar zijn voor uitkerings gerechtigden en dat het in het kader van de bestrijding van stille armoede een gratificatie van tweehonderd gulden op zijn plaats zou zijn. „Voor veel uit keringsgerechtigden zou dat zeer welkom zijn", aldus brief. „Dan is er misschien ook voor hen een lichtpuntje om kerst te vieren." Nederlandse gemeenten mogen extra geld beschikbaar stellen om lagere inkomens te steunen. De lagere overheden zijn dan wel aan regels gebonden. Een kerstgratificatie valt niet onder die voorwaarden. Een andere regel is dat als een gemeente be sluit tot een eenmalige bijdrage niet alleen uitkeringsgerechtig den, maar ook anderen die leven van een minimuminkomen zo'n bijdrage moeten krijgen. Omdat het in Vlissingen om een grote groep mensen gaat, zou dat de gemeente een fors bedrag kos ten. In de begroting is daarmee geen rekening gehouden. B en W antwoordden de Cliën tenraad dat er nog dit jaar dui delijkheid komt over de bijdra geregeling sociale en culturele activiteiten. Daarvoor wordt wel rekening gehouden in de be groting voor het komende jaar. Het college wil een nog niet be kend bedrag uitkeren dat af hankelijk is van de gezinssa menstelling. B en W hopen dat de nieuwe regeling de uitke ringsgerechtigden toch een beetje kan helpen. Autoinbraken VLISSINGEN - Bij twee auto inbraken in Westerzicht in Vlis singen is een radiocassettere corder, een cd-speler en acht cd's gestolen. Wanneer, de diefstallen precies hebben plaatsgevonden is on bekend. De eigenaren hadden hun wagens in het weekeinde niet gebruikt en ontdekten de inbraken maandagochtend. door René Schrier GOES - Koffieshop Wayne's World aan de Zusterstraat in Goes heeft maandag op last van de gemeente de deuren voor drie maanden gesloten. Woordvoerder BLapré laat we ten dat hij niet van plan is om over drie maanden te stoppen met de verkoop van softdrugs. De gemeente wilde de tijdelijke sluiting, om zo de klanten van Wayne's World min of meer te dwingen naar de twee koffie shops te gaan die de gemeente wel gedoogt. Volgens Lapré werkt dat niet omdat de softdrugsgebruikers zullen uitwaaieren over de stad. Hij sluit verkoop van drugs van- weet zich wat dat betreft ge steund door het ZCADdat een zelfde standpunt inneemt. Er lopen nog enkele gerechtelij ke procedures die de koffieshop heeft aangespannen tegen de gemeente. Lapré heeft er ver trouwen in dat die procedures met goed gevolg voor de koffie shop worden afgewikkeld. „We vechten gewoon door tot we ons gelijk krijgen. De gemeente pro beert nu af te breken wat we in zes jaar hebben opgebouwd. Als we winnen zullen we die schade zeker claimen." In de komende drie maanden wil Lapré de situatie in Goes op het gebied van de softdrugs goed in de gaten houden. Hij wil onder meer proberen er achter te komen waar de markt zich door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg krijgt voorlopig geen jeugdgemeenteraad. On der jongeren is daarvoor onvol doende belangstelling. Boven dien is het effect minimaal. Om ervoor te zorgen dat de Middel burgse jeugd toch op de een of andere manier betrokken blijft bij het wel een wee van de stad, gaan vaste teams van ambtena ren en gemeentebestuurders re gelmatig langs op scholen. In 1997 hield de gemeente voor de eerste keer een jeugddebat, gevolgd door een tweede in mei van dit jaar. Ter voorbereiding daarop gin gen ambtenaren en raadsleden langs de scholen om te horen wat jongeren willen en ver wachten van een gemeente. Uit die gesprekken kwam naar voren dat de Middelburgse jeugd over het algemeen tevre den is over het aanbod van sportvoorzieningen, cafés en discotheken. Minder te spreken zijn de jongeren over de win- kels, het feit dat er geen bio- i scoop is en dat er geen verharde trapveldjes zijn. Budget I-Iet tweede jeugddebat verliep wat teleurstellend. Aanvanke- lijk meldde zich ruim twintig ei j jongeren, maar uiteindelijk ble- "nj ven er te weinig over voor een m echt debat. In overleg met ver- ®sj antwoordelijk wethouder J. C. 3n| van Dijk-Sturm werd besloten re tot een ronde-tafelgesprek. Daaraan namen slechts zeven I jongeren deel. Uit dat gesprek kwam in ieder geval de wens se naar voren voor een jeugdge- nj meenteraad met eigen bevoegd- heden en een budget. Daarnaast 0r waren zij bijzonder tevreden "I over de bezoekteams. P Middelburg heeft daarop bij di- j verse gemeenten informatie in- i gewonnen naar het functione ren van jeugdgemeenteraden. Reacties De reacties daarop waren niet echt positief. In de gemeenten waar zulke raden waren opge- richt, was het enthousiasme aanvankelijk groot, maar kel derde de belangstelling na ver loop van tijd met als gevolg dat Folkloredag in Zoutelande ZOUTELANDE - De Zoute- landse Ondernemersvereniging Zomid houdt donderdag 5 au gustus voor de vijftiende maal een folkloristische evenemen tendag. Tussen 14 en 24 uur zijn er in de Langstraat en rondom de kerk diverse attracties, waaronder een wedstrijd xïngrijden in Wal- cherse klederdracht door de ringrijders vereniging De Zandruiters. Verder worden er diverse oude ambachten gede monstreerd, zoals vlasbewer- ken, kantklossen, babbelaars I bakken, poppen maken en volksschilderen. Er is een imker aanwezig en een hoefsmid laat zien hoe een Zeeuws paard wordt beslagen. P. Melis van het plaatselijke kle derdrachtenmuseum is tijdens j de evementendag aanwezig met een collectie. De volksdans groep Medioburgum laat ver schillende Zeeuwse volksdan sen zien. De vereniging van kleinveehouderij en kinder boerderij De Klepperhoeve ko men met diverse dieren naar Zoutelande. Op de folkloristi sche evenementendag houdt muziekvereniging Luctor et Emergo haar bazar. Een loopor kest zorgt voor muziek. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City QnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl de jeugdgemeenteraad ver dween. Alleen in Almere is een goed lopende jeugdgemeente raad. Die heeft een jaarbudget van een kwart miljoen en wordt ondersteund door een ambte naar en een agogisch medewer ker. Tijdens bezoeken aan de middelbare scholen lieten onge veer zestig jongeren weten dat zij wel geïnteresseerd waren om zitting te nemen in een panel of in een jeugdgemeenteraad. In juni zijn die jongeren opnieuw benaderd. Slechts twee van hen reageerden positief. Dat is te weinig, aldus het college, voor een jeugdgemeenteraad. Het college gaat nu in septem ber opnieuw praten met jonge ren. Dan zal bekeken worden hoe zij toch betrokken kunnen blijven bij het reilen en zeilen van de gemeente. Eén van de as pecten die tijdens dat nieuwe ronde-tafelgesprek aan de orde komen is om jongeren te laten oefenen met een budget dat zij mogen gebruiken voor het orga niseren van activiteiten. Jongeren toonden zich, zo bleek uit gesprekken, uitermate te vreden over de bezoekteams. Ook het college is daarover po sitief. De gemeente krijgt zo te horen wat er leeft onder de jeugd. B en W gaan het komend schooljaar nieuwe teams sa menstellen die de scholen langs gaan. Ger van der Burg behandelt paardengebitten Ger van der Burg uit Bergen op Zoom is één van de weinige Nederlandse professionele paardentandartsen. foto's Lex de Meester door Miriam van der Schot KOUDEKERKE - Wie bang is voor de boor van de tandarts, mag blij zijn dat hij geen paard is. Het materiaal van een paar dentandarts bestaat onder meer uit een enorme grote frees en zeer grove vijlen. Hoewel meestal de dierenartsen zich over de gebitten ontfermen, wordt de laatste jaren steeds vaker een beroep gedaan op de gediplomeerde paardentand arts. huidige 'welvaartsvoer', dat vrijwel niet meer gekauwd hoeft te worden, slijt het gebit niet genoeg. Daardoor ont staan er steeds vaker gebits problemen", legt Van der Burg uit. In Nederland was de zorg voor de tanden en kiezen van een paard volgens Van der Burg eeuwenlang een ondergescho ven kindje. „De aandacht voor het paardengebit heeft lang op zich laten wachten", zegt de tandarts. „In Amerika en Ca nada werd al in het begin van de negentiende eeuw het be lang van een goed paardenge bit ingezien. Als het gebit van een paard niet in orde is, gaat het dier slecht eten, met als gevolg gewichts verlies. Ook kan een slecht ge bit er de oorzaak van zijn dat het paard storend verdrag ver toont tijdens het berijden. Bij voorbeeld steeds met het hoofd slaan. Tevens kan een slecht gebit uit eindelij k resulteren in kreupel heden. Want als het paard het bit aan maar één zijde vast houdt, gaat het geforceerd lo pen. Voor de paarden in Koudeker- ke was het 'akelige' klusje snel geklaard. Over zes maanden zijn ze weer aan de beurt voor de halfjaarlijkse controle- beurt. Ger van der Burg uit Bergen op Zoom is één van de weinige Ne derlandse professionele paar dentandartsen. De term 'paar dentandarts' mag overigens in Nederland nog niet wettig ge voerd worden, maar in Ameri ka wel. Deze week bezocht Van der Burg zijn 'patiënten' in Koudekerke. Zweetdruppels staan op zijn voorhoofd als de tandarts met zijn werk bezig is. Met uiterste concentratie en precisie haalt hij de frees over de achterste kiezen van de verdoofde paar den. Vervolgens gebruikt hij brute kracht wanneer hij de vijl over de kiezen haalt. „Als ik dit vijl- werk niet doe, kunnen er scherpe punten aan de kiezen groeien waarmee een paard met een overbijt zijn eigen mond kan verwonden", legt Van der Burg uit. Specialisme Volgens de tandarts is zijn spe cialisme pas de laatste tien j aar in opmars gekomen. „Het paardengebit is ontworpen om te groeien en te slijten door te grazen in de natuur. Door het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13