Minder dan 10.000 werklozen Retourtje USA: 0,15 Avontuur en lekker keten in jeugdkamp Vrachtwagen uit de oorlog duikt op Valse roofvogels verjagen meeuwen hoekm; Kortsluiting oorzaak van brand schuur Levensstrijd Oostburg kampioen krulbollen zeeuwse almanak Bewaardrift Arbeidsvoorziening telt laagste aantal in Zeeland sinds 1992 Het Buitencentrum Veere ligt ver scholen tussen weilanden en bo men. De autorit ernaar toe is bijzonder pittoresk. Een smalle weg leidt langs boerderijen en kleine dorpjes. Via een bospad is het centrum vervolgens te voet te bereiken. Na een paar stappen lopen wordt het Veerse meer zichtbaar; het glinstert in de felle zon, en aan de overkant lijkt de lucht te zinderen. PZC zeeland dinsdag 27 juli 1999 INTERNATIONALE TARIEFGEBIEDEN TARIEF* USA ƒ0,15 België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden ƒ0,20 Overige landen in West-Europa 0,35 Oostelijk Europa, Australië en Nieuw-Zeeland 1,00 Overige landen van de wereld 2,00 NEDERLAND - INTERLOKALE TARIEVEN TARIEF* 08.00 tot 18.00 uur ƒ0,12 18.00 tot 08.00 uur en in het weekend ƒ0,06 NEDERLAND - MOBIEL TARIEF TARIEF* Naar mobiele nummers 0,50 .Tarieven gelden voor dag en nacht, met uitzondering van de interlokale tarieven.Prijzen gelden pet minuut inclusief BTW; u betaalt per gebelde seconde. Starttarief 10 cent inclusief BTW per gespreK. Volumekorting. Voor een telefonisch rctt USA betaalt u bij maar 0,15 per minuut. Zond extra abonnementskosten. Bóvci dien heeft u geen toestel of ander nummer Iele irom nu gratis Ó800-16Ó2 ld U aan via iele2.ni, dan teleft thuis .bf in uw I 48 uur spraakmakend (Advertentie) MITA copiers, faxen en printers Noordzandslraat 6 Ycrscke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 OOSTBURG - Een peloton van de Oostburgse bolclub Raak te gen Staak is afgelopen weekein de Nederlands kampioen krul bollen geworden. Het echtpaar S. en J. van de We- ge en L. Vasseur bleken in de fi nale veel te sterk voor het team van de Ware Vrienden: A Verbe- ke. F. van de Dries en K. Goe- thals uit Aardenburg. De eind stand was 9-2. De strijd om de derde plaats ging tussen twee pelotons van Ons Genoegen uit Sas van Gent. P. Mimmo, R. van Lent en F. Deliaert droogden hun clubgenoten R. Somville, R. Winne en J. Moelker met 9-1 af. In het clubgebouwtje van Raak tegen Staak streden net als vo rig jaar 29 pelotons om de Ne derlandse titel. ZEERIKZEE - Kortsluiting in de elektrische installatie is vol gens de politie de oorzaak van de brand die zaterdag een mo numentale landbouwschuur in Zierikzee in de as legde. Na een onderzoek door de tech nische recherche zegt de politie dat het niet aannemelijk is dat de brand is ontstaan door 'opzet of verwijtbaar handelen'. De schuur hoorde bij boerderij Levensstrijd aan de Levens- strijdweg. Een herdershond kwam tijdens de brand in de vlammen om. Terug van vakantie is het al tijd een verrassing wie er al lemaal een kaartje hebben gestuurd, hoe groot de finan ciële schade van de avontu ren in verre landen is en welke tv-programma's onge zien bleven. Gelukkig be waart de PTT tegen een kleine vergoeding alle bank afschriften, brieven en tijd schriften voor de vakantie ganger. Het kost wat, maar de brievenbus puilt na terug komst niet uit. Zo toog een nieuwsgierige Vlissinger na thuiskomst naar het post kantoor. 'Nee meneer, u krijgt bericht thuis wanneer u de post mag afhalen.' De vol gende dag: geen bericht. Ge spannen toog hij weer naar het postkantoor. Na enige verontwaardiging en lang durig sip kijken kreeg hij de stapel post keurig vastge bonden mee. Al in de auto zag hij dat ook de PTT hem een brief had gestuurd. 'Nee! Niet weer een rekening', dacht hij nog. Het viel mee. De PTT was zo vriendelijk geweest óók het afhaalberricht voor hem te bewaren. Advertentie door Lilian Dominicus IJZENDIJKE - Boer J. A Quaak keek vreemd op, toen hij begon met de graafwerk zaamheden voor een nieuwe vijver. Ineens stuitte hij op de resten van een Engelse vracht wagen uit de Tweede Werelds- oorlog van het merk VauxhaJI. Een aantal, mitrailleurs, een roestige motor en, een stukje verderop, de achteras is alles wat nog herinnert aan de oor logstijd. Voor de leek een hoop oud ijzer, voor historici van de streek wellicht een interessant stu die-object. „Waarschijnlijk hebben de Canadezen er in gereden. Hoe- ie hier terecht is gekomen, weet ik echt niet", verklaart Quaak. „Aan het eind van de oorlog brandden de Canade zen de grote, houten schuur hier op het erf af. Ik denk dat de vrachtwagen er ook in stond. De resten zijn vermoe delijk gedumpt in de gracht die vroeger achter de boerderij lag. Na de oorlog werd de gracht gedempt. Het is moei lijk te bepalen wanneer het al lemaal is gebeurd; mijn oom, die de boerderij toentertijd be zat, woonde tijdelijk elders en kwam pas na de oorlog terug." foto Peter Nicolai Een nep-arend moet de meeuwen weghouden van de mossels bij Prins Dingemanse in Yerseke. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers YERSEKE - Als de wind hun vleugels op en neer laat flappe ren, lijken de twee Amerikaanse Zeearenden net echt. Met de kunstroofvogels - een soort vlie gers - probeert mosselbedrijf Prins Dingemanse uit Yerseke de meeuwenoverlast te lijf te gaan. De meeuwen zorgen voor stront in de verwaterbassins, eten als ze de kans krijgen de mosselen eruit en voeren duikvluchten uit op het aanwezige personeel. „Meeuwen kunnen behoorlijk agressief zijn", zegt manager Edwin Foudraine van Prins Dingemanse. Een kennis met een bedrijf op de Moerdijk maakte hem attent op de kunstroofvogels. „Daar werkte het goed, dus toen heb ben we besloten de vogels ook hier uit te proberen." Het bedrijf kocht vier vogels, a raison van duizend gulden per stuk. Inmiddels wordt er druk geëxperimenteerd en krijgt de speciale 'vogelmedewerker' de kunst van het afstellen steeds beter onder de knie. „Ze moeten ten opzichte van de wind helemaal precies goed hangen, anders flapperen de vleugels niet", legt Foudraine uit. Staat er te weinig wind, dan hangt de vogel slap naar bene den. Bij harde wind kan de con structie beschadigd raken. Heen en weer Om de meeuwen blijvend voor de gek te houden, moeten de twee Amerikaanse neparenden regelmatig verplaatst worden. Eentje hangt er aan een portaal kraan en wordt de hele dag heen en weer gereden. Voor de andere moet steeds weer een goed plek je gezocht worden. Op het bedrijfsterrein aan de Korringaweg, waar het grootste deel van de Yersekse mosselbe- drijven gevestigd is, is ook al ja ren een valkenier actief. Deze wordt door de vereniging van mosselbedrijven betaald en in gezet om de meeuwen te verja gen. „Ons bedrijf slaat de valkenier de komende tijd even over, zodat we kunnen zien wat het effect van de kunstroofvogels is", zegt Foudraine. Tot nog toe is hij po sitief. „Of de meeuwen zich blij vend door de kunstroofvogels laten afschrikken, zullen we moeten afwachten, maar voor lopig lijkt het te werken." door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland heeft voor het eerst sinds augustus 1992 minder dan tienduizend werklozen. In het tweede kwar taal van dit jaar daalde het aan tal werklozen met 1200, tot 9943. Verantwoordelijk voor het pas seren van deze psychologische grens is vooral het aanbreken van het zomerseizoen. Daar door waren in de horeca, het toerisme en de fruitteelt extra mensen nodig. Ook de bouw- en metaalbedrijven hadden be hoefte aan veel nieuwe arbeids krachten. Minder snel Dit blijkt uit cijfers van Ar beidsvoorziening Zeeland over I de maanden april tot en met ju ni. Die wijzen uit dat de structu- j rele daling van de werkloosheid nog steeds doorzet, maar dat die wel minder snel gaat. De daling begon halverwege 1996. J. Tijmstra, directeur arbeids- I bemiddeling bij Arbeidsvoor ziening Zeeland, durfde niet te voorspellen of de werkloosheid j ook na het zomerseizoen onder I de tienduizend zal blijven, j De werkloosheid daalde het hardst in de horeca, waar 371 werklozen een baan vonden. In deze sector is in de zomer stee vast behoefte aan meer perso- I neel. De bouw en de metaal pro fiteerden volgens Tijmstra van j de betere conjunctuur. „De noodzaak om mensen aan te trekken is bij deze bedrijven erg groot. Ze hebben zelfs meer per soneel nodig dan er beschikbaar is. In deze sectoren is heel na- I drukkelijk sprake van een krap- te op de arbeidsmarkt." Visserij Daarentegen nam de werkloos- heid in de visserij en de chemie juist toe. De visserij is niet de sterkste sector binnen Arbeids voorziening, merkt de directeur arbeidsbemiddeling op. „De werkgelegenheid loopt daar al langer terug. De daling is pro centueel gezien weliswaar enorm, maar in aantallen men sen valt dat erg mee." In het eerste kwartaal waren dat er volgens Tijmstra zestig, nu honderd. De werkgelegenheid in de chemie ondervindt volgens hem de gevolgen van een aantal inkrimpingen. Grootste daling Vlissingen is in absolute aantal len koploper in de daling van de werkloosheid. Ten opzichte van juni 1998 stonden in deze ge meente vierhonderd werklozen minder ingeschreven, een da ling zeventien procent. Vlissin gen staat daarmee tweede op de ranglijst van gemeenten die procentueel gezien de grootste daling meemaakten. Alleen Veere scoorde beter: twintig procent minder werklozen dan een jaar geleden. Als alleen het afgelopen kwartaal in ogenschouw wordt genomen, profiteerden Sluis- Aardenburg (-36,7 procent), Schouwen-Duiveland (-30 pro cent) en Oostburg (-26,6 pro cent) het meest van de opleving in de werkgelegenheid. In Rei- merswaal en Kapelle nam de werkloosheid de laatste maan den daarentegen toe met respec tievelijk 39 en 4 procent. Profiel De meeste werklozen zijn tussen de 23 en 39 jaar oud (44 procent) en vrouw (53 procent). Verder valt op dat met name de laagst geschoolden het moeilijkst aan werk kunnen komen. Meer dan 30 procent van de werkelozen heeft alleen een basisopleiding, bijna veertig procent heeft voorbereidend beroepsonder wijs gevolgd. Ongeveer 17 pro cent van de werkzoekenden is geen Nederlander. Bovendien hebben mensen die twee tot zes maanden of langer dan drie jaar staan ingeschreven, het het moeilijkst om weer aan de slag te komen. door Margreet van den Broek Aan de kleine steiger dobberen een paar sportieve zeilbootjes; op het gras zitten wat jongeren te kletsen. In de schaduw van hoge bomen verrijst een steile klimwand. Associaties met een Amerikaans Summer Camp komen boven drijven. De houten blokhutten rond een grasveld, de picknicktafels en de vrolijk wapperende vlaggetjes ma ken het beeld compleet. De ideale om geving voor een weekje vakantie. Deze week nemen achttien kinderen van twaalf tot zestien jaar deel aan het watersportkamp, dat de werkgroep Vakantiewerk Vlissingen heeft geor ganiseerd. In samenwerking met YM- CA die het Buitencentrum Veere beheert, biedt deze werkgroep vijf ver schillende vakantieweken aan voor kinderen en hun oudérs die het niet breed hebben. Subsidie De kinderen van ouders die moeten rondkomen van het minimumloon of een uitkering, betalen een kleine eigen bijdrage. De gemeente Vlissingen en Jantje Beton hebben subsidie verleend om de overige kosten te dekken. Wie nu denkt dat het hier om de vertroeteling van kansarme bleekneusjes gaat, komt echter bedrogen uit. Juliën van Hotegen (12) en zijn zus Mi chella Eyke (14) komen uit Vlissingen, en zijn zaterdag aangekomen in het Buitencentrum. Hun moeder heeft hen via de sociale dienst opgegeven voor het kamp; zelf gaat ze niet op vakantie dit jaar. „Het is hartstikke leuk hier! vindt Juliën. Eigenlijk wilden ze mee doen aan het survivalkamp, maar dat zat al vol. Nu kunnen ze een week roei en, surfen en zeilen. „Vandaag moch ten we ook abseilen, van de klimwand! Ook Michella heeft het naar haar zin. „Jammer genoeg hebben we wel cor vee. Dan moeten we de toiletten schoonmaken en de vuilniszakken foto Ruben O reel vervangen", zegt ze met een toch nog vrolijke blik. Gisteren hebben ze lekker gebarbe cued om kennis te maken met de ande re kinderen en de leiding. Met zijn allen hebben ze toen de kampregels vastgesteld. Juliën wijst de weg naar de keuken, waar op een groot flipover- bord het resultaat van de 'vergadering' staat te lezen. Een tiental regels in rode vilstift moet er zorg voor dragen dat het gezellig blijft de komende week. 'Respect voor elkaar, geen scheld woorden met ziektes erin, geen drugs en alcohol en geen sex in de hutten.' Of op andere plekken', heeft iemand later aangevuld. Luchtbedden De bedtijd is schappelijk te noemen: om 00.00 uur moet iedereen in zijn of haar blokhut zijn, om 1.00 moet het stil zijn. Er wordt zeker wel veel gekeet, 's nachts? „Echt wel!", beaamt Michella volmondig. De eerste nacht was het al meteen iets j e 1 ater ge wordenZe moes ten namelijk eerst de luchtbedden van de leiding nog leeg laten lopen. We staan net bij de blokhut die Michel la met zo'n zeven andere meiden deelt, als het hoofd van de leiding eraan komt lopen. Peter de Jong, fractie voorzitter van de Socialistische Partij in Vlissingen, is mede-initiatiefnemer van het project. Zijn partij vond dat er iets voor kinderen uit de armere gezin nen gedaan moest worden in de vakan tieperiode. Hij stapte begin dit jaar naar het In- en Uitïoophuis in Vlissin gen en samen zetten ze de werkgroep op. Bivak „Ik kom net uit de bossen. Daar heb ik het pad uitgezet voor vanavond. De kinderen weten het nog niet, maar we gaan op bivak. Met bepakking worden ze op pad gestuurd, en dan mogen ze vannacht in het bos slapen." De Jong wil graag dat het kamp een avontuurlijk aspect heeft. Geen betut teling, of een programma dat van mi nuut tot minuut is ingevuld. „We kij ken eerst wat mogelijk is met zo'n groep en pas dan besluiten we per dag wat we gaan doen." Het gros van de lei ding bestaat uit vrijwilligers. Voor de sportieve onderdelen zijn professione le begeleiders aanwezig, zoals bij het zeilen en abseilen. We hebben het hier geweldig naar on ze zin", vertelt De Jong enthousiast, „Dat is ook wel een voorwaarde ge weest, hoor. We willen dat. zowel de kinderen, als wijzelf hier een goede tijd hebben." Twee vertegenwoordigers van de SP in Rotterdam zijn komen kijken. „Het zou mooi zijn als deze kampen landelijke bekendheid en na volging krijgen", vindt De Jong. „Kin deren moeten gewoon op" vakantie kunnen!" ■J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11