Duitse voorheffing van de baan Millenniumfeest in deel Zeeland taboe High-tech graancirkel ie Zierikzee 4 WEKEN iii v 7 1 Vakbond onderzoekt ruimen asbest door KFOR-detachement m) 24° 14 zonsverduistering "V Telers ploegen goedkope gewassen om Tachtigjarige verjaagt overvaller Motorrijders te weinig opgemerkt Nederlandse transportbedrijven opgelucht over intrekken fiscale maatregel Wedstrijd lang onder water blijven wordt jongen fataal Nederlanders in Thailand vast wegens ontucht ij X Jeugdige Duitse vrachtwagendief eindelijk vast Minder werklozen in Zeeland Europese titel estafetteploeg FIlipijnen betogen tegen Estrada VOOR 16,00 VANDAAG ouderwetse BOELDAG in VEERE mHHH NO 5 Zomers Zonnig. Matige tot krachtige noordoostenwind. Maximumtemperatuur I 23 of 24 graden. *-■ pagina 4 242e jaargang no. 175 dinsdag 27 juli 1999 losse nummers 1,80 van onze redactie binnenland ZWAAGDIJK-OOST Groententelers in Noord-Hol- land ploegen hun oogst om omdat die heel weinig op brengt. De prijzen voor spitskool, broccoli, ijsbergsla, bloem kool en nieuwe aardappelen zijn in jaren niet zo laag ge weest. Op de veiling The Gre enery in Zwaagdijk-Oost draaien de groenten door of worden er -minimumprijzen geboden. Telers zijn genood zaakt delen van het gewas om te ploegen omdat het oogsten duurder is dan de te verwach ten opbrengst op de veiling. De lage prijzen worden ver oorzaakt door de goede oog sten. Die zijn zo goed door het fraaie weer. Bovendien wordt er minder groente gegeten. Daarnaast loopt de uitvoer naar het belangrijkste export land, Duitsland, terug. Daar is namelijk voldoende eigen teelt voorhanden. GPD ij van onze redactie binnenland ARNHEM - Een 80-jarige klant van een SNS Bank in Arnhem heeft gisteren een ge wapende overvaller op de vlucht gejaagd toen die een klant bedreigde. De overval ler verdween zonder buit. Van hem ontbreekt ieder spoor. De overvaller kwam rond kwart over negen het bankge- bouw binnen, waarin zich op dat moment enkele klanten bevonden. Hij greep een vrou welijke klant beet enriep „Dit is een overval, ik moet geld hebben." Toen de 80-jarige dat hoorde, draaide hij zich resoluut om, greep direct het wapen beet en duwde de loop naar boven. Daarop rukte de overvaller zich los en rende naar buiten. De politie heeft daarna de buurt uitgekamd, zonder re sultaat. De man was onher kenbaar, want hij droeg een helm met gesloten vizier. Bij de overval is niet geschoten. GPD Automobilisten moeten meer oog krijgen voor motorrijders. Met die boodschap zijn Veilig Verkeer Nederland (VVN) en de Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging (KNMV) een campagne begonnen om het aantal ongevallen met dodelijke afloop te ver- minderen. door Henk van Lierop en Jeroen Windt BONN - Duitsland heeft tot opluchting van de Ne derlandse transportbe drijven een omstreden be lastingmaatregel voor buitenlandse onderne mingen ingetrokken, die op 1 april van kracht is geworden. Duitse op drachtgevers moesten bij werkzaamheden van bui tenlandse bedrijven een voorheffing van 25 pro cent inhouden op de reke ning. Het Nederlandse bedrijfsleven kwam in het geweer tegen de wetgeving. Verladersorganisa tie EVO vreesde dat veel trans portondernemers het loodje I zouden leggen als zij lang op een kwart van hun geld moesten wachten. Na noodkreten van onder meer belangenorganisaties als VNO- NCW, MKB-Nederland, EVO en ECHTEN - Een 16-jarige jon gen uit Delft is gistermiddag om het leven gekomen bij een uit de hand gelopen spel met leeftijds genoten in het zwembad van camping de Westerbergen in Echten (Drente). De jongen deed samen met een j groep anderen een wedstrijd l wie het langste onder water kon blijven. De jongen zou drie mi nuten onder water zijn geweest. Op een geven moment werd een vriend ongerust, omdat het wel erg lang duurde voor de Delfte naar boven water kwam. Toen deze uit het water werd gehaald, bleek dat hij ernstig zuurstofge brek had. De tiener werd over- gebracht naar een ziekenhuis in Hoogeveen. Medische hulp mocht echter niet meer baten. I Directeur M. Geertsema van camping de Westerbergen spreekt van een tragisch onge val. Volgens hem is er voldoende toezicht en valt niemand iets te verwijten. „De jongen behoorde tot een groepje van een man of acht dat aan het ravotten was. De toezichthouder had de jon gens gewaarschuwd dat ze niet meer mochten duiken. Hij dacht dat het was opgelost, omdat ze rustig baantjes gingen trekken. Achteraf bleek dat ze een wed strijdje deden wie er het langst onder water kon blijven." GPD PATTAYA - De Thaise politie heeft zondag twee Nederlan ders en een Brit gearresteerd op verdenking van het plegen van ontucht met een 14-jarige Thai se jongen. Dat heeft de politie in Pattaya gisteravond bevestigd. Het tweetal is opgepakt in het hotel Honey Inn in de kustplaats Pattaya. Zij waren in gezel schap van de jongen. Het duo riskeert in Thailand een gevan genisstraf van tien jaar. Volgens RTL Nieuws gaat het om een 52-jarige en een 42-jari- ge man, beiden uit de regio Haarlem. RTL zond gisteren vi deobeelden uit, gemaakt door de Thaise politie, waarop de Ne derlanders te zien zouden zijn na him arrestatie. De verdach ten zouden ondexwijzers zijn. Het ministerie van Buitenland se Zaken meldde dat de Neder landse ambassade in Thailand nog niet op de hoogte was van de arrestaties. ANP TLN (Transport en Logistiek Nederland) overlegden de be windslieden van Financiën en Verkeer en Waterstaat met hun Duitse collega's. De Duitse wet stuitte op breed Europees verzet. De Europese Commissie overwoog Duitsland vanwege de maatregelen voor het Europese Hof te dagen. Oos tenrijk kondigde als vergelding een gelijksoortige maatregel af die aUeen voor Duitse bedrijven zou gelden. De EVO reageert verheugd op de nieuws uit Duitsland. „Het is verrassend snel ingetrokken en nog wel met terugwerkende kracht", aldus C. Erasmus, ma nager im- en export van de EVO. De graancirkel bij Nieuwerkerk is zes voetbalvelden groot en moet een 3D-illusie oproepen. foto Joop van Houdt/ANP door Ali Pankow ZIERIKZEE - De aanduiding 'graancirkel' dekt nauwelijks de lading voor het ingenieuze patroon dat een team van tech nisch ontwerp- en adviesbu reau Bever Innovaties in Zie rikzee onder leiding van Rem- ko Delfgaauw ontwikkelde in een tarweveld aan de Nieuwe Ronde Blokweg bij Nieuwer kerk. Delfgaauw zelf spreekt over een project omdat kunst en high-tech erin samenvloei en. Dit keer gaat het om het pro ject 'FE-Male'. Die naam duidt op de ronde vormen en de mogelijke associaties die het patroon oproept. Delf gaauw en consorten bewezen in 1997 elders in Nieuwerkerk dat symmetrische graancir kels in tarwevelden wel dege lijk door mensenhanden kun nen worden gemaakt. Dat gebeurde op uitnodiging van het Belgische tv-program- ma Droomfabriek. Enkele maanden geleden gaf het Belgische reclamebureau Saatchi Saatchi aan Delf gaauw de opdracht een ont werp te maken voor een graan cirkel waaraan 250 mensen moesten meewerken. Op de valreep haakte de opdrachtge ver echter af. Delfgaauw be sloot het tot teambuilding van de eigen medewerkers van Be ver Innovaties te gebruiken. De 'mooiste en grootste' graancirkel van Nederland en 'de op één grootste van de we reld', zoals Delfgaauw zegt, beslaat circa 200 bij 200 meter: zo'n zes voetbalvelden. Hij weet niet hoeveel schade transporteurs hebben geleden. Wel hebben enkele bedrijven contracten verloren, omdat hun Duitse opdrachtgever geen zin had in de administratieve romp slomp en met een bedrijf uit ei gen land in zee ging. Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën toont zich 'buitengewoon verheugd'. Minister Zalm bracht het on- dexweip ter sprake toen zijn Duitse ambtgenoot Eichel on langs Nederland bezocht. Sindsdien hebben Nederlandse topambtenaren er veel energie in gestoken om de Duitsers op andere gedachten te brengen. Duitsland wil nu in overleg met andere lidstaten van de EU wer ken aan alternatieve wetgeving om gesjoemel met belastingen tegen te gaan door inschakeling van buitenlandse ondernemin gen. Voorwaarde is dat die nieu we wetgeving niet de eerlijke concurrentie binnen de Europe se Unie verstoort. MKB-Nederland had al een Duitse advocaat in de arm geno men, die deze week in de Bonds republiek een proces zou aan spannen. DPA/ANP DÜSSELDORF - De inmiddels 14-jarige Duitse autodief An dreas, die vorig jaar opzien baarde door met een takelwa gen naar het Zuid-Franse Biar ritz te rijden en later ook met andere vrachtwagens aan de haal te gaan, moet waarschijn lijk de cel in. De rechtbank van Düsseldorf had een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen 'Brummi Andi' nadat hij met een 13-jarig vriendj e het afgelopen weekein de met een gestolen auto naar het Limburgse Meerlo was gere den. Bij nadering van de politie gingen de knapen er lopend vandoor naar Duitsland. Zon dag werden beiden op heter daad betrapt bij het afschroe ven van nummerborden. Het tweetal reed toen in de auto van de moeder van Brummi's vriendje. Vorig jaar baarde de toen nog 13-jarige Andreas opzien door met de takelwagen politiecon troles te omzeilen en steeds zon der betalen te tanken. Na zijn arrestatie in Frankrijk wist hij te ontkomen en stal bij een pompstation een andere auto waarmee hij zijn tocht voortzet te. Tegen de politie zei hij „Voor mijn 14e kan ik toch niet veroor deeld worden." AP/ANP Het aantal werklozen in Zeeland is in het tweede kwartaal van dit jaar onder de psychologische grens van tienduizend gedaald.Het laagste cijfer sinds 1992. De structurele daling van de werkloosheid zet volgens de Arbeids- voorziening nog steeds door, maar wel minder hard. door Richard Hoving MIDDELBURG - De gemeen ten Axel, Borsele en Schouwen- Duiveland staan geen millenni umfeesten toe. Andere Zeeuwse gemeenten overwegen een ver bod. Politie, brandweer en de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) hebben on voldoende mankracht om toe zicht te houden. De hulpdiensten adviseren geen vergunning af te geven voor feesten met meer dan vijftig personen. Cafés en buurthuizen die over een 'gebruiksvergun ning' beschikken blijven buiten schot. Grote evenementen waarbij toezicht is vereist, ko men ongelegen in de nacht van 31 december op 1 januari. „Uit gaande van stroomuitval en/of uitval van verbindingen is er veel capaciteit nodig om de maatschappelijke problemen die hieruit voortvloeien het hoofd te kunnen bieden", aldus politie, brandweer en GGD in een brief aan alle zeventien ge meenten in Zeeland. Axel, Borsele en Schouwen- Duiveland laten desgevraagd weten gehoor te geven aan de oproep. Het gebrek aan man kracht bij de hulpdiensten is doorslaggevend. De gemeenten Noord-Beve land, Tholen, Kapelle, Sas van Gent en Temeuzen beraden zich nog. De Noord-Bevelandsebux-- gemeester M. Everaers heeft wel begrip voor het verzoek, om geen feest vergunning af te geven. Volgens wethouder J. Burger van KapeHe is de oproep 'eigen lijk niet te negeren'. Oostburg en Sluis-Aardenburg laten we ten 'het zó ruim voor de jaarwis seling nog even aan te kijken'. Met uitzondering van Axel heeft geen van de Zeeuwse ge meenten al een aanvraag voor een feest binnengekregen. Op het Axelse gemeentehuis ligt een verzoek om toestemming voor een muziekspektakel. Vol gens loco-burgemeester A van Waes wordt deze aanvraag niet gehonoreerd. „De verantwoor delijkheid om hiervoor toestem ming te geven is te groot. Als er iets mis gaat zit je als gemeente goed fout." Vlissingen, Veere en Reimers- waal beoordelen elk verzoek af zonderlijk. Veere stelt zich in elk MANILLA - Betogers dragen maskers die het lijden van de Filipijnen moeten uitdrukken tijdens een betoging in de hoofdstad Manilla. De tekst 'Mahirap' betekent 'arm'. De kritiek is gericht op president Estrada die wordt beticht van het ondermijnen van de demo cratie, het muilkorven van de pers en vriendjespolitiek. foto Bul lit Marquez/AP De Nederlandse mannen-estafetteploeg heeft tijdens de EK zwemmen in Istanbul goud veroverd op de 4x100 meter vrije slag. Johan Kenkhuis, Mark Veens, Marcel Wouda en Pieter van den Hoogenband zwommen een tijd van 3.16,27, een Euro pees en een Nederlands record. Van den Hoogenband had in de halve finale van de 50 meter vlinderslag ook al een Nederlands record gevestigd: 23,88. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17. geval terughoudend op, zegt burgemeester A de Bruijn. „Dat standpunt nam de gemeente al in voordat het verzoek van brandweer, politie en GGD ons bereikte." Burgemeester A Ver- bree van Reimerswaal voelt er weinig voor om zonder meer nee te verkopen aan feestvierders. Het college van B en W van Mid delburg neemt volgende week dinsdag een besluit. Goes, Hon- tenisse en Hulst zeiden maan dag niet op de hoogte te zijn van de brief van de hulpdiensten. Strenge regels Gemeenten die de dringende oproep van politie, brandweer en GGD naast zich neerleggen, wordt op het hart gedrukt stren ge regels aan miHenniumfeesten te verbinden. Organisatoren moeten vóór 1 oktober een aan vraag indienen bij de betreffen de gemeente waarin onder meer duidelijk wordt wie verant woordelijk is voor de veiligheid. Aan de brandweer moet ter goedkeuring een calamiteiten plan worden overlegd. door Jikke Zijlst ra ASSEN - Nederlandse militai ren in de Kosovaarse stad Prizrin zouden zonder bescher mende kleding asbest oprui men. Het enige wat Defensie ze ter bescherming aanbiedt, is een stofmasker. De vader van een KFOR-militair uit Assen heeft de kwestie aangekaart. Defen sie wil nog niet op de aantijgin gen reageren. De Vakbond voor Defensiepersoneel is een onder zoek begonnen. Tijdens een voorlichtingsbij eenkomst in Prizrin adviseerde de staf de soldaten om 'zichzelf en hun uniform wat vaker en grondiger te wassen'. Verder werd hen gezegd 'dat ze het gro ve stof wel weer uit hun neus naar buiten blazen' zegt de va der uit Assen. Diens zoon is sinds half juni in Prizrin gesta tioneerd. Hij werkt mee aan het opruimen van kapotgeschoten huizen, waarin vaak asbest is verwerkt. Woordvoerder J. van Hulsen van de Vakbond voor Defensie personeel is erg bezorgd: „Al leen een mondkapje als be scherming lijkt mij karig. Ook het wasadvies is onvoldoende. D at de leiding de jongens vertelt dat ze het stof wel weer uitbla zen, kan absoluut niet." De kwestie is voor de vakbond aan leiding om te inventariseren wat er in Kosovo aan de harxd is. Van Hulsen heeft de stellige indruk dat er inderdaad asbestdeeltjes vrijkomen bij het puinruimen. Uranium De vakbond sluit niet uit dat puinresten ook zijn vervuild met verarmd uranium. Dit licht radioactieve materiaal is vrij gekomen tijdens de bombarde menten. „Zonder specifiekere gegevens kan ik hier niet nader (Advertentie) op ingaan", zegt Defensievoor lichter Nawijn. Hij bestrijdt dat soldaten 'zomaar' puinruimen. „Een genieverkenner onder zoekt de locaties op mijnen en gevaarlijke stoffen. Als die er zijn ruimen deskundigen de stoffen of mijnen. Wij zetten nooit militairen in op plaatsen waar risico's zijn". GPD zie ook pagina 3 (Advertentie) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 of een abonnement. Be eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 aanvang verkoping: 12.00 uur (op de Markt) 'Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1