Geen school voor tieners in AZC r PZC Hengstdijk feest voor behoud kerk Alle gekheid op klompen Forse straffen voor dronken bestuurders Nieuw plein voor Marijkeschool Axel Bewoners in juli terug naar nieuw Rozenoord EU-geld voor studie van Hontenisser ondernemersclub Plan volkshuisvesting benadrukt vernieuwen van woningvoorraad NO ENS® zeeland 16 Vijftien kinderen in centrum Hedenesse verstoken van onderwijs assistent-veredelaar (m/v) zaterdag 26 juni 1999 door Sheila van Doorsselaer CAD ZAND - De jonge leer plichtige vluchtelingen van asielzoekerscentrum Hedenesse in Cadzand. die te oud zijn om op de basisschool terecht te kunnen, zijn al ruim een maand verstoken van onderwijs. De ge meente en het AZC hebben geen regelingen getroffen om deze groep van vijftien kinderen les sen te kunnen laten volgen. Zij moeten w achten op het nieuwe schooljaar. De kinderen in de basisschool leeftijd zijn sinds eind april on dergebracht in het asielzoekers schooltje op het centrum, maar voor de daaropvolgende groep is niets geregeld. Deze kinderen moeten hun dagen in het AZC op een andere manier zien door te brengen. De Oostburgse wethouder R. Leentfaar (asielzoekers/onder wijs) betreurt, de situatie. „Het is inderdaad zo dat de groep van 13- tot en met 16-jarigen buiten de boot valt. We hebben natuur lijk wel geprobeerd om hen tij dig bij een school onder te bren gen. Hiervoor hebben we het Zwincollege benaderd, maar daar zagen zew er toch van af. Het leek hen te bewerkelijk. Daarbij is het onmogelijk om in één keer een grote groep kinde ren bij een school aan te melden. Dat zou betekenen dat ze er in één klap een volledige klas bij hebben en dat kan niet." Leerplicht Als Nederlandse kinderen on derwijs missen, doordat ze spij belen of als de ouders besluiten ze een tijdje van school te hou den, grijpt de leerplichtambte naar in en krijgen de ouders een boete. Maar in dit geval is deze ambtenaar, werkzaam op het gemeentehuis, niet opgetreden. Leentfaar: ..Hij kan toch moei lijk de ouders van die kinderen gaan berispen. Zij kunnen er niets aan doen. De gemeente valt ook niets te verwijten want de opzet van het AZC is immers niet volgens plan verlopen." Di rectrice J. Sanders van Hede nesse:,,Wij hebben geen onthef fing aangevraagd voor de leerplichtige jongeren. Het cen trum zelf kan er niets aan doen en ik kan geen ijzer met handen breken." Volgens Leentfaar worden de tieners ingeschreven bij de Ter- neuzense Scholengemeenschap De Rede. Zij komen dan in de zogenaamde Internationale Schakelklas (ISK). De Rede heeft het onderwijs in de ISK uitbesteed aan het ROC. San ders daarentegen zegt dat de onderhandelingen over de op leiding aan de vijftien jonge vluchtelingen nog lopen. San- ders:„Er moet onder andere nog bekeken worden of de kinderen per bus naar Terneuzen worden vervoerd of dat de leraar hier heen komt om les te geven in één van de leegstaande leslokalen in het asielzoekersschooltje. De laatste oplossing lijkt mij de beste, want de kinderen moeten andrs drie uur per dag in de bus zitten om naar school te kunnen. Hoe het ook uitvalt, ik zal in ie der geval kiezen voor de goed koopste oplossing." door Conny van Gremberghe AXEL - Het schoolpein van de openbare basisschool Prinses Marijke wordt heringericht. Het plaveisel wordt verwijderd en vernieuw d en er komen nieu we speelvoorzieningen op. Het karwei vergt een investering van 95.000 gulden. Burgemeester en wethouders van Axel vragen de raad een krediet van 60.000 gulden be schikbaar te stellen. Het volle dige bedrag is niet nodig, omdat de raad eerder dit jaar al 35 mil le opzij zette. De reconstructie is volgens het college nodig omdat de bestra ting van het plein er in erg slech te staat bij ligt. Een schoolarts heeft de gemeente in een rap port gewezen op gevaarlijke si tuaties voor leerlingen. Het col lege wil de reconstructie in de zomervakantie laten uitvoeren. In dezelfde periode zal ook de stoffering van de school ver nieuwd worden en de vloerbe dekking. Daarvoor is nog eens een krediet van 90 mille nodig. Zithoek Het Axelse college wil ook de zithoek aan de Kleine Kreek weer opknappen en in de kreek een fontein aanbrengen. Het hoekje bij de kreek is in feite de entree van de kern Axel en het dagelijks bestuur vindt dat dit er leuker uit moet zien. Het col lege heeft daar 96.000 gulden voor over. Nu de raad nog. De raadsvergadering wordt don derdag 1 juli gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Met 'Muziek van Toen' zijn vrijdagavond de Midzomerfeesten in Hengstdijk begonnen. foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht HENGSTDIJK - Het vrijdagavond be gonnen Midzomerfeest in Hengstdijk is niet zomaar een dorpsfeest. Het is een feest voor het behoud van de kerk. De opbrengst van de activiteiten die dit weekeinde plaatsvinden komt het restau ratiefonds van het uit 1892 stammende godshuis ten goede. Het behoud van deze kerk is de inwoners van Hengstdijk heel wat waard. Het was de bedoeling dat de zesde editie van het Midzomerfeest traditiegetrouw zou beginnen met de talentenjacht Ont dek de Ster. Maar helaas, de beginnende artiesten trokken zich allen terug. Ze von den het beneden hun stand om in de feest tent op te treden, omdat het podium te klein zou zijn. De oi-ganisatie zat er verder niet zo mee en was van mening dat ze ook zonder talentenjacht de avond wel zou doorkomen. Het hoogtepunt van het Midzomerfeest vindt vandaag plaats. In de kerk en de feesttent wordt een snuffel- en boeken markt gehouden. Er is een demonstratie van miniatuurbouwers en er zijn standjes van allerlei hobbyisten en beoefenaren van oude ambachten. Tal van kunstenaars geven ook acte de présence. Zij exposeren hun werk in de kerk. Wie het een stukje hogerop wil zoeken kan de kerktoren be klimmen. Er draait een rad van avontuur en sportievelingen kunnen meedoen aan een minivoetbal- en koersbaltoernooi. Vanavond is er een Hengstdijkse avond met muziek van onder andere Ward Ottjes en dj Evert Hemelaar. door Aector Dooms TERNEUZEN - Het was een lekker zoet drankje geweest, maar hij had niet geweten dat het alcohol bevatte. Zo rede neerde vrijdag een 64-jarige Hulstenaar die voor het rijden onder invloed voor de Terneu- zense politierechter moest ver schijnen. Het wekte enige hilariteit bij politierechter G. Derks. „Zeg meneer, hoe oud bent u? Ik zie dat u vijf jaar ouder ben dan ik. Proeft u dan het verschil niet? Kom zeg: het zit vierkant in de fles, maar het valt zachtjes op de tong." Volgens de politierechter moest de verdachte die avond zo'n twaalf glaasjes hebben gedron ken. De man was op 3 april na een biljartfeestje, onderweg naar huis, bij een politiecontro le aangehouden. Uit de blaas- test bleek dat hij met 580 micro gram tweeënhalf keer boven de limiet zat. Officier van justitie H. den Har- tog eiste 1.350 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Derks hield er re kening mee dat het de eerste keer was en veroordeelde de Hulstenaar tot 750 gulden boete plus 600 gulden voorwaardelijk en een voorwaardelijke rijont zegging van zes maanden. Een 40-jarige man uit Breskens had op 1 april in Sluis te diep in het glaasje gekeken. De auto mobilist haalde met 895 micro gram, ruim vier keer zoveel als de limiet van 220 microgram. Hoewel de verdachte aangaf zijn rijbewijs voor zijn werk niet te kunnen missen, kwam de po litierechter niet onder een on voorwaardelijke rij-ontzegging uit. ,,U moet maar iemand zien te vinden die voor u rijdt." Hij veroordeelde de Bressiaander tot negen maanden rij-ontzeg- ging, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en 2.300 gulden boete. Zuipen Een 34-jarige beroepschauffeur uit De Klinge (B) werd voor dronken rijden veroordeeld tot een week cel plus een week voorwaardelijk en negen maan den rijontzegging. De uitkomst van de blaastest was hoog: 915 microgram. De reactie van de politierechter sprak boekdelen. „Het is onverantwoord om zo veel te zuipen, terwijl u het zo donders goed moet weten." Twee jaar geleden was de vrachtwagenchauffeur, met on geveer dezelfde score, ook voor rijden onder invloed veroor deeld. „Al die onschuldige men sen zijn door uw gedrag in le vensgevaar." Officier van justitie H. den Har- tog stoorde zich aan het feit dat de verdachte die dag, 10 april, om één uur 's middags in Hulst zijn eerste pilsje had gedronken en dat hij pas veel later nadat hij was gaan rijden - om acht uur 's avonds - werd aangehouden. „Een wonder dat er geen onge lukken zijn gebeurd' stelde ze vast. Ze eiste 2.200 gulden boe te, twee weken voorwaardelijk en negen maanden rijontzeg ging. De politierechter liet de boete vallen, omdat hij vreesde dat de verdachte dan niet in staat zou zijn de allimentatie voor zijn ex-vrouw op te bren gen. „Het maatschappelijk be lang gaat voor", vond Derks. door Ingrid Huibers NIEUWDORP - Links, rechts, links, rechts. Een troepje Nieuwdorpse brandweer mannen, samengeperst in een kartonnen brandweerauto, komt op een drafje voorbij. Het dorp stond vrij dagavond weer geheel op zijn kop voor de jaarlijkse klompenrace. „Of ik geoefend heb? Glad niet", zegt Sven de Wit. Hij heeft de klompen pas een paar dagen in huis. Toch is hij niet bang voor pijnlijke voeten. „Sponjes erin", zegt De Wit. Zowel voor de dames, als de heren en de jeugd is er een aparte wedstrijd. „Kinderen onder de twaalf lopen een rondje van 275 meter, de da mes lopen dat rondje drie keer en de heren lopen drie rondes van 475 meter", legt organisa tor Ko de Vos uit. Met zo'n ne gentig deelnemers op de baan, is hij niet ontevreden. „Hans, je ligt tiende, dan zitje in de finale", roept de speaker. Hans met rugnummer 42, die al twee rondje hijgend en puf fend langs is gekomen, kijkt even vertwijfeld achterom. De finale, is wel het laatste waar hij nog zin in heeft. „Spijt", is het enige wat hij nog uit kan brengen, als hij even later slap over een hekje leunt. „Wij zijn zwartwerksters", leggen twee als Spaansen ver klede dames uit. Met hun ver dacht harige kuiten en welig tierend borsthaar heeft het duo meteen de show gestolen. De originaliteitsprijs gaat net hun neus voorbij. Die wordt gewonnen door Behcet Oz- gan. Hij is verkleed als een Ti- roler boer. De best verklede dames zijn Janine Knuist en Saskia Buteijn. Zij lopen de race samen in een grote klomp van papier-maché. Zeeuws boertje Kees Otte wint de ori ginaliteitsprijs voor de jeugd. foto Willem Mieras door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De on dernemers vereniging Honte- nisse krijgt 25.000 gulden Europese subsidie voor de fi nanciering en ontwikkeling van een toekomstvisie. Het totale onderzoek kost 50.000 gulden en wordt verder betaald door gemeente (tien mille). Kamer van Koophandel (vijf mille) en de ondernemers zelf (tien mille). De afdeling commerciële econo mie van de Hogeschool Zeeland voert het onderzoek uit. Hoofd Economische Zaken van de provincie Zeeland, R. Blac- quière, maakte de subsidietoe kenning bekend tijdens een bijeenkomst van de onderne mersvereniging. Hij zei dat de provincie bereid is om op zowel financieel als planologisch ge bied de Hontenissenaren te on- dersteunen.Volgens Blacquière zit er in het streekplan Zeeland voldoende rek om economische activiteiten te ontplooien in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, al zullen de initiatieven wel vanuit de regio zelf moeten komen. Veer Het onderzoek Toekomstvisie Hontenisse moet uitwijzen op welke economische activiteiten Hontenisse zich moet richten, nu het veer Perkpolder-Krui- ningen verdwijnt. Volgens bere keningen van het Nederlands Economisch Instituut (NEI) kost het opdoeken van de pont honderden banen in Hontenis se. De vereniging van onderne mers, middenstanders en agra rische ondernemers, die is opgericht om wat te doen aan het sombere toekomstbeeld, heeft met succes Europese sub sidie voor plattelandsontwik keling binnengehaald.Het on derzoek begint in september. De presentatie vindt maart 2000. door Frank Gijsel AARDENBURG - De bewoners van verzorgingshuis Rozenoord kunnen binnenkort hun nieuwe verblijf in Sluis betrekken. Na een gedwongen verblijf van zes tien maanden in Aardenburg volgt op 20 en 21 juli de verhui zing van de 63 bejaarden. Bewo ners en familieleden werden vrijdagavond in de recreatie zaal te Aardenburg alvast geïn formeerd over de nieuwe woon ruimte. Volgens directeur Henk Masclee komen de bejaarden in een prachtig gebouw. „Openheid en ruimtelijkheid zijn terugkeren de thema's binnen het nieuwe Rozenoord. Dat begint al bij binnenkomst met een open re ceptie. Door het gehele gebouw, dat twee vleugels telt, zijn tal rijke vides. De galerij tussen de woningen biedt een overdekte wandelroute, die het idee wekt van een buitenwandeling. Het gebouw heeft geen voor- of ach terkant, want aan alle kanten wordt gewoond. De vertrouw de, bekende straatnamen ko men weer terug en de dienst ruimten zijn centraal gelegen. Op de begane grond is een ver- pleegunit gepland voor tien plaatsen als dependance van De Stelle. De toewijzing hiervoor laat echter nog even op zich wachten." De woonruimtes voor de bewoners meten 35 vier kante meter. Naast een ruim woon- en slaapverblijf is er een keukenblok en een ruime volle dig ingerichte sanitaire ruimte. Iedereen heeft een eigen voor deur met ervoor genoeg ruimte om de rolstoel te parkeren. Masclee vroeg de bewoner wel begrip voor het feit dat in het begin nog niet alles klaar is. De tuin zal opnieuw aangelegd worden, met aan beide zijden van het gebouw een rotonde. De rotonde aan de voorzijde wordt aangelegd rondom een jaren ou de boom. Aan de achterzijde komt een rotonde die geschikt is voor het zware verkeer. Zaterdag 3 juli krijgen de be jaarden met hun familieleden alvast een rondleiding in de nieuwe behuizing. Aan de hand van een uitgereikte tekening kunnen ze alvast nadenken over de inrichting. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het Budgetbe- heer Woninggebonden Subsi dies Zeeuwsch-Vlaanderen (BWS) heeft het regionaal volkshuisvestingplan voor de Benoeming leden Sluisse commissie SLUIS - De raadsleden van de gemeente Sluis-Aardenburg hebben Th. P. M. Goossens en R. R. E. Nobus zijn benoemd tot leden van de nieuwe adviescom missie bezwaar- en beroep schriften van de gemeente, die naast bezwaar en beroep nu ook klachten behandelt. Het college van B en W heeft daartoe besloten om een grotere doelmatigheid te bereiken. De klachtencommissie als zodanig komt daarmee te vervallen. J. A Meijer blijft aan als onafhanke lijk voorzitter en zal de binnen komende klachten behandelen. Formeel gezien is op deze wijze aan de juridische eis van een on- periode 1997 tot en met 2004 vastgesteld. In het plan ligt sterk het accent op de kwalita tieve verbetering van de wo ningvoorraad in Zeeuws- Vlaanderen en veel minder op de bouw van nieuwe woningen. De verwachting is namelijk dat er in de planperiode weinig huishoudens bij zullen komen. In de rapportage wordt gesteld dat alleen een integrale aanpak door gemeenten, woningcorpo raties, marktpartijen en bewo ners leidt tot het herstel van de onevenwichtige woningmarkt in Zeeuws-Vlaanderen. Om aan de wens van de woonconsument tegemoet te komen, zullen de komende vijf jaar bijna 4500 woningen vernieuwd worden. Het volkshuisvestingsplan wil dat bewerkstelligen door de sloop van slechte en/of onge wenste woningen en die te ver vangen door nieuwbouw. Daar naast worden huurwoningen aangepast aan de woonwensen van 55-plus-huishoudens. Voorts verkopen de woningcor poraties huurwoningen, zodat de bewoners zelf de verant woordelijkheid krijgen voor de kwaliteit van hun huis. Verder millfln Ckt- Vm i i n Tirnrrlon iror_ bouwd tot twee-onder-een- kap-woningen, die vervolgens de verkoop in gaan. Daarnaast wordt de woningvoorraad, uit gebreid door nieuwbouw. Het plan wordt volgens de gebruike lijke inspraakprocedure voor gelegd aan de bewoners en orga nisaties. Belangen Tijdens de algemeen bestuurs vergadering van het BWS op perde wethouder B. Pauwels (Hontenisse) het idee voor een gezamenlijke vergadering van de zeven Zeeuws-Vlaamse ge meenteraden (die zich ieder af zonderlijk nog moeten uitspre ken) plus bewoners om het plan nog eens door te nemen. Vice- voorzitter van het BWS, C. Bo- lijn, voelde daar weinig voor. Ze stelde voor om dat hooguit met twee gemeenten tegelijk te doen, omdat de belangen van de Oost-, Midden-, en West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten te veel van elkaar verschillen voor een gezamenlijke bijeenkomst. Het grootste deel van het alge meen BWS-bestuur kon zich daar in vinden, en het voorstel van Pauwels verdween uitein- PROCOTEX-^ BREEDING Het bedrijf Procotex Breeding B.V. is een jong kweekbedrijf dat nieuwe rassen ontwikkelt van vlas, aardappel en pioenroos. Daarvoor heeft Procotex Breeding proefvel den in Nederland en daarbuiten, een computergestuurde kas en een laboratori um. Wegens groei van het kweekbedrijf zijn wij op zoek naar een De functie Als assistent-veredelaar werkt u mee bij het voorbereiden, zaaien/poten, verzor gen, oogsten en verwerken van de proefvelden in binnen- en buitenland, het produceren van partijen hoogwaardig zaaizaad en poolgoed, en het maken van kruisingen. Verder heeft u een taak bij de gegevensverwerking en geeft u leiding aan de tijdelijke medewerkers in het zomerseizoen. Wij vragen Een initiatiefrijke, zeer nauwkeurig en zelfstandig werkende persoon met een middelbaar agrarische opleiding, die zowel met de trekker als met een pincet kan werken. Ervaring met de teelt en selectie van aardappelpoolgoed is vereist, ervaring met spreadsheets is gewenst, evenals een redelijke beheersing van de Engelse en Franse taal. Ook kunt u op een effectieve wijze leiding geven aan de tijdelijke medewerkers. Wij bieden Een afwisselende baan in een prettig klein team van zeer gemotiveerde mensen, met uitstekende primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden. Aanvullende scho ling voor een goede vervulling van en groei in de functie is voor ons vanzelf sprekend. Informatie en sollicitatie Voor verdere informatie kunt u bellen met ir. P. Keijzer, tel. 0114-316586 (over dag) of 0114-319366 ('s avonds). Uw sollicitatiebrief met c.v. kunt u vóór 10 juli richten aan: Procotex Breeding B.V.. t.a.v. dhr. A.A.H. Dobbelaar. Warandastraat 7a. 4564 RA St. Jansteen. Vakmanschap in leder of stof. effen, gestreept of geruit, oftewel: honderden mogelijkheden voor elk interieur. Kom eens kijken in onze showroom, de nieuwste trends en ouderwetse kwaliteit onder één dak. Meekrapweg 26, 4571RX Axel T: (0115)562238 F: (0115)563033

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 60