Leger Israël toont spierballen Europa weert Frankenstein-zaad In Pristina heerst nu wetteloosheid Bondsdag steunt bouw monument nazislachtoffers President van Zuid-Afrika verklaart misdaad de oorlog BEELDHUIS buitenland zaterdag 26 juni 1999 Gepantserd konvooi op weg naar grens met Libanon Antwerpenaar gearresteerd na moord op kind ANTWERPEN - De Antwerpse politie heeft gistermiddag een 29-jarige man aangehouden die in de deelgemeente Deurne een 12-jarig jongetje ontvoerde en korte tijd later met messteken om het leven bracht. De man heeft volgens een poli tiewoordvoerder bekend. Ook zijn het moordwapen en de bromfiets die hij bij de kidnap ping gebruikte teruggevonden. Het 12-jarig kind fietste don derdagmiddag samen met zijn jongere broertje naar huis, tot een man op een brommer hem opzettelijk aanreed. Onder de ogen van zijn broer werd de jon gen onder dreiging van een mes gedwongen vóór op de brommer plaats te nemen. Terwijl het broertje in een nabijgelegen su permarkt hulp zocht, bracht de man het kind amper vijfhon derd meter verderop in de bosjes om het leven. Of de jongen ook seksueel werd misbruikt was gisteravond nog niet duidelijk. De politie onderzoekt nog of de dader meerdere moorden op zijn geweten heeft. Het laatste jaar zijn er vier kinderen in de burnt van het Antwerpse Sportpaleis verdwenen, waaronder Ronnie de Rooij uit Hank. In zijn geval dacht de politie niet dat er spra ke was van een misdrijf. De Rooij verdween na het bezoeken van een houseparty en werd la ter in de haven van Antwerpen gevonden. GPD Politiehonden in Florida krijgen kogelvrij vest SANFORD - Politiehonden in Florida zullen in de toekomst beter voorbereid de aanval kun nen inzetten op gewelddadige criminelen. Zij krijgen kogel vrije vesten, gemaakt van het zelfde materiaal als de vesten van hun bazen. De politie in Seminole in Mid- den-Florida voorzag hun vier Duitse herders deze week van beschermende kleding. De ves ten wegen nog geen kilo. „Zij lij ken er geen problemen mee te hebben. Ze hebben er geen last van en kunnen alles doen", al dus een woordvoerder. De ves ten worden betaald door een echtpaar, die geschokt reageer de toen een hond gewond raakte bij een schietpartijRTR door Peter ter Horst KAAPSTAD - 'Een nationaal offensief tegen misdaad en ge weld' krijgt de hoogste priori teit van de nieuwe Zuid-Afri kaanse regering. Dit kondigde president Thabo Mbeki giste ren aan in zijn eerste toespraak tot het parlement, waarin hij de plannen van zijn regering voor de komende vijf jaar uit eenzette. Om de schrikbarende crimina liteit in het land te bestrijden, zal de regering strengere wet geving tegen het wapenbezit invoeren, meer geld en man- kracht beschikbaar stellen voor de politie en een apart on derzoeksteam oprichten dat de zware misdaad moet gaan be strijden. Mbeki kondigde aan dat de regering aparte aan dacht wil geven aan gebieden in het land waar de criminali teit de sociale structuur heeft veiwoest. De regering wil ver der speciale rechtbanken op richten om 'witte-boorden- misdaad' te bestrijden. De rode draad in Mbeki's toe spraak was het scheppen van een 'zorgzame samenleving' door problemen als misdaad, armoede, slecht onderwijs en corruptie aan te pakken. Hij hield vast aan de vrije-markt ideologie van de vorige rege ring, en kondigde de eerste grote privatisering van een staatsbedrijf onder zijn be wind aan. Swissair koopt voor 1,4 miljard rand (ruim400 mil joen gulden) een belang van twintig procent in de Zuid- Afrikaanse luchtvaartmaat schappij SAA. President Mbeki ziet een rol voor zijn voorganger Mandela. Hij zal een beroep doen op Mandela en andere voormalige Afrikaanse staatslieden als Ju lius Nyerere (Tanzanië) en Ke- tumile Masire (Botswana) om te helpen bij het beslechten van conflicten in Afrika. Mbe ki heeft 'de Afrikaanse weder geboorte' tot een hoofdthema gemaakt in het buitenlands beleid van Zuid-Afrika. „Wij kunnen niet aanvaarden dat oorlogen en gewelddadige conflicten permanent deel uit maken van ons bestaan in Afri ka", aldus Mbeki. GPD van onze redactie buitenland BEIROET - Vanuit Noord-Isra- el is een militair konvooi met tanks en pantservoertuigen op weg naar de grens met Libanon. Het spierballenvertoon volgt op de eis van de Europese Unie dat Israël de luchtaanvallen op Li banon onmiddellijk staakt. Bij de jongste aanvallen op ver meende Hezbollah-stellingen en de economische infrastruc tuur van Libanon zijn zeker tien burgers gedood en meer dan 62 gewond geraakt. De herstellen de Libanese economie kreeg een zware klap te verduren. Het offensief volgde op de dood van twee Israëlische burgers in de plaats Kiryat Shoma in Noord-Israël door raketbe schietingen van de sjiïtische verzetsbeweging Hezbollah. Die had Israël aangevallen na schotenwisselingen in Zuid-Li- banon tussen Hezbollah, het Is raëlische leger en de door Israël betaalde militie SLA Het Israëlische leger vernielde in Libanon talrijke bruggen, waaronder een op de nieuwe snelweg die het zuiden van het land verbindt met de hoofdstad Beiroet. Door de verwoesting van drie elektriciteitcentrales zaten de inwoners van Beiroet en het nabijgelegen Shoufge bergte zonder elektriciteit. In de Bekaa-vallei werd een hoofd kwartier van Hezbollah gebom bardeerd. Economie Israël erkende gisteren dat de Libanese economie, die zich probeert te herstellen van vijf tien jaar burgeroorlog (1975- 1990) en twintig jaar Israëlische bezetting, bewust tot doelwit is gekozen. Israël wil de Libanese regering zo straffen voor de ac ties van Hezbollah. Libanon eist dat Israël de schade vergoedt. Syrië beschuldigde scheidend premier Netanyahu ervan op de valreep van zijn bewind de kam sen op vrede in de regio te willen saboteren. Over twee weken neemt de nieuwe premier Barak het roer van Netanyahu over. President Weizman van Israël zei het gisteren een goed idee te vinden dat Syrische troepen, die al in grote delen van Libanon zijn gelegerd, voortaan de orde in Zuid-Libanon handhaven. De Syriërs houden zich aan hun afspraken, zei hij in een inter view met een Britse krant. „Op de Golan-hoogte is het rustig. Geen enkele raket, geen bom, niets. Waarom? Omdat er een akkoord is gesloten tussen Isra el en Syrië: de troepenschei dingsovereenkomst van 1974. De Syriërs zeggen altijd: sluit met ons een overeenkomst en er zal vrede en rust heersen." RTR/AFP/GPD Bronzen belletjes uit Lenin RIGA - De stad Liepaja in Litouwen heeft een nieuwe oplos sing gevonden voor de beelden uit het Sovjet-tijdperk. De enorme bronzen Lenin die eens op een groot stadsplein stond, is onlangs omgesmolten tot duizenden belletjes met aan de ene kant een afbeelding van Lenin en aan de andere het stads- embleem van Liepaja. De opbrengst van de belletjes, die als souvenirs worden verkocht, gaat naar het goede doel. De Baltische staten waren de eerste die na de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991 alle Sovjetbeelden van hun sokkel haalden. Veel steden probeerden ze te verkopen. De meeste beelden liggen in opslagplaatsen of op de schroothoop. AP Ambassades in Afrika dicht WASHINGTON - Om veiligheidsredenen zijn de Amerikaan se en Britse ambassades in Gambia, Namibië, Senegal enMa- dagscar gesloten. Dat hebben de ministeries van Buitenland se Zaken van beide landen gisteren bekendgemaakt. De VS sloten ook nog hun ambassades in Togo en Liberia. Een woordvoerder van het Britse ministerie zei dat de sluiting van tijdelijke aard was. De VS beslissen dit weekeinde of de ambassades maandag weer opengaan. De ambassades wer den gesloten omdat er in de buurt verdachte figuren rond neusden, zei een woordvoerder. Vorige week zei een inlichtin genofficier al dat er aanslagen in de lucht hingen. AP Ruimtestation Mir filmstudio MOSKOU - De Russen hebben een tijdelijke nieuwe bestem ming voor het ruimtestation Mir gevonden. De filmproducent Yuri Kara heeft het dertien jaar oude station van de financiële afgrond gered door het voor enige tijd als filmstudio te laten dienen. Volgend j aar februari zullen twee kosmonauten en een acteur naar de Mir afreizen om enkele filmscenes op te nemen. De film zal gebaseerd zijn op de roman 'De schandvlek van Kas- sandra' van de Kirgizische schrijver Tsjingiz Ajtmatov. De beide ruimtevaarders zullen ook als cameramensen fun geren. De roman van Ajtmatov gaat over de laatste kosmo naut op een opgegeven ruimtestation, die niet terug wil naar de aarde. DPA/RTR Volksunie/ID21 toch niet welkom BRUSSEL - De Belgische kabinetsformateur Verhofstadt gaat bij zijn coalitiebesprekingen toch verder met zes partij en: socialisten, liberalen en groenen aan beide zijden van de taalgrens. De gematigd Vlaams nationalistische partij Volks- unie/ID21 krijgt in tegenstelling tot wat Verhofstadt donder dag meldde geen uitnodiging om mee te doen aan de formatie besprekingen. Door deelname van de Volksunie zou een zogeheten regen boogcoalitie aan Vlaamse zijde over een ruimere meerderheid van negen zetels beschikken. Met alleen liberalen, socialisten en groenen is er aan Vlaamse zijde van de Kamer van Volks vertegenwoordigers een overschot van slechts één zetel. ANP Zeven jaar voor kinderporno DRESDEN - De rechtbank van Dresden heeft gisteren de hoofdverdachte in een internationaal kinderpomonetwerk tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 33-jarige werkloze man uit Röderau (Saksen) werd schuldig bevonden aan negentienvoudig seksueel misbruik en de verspreiding van kinderporno in elf gevallen. De man bekende dat hij vijf jaar lang kinderen uit Saksen en Tsjechië seksueel misbruikte en hen daarbij filmde. Zo ver greep hij zich twee jaar lang, samen met een 40-jarige kennis, in Tsjechië aan twee zigeunermeisjes. De kennis wordt nog door de politie voor onderzoek vastgehouden. Ook verdenkt de politie elf anderen van deelname aan het netwerk. DPA Kazachstan sluit kerncentrale Kaspische Zee AKMOLA - De laatste kerncen trale van de voormalige sovjet republiek Kazachstan gaat dicht. De centrale uit 1973 in Aktau aan de Kaspische Zee zou niet meer rendabel zijn. Het land wil wel verder met kern energie. Volgens het oorspronkelijk plan zou het complex pas in 2003 dicht gaan. Volgens een over eenkomst uit 1997 met de Ver enigde Staten zullen de Ameri kanen de Kazachen steun geven in het veilig laten verlopen van de ontmanteling. Bovendien verleent het atoomenergie-pro gramma van de Europese Com missie technische hulp. De Eu ropese Unie maakt zich ernstige zorgen over de veiligheid van nucleaire installaties in de voor malige Sovjet-Unie. ANP Sloopregeling voor auto's EU in de ijskast LUXEMBURG - De Europese ministers van Milieu heb ben een besluit over een Europese rege ling voor de sloop van auto's voor de tweede maal in succes sie uitgesteld. In oktober buigen de ministers zich weer over het voorstel. Vol gens de regeling wordt vanaf 2005met een verscherping van af 2015, elk autowrak in een speciaal bedrijf verwerkt. ANP Brandweerlieden rouwen om hun collega's Wissam Shaaban en Talal Diyeh, die donderdagnacht bij de Israëlische bombardementen op Beiroet om het leven kwamen. foto Joseph Barrak/EPA door Paul Koopman LUXEMBURG - De Europese Unie sluit voorlopig de deuren voor genetisch gemanipuleerd zaad, in de Britse media aange duid als 'Frankenstein-food'. Dit was gisteren de uitkomst van een marathonvergadering van de vijftien EU-ministers van Milieu in Luxemburg. Een blokkerende minderheid van vijf lidstaten maakte duide lijk geen nieuwe vergunningen meer te willen afgeven tot een nieuwe richtlijn van kracht is, op zijn vroegst in 2002. Met die opstelling wordt een handels conflict met de Verenigde Sta ten uitgelokt, de grootste producent van genetisch gewij zigde gewassen. Vooral Frankrijk, de grootste landbouwnatie van Europa, oe fende zware druk uit op de ove rige lidstaten om een dam op te werpen tegen hightech-voedsel. De vrees bestaat dat de Europe se landbouwproductie wordt weggevaagd als Amerikaanse gewassen, die goedkoper en productiever zijn, worden toe gelaten. In de VS zijn al veertig procent van sommige gewassen, zoals soja en maïs. genetisch verbeterd. In de EU staat prak tische toepassing van gentech nologie echter nog in de kinder schoenen. Tijdens de jongste top van zeven grote industrielanden én Rus land, de G8 in Keulen, wist de Franse president Chirac al een passage in de slotverklaring te smokkelen waarin genetisch ge manipuleerde producten een 'bedreiging voor de planeet' werden genoemd. De milieube weging vreest voor een aantas ting van de biodiversiteit en de volksgezondheid. Een recent Amerikaans onderzoek dat aantoonde dat stuifmeel van ge netisch gemanipuleerd graan fataal is voor vlinders, is vol gens Greenpeace het bewijs dat wetenschappers de gevolgen van hun gesleutel aan erfelijk materiaal niet overzien. Na een nacht lang vergaderen bleken Italië, Denemarken, Griekenland en Luxemburg zich aan de zijde van Frankrijk geschaard te hebben. Daarmee waren voldoende stemmen ver zameld om genproducten tegen te kunnen houden, in afwach ting van de nieuwe toelatings normen. Greenpeace reageerde enthou siast. Volgens de milieuorgani satie is een eerste stap gezet op weg naar een volledig verbod van gengewassen. Minister Pronk (Milieu) zei echter scha declaims te vrezen. Nederland staat samen met Duitsland en België minder op de rem. Volgens de ontwerp-richtlijn, waarover het Europarlement zich nog moet uitspreken, krij gen nieuwe vergunningen een looptijd van maximaal tien jaar. Zodra er een risico voor milieu of volksgezondheid kan worden aangetoond, vervalt de tijdelij ke vergunning. Ook komen er strengere regels voor de kwali teitsbewaking en etikettering. Nu zijn er achttien genetisch verbeterde gewassen op de Eu ropese markt toegelaten. Vier andere gewassen wachten nog op toelating. GPD door Hans Leber PRISTINA - Voor Leon Hawlett (24) en Andrew Richardson (27) lijkt het een gewoon klusje. Een Albanese man is uit zijn huis gezet door Serviërs en hij wil het appartement terug hebben. De twee gaan met hem mee. Uiteindelijk staan de beide leden van de Britse militaire politie in Pristina samen met twintig KFOR-collega's de veiligheid van de Serviër voor de flat te bewa ken. Tijdens de korte wandeling van Hawlett en Ri chardson naar de woning van de Albanees slui ten zich al snel veel Albanezen aan. Het blijken allemaal voormalige bewoners van soortgelijke appartementen in het flatblok. Daar aangeko men wordt de algemene toegangsdeur niet ge opend. Bonken op de deur helpt niet, terwijl Hawlett en Richardson zeker weten dat stiekem van achter alle ramen naar buiten wordt geke ken. Als de deur uiteindelijk open gaat en de Serviër ook zijn appartement opent, blijkt de harde rea liteit van Kosovo's samenleving. De Albanezen werden in 1993 uit hun huizen gezet door mili taire politie. De nieuwe bewoner, een Servische employé van het naastgelegen sportcentrum, kreeg een huurcontract en trok er in. Zowel de Serviër als de Albanees schermen met hun con- tracten tegenover de jonge soldaten. Die manen af en toe met een schreeuw tot stilte. Hawlett ziet geen uitweg. „We kunnen iemand die hier al zes jaar legaal woont niet zomaar uit zijn huis zetten. Dit is een zaak voor de rechter." Dat er momenteel in Kosovo geen enkele vorm van justitie aanwezig is, compliceert de zaak een tikkeltje. En voordat de Verenigde Naties een vorm van rechtsgang heeft opgebouwd, gaat nog wel enige maanden voorbij. De eerste zes rech ters zijn al aangezocht, maar daarmee is alles ge zegd. Wat Hawlett en Richardson ook niet helpt, is de menigte die achter hen aan het trappenhuis in liep en inmiddels flink lawaai maakt. De situatie wordt met de minuut meer gespannen. De Alba nees, die dacht dat KFOR even zijn huis terug zou geven, wordt ook kwader en dreigt de Ser viër te zullen vermoorden. Hawlett en Richard son laden hun wapens door en vertellen de Alba nees dat ze hem eventueel zullen arresteren. Een patstelling. Collega's van de twee jonge mi litairen hebben het opstootje opgemerkt en zijn naar de flat gekomen, waar zich al gauw ruim twintig soldaten ophouden. Als de Albanezen zijn weggestuurd, heeft KFOR er de komende tij d een probleem bijToezicht op de flat is nodig, de Albanezen hebben aangekondigd terug te ko men en het heft in eigen hand te nemen. Schietpartijen Het is maar eenklein voorbeeld van de grote pro blemen die de militaire politie in Pristina voor haar kiezen krijgt. „De mensen komen aangifte doen van diefstal, plundering en bedreiging. Maar eigenlijk kunnen ze niet geholpen wor den", zegt vertaalster Shqipe in een van de drie pas geopende militaire politiebureaus. Twee Serviërs staan met hun hoofd naar de mum-, hun pistoolholster in de hand. Ze waren betrokken bij een schietpartij. Donderdag vielen er veertien doden in Pristina. Het hoogste aantal tot dusver, meldden Britse officieren. Tientallen Kosovaren zitten in een soort gevangenis van KFOR. Na 48 uur bekijkt een NAVO-officier hun zaak en beslist over eyentuele vrijlating. Na zeven dagen wordt voor de ernstige gevallen contact opgenomen met ju ridische adviseurs van de NAVO en VN-verte- genwoordigers. „Maar moordenaars, mensen die hebben geschoten, gaan de straat voorlopig niet meer op. We onderzoeken de zaak zo goed mogelijk zodat er later een rechter naar kan kij ken", zegt luitenant Sean Hendy. „Er is in Pristina een hoge graad van wetteloos heid", aldus Hendy. Maar ook buiten de steden, in de boerengebieden, zijn de problemen groot. De maffia uit buurland Albanië heeft de eerste wegblokkades al opgeworpen. In Pristina rijden peperdure Mercedessen met Albanees kente kens rond. De gangsters uit Noord-Albanië heb ben vrij spel; een ritje door de bergen naar hun eigen hoofdstad Tirana kost ze zes uur rijden, in Pristina zijn ze binnen een uur en er is in verge lijking tot het straatarme Albanië veel te halen. Zij doen zich bij de grens voor als vluchtelingen, die immers ook geen paspoort hebben. GPD door Peter van Ntuijsenburg BERLIJN- De Duitse Bondsdag heeft zich gisteren uitgesproken voor de bouw van een monu ment in Berlijn voor de zes mil joen door de nazi's vermoorde joden. Het ontwerp van de Ame rikaanse architect Eisenman kreeg de voorkeur van 314 afge vaardigden: 209 wezen het af. Een alternatief voorstel van de theoloog Richard Schroder werd met 354 tegen 188 stem men verworpen. De beslissing betekent, zo hoopt men in Duitsland, het einde van een discussie die bijna net zo lang heeft geduurd als de twaalf jaar die Hitiers 'Duizendjarig Rijk' heeft bestaan. Het begon in 1988 met een initi atiefgroep die het 'beschamend' vond dat er overal ter wereld monumenten stonden voor de vermoorde joden, behalve in het 'land der daders'. De initiatief groep kreeg later de steun van de regering in Bonn en het be stuur van Berlijn. Er werden twee prijsvragen voor een ont werp uitgeschreven, waarop bijna zeshonderd inzendingen kwamen. En er werd een debat ontketend, waarin Duitsland gedwongen werd weer eens in de afgrond van het eigen verle den te kijken en geconfronteerd werd met het inzicht dat voor de 'gruwelijkste misdaad van de eeuw' geen artistiek bevredi gend monument ontworpen kan worden. De Minnaar van de eerste wed strijd, een 'grafplaat' ter grootte van een voetbalveld waarin de namen van vier miljoen joden gegraveerd moesten worden, werd door de toenmalige bonds- kanslier Kohl op aandringen van de leider van de joodse ge meenschap, Bubis, als 'smake loos' verworpen. Uit de tweede prijsvraag kwam een ontwerp van Eisenman als winnaar te voorschijn. Ook dat ontwerp, een labyrint van vierduizend pijlers, kon eigenlijk niemand bekoren. Eisenman verkleinde het tot 2.700 pijlers. Ook daar voor bleef het applaus beschei den: De minister van Cultuur van de nieuwe rood-groene re gering, Naumann, wilde 'Eisen man Et' nog uitbreiden met een bibliotheek en/of museum, op dat de bezoeker een idee kreeg waarvoor in centrum van de stad ruim 2.500 pijlers moesten worden opgericht. Dit was Ei senman m, dat uiteindelijk nie mand wilde. Begin dit jaar mengde de theo loog Schroder zich in de discus sie. Hij stelde een eenvoudige zuil voor met in het Hebreeuws de tekst 'Gij zult niet moorden'. Dat voorstel riep vooral ver warring opHet kon ook zo wor den uitgelegd dat de joodse slachtoffers niet mochten moor den en eigenlijk de daders wa ren. Niettemin schaarden de grootste oppositiepartij, de CDU, en de burgemeester van Berlijn, Diepgen (CDU), zich achter dit ontwerp. Diepgen ging zelfs zo ver dat hij de bouw vergunning voor een ander ont werp wilde weigeren als Schro der zou worden afgewezen. Toen de Bondsdag gisteren voor Eisenman n plus een infocen trum koos, verklaarde Diepgen dreigend dat Berlijn zich bij de uitvoering van het project 'niet af zij dig zou houden'In septem ber vinden in de hoofdstad ge meenteraadsverkiezingen plaats en gevreesd wordt dat de discussie bij de campagne be trokken wordt. GPD Advertentie Collectief voor Communicatie Drukkerij De Lange (0113) 215719 http://www.beeldhu.snl Photographies Fotografie en Grafische Vormgeving (0113) 251317 Touch! Reclame Marketing (0113) 231400 http://www.touchnel.nl Delta Automatisering (0113) 230630 hllp://www deltaweb.nl Deltabron Softwaremakers (011 3) 252220 http://www.deltabron.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5