Sas haalt fel uit naar Terneuzen Opruiming Het mooiste vak van de wereld PZC Zicht op aanleg bos bij IJzendijke 10 - 70% korting zeeland zaterdag 26 juni 1999 z 1 5 Relatie met buurgemeente op dieptepunt na motie tegen outletcentrum Rechtbank hoort vijf getuigen over ontslag adjunct woningbouw Gehandicapten zien betaald parkeren in Oostburg niet zitten Eigenaar sandwichbar vecht sluiting zaak aan van Fraeijenhove Werkstraf voor inbreker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. Derksheeft vrijdag een 19-jarige man uit Kapellebrug voor twee woning inbraken veroordeeld tot 140 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Ook moet hij de gedupeerden een schadevergoeding van 750 gulden betalen. De verdachte zei onder dwang van een ander te zijn meege gaan Hij moest van hem op de uitkijk staan en zorgen voor het vervoer van de spullen. „Ik kreeg er niets voor. Als ik niet mee zou doen, werd ik door hem geslagen. Hij heeft al eens eenpis tool tegen mijn hoofd gezet." De inbraken werden op 14 november vorig jaar en op 4 maart dit jaar in Hulst gepleegd. De buit bestond uit video's, televi sies, portemonnees, een camera, een gsm-telefoon en siera den. De verdachte behoorde tot een groepje Marokkaanse jongeren die samen voetbalden. Zij kregen daarbij regelmatig bezoek van de man die de inbraken pleegde. De verdachte voelde zich, evenals zijn vrienden, door hem gecommandeerd. ,,De Marokkaanse jongeren hebben het niet gemakkelijk in Nederland. Dat vinden ze ook zelf. Dan laat je je toch niet op de kop zitten door een Hollander", meende de politierechter. Rampenbestrijding in Zwin getest SLUIS - De afdeling Rampenbestrijding van de Provincie Zeeland heeft vrijdagochtend de oefening Zwin uitgevoerd. Daarmee werden het alarmeringsschema van de provincie en de bereikbaarheid van de verschillende hulpinstanties inBel- gië en Zeeland getest. In het kader van de oefening werd beke ken of de communicatie tussen de verschillende instanties ten tijde van een eventuele ramp goed zou verlopen. Bij de oefe ning waren onder meer de Kustwacht, het Nationale Coördi natiecentrum in Den Haag betrokken, alsmede de regionale korpsen van de brandweer, verschillende gemeenten in West- Vlaanderen en West Zeeuws Vlaanderen, de gouverneur van West-Vlaanderen en de commisaris van de koningin in Zee land mee. De provincie Zeeland verwacht maandag de oefe ning te kunnen evalueren. Werkstraf voor diefstal met geweld TERNEUZEN - Een 32-jarige vrouw uitTerneuzen werd vrij dag door de Terneuzense politierechter voor een winkeldief stal waaraan geweld te pas was gekomen, conform de eis. veroordeeld tot tachtig uur werkstraf en zes weken voorwaar delijke gevangenisstraf. De vrouw werd op 8 maart door de bedrijfsleider van Jumbo Supermarkt in Terneuzen betrapt, toen ze met gestolen goederen de winkel wilde uitgaan. De verdachte had de man in de arm gebeten en in het gezicht ge- krabt. Maar dat laatste ontkende ze op de zitting. „Laat me uw nagels maar eens zien", verzocht de politierechter hierop. Beide handen werden resoluut vooruitgestoken. „Ze zijn niet scherp, want ik bijt altijd op mijn nagels. Ik heb ook niet ge- krabt, maar waarschijnlijk heb ik hem geraakt door met mijn armen te zwaaien." Bij de actie was ook de trui van de be drijfsleider kapotgescheurd. Het slachtoffer had een schade vergoeding van 250 gulden ingediend, maar de politierechter verklaarde de vordering niet-ontvankelijk, omdat er geen aankoopbonnetje was overlegd. Tasjesdief berooft echtpaar OOSTBURG - Een 68-jarige vrouw uit Gent is vrijdagoch tend met geweld beroofd van haar tas. De vrouw liep over de Veerhoeklaan in Oostburg toen een man in een motorpak en met een helm op aan haar tas begon te rukken. Samen met haar echtgenoot probeerde de vrouw te voorkomen dat de overvaller met de tas aan de haal ging. Beide echtelieden lie pen daarbij stompen en klappen op van de overvaller. Deze kon zich met de hulp van een handlanger, die iets verderop met een draaiende motorfiets gereed stond, uit de voeten ma ken. Slachtofferhulp ontfermde zich over het ontdane koppel. Wat er precies vermist is, was gisteravond niet bekend. door Conny van Gremberqhe SAS VAN GENT - Burgemees ter J.Lonink van Sas van Gent is uitermate teleurgesteld in de stellingname van de Terneuzen se gemeenteraad inzake de Sas- se plannen voor de vestiging van een outletcentrum. Donderdag avond schaarde de Terneuzense raad zich unaniem achter een SGP-motie die zich richtte te gen de komst van een uitver koopcentrum in de buurge meente. Lonink sprak vrijdag van 'een regelrechte aanval op Sas van Gent.' „Afgelopen dinsdag kreeg het Sasse college nog van het dage lijks bestuur- van Terneuzen te horen dat het zich terughou dend zou opstellen en geen ac tieve rol zou spelen om het plan van Van der Poel van de grond te tillen. Een paar dagen later moetje dan als Sasse bestuurder lezen dat Terneuzen zich sterk zal maken voor een streekplan wijziging, waardoor er voor de vestiging van een outletcen trum in Sas van Gent geen plaats zal zijn", zei Lonink in een reactie op de raadsuit- spraak. „Verder wordt er dan ook nog gezegd dat, wanneer er wél ruimte is voor zo'n centrum, dat alleen maar in de centrum gemeente mag komen. Ik vind dit heel vergaan. Temeer omdat de raad van Terneuzen zich nu competent genoeg acht om te oordelen over ontwikkelingen in een buurgemeente. Notabene dezelfde raad die nog niet zo heel lang geleden akkoord ging met een uitbreiding van het winkelcentrum Zuidpolder, waardoor het kernwinkelappa- raat inTerneuzen zelf behoorlij ke klappen mocht ondervin den." Barbé De Sasse burgemeester verwijt met name burgemeester R. Bar bé van Terneuzen dat hij zijn raad geen totale openheid van zaken verstrekt. Barbé zou zelf al geprobeerd hebben Terneu zen als vestiging voor een out letcentrum op de kaart te krij gen. Niet alleen met Van dei- Poel, maar ook met Innovast (de ontwikkelaar in Sas van Gent), de provincie en het ministerie van Economische Zaken zou hij daarover al overleg hebben ge voerd. Lonink: „Wat voor poli tieke spelletjes er allemaal ge speeld worden weet ik niet, maar de burgemeester van Ter neuzen is niet de burgemeester van Sas van Gent en hij is ook geen gedeputeerde meer. Hij be paalt niet welke procedures het Zeeuwse provinciebestuur in zake de outletcentra moet voe ren. Dat doen de zittende gede puteerden" Lonink zegt blij te zijn met de opmerking van gedeputeerde Van Zwieten dat hij slechts te maken heeft met twee serieuze plannen in Zeeland: in Goes en in Sas van Gent. „Hoe er met die plannen verder wordt omge gaan, zal blijken uit de notitie van GS die over twee weken te verwachten is. GS komen dan voor een afweging te staan. De gemeente Terneuzen moet tegen die tijd zelf maar oordelen of ze degemeente Goes of Hulst in de kaart wil spelen. Sterker nog: als Terneuzen inzet op een streekplanprocedure, die zeker een jaar vergt, dan is de kans groot dat er wel een outletcen trum komt, maar dan in West- Brabant." Niet leuk Burgemeester Barbé kan zich de woede van Lonink wel voorstel len. „Het is niet leuk dat de raad van een buurgemeente zo'n standpunt inneemt, maar daar kan ik toch niets aan doen? Mij is opgedragen het standpunt van de Terneuzense raad ken baar te maken aan het provin ciebestuur. Het klopt dat een ondernemer bij ons geïnfor meerd heeft naar de mogelijk heden voor zo'n centrum en dat wij bij verschillende instanties informatie hebben ingewonnen hoe we met zulke zaken moeten omgaan. Dat is de gebruikelijke manier van handelen. Maar Lo nink moet niet overal leeuwen en beren gaan zien." Brommer weg TERNEUZEN - Een Terneu zense heeft vrijdag aangifte ge daan van diefstal van haar brommer. Ze had haar bromfiets donderdag achtergelaten in de Banckertstraat in haar woon plaats, maar de witte Tomos met verzekeringsplaatnummer TZT 258 bleek te zijn meegenomen. Terneuzense huisarts Nijsten stopt en ook weer niet door Lilian Dominicus TERNEUZEN - „In mijn ogen is het het mooiste vak van de wereld. Het is afwisse lend, interessant werk dat telkens in ont wikkeling is. Alles tussen bevallingen en sterfgevallen maak je mee. Maar je moet erg fit zijn, om al die mensen met hun ongerust heid en bezorgdheid, aan te kunnen. Ik heb altijd gezegd: je moet stoppen als je nog goed bent, niet als je oud en cynisch bent." Na 32 jaar praktijk houden in Terneuzen neemt huisarts H.E.P.A Nijsten afscheid als fulltime arts. „Ik blijf nog wel actief, hoor", haast hij zich te zeggen. „Als invaller zal ik voorlopig nog wel bij de praktijk betrokken zijn. Er gebeuren zoveel boeiende dingen in de medische wereld, dat ik zeker op de hoog te wil blijven van alle ontwikkelingen." Nijsten begon zijn carrière al vroeg. Op 26- jarige leeftijd, net een weekna zijn afstude ren, kwam hij de praktijk van zijn vader in Terneuzen versterken. „Dat moest ook wel. Mijn vader was al 63 en werkte fulltime. Ik kon het niet maken hem nog langer in zijn eentje de praktijk te laten runnen. Het was wel vreemd om mensen waar ik vroeger als kleine jongen torenhoog tegen opkeek, nu ineens in de rol van patiënt terug te zien. Zo als de politieagent, die mij als straf voor het uithalen van kattekwaad met een krabber tje de mosjes tussen de straatstenen liet ver wijderen. Ineens zie je zo'n persoon op een heel andere manier." „Maar als ik niet zo'n kwajongen was ge weest, was ik waarschijnlijk nooit huisarts geworden", zegt Nijsten over zijn beroepskeuze. „Op mijn veertiende dreigde ik voor de tweede keer te blijven zitten in de eerste klas. Mijn vader vond het welletjes en stuurde mij naar kostschool in Nijmegen. Als vanzelfsprekend maakte ik daarna de overstap naar de universiteit in Nijmegen." Emoties Terugkijkend op zijn loopbaan als arts ziet hij vooral de emoties van mensen als een film aan zich voorbijgaan. „Ik maakte altijd tijd vrij om de liefheid, maar ook de triest heid van de mensen te kunnen zien", memo reert hij Huisarts H.E.P.A Nijsten: „Ik wil zeker op de hoogte blijven van alle ontwikkelingen in de medische wereld." foto Peter Nicolai door Joost Bosman TERNEUZEN - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag een voorlopig getuigenverhoor af genomen van vijf oud-bestuurs leden van de Woningbouwver eniging Terneuzen in de zaak F. C. Vermeer. Deze werd in het voorjaar van 1993 dóór de wo ningbouwvereniging ontslagen als adjunct-directeur. Sindsdien heeft Vermeer er alles aan gedaan om zijn congé onge daan te maken. Hij wil een civie le procedure aanspannen tegen de woningbouwvereniging en tegen oud-voorzitter A Janse individueel. Om het bewijsma teriaal voor zijn onrechtmatig ontslag rond te krijgen, werden gisteren de vijf getuigen onder ede verhoord. Ook Vermeer zelf getuigde. Mocht hij bij een eventuele procedure in het ge lijk worden gesteld, dan kan dat de Woningbouwvereniging mil- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl j oenen guldens kosten aan on der meer achterstallige betaling van Vermeers salaris en een schadevergoeding. Formeel Vermeer zegt dat zijn ontslag tot stand is gekomen zonder dat daar binnen het bestuur van de woningbouwvereniging ooit een formeel besluit over is geno men. Voorzitter Janse zou op eigen initiatief de advocaat van de woningbouwvereniging op dracht hebben gegeven tot ont binding van Vermeers contract. Bovendien zou het toenmalige bestuur (minus Janse) geen weet hebben gehad van een rapport van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) over het vermeende dis functioneren van Vermeer. Wel had het bestuur eerder een concept-rapportage onder ogen gekregen. Onwaarheden Het definitieve NCIV-stuk was een 'aangescherpte' versie ten nadele van Vermeer, die volgens hem zelf onwaarheden bevat. Op basis van dit rapport, waar voor Vermeer Janse persoonlijk verantwoordelijk stelt, heeft het kantongerecht in Terneuzen destijds besloten de arbeids overeenkomst van de adjunct directeur nietig te verklaren. Vermeer zegt door zijn ontslag inkomen- en pensioenschade te hebben geleden. Ook beweert hij emotioneel nog steeds ge bukt te gaan onder de brede ne gatieve publiciteit die zijn heenzending destijds kreeg in Zeeuws-Vlaanderen door Sheila van Doorsselaer TURKEYE - De vrijwillige ruilverkaveling van het gebied Ponte, ten zuiden van IJzen dijke, werpt zijn vruchten af. De landinrichtingscommissie Ponte heeft inmiddels genoeg boeren over de streep getrok ken om hun landerijen te ver ruilen zodat de aanleg van een bos bij IJzendijke en twee na tuurgebieden bij de buurt schappen Turkeye en Pyrami- de steeds dichterbij komt. Het vrijwilligersproject Ponte is een primeur voor Neder land. De provincie Groningen volgt de vorderingen op de voet om déze misschien later ook toe te passen. Het landin- richtingsgebied Ponte is 2.525 hectare groot en in eigendom van 140 boeren. Sinds vorig jaar is T. Wijffels, voorzitter van de landinrichtingscom missie Ponte, bezig om de grondeigenaren warm te ma ken voor de grondruil. De pro vincie en het Rijk hebben eer der enkele miljoenen aan subsidie verleend zodat de Dienst Landelijk Gebied (DLG) 170 hectare grond bin nen de Ponte kon aankopen. Deze percelen dienen als 'wis selgeld', want de boeren moe ten immers wel ergens anders aan de slag kunnen. De meeste grondeigenaren kunnen hun grond overigens gewoon hou den. Slechts vijftien tot twin tig procent (300 a 400 hectare) moet worden uitgeruild.' Daarvan heeft de DLG al 150 hectare geruild. Het wachten is nog op de handtekening van dé andere agrariërs. Geven zij groen licht, dan is de aanleg van het bos en de natuurgebie den zeker. Twee boeren hebben te kennen gegeven absoluut niet mee te willen werken, Het gebied bij Pyramide, tussen Philippine en IJzendijke, waar bosbouw mogelijk wordt. foto Peter Nicolai maar dat heeft nagenoeg geen gevolgen voor de aanleg van de natuurgebieden. Het hoofd doel van het project is de ver betering van de ecologische hoofdstructuur, de verbinding van verschillende natuurge bieden met elkaar. Passageule De passageule die zich door het gebied slingert, vormt de hoofdader. In de natuurgebie den worden verschillende ni veauverschillen aangelegd en stuwen moeten ervoor zorgen dat het water niet terugloopt. Daarnaast komen; er onder- houdsvriendelijke oevers. Het project is aanvankelijk opge zet om versnippering van de gronden tegen te gaan zodat de agrariërs een groter perceel ter beschikking hebben. Slechts één onderdeel van het landin richtingsproject, de beplan ting van particuliere dijken, is geschrapt omdat er geen be langstelling voor was. Het 25 hectare grote bos dat bij IJzendijke wordt aangelegd zal gedeeltelijk een recreatie ve functie krijgen met een na tuurlijke beplanting met en kele open plekken, dus niet de traditionele beplanting in rij tjes. De landinrichtingscommissie heeft van de provincie officieel tot 2 0 01 de tij d gekregen om de ruilverkaveling voor elkaar te krijgen, maar omdat de aan loopperiode ruim een jaar duurde zal de commissie een jaar uitstel vragen. Met de aanleg van de onderhouds- vriendelijke oevers wordt in november begonnen. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De Stichting Werkgroep West Zeeuwsch-Vlaanderen Gehandi captenbeleid wil dat de gemeente Oost burg een uitzondering maakt voor ge handicapten als het college betaald parkeren in de gemeente wil doorvoeren. De werkgroep vindt dat gehandicapten extra gedupeerd worden als zij moeten betalen voor een plaatsje. Mensen met een verminderde handfunc tie en rolstoelers kunnen doorgaans de parkeermeters niet bedienen. Deze ap paraten zouden dus moeten worden aan gepast en dat brengt volgens de werk groep voor de gemeente meer kosten met zich mee dan de parkeergelden opleve ren. Bovendien blijft, ondanks aanpas sing, het gebruik van de parkeermeter voor een groep gehandicapten onmoge lijk en moeten er dus weer uitzonderin gen worden gemaakt. „Valide mensen kunnen tenminste nog voor alternatie ven kiezen", zei C. Paepe, secretaris van de werkgroep vrijdag tijdens een verga dering van de Oostburgse raadcommis- sie Financiën. „Gebruik maken van ander vervoer zoals een bus, fiets of brommer, verderweg parkeren of even dubbel Dar keren en dan weer snel weg rijden, is voor ons niet mogelijk." De Het landelijk beleid van de Gehandicapten- Raad is om gemeenten betaald parkeren voor algemene invalidenparkeerplaat sen te ontraden. Bovendien meent de werkgroep dat toe risten het niet zullen begrijpen dat op sommige plaatsen in de gemeente Oost burg wel betaald moet worden en op an dere weer niet. Opzetje De commissieleden gingen unaniem ak koord met de notitie betaald parkeren voor de gemeente Oostburg. Het gaat nog door Barend Pelgrim HULST - De exploitant van de broodjeszaak Sandwich Milk- house Up to You in de Lange Nieuwstraat in Hulst, H. Sigter- mans, wil de door Hulst gelastte sluiting van zijn zaak ongedaan maken. Hij heeft bij de recht bank een voorlopige voorzie ning (kort geding) aangevraagd. Twee weken geleden werd het pand op last van de burgemees ter verzegeld omdat er soft drugs gedeald en gebruikt zou worden. Niet alleen verwacht Sigter- mans dat er voldoende redenen zijn om de maatregel ongedaan te maken, hij denkt tegelijk het totale drugsbeleid van Hulst onderuit te halen. De Sand wichbar werd op 16 juni geslo ten op bevel van burgemeester A Kessen. De politie zou op 19 mei geconstateerd hebben dat er in het pand gehandeld werd in hasj en wiet. De exploitant vermoed dat de zaak van de ge meente juridisch aan alle kan ten rammelt. De bewijsvoering van Hulst zou niet kloppen en Sigtermans meent dat er diverse fouten zijn gemaakt. Zijn advo caat heeft inmiddels de politie- rapportage van de zaak opge vraagd bij de gemeente Hulst. „Het kan nauwelijks anders dan dat meneer Kessen gezichtsver lies lijdt wanneer ik deze zaak win", aldus Sigtermans. „Als dat gebeurt dan zal hij zich on getwijfeld in allerlei bochten wringen om een uitleg aan die affaire te geven. Waarschijnlijk komt hij dan met het argument dat hij op zijn minst de drugs probéért aan te pakken, dan heeft hij een excuus, nietwaar? Het betekent wel dat ik dan aantoon dat de Algemene Poli tie Verordening in Hulst niet werkt en dat het drugsbeleid be- stuursrechterlijkniet werkt." (Advertentie) aangetekend dat betaald parkeren slechts op enkele locaties in de gemeente (het kustgebied, Cadzand-Bad, delen van Oostburg en Breskens) een optie is. De uiteindelijke beleidsnota moet nog worden opgesteld. Wethouder L. Wille polste de commissie leden of zij ook akkoord zouden gaan met het eventueel verlenen van een voorbe reidingskrediet voor het opstellen van de definitieve nota. Dit leverde geen nega tieve geluiden op. Het krediet zal worden aangewend als blijkt dat de gemeente ex terne deskundigheid nodig heeft voor het STÉNEN EN Tel. 0115-436300 Plein 9, 4543 BH Zaamslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59