Nieuwe scholengroep heet Pontes Zonnig buurtfeest in wijk Malta PZC Waterschap betrekt kantoren in Bekhof Goes Asielzaken steeds onaantrekkelijker voor advocaten PZC Muziek spant kroon bij twintigste Brouwse Dag Vier scholen Goes en Zierikzee fuseren per 1 augustus zeeland 15 zaterdag 26 juni 1999 Tholenaren aangehouden De nieuwe scholengroep voor Noord- en Midden-Zeeland presen teerde vrijdag de naam Pontes. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het buurtfeest van open bare basisschool Theo Thijssen in de wijk Malta in Zierikzee kent een jaren lange traditie. Toch was het festijn vrij dag een beetje anders dan andere jaren. Het was immers het laatste buurtfeest met Joop Goedhart als directeur van de school. Goedhart vertrekt binnenkort na ruim 32 jaar en zijn opvolgster Corry Mol uit Sleewijk kwam al even sfeer proeven. Mol is directeur op een openbare school in Gorkummet circa tweehonderd leer lingen. Ze kent Schouwen-Duiveland van de talloze vakanties die ze hier al jaren doorbrengt. De dagelijks files tussen haar woonplaats en Gorkum be gonnen haar op te breken en deden haar besluiten een werkkring elders te zoe ken. Ze trof vrijdag een zonovergoten schoolplein vol vrolijke leerlingen en ouders aan bij de Theo Thijssenschool. Aquarium Overigens betekende het voor Goed hart niet per se zijn laatste buurtfeest. Hij beleeft elk jaar vooral veel plezier aan de voorbereiding met een comité vol oud-leerlingen en ook als hij is afge zwaaid als directeur, wil hij daar best aan blijven meedoen. Het evenement levert elke keer een leuk bedrag op voor de aanschaf van dingen die niet op an dere wijze worden vergoed. Zo is de pomp van het schoolaquariumkapot en zou het goed zijn als er een nieuwe komt. Die kan dus uit de opbrengst van het buurtfeest betaald worden. Dat geldt ook voor de bijdrage aan het Fos ter Parents kindje dat door de school is geadopteerd. Ook een nieuwe compu ter is welkom. Files in het verkeer zal de nieuwe direc trice in Zierikzee niet snel aantreffen, maar tijdens het buurtfeest ontstond wel een lange rij wachtenden bij de friteskraam. Ook het drankenbuffet deed goede zaken, evenals de barbecue. Zweetdruppels vielen er bij het klepel- hangen, een nieuw onderdeel op het feest. Het kwam vooral aan op kracht in de armspieren. Met één minuut achten dertig schreef Sanne Tamerus lange tijd het record op haar naam. De rommelmarkt had een breed aanbod aan platen, huishoudelijke artikelen en oude schoolboeken. De kleinste kinde ren genoten op het springkasteel en de stoomlocomotief uit Kerkwerve. 's Avonds beleefde het buurtfeest een hoogtepunt met het optreden van de band Check it out. Maltafeestgangers maken van een zitbank een ligbank. foto Pieter Honhoff THOLEN - De politie heeft donderdag op Tholen twee jeugdi ge inwoners van die gemeente aangehouden op verdenking van diefstal en vernieling van vaartuigen. De twee hebben een bekentenis afgelegd. Tevens bleek uit het onderzoek dat ze in Halsteren geprobeerd hebben een auto te stelen. Verder hebben ze maandag een ou dere man bedreigd aan de Noordzijde van Bergen op Zoom, ter hoogte van de Roncalli scholengemeenschap. Ze gebruik ten daarbij een soort bajonet. De man die op een fiets reed heeft echter geen aangifte gedaan. De politie probeert met hem in contact te komen. Afvalfietstocht leerlingen MIDDELBURG - Een aantal brugklassen van het Christelij ke Scholengemeenschap Walcheren uit Middelburg gaat ko mende maandag met de fiets langs verschillende bedrijven en instellingen in die gemeente. Thema van de tocht is 'afval'. De leerlingen zien en horen welke soorten afval een bedrijf of in stelling heeft en op welke (milieuvriendelijke) manier ermee wordt omgegaan, 's Middags verzorgen de leerlingen op school presentaties van wat ze hebben gezien. Wisselbeker verkeersexamen GOES - Met een gemiddelde score van 207.2 punten hebben de leerlingen van de Prof. dr. Kohnstammschool in Goes voor het tweede achtereenvolgende jaar de wisselbeker gewonnen in de strijd om de beste resultaten van het praktisch verkeers examen. Wethouder C. R. M. M. Linssen overhandigde de trofee in het schoolgebouw aan de Reigerstraat. In totaal dongen twaalf basisscholen mee naar de beker. De Kohnstammschool wist met de gemiddelde score bijna het maximum aantal punten van 209 te halen. Twaalf van de 32 leerlingen deden dat ook. Niemand van hen kwam onder de 200 punten. Als de leerlin gen van deze school volgend jaar opnieuw als beste uit de bus komen, mogen ze de beker houden. Het praktisch verkeers examen is op 33 en 15 juni afgelegd. In totaal deden 315 leer lingen mee. Vliedberg schenkt geld aan Kosovo GOES - Leerlingen van de schakelgroepen van De Vliedberg in Goes hebben met een sponsoractie 5000 gulden ingezameld voor Kosovo. De sponsoractiviteit werd aanvankelijk opge zet om sportshirts bij elkaar- te verdienen. Door de beelden van de oorlog in Kosovo werd besloten een goed doel aan de actie te knopen. Geld wat over was zou overgemaakt worden op giro 555. Zesenvijftig leerlingen van de school hebben ge zamenlijk ruim 35 kilometer gezwommen in zwembad het Sportpunt. Johnny Danker en Bart Traas haalden het meeste geld op en Pascal de Feiter zwom de meeste baantjes. Certificaten voor asielzoekers MIDDELBURG - De asielzoekerscentra Zuidsingel en Kruit- molenlaan te Middelburg hebben vrijdagmiddag certificaten uitgereikt aan 45 asielzoekers. Zij hebben met goed gevolg een cursus Nederlands afgerond. Onder hen waren vijftien van de leerlingen waren afkomstig van het AZC Zuidsingel, dat in december zijn eerste bewoners kreeg. De cursisten van dat centrum konden al vanaf 1 februari op drie verschillende niveau's Nederlands leren: analfabeten, beginners en hoger opgeleiden. De cursisten kregen elke dag anderhalf uur les. Verder moesten zij huiswerk maken, terwijl het gebouw aan de Zuidsingel wex-d verbouwd. Alle vijftien cursisten werden getoetst op niveau 1, terwijl vier van hen bovendien een ver- volgtoets op niveau deed in verband met verdere studieplan nen in september. Na het behalen van niveau 3 kunnen asiel zoekers het Staatsexamen Nederlands doen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Pontes is de naam van de nieuwe scholengroep Noord- en Midden-Zeeland. Daarin gaan de scholen Goese Lyceum en Groot Stelle in Goes en Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland en Re gionale Scholengemeenschap Prof. Zeeman in Zierikzee met ingang van 1 augustus op. Zij fuseren tot één grote onderwijs instelling voor vmbo, havo, vwo en gymnasium. Jongeren maken het dorp schoon 's-H HENDRIKSKINDEREN - De jeugd van 's-Heer Hendriks kinderen heeft vrij dagavond de schoonmaakactie in het dorp afgesloten. Nadat ze de laatste rommel had den opgeruimd en met bordjes i hadden aangegeven wat ze zoal bij hun werkzaamheden aan af- val zijn tegengekomen, was er een swingende disco. De gemeente Goes heeft het ini tiatief al tweemaal beloond in het kader van 'Premie op actie'. De achterliggende gedachte is tweeërlei. In de eerste plaats willen de jongeren concrete steun vergaren voor de realise ring van een Jongeren Ontmoe tingsplaats (JOP). Daarnaast kweken de jongeren met de j schoonmaak van het dorp waar dering en willen ze zich van een positieve kant laten zien. Vrij dag hingen ze ook een spandoek op waarop staat aangegeven dat I de JOP-jongeren het dorp heb- I ben schoongemaakt. In totaal zijn er acht rolemmers vol opge- xiximd. Vooral bij de school en op de doorgaande route door het dorp werd veel rommel aange troffen. Brommer weg TERNEUZEN - Een Terneu- zense heeft vrijdag aangifte ge daan van diefstal van haar brommer. Ze had haar bromfiets donderdag achtergelaten in de Banckertstraat in haar woon plaatsmaar de witte Tomos met verzekeringsplaatnummer TZT 258 bleek te zijn meegenomen. Nieuw raadslid Noord-Bevelands Belang beëdigd WISSENKERKE - C. van der Kraan uit Kats is donderdag avond tijdens de raadsvergade ring beëdigd als nieuw lid van de gemeentraad voor de fractie Noord-Bevelands Belang. Hij neemt de plek in van J. F. den Hartigh, die zijn plaats 'uit frus tratie' beschikbaar stelde. Den Hartigh was uitermate teleur- gesteld over het functioneren van de raad. Hij vexweet met name de drie coalitiepartijen (WD, PvdA, CDA) in de raad, dat besluiten voorgekookt werden. Een oppo sitiepartij krijgt daardoor vol gens Den Hartigh 'nooit een poot aan de grond'. Ook met de leden binnen de eigen fx-actie kon hij overigens naar eigen zeggen niet altijd even goed overweg. Van der Kraan lichtte tij dens de vergadering even kort zijn doopceel. Zo vertelde hij over zijn opleiding (HBS en Hogere Zeevaartschool), zijnwerkerva- ring (tien jaar gevaren, nu bij I Shell) en zijn hobby (bevelheb- i ber bij de vrijwillige bedrijfs brandweer). REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Pontes is de Latijnse benaming voor bruggen, de belangrijke schakels tussen het middelbaar ondexwijs in Goes en Ziextkzee. Naam en logo van de nieuwe scholengroep werden vrijdag gepi'esenteerd in restaurant De Zeelandbrug, een symbolische plaats. De naam Pontes is via een wed strijd onder de leerlingen van de vier scholen totstandgekomen. Winnares is Marieke Liem uit Kapelle, gymnasiumleerlinge in klas vijf op het Goese Lyceum. Zij bedacht de naam samen met haar moeder aan de ontbijttafel Uit handen van voorzitter R. Strating van de pr-commissie kreeg Marieke een cheque van twaalfhonderd gulden voor een reis naar Parijs. De naam Pontes Scholengroep is verwerkt in een logo, waaiïn brugpijlers en -bo- door Mieke van der Jagt GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden zal alle te bouwen kantoorruimten in het Goese Bekhofgebied - netto bij na 7000 vierkante meter - in ge- bxmik nemen. Dat bleek vrijdag uit de afgerond plannen voor het Bekhof die de Goese wet houder van binnenstadszaken C. Linssen presenteerde. In de eerste fase van het plan - het braakliggende Bekhof, dus niet de overgebleven bebou wing op de hoek van de Van der Spiegelstraat/M. A de Ruyter- laan - verrijzen 36 woningen, een passage met binnenhoven, kantoren, vergaderruimten en een daghorecagelegenheid. Dat alles bovenop één halfverdiepte laag waar 225 auto's kunnen staan. Het plan Stadspoort, in ma quette uitgevoerd, kon in een eerste reactie de goedkeuring door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Muziek spant tijdens de twintigste Brouwse Dag, zaterdag 10 juli in Brouwershaven, opnieuw de kroon. Jaarlijks hoogtepunt is en blijft de muziek-play-in waaraan steeds meer muzikan ten uit de regio, maar ook van heinde en verre, deelnemen. Op de Markt staan tijdens deze dag twee grote muziektenteix opge steld voor dit evenement. Het muzikale aftpsten gebeurt 's morgens tijdens de eerste re- petitie rond kwart voor elf. De tweede repetitie wordt in het begin van de middag gehouden gen in de kleuren wit, blauw en lila tot uiting komen. De vier gefuseex'de scholen krij gen met ingang van het nieuwe schooljaar een centrale directie. Daai'in hebben zitting H. van der Vinne van de locatie Groot Stelle, A P. M. Wevers van de lo catie Goese Lyceum en dix'ec- teur R. Soesman en adjunct-di recteur H. van Dam van de locatie Pieter Zeeman. Als alge meen voorzitter van de centrale directie is van buiten de betrok ken scholen C. van Dalen uit Maassluis benoemd. Op termijn wordt de centrale di- x'ectie ingekrompen tot drie le den: een voox'zitter en twee loca tiedirecteuren. Voorlopig is er nog sprake van vier locaties. De samenvoeging in één schoolge bouw zal in Zierikzee sneller tot stand komen dan in Goes. De van de commissie Binnenstad wel wegdragen. Linssen had die commissie inderhaast bijeenge roepen om de plannen nog voor de vakantie te kunnen toelich ten. Hij wees erop dat, terwijl de gemeente en de projectontwik kelaar de wensen op elkaar aan het afstemmen waren, plotse ling het waterschap een andere richting aan de plannenmakerij kwam geven. Het schap zit te krap in het gebouw Magnolia en heeft een paar ideeën over bete re huisvesting: x-uimten bijhu- ren in het Bekhof, extra ruimte ontwikkelen op de kavel Pik of verhuizen naar het Bekhof en meteen alle kantoren in gebruik en rond vier uur beleeft de mu ziek-play-in zijn hoogtepunt met een conceit door de ïixim driehonderd deelnemers. Ook de drummers leveren hun aandeel aan de Brouwse Dag. Zij kunnen zich om negen uur 's ochtends aanmelden bij de gymzaal en geven optredens om 10.15 en om 15.15 uur-. Ook spe len ze samen met de deelnemers van de play-in. J. Knuist en J. Evexwijn treden op als dirigen ten en de drumband staat onder leiding van C. Struijk. De drum band Apollo en majpfètten- korps De Apollonia's geven voorafgaand aan elke repetitie en voor het concert een show. SG Schouwen-Duiveland en de RSG Prof. Zeeman liggen naast elkaar aan het Hatfieldpai-k en een bouwkundige verbinding kan via een corridor tot stand komen. De bouwaanvraag daartoe is al bij de gemeente Schouwen-Duiveland inge diend. Het Goese Lyceum aan de Düsseldoi-pstx-aat en Groot Stelle aan de Bergweg liggen iets verder uiteen. Wevers vergeleek de totstand koming van deze scholenfusie met de koerswijziging van een mammoettanker. ,,Die moet lang van te voren worden inge zet en het moet heel voorzichtig gebeuren anders loopt het schip vast op de kust." Volgens hem ligt Scholengroep Pontes nu goed op koers met een onderwijsaanbod dat zijn weex'- ga niet kent in het Zeeuwse. nemen. Dat laatste geniet de voor-keur van het waterschap en inmiddels ook van het college van B en W. Enthousiast Linssen kon zijn enthousiasme nauwelijks onder stoelen of banken steken. Het waterschap gaat in de Stadspoort de kanto ren beheren, de vei'gaderruim- ten met de horecavoorziening, de twee binnentuinen en de pas sage die tussen twee torentjes loopt. Daai'in wil het schap de eigen activiteiten met grond, groen en water etaleren. Alle woningen en appartemen ten, 36 stuks, zijn gesitueerd aan Vrolijke klanken zijn te horen bij de muzikale klompenmaker en wie andersoortig geluid wil maken, kan terecht bij Muziek Lawaai. Daar kan op een stevi ge stellage van oude potten, pannen en emmers worden ge ramd. Vorig jaar leverde dit on derdeel een pittig spektakel op. Wie even de rust zoekt, kan te recht in de Grote of Sint-Nico- laaskerk. Het monumentale ge bouw kan woixlen bezichtigd en er is een rommelmarkt inge richt. In de Gereformeerde kerk vrijgemaakt kan het publiek vanaf 10.00 uur terecht om te luisteren naar het spel van ver schillende organisten de Van der Spiegelstraat. De ge vels zijn verticaal opgetx-okken in gele en rode baksteen. Boven op de pai'keerkelders komen vier, ten hoogste vijf lagen, be- hoxxdens de torentjes die wat ho ger zijn. Over het gebouw komt een grijs mansardedak te liggen, regelmatig afgewisseld met kopgeveltjes. Parkeerplaatsen Van de 225 parkeerplaatsen on der het complex, zijn er 36 be stemd voor de bewonei's en 95 moetexx voor iedereen beschik baar blijven. De overige zijn voor het waterschap maar zul len buiten kantoorui'en voor het In het Tonnenmagazijn wordt voor de tweede keer een presen tatie gegeven door Brouwersha- ven Digitaal, de club van Brouwse computer-enthousias telingen. Bij de nieuwe jachtha ven wordt om half vier een mo deshow van watersport- en vrijetxjdskleding gegeven. Oude tx-actoren, landbouwerktuigen en legervoertuigen zijn te be wonderen in de zogenaamde museumstraat. Voor de kindex'en rijdt er een stoomlocomotief, staat er een springkussen en treden er bal lonnenclowns op. Festivalorganisator Hans binnenstadspubliek beschik baar zijn. De gemeente en de projectont wikkelaarzijn overeengekomen dat voor enkele px'oblemen nog een oplossing zal worden ge zocht. Bijvoorbeeld de 'plint- problematiek'. Het mag niet zo zijn dat voetgangers vanaf de stx-aat de parkeerkelder inkij ken. De gevel op ooghoogte moet even aantrekkelijk zijn als de rest. Ook aan de overgang tussen nieuwbouw en het ge bied rond het GAK en de villa moet wat gebeuren. Het is de be doeling om de west- en de oost- vest door een goede, groene inrichting van de Van der Spie gelstraat en wellicht het afslui ten voor auto's van de M.A de Ruyterlaan ten nooi'den van de rotonde, met elkaar te verbin den. Een oplossing moet worden gezocht voor de afwikkeling van het busverkeei", wat volgens Linssen niet makkelijk zal zijn. en heeft zijn schouders gezet on der Brouw Pop. Dat belooft een spetterend muziekfestival te worden dat, aansluitend op de Brouwse Dag om 18.00 xxui', van start gaat op het terrein van de ijsbaan. De hoofdact is toebe deeld aan Billy The Kid en ver der staan er optredens op het programma van de nieuwe Ne derlandse rockband Kane, de Schouwse groep Orange Bud en de Mr. Boogie Woogie The Fi- resweep Bluesband. Kaarten voor Brouw Pop zijn voor 25 gulden in voorverkoop verkrijgbaar bij de WV Zierik- ai oAkn Door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De wij zigingen in de asielprocedure en het vergoedingenstelsel voor rechtsbijstandverleners maken het voor de advocatuur steeds onaantrekkelijker asiel zaken in behandeling te ne men. Door die tendens ontstaat het gevaar dat vluchtelingen in Nederland geen gepaste rechtsbescherming meer krij gen. Die waarschuwing liet de Goese advocate J. Jansen vrij dag horen tijdens de presenta tie van het jaarverslag van Vluchtelingenwerk Schou wen-Duiveland. Jansen geldt binnen Zeeland als één van de meest gevierde sociale advocaten voor vluchte lingenzaken. Op de bijeen komst in het asielzoekerscen trum Burgh-Haamstede hekelde ze het ontmoedigings beleid van de Nederlandse overheid ten aanzien van asiel zoekers. Niet alleen heeft die aanpak soms desastreuze ge volgen voor het welzijn van de mensen in kwestie, ook de ad vocatuur wordt het volgens haar steeds lastiger gemaakt om adequate bijstand te verle nen. „Soms is het moeilijk ons inteleven in de verschrikkingen die asielzoekers meemaken. Zoals de trauma's, de langduri ge onzekerheid, heimwee naar familie en het geboorteland, onbegrip van de Nederlandse samenleving en (het voor naamste) de voortdurende angst té worden teruggestuurd naar het land waar ze worden vervolgd. Gelet op de verhalen die ik in de afgelopen jaren heb beluisterd, trek ik de conclusie dat deze mensen een zorgvuldi ge behandeling van hun zaak verdienen die met voldoende waarborgen is omkleed. De hui dige tendens, namelijk het meer en meer beknotten van de rechtsbescherming van asiel zoekers, past niet bij deze ver halen." Jansen benadrukte het belang van Vluchtelingenwerk. Zon der de inzet van de vrijwilligers organisatie zou het Nederland se systeem niet functioneren. Ook voorzitter A. Thijssen van de Schouwse afdeling sprak zijn zorgen uit over het 'masse ren en rekken van cijfers' met betrekking tot het aantal vluch telingen dat naar ons land komt en de 'verharding' die daarmee gepaard gaat. „De problemen worden steeds groter. De vluch telingen raken verward en plegen wanhoopsdaden, waar door de beeldvorming diffuus wordt. Op het Ministerie van Justitie zijn vaak dossiers zoek. De vluchteling die zonder dos- sierin Nederland kwam, is weer de dupe van een systeem dat men niet beheerst. Rechtshulp werd en wordt vaak niet ver strekt, omdat er een gebrek is aan financiële middelen, geen gerichte belangstelling is of de vluchteling hoort niets meer over zijn of haar procedure." De vrijwilliggers van Vluchte lingenwerk Schouwen-Duive land staken vorig jaargezamen- lijk achtduizend uur in de begeleiding van asielzoekers. Kennis maken met specialisten GOES - De Raad van bestuur van de stichting Oosterschelde- ziekenlxuizen houdt woensdag 7 juli een receptie waarop belang stellenden kennis kunnen ma ken met R. H. K. Batenburg, kaakchirurg: S. Hofman, radio loog: H. H. Y. Kuper, longarts en R van der Steen, dermatoloog. Zij zijn de afgelopen maanden met hun werkzaamheden in de ziekenhuizen in Goes en Zierik zee begonnen. De receptie is woensdag 7 juli van 17.00 uxir tot 18.00 uur in de vergaderka mer 55 van het Oosterschelde- ziekenhuis te Goes. Auto's vernield GOES - In de nacht van donder dag op vrijdag hebben vandalen vernielingen aangericht aan drie auto's van een garagebe drijf aan de Westhavendijk in Goes. De auto's stonden te koop voor het bedrijf. De vandalen liepen over de motorkappen erx de daken en richtten zodoende voor 25.000 gulden schade aan. Rommelmarkt DREISCHOR - In de grote schuur aan de Zuiddijk 4 in Dreischor woi'dt zaterdag 3 juli een rommelmarkt gehouden. De rommelmarkt begint om 9.30 uur. De opbrengst is bestemd voor de Nederlands hervormde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53