Het kan spoken rond de Flannans Rondje Schotse eilanden met voormalig onderzoekschip 37 f 39 43 zaterdag 26 juni 1999 vrije tijd De treinreis uit Glasgow naar havenplaats Oban is op zich al de moeite waard. De wagons slingeren zich een weg door overvloedig loof- en dennegroen, dat af en toe wordt onderbroken door een fraai uitzicht op een van de typisch Schotse meren. Het landschap kenmerkt zich door ruige, rotsige heuvels, watervalletjes en beekjes. Op een landtong in een van de meren, even voorbij Damally, getuigt een kasteelruïne van een rijke middeleeuwse historie. De trein doet stations aan met prachtige Schotse namen als Arrochar Tarbet, Tyndrum Lower en Falls of Cruachan. In Oban ligt het voormalige onderzoekschip Professor Moltsjanov te wachten op een zevendaagse reis langs de Schotse eilanden. Boreray en Stac Lee bij St. Kilda. foto's Joost Bosman Boreray St. Kilda C Aberdeen NOORDZl uunaee Lomord „Edinburgh 'Glasgow Londonderry :.N-IERLAND. Manchester Sheffield WALES Swansea Cambridge Het ondei'zoeksschip voer in de jaren tachtig voor het Russische Hydrome- teorologisch Instituut in Moermansk. In 1996 werd de Moltsjanov omgebouwd tot een modern passagiersschip voor maxi maal 54 personen. Dit gezelschap telt slechts ruim dertig belangstellenden uit hoofdzakelijk Groot-Brittannië en Ne derland. Ruth Loutit uit Canada is met haar 85 jaar veruit de oudste passagier. Ze vloog speciaal uit Winnipeg over om de trip mee te kunnen maken. Haar over grootvader kwam van de Orkney-eilan- den, en ze is op weg naar de 60ste reünie van Orkney-bewoners in de diaspora. De eerste bestemming van de Moltsjanov is het eiland Canna. De oostelijke top van het eiland heet Compass Hill, zo genoemd vanwege het magnetische gesteente dat de compassen van passerende schepen beïnvloedt. Het eiland telt twee kerkjes: een nog geheel intact protestants en een rooms-katholiek godshuis. Het laatste ligt er inmiddels totaal vervallen bij. Het torentje is door de bliksem getroffen. Bin nen is op de balustrade een onthoofd Ma- ria-beeld gestald. Beneden staat nog steeds het doopfond en een gedeelte van het harmonium, alles onder een dikke laag stof. „De National Trust of Scotland heeft een aanvraag ingediend om er een natuurstudiecentrum in te richten", ver telt expeditieleider Martin Gray, een energieke dertiger die met veel enthousi asme en gevoel voor humor het gezel schap op sleeptouw neemt. Spookachtig Diezelfde nacht zet de Moltsjanov koers richting het westelijkste Schotse eiland St. Kilda. Het schip vaart vroeg in de och tend langs het kleine eiland Boreray dat wordt geflankeerd door de 'zuilen' Armin en Lee, rotspunten die als ijsbergen uit het water omhoog steken. De laaghangende bewolking tegen de duizelingwekkend hoge en steile rotswand, de ruige zee en de krijsende j an van genten die om het eiland heen cirkelen, geven Boreray een spook achtige aanblik. Wanneer de zodiacs (de rubberboten waarmee de passagiers aan land gaan) vertrekken vanaf de Moltsjanov naar Kil da, zijn de weersomstandigheden alweer verslechterd. Daarom kan een uitgebrei de wandeling naar de hoge top van het ei land niet doorgaan. St. Kilda is 2000 jaar bewoond geweest en herbergde een zelf voorzienende gemeenschap, die zich hoofdzakelijk met visserij en visverwer king bedroop. Als in de jaren twintig de crisis uitbreekt, wordt het eiland afhan kelijk van grootschalige noodhulp. In 1930 besluiten de Britse autoriteiten tot algehele evacuatie van de dan nog 36 be woners. Vanaf de jaren zestig is er alleen nog een radarstation op het eiland. De honderden jaren oude nederzetting (niet meer dan één lange straat) is er nog steeds, inclusief een kerkhofje. Maar veel van de uit grove stenen opgetrokken woninkjes zijn in de loop der jaren vervallen. Tien tallen vrijwilligers trekken er nu jaarlijks op uit om aan de restauratie ervan te wer ken. In een van de huisjes is een museum pje ingericht over de geschiedenis van het eiland. Het verhaalt onder meer over de Dorpsruïne op Hirta (St. Kilda). af»* De rk kerk op Canna. Mistress Stone, een uitstekende rots op grote hoogte. De mannen die wilden trou wen, moesten op het uiterste puntje gaan staan, de ene voet voor de andere plaatsen en gehurkt hun tenen met beide handen aanraken. Wie dat durfde, moest wel door echte liefde bevangen zijn, en mocht met zijn bruid in het huwelijksbootje stappen. Een van de vele papagaaiduikers op Rona Het schooltje, naast de kerk, is nog geheel in de oude staat achtergelaten. Het biedt plaats aan zo'n zes kinderen, en aan de muur hangen kaarten van onder meer Noord-Amerika en Canada. De kinderen leerden over verre oorden, terwijl de meesten nooit van het eiland zouden af komen. St. Kilda staat niet eens op een van de kaarten vermeld. Dan schalt het onheilspellende geluid van de hoorn van de Moltsjanov door de baai. Het weer is inmiddels zo bar geworden, dat de passa giers worden teruggeroepen van het ei land. Het levert huiveringwekkende tafe relen op bij het schip zelf. Met alle macht proberen de Russische scheepslui de zo diacs tegen het landingsplatform aan de onderkant van de trap te houden. Maar de deining is zo sterk, dat de opstapplaats nu weer eens diep onder water verdwijnt, en dan weer hoog boven het water uitschiet. Hoewel ze rijp lijken voor een lichte pa niek, weten de Russen precies wat ze doen, en trekken ze de zenuwachtige pas sagiers een voor een de landingstrap op. Als uiteindelijk iedereen veilig en wel aan boord is, oogt Martin zichtbaar opge lucht. „Prima gedaan iedereen", compli menteert hij, en hij belooft plechtig: „Morgen niet weer zo'n 'achtbaan'." 's Avonds passeert de Moltsjanov de Flan- nan Isles. De vuurtoren op Eilean Mor verspreidt zijn licht door de stormachtige schemering. In 1900 verdwenen hier drie mannen plotseling zonder een spoor na te laten. Hun eten stond nog onaangeroerd op de tafel in de vuurtoren. Een stoel was omgevallen. Vermoed wordt, dat twee van hen in een van de spelonken in moeilijk heden kwamen. Toen de derde hen te hulp schootzij n ze verzwolgen door een vloed golf. „Het kan echt spoken rond de Flan nans", vertelt Martin. De volgende dag, wanneer de Moltsjanov arriveert bij Lewis, is het weer een stuk rustiger. Aan de rand van Loch Roag, be vindt zich de mysterieuze stenenring van Callanish met in het midden een grafheu vel. Die zijn daar zo'n 5000 jaar geleden neergezet. Volgens sommigen werden ze gebruikt voor astronomische doeleinden. Anderen beweren dat de stenen een religi euze betekenis hadden. De stenen hebben ieder een eigen karakter, het lijken soms net gezichten. Wellicht dat de naam Cal lanish dan ook stamt van het oud-Noorse woord kallner dat 'mensen' betekent. Schoonheid North Rona, zo'n 44 mijl ten noord-oosten van Lewis, is van ongekende schoonheid en ligt er die dag zonovergoten bij. De steile rotswanden zijn aan de bovenkant zo rafelig, dat ze lijken te zijn afge scheurd. Aan de andere kant van de zee loopt de landtong Fianuis geleidelijk af, de kobaltblauwe Atlantische Oceaan in. Rona is onbewoond door mensen, maar blijkt een ideale broedkolonie voor onder meer verschillende soorten, meeuwen en papegaaiduikers, met hun grappige, fel rode snavels en pootjes. In het nederzet- tinkje, waar weinig meer van rest dan met gras overgroeide ruïnes, nestelen de vrouwtjes van de vale stormvogel. In een van de 'huisjes' werd in 1940 een dode Duitse marine-officier aangetroffen, die recht op zittend en in volledig uniform was gestorven. Het team van de Royal Air Force dat hem vond, heeft de Duitser als nog een nette begrafenis gegeven. Om elf uur 's avonds organiseert de staf een avondlanding op Rona. Hadden de rotspartijen overdag nog een kleurige en vrolijke aanblik, in het halfduister (hele maal donker wordt het op deze noorder breedte 's zomers nooit) bieden ze, met de enkele meeuwen die er nog boven cirke len, een Hitchcock-achtig tafereel. De be stemming is opnieuw de oude nederzet ting, waar op dit tij dstip de lokroep van de vale stormvogel te horen moet zijn. Hoe ver ze ook uit van het eiland verwijderd zijn, de mannetjes horen hun vrouwtjes en keren terug van zee. Het zouden er tien tallen moeten zijn, maar spektakel blijft uit die nacht. „Een religieus ritueel, met de ornithologen in de rol van hoge pries ter", beschrijft leraar Engels John Hum phries met milde spot het uitstapje, een maal terug aan boord van de Moltsjanov. Expositie Op het zuidelijkste Shetland-eiland Fair Isle richt predikant/kunstenaar Stewart Wilson in zijn presbyteriaanse kerk net een expositie in van zelfgemaakte schil derijen. „De 70 bewoners van het eiland vormen een hechte gemeenschap. Toch hebben sommigen problemen met het ge- isoleerde bestaan. Vooral vrouwen, die komen voor een groot deel van het vaste land. De mannen moesten hen daar wel vandaan halen, omdat hier in 21 jaar geen meisjes werden geboren", vertelt Wilson. De laatste dag gaat de Moltsjanov voor anker bij North Ronaldsay (Orkney), dat door zijn vlakte wel iets weg heeft van een Waddeneiland. Het wordt de laatste lan ding met de zodiac, waaraan ook Ruth deelneemt. Ze moet wel, want vanaf North Ronaldsay vertrekt haar vliegtuig naar Kirkwall, de 'hoofdstad' van de Or- kney-eilanden. Daar wacht haar een comfortabel bed.-and-breakfa.st. „Fantas tisch", glundert Martin. „Op zo'n leeftijd nog zoiets ondernemen. Wat een super vrouw is dat." Joost Bosman Deze en andere scheepsreizen naar onder meer Spitsbergen, IJsland, de Faer0er-eilanden en Groenland worden georganiseerd door Ocean- wide Expeditions in Vlissingen. De cruiseprij- zen variëren van 220 gulden tot 9030 gulden. Wel en wee van de afzuigkap Nieuwtjes op het gebied van boxsprings Overzicht van de hypotheken Spierbundels vechtpoppen zitten vaders in de weg Een andere kijk op verse groente Droge rosé uit Spaanse Bullas de moeite waard Mazda ontplooit zich tot ruimteauto-specialist Historie herleeft op het vermaarde circuit Goodwood De ideale fietskleding voor de recreatiefietser Personeel maakt internetsite tegen sluiting Borsselse kerncentrale Plannen voor bouw grootste schotelantennepark ter wereld Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37