Schalken verliest slijtageslag Van den Goorbergh tempert optimisme PZC sport zaterdag 26 juni 1999 21 Winnaar Courier aan het infuus na gevecht van vierenhalf uur Wielerfotograaf vindt spuiten en ampullen Monica Seles uitgeschakeld Wonderkind Melandri hard ten val Opvolger Voet weet van prins geen kwaad De partij tussen Sjeng Schalken en Jim Courier was er een van gebalde vuisten, priemende vingers, weggeslagen matchpoints, van het park gemepte ballen, vloeken en snoekduiken. foto Roger Parker/Reuters Bridgeploeg grijpt naast brons LA VALLETTA - De Nederlandse wouwen zijn op Malta tij dens het EK bridge als vierde geëindigd. Het team kwam in de slotronde niet in actie. Groot-Brittannië, dat België met 25-5 versloeg, stoomde op naar de eerste plaats. Dank zij de vierde pl aats kwalificeerde Nederland zich voor het WK dat in j anu- ari op Bermuda wordt gespeeld. Het mannenteam kanna de met 16-14 van Frankrijk verloren wedstrijd het WK vergeten. Nederland staat na 36 van de 37 ronden slechts tiende en speelt nog tegen Groot-Brittannië. De beste vijf landen kwalificeren zich voor het WK. Eerder op de dag versloeg Nederland Liechtenstein met 20-10. ANP Britse atletiek uit de zorgen LONDEN - De Britse atletiekbond zit er de komende jaren warmpjes bij. Het verzekeringsbedrijf CGU tekende vrijdag een vierjarig sponsorcontract waarmee een bedrag is gemoeid van zo'n 33 miljoen gulden. Het bedrijf wordt naamsponsor van zeven, jaarlijks te houden atletiekevenementen. Ander half jaar geleden was de Britse atletiekbond nog vrijwel bankroet. RTR Dekker niet in NK wielrennen GULPEN - Erik Dekker neemt zondag niet deel aan het Ne derlands kampioenschap wielrennen op de weg in Gulpen. De Drent heeft een knieblessure. De absentie is uit voorzorg voor de Ronde van Frankrijk, waarin hij op 3 juli zeker van start ga at i n de Rabobankploeg. D ekker heeft zij n rechterknie in de Ronde van Zwitserland overbelast. ANP Vijftiende titel Jeannie Longo CLERMONT-FERRAND - Jeannie Longo is vrijdag voor de vijftiende maal Frans kampioen wielrennen op de weg gewor den. De Franse veertiger was in Clermont-Ferrand een klasse apart. De nummer twee, Géraldine Loewenguth, finishte op meer dan zes minuten van de winnares. Longo veroverde in haar loopbaan in verschillende wielerdisciplines 39 nationale titels. Een van haar voornaamste concurrentes, Catherine Marsal, was al voor de koers uitgeschakeld. Zij weigerde mee te werken aan een onverwachte bloedtest. Marsal kreeg een startverbod en een schorsing van vijftien dagen. AFP Schumacher snelste in training MAGNY-COURS - De Duitse autocoureur Michael Schuma cher heeft tijdens de vrije training voor de Grand Prix van Frankrijk de snelste tijd gerealiseerd. De Ferrari-rijder liet een tijd van 1 minuut en 17,912 seconden noteren en bleef daarmee zijn teamgenoot Eddie Irvine tweetiende seconde voor. De Fransman Jean Alesi bleef op het circuit van Magny-Cours ongedeerd na een zware crash. Met een snelheid van 225 kilo meter verloor Alesi de controle over zijn Sauber-bolide. Na een botsing tegen een afscheiding sloeg hij over de kop en bleef ondersteboven liggen. Nadat het wrak was gekeerd, wandelde Alesi terug naar de pits. RTR Derksen blijft, Muntz naar huis SLALEY HALL - Golfer Robert-Jan Derksen mag komend weekeinde meedoen aan de laatste twee ronden bij de Com paq European Grand Prix op Slaley Hall Golfclub in het Noord-Engelse county Northumberland. Rolf Muntz was minder succesvol. De Brabander kan naar huis. Derksen opende donderdag met 69 en liet er vrijdag een ronde van 73 op volgen. De Muntz leverde op de tweede dag, evenals op de eerste, een scorekaart met 74 in. ANP McEnroe terug op Wimbledon met overwinning LONDEN - The Superbrat' keerde vrijdag terug op Wim bledon. Veertig jaar jongen grijs aan de slapen. Hij werd op het overvolle Court One verwel komd door 11.429 dolenthou siaste fans. John McEnroe kreeg de bijnaam Superbrat in de jaren dat hij umpires en tegenstanders schoffeerde op het gras van Wimbledon. Vrijdag dubbelde de drievoudig Wimbledon- kampioen met Steffi Graf. Het als negende geplaatste duo had de grootste lol en geen kind aan de Zuid-Afrikaan Coetzee en de Tsjechische Melicharova, 6-2 6-4. Het initiatief ging uit van de Duitse. McEnroe was altijd haar idool en voor het einde van haar carrière wilde ze één keer met hem mixen. McEnroe was vereerd door de invitatie maar weigerde. „Ik heb veel respect voor Graf, maar gemengd dub belen betekent voor mij geen stap voorwaarts. Ik heb er een gloeiende hekel aan." Na de overwinning van Graf op Roland Garros ging McEnroe op een tweede uitnodiging wel in. Hij speelde in '92 voor het laatst op Wimbledon en won het man- nendubbel met Michael Stich. Sinds 1978 kwam hij niet meer uit in het gemengd dubbel. In het jaar ervoor won hij Roland Garros met Mary Carillo. Die Carillo is net als McEnroe op Wimbledon commentator voorNBC. ANP LONDEN - Monica Seles heeft Wimbledon 1999 verlaten. De Madonna van het tennis liet zich vrijdag in de tweede ronde ver rassen door Mirjam Lucic, de nummer 135 van de wereld. Met de als vierde geplaatste Se les vertrok ook Kafelnikov. De als derde geplaatste Rus gaf in de derde set op tegen de Frans man Pioline, 6-3 4-6 0-1. Had de Rus in Rosmalen last van zijn voet, in Londen was een onwilli ge dij beenspier spelbreker. Amanda Coetzer, twaalfde ge plaatst, verloor van qualifier Kim Clijsters, de dochter van de oud-international van het Bel gische voetbalelftal Lei Clijs ters, 2-6 4-6. Clijsters, 195e van de wereld, is met haar 16 jaar de jongste speelster op Wimble don. In de vierde ronde speelt ze tegen Steffi Graf. ANP Woensdag meer duidelijkheid over ploeg Priem HOOGEVEEN - Volgende week woensdag verschaft TVM dui delijkheid over de toekomst van de wielerploeg met onder ande ren Jeroen Blijlvens. De forma tie is dit jaar uitgesloten van de Tour de France. Juridisch on derzoek, protesten en bemidde lingen van verschillende kanten leidden er niet toe dat TVM als nog op 3 juli van dit jaar start in Puy-du-Fou. Tot woensdag beraden de direc ties van TVM en cosponsor Farm Fi'ites zich over doorgaan of stoppen. De wielrenners zul- len niet lang meer in onzeker heid verkeren, meldde Arjan Bos van TVM gisteren. I De ploeg is volgend jaar weer I van harte welkom in de Tour de France, mits aan de sportieve voorwaarden wordt voldaan. De sportieve voorwaarde is een plaats bij de top-16 van de we reld. TVM staat momenteel vierde. Tourdirecteur Jean-Ma- rie Leblanc sloot het Neder- I landse negental uit wegens onbehoorlijk gedrag tijdens de vorige editie toen de resterende I zes na een stakingsdag op Zwit serse bodem uit 'La Grande Bouclé' stapten. Minimale kans Mr. Joost van Mierlo, de advo caat van de wielerploeg, sprak deze week in Parijs met Le blanc. Hij was in gezelschap van Otto van der Vlies, commissaris 1 van Farm Frites. Beiden kregen 1 te horen dat Leblanc een streep j onder de zaak zet, maar dat hij voor dit jaar het deelnemersveld niet meer kan veranderen. In middels was al duidelijk dat een I juridische procedure slechts een minimale kans van slagen had. TVM beslist de komende week over verlaging van het budget dan wel stoppen. Farm Frites buigt zich over een hoofdspon sorschap maar het is onduide- I lij kof dit afhangt van de mede werking van TVM. i Bemiddeling van de wereld- wielrenunie UCI in de persoon van Hein Verbruggen, van de KNWU met Joop Atsma en de wielrennersvakbond WBW door Annet van der Hoek gaven de ploeg geen startbewijs meer voor deze Tom-. Van der Hoek, ook Tweede-Kamerlid voor de PvdA, verdedigde de belangen van de renners en het Neder- I landse wielrennen: „Ik had een goed gesprek met Leblanc. Hij kon niets meer veranderen, zei hij. Maar in de toekomst zijn er weer alle kansen. De renners hebben gehandeld in emotione- j le momenten en daar heb ik be grip voor gevraagd." ANP door René van Hattum LONDEN - Als Sjeng Schalken en Jim Courier al vier uur ten nissen, huppelt de Amerikaan van de ene naar de andere kant van de baseline. De Nederlan der sjokt. Of het verschil mis schien was dat Courier iets fit ter was, is later een vraag die wellicht duidelijk kan maken waarom Schalken zijn derde Wimbledonpartij met 13-11 in de vijfde set verliest. „Dacht het niet", zegt de Limburger, „Er zijn er weinigfitter dan ik. Maar er moet er altijd één verliezen, en nu was ik dat." De douche heeft wel geholpen, maar het ge zicht van Sjeng is ook tijdens de persbabbel nog uitgemergeld. Courier komt niets uitleggen. Geen puf meer en uitgedroogd. Hij ligt aan het infuus na zijn zwaar bevochten zege. Wimbledon 1999 heeft zijn eer ste partij die nog een poosje na zal galmen. De uitschakeling van Maxtina Hingis in de eerste ronde was een verrassing, maar dat was een wedstrijd van niks. Sjeng Schalken tegen Jim Cou rier was gisteren niet zomaar een wedstrijd, het was een ge vecht. Er kwamen gebalde vuis ten, pi*iemende vingers, wegge slagen matchpoints, van het park gemepte ballen, vloeken en snoekduiken aan te pas. Van twee kanten. Uitstraling Sjeng Schalken wordt vaak ver weten dat hij niet kan vechten. Waar Courier altijd en eeuwig uitstraalt dat hij zich pas ge wonnen geeft na het laatste punt, wordt Schalken te weinig spirit op de baan verweten. Dat komt vooral omdat hij vaker naar de punten van zijn schoe nen kijkt, dan dat hij zijn tegen stander indringend in de ogen loert. Voi-j.g jaar na de Davis Cup-nederlaag tegen België kreeg hij het halve land over zich heen. De Limburger zou in de beslissende vijfde partij on voldoende vechtlust hebben ge toond en op de baan te weinig met de borst vooruit hebben ge lopen. Hem zou het echte leeu wenhart ontbreken. Dat oordeel kan nu in de vuil nisbak. Maandag vocht Schal ken zich op Wimbledon in vijf sets langs Davide Sanguinetti, door André Hooqeboom ASSEN - Geen pole position, zelfs geen plaats op de eerste startrij. Toch was hij tevreden, of beter, realistisch. Jurgen van den Goorbergh staat vandaag bij de start van de 69e TT van Assen in de 500 cc-klasse op de vierde rij, na een dertiende trai- ningstijd. „Ik had graag een plaatsje snel ler getx-aind, maar dat zat er niet gisteren vocht hij voor wat hij waard was met de Amerikaan, die in 1992 voor 's werelds beste tennisser doorging en in 1993 op Wimbledon de finale haalde. Het vijfde duel tussen Courier en Schalken (nu 4-1) kende te veel hoogtepunten om op te sommen. De toeschouwers, die urenlang schouder aan schou der gepakt in de brandende zon stonden, zagen dat Schalken in de vierde set een matchpoint kreeg. De tweede service van de Amerikaan werd zelfs een net- service. Toen Schalken daarna opstoomde om zijn werk af te maken, werd hij met een bijna onmogelijke backhand gepas- in. Daarvoor hebben we toch te veel px-oblemen moeten oplos sen. Deze motorfiets is te nukkig voor Assen. Die laat zich niet zo makkelijk z'n wil opleggen, Mijn machine moet het vooral hebben van vloeiende lijnen en die heeft dit circuit niet. Het is een omloop waarop je de motor flink moet omgooien om hem door de bocht te krijgen." Wil Hartog, winnaar in 1977, onderkent de problemen van seerd. Acht minuten later maakte Courier er 2-2 van in sets. Vijftig minuten later, bij 6-5 in de vijfde set, was Schalken nog een keer één klap van de over winning. Opnieuw rukte de Limburger na een return op naar het net. Toen legde Courier hem een niet te volleren slicebal op de scheenbenen. Zelfs het einde kwam niet zonder slag of stoot. In de finaleset, die in Lon den geen tiebreak kent, werd Schalken bij 8-8 gebroken. De 22-jarige speler negeerde de ge balde vuisten waarmee Courier de menigte opjutte en brak di rect terug naar 9-9. Hij capitu- zijn landgenoot. „Deze machine leent zich niet voor dit circuit. Je ziet het aan de manier waarop Jux-gen door de Geert Timmer- bocht rijdt. Dat loopt niet, hij moet werken. Maar als je ziet hoe hij zijn lijnen pakt, dat is grandioos. Geduld De Witte Reus vraagt geduld. „Jurgen komt er wel. Als hij zo doorgaat zeker. Op een Honda is leerde pas toen Courier in de 24- ste game van de vijfde set bal na bal de baan uitjoeg. Schalken zat na afloop echter niet in zak en as. „Het is nog ef- kes heel zuur. Ik heb ongeloof lijk gespeeld, maar dat komt nou efkes nog niet bovendrij ven. Daar moet ik eerste een nachtje over slapen." Hij had niets laten liggen. „Niets", zei hij fel. „Ik deed op die -twee matchpoints alles goed, uit het boekje, maar hij komt met twee ongelooflijke slagen. Op die momenten merk je dat-ie nummer één van de we reld is geweest. Dan tilct-ie ze er zó langs. Tegen ieder ander had hij elke race kandidaat voor het podium. Maar voor deze wed strijd mogen we niet teveel van hem vexwachten. Ik vond het al knap dat-ie als dertiende train de. De crash van Van den Goor bergh op donderdag had z'n tol geëist. Hij had minder goed ge slapen, 'ikkonbijnaniet op mijn rug liggen' en de monteurs van het MuZ Web er team hebben de hele nacht moeten dooxwerken ik gewonnen." SedaNooi'lander was vrijdag op Wimbledon kansloos tegen de als achtste ge plaatste Francaise Nathalie Tauziat. De 25-jarige qualifier uit Den Haag pakte slechts twee games in de derde ronde tegen de finaliste van het vorige jaar, 1-6 1-6. „Ze gaf me", gaf Noorlander aan, „nooit de kans in mijn rit me te komen. Ze nam de ballen snel, sex-veex-de goed, hield de bal laag en vond de hoeken." Desondanks was ze uiterst te vreden over haar tweede Wim bledon. Ze vertrok met 48.500 gulden, de vetste cheque in haar zesjarige profloopbaan. GPD om de schade te herstellen. Uit eindelijk stapte de Brabantse coux'eur weer vrolijk op motor waarop hij een dag eerder bij 286 kilometer per uur was ge crasht. Kopman Inmiddels is Van den Goorbergh wel opgeklommen in de hiërar chie van het MuZ-team. Werd aanvankelijk Luca Cadalora, drie keer wereldkampioen in de 250cc-klasse, als nummer één beschouwd, de laatste weken heeft de Nedexlander zich be ijverd om zijn positie te verbete ren. „Er zijn voor Barcelona vorige week heel wat pittige ge sprekken geweest. Ik heb zelfs gedreigd op te stappen als het niet zou veranderen. Uiteinde lijk heeft men ingezien dat Luca en ik tenminste gelijkwaardig zijn. Hij heeft de theorie, maar kan die kennis niet goed op de baan krijgen. Dat lukt bij mij beter. Daarom was die pole po sition van vorige week zo be langrijk. Natuurlijk heb ik ge bluft. Ik heb hoog spel gespeeld, maar soms moet dat wel eens doen om je zin te krijgen." Aanloopproblemen Teammanager Rolf Biland, voormalig wereldkampioen bij de zijspannen, erkent dat MuZ aanloopproblemen heeft gehad. „We hebben kinderziektes moe ten overwinnen." Hij is blij dat Jurgen van den Goorbergh met zijn vuist op tafel heeft gesla gen. „Zijn actie heeft een posi tieve prikkel teweeggebracht en die hadden we hard nodig. Die pole-position kwam daar xxog eens overheen, al beseffen wij ook wel dat het een incident was." Biland is heel tevreden over Van den Goox-bex-gh, die, zoals hij zegt, 'bij de familie past.' Min der tevreden is de manager over Cadalora, die wat hem betreft volgend seizoen mag uitzien naar een andex-e werkgever. „Luca rijdt vooral voor zichzelf en dat kunnen we op niet ge bruiken. We zijn een jong team, we maken alle onderdelen van deze motorfiets zelf en daarbij kunnen we alle hulp gebrui ken." Het budget, nuruim zeven miljoen gulden, zal volgend jaar worden verhoogd „We heb ben", bekent hij, „de klus te licht opgevat. De communicatie was niet optimaal, waardóór we uiteindelijk te vaak met pech moesten uitvallen." Van den Goorbergh finishte tot nu toe slechts twee keer: in Jerez en vorige week in Barcelona. GPD van onze sportredactie ZURICH - Iemand van Lampre, de wielerploeg van wereldkampioen Oscar Ca- menzind, is tijdens de laatste etappe van de Ronde van Zwitserland betrapt texwijl hij ampullen en injectienaal den weggooide in een contai ner. De gevondeix spullen be vatten volgens de Duitstalige Zwitserse televisie middelen die op de zwaxte lijst van de UCI staan. De affaire werd aan het licht gebracht door een fotograaf die de Tour de Suisse volgde. Zijn aandacht werd geti-ok- ken toen een wagen van Lampx-e onderweg van Nau- van onze sportredactie TERVUREN - „Van een doping- zaak is geen sprake. Goed, bij controle aan de Belgisch-Fran se grens werden vier producten in beslag genomen. Daarvan staat er welgeteld één op de do- pinglijst: diprofos, een corticoï- de. Maar dat was helemaal niet bestemd voor de renners. Ik had er trouwens maar één spuit van op zak en die was puur voor ei gen gebi"uik. Ik reageer name lijk bijzonder allergisch op een wespensteek en diprofos is hier tegen een uitstekend middel. Aan demand van een dokters attest heb ik dat probleemloos kunnen bewijzen. Waarom denk je dat de douane mij zonder slag of stoot heeft laten gaan?" Rik Keyaerts, de Festina-ver- zorger die eerder deze week voor een nieuwe dopingrel leek te zorgen in het wielermilieu, lijkt niet echt aangeslagen. Toch werd hij na het voorval door de directie van de Andorrese wie lerploeg op staande voet ontsla gen. „Niet omdat hij zich met doping heeft ingelaten", aldus een mededeling, 5,wel omdat Keyaerts zonder toestemming van de ploegleiding medica menten vervoerde en zo inbreuk pleegde op het interne regle ment." Begrip Keyaerts zegt dat hij begrip kan opbrengen voor de drastische beslissing van Festina. Hij vindt dat hijzelf en de ploeg het ders in Oostenrijk naar fi- nishplaats Arosa dichtbij een geïsoleerd staande vxxilcon- tainer stopte om iets weg te werpen. Hij ging even terug om een kijkje te nemen en trof in de afvalbak een zak met spuiten en medicijnfles jes aan. De Zwitser overhandigde zijn vondst aan sportarts Walter Frey. Die bevestigde op tv dat een eerste onder zoek had uitgewezen dat het omverboden prestatiebevor- derende preparaten ging, on der meer enkele die niet in de urine aantoonbaar zijn. Lampre wilde niet reageren op de verdachtmakingen. AFP slachtoffer zijn van „de heksen jacht in het wielrennen." „Ik kan u het proces-verbaal van de Franse douane laten zien", zegt hij vol overtuiging. „Daarin wordt niet gesproken over doping. Volgens hen is ook neoton, dat ik bij me had voor de ploegarts van Festina, geen do ping. Logisch, want voor het IOC en de UCI is neoton ook geen verboden product. Maar blijkbaar volstaat het woord van de douane niet voor sommi ge journalisten. Plots zou ik sta pels dopingproducten vexvoerd hebben, wordt dit een giganti sche dopingzaak genoemd en zou ik de nieuwe Willy Voet zijn. Grote onzin, ik ben zelfs niet aangehouden Vreemd Niettemin blijft het vreemd dat Keyaerts is ontslagen, als zowel hijzelf, de douane als Festina van zijn onschuld ovextuigd zijn. Het verweer klinkt flauw. „Ik heb inderdaad het interne reglëment overtx-eden. U moet ook begrijpen dat er voor Festi na ontzettend veel op het spel stond en staat. Door al die heisa dreigde de ploeg de Tour te mis sen en kwam zelfs het voortbe staan in het gedrang. Met mijn ontslag heeft de directie een krachtig signaal willen geven, waarvoor ik alle begrip kan op brengen. Donderdag in Pax-ijs hebben we alles uitgepraat." Zien we Keyaerts ooit nog terug het wielerpeloton? „Waarom niet." Bij Festina? „Ik sluit niets uit." GPD van onze sportredactie ASSEN - Tijdens de kwalificatie van de 125cc brak Marco Melandri gisteren drie tenen in de rechtervoet. De Itali aanse motorcoureur kwam hard ten val. Melandri hoopt wel in de race te kunnen starten. Melandri won vorig jaar de 125 cc- klasse op het TT-circuit in Assen. Hij was toen vijftien jaar en werd daaxmee de jongste grandprixwimiaar uit de histox-ie van de intex-nationale motor sport federatie (FIM). Dit jaar staat hij na zes wedstrijden op de achtste plaats in de tussenstand om het wereldkam pioenschap. De eerste startlij voor de 500cc van Assen ziet er opmerkelijk uit. De Japanner Tadayuki Okada ver overde de pole-position, de Amexikaan John Kocinsky staat naast hem en Kenny Roberts Jr reed de derde tijd. Alex Criville, de winnaar van vier ach tereenvolgende Gi'and Pxix' en ge doodverfd opvolger van Mick Doohan in de strijd om de wereldtitel, staat vierde. Max Biaggi, die morgen 28 wordt, staat op de vijfde plek. De kwalificatie in de 250cc-klasse was een boeiende aangelegenheid. De meest populaire coureur van het hele stel, Valentino Rossi, was in de laatste ronde een fractie sneller dan de En gelsman Jeremy Williams. Overigens werden bij alle trainingen de rondere cords verbeterd. GPD/ANP Marco Melaxxdri wordt afgevoerd na zijn val tijdens de training voor de TT. Bij onderzoek bleek dat hij drie tenexx gebroken heeft. foto Fred Ernst/Reuters Machine niet geschikt voor circuit van Assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21