Containerkade schept 3000 banen IND'ers verdacht van rol bij mensensmokkel uit Sri Lanka =r 8É Vuurwerk verziekt milieu nog meer dan verkeer en industrie 4 WEKEN VOOR ƒ16,- Koningin proeft Mongoolse sfeer Jasper (9) doet MBO Informatica er even bij .VACATURES. Jj23° 4m mm» w^^ÊmmmÊmmaÊÊÊËÊ^m Zeeland en Rotterdam investeren 1,2 miljard in Vlissingen-Oost Vluchtelingenwerk boos Courier heeft langste adem Het gaat bekeuringen regenen Unhcr noemt Kosovo tijdbom JA, Politiekorpsen beproeven pepperspray België verbiedt show Rostelli I'll 1° 04 Lekker zeilweer Vandaag zonnig zomerweer met een matige oostenwind. In de avond vanuit het zuiden enkele onweersbuien. 242e jaargang no. 149 zaterdag 26 juni 1999 losse nummers 2,60 PZC ing KarrewieJ Folk Night Old Firm Tel.: 0118-556600 Sponsored by: MURPHY'S Bffl Vluchtelingenorganisaties verwerpen in felle bewoordingen de nieuwe maatregelen rond afgewezen asielzoekers. Waar premier Kok spreekt van 'hard, maar niet onredelijk', noemt Vluchtelingenwerk de aanpak 'buitenproportio- O neel'. De organisatie vreest voor criminalisering van asielzoekers. Sjeng Schalken is in de derde ronde van Wimble don uitgeschakeld. De Limburgse tennisser ver loor in een partij die meer dan vier uur duurde met 13-11 in de vijfde set van Jim Courier. De Ameri kaan werd na de wedstri j d met uitdrogingsver schijnselen naar het ziekenhuis 1 vervoerd. Het Zeeuwse politiekorps zet extra mensen in om intensief op snelheid te controleren. Vanaf half juli moet de automobilist op zijn hoede zijn: 27 agenten worden verspreid in de provin cie om controles uit te voeren op snelheid, alcoholgebruik en autogordels. Afremmen bij de flitspalen en vervolgens weer gas geven, zal onmiddellijk leiden tot een boete. De politie gaat juist op die punten met laserpistolen de C snelheid meten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; au to motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43 van onze redactie binnenland ARNHEM - Het afsteken van vuurwerk blijkt het milieu nog zwaarder te belasten dan tot nu toe werd aangenomen. De hoe veelheid koper die met oudjaar in de lucht terecht komt, is zelfs groter dan de totale jaarlijkse uitstoot door verkeer en indu strie samen. Dat komt naar voren uit een on derzoek naar de bronnen van waterverontreiniging dat werd uitgevoerd in opdracht van de provincie Gelderland. Door vuurwerk, zo blijkt, komt er in Gelderland elk jaar 730 ki logram koper in het water te recht. Dat is bijna vijftien pro cent van de totale hoeveelheid koper die jaarlijks in het water terecht komt. Industrie en ver keer tekenen samen voor 515 ki logram koper per jaar. De pro vincie acht de uitkomsten zo schokkend dat dit najaar een symposium over het onderwerp wordt gehouden. Daarnaast dringt Gelderland aan op een landelijk onderzoek. Daarbij zou de kwaliteit van het PRISTINA - De VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr heeft de haat tussen de Albanezen en de andere bevolkingsgroepen in Kosovo gisteren een 'tikkende tijdbom'. Er komen uit de pro vincie steeds meer meldingen over geweld, plunderingen en brandstichtingen. De vredes macht KFOR lijkt tot nu toe niet bij machte de groeiende span ning in de provincie onder con trole te brengen. In Pristina plunderden bewa pende Albanezen gebouwen van de SPS, de Servische rege ringspartij. In Kosovska Mitro- vica is de sfeer te snijden. Er zij n daar geweldadige incidenten uitgebroken tussen de verschil lende bevolkingsroepen. Duizenden zigeuners ont vluchtten hun huizen uit angst voor wraakacties van etnische Albanezen die hen beschuldi gen van collaboratie met de Ser vische onderdrukkers. Enkele duizenden doodsbange zigeu ners zochten hun toevlucht in een verwoeste school in Kosovo Polje. RTR/DPA/AFP zie ook pagina 5 oppervlaktewater vlak vóór en vlak na de jaarwisseling moeten worden gemeten. Uit het Gelderse onderzoek blijkt verder dat ook de recrea tievaart een belangrijke koper- vervuiler is. Maar verreweg het meeste koper komt in Gelder land via het leidingstelsel in het water terecht: 55 procent. Oude koperen leidingen zijn namelijk aan corrosie onderhevig. GPD (Advertentie) ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 16,-. O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB VTissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 8 713214 000019 DEN HAAG - De politiekorpsen Rotterdam-Rijnmond en Bra bant-Noord beginnen volgend jaar een proef met het gebruik van pepperspray, die negen maanden tot een jaar zal duren. Eerst wordt nog nader onder zoek verricht naar de effecten van de pepperspray op vrijwilli gers met astma. De bedoeling daarvan is om meer inzicht te krijgen in de nazorg voor astma patiënten als zij met pepper spray in aanraking zijn geko men. Het kabinet heeft gisteren tot de proef besloten. ANP BRUSSEL - Rasti Rostelli mag geen hypnoseshows meer geven in België. Een rechtbank in Me- chelen heeft dit gisteren beslist. Volgens de rechter overtreedt Rostelli de wet door toeschou wers te hypnotiseren. De rechts zaak was aangepannen door Paul Marchal, de vader van Dutroux-slachtoffer An. Dutroux ontvoerde haar samen met haar vriendin Eefje in au gustus 1995 na het bijwonen van Rostelli's show in Oostende. Vader Marchal gelooft dat de hypnose een rol heeft gespeeld in de weerbaarheid van de meis jes. Hij voerde campagne tegen Rostelli. ANP/Belga AMSTERDAM - Koningin Beatrix stapt uit een Mongoolse tent die is opgesteld in de De Nieuwe Kerk in Amsterdam als onderdeel van de tentoonstelling De Dansende Demo nen van Mongolië. Nog steeds leeft een groot deel van de inwoners van het Aziatische land in zo'n joerte op de steppen. De expositie, die gisteren door de koningin werd ge opend, laat diverse aspecten van de Mongoolse cultuur zien. foto Marco Okhuizen/AN P (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. (Advertentie) Eijsink weet wat telt (Advertentie) HIGH P£AK KANSAS Dubbeldaks nylon koepelten! Markt 45 (naast ING) door Rob Hirdes en Jaap Nuijten DUIVEN - Professionele men sensmokkelaars zijn er in ge slaagd bij de Nederlandse am bassade in Sri Lanka ruim een jaar lang onder valse voorwens- elen visa te bemachtigen. Daar mee zijn op zijn minst negentig Srilankanen illegaal Nederland binnen gekomen. Twee hoogge plaatste medewerkers van de Nederlandse Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) wor den ervan verdacht een cruciale rol te hebben gespeeld bij deze mensensmokkel. Staatssecretaris Cohen van jus titie is inmiddels een onderzoek begonnen naar de IND. Aanlei ding vormen sterke geruchten over corruptie en omkoping binnen deze dienst. Daarbij zouden zowel leidinggevenden als tolken zijn betrokken. De staatssecretaris laat zich ook in formeren door externe contac ten en topambtenaren binnen het justitieapparaat. Eind dit jaar hoopt hij zijn onderzoek te hebben afgerond. Het onder valse voorwendselen binnensluizen van de Srilanka nen in Nederland had plaats tussen 1 september 1996 en 30 september 1997. Het ging daar bij hoofdzakelijk om vrouwen en jonge kinderen. Gevreesd wordt dat een aantal van hen in de prostitutie en in het kinder porno-circuit is terechtgeko men. De twee IND'ers zijn eind maart dit jaar aangehouden. Eén van hen woont in Duiven en was ten tijde van de mensen smokkel hoofd grensbewaking. De ander woont in Hardenberg en is hoofd uitzetting van het Verwij dercentrum in Ter Apel. Beiden wordt het meehelpen bij mensensmokkel en het aanne men van steekpenningen ver weten. Hun bemoeienis leverde hen elk 12.500 op. Kort daar voor werden drie in Sri Lanka geboren Nederlanders aange houden. De hoofdverdachte is ook een Hardenberger. GPD zie ook pagina 2 door Guido van der Heijden VLISSINGEN - Jasper Pouwel- se uit Westkapelle heeft zijn di ploma MBO Informatica ge haald. En alsof het niets is, volgde hij daarnaast nog een andere school. Heel knap, maar op zich niet vreemd. Behalve dan misschien dat Jasper er on geveer tien jaar te vroeg bij is; hij is negen jaar en zit in groep 6 van de Westkappelse basis school De Lichtboei. Jasper is met een IQ van 152 hoogbegaafd en omdat hij op zijn sloffen de basisschool doet - zelfs nadat hij een klas over sloeg - heeft hij nog tijd om er naast een MBO-opleiding te volgen. In drie modulen volgde Jasper op zijn vrije zaterdagen de cursus van de stichting Fac ta, die zich ondermeer richt op meer- en hoogbegaafde kinde ren. Voor de onderdelen Techni sche Middelen en Systemen Toepassingen haalde Jasper een zes, het moduul Basis PC-ge- bruik sloot hij af met een zeven. Vandaag krijgt hij in Arnhem zijn diploma. Facta heeft voor de gelegenheid Circus Boltini gehuurd. Computers zijn Jaspers passie. Vandaar ook zijn keuze voor MBO Informatica. Later wil Jasper ook iets met computers gaan doen. Nu houdt hij zich thuis bezig met zijn eigen verza meling PC's. „Het liefst gooi ik ze helemaal uit elkaar en dan zet ik er andere onderdelen in, een andere cd-rom speler bijvoor beeld." Jasper helpt graag men sen met computerproblemen. Een klasgenoot met problemen met de muis kon hij laatst uit de brand helpen. „Het liefst zou ik later bij een helpdesk werken", droomt Jasper. Moeder Annie Pouwelse is ab soluut trots op haar zoon. Toch zorgt een hoogbegaafd kind ook voor specifieke problemen. „Jasper heeft heel weinig slaap nodig. Terwijl zijn klasgenoot jes al om half negen in bed lig gen, kan Jasper nog niet slapen. Hij blijft tot half elf op. Ik heb 's avonds samen met mijn man ei genlijk nooit vrij En de vragen... Jasper bombar deert zijn arme ouders met sal vo's vragen over alles en nog wat. Toen hij zes was kwam hij naar beneden met een pro bleem. Hij wilde weten hoe de beurs werkte. „En het zijn nooit wagen zoals gewone kinderen stellen, zoals: waarom de lucht blauw is." Jasper Pouwelse: „Het liefst zou ik later bij een helpdesk werken." foto Lex de Meester (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland krijgt er zeker 3000 ar beidsplaatsen bij door de aanleg van de nieuwe con tainerkade aan de Wester- schelde bij Vlissingen- Oost. Voor de behandeling van de ruim 1,5 miljoen containers die er jaarlijks worden verscheept, zijn 1500 arbeidskrachten no dig. Voor de afgeleide werkgelegenheid wordt voorlopig hetzelfde aantal aangehouden. De 2600 meter lange en 500 me ter brede containerkade zal I worden aangelegd door de Ex- I ploitatiemaatschappij Schelde Maas, het samen werkingsver- I band van het Zeeuwse haven- 1 schap Zeeland Seaports en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam. Zoals al eerder in de PZC gemeld zal het Antwerpse overslagbedrijf Hessenatie de I zogenoemde Westerschelde Container Terminal (WCT) ex ploiteren. De totale investering bedraagt ongeveer 1,2 miljard gulden: de helft voor de bouw i van de kade en de andere helft voor losinstallaties en andere voorzieningen om de containers te hanteren. Ruimtenood j De mogelijkheden van een con tainerkade aan de Westerschel- I de zijn vorig jaar al verkend in I het kader van de studie naar mogelijkheden de ruimtenood in Rotterdam op te lossen. Zeeland Seaports werkt de haalbaarheid verder uit met Hessenatie Consult, een in ha venexploitatie gespecialiseerd adviesbureau. De planologische procedures en de opstelling van een milieu-effectrapport wor den nog dit jaar in gang gezet. Het is de bedoeling dat de bouw van de kade in 2001 begint. Nog in 2002 moet zo veel kade gereed zijn, dat het eerste schip er kan afmeren en kan lossen. Bij de presentatie van de plan nen vrijdagmiddag zei haven schapvoorzitter D. Bruinooge erover verheugd te zijn dat het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam mee wil doen aan de aanleg van de kade. De betrok kenheid van Rotterdam legt ex tra gewicht in de schaal bij de aanvraag van vergunningen. Mogelijk krijgt Zeeland Sea ports er binnenkort nog een tweede partner van formaat bij. De havenautoriteten van Ant werpen hebben laten weten dat ze ook bij de ontwikkelingen in de Zeeuwse havens betrokken willen worden. Bruinooge: „Ge sprekken daarover ga ik graag aan, want ik ben altijd vurig voorstander geweest van sa menwerking tussen havens in het Deltagebied. Ik kan me voorstellen dat in sommige sec toren goed valt samen te werken met Antwerpen en op andere terreinen zal dat wat moeilijker zijn." De Zeeuwse Milieufederatie is gematigd positief over de plan nen van het havenschap. Daar bij speelt de veronderstelling dat de containerkade bij Vlis singen-Oost een verdere verdie ping van de Westerschelde en de aanleg van een tweede Maas vlakte op de lange baan kan schuiven. zie ook pag 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1