Grensarbeiders verenigen zich Gekkenwerk, maar ik wilde wat doen PZC Bezoekers festival Zonnemaire krijgen drankjes in ecoglas Handelwijze FNV over belastingverdrag wekt onvrede zeeland zaterdag 26 juni 1999 17 Vernieuwd Ithaka alweer druk met toekomstplannen Archeologische monumenten digitaal bewaard Mogelijke redding van Zeeland Natuurmaand Bestuurlijk Overleg voor Westerschelde doet te weinig Informatie over opzet historische houtwerf Veere «0 door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) doet in samenwerking met de Stichting Louis d'Eco in Utrecht tijdens het boerderijfestival Zonne maire Buitengewoon op zater dag 10 en zondag 11 juli de eerste proef in Zeeland met ecoglazen. Dit zijn glazen van duurzaam kunststof en nage noeg onbreekbaar. Ze kunnen meerdere keren worden ge bruikt en na bewezen diensten worden de glazen gerecycled. Organisator Jaap Verseput van Zonnemaire Buitengewoon is bereid deze proef op zijn festival te laten plaatsvinden. In voor gaande jaren werkte hij met kartonnen wegwerpbekers. Die worden meestal eenmalig ge bruikt en zorgen derhalve voor veel zwerfvuil. Door gebruik van ecoglazen met een statie geldsysteem van één gulden kan een afvalreductie van zeventig a negentig procent worden be reikt. Volgens de ZMF wordt bo vendien enorm bespaard op grondstoffen. Statiegeld Voor het welslagen van de proef is medewerking van het publiek vereist. De bedoeling is dat alle bezoekers de glazen na gebruik weer inleveren bij een van de bars. Bij het bestellen van een consumptie betaalt de klant de normale prijs voor een drankje verhoogd met één gulden statie geld voor het ecoglas. Dit glas kan de bezoeker gedurende het gehele evenement gebruiken, daarna krijgt hij het statiegeld terug. Deze eerste proef met milieu vriendelijke glazen in Zeeland wordt begeleid door de stichting Louis d'Eco, specialist in mi lieuzorg op evenementen. Verte genwoordigers van deze stich ting zullen aanwezig zijn tijdens Zonnemaire Buitenge woon om enquêtes af te nemen onder het publiek om duidelijk te krijgen hoe de bezoekers te genover deze milieumaatregel staan. Verder zullen de leden van Louis d'Eco onderzoeken welke andere maatregelen tij dens het boerderij festival mo gelijk zijn om ook op het gebied van verkeer en vervoer, energie verbruik, watergebruik en sani taire voorzieningen milieube wuster te gaan werken. De stichting zal op grond van dat onderzoek advies uitbrengen aan organisator Verseput. MIDDELBURG - Gedeputeer de G. L. M. C. de Kok (cultuur) heeft vrijdagmiddag de Archeo logische Monumenten Kaart (AMK) in ontvangst genomen van H. C. M. van der Linden, di recteur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB). In de filmzaal van het provinciehuis werd de digitale kaart, met daarop alle Zeeuwse archeologische monu menten, toegelicht door provin ciaal archeoloog R. M. van Die- rendonck. Aan de hand van enkele dia's stapte Van Dierendonck met zevenmijlslaarzen door de ar cheologische geschiedenis van Zeeland, van de 7000 jaar oude dekzanden tot de eerste dijken uit de tiende eeuw na Christus. De meeste monumenten in Zee land zijn voor het oog niet zicht baar en daardoor kwetsbaar. De AMK kan volgens hem als on derlegger dienen voor bestem mingsplannen en alle andere planologische projecten. Hij hoopte dat door de komst van de AMK de Zeeuws-Vlaamse ver dedigingslinies tijdens de Tach tigjarige Oorlog straks wettelijk beschermd worden omdat ze een hoge archeologische waarde hebben. Tot de archeologische monu menten behoren 106 verdron ken dorpen, volgens Van Die rendonck 'schatkamers met een hoge archeologische waarde'. Op de kaart zijn 410 terreinen (historische stads- en dorpsker nen) aangebracht, die allemaal een bepaalde archeologische waarde, van laag tot zeer hoog, vertegenwoordigen. Daarnaast zijn ook 49 blauwe stippen inge tekend die staan voor oude scheepswrakken. Het Provinciaal Archeologisch Cen trum, Armeniaans Schuitvlot 1 in Middelburg, houdt vandaag van 10 tot 16 uur open dag. De digitale kaart is dan ook voor het publiek te door Barend Pelgrim HOOGERHEIDE - Een aantal verontruste werknemers met een baan in België heeft gister middag in het Brabantse Hoo- gerheide de Stichting Grensar beiders opgericht. De stichting moet instaan voor een goede be langenbehartiging van in België werkzame maar in Nederland belastingplichtige mensen. De organisatie is in het leven geroe pen uit onvrede met de handel wijze van de vakbond FNV. In totaal zijn er zo'n 6000 mensen die hun brood in België verdie nen maar hun woning in Neder land hebben. De grensarbeiders vrezen dat er een nieuw belastingverdrag komt tussen België en Neder land, waarbij ze hun inkom stenbelasting voortaan in hun werkland (België) en niet meer in hun woonland (Nederland) afdragen. Bij bezitters van een eigen huis zou dit tienduizen den guldens kunnen gaan kos ten door de verschillen tussen het Nederlandse en Belgische belastingstelsel. De kersverse stichting bestaat uit een negenkoppig bestuur, met daaronder drie regionale werkgroepen: Zeeland, West- Brabant en Oost-Brabant/Lim burg. De regiocoördinatoren, twee per afdeling, hebben te vens zitting in het bestuur. Re giocoördinator voor de afdeling Zeeland is Axelaar H. van Beek hof. Te bureaucratisch Volgens het bestuur van de Stichting Grensarbeiders werkt de FNV veel te bureaucratisch en heeft de vakbond tot nu toe weinig tot niks kunnen beteke nen voor Zuid-Nederlandse grens werkers. „Sinds septem ber 1998 zijn wij vragende partij maar wij constateren dat de be staande commissie grensarbei ders binnen het FNV al vier jaar stil ligt", aldus tweede voorzit ter I. Kools. „Bovendien gaf het FNV in maart van dit jaar te kermen dat ze wel onze belan gen wilden behartigen, maar al leen op voorwaarde dat wij hun standpunt zouden onderschrij ven. En dat principe - de werk- landbelastingplicht - is nou net niet wat wij willen. Een eventu ele compensatieregeling bete MIDDELBURG - Het Bestuur- i lijk Overleg Westerschelde moet ijveriger worden. In dit beraad van Rijk, provincie, gemeenten en waterschappen aan de Wes terschelde dienen alle onder werpen die met de rivier te inaken hebben, aan de orde te komen. Voorbeelden: het Schel de Actieplan, risico's die de scheepvaart oplevert en de ver- plaatsing of uitbreiding van ha vens. Het Bestuurlijk Overleg moet dan wel vaker vergaderen en over een sterker secretariaat kunnen beschikken. [Verbreding van de activiteiten van het Bestuurlijk Overleg is een van de voorwaarden die de tien gemeenten en de twee wa- tèrschappen aan de Wester schelde verbinden aan voortzet ting van hun bijdrage aan het Schelde Informatiecentrum. Gemeenten en waterschappen hebben al eerder laten weten ontevreden te zijn over de ma nier waarop het informatiecen trum functioneert. Begin dit jaar hebben ze toegezegd him voornemen met de subsidie voor het informatiecentrum te stop pen nog één keer te zullen bekij ken. De gemeenten en de water schappen zijn daarbij tot het in zicht gekomen dat een actief coördinerend orgaan voor de Westerschelde van groot belang is. In het verlengde daarvan is een goed functionerend infor matiecentrum wenselijk. De ge meenten en waterschappen stellen voor het secretariaat van hét Bestuurlijk Overleg te kop pelen aan het Schelde Informa tiecentrum of beide zelfs samen te voegen. kent volgens de grensarbeiders ook geen oplossing want vanuit de politiek hebben wij signalen gekregen dat een dergelijke compensatie slechts tijdelijk geldt. Dat is dus geen bevredi- door Roelf Reinders KLOETINGE - Het Zeeuwse centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie Ithaka in Kloetinge is bezig om in Zee land beschermd wonen voor kinderen met psychiatrische problemen van de grond te til len. Verder is Ithaka in de race om een deel te krijgen van de miljoenen guldens die het ka binet de komende jaren uit trekt voor de hulp aan verstan delijk gehandicapten met een psychiatrische stoornis. Vrijdag is de nieuw- en ver bouw van Ithaka, de jeugdtak van Emergis, geopend. Het aantal bedden is met twaalf tot 28 toegenomen en de dagbe handelingsplaatsen met twee tot acht. Er is een aantal nieu we afdelingen bijgekomen. „Hiermee is de kinder- en jeugdpsychiatrie in Zeeland volwassen geworden", aldus M. Bierens, voorzitter van de raad van bestuur van Emergis. Hij omschreef de j aren sinds de opening van Ithaka in 1992 als 'booming-business'. Bedreigingen Ithaka-directeur R. Eijsberg waarschuwde voor de bedrei gingen die op de jeugd-geeste- lijke gezondheidszorg (jeugd- GGZ) afkomen. Hij voorziet grote problemen voor Ithaka als met de nieuwe Wet op de Jeugdzorg het Zeeuwse be denksel voor één toegangs poort voor de jeugdzorg op de schop moet. Verder ziet hij in ideeën die de ambulante zorg voor kinderen met psychiatri sche problemen willen lostrek ken van de klinieken, het zo veelste visitekaartje van het paarse kabinet. „Tot hier en niet verder", aldus Eijsberg. „De ironie van dit feestje is dat gend resultaat." De Nederland se grensarbeiders wijzen er op dat België en Frankrijk onlangs een nieuw belastingverdrag hebben vastgesteld dat het woonland-belastingprincipe nu we alles in één onderkomen hebben, er al weer opsplitsing boven ons hoofd hangt." Volgens F. Doornduijn-Rijke- lijkhuizen van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, die de opening ver richtte, is het nog lang niet zo ver. Zij keerde zich tegen de ge dachte dat Den Haag alleen huldigt, tot grote tevredenheid van beide partijen. „Een ander verdrag zou namelijk grote bud gettaire complicaties meebren gen en dat gaat ook op voor een verdrag tussen Nederland en maar kan uitblinken in papie ren plannen. „Plannen ont staan niet alleen in Den Haag, maar in overleg met partijen", verzekerde zij. „Op deze ma nier ontstaan geen papieren plannen, maar plannen op pa pier." Doornduijn-Rijkelijkhuizen gaf toe dat het nogal eens België", meent Kools. Het doel van de opgerichte stichting is primair het dragen van de kosten van alle grensarbeiders acties. Tot nu toe zijn alle activi teiten verricht op p uur vrij will i- schort aan de doorstroming vanuit de instellingen voor jongeren met psychiatrische problemen naar goede ver volgvoorzieningen en uitte haar bezorgdheid over de wachtlijsten in de jeugd-GGZ. Volgens haar blijft de vernieu wing in deze sector achter bij de zorgvernieuwingen die er in ge basis maar het bestuur sluit niet uit dat er in de toekomst ook deskundigheid ingehuurd moet worden. Een lidmaatschap gaat twintig a vijfentwintig gulden kosten. legt de genodigden uit in welke foto Willem Mieras de psychiatrische zorg voor volwassenen gebeuren. Itha ka-directeur Eijsberg vindt dat als Ithaka de voorzienin gen voor beschermd wonen en gehandicapten krijgt en dan ook nog eens een afdeling voor jonge autisten, er pas een 'to taalpakket' voor de jeugdpsy chiatrie in Zeeland is. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het voortbe staan van Zeeland Natuur maand lijkt gered. Het bedrijfs leven heeft signalen afgegeven nadrukkelijk bij de invulling betrokken te willen worden en aan die inbreng ook financiële verplichtingen te verbinden. De belangstelling is afkomstig van de Zeeuwse horeca, het midden- en kleinbedrijf en de organisatie van recreatie-on dernemers, Recron. Binnenkort starten ook bespre kingen, die moeten leiden tot het verbreden van de Natuur- maandformule tot andere delen van het jaar. Het zwaartepunt zal volgens coördinator Peter Brouwer op de maand juni blij ven liggen. De spreiding van de activiteiten is bedoeld om het landelijke karakter van Zee land en de rijkdom aan natuur schoon verder onder de aan dacht van het publiek te brengen. Hoewel het weer zich de afgelo pen weken bij tijd en wijle op VEERE - De stichting in oprich ting, die zich inzet voor een his torische houtwerf in Veere, houdt dinsdag 29 juni een infor matiebijeenkomst in het stad huis van Veere. Het initiatief om een houtwerf in het oude stadje opnieuw op te richten is afkom stig vap de Stichting Behoud Hoogaars. Die wil een plek waar authen tieke en nagenoeg verdwenen scheepstypen gerestaureerd en verbouwd kunnen worden. Uit een haalbaarheidsstudie blijkt dat het plan levensvatbaar is. Het project is alleen te realise ren als er voldoende animo is in Zeeland. De ideeën verkeren nu nog in.een pril stadium. Er zijn schetsplannen, aangezichten van de nieuwe situatie en een maquette. De informatiebijeenkomst in het stadhuis is bedoeld voor de inwoners en voor organisaties die actief zijn in Veere, zoals middenstanders, de Stadsraad, de Monumentencommissie, Delta Cultureel en de water sportbelangenorganisaties. Be langstellenden kunnen tussen 19 en 21 uur gewoon binnenlo pen. grillige wijze manifesteerde, hopen de organisatoren dat de Natuurmaand met een bezoe kersaantal van rond de 10.000 kan worden afgesloten. Nu al is zeker dat het Zeeuws-Vlaamse initiatief van een excursie met blinden en slechtzienden over Zeeuws-Vlaams staatsbosbé- heerterrein rijp is om bij de vol gende editie tot andere gebie den in de provincie te worden uitgebreid. De Bevelandse Open tuinenda- gen behoorden tot de grote pu bliekstrekkers, met 550 tot 750 bezoekers per tuin. Daar waren opvallend veel Belgen bij. Eind deze week wordt op Walcheren nog een aantal tuinen openge steld. Als vanouds mogen de educatief toeristische activitei ten van 'Oranjezon' in Oostka- pelle zich over een opvallende belangstelling verheugen. Veel interesse is er voor de vertelavonden in het Zuid-Be- velands, met aansluitend een avondwandeling door 'De Zak'. Fietstocht Kinderen wacht vandaag (za terdag) een avontuurlijke fiets tocht over Walcheren, met be zoeken aan een kinderboerderij een dierenasiel, een vogelop vangcentrum, een imkerij en een manege. Vanaf Slot Haam stede kan vandaag worden deel genomen aan een lange wande ling door de Schouwse Westhoek. Een 'natte laarzen- tocht' leidt vandaag over de schorren van Sint Annaland. Afhankelijk van de weersom standigheden is er morgen (zon dag) vanuit Retranchement een libellenexcursie te maken. De VVTs beschikken over na dere informatie over tijdstippen en kosten. Daar is ook een infor matiemagazine verkrijgbaar. Advertentie Als u kiest voor kwaliteit Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75 - Middelburg 011S-637136 ^.He£ ik pus beest ZO M'Hcaesj in vusuneen Y \jeez/fttrez Miwi&is /fó 7ase»j7©v W.JMNLmrwes weis TeceeHAWMS \m6esvw< rucfPe'Tpw40MHcn&i leurrèecueM veetcEeespeoece&i eeuw&cMTeFeS7&v uxe/KittiewiOi^picmesu&elOiwsomK i WHMKeeiBUR? Hem ws en no Z/TIK JJ- UQK- vrijwilliger weer terug in Vlissingen door Richard Hoving VLISSINGEN - Hij heeft ge daan wat hij moest doen. De 24-jarige Allajdin vertrok eind april samen met zijn vriend Halim (29) naar een oplei dingskamp van het Kosovo- bevrijdingsleger U£K in Alba nië. Onlangs keerde hij terug naar Vlissingen. Allajdins verhaal begint op Koninginnedag 30 april. Sa men met Halim en nog een handvol Albanese Kosovaren elders uit het land reist hij met de bus naar Duitsland. Hoe de Duitse stad heette, weet hij niet meer. Het is ook niet be langrijk. Het einddoel ligt een paar duizend kilometer zuide lijker. Vanuit de Italiaanse ha venstad Bari maken de over wegend jonge vrijwilligers de oversteek naar Albanië. De zelfde dag nog gaat het door naar een UQK-opleidings- kamp op de grens met Kosovo. De dagen in het opleidings kamp zijn lang. De vrijwilli gers leren marcheren en om gaan met mitrailleurs en anti tankwapens. Allajdin blijft niet lang in het kamp. Na zeven dagen trekt hij met negen an deren stiekem Kosovo binnen. Opleiding Allajdin: „Als Kosovo niet zelfstandig wordt, wordt het weer oorlog." foto Ruben Oreel Halim besluit om achter te blijven en zijn opleiding af te maken. „Ik hield het niet lan ger uit. 's Nachts sliep ik nau welijks. Ik wilde vechten", zegt Allajdin. De slecht getrainde vrijwilligers zwerven drie da gen door een verlaten bergge bied totdat ze op geregelde UCK-strijders stuitten. Het betekent het einde van de oor log voor Allajdin. „We werden teruggestuurd naar Albanië", zegt hij met lichte teleurstel ling in zijn stem. Hij begrijpt het wel. „Het was gekkenwerk, maar ik wilde zo graag wat doen." Terug in Vlissingen heeft Allajdin een duidelijk doel voor ogen. Over een paar maanden ('Ik moet eerst geld verdienen') wil hij naar zijn ge boortestad Prizren. Voor de oorlog woonden daar ooms, tantes, neven en nichten. Hoe het met zijn familieleden gaat, weet hij niet. De enige van wie hij de laatste tijd iets heeft ge hoord, is zijn neef die zich ook bij het UCK had aangesloten. Niet alleen huizen en gebou wen, maar ook het bestuur van Kosovo moet vanaf de grond worden opgebouwd. Kosovo moet zelfstandig worden, zegt Allajdin gedecideerd. „Als dat niet gebeurt, wordt het weer oorlog. Het is onmogelijk dat Kosovo een deel van Servië blijft na alles wat er is ge beurd." In het onafhankelijke Kosovo is volgens hem ook plaats voor Serviërs. „Maar niet voor Serviërs die bloed aan hun handen hebben." De Serviërs beseffen dat terdege, stelt Allajdin. „De stroom Ser viërs die Kosovo nu verlaat, doet dat niet zonder redenen." De Albanese terreur van de af gelopen dag, heeft hem niet verbaasd. „Als ik straks in Prizren Servische soldaten te genkom die misdaden hebben begaan, maak ik ze ook af." Goed geregeld In de zonovergoten tuin van zijn ouders in een Vlissingse nieuwbouwwijk geeft Allajdin hoog op over het U£K. De be richten dat het bevrijdingsle ger slecht georganiseerd en uitgerust is, wijst hij van de hand. „Alles was goed gere geld. Aan voedsel en wapens hadden we geen gebrek." De afgelopen dagen heeft hij bij Nederlandse vrienden en ken nissen zijn verhaal gedaan. Zijn ouders, die ruim vier jaar geleden naar Nederland vluchtten, waren niet blij met zijn onbezonnen actie om stie kem de grens met Kosovo over te steken. „Achteraf ben ik ook blij dat het goed is afgelopen, maar als ik had moeten vech ten dan had ik dat gedaan COR DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17