Twist over waarde Zeevaartschool Ziekenhuis prikt kindvriendelijk Outletcentrum verstoort relatie Terneuzen en Sas PZC Ambtelijke top van Goes onder vuur Sluisdeuren met moeite verwijderd Symbolisch startsein stoomtreinplannen zeeland zaterdag 26 juni 1999 w 1 5 Tholenaren aangehouden Afvalfietstocht leerlingen Wisselbeker verkeersexamen Vliedberg schenkt geld aan Kosovo Certificaten voor asielzoekers Hogeschool Zeeland tegen aanwijzing als monument Auto's vernield Wijkvereniging Veere vergadert over drankwet THOLEN-De politie heeft donderdag op Tholen twee jeugdi ge inwoners van die gemeente aangehouden op verdenking van diefstal en vernieling van vaartuigen. De twee hebben een bekentenis afgelegd. Tevens bleek uit het onderzoek dat ze in Halsteren geprobeerd hebben een auto te stelen. Verder heb ben ze maandag een oudere man bedreigd aan de Noordzijde van Bergen op Zoom, ter hoogte van de Roncalli scholenge meenschap. Ze gebruikten daarbij een soort bajonet. De man die op een fiets reed heeft echter geen aangifte gedaan. De po litie probeert met hem in contact te komen. MIDDELBURG - Een aantal brugklassen van het Christelij ke Scholengemeenschap Walcheren uit Middelburg gaat ko mende maandag met de fiets langs verschillende bedrijven en instellingen in die gemeente. Thema van de tocht is 'afval'De leerlingen zien en horen welke soorten afval een bedrijf of in stelling heeft en op welke (milieuvriendelijke) manier ermee wordt omgegaan, 's Middags verzorgen de leerlingen op school presentaties, waaruit moet blijken wat ze hebben op gestoken. De Afvalfietstocht is georganiseerd door het MicMec-Wal cheren, de school en het Consulentschap Natuur- en Milieu educatie. Afvalverwerker OLAZ subsidieert het geheel. De tocht is ook gehouden in Goes en Terneuzen en wordt nu voor het derde, achtereenvolgende jaar gehouden. De CS W-leerlingen gaan kijken bij de groenvoorziening en de garage van de gemeente Middelburg, de milieustraat van het OLAZ, M5 Ligfietsen, Mc Donald's Restaurant en het verzor gingshuis/zorgcentrum Swerf-Rust. GOES - Met een gemiddelde score van 207,2 punten hebben de leerlingen van de Prof. dr. Kohnstammschool in Goes voor het tweede achtereenvolgende jaar de wisselbeker gewonnen in de strij d om de beste resultaten van het praktisch verkeers- examen.De Kohnstammschool wist met de gemiddelde score bijna het maximum aantal punten van 209 te halen. Twaalf van de 32 leerlingen deden dat ook. Niemand van hen kwam onder de 200 punten. GOES - Leerlingen van de schakelgroepen van De Vliedberg in Goes hebben met een sponsoractie 5000 gulden ingezameld voor Kosovo. De sponsoractiviteit werd aanvankelijk opge zet om sportshirts bij elkaar te verdienen. Door de beelden van de oorlog in Kosovo werd besloten ook geld over te maken op giro 555. Zesenvijftig leerlingen van de school hebben ge zamenlijk ruim 35 kilometer gezwommen in zwembad het Sportpunt. MIDDELBURG - De asielzoekerscentra Zuidsingel en Kruit- molenlaan te Middelburg hebben vrijdagmiddag certificaten uitgereikt aan 45 asielzoekers. Zij hebben met goed gevolg een cursus Nederlands afgerond. Onder hen waren vijftien van de leerlingen waren afkomstig van het AZC Zuidsingel, dat in december zijn eerste bewoners kreeg. De cursisten van dat centrum konden al vanaf 1 februari op drie verschillende niveau's Nederlands leren: analfabeten, beginners en hoger opgeleiden. De cursisten kregen elke dag anderhalf uur les. Verder moesten zij huiswerk maken, terwijl het gebouw aan de Zuidsingel werd verbouwd. Alle vijftien cursisten werden getoetst op niveau 1, terwijl vier van hen bovendien een ver- volgtoets op niveau deed in verband met verdere studieplan nen in september. Na het behalen van niveau 3 kunnen asiel zoekers het Staatsexamen Nederlands doen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) en voorstanders voor de aanwijzing tot be schermd monument van 'de Zeevaartschool' aan de Boule vard Bankert 154 en 156 in Vlis- singen stonden vrijdagochtend lijnrecht tegenover elkaar. In een hoorzitting werd alom de ligging en de waarde van het ka rakteristieke pand geprezen. Maar voor de HZ ging de aan wijzing tot monument te ver. „Wij wensen alle vrijheid te hebben om functionele aanpas singen te kunnen maken", stel de A de Buck, directeur van de HZ. De werkgroep van de Vereni ging van Oud-Leerlingen van de De Ruyterschool heeft onlangs de aanvraag voor de aanwijzing van het schoolgebouw tot mo nument bij de minister van On derwijs, Cultuur en Weten schappen (OCW) ingediend. Om tot een besluit te komen wil het ministerie door de Vlissingse gemeenteraad en de nationale Raad voor Cultuur geadviseerd worden. „Het college wordt ge acht nog geen mening te heb ben. Het wil vandaag over de monumentale kwaliteiten van het gebouw geïnformeerd wor den", legde wethouder C. de Keijzer uit. Om een beschermd monument te worden, dient een gebouw 'betekenis te hebben voor de wetenschap, een cultuur/histo rische waarde te hebben en schoonheid te bezitten'. De hoorzitting beperkte zich echter niet tot deze punten. Emotione le aspecten werden naar voren gebracht, waarin de mogelijke verhuizing van de maritieme opleiding naar de Edisonweg aan ten grondslag ligt. W. K. de Voogd merkte op dat het gebouw voor oud-leerlin gen, zoals hij, al een monument is. „En bij sloop zal iedere oud- leerling een stukje van zijn le ven kwijtraken." Sloop Een monumentenstatus geeft 'zijn school' tegen sloop de beste bescherming. „Maar sloop is i niet aan de orde. Datzelfde geldt j nu ook voor het vertrek van ons naar de Edisonweg", reageerde De Buck. Hij vulde aan dat als het mari tiem onderwijs van de boule vard verdwijnt, de gemeente de eerste is waarmee de HZ in over leg treedt. De Buck vulde aan dat het de eerste taak van de Hogeschool is om goed onderwijs te geven. De HZ vindt dat een zo hoog moge lijke opbrengst gekregen moet worden om hoge kwaliteit van vervangende huisvesting aan de Edisonweg te waarborgen. Volgens De Buck is nummer 154 in 1986 eerder beoordeeld en af gewezen in het kader van het monumenten-inventarisatie project. Het pand zou onvol doende kwaliteiten hebben om bescherming te krijgen. „En nummer 156 kan geen monu ment worden omdat het nog geen vijftig jaar oud is." Wederopbouw M. A van Es van de werkgroep Behoud Zeevaartschool be streed dat en reageerde dat er in dertien jaar veel kan verande ren. Hij gaf bovendien mee dat de gemeente niet te veel aan stoot moet nemen aan financiële en economische argumenten. „Onder die druk zijn veel kost bare monumenten verloren ge gaan, zoals het Van Dishoeck- huis en het postkantoor aan de SteenenBeer." Voor M. A van den Bos staat vast dat nummer 156 een monu mentaal karakter heeft. „Het is een gebouw uit de periode van de wederopbouw, sober, maar doelmatig en functioneel. De ligging is uitstekend en het ligt diep verankerd in de Vlissingse samenleving." Het ontwerp-raadsvoorstel komt 24 augustus aan de orde in de commissie volkshuisvesting. In de gemeenteraadsvergade ring van 9 september moet het oordeel door de gemeenteraad worden geveld. GOES - In de nacht van donder dag op vrijdag hebben vandalen vernielingen aangericht aan drie auto's van een garagebe drijf aan de Westhavendijk in Goes. De auto's stonden te koop voor het bedrijf. De vandalen liepen over de motorkappen en de daken en richtten zodoende voor 25.000 gulden schade aan. Het personeel van het laboratorium maakt er een klein ballonnenfeestje van als de opgefleurde prikcabines in gebruik worden genomen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het Ziekenhuis Walcheren heeft vrijdag kindvriendelijke prikcabines in gebruik genomen. Kleine patiëntjes vin den een bezoek aan een ziekenhuis om zich te laten prikken vaak eng. Tij dens het prikje kijken ze vaak stuurs of ze barsten in tranen uit. Medewerkers van het laboratorium kwamen op het lumineuze idee afbeeldin gen te maken van kabouters en andere sprookjesfiguren. Uit de praktijk blijkt dat kinderen daardoor worden afgeleid. Het idee om de cabines wat vriendelijker te maken ontstond al twee jaar geleden. De medewerkers bedachten dat prikken bij kinderen ook wel eens een leuke indruk zou kunnen achterlaten. De inrichting is volle dig verzorgd door de laboranten. Zij maak ten zelf de ontwerpen en sloegen vervolgens aan het figuurzagen en schilderen. Met slechts een beperkt bedrag maakten zij er een fleurig en vrolijk geheel van. Als kinde ren dat willen, mogen ze een kleurplaat van één van de figuren mee naar huis nemen. Ook krijgen ze eenprikdiploma als ze bloed hebben laten prikken. Prijs De gemaakte kosten werden overigens be taald uit het bedrag dat het laboratorium won met de Kwaliteitsprijs van het Zieken huis Walcheren. De kosten bleven zo be perkt dat er genoeg over bleef om 1500 gulden te geven aan het Multiple Sclerose Research en eenzelfde bedrag aan de Nier stichting Nederland. „Vroeger", vertelde dr. H. H. Kamp, hoofd laboratorium, „was er geen enkele aan dacht voor kinderen. We hebben ooit een legotafel gekocht, maar wat we nu hebben is echt uniek." Kinderen die een prikje krij gen, worden meteen afgeleid door Nils Hol- gerson die door de ruimte vliegt met behulp van een katrol. Op de meest vreemde plaat sen zijn uilen, kabouters, teckels en een am bulance geplakt, zodat het kind tijd tekoit komt om alles 's goed te zien. „En nu maar hopen dat kinderen niet denken dat ze in het ziekenhuis door een kabouter zijn geprikt", lachtte sectorhoofd W. Oving. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Duikers moesten een handje helpen om de sluisdeuren in de Binnenhaven aan de Piet Heinkade in Vlissingeu te verwijderen. Ruim 150 ton wegen de twee kleinere, circa 200 ton de twee grotere sluisdeuren. „We werden woensdag opgebeld met de vraag of we met spoed naar Vhssingen konden afreizen. De bok had problemen met het gewicht van de deuren. Onderwa ter boren we gaten in de deuren, zodat het water eruit kan lopen. We zetten ook lui ken open. Dat scheelt toch zo'n vijftig ton per deur", reageert Jan Hamerslag van Global Diving Service uit Spijkenisse. De ontmanteling van de deuren nam meer tijd in beslag dan verwacht. Maar rond twaalf uur gistermiddag gaf de eerste gro te sluisdeur zich gewonnen, de andere volgde spoedig. Op de plaats van de sluizen komt een klei ne Deltadam met een uitwateringssluis. De verwachting is dat in het najaar van 2000 alle werkzaamheden zijn afgerond, waarmee een wan de laatste stukken zee wering op Deltahoogte is gebracht. Over de dam wordt een geasfalteerd voet- en fietspad aangelegd, waarvan ook hulp diensten gebruik kunnen maken. De dam en uitwateringssluis worden met Deltasubsidie van het Rijk gemaakt. Het gaat om een bedrag van ruim 7 miljoen gulden. Opdrachtgever is de provincie Zeeland. De uitwateringssluis moet als een regulator optreden voor het waterpeil in het Kanaal door Walcheren en het fun geert als boezem van het gemaal Boreel bij Middelburg. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom GOES - Werknemers van de ge meente Goes hebben forse kri tiek op de ambtelijke top. Die staat volgens hen te ver van de werkvloer af, stelt vooral zich zelf centraal en is niet besluit vaardig genoeg. Veel ambtenaren beschouwen de ge meentelijke organisatie als erg bureaucratisch, met een ge brekkige interne communica tie. Dat blijkt uit een onderzoek waarop Nicole Versteeg vrijdag afstudeerde aan de Hogeschool Zeeland. Versteeg heeft enquêtes uitge voerd onder 88 ambtenaren. Volgens de uitkomsten vindt twee op de drie ondervraagden dat het 'managementteam' (MT, bestaande uit de gemeentese cretaris en de sectorhoofden) er te lang over doet om problemen op te lossen; één op de drie is van mening dat het team zichzelf i centraal staat, erg behoudend is én de ontwikkeling van de orga nisatie remt. Versteeg noemt het imago van het MT 'overweldi gend negatief'. „De top richt zich volgens de medewerkers REDACTIE MIDDEIM-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl veel op zichzelf, maakt regel matig fouten, heeft geen lange- termijnvisie en is niet besluit vaardig." Aan de interne communicatie mankeert ook veel. Bijna de helft van de ambtenaren ver neemt nieuws over de eigen ge meente eerst via de media en meer dan een derde van de men sen krijgt belangrijke informa tie niet op tijd of moet er zelf achteraan. Vooral de medewer kers in de buitendienst voelen zich te weinig en te laat geïnfor meerd. In interviews die Versteeg apart met achttien medewerkers heeft gehouden wordt de interne kri tiek op de organisatie verder aangescherpt. Zestien van hen hebben een negatief beeld van het MT, tien van hen zeggen zelf geen goede ervaringen te heb ben met het team. Bijna drie kwart vindt de gemeente niet dynamisch (trage besluitvor ming over te veel schijven), bu reaucratisch en klantonvrien delijk en laakt het gebrek aan openheid. Tweederde be schouwt de organisatie niet als integer en geeft daarbij blijk van weinig vertrouwen in de ambtelijke top. Voor burgemeester D. J. van der Zaag en gemeentesecretaris C. G. M. Maas zijn de uitkom sten van het onderzoek geen verrassing. „De bewoordingen in de conclusies zijn soms vrij hard, maar de constateringen op zich kloppen wel. Het beves tigt het beeld dat we al hadden", zegt Maas. „Het is een spiegel waar je lering uit trekt", aldus Van der Zaag. Maas wijst erop dat de resultaten aansluiten op diverse ontwikkelingen die al in gang zijn gezet, zoals kwali teitsverbetering binnen de or ganisatie, opleidingen voor lei dinggevenden en het onderzoek naar werkstress, dat na de zo mer wordt afgerond. In overleg met de onderne mingsraad wordt geprobeerd de aanbevelingen uit de scriptie om te zetten in 'concrete daden'. Volgens Van der Zaag en Maas zijn vrijwel alle gesignaleerde tekortkomingen terug te voeren op de gebrekkige interne com municatie. Er wordt daarom al druk nagedacht over hoe die kan worden verbeterd. De kri tiek op het MT - dat al heeft la ten weten te gaan streven naar een directer contact met de me dewerkers - heeft daar ook voor een belangrijk deel mee te ma ken, aldus Maas. „De top is bo vendien bedoeld om af en toe te genaan te schoppen, soms terecht en soms niet." door René Schrier GOES - De Zeeuwse commissa ris van de koningin W. T. van Gelder heeft vrijdag een offici eel en symbolisch begin ge maakt met de uitwerking van de toekomstplannen van de Stoomtrein Goes-Borsele. Hij drukte op knop, waardoor een sein op veilig sprong. Het plan, dat m een periode van maxi maal vijftien jaar wordt uitge voerd, behelst de opzet van een compleet spoorwegmuseum uit de jaren dertig, dat per jaar meer dan 100.000 bezoekers moet trekken. In feite bestaat het masterplan uit een reeks grote en kleine pro jecten. Voor een aantal daarvan heeft de SGB al toezeggingen binnen. Zo zal over twee of drie jaar de oude overkapping van het station Utrecht naar Goes verhuizen. Er wordt op bedrij ven uit Zeeland gerekend om een handje mee te helpen bij de opbouw en restauratie van de kap in Goes. Ook is er een toezegging voor tien vooroorlogse bovenleidin gen voor een electrische trein, die de SGB tussen Goes en Roo sendaal en tussen Goes en Vlis singen wil laten rijden. Die por talen zijn nu nog in gebruik bij Barendrecht, maar worden in 2001 afgebroken en naar Goes gestuurd. Een hobbel die nog moet worden genomen is de ver werving van de grond om het complex op te bouwen. Die is nu nog eigendom van NS. De on derhandelingen zijn gaande. Veerboten In feite is, legde R. A Smits van de SGB uit, al een begin ge maakt met het masterplan. Een voorbeeld daarvan is de realisa tie van de veerverbinding Ter- neuzen-Hoedekenskerke. Hele maal af is dat project niet, omdat er naar wordt gestreefd een van de originele oude veer boten terug naar die lijn te krij gen. Het gaat om de Koningin Emma of de Oosterschelde. Van Gelder zei onder de indruk te zijn van de inzet van de vrij willigers. Een organisatie als de SGB kan niet functioneren als mensen daar vrijblijvend mee omgaan. In het kader van de officiële start namen burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele en wethouder S. J. Heijning van Goes de gerestaureerde locomo tief Borsele en het gerestaureer de rijtuig B 7507 in gebruik. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemees ter J. Lonink vanSasvan Gent is uitermate teleurgesteld in de stellingname van de Terneuzen- se gemeenteraad inzake de Sas- se plannen voor de vestiging van een outletcentrum. Donderdag avond schaarde de Terneuzense raad zich unaniem achter een SGP-motie die zich richtte te gen de komst van een uitver koopcentrum in de buurge meente. Lonink sprak vrijdag van 'een regelrechte aanval op Sas van Gent.' „Afgelopen dinsdag kreeg het Sasse college nog van het dage lijks bestuur van Terneuzen te horen dat het zich terughou dend zou opstellen en geen ac tieve rol zou spelen om het plan van Van der Poel van de grond te tillen. Een paar dagen later moet j e dan als Sasse bestuurder lezen dat Terneuzen zich sterk zal maken voor een streekplan wijziging, waardoor er voor de vestiging van een outletcen trum in Sas van Gent geen plaats zal zijn", zei Lonink in een reactie op de raadsuit- spraak. „Verder wordt er dan ook nog gezegd dat, wanneer er wél ruimte is voor zo'n centrum, dat alleen maar in de centrum gemeente mag komen. Ik vind dit heel ver gaan. Temeer omdat de raad van Terneuzen zich nu competent genoeg acht om te oordelen over ontwikkelingen in een buurgemeente. Notabene dezelfde raad die nog niet zo heel lang geleden akkoord ging met een uitbreiding van het winkelcentrum Zuidpolder, waardoor het kernwinkelappa- raat in Terneuzen zelf behoorli j - ke klappen mocht ondervin den." Barbé De Sasse burgemeester verwijt met name burgemeester R. Bar bé van Terneuzen dat hij zijn raad geen totale openheid van zaken verstrekt. Barbé zou zelf al geprobeerd hebben Terneu zen als vestiging Voor een out letcentrum op de kaart te krij gen. Niet alleen met Van dei- Poel, maar ook met Innovast (de ontwikkelaar in Sas van Gent), de provincie en het ministerie van Economische Zaken zou hij daarover al overleg hebben ge voerd. Lonink: „Wat voor poli tieke spelletjes er allemaal ge speeld worden weet ik niet, maar de burgemeester van Ter neuzen is niet de burgemeester van Sas van Gent en hij is ook geen gedeputeerde meer. Hij be paalt niet welke procedures het Zeeuwse provinciebestuur in zake de outletcentra moet voe ren. Dat doen de zittende gede puteerden" Lonink zegt blij te zijn met de opmerking van gedeputeerde Van Zwieten dat hij slechts te maken heeft- met twee serieuze plannen in Zeeland: in Goes en in Sas van Gent.Burgemeester Barbé kan zich de woede van Lonink wel voorstellen. „Het is niet leuk dat de raad van een buurgemeente zo'n standpunt inneemt, maar dan kan ik toch niets aan doen? Mij is opgedra gen het standpunt van de Ter neuzense raad kenbaar te ma ken aan het provinciebestuur. Het klopt dat een ondernemer bij ons geïnformeerd heeft naar de mogelijkheden voor zo'n cen trum en dat wij bij verschillende instanties informatie hebben ingewonnen hoe we met dit soort zaken moeten omgaan. Dat is een gebruikelijke manier van handelen. Niet meer dan dat. Maar Lonink moet niet overal leeuwen en beren gaan zien." VEERE - De wijkvereniging Zanddijk/Veere houdt dinsdag 29 juni een extra ledenvergade ring. Aanleiding is de invoering van de nieuwe Drank- en Hore- cawet. De afgelopen jaren is door ge meente en provincie een ge doogbeleid gevoerd. Met de in voering van de nieuwe wet wordt het mogelijk dat wijk ver enigingen, die een pilsje of een wijntje schenken, boetes moe ten betalen waarvoor het be stuur hoofdelijk aansprakelijk is. Stoppen met de verkoop van drank, betekent dat de wijkver eniging een groot deel van de in komsten moeten missen. Dat geld is juist van belang voor het voortbestaan van de vereniging. De extra ledenvergadering be gint om 20.00 uur in 't Praetuus aan de Frans Naereboutstraat Zanddijk/Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15