Camperverkoop is gat in de markt Borsele heeft veel moois in petto PZC McDonald's krijgt vaste stek in nieuwbouw Goese scooterzaak Het nut van architectonische spierballen Boerenverzet bij opening Vlaketunnel zeeland 14 Koudekerks bedrijf Gero ligt jaar voor op schema wegens grote belangstelling in detail ondernemend zeeland 1900-2000 kunst cultuur Van barok tot en met 18e eeuw in zomerserie orgelconcerten zaterdag 26 juni 1999 door Claudia Sondervan KOUDEKERKE - Gero Cam pers in Koudekerke opent van daag, zaterdag, de nieuwe showroom bij het bedrijf aan de Middelburgsestraat. Drie maanden na de start ligt het be drijf van Robért Knippers een jaar voor op schema. „Die showroom stond in de planning voor volgend jaar. Maar we hebben ons bedrijfsplan vanaf maart steeds moeten bijstellen. We rekenden met de verkoop van twee campers per maand. We hebben er nu al negentien verkocht," zegt Knippers. Hij begon het tweede op kam peerauto's gespecialiseerde be drijf in Zeeland uit een voor liefde voor het kampeermiddel na een rondrit door de Verenig de Staten in zo'n mobiel va kantiehuis. De vrijheid van be wegen - een camper is in hoge mate zelfvoorzienend - en de Fitness- en aerobiccentrum Body Look in Axel wordt ver nieuwd en uitgerust met een cardio-theater: oefenappara- tuur met televisie en radiogra fische koptelefoons. Het cen trum krijgt een kinderspeelka mer waarop de sportzaal zicht geeftHet Axelse centrum en de Body Look in Hulst krijgen zonnestudio's met snelbruin- apparatuur. In Hulst wordt ook een aerobiczaal bijgebouwd. De nieuwe faciliteiten komen in het najaar in gebruik. Als overbruggingslocatie gebruikt het centrum per september in Hulst de gymzaal van school De Brug voor aerobictraining. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. ruime verblijfmogelijkheden in de landen rondom Neder land die hem zo aanspraken moesten dat bij meer mensen doen, redeneerde hij. Begin dit j aar achtte hij het juiste tij dstip gekomen om te beginnen. Het bedrijventerrein dat achter woonhuizen aan de Middel burgsestraat in hartje Koude kerke ligt werd de locatie. Het bedrijf telt inmiddels vier me dewerkers en heeft de beschik king over een groot parkeerter rein, een kantorenblok en de nieuwe showroom van 300 vierkante meter waar de mo dellen van de nieuwe dealer schappen droog en schoon worden neergezet. Gero Campers verwierf het dealerschap van de op Fiat- chassis gebaseerde uitgebreide lijn van Rimor en een subdea- lerschap van de luxe lijn op Mercedes-chassis Mirage. Daarmee brengt Knippers als eerste de Mirage-modellen op de Nederlandse markt. De twee lijnen vullen elkaar aan, vindt hij. „Rimor begint bij 70.000 gulden en eindigt op 140.000 gulden. De Mirage-lijn start vanaf 120.000 gulden." Op het buitenterrein staan dertig tweedehands campers die Knippers in verkoopbemidde ling heeft. Proefrit ,Veel mensen nemen zo'n cam per een weekje mee op huurba- sis, zeg maar een uitgebreide proefrit. Vaak komen ze dan verkocht terug", vertelt hij. Kopers zonder rij -ervaring met campers krijgen een uur rijin- structie bij de Koudekerkse rij - school Zandee. Het eerste ver- huurseizoen is overigens direct geheel volgeboekt, zegt Knip pers. „We hebben eigenlijk al volop werk voor een eigen werkplaats, maar daar wach ten we nog mee. Al het onder- houds- en reparatiewerk be steden bij uit bij de dealers. Maar of een werkplaats op deze locatie past, midden tussen woonhuizen, weet ik niet. We willen dat gaan bespreken met de gemeente", kondigt hij aan. De nieuwe showroom is zater dag tussen 10 en 17 uur te be zichtigen. De maquette van de nieuwbouw van motorsportzaak Motoport met de McDonald'svestigiging. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Hamburgergigant Mc Donald's streeft ernaar nog dit jaar haar vestiging in Goes te openen. Het bedrijf huurt een deel van het pand dat motor- en scooterzaak Motoport De Regt op de hoek van de A Fok kerstraat en de Nansenbaan, op bedrijventerrein De Poel n, gaat bouwen. De voorberei dende werkzaamheden zijn in middels gaande. In de loop van volgende week begint het hei en. Motoport is nu nog gevestigd op de hoek van de Van de Spie gelstraat en de Zonnebloem straat in Goes. Dat pand is slecht bereikbaar vanwege het gebrek aan parkeerruimte. Bo vendien is de zaak daar com pleet uit haar jasje gegroeid. Op De Poel II kan De Regt zijn vloeroppervlakte meer dan verdubbelen: van 1300 naar 2900 vierkante meter, verdeeld over twee verdiepingen. De be doeling is het nieuwe onderko men begin volgend jaar, kort na de opening van McDonald's, in gebruik te nemen. Het nieuwe pand, een ontwerp van architectenbureau Laban BV uit Kapelle en te bouwen door Van de Linde uit Kloetin- het Motoport-gedeelte nogal klein. Toch gaat het volgens D. van den Akker van McDonald's Nederla"nd om een volwaardige vestiging, met 115 zitplaatsen verdeeld over twee etages. Er komen zestig mensen te wer ken, van wie zeventig procent in deeltijd. ge, krijgt een front van zeventig meter breed aan de kant van de A Fokkerlaan. Het loopt schuin op - precies tegenge steld aan de dalende weg - met het hoogste punt op de hoek met de Nansenbaan. De diepte van het pand wordt zestig me ter. Volwaardig McDonald's komt aan de rech terzijde van het complex, het dichtst bij de A256, en lijkt door de grote afmetingen van De hamburgerketen is jaren op zoek geweest naar een geschik te locatie in Goes. De kavel op de hoek Nansenbaan-Fok- kerstraat was een van de weini ge mogelijkheden. Omdat de grond al in het bezit was van De Regt, was huren de enige oplos sing. Het gevolg is dat de Goese vestiging een van de weinige McDonald's-panden in Neder land wordt in traditionele bouw. De meeste vestigingen zijn prefab gebouwd. Automobilisten die Motoport of McDonald's willen bezoeken bereiken het terrein via een ontsluiting aan de Nobelweg. Er komen ongeveer honderd parkeerplaatsen, waarvan er veertig in principe bestemd zijn voor Motoport en de rest voor gezamenlijk gebruik is. Bezoekers van McDonald's moeten eerst onder de over kapping doorrijden die de fast- foodzaak van Motoport scheidt en dan parkeren. Wie gebruik maakt van de McDrive, geves tigd onder de overkapping, dient eerst een compleet rondje om de zaak te maken. De komst van McDonald's stuitte aanvankelijk op bezwa ren van de eigenaar van de Zee landhallen. Die vreesde daling van horecaomzet en was bo vendien gepikeerd omdat hij zelf geen toestemming kreeg voor de bouw van een derde hal. McDonald's en de Zee landhallen hebben de kwestie inmiddels onderling in der minne geschikt. ümL... - 3t laatste jaar vai twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Michelle Koek Met de opening van de Vlak etunnel krijgt Zeeland op 26 juni 1975 zijn eerste onder grondse verbinding. Het wordt een kleurrijke dag die tal van bestuurders naar Vlake brengt. De Kapelse burgemeester, H.G. van Suijlenkom, ontvangt veel van zijn collega's uit omringen de gemeenten en ook commissa ris van de koningin, dr. C. Boer- tien, is van de partij. Het hoogste bezoek komt uit Den Haag: minister van verkeer en waterstaat, Westerterp. De be windsman brengt veel publiek op de been maar niet alleen van wege zijn populariteit. ,,'t Vleaketunneltje gaet noe open", spreekt burgemeester Van Suijlenkom op z'n Zeeuws als Westerterp in het midden van de tunnel een handel over haalt. Twee kruislings gespan nen rode linten, die de tunnel 'blokkeren', wijken en het Ka pelse fanfare-orkest 'Ons Ge noegen' zet meteen het Zeeuwse volkslied in. Schoolkinderen, die achter de linten staan opge steld, draaien verkeersborden om en de zin 'Vlaketunnel is open' verschijnt. Na de ope ningshandelingen staan hon derden belangstellenden aan de oostelijke uitgang van de tunnel op de bestuurders te wachten, Wapperend met vlaggen vormt de menigte een kleurrijk geheel; Maar in het vrolijk gekleurde publiek contrasteren opmerke lijke spandoeken. Maar liefst 600 demonstrerende boeren en drie voorzitters van provinciale landbouworganisa ties wachten eveneens op de be? windsman. Op hun spandoeken prijken leuzen als: 'Al is de turn nel nog zo mooi, de boer zit ger, vangen in een 'rooie kooi' en 'Met Joop (den Uijl) aan het roer is het voor de boer geen moer'. Onder het mom: minister Van der Stee is wel verantwoordelijk maar de landbouwpolitiek is een zaak van het hele kabinet, wordt de komst van Westerterp aangegrepen om de 'financiële nood' van Zeeuwse agrariërs onder de aandacht te brengen. Nadat Westerterp wat Zeeuwse landbouwproducten in ont vangst heeft genomen, ma'g hij na vijf minuten zijn weg vervol gen. Minister Westerterp krijgt een aantal Zeeuwse landbouwproducten aangeboden van de demonstrerende boeren. foto archief PZC door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Je kunt hem met de auto doen, met de brommer, de fiets, te paard en zelfs lopend, al vergt dat wel enige training en uithoudings vermogen. Wat je verder nodig hebt, is een beetje culturele be langstelling, ogen, oren en een neus, want de open atelier-route in de gemeente Borsele ruikt dit jaar niet alleen naar verf. Er zijn ook de geur van rozen, de galm van oude gebouwen en het rui sen van wind en water. De cultu rele raad van Borsele doet het dit jaar allemaal in één keer, maar wel op twee dagen: zater dag en zondag 3 en 4 juli. Beeldende kunst, monumenten en monumentaal groen gaan mooi samen, zeker in -de ge meente Borsele, waar de grens tussen natuurlijke en culturele waarden nauwelijks te trekken valt. Zo staat de gemeente in middels bijna vol met monu mentale kunst: beelden van Borselse kunstenaars op de dor pen tussen leiiinden, onder kas tanjes op pleinen en groentjes. Kunstenaars Veel van die kunstenaars zetten ook twee dagen, tussen 10.00 en 17.00 uur hun atelierdeur open. Wie de tocht doet, kan terecht bij Martine Boudonck in Kwa- dendamme; bij Betsy de Jonge, bij 't Kunstuusen en Jopie Min na ard in Heinkenszand; bij Cock Hazelager en Hans de Win in Borssele; in het atelier van Ti neke van de Water en Cees Dub beldam in Baarland; in het dorpshuis van Oudelande, waar ontwerpster Carla van den Ho ven exposeert; bij Diana Capel- lo-Stevens in Driewegen; Nelly van Nieuwenhuijzen in Lewe- dorp en bij Janny de Witte-de Regt in Nisse. De vaete in Baarland, een Rijksmonument, is onderdeel van de atelier- en monumentenroute Borsele. foto Willem Mieras Behalve ateliers zijn in de dor pen ook monumenten en allerlei ander prachtigs te bewonderen. Veel dorpen hebben een vaete, een dorpsvijver. Die in Baarland is een Rijksmonument vanwege de bijzondere beschoeiing en de leeuwen die de drinkput bewa ken. Op de route staan tal van grenslinden, er liggen drinkput ten, vlietbergen, kasteelbergen en begraafplaatsen. Allemaal cultuurhistorische monumen ten met een geweldige natuur lijke waarde. En dan zijn er nog de molens, de overblijfselen van kastelen, de kerken en de tui nen. Op de route is maar één fort, dat van Ellewoutsdijk, maar dat is dan ook zeer de moeite waard. De beschrijving van de open atelier- en monumentenroute Borsele is verkrijgbaar bij het Informatiecentrum bij de Schaapskooi tussen Nisse en Heinkenszand, een mooi punt om de route te beginnen. Daar valt ook alle informatie te halen voor wie meer wil weten over al les wat de route te bieden heeft. Folder Donderdagmiddag presenteer de de Borselse culturele raad de folder met de routekaart en in formatie over het gebodene. Ni co Out hield een voordracht om het evenement alvast iets fees telijks te geven Trechter 5 vraagt kunstenaars om visie op toekomst van Goes door Ernst Jan Rozendaal GOES - Als een uit Iran gevluchte schrij ver, een publiciste met een voorkeur voor Internet en een architectuurhistoricus praten over de toekomst van Goes, is er dan een thema waar ze elkaar vinden? Volgens Trechter 5 wel. De kunstenaars organisatie haakte vrijdagavond in op de discussie Goes 2030 door vraaggesprek ken met Kader Ahdolah, Karin Spaink en Wouter Vanstiphout. Allen hadden het op een verschillende manier over be perkingen. Willen we dertig jaar vooruit in kijken in de tijd, dan moeten we van onze beper kingen loskomen, betoogde gesprekslei der Jan Hut bij aanvang. „Wie kunnen ons dan beter helpen dan kunstenaars?" Abdolahs beperking ligt in het gebruik van een taal die niet zijn moedertaal is. Met veel humor en in poëtische frasen vertelde hij zijn verhaal. „Ik had geen woorden toen ik hier kwam wonen. Ik ging jullie poëzie lezen. 'Jonge sla' van Rutger Kopland. Perzië heeft de mooiste poëzie ter wereld, duizenden jaren lang zijn er prachtige gedichten geschreven, maar nooit een gedicht over jonge sla. Daarvoor moet je uit een vochtig land komen. Daarvoor moet je schrijftafel on der de zeespiegel staan." De Nederlandse taal is grof en lelijk, al dus Abdolah, maar er zijn mooie dingen mee te maken. Dat probeert hij ook, woord voor woord, als ware het steen voor steen. „Ik ben de zoon van een doof stomme vader. Wij communiceerden in gebarentaal. Ik heb nooit veel woorden nodig gehad om een verhaal te vertellen. Mijn eerste verhaal in het Nederlands was 740 woorden lang. Ik kende net 150 Nederlandse woorden. Hoe ik dat heb ge daan? Gewoon herhalen. Omdat ik be perkingen had, moest ik toveren. Beper kingen maken kunst." Oervervelend Spaink was niet lijfelijk aanwezig, zij communiceerde via het Internet. Op een groot beeldscherm kon het publiek vraag en antwoord meelezen, wegens techni sche problemen kon zij niet met een web camera in beeld worden gebracht. Op een overtuigende manier weersprak ze stel lingen dat Internet de communicatie tus sen mensen beperkt, maar ook werd pijn lijk duidelijk hoe oervervelend het is om via tekst op een beeldscherm met een zaal te converseren. Het publiek moest steeds wachten op beweringen die via de telefoon meteen hoorbaar zouden zijn geweest en waarschijnlijk minder in al gemeenheden waren blijven steken. „Jammer dat Karin hier niet iets over In ternet kan vertellen", poneerde iemand terecht als stelling. „Ik mis het contact van persoon tot persoon. Vastiphout sprak over beperkingen in de architectuur, zoals de 'menselijke maat' waarom voortdurend wordt gevraagd en wat hij noemde de 'ruimtelijke orde- ningsfabriek' in Nederland. Telkens kwam hij met verrassende want tegen draadse inzichten. Zo stelde hij dat de leegte in zijn woonplaats Rotterdam, di rect na de oorlog, het denken over de stad enorm had geïntensiveerd. Bewust was niet gekozen voor restaurati e, dus was de vraag: Wat kunnen we niet allemaal voor moois doen met die lege plekken? Uiteraard kwam de discussie op Goes 2030. Vanstiphout klaagde over het de laatste vijftien jaar ontstane 'fenomeen ambitieuze wethouder van ruimtelijke ordening die onder de indruk is van ar chitectuur'. Elk dorp en elke stad moet daarvoor op de schop op een manier waarvan ze zelf geloven dat die uniek is, aldus Vanstiphout, maar die dergelijke steden juist enorm op elkaar doet lijken. Hij pleitte ervoor de verbeelding eens in te zetten voor steden die steeds trager en kleiner worden, die zich in iets speciali seren. „Dat is pas een taboe." „Elke stad pompt zich vol met anabole steroïden om architectonische spierbal len te krijgen. Dat past niet overal. Een toename in massa is niet noodzakelijk een verbetering. Mijn tip aan Goes is: Verzin eens iets nieuws, waardoor jullie voor buitenstaanders echt iets specifieks krijgen." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De zomer serie van Middelburgse orgel concerten vindt de komende maanden niet in drie maar in twee kerken plaats. De orgels in de Lutherse Kerk en de Oostkerk kunnen worden be speeld, wegens verbouwings werkzaamheden is de Nieuwe Kerk niet beschikbaar. Dat betekent dat in het program ma, waarvoor organisten uit binnen- en buitenland naar Middelburg komen, de na druk ligt op muziek uit de Ba rok tot en met achttiende eeuw. „Wellicht gaan we in het na jaar in de Nieuwe Kerk alsnog een aantal concerten organi seren", zegt voorzitter Albert Clement van de Commissie Orgelconcerten Middelburg (COM). „Een organist als Klaas-Jan Mulder hebben we dit jaar niet uitgenodigd, om dat hij altijd speelt op het or gel in de Nieuwe Kerk. Hij hoort bijna tot het meubilair. Misschien is hij iemand die we in het najaar nog vragen." Uit tal van Europese landen krijgt de COM jaarlijks aan vragen van organisten om in Middelburg te mogen spelen. Dat die verzoeken worden in gewilligd, blijkt dit jaar onder meer uit de komst van Felix Pachlatko uit Basel. Hij ver zorgt dinsdag het openings concert van de serie die tot eind augustus doorloopt. „We hanteren strenge criteria", benadrukt Clement. „We no digen alleen organisten uit die we zelf hebben gehoord. We varen niet blind op bekende namen. Ook al is iemand op papier nog zo goed, als we hem niet hebben horen spelen of we vinden het niks, dan komt hij niet." Uniek Volgens Clement is het in Ne derland uniek dat een orgelse rie wordt georganiseerd door een commissie die de beschik king heeft over drie verschil lende orgels. Het Duyschot- /Müller-orgel in de Lutherse Kerk stamt uit 1706 met een uitbreiding in 1754. Het is in 1964 en 1995 gerestaureerd. Het orgel is zeer geschikt om vroeg-klassieke muziek op uit te voeren. Het De Rijckere-or- gel in de Oostkerk werd aan het eind van de achttiende eeuw door verschillende or- Organist Peter Westerbrink bespeelt het De Rijckere-orgel in de Oostkerk op 13 juli. gelbouwers uit Zuid- en Noord-Nederland gemaakt. Nadat het in de loop der tijden verkommerde, is het sinds 1970 in fasen gerestaureerd en in de oorspronkelijke toe stand hersteld. Het orgel, dat een bijzonder geluid heeft, is bij uitstek geschikt voor mu ziek uit de achttiende eeuw. Het orgel dat Willem van Leeuwen in 1954 bouwde voor de Nieuwe Kerk, en waarop modernere muziek kan wor den uitgevoerd, wordt deze zomer dus niet gebruikt. Programma De laatste seizoenen bleek uit de publieke belangstelling een voorkeur voor de concer ten in de Oostkerk. De vervan gende concerten voor de Nieuwe Kerk zijn daarom daar gepland. In totaal vinden zes van de negen uitvoerin gen, wekelijks op dinsdag, plaats in de Oostkerk. Pachlatko bijt daar het spits af met werken van Paul Hof- haimer (1459-1537), Girola- mo Frescobaldi (1583-1643), Dieterich Buxtehude (1637- 1707) en Johann Sebastian Bach (1685-1750). Pachlatko is organist van de Münster in Basel en doceert daar aan de Musik-Akademie. Hij wordt geroemd om zijn virtuositeit die hand in hand gaat met transparant orgelspel. Voor de rest ziet het program ma er als volgt uit: 6 j uli Reitze Smits in de Lutherse Kerk, 13 juli Peter Westerbrink in de Oostkerk, 20 juli Dorthy de Rooij in de Lutherse Kerk, 27 juli Bram Beekman en 3 au gustus Rob Nederlof, beiden in de Oostkerk, 10 augustus Jos Vogel in de Lutherse Kerk, 17 augustus Jean Ferrard en 24 augustus Margreeth Chr. de Jong, beiden in de Oostkerk. Aanvang alle concerten: 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14