Israël bombardeert Libanon De oorlog trok om Banjska heen PZC Geschokte reacties na milieurapport Balkan Kanovaren op Franse parkeerplaats Verdeeldheid viert hoogtij in Suriname buitenland Islamabad waarschuwt New Delhi Coca-Cola trakteert de Belgen vanaf 26 juni korring rot 30% DE NOBELAER Acht doden en tientallen gewonden bij luchtaanvallen Geweld Atjeh eist tien levens U/t vrijdag 25 juni 1999 door Cees van Zweeden PARIJS - Gewapend met berg schoenen, mountain bikes, tennisrackets en opblaasbare kano's zullen honderdduizen den Nederlanders deze zomer weer de aanval op Frankrijk openen. Maar als het aan de Franse autoriteiten ligt, kan die aanval beginnen nog voor dat de eindbestemming is be reikt. Want op 25 parkeer plaatsen langs de autoweg worden vanaf 3 juli gratis sportfaciliteiten geboden waar een vijf-sterrenhotel zich niet voor zou schamen. Het is niet de eerste keer dat Autoroutes du Sud, dat de Zuid-Franse tolwegen exploi teert, vermoeide reizigers ver strooiing biedt. Maar nooit eerder was het aanbod zo over vloedig. Bij Toulouse kan de automobilist zelfs het asfalt verruilen voor het pittoreske Canal du Midi en de auto voor een kano. Naast kanovaren kan er wor den gehonkbald, gegolfd, ge handbald, gezwommen, geten nist en gezeild, terwijl dit jaar ook voor het eerst rugbylessen worden verzorgd. Alle activi teiten worden begeleid door in structeurs, onder wie enkele sporthelden. De 25 parkeerplaatsen worden aangegeven als Etape Sporti ve. Op de vraag of deze niet overspoeld zullen worden, zegt een woordvoerder van Auto routes du Sud: „Dat zou leuk zijn. Maar de eivaring heeft ge leerd dat automobilisten stop pen als hun benzine op is, of er nu een sport te beoefenen valt of niet." Onderzoek wees uit dat vorig jaar tachtig procent van de deelnemers aan de sporten minstens twintig minuten bleef en tweederde van hen dertig minuten of langer. Dat was een forse stijging ten op zichte van het jaar daarvoor. Zeven van de tien deelnemers waren zo geestdriftig over de sport, dat ze zeiden deze ook buiten de parking te willen be oefenen. Dat was voor een twintigtal sportbonden genoeg om voor deze zomer materiaal en instructeurs toe te zeggen. Een deel van de financiering komt van de regering, die al ja ren pogingen doet de slachting op de wegen (achtduizend do den in 1998) te beperken. De voornaamste oorzaak van dat hoge aantal - in het verge lijkbare Verenigd Koninkrijk eist het asfalt nog niet de helft van het aantal levens - blijft de hoge snelheid. Maar in acht tien procent van alle dodelijke ongelukken, speelt vermoeid heid een rol. GPD OKARGIL - Pakistan heeft buurland India gisteren ervan beschuldigd een oorlogssituatie rond Kashmir te kweken. De re gering in New Delhi zette het of fensief tegen islamitische strij ders langs de demarcatielijn met Pakistan in het omstreden Kashmir voort. De Pakistaanse premier Nawaz Sharif zei gisteren op zijn eerste bezoek aan de troepen langs de demarcatielijn, dat beide lan den onherstelbare verliezen lij den als oorlog zou uitbreken. Hij doelt mogelijk op het feit dat beide landen atoomwapens hebben. Hoge Amerikaanse officieren, onder leiding van generaal An thony Zinni, zijn in Pakistan aangekomen wegens de oplo pende spanningen. Naar ver luidt dringen ze er bij hun Pa kistaanse collega's op aan gewapende infiltranten uit In diaas Kashmir terug te halen. Pakistan houdt vol dat het al leen morele en diplomatieke steun geeft aan Kashmiri's die niet bij India willen horen. New Delhi meent dat het Pakis taanse huurlingen of militairen zijn, die zich als een soort Af ghaanse fundamentalistische militie hebben uitgedost. India bestookt de strijders al zes we ken met artillerie, helikopters en gevechtsvliegtuigen. De strijders zitten nog steeds in het hooggebergte van het noorden van de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir. De Indiase chef van-staven, generaal Ved Pra- kash Malik, heeft gedreigd dat zijn troepen de demarcatielijn zullen overschrijden om de aan voerlijnen van de infiltranten af te snijden. AFP/RTR BRUSSEL - Coca-Cola gaat el ke Belg een gratis drankje aan bieden. Daardoor hoopt het frisdrankconcern het geschon den imago op te vijzelen. „Ik ga voor elke Belg een gratis cola kopen", zei topman Doug las Ivester van The Coca-Cola Company gisteravond. „De Bel gische consument heeft dat ver diend." Hoe de verdeling van de gratis cola in zijn werk zal gaan, kon hij nog niet zeggen. „Maar we zijn een grote onderneming met veel creatieve geesten." Vannacht is ook weer de pro ductie begonnen in de vestiging in het Franse Duinkerken, de laatste fabriek die nog niet weer volledig in bedrijf was. Het con cern zegt nu dat voor achthon derd van de 150.000 voor België bestemde paletten frisdrank uit Duinkerken het agressieve ont smettingsmiddel Pheriol is ge bruikt. Dat zou hebben geleid tot de hartkloppingen en misse lijkheid bij scholieren. Een Belgische voedselexpert betoogde woensdag nog dat er niets mis was met de Ameri kaanse frisdrank. De misselijk heid en hartkloppingen zouden het gevolg zijn van 'massahyste rie' als gevolg van de dioxinecri sis. Het ministerie van Volksge zondheid verwees die uitspraak naar de prullenbak. Het uit de handel nemen van verdachte frisdranken heeft Co ca-Cola bijna 130 miljoen ge kost. De hoeveelheid drank die daarmee is gemoeid, vertegen woordigt bijna een procent van de jaaromzet van bottelaar Co ca-Cola Enterprises. ANP zie ook pagina 17 (Advertentie) oosrsrraar 8 domburg van onze redactie buitenland BEIROET - Israëlische gevechtsvliegtui gen hebben gisteravond elektriciteits centrales in de Libanese hoofdstad Bei roet, doelen in Baalbek en drie bruggen op een snelweg in het zuiden van Liba non met raketten bestookt. Bij de aan vallen vielen acht doden en tientallen ge wonden. De aanvallen waren bedoeld als vergel ding voor aanvallen die de islamitische guerrillabeweging Hezbollah eerder op de dag. Die schoot vanuit het zuiden van Libanon raketten af op Noord-Israël waarbij vier burgers en een militair lichtgewond raakten. Volgens getuigen schoot de Hezbollah na de Israëlische aanvallen opnieuw raket ten af op Noord-Israël. Hierbij zouden twee Israëliërs zijn gedood. Als reactie daarop voerde Israel opnieuw twee aan vallen uit, waarbij de omgeving van een onlangs herbouwd sportstadion en de aangrenzende snelweg naar het* vlieg veld van Beiroet werden geraakt. Volgens de Israëlische televisie besloot de demissionaire regering van premier Netanyahu tot de aanval zonder de nieuwgekozen premier Barak hierbij te betrekken. Barak werd wel op de hoogte gebracht, zo werd gezegd. De aanvallen op de elektriciteitscentra les leidden ertoe dat de stroom in een deel van Beiroet en plaatsen in de omgeving van de hoofdstad uitviel. Gaarkeuken In Baalbek werd een volgens de Libanese televisie een gaarkeuken van de Hezbol lah bestookt, die allang niet meer werd gebruikt. De getroffen bruggen lagen op de snelweg langs de kust tussen Beiroet en Sidon. Het Libanese leger nam de Is raëlische gevechtsvliegtuigen onder vuur met luchtafweergeschut. De Liba nese premier Salim Al-Hoss noemde de aanvallen 'nieuw bewijs voor Israëls grenzeloze barbaarsheid'. Hoss zei con tact te hebben opgenomen met diverse ambassadeurs, met het verzoek hun in vloed aan te wenden bij Israël om een verdere escalatie te voorkomen. Het was voor het eerst sinds 1996, toen Israëlische bombardementen aan zo'n 175 mensen het leven kostte, dat Israël aanvallen uitvoerde op Beiroet. Ook in 1996 werden elektriciteitscentrales be stookt, waaronder een die gisteren op nieuw werd getroffen. AP Javier Solana, de secretaris-generaal van de NAVO, werd gisteren door de Albanezen van Pristina als een held ingehaald. foto David Guttenfelder/AP van onze redactie buitenland PRISTINA - Het rapport van de Verenigde Naties over de milieucatastrofe die zich door de NAVO-bombardementen op Joegoslavië op de Balkan dreigt te voltrekken, heeft gis teren tot grote opschudding geleid. Het Wereldnatuurfonds (WWF) verklaarde dat de Eu ropese Unie snel in actie moet komen. Het opruimen van de milieuvervuiling dient deel uit te maken van het internationa le herstelprogramma voor de Balkan, aldus de organisatie. Minister Pronk van Milieu ont kende dat de situatie vergelijk baar is met de effecten van de ramp in Tsjernobyl, zoals som migen hadden gesuggereerd. Hij maakt zich wel zorgen. PCB's Uit het rapport van de milieu organisatie UNEP blijkt dat vier gebieden zwaar getroffen zijn. Door de bombardemen ten is er volgens het rapport sprake van bodems die zijn vervuild met PCB'sen olie. Ook zijn er grote risico's op besmet drinkwater. Bovendien is de kwaliteit van de lucht op veel plaatsen sterk achteruit gegaan, zo meldt het rapport. Natuurgebieden wor den bedreigd door verstoring van het ecosysteem. De afgelopen dagen zouden in de West-Kosovaarse stad Pee ten minste 29 Serviërs zijn ge dood en zeker dertig anderen ontvoerd. Dit heeft een monnik van het Servisch-Orthodoxe klooster Visoki Decani giste l-en verklaard. Woensdag wer den in een huis in Pee de lijken van tien vermoorde Serviërs aangetroffen. In een gebouw van de universi teit van Pristina werden giste ren drie lijken van vermoorde Serviërs gevonden. Het betrof een hoogleraar, een nachtwa ker en de manager van de kan tine. De slachtoffers waren ge kneveld. Formeel Het Joegoslavische parlement hief ondertussen de staat van oorlog formeel op. De ophef fing was volgens het parlement mogelijk nu de NAVO haar bombardementen op Joegosla vië heeft gestaakt. Ook de komst van de internationale vredesmacht KFOR en de te rugtrekking van Servische troepen uit Kosovo speelden bij het besluit een rol. Joegoslavische militaire reser visten blokkeerden gisteren voor de tweede achtereenvol gende dag wegen in Servië uit onvrede over hun arbeidsom standigheden. Ze eisen vooral de betaling van hun oorlogs soldij. De Nederlandse diplomaat Daan Everts werd gistex-en be noemd tot hoofd van de Orga nisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) in de Servische pro vincie. AFP/RTR/AP door Hans Leber BANJSKA - In de directe omgeving smeulen de huizen nog na. Zo'n vijf kilo meter verderop is de spanning tussen Serviërs en Albanezen in de stad Mitro- vica te snijden. Maar het boerengehucht Banjska in het westen van Kosovo bleef tijdens de oorlog een oase van vrede. Albanees Ramadan Zejmullah wist na de komst van de NAVO dan ook wat hem te doen stond. „We hebben onze Servische bui-en bezocht en hen gezegd dat ze moesten blijven. We zullen doen wat we kunnen om hen te beschermen. Zoals ze dat ook voor ons hebben gedaan." Het klinkt ongeloofwaardig in een land dat volledig in de ban is van de haat, ze ker in de boerendorpen, maar in Banjska en twee naastgelegen gehuchten hebben de boeren elkaar in de oorlog geholpen. De Servische families, ook daar ongeveer tien procent van de bevolking, wachten nu thuis in angst op wat komen gaat. Hun boodschappen worden gedaan door de Albanezen. Zoals zij tijdens de drie maanden durende razzia's door parami- litairen zelf spullen kochten voor Alba nese buren die hun huizen niet durfden verlaten. De Serviër Dancetovic Novica herinnert zich de dag van de NAVO-aankomst. „We zaten te praten over onze toekomst. We waren bang, maar dit is ons dorp, hier is ons land. We wonen hier al eeuwen in vrede. Toen werd er op de deur geklopt door mijn Albanese buurman. We moes ten ons geen zorgen maken, ze zouden ons beschermen, zeiden ze." Zijn vader en stokoude grootvader knikken instem mend als Novica de vraag beantwoord of de multi-etnische samenleving waar Eu ropa naar- streeft, mogelijk is. „Hier in Banjska wel. In heel Kosovo wordt het moeilijk." Bevrijd De leraar Engels Zejmullah belegde een bijeenkomst met alle Albanese burgers nadat de NAVO één keer heel hard over de smalle doi-psweg was gereden. Zij concludeerden daar maar uit dat zij be vrijd waren, een kans om te zwaaien kre gen ze niet. „We hebben afgesproken dat we zouden doen wat mogelijk is om de Servische buren te beschermen. Niet dat het vrienden zijn. We hebben altijd twee gemeenschappen gehad en ik vind het heel erg moeilijk om met hen te praten. Mijn broer is door Serviërs vermoord. En een oom. Maar het zijn buren." De bewoners van Banjska gingen slechts samen naar hun dorpskermis. Bij brui loften werden beleefdheidsbezoeken ge bracht. Maar daarmee was het gedaan met het samenleven. Waarom de beide groepen elkaar toch door de oorlog heen hebben geholpen? Zejmullah: „Omdat we elkaar hier niet dwai-s zitten. Onze kinderen spelen niet met elkaar, maar dat hoeft ook niet. We zijn hier gewoon allemaal geboren. Deze Serviëi-s hebben niemand vermoord, dus waarom zouden we hen iets aan willen doen? In de dorpen om ons heen wordt geroofd en worden door beide partijen huizen verbrand. Hier gebeurt dat niet. Tijdens de oorlogis hier niemand doodgeschoten. We hebben veel geluk gehad dat we hier wonen." Verhofstadt wil zeven partijen BRUSSEL - De Belgische kabinetsformateur Verhofstadt overweegt een zevende partij, de gematigd Vlaams nationa listische Volksunie, bij de regeringsvorming te betrekken. Daardoor zou de regenboogcoalitie aan Vlaamse zijde over een wat ruimere meerderheid van negen zetels beschikken. Met alleen liberalen, socialisten en groenen is er aan Vlaamse zijde van de Kamer van Volksvertegenwoordigers een over schot van slechts één zetel. In totaal zou een regenboogrege ring kunnen rekenen op een meerdex-heid van 28 zetels. Naast paars (socialisten en liberalen) en groen zou in een dergelijke coalitie ook de kleur geel van de Volksunie vertegenwoordigd zijn. ANP Ruim 1,2 miljard Chinezen PEKING - De Chinese bevolking zal dit jaar opnieuw met zo'n twaalf miljoen inwoners groeien. Daarmee zouden er in totaal 1,26 miljard mensen in China wonen. De regerings doelstelling - in 2000 niet meer dan 1,3 miljard inwoners - is hiermee gehaald. In 1998 bedroeg de bevolkingsgroei voor het eerst sinds de ja ren zeventig minder dan één procent. De Chinese Academie van Sociale Wetenschappen onderstreepte nog eens dat het strenge gezinsbeleid in China, waar de meeste echtparen slechts een kind mogen krijgen, hoogst noodzakelijk is: een vijfde deel van de wereldbevolking woont er, terwijl China slechts zeven procent van het landoppervlakte beslaat. AP Veteranen zonder uitkering MOSKOU - Het Moldavische parlement heeft besloten om van alle 29.000 oud-strijders de voorrechten in te trekken die verbonden zijn aan hun status van veteraan. Dit betekent dat de Moldavische oud-strijders van de een op de andere dag al hun kortingen op bijvoorbeeld woonlasten en openbaar ver voer verliezen, evenals him oorlogspensioen. Velen menen dat dit voor hen desastreuze gevolgen heeft; de veteranen leven nu ook al veelal onder het bestaansminimum. Het parlement van Moldavië voert bezuinigingen als motief aan voor zijn besluit. Moldavië was voor de Tweede Wereld oorlog nog onderdeel van Roemenië. De Sovjet-Unie an nexeerde het gebied in 194 0Het bleef er, behoudens een korte periode in de oorlog, tot 1991 deel van uitmaken. RTR Tegenstanders Arafat in cel GAZA - De Palestijnse politie heeft dertien personen opge pakt omdat zij pamfletten hebben verspreid die waren ge richt tegen het Palestijns Gezag. De dertien zijn opgepakt op beschuldiging van ordeversto ring en laster. De politie zegt dat tijdens de ondervraging enkelen hebben toegegeven dat ze de Palestijnse bevolking wilden ophitsen tegen president Arafat en zijn kabinet. De Palestijnse autoriteiten worden in de pamfletten beschuldigd van omkoperij, machtsmisbruik en morele corruptie. De twee pamfletten, die twee weken geleden in omloop kwa men, zijn ondertekend door de belangrijkste facties in Ara fats Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. RTR Marokko weert congres Amnesty LONDEN - Het internationale congres van Amnesty Interna tional zal deze zomer niet in de Marokkaanse hoofdstad Ra bat plaatsvinden. Marokko heeft onverwachts de toestem ming voor de bijeenkomst ingetrokken. In augustus zouden vierhonderd afgevaardigden van Amnesty samenkomen. Een woordvoerder van het Amnesty-hoof dkantoor in Londen zei dat de Marokkaanse regering geen enkele verklaring heeft gegeven voor het intrekken van de vergunning. Rabat zou geen zin hebben in de manifestaties die doorgaans vooraf gaan aan grote mensenrechtencongressen. AFP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De Nationale Democratische Partij (NDP) in Suriname is intern verdeeld ge raakt. De helft van de parle mentariërs van deze partij, met zestien zetels de grootste in de regering, heeft zich achter pre sident Wijdenbosch geschaard en daarmee NDP-voorzitter Bouterse de rug toegekeerd. Het zogeheten Gestructureerd Samenwerkingsverband (GS Plus) van oppositie, bedrijfsle ven en vakbonden voert 'aftas tende gesprekken' met Bouter se. De bedoeling van het GS Plus is een tweederde meerder heid te verkrijgen in het parle ment. Die is nodig om de kandi daten van het GS Plus voor het interim-presidentschap van Suriname benoemd te krijgen. Wijdenbosch is eerder met een motie van wantrouwen naar huis gestuurd, maar weigert op te stappen. Het GS Plus wil een interimkabinet om orde op za ken te stellen en algemene ver kiezingen voor te bereiden. Oud-bankier Telting zou dat kabinet moeten leiden. De rol van Bouterse blijft in deze im passe groot. Hij wil wel meewer ken aan de vervanging van Wij denbosch, maar heeft andere kandidaten als Telting op het oog. Ondertussen kissebissen de actievoerders tegen Wijden bosch al dagen. Een deel wil weer de straat op. ANP/GPD De Serviërs hielden de militairen en pa ramilitairen op afstand, de Albanezen hebben him bevrijdingsleger UQK in middels laten weten dat de Serviërs in Banjska geen blaam treft, hen zelfs heb ben beschermd. In zijn bedompte, met mannen gevulde keuken, maakt de Ser viër Novica duidelijk dat hij zich schaamt voor de Servische militairen. „Er zijn onschuldige mensen gestorven." Maar over de 'extremisten' aan Albanese kant heeft hij geen ander oordeel: „Zij hebben bloed aan hun handen, En de NAVO zegt nu dat ze ons beschermen. Maar iemand die je eerst drie maanden bombardeert, zo iemand geloof je toch niet? Ik vertrouw op mijn buren." Herboren De Albanees Zejmullah ziet de toekomst somber in. „De kinderen kunnen dit mis schien vergeten, of verwerken met een beetje begeleiding op school. Maar we zijn allemaal drie maanden bang ge weest. En angst is erger dan een gevange nis. Ik heb al die tijd in een huis verderop in het dorp gewoond. Twee dagen gele den ben ik voor het eerst het dorp uit ge weest. Ik voelde me herboren." En sa menleven met Serviërs?,Het zal moeilijk zijn een echte relatie met ze op te bou wen. Ik denk dat alleen de tijd zijn werk moet doen." GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - In de Indonesische provincie Atjeh, waar rebellen hun strijd voor onafhankelijk heid hebben opgevoerd, zijn de ze week zeker tien mensen door geweld om het leven gekomen. Dat hebben de politie en getui gen gisteren gezegd. Zeven van de slachtoffers wer den dinsdag gedood. Dat ge beurde op drie verschillende plaatsen. Onder de doden be vond zich één militair. Een an der slachtoffer werd doodge schoten toen hij probeerde te ontsnappen aan militairen. Duizenden bewoners van Atjeh zijn hun huizen ontvlucht, na dat in hun dorpen troepen wa ren gestationeerd. Volgens getuigen zijn negenduizend mensen uit zestien dorpen in Noord-Atjeh vertrokken. Een beambte van oliemaatschappij Mobil Oil zei dat duizend men sen een veilig heenkomen heb ben gezocht op het terrein van het bedrijf. AP Advertentie Daniël Dessaint pannen koekjes Kant-en-klaar. Gevuld met appel, chocolade en hazelnoot of bosvruchten. Per 4 stuks van 5.99 voor CLL C(JXA< - KQUMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5