Babijn bezig aan tweede jeugd Huzavo doorstaat alle stormen PZC Surfvereniging Braakman blijft gezelligheidsclub Beachvolleyballers Dees maken dienst uit in de competitie sport vrijdag 25 juni 1999 z 31 vooruitzicht achter de schermen Terneuzenaar (29) kan bijna niet zonder triatlon Wedstrijden dikke banden zijn in opmars Marco (links) en Edwin Frankevijle stonden aan de basis van de op richting van surf vereniging Braakman. foto Charles Strijd door Maikel Apai HULST - Marco Frankevijle (25 heeft wat met golven. Als ac countant maakt hij zo nu en dan de conjunctuurgolven van de economie mee en als lid van surfvereniging Braakman is hij regelmatig op het water te vin den. Frankevijle is tevens pen ningmeester van de surfclub en ondervindt de laatste tijd steeds vaker de gevolgen van de klei ner wordende aandacht voor de eenmanswatersport. Wat in de jaren tachtig opkwam als een enorme rage, is nu nog een spaarzaam plaatje op de verschillende wateren. De laat ste ontwikkelingen dateren van zo'n zes jaar geleden. Toen kre gen de Fransen het met succes voor elkaar indoorwedstrijden voor surfers te houden. Met gro te ventilatoren werd er wind ge produceerd in een overdekt zwembad en via Eurosport was dat regelmatig bij de mensen thuis te zien. Nu is het in de me dia alweer een tijdje stil rond deze watersport. Surfvereniging Braakman werd in september 1991 opgericht door een vast clubje vrienden dat elkaar regelmatig zag op het gelijknamige water. Vaak kwa men ze daar om te surfen. Ver volgens wilden ze verder in een vereniging. Marco Frankevijle uit Hulst was een van hen. Hij begon echter wat dichterbij huis met zijn favoriete sport. „Ik ben begonnen op de wateren van camping De Vogel in Hengstdijk", legt de penning meester uit. Hij is samen met zijn broer Edwin een van de ini tiatiefnemers van surfvereni ging Braakman geweest. De broers vormen samen het secre tariaat van de club. De eerste voorzitter was taxichauffeur Rob Rierens uit Westdorpe. Vo rig jaar werd hij vervangen door Rob Mieras. „Die is daar ook mee gestopt", vertelt Marco Frankevijle. Na de vraag wie de nieuwe voorzitter is, blijft het even stil. „Die hebben we nog niet. Dat is nu ook niet zo gek erg." Tweedehands Net als iedere surfer kocht Mar co Frankevijle zijn eerste spul len tweedehands: voor de prijs van vijftienhonderd gulden. „Op de fiets met daarachter een karretje waar je spullen op kon den. We begonnen met een brede plank en een licht zeil. Dat moet zo'n negen jaar geleden zijn ge weest. Ik had op een vakantie in Zwitserland kennis gemaakt met het surfen en hier volde ik het weer oppakken." De plas bij Hengstdijk werd hem al gauw te klein en de Braakman was de volgende op tie. „Het ligt ook lekker cen traal. Het is de grootste plas wa ter in Zeeuws-Vlaanderen. We hebben een aantal Belgische le den, omdat ze daar niet de ruim te hebben." Lachend zegt Frankevijle: „We zijn eens naar een wedstrijd in Beervelde ge weest en daar was de kantine groter dan het parcours." Aan surfen op zee doet zijn ver eniging niet.,Het risico is groot. Als iets kapot gaat. ben je stuur loos en op het Veerse Meer kom je nog een keer aan de kant. Op zee hoeft dat niet zo te zijn. De Westerschelde is ook geen goede keuze: te druk en teveel stro ming." Jaarlijks gaat Marco Frankevijle met zijn familie nog naar het Comomeer in Italië. De wind door de bergen zorgt daar voor ideale surfomstandighe- den. „Door de bergen heen komt een combinatie van warme en koude lucht. Dit zorgt voor stukken waar wisselend veel of wat minder wind is Piek Het ledental en de activiteiten van de vereniging laten de ten dens van de laatste jaren duide lijk zien. Waar het begon met de piek van rond de zestig leden, ligt het aantal nu op 25. „Je hoort ook van de surfverkopers dat het afneemt. Voor ons als surfvereniging is een wat groter ledental belangrijk, omdat we zo beter onze activiteiten kun nen behouden." Frankevijle doelt onder meer op het verschil tussen de agenda van bijvoorbeeld 1997 en dit jaar. Voor 1999 stonden twee wedstrijden en twee dagtochten op het programma. In 1997 had den ze negen wedstrij den en een dagtocht en een aantal nevenac tiviteiten. „We hebben inder daad altijd een uitgebreidere agenda gehad. We zijn daar langzaam maar zeker op terug gekomen. Als je veel wedstrij den hebt, zullen leden sneller zeggen: 'die laten we even schie ten'. Ook hebben we een aantal keren pech gehad met het weer. Het blijft een zomersport en daarom zitten we met een plan ning ook wel eens in vakantie periodes van leden." Het blijkt allemaal niet veel te helpen, want de voorjaarssurfwedstrijd op 30 mei van dit jaar ging niet door wegens te weinig belang stelling. Sponsoring blijkt moeilijk te zijn voor de surf sport. „Zelfs als je aan de top surft, mag je al blij zijn als je met korting spullen mag kopen". Van de Braakman zelf hebben ze bij de start een caravan gehad. „Die dient als wedstrijdsecretariaat, opslag plaats voor de boeien en andere spullen. Ook kunnen we erin schuilen als het weer even te genzit." Frankevijle heeft niet de illusie dat bij zijn vereniging iemand het niveau van surfkoning Rob bie Nash uit Hawaï haalt. „We blijven een gezelligheidsvereni ging", aldus Frankevijle. Daar om hebben een aantal leden in het verleden gekozen een meer prestatieve kant op te gaan dan surfvereniging Braakman voor ogen staat. „De drempel qua lidmaatschap is laag. We hebben jongelui on der de leden zitten, maar ik snap wel dat de jeugd de afstand tus sen bijvoorbeeld Graauw en de Braakman een probleem vindt. Dat doe je niet even met de fiets." van onze sportredactie TERNEUZEN - In de hoogste klasse van de Terneuzense beachvolleybalcompetitie ma ken de ploegen van Dees de dienst uit. Met nog drie wed strijden te spelen voert het tweede team van Dees de rang lijst aan met slechts een verlies- punt uit rijf duels. De derde ploeg volgt op een punt. De hoofdmacht van Dees neemt met drie pimten achterstand de derde plaats in- Dees deelt die positie met Mee- sen, dat geruime tijd koploper was, maar deze week tegen de tweede opeenvolgende neder laag aanliep. Het eerste team van Dees bleek met 3-0 te sterk: 15-1 18-16 15-6. Dees 2 verste vigde de koppositie door een overwinning op Neelemans: 3-0 (15-6 15-8 15-1). Dees 3 hand haafde de ongeslagen reeks sinds de tweede speeldag, maar moest tegen Jacobs wel alle zei len bijzetten. De 3-0-overwin- ning was uiteindelijk zelfs een tikje geflatteerd: 17-15 15-9 6- 2. In de tweede klasse nam CV een optie op de titel. De ploeg uit Axel won zelf ten koste van Irio voor de rijfde maal op rij met 3- 0. Bliek, dat een wedstrijd meer speelde, liet zich verrassen door het tweede team van Jacobs (0-3 en volgt op twee punten. In de derde klasse zijn de beste papieren voor Botega, dat de vierde zege op rij boekte. Tegen Ivio 2 werd het 3-0. URS blijft na de reglementaire 3-0-zege op TVE de belangrijkste concur rent. door Wim de Vos SCHOONDIJKE - Organisato ren van amateurcriteriums in Zeeuws-Vlaanderen zijn de laatste paar jaar geplaagde mensen. De belangstelling voor hun wedstrijden is slechts mini maal. Afgelopen week werd dat maar weer eens nadrukkelijk bewezen: in Zuiddorpe werd dankzij een financiële inspan ning een 'blik gastarbeiders' van over heel de wereld openge trokken en in Breskens moest de wedstrijd zelfs worden afgelast wegens een gebrek aan renners. Aan de basis wordt momenteel echter hard gewerkt om binnen een aantal jaren weer renners af te leveren. De dikkebanden- wedstrijden trekken bovendien een grote belangstelling. Mor gen komen de wielrenners in spe in actie in Schoondijke. „Dit project loopt momenteel prima. De wedstrijdjes die we tot nu toe gehad hebben in Zeeuws-Vlaanderen hebben ge middeld 50 deelnemers getrok ken. Daarnaast hebben we zo'n trwintig jeugdleden bij de ver eniging", zegt Frans Bouchaut, één van de jeugdbegeleiders van de wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen. De Sluiskillenaar wijst erop dat de laatste tijd met name de be langstelling voor de wedstrijd jes op de racefiets steeds groter wordt. „Dat komt vooral door dat een aantal Belgen steeds naar die wedstrijdjes komt. In eigen land mogen zij slechts in de vakantieperiode wedstrijd jesrijden. Bovendien is een paar van hen ook lid van onze club; wij hebben momenteel zes li centiehouders en volgend jaar zullen er weer een aantal bij ko men. Zo hopen we te werken aan de doorstroming naar boven, want daar is het uiteindelijk toch allemaal om begonnen", aldus Bouchaut. Op de trainin gen (wekelijks wordt er op woensdagavond getraind) krijgt hij onder meer hulp van ex-amateur Karei van Goe- them. De belangstelling voor de dikke bandenwedstrijden is dit jaar groot. Afgelopen vrijdag in Terneuzen bijvoorbeeld waren er 125 deelnemertjes. „Als we er telkens één nieuw lid mee krij gen, ben ik al tevreden. Het jeugdproject werpt dan vruch ten af." De wedstrijdjes in Schoondijke beginnen zaterdag om 14.00 uur. De inschrijving is vanaf 13.00 uur in café-brasserie De Zwaan. door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Vijftien jaar ge leden maakte hij voor het eerst zijn opwachting in een triatlon en nog steeds kan bij zich meten met de besten op landelijk ni veau. Ronnie Babijn - gelouterd door zijn vele titels in de zwem- sport en talloze overwinningen op jonge leeftijd in vooral korte triatlons - is inmiddels 29 jaar en lijkt aan zijn tweede jeugd begonnen. De trainingsintensi teit is weliswaar afgenomen, maar staat nog altijd garant voor sterke prestaties. Zo legde Ronnie Babijn in zijn eerste triatlon van dit seizoen in Kruiningen op de Olympische afstand beslag op de tweede plaats. Vervolgens werd hij der- de op een kwart-triatlon in Eindhoven en reikte de Terneu- j zenaar in het Belgische Sint- Jan-in-Eremo in een zeer sterk bezette run-bike-run naar de vijfde plaats. De vorm is er, be seft hij, afgemeten aan zijn I prestatie in die laatste wed- j strijd. „Het werd een run-bike- I run, omdat het water te koud was voor een triatlon. Eigenlijk had ik er helemaal geen zin in, I maar achteraf was ik heel tevre den. Ik eindigde op 29 seconden van de nummer twee. We zaten met vier man binnen een halve minuut. Ambroos Hassell, mijn verzorger uit Westdorpe, had het trouwens al gezegd. Je hebt kampioensbenen, zei hij Versukkeling Het gaf hem een goed gevoel, omdat hij eind vorig seizoen de draad weer oppakte, nadat hij j daarvoor een paar jaar door pech en blessures uit de running was geweest. Ronnie Babijn raakte vier jaar geleden in de versukkeling, uitgerekend op een moment dat hij zich ijzer- sterk voelde. „Het was kort na mijn mooiste overwinning uit I mijn loopbaan", vertelt hij. „In Dirksland had ik een Super Prestige-wedstrijd gewonnen, met een heel sterk deelnemers veld. Na een zwemtraining I trapteikbijhetuithetwaterko- men in een stuk glas ",staathem nog altijd helder bij. „Twee pe zen en zenuwen van twee tenen waren helemaal door." Het kostte hem het restant van I het seizoen, maar de rampspoed Triatleet Ronnie Babijn: „Ik ben veel minder gespannen dan vroeger, maar eigenlijk wil ik altijd bij de eerste rijf eindigen." foto Charles Strijd werd een jaar later vervolgd met een zware val tijdens een fiets training. „Ik kan me er niks van herinneren", klinkt het bijna verontschuldigend. „Ik ben vol op mijn gezicht gevallen en heb vier dagen in het ziekenhuis ge legen. Mijn rechterschouder zat vast, waardoor ik mijn linker schouder ging overbelasten. Ik heb een keer of vier een spiertje gescheurd. Al met al heeft het een jaar geduurd, voordat ik weer kon zwemmen." Na die noodgedwongen onder breking meldde Ronnie Babijn zich eind vorig seizoen weer in het wedstrijdcircuit. Het lever de hem meteen een overwinning op. In Bergen op Zoom liet hij opnieuw iedereen zijn hielen zien. „Ik schrijf het liefst in op een kwart-triatlon", vertelt hij. „Maar ik heb het gevoel dat het harder gaat dan een paar jaar geleden. Ik ga natuurlijk niet voor niks naar een wedstrijd. Het belangrijkste is dat je lek ker gezwommen, gefietst en ge lopen hebt. Als je dan ook nog eens een mooie klassering hebt, dan is dat meegenomen. Ik ben veel minder gespannen dan vroeger, maar eigenlij k wil ik al- tijd bij de eerste vijf eindigen." „Je kunt in zekere zin wel zeg gen dat ik verslaafd ben aan de ze sport. Eigenlijk vind ik het trainen nog leuker dan de wed strijden. Vier jaar geleden train de ik 25 uur per week. In Driks- land reed ik destijds de tijdrit met een gemiddelde van 4 6 kilo meter per uur. Nu fiets ik veel minder en kom ik maar aan 42 kilometer per uur. Ik heb er geen tijd voor. Ik werk op dit moment aan de overkant en ben pas om een uur of zes thuis." Minder snel Babijn schaaft vooral geduren de de eerste drie dagen van de week na een zware werkdag in de avonduren aan zijn conditie. De meer dan zeventigvoudig Zeeuws kampioen zwemmen stapte van De Schelde over naar ZCK, om zich te kunnen optrek ken aan de trainingsgroep van de zwemclub in Koewacht. „Mijn tijden zijn veel minder dan vroeger", geeft hij toe. „Maar vorig jaar heb ik op de zomerkampioenschappen op drie afstanden na aan alle num mers meegedaan. Ik had op elke afstand een medaille, werd ze ven keer Zeeuws kampioen, vijf keer tweede en drie keer derde. „Op de training", bekent hij, „moet ik dit jaar Tom Pieterse, Bert van Waes en Maarten van der Zwan nogal eens laten gaan. Aan het eind van een training zit ik bijna altijd tegen kramp aan. Ik heb geen snelheid meer. Vorig jaar zwom ik 58.3 seconden over honderd meter vrije slag. Toen ik zestien jaar was, deed ik dat in 56.6 seconden. Alleen op de vijftienhonderd meter kwam ik vorig jaar uit op een tijd die ik nog nooit eerder had gezwom men." De Terneuzenaar gaat 's maan dags lopend naar het zwembad in Axel, traint daar onder lei ding van José van den Berghe en werkt daarna in een fitnesscen trum nog een uur lang een krachttraining af. „Ik probeer altijd twee trainingen te combi neren", legt hij uit. „Dinsdags ga ik bijvoorbeeld op de fiets naar Sluiskil. We rijden in een groep naar Breskens en terug naar Sluiskil. Daarna fiets ik nog een keer naar Oostburg, om daar met de triatlonvereniging nog een zwemtraining te kun nen doen. De dag na een wed strijd rijd ik meestal ook met die mannen uit Sluiskil mee. Meest al begin ik een uurtje eerder. Daarna rijden we met de groep naar Breskens en terug. Als Pa trick van Passel en Martin de Ja- ger erbij zijn, wordt er serieus gekoerst." Het moet erin resulteren dat hij zo af en toe nog eens een over winning meepikt. Ronnie Ba bijn heeft behalve aan Dirks land mooie herinneringen aan zijn twee overwinningen in Hoek en zijn zege vorig jaar in Bergen op Zoom, maar zou stie kem nog wel eens een goed be zette wedstrijd willen winnen. Dat zal niet meevallen, beseft hij. „Vroeger kon het gebeuren dat je met twee minuten voorsprong won. Tegenwoordig liggen die tijden allemaal veel dichter bij elkaar." Zilveren jubileum gevierd met tweedaags zaalvoetbaltoernooi door Peter van Kouteren HULST - De sponsornamen zijn veranderd en het niveau van de toonaangevende ploe gen van destijds wordt tegen woordig door slechts een enkel team benaderd. De ploegen van De Kreeft, De S mie kei, De Ster en Boehlé waren erbij, toen 25 jaar geleden in Hulst met zaalvoetballen in compe titieverband werd begonnen. Vandaag (vrijdag) en morgen viert de omnivereniging Hu zavo het zilveren jubileum met een tweedaags toernooi. Dat waren nog eens tijden, waarin prestaties en gezellig heid hand-in-hand gingen en de beste teams uit het rayon Hulst voor geen enkel team in de provincie onderdeden. Gro te toernooien, met een sterke bezetting en veel publiek. En een competitie, die in zijn beste jaren maar liefst uitgroeide naar drie klassen van elk der tien ploegen. Paul Strooband, sinds tien jaar competitieleider van de Hul ster zaalvoetbalvereniging (Huzavo), heeft er de plakboe ken op nageslagen om zijn ver haal te kunnen doen. Sporthal Den Dullaert was aan het eind van de jaren zestig in gebruik genomen en bood de gelegen heid om een partijtje te zaal voetballen. Op initiatief van Adrie van Cadsand, John MacTaggert en Tonny Hillaert werd in 1974 met een competi tie begonnen. John Ducarmon was jarenlang voorzitter, Rob Claerhoudt geruime tijd com petitieleider. Ook George Leenknegt, Miel de Wit en Henk de Weers maakten het competitieprogramma, voor dat Paul Strooband dat voor zijn rekening nam. Kritiek Strooband, zelf nog altijd ac tief voor de zaalvoetbalploeg van Den Dullaert, heeft er nog geen moment spijt van gehad. „Ik voel me wel eens een com petitieleider met een lange 'ij', maar ik vind het gewoon leuk om het allemaal te regelen. Er zal altijd kritiek zijn, maar ik probeer het ook altijd weer zo goed mogelijk op te lossen. Je hebt bovendien niet alles in de hand. Als een scheidsrechter of een ploeg niet komt opdagen, dan heb je een probleem. Je hebt als competitieleider altijd iets om handen. Dat trekt me wel." Paul Strooband, in het dagelijks leven werkzaam bij een groothandel in kaas, is al tien jaar competitieleider van Huzavo. foto Charles Strijd Zo voert hij aan het begin van het seizoen de deelnemende ploegen en aanvangstijden in een computerprogramma in, om tijdens de competitie aan het eind van de week de uitsla gen in te tikken. „De rang schikking rolt er daarna netjes uit. Eigenlijk draait de compe titie de laatste jaren weer goed. We hebben dertig ploegen: dat is wel eens minder geweest. Al leen is de publieke belangstel ling erg teruggelopen. Melkkoe Vijfentwintig jaar Huzavo wordt ook gekenmerkt door een reeks van twisten. Het be stuur van de omnivereniging zette zich vaak af tegen de KNVB, omdat het zich door de voetbalbond niet echt serieus genomen voelde. De zaalvoet balvereniging in Hulst vond zichzelf al in een heel vroeg stadium een melkkoe van een log lichaam en scheidde zich af. Onder de paraplu van één grote recreatieve club wordt al jaren door veel ploegen in de zaal gevoetbald. Paul Strooband, in het dagelijks le ven chauffeur van een groot handel in kaas, weet dat ieder een er garen bij spint. „De clubs vinden het allang best. Eén keer per j aar krijgen ze een rekening, waarop de zaalhuur, afdracht voor scheidsrechters en bijvoorbeeld eventuele boe tes worden vereffend." Het huidige Huzavo-bestuur (Ulrich Bartsch, Wim Bogaert, Dannv Hemelaar, Irona He- melsoet en Patrick de Witte en Paul Strooband) laat de leden vandaag en morgen stilstaan bij een mijlpaal. Het zilveren jubileum wordt bijna helemaal bekostigd door een prijs, die drie jaar geleden in de wacht werd gesleept. Uitbundig „We wonnen met een surpri seloterij van De Grote Clubac tie achtduizend gulden", ver telt de competitieleider. „Dat geld is vastgezet, waardoor het met rente is vermeerderd tot bijna negenduizend gulden. We hebben gezegd: dit jubile um zal uitbundig gevierd wor den. Met veel hapjes en drank jes, en voetbal als bijzaak." „We hebben honderd vijftig in schrijvingen voor onze feest avond, die zaterdag aanslui tend op het toernooi wordt gehouden. Dat valt me eigen lijk een beetje tegen, want we hebben echt iedereen uitgeno digd. Wie niet wil of kan voet ballen, kan toch naar de feest avond komen. Veel mensen hebben andere bezigheden, heb ik begrepen. Maar het zal wel gezellig worden. Ik wil er eigenlij k niks over verklappen, maar we hebben voor een mooi programma gezorgd. Degenen die er niet bij zijn, zullen heel wat missen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51