Krijgsmacht gaat in de pas lopen PZC Vrouw valt één dag in de maand op macho Minima eten vers dankzij voedselhulp O varia vrijdag 25 juni 1999 Vanaf september één manier van exerceren voor alle militairen Heer Bommel en de Labberdaan MET DE AUTO OP VAKANTIE NAAR HET BUITENLAND? puzzel recept Hans Belterman Makreel op de barbecue het weer door Jessica Smeenk Vrouwen hebben een voor keur voor mannen met enigszins 'vrouwelijke' ge laatstrekken, omdat ze denken dat die duiden op bepaalde po sitieve gedragseigenschappen. Maar op ongeveer één dag in de maand gaat die redenering niet op, ontdekten Schotse en Ja panse onderzoekers. Vlak voor en na de ovulatie vallen vrou wen op machotypen. Volgens de onderzoekers, die in het wetenschapsblad Nature van deze week hun resultaten publiceren, kan hun ontdek king het antwoord zijn op de vraag hoe bijzonder 'manne lijk' ogende typen kruinen overleven in een maatschappij waarin vrouwen zo'n sterke voorkeur hebben voor een heel ander soort man als partner voor de lange termijn. De ver klaring kan zijn, zeggen zijdat vrouwen hun vaste partner be driegen met een 'machoman' op het moment dat zij het vruchtbaarst zijn .Toen ik onze bevindingen aan de orde stelde bij een aantal vrouwen, waren die helemaal met zo verbaasd", vertelde de Schotse onderzoeker dr. Ber nard Tiddeman aan de Britse krant The Independent. „Hetis voor mannen een grotere ver rassing. Vrouwen weten dat hun interesse in mannen gedu rende de cyclus varieert." Opmerkelijk is de ontdekking van de onderzoekers dat wou wen die aan de pil zijn geen wisseling vertoonden in hun voorkeur voor een 'zachter' ty pe man, waarschijnlijk omdat hun hormoonspiegel constant is. Onderzoeker David Perrett, een psycholoog die ook bij het onderzoek betrokken was, merkte tegenover de New York Times op dat 'vanuit het biolo gisch standpunt bekeken, mannelijkheid fantastisch is'. „Daar gaan vrouwtjes van an dere soorten helemaal voor, voor dingen als grote horens en bonte veren." Dat het bij de mens anders ligt, kan volgens de wetenschappers verklaard worden doordat het grootbren gen van kinderen bij de mens veel langer duurt dan bij de meeste dieren. In de loop van de tijd zouden 'goede genen' - in verband gebracht met 'mannelijke' trekken - minder belangrijk worden dan wat vrouwelijker aandoende karakteristieken als evenwichtigheid en hulp vaardigheid. ANP doorTon van den Nouweland Géééf...ajt!. brult de ser geant. En vervolgens blijft het stil. Want de stamp waarmee het peloton de voet bijplaatst, is afgeschaft. Dat wordt even wennen voor onze 55.000 mili tairen. Op 1 september exer ceert het gehele defensie-appa raat anders. De verschillende manieren van marcheren bij landmacht, marine en lucht macht zijn dan opgegaan in één 'krijgsmachtbrede' exercitie. Vijftien instructeurs van de Ko ninklijke Militaire School (KMS) uit Weert maken mo menteel een tournee langs de Nederlandse kazernes om zes honderd drill-instructors' van de diverse onderdelen de kunst van de nieuwe exercitie bij te brengen. Vóór 1 september moe ten deze onderofficieren de nieuwe bewegingen en bijbeho rende commando's erin hebben gehamerd bij het gehele militai re personeel. En als de KMS zegt het gehele personeel, dan bedoelt de KMS ook het gehéle personeel. „Onze bevelhebber, luitenant-gene raal Schouten en de Generale Staf in Den Haag hebben de nieuwe exercitie inmiddels on der de knie. Prins Willem- Alexander en zijn adjudanten staan voor begin september op de agenda", zegt woordvoerder Schouwenaars van de KMS. Dat de kroonprins als een van de laatsten aan de beurt is, heeft waarschijnlijk te maken met Prinsjesdag die dan nabij is, vermoedt Schouwenaars. „Het bijschuiven van de voet tij dens het in de houding springen Landmacht, luchtmacht en marine gaan op 1 september in de pas lopen. is het opvallendste onderdeel van de veranderingen. De ge bruikelijke stamp die daarbij hoort, verdwijnt. Die klap maakte toch wel indruk", con cludeert Schouwenaars met enige heimwee in zijn stem. Maar er is meer. Het commando 'Halt en sta stil' heet straks 'Halt en stil'. Het scheelt één pas bij het tot stilstand komen van een peloton. Ook bij het commando 'Rechtsomkeert mars' is een pas uitgespaard. Verder hoeft het peloton bij de (van de marine af gekeken) commando's 'Links uit de flank' en 'Rechts uit de flank' niet meer tot stilstand te komen. Moest tot op heden bij de exercisie 'Naar rechts rich ten' (Naajéééchs...ichtu!) het foto John Claessens/GPD hoofd naar rechts en de arm naar links; na 1 september gaan zowel hoofd als arm naar rechts. Belangrijkste reden om 55.000 militairen anders te laten mar cheren is gelegen in de eenheid die defensie bij ceremoniële ge- legenheden wil uitstralen. Schouwenaars: „Landmacht, marine en luchtmacht exerce ren allemaal anders. Dat heb ben ze na de Tweede Wereldoor log zo van de Britten geleerd. Het irriteerde veel mensen dat de diverse krijgsmachtdelen tij dens Prinsjesdag en Dodenher denking met elkaar uit de pas liepen. Verder gaf het prakti sche problemen op opleidings centra waar naast landmacht- ook marine-, luchtmacht- of marechausseepersoneel wordt opgeleid." De nieuwe exercitie is een syn these van methodes die bij de di verse onderdelen werd ge bruikt. Enige weerstand is er wel. Schouwenaars: „Elk on derdeel heeft de indruk dat ze het meest van hun kenmerken hebben ingeleverd. Dat komt omdat iedere verandering ge voelsmatig een hele grote is. De nieuwe manier lijkt visueel erg op die van de marine. Qua com mando's hebben we weer het meeste van de landmacht over genomen." Ceremonies Maar wie exerceert er eigenlijk nog? Een telefonade door het zuiden van Nederland leert dat er vrijwel nergens nog soldaten worden op- of afgemarcheerd. Schouwenaars: „Iedereen exer ceert." Ja, eens per jaar zeker. „Schouwenaars: „Dat vroeg u toch niet? Alle parate onderde len hebben vaak appèls en ook op de opleidingen komen die nog voor. Maar het gaat voorna melijk om de ceremonies. Daar zijn er naar verhouding meer van nu onze sterkte is afgeno men." D Toonder Studio's door Peter de Lange Het voedselpakket is voor Hanneke en haar twee kin deren een welkome aanvulling op het karige menu. Als het wordt bezorgd, springen de kin deren er meteen op af. Naast ge wone levensmiddelen, een pak macaroni, een pot jam, zitten er altijd ook wat extra lekkere din gen in. „De laatste keer kregen we verse groenten en fruit", ver telt Hanneke opgetogen. Hanneke en haar kinderen vor men een van de veertig gezinnen die eens in de twee maanden een voedselpakket ontvangen van de kerken in Ommoord. Ze is er wat blij mee. want in het pakket zit ook altijd een envelop met een klein geldbedrag. Daarvan kan ze de kinderen eens naar McDonald's sturen. „Ze hebben al zo weinig, ik kan ze nooit eens meenemen naar de film of zo." Vers fruit is een lekkernijZoiets komt bij hen bijna nooit op ta fel. Hanneke (46), Frederique (16) en Joost (14) leven al ruim tien jaar van een weduwen- en wezenpensioen. Dat is geen vet pot. De helft van de 1.450 gul den waarvan ze maandelijks moeten rondkomen, gaat op aan huur en de energierekening. Een auto hebben ze niet en van het openbaar vervoer maken ze zo weinig mogelijk gebruik. Te duur; lopen of fietsen is goedko per. Ondanks alle zuinigheid blij ft er niet zo bar veel geld over om van te eten. De vraag welke winkel wat in de aanbieding heeft, is bepalend voor het me nu. Van zulke aanbiedingen wordt vaak extra ingeslagen. „Dat vriezen we in, dan hebben we er lang profijt van." Vlees koopt ze alleen voor de kinde ren, de groenten komen meestal uit blik of uit de diepvries. Verse groenten zijn te duur. Soms kla gen de kinderen dat er dikwijls hetzelfde op tafel staat. Geluk kig hebben ze allebei een bijver dienste. Joost bezorgt kranten, Frederique helpt na schooltijd in een winkel. Kunnen ze af en toe iets kopen voor zichzelf. Of sparen voor iets moois. Hanne ke zou ook wel willen werken, maar geen werkgever die een vrouw van haar leeftijd nog wil hebben. Stomme regels „Ik zou trouwens heel goed moeten uitkijken met bijverdie nen, want je bent zo je huursub sidie kwijt. Of ze korten op de vergoeding voor de studiekos ten van de kinderen. Zo stom zitten de regels in elkaar." Bijna niemand weet dat ze af en toe een voedselpakket van de kerk ontvangen. Dat is te gê nant om te vertellen. „Het is toch beschamend dat je niet eens je eigen eten kan kopen?" Pastoor G. Toussaint van de Open Hofkerk in Ommoord schat dat veel meer gezinnen in de omliggende wijken voor voedselhulp in aanmerking ko men dan de veertig die er nu op de lijst van de Groep Zonder Naam staan - de vrijwilligersor ganisatie van de kerken die de pakketten verdeelt, „Wij ken nen helaas niet alle noodgeval len", zegt Toussaint. „Veel men sen schamen zich voor hun armoede, ze praten er niet over. De hulp aan arme gezinnen in dit deel van Rotterdam begon twee jaar geleden, toen de ker ken opriepen kerstpakketten te verdelen onder de minima. Dankzij giften in geld en natura kon deze eenmalige actie later worden omgezet in geregelde hulp. En nog steeds staat de pas toor ervan te kijken dat er tel kens weer duizenden guldens worden gestort op het gironum mer van de Groep Zonder Naam. GPD De avond was gevallen en een droefgeestige stemming, vol nevels en vleermuizen, huiverde over de heuvels die Bommelstein omringen. Een akelig geschreeuw om werk steeg uit het oude bouwwerk op; het is dan ook geen wonder, dat de kasteelheer het pand verlaten had. Gezeten op een rustieke bank staarde hij bekommerd naar zijn eens zo vreedzame woning, terwijl menige zucht hem ontsnapte. Sombere gedachten hielden hem bezig, zodat hij de nadering van zijn buurvrouw niet opmerkte. 'Dag, Ollie', zei juffrouw Doddel. 'Moet dat nu zo?' Heer Bommel schrok op en wierp een verwilderde blik opzij. 'W-wat bedoelt u?' stamelde hij. 'W-wat moet z-zo, bedoel ik?' 'Hoe kan je zo hard zijn?' hernam het vrouwtje. 'Hoor je dan niet, dat Piep verdriet heeft? Hij wil zo graag werk hebben, de stakkerd. Jij (Advertentie) Doorloper Horizontaal: 1. Spaans schilder, karig; 2. oude naam voor Ierland, één der Mu zen; 3. gevaarlijk, verfbordje; 4. land in de Caribische Zee, rivier in Italië; 5. droombeeld, roem; 6. onbebouwd, publieke tuin; 7. mestvocht, stad in Japan; 8. toebereid nat, ontvangkamer; 9. verordening, vreemde munt; 10. in het jaar, hengselvat; 11. slingerplant, vuursprank; 12. deel v.e. wiel, kolfhamer; 13. ge tuigschrift, Turkse titel. Verticaal: 1Hoofdstad van India, loog, Spaans landvoogd; 2. zangstuk, samen hang, lot zonder prijs; 3. evenaar, bloedstelpend middel, zangstem; 4. deel v.e. fuik, soort spijker, ont slag; 5. inktvis, voedsel, rivier in Duitsland; 6. 123456789 mondeling, kerkge zang, ton; 7. speelgoed, oude munt, stad in Ita lië; 8. voedsel, uitbouw, uniek; 9. deel v.e. dyna mo, mannelijk dier, soort papegaai. Oplossing donderdag Slaaf, slank, vroom, klank, koning, basis, snaar, draak, kwaad, tempel, maart, pluim, pruim, kolos. HetcitaatisvanDon He- rold: 12 Hoe vrolijker je bent, hoe meer je nog hebt te 13 leren. 11 Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer max. 23° 22° 19° 19" min. 12° 13° 14° 12° wind NO 3 VAR 2 ZW 4 ZW 4 Zon O Maan vrijdag onder 22.06 zaterdag op 5.29 vrijdag onder 3.37 zaterdag op 19.37 Nautisch bericht De noordoostelijke wind is zwak tot matig, 2 a 3 Beaufort. Het zicht is de gehele dag goed. De temperatuur van het kustwater is circa 17 graden. Waterstanden kunt alles, waarom geef je hem dan niet zo'n kleinigheid?' 'Kleinigheid?' herhaalde heer Ollie bitter. 'Het kost me meer dan ik heb om hem te laten werken, mevrouw! Ik ben alles kwijt: mijn jas, mijn auto, mijn mooie weg, mijn huis, mijn vrienden en mijn maal tijd. De tafel in mijn eetkamer is zo juist versplinterd...' In deze trant wilde hij verder gaan, maar zijn buurvrouw liet hem niet uitspreken. 'Nu val je me toch echt tegen!' riep ze uit. 'Jij hebt alles en hij heeft niets. Dat is toch niet goed verdeeld, Ollie, zeg nu zelf. We zijn er om elkander te helpen, nietwaar? Maar jij praat over kleinigheden Op dat moment begon het zachtjes te regenen en een dunne stem sprak: 'Het komt allemaal van de hovaardij en de opgeblazenheid.' VRIJDAG Hoog water Laag water 25 JUNI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.38 171 13.06 188 06.55 17619.20 166 Terneuzen 00.55 19613.25 213 07.26 185 19.46 174 Bath 01.50 228 14.20 247 08.15 209 20.36 200 Roompot Buiten 00.45 126 13.05 142 07.00 138 19.25 130 Z'zee/Colijnsplaat 01.50 130 14.30 144 08.00 145 20.30 136 Stellendam Buiten 00.56 118 13.18 138 06.59 091 19.16 083 Wemeldinge 02.05 147 14.35 163 08.10 158 20.35 149 Krammersl. West 01.55 142 14.20 155 08.05 151 20.35 143 ZATERDAG Hoog water Laag water 26 JUNI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 01.25 183 13.50 197 07.45 178 20.06 175 Terneuzen 01.45 209 14.09 223 08.05 187 20.25 184 Bath 02.40 245 15.05 261 09.06 212 21.25 210 Roompot Buiten 01.30 13613.50 147 07.45 137 20.00 137 Z'zee/Colijnsplaat 02.50 13815.15 148 08.50 141 21.20 140 Stellendam Buiten 01.38 12814.02 141 07.45 088 20.05 088 Wemeldinge 03.00 157 15.20 168 09.00 155 21.20 154 Krammersl. West 02.50 147 15.10 158 08.55 14921.15 148 L Lagedrukgebied H Hogedmkgebied O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: IJzeren gordijn Liefhebbers weten nog van vroeger dat de vissers aan boord van loggers en trawlers verse makrelen in natte kranten ver pakten en bij de kok in het kombuis in de hete as van zijn fornuis mochten leggen. Na een half uurtje was de vis gaar en dan werd ze met de vingers zó uit de krant gegeten. En gelooft u mij, zo lek ker als die makreel smaakte, zo lekker eten we ze op het land nooit. Dat wil niet zeggen dat de makreel die u op een min of meer zelfde wijze kunt bereiden niet uiterst smakelijk zou kun nen zijn. Er is echter een voorwaarde aan verbonden en dat is dat de makreel uitgesproken vers moet zijn. En wie een hekel heeft aan de barbecue (er zijn er meer dan u wel denkt) legt de pakketjes op het rooster in het midden van de tot 240°C. voor verwarmde oven. Voor 4 personen: 4 verse middelgrote makrelen, schoongemaakt; 2 eetl. limoen- of citroensap; zout, witte peper uit de molen; 1 flinke bos (platte) peterselie, grof gesneden; 4 kleine laurierblaadjes; 1 grote ui, in smalle ringen; 4 limoen- of citroenschijfjes; 4 eetl. droge witte wijn; ca. 75 gram boter of 5 eetl. olijfolie. Spoel de makrelen van binnen en buiten onder stromend koud water. Maak de vissen droog met keukenpapier en wrijf ze van binnen en buiten in met limoen-of citroensap. Laat ze 10 minu ten liggen. Maak ze daarna opnieuw droog en wrijf ze in met wat zouten peper. Leg vier velletjes (ca. 30 x 20 cm.) aluminiumfolie op het werk vlak uit. Bestrijk de velletjes met een kwastje met wat zachte bo ter of olie. Leg op elk velletje een bedje van peterselie. Schik er laurierblaadjes en uienringen op. Sprenkel over elk bedje 1 eet lepel wijn. Leg daarna de makrelen erop en schik op elke ma kreel een limoen- of citroenschijfje. Schik er flinters boter op (ca. 15 gram) of sprenkel 1 eetlepel olijfolie over de vis. Vouw de folie om de vis en wel zó dat er goed gesloten pakketjes worden verkregen. Leg de pakketjes boven het smeulende houtskool van de barbecue. Keer de pakketjes elke 5 minuten. Na 30 - 35 minuten (tijd is afhankelijk van de dikte van de makre len) kunnen de pakjes worden opgediend. Leg ze op borden en laat uw gasten de pakjes zelf openen. Tip: bij makreel van de barbecue smaakt een salade van toma ten met bosuitjes en zwarte olijven goed. Geef er ook wat lekker warm en knaooeria. dus zelf afaebakken. stokbrood bii. Al bijna twee weken scheidt een markant front zeer warm en zonnig weer boven Rusland van gematigd en soms wisselvallig weer in Midden-Europa. Op de scheidingslijn gaat heter soms heftig aan toe. De sterke wind, continue regen, lage temperaturen en de aan blik van het wolkenpatroon op de infrarood-satellietfoto, maken een vergelijking met het ijzeren gordijn uit de oudheid niet ondenkbaar. Deze ligt morgen boven Polen, Wit-Rusland, het westen van de Oekraïne en Roemenië. Aan de warme zijde onweert het steeds wel ergens. Aan de koude zijde staat meestal een stevige noorden wind en blijft het kwik onder een grijs wolkendek bij regen overdag soms op 10 graden steken. En dat rond de langste dag van het jaar! Zo viel begin deze week in de Alpen sneeuw vanaf 1500 meter. Omgedraaid regent het in de winter soms nog boven 2500 meter. Ook in Hongarije was het niet pluis. Op en aan het Balatonmeer stak een volle storm op, kracht 9. In het Middellandse-Zeegebied begint de warme zomer goed op gang te komen. In Griekenland kunnen nog een paar onweersbuien vallen. Elders is het zonnig met tempe raturen rond 26 graden. Frankrijk en Spanje zijn ook zeer zonnig en warm. Overigens is het ook in Midden-Finland zomers warm. In een gebied van Kopenhagen naar Berlijn vallen buien. Zowel vandaag als morgen is het Door: Klaas Dros overwegend zonnig met slechts een-achtste bewolking en temperaturen boven 20 graden. Zondag pakt het weer met enkele regen- of onweersbuien heel anders uit en dus ook meer achtsten bewolking, waarna het op maandag iets koeler wordt. Ter compensatie neemt de buienactiviteit geleidelijk af. In de meteorologie wordt de bedekkingsgraad (hoeveelheid bewolking aan de hemelkoepel) opgegeven in achtsten met vervol gens ook een onderverdeling in geslachten (niet m/v). Een-achtste wordt bereikt zodra er een wolkenwatje verschijnt. Daarentegen is met acht-achtste een enkel gaatje voldoende om de bedekking naar zeven-achtste af te ronden. Vandaag is er nauwelijks een vuil tje aan de lucht. Het blijft beperkt tot een enkele wolkenpluk in de middag, maar dus toch één-achtste bewolking. Met rugdekking van veel zon wordt het 's middags op de meeste plaatsen 21 gra den. En omdat de wind het grotendeels laat afweten, is het heerlijk strandweer. Het recreatiewa ter in de regio is ook al aardig opgewarmd. Het strandwa- ter is circa 18 graden. De binnenwateren komen daar nog iets boven. Morgen is het opnieuw vrij zonnig zomerweer. In menig bad plaats wordt bij weinig "wind de 22 graden gehaald. De wind is zwak tot matig, uit de noordoosthoek. Zondag gaat het weer van het zonni- ge pad af met 's middags en- 1 L'21°l - kele regen-of onweersbuien, f - - Het wordt wel opnieuw circa jT. -22"i 22 graden. Maandag neemt TiiF: de buienactiviteit langzaam af, maar het wordt koeler. Kortom; voorlopig is van sta biel zomerweer geen sprake. Deel zon Zeeland: Een-achtste 7STrrffnrW 5*83 Regel nü de Vervang-Auto® Buitenland bij uw Internationale Reis- en Kredietbrief. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder. Bel 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4