Nee tegen outletcentrum Sas zondag PZC In najaar aanzet natuurherstel Waterschap gaat weer op zoek naar nieuwe dijkgraaf ImpillS recreatie kan ^erste algemene vergadering verloopt verre van vlekkeloos ondernemers kust Chaos in nieuw waterschapshuis niet snel genoeg gaan zeeland 19 Hulst houdt miljoen over Muzikale uitreiking diploma's Raad Terneuzen doet beroep op streekplan puim. Orgelconcert in Willibrordusbasiliek Hulst Exclusieve tuinmeubelen vrijdag 25 juni 1999 HULST - De gemeente Hulst houdt over boekjaar 1998 ruim één miljoen gulden over. De grootste meevaller komt van de post financiering en algemene dekkingsmiddelen. Ook voor wegen werd een half miljoen minder besteed dan begroot. Dat laatste is echter een gevolg van de slechte weersomstandig heden in '98 en deze vijf ton zul len dit jaar nog de beoogde be stemming krijgen. Het gaat om de herstrating van een aantal wegen. Voor onderwijs heeft in de ge meente Hulst vorig jaar dan weer veel meer uitgegeven dan vooraf op gerekend was. De overschrijding op de jaarreke ning betrof 1,3 miljoen en is te wijten aan een zuiver boek- Ihoudkundige ingreep: de af- jschrijvingstermijn voor oude j investeringen (schoolgebouwen j en andere onderwijsvoorzienin- gen) is verkort van zestig naar veertig jaar en ook zijn er ver schillende nieuwe investerin gen gepland zoals nieuwbouw voor basisschool De Ark, het Reynaertcollege (beide in Hulst) en de St. Bernardus in Clinge. De afhandeling van de karre- vracht bezwaren tegen de on roerende zaakbelasting heeft Hulst 540.000 gulden gekost. OOSTBURG - Nadat dat eerder deze week in Axel gebeurde, worden vanavond in Oostburg de diploma's uitgereikt van de Zeeuwse Muzieks chool regio Zeeuws-Vlaande- ren. Dit jaar deden in de regio 126 leerlingen examen voor één van de schoolexamens en gingen 81 kandidaten op voor een diploma voor harmonie- en fanfarever enigingen. Daarnaast sloten dit jaar 156 kinderen succesvol de opleiding Algemene Muzikale Vorming af en zij beginnen vol gend jaar aan een instrumentale studie. De uitreiking in Oostburg be- Igint om 19.30 uur en wordt om- lijst met -hoe kan het anders- veel muziek. De uitvoering plus festiviteit is gratis toegankelijk. door Joost Bosman TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen keert zich unaniem tegen de komst van een outletcentrum in Sas van Gent. De raad vindt dat het Streek plan Zeeland daarvoor geen ruimte biedt en verzoekt het college van B en W er bij Gede puteerde Staten op aan te drin gen dat de vestiging van het centrum onder de huidige om standigheden wordt afgewezen. De middenstand in Zeeuws- Vlaanderen zal, zo vreest de raad, teveel lijden onder het outletcentrum. SGP-raadslid P. Hamelink. wiens partij initiatiefnemer was van de raadsbreed gedragen motie, verklaarde in een toe lichting dat Zeeuws-Vlaande- ren te klein is voor een outlet centrum. „In het Streekplan Zeeland is geen plaats voor een dergelijke mammoetvestiging. De eventuele komst van het out letcentrum moet primair passen binnen dat streekplan. En het mag niet zo zijn dat het Streek plan zodanig wordt veranderd dat het er wél in past. Het cen trum zal een wegzuigende func tie hebben voor de rest van de Zeeuws-Vlaamse winkelcentra. We verzoeken u met deze motie naar Middelburg te gaan", al dus Hamelink. Overigens er kende hij dat indien GS het streekplan wijzigen en zo het outletcentrum mogelijk maken, de raad van Terneuzen niets meer heeft in te brengen. Stappen Wethouder K. van der Hoofd (ruimtelijke ordening) was kort in zijn antwoord. „Wij zullen stappen ondernemen richting Gedeputeerde Staten", beloof de hij. Burgemeester R. Barbé voegde daaraan toe: „We nemen aan dat GS het Streekplan Zee land kennen, maar we zullen het nogmaals onder de aandacht brengen." Afgelopen dinsdag gingen de commissies VROM en Midden- en Kleinbedrijf van de gemeen te Sas van Gent unaniem akkoord met het ontwerp- raadsvoorstel voor het outlet centrum. Daarin acht het colle ge van B en W op basis van de vijf uitgebrachte rapporten (over de stedebouwkundige rea liseerbaarheid, de economische effecten, de juridische handha ving, de milieutechnische as pecten en de verkeerseffecten van het centrum) de vestiging van het outletcentrum 'haal baar' en 'wenselijk'. Op korte termijn wordt de bestemmings planprocedure gestart en stelt de gemeenteraad een samen werkingsovereenkomst op met projectontwikkelaar Innovast Investments. De Axelse Kreek is als eerste aan de beurt in het programma van natuurhcrstelprojccten ter compensatie van de verdieping van de Westerschelde foto Charles Strijd door Lilian Dominicus AXEL - Komend najaar wordt begonnen met de eerste na tuurcompensatieprojecten voor de verdieping van de Westerschelde. Drie concrete natuurherstelprojecten staan op het programma: Vlaamse Kreek, Otheense Kreek en Ax else Kreek. De Stuurgroep Na tuurherstel Westerschelde heeft hiervoor 332.705,- be schikbaar gesteld. „Dit is slechts de eerste aanzet van de compensatiegebieden voor de Westerschelde. Er is in totaal 46 miljoen beschikbaar gesteld, dus er is nog een grote hoeveelheid geld in de pot voor andere natuurherstelprojec ten", zegt K. van der Hoeven van Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Zeeland. Op dit moment treffen DLG en het waterschap Zeeuws- Vlaanderen in de betreffende gebieden de voorbereidingen voor de herinrichting. „Aan de zuidoever van de Axelse Kreek wordt een drainagesloot voor de landbouwers aangelegd. De sloot aan de noordzijde, de kant van het natuurgebied, krijgt een flauwe, natuurlijk ogende oever", zegt M. Bras- pennincx van DLG over de plannen. „In de Otheense Kreek zal de oeverzone van het Eiland van de Meyer een grilli ger karakter krijgen. De steile oever aan de kant van de kreek zal deels worden verflauwd, terwijl op het eiland zelf hoog teverschillen en open ruimtes woi'den gecreëerd. De slenk kan verder worden verdiept, zodat de natte natuur kan worden versterkt. Daarnaast wordt ze aan weerszijden ver schraald, dat wil zeggen dat de voedselrijke toplaag wordt weggehaald. Daardoor krij gen zeldzamere grassoorten de kans om te groeien." Vlaamse Kreek Het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen is verantwoorde lijk voor het herstel van de na tuurwaarden van de Vlaamse Kreek. Y. van Scheppingen van het waterschap: „De oor- spronkelij ke laag van de kreek bestaat uit zand. In de loop dei- tijden echter slibt de bodem dicht met een voedselrijke laag, waar vooral algen van profiteren. Daardoor wordt het water langzaam maar ze ker troebel. Vanwege die algengroei bestaat de vispopu- latie in de kreek voor bijna tachtig procent uit brasems. We gaan nu actief brasems verwijderen om weer andere vissoorten te introduceren. Met het uitzetten van een roof vis als de snoek of de snoek baars denken we het natuur lijk evenwicht in de kreek weer te kunnen bewaren." De werkzaamheden aan de Axelse Kreek zullen deze zo mer nog worden voltooid. DLG verwacht in april vol gend jaar klaar te zijn met het herstel van de Otheense Kreek en het Eiland van de Meyer, om vervolgens het beheer over te kunnen dragen aan Staatsbos beheer. De voorbereidingen aan de Vlaamse Kreek begin nen pas eind van het najaar en zijn naar verwachting begin volgend jaar gereed. Politie-inval in omkatloods KAPELLE - Bij een huiszoeking in een loods in de gemeente Kapelle heeft de politie donderdag een gestolen auto aange troffen en twee autowrakken waar de chassisnummers uitge slepen waren. Dat was aanleiding om in totaal acht voertuigen, een boot en enkele auto-onderdelen in beslag te nemen. De huiszoeking vond plaats omdat de politie vermoedde dat in de loods gesto len auto's werden omgekat. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Winkeliers Cadzand vragen begrip OOSTBURG - Ondernemers uit Cadzand zouden graag zien dat B en W van Oostburg soepel omspringen met het uitstal- lingsbeleid in Cadzand-Bad. Volgens de plaatselijke drogist J. Verstraten, die donderdagavond namens de ondernemers gebruik maakte van het inspreekrecht bij de commissie pla nologie, moet het college rekening houden met de onderne mers die 's winters weinig klanten krijgen.Oostburg wil het kris-kras neerzetten van reclamemateriaal, kramen, terras sen en containers door het invoeren van een uitstallingsver gunning reguleren. De uitstallingen vormen vaak obstakels voor voetgangers. Verstraten:„Wij hebben er begrip voor dat de gemeente een vrije doorgang op de stoep wil hebben, maar wij willen wel goede zaken blijven doen." Man verwondt politieman HEINKENSZAND - De politie heeft woensdag een 41-jarige inwoner van de gemeente Borsele aangehouden, die maan dagavond een ambtenaar van de gemeente Borsele had be dreigd. Bij de aanhouding verzette de man zich zo hevig dat een politieman gewond raakte. Nadat versterking kwam op dagen, kon de politie de man toch in de boeien staan. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld en zal vandaag (vrij dag) worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. Milieucontract getekend MIDDELBURG - Bijna dertig partijen hebben donderdag hun handtekening gezet onder de bestuursovereenkomst 'Sa menwerking milieuhandhaving'. Volgens milieugedeputeer de A J. G. Poppelaars (CDA, milieu) moet de overeenkomst 'tot verbetering van de milieukwaliteit leiden'. Provincie, Zeeuwse gemeenten, openbaar ministerie, politie, water schappen en de rijksoverheid hebben afgesproken milieutoe zicht en -handhaving op elkaar af te stemmen. De partijen gaan deskundigheid uitwisselen en de verschillende beleids maatregelen op elkaar afstemmen. „In de overeenkomst ligt besloten dat de partijen zich zullen houden aan gemaakte afspraken en elkaar zullen aanspreken op het niet nakomen van afspraken", aldus Poppelaars. GGD stelt koop röntgenbus uit GOES - De GGD Zeeland wacht nog een paar maanden met de aanschaf van een nieuwe bus met röntgenapparatuur. Het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst wil eerst exact weten hoe de nieuwe bus wordt ingezet en of die dus echt noodzakelijk is. Het dagelijks bestuur had de bus nu al willen kopen. Een nieuwe bus gaat tien j aar mee en kost tachtigduizend gul den per jaar. De GGD heeft daar het geld voor. De oude bus is al afgeschreven en er is ongeveer een miljoen gulden voor de nieuwe gespaard. De gezondheidsdienst gebruikt de röntgen bus drie dagen in de week om tuberculose op te sporen. Huis artsen sturen patiënten van wie ze vermoeden dat ze tubercu lose hebben naar de bus. Verder wordt de bus vaak gebruikt bij de gevangenis in Mid delburg en de Zeeuwse asielzoekerscentra. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen gaat voor de tweede maal op zoek naar een nieuwe dijkgraaf. Donderdag besloot de algemene vergadering van het schap een nieuwe sollicitatieprocedure uit te schrijven, advertenties te plaatsen in diverse bladen en te vens de mogelijkheid te bieden om geschikte kandidaten door derden aan te laten dragen. Een meerderheid van de hoofd ingelanden zag niets in het in zetten van een zogenaamd headhuntersbureau, zoals de West-Zeeuws-Vlaamse hoofd ingeland A van Hanegem had voorgesteld. Slechts zeven be stuursleden steunden dit idee. Van Hanegem zei zich te hebben geërgerd aan de wijze waarop de opvolging van dijkgraaf H. Eversdijk tot op heden is ge voerd. „De hele procedure is zeer onzorgvuldig geweest. De wijze waarop gehandeld is heeft weinig vertrouwen gewekt. Ik vind dat we als nieuw schap een slechte start hebben gemaakt en zou graag zien dat een gespecia liseerd bureau wordt ingehuurd om deze kwestie af te hande len." Lieve duit Weliswaar stond Van Hanegem niet alleen, maar Eversdijk zag niets in die aanpak. „Inhuren van zo'n bureau kost een lieve duit en biedt geen garanties voor succes omdat er geen bu reau te vinden is met speciale expertise op waterschapsge- bied. Bovendien is het voor dit soort functies niet gebruikelijk dat er met bureaus gewerkt wordt", voerde Eversdijk aan. De algemene vergadering restte dan nog drie keuzemogelijkhe den: of toch een voordracht for muleren uit de laatste vijf, zes kandidaten; of zelf op zoek gaan naar kandidaten en deze zelf* wagen, óf simpelweg een nieu we sollicitatieronde uitschrij ven, de markt opgaan, breder adventeren en ook derden de mogelijkheid bieden om ge schikte kandidaten aan te dra gen. In het laatste geval zou de vei*trouwenscommissie kunnen blijven zitten om de nieuwe kandidaten te beoordelen. Opvallend was dat verschillen de West-Zeeuws-Vlaamse hoofdingelanden in eerste in stantie niets voelden voor een nieuwe procedure. Hoofdinge land J. Provoost: „Het feit dat een paar kandidaten zich heb ben teruggetrokken hoeft toch niet te betekenen dat we op nieuw moeten beginnen. We be wijzen onze ingezetenen hier mee een slechte dienst. Ik betreur het dan ook zeer dat de nieuwe vetrouwenscommissie de voordacht van de oude com missie niet heeft overgenomen." Tweede keus Door dit te stellen maakte Pro voost zich sterk voor de kandi datuur van de oud-dijkgraaf van Het Vrije van Sluis, C. Al- mekinders, die tot nu toe nog in de race was. Zijn collega J. de Rechter vond dat een keuze voor een nieuwe procedure inhield dat de 33 kandidaten die zich in eerste instantie hadden aange diend, getypeerd werden als tweede keus. Hij had daar moei te mee en wilde dat de eerste lichting nog eens voor een ge sprek zou worden uitgenodigd. Eversdijk wilde niet over kandi daten praten en ook niet over de redenen waarom deze zich te rugtrokken. Hij vond bovendien dat de hoofdingelanden niet de indruk moesten wekken alsof er tijdens deprocedure geheimzin nige dingen hebben plaatsge vonden. Uiteindelijk ging de al gemene vergadering akkoord met een nieuwe sollicitatieron de. Gevolg is dat het waterschap Zeeuws-Vlaanderen nog tot het najaar moet wachten op een nieuwe dijkgraaf. Saxofoonkwartet in Belfort Sluis SLUIS - In het Belfort te Sluis geeft het Cytherea Saxofoon kwartet zondag 27 juni een och tendconcert. Het kwartet is in 1993 ontstaan uit een studen ten-ensemble aan het Konink lijk Conservatorium in Den Haag. Het concert op zondagochtend kan het best worden omschre ven als 'onderhoudende klassie ke muziek', zegt Wim Millenaar, een van de saxofonisten van Cytherea. „Aan het eind zullen we ook jazz-achtige muziek ten gehore brengen." De vier saxo fonisten spelen werken van Do- menico Scarlatti, Gerard Am- meriaan, Joseph Jongen en Astor Piazzolla. Het concert be gint om 11.00 uur. Breda-Noord: Belcrumvveg 34 Telefoon 076-587 23 69 België (zondags open) Kalmtlwiit; Brasschaatse Steenweg 318 Telefoon 0032 36662272 (NI 17: naast "De Snuffel markt' weg Brasschaat/Essen REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoónhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Barend Pelgrim HULST - In de H. Willibrordusbasiliek in Hulst wordt vanavond het tweede concert gehouden van de serie Internationale Zomer- Orgelconcerten. In de schijnwerpers staan or ganist Rijn van Eijk en Alt-Mezzo Jakobijn Wallis. Het programma bestaat geheel uit wer ken die afkomstig zijn uit de Franse muziekli teratuur. Pianist en organist Rijn van Eijk is een veel ge vraagd continuospeler bij passie- en oratori umuitvoeringen. Verder is hij als clavecimbel- speler verbonden aan het Arion-ensemble in Den Haag en het Brabants Kamerorkest in Den Bosch. Ook heeft hij de leiding over het Ensem ble Rejouissante. Jakobijn Wallis is een veelge vraagd soliste in binnen- en buitenland, met een repertoire dat werken bevat uit de 16e tot en met de 20e eeuw. Ze volgde operacursussen aan het Mozarteum in Salzburg en haalde een finaleplaats in het operaconcours van Salz burg. Achtereenvolgens worden vanavond stukken gebracht van Louis Marchand, André Campra, Louis-Nicolas Clerambaut, CésarFranck, Ga briel Faure, Maurice Durufle en Jehan Alain. Het programma is een chronologische wande ling door de Franse muziekgeschiedenis. Het Zomer-Orgelconcert in de Hulster basiliek be gint om 20.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar aan de deur. op 27 juni van 10.00-17.00 uur 2000 m2 show van o.a. Oriental Garden, Fischer, Hartman, Royal Garden, Jan des Bouvrle, Mesch Teak, Grossfillex, Kettler, Herlag teak, Kettal, Sun Garden Het algemeen bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, voor het eerst in vergadering bijeen in het nieuwe waterschapshuis in Terneuzen. foto Charles Strijd medewerkers, de inzet van schoonmakers en nog wat ande re personele zaken aan de kaak te moeten stellen. Provoost had bovendien nog gwag van klach ten over het feit dat het dage lijks bestuur van het fusieschap - in tegenstelling tot de vorige schapsbesturen - te veel afstand zou hebben genomen van de in gezetenen en de problemen waarmee die worden gecon fronteerd. Dit was tegen het zere been van Eversdijk en gezwore ne J. Steijaert. Zij benadrukten dat enkele zaken wel zijn gede legeerd, maar dat de leden van het dagelijks bestuur nog wel degelijk voeling hebben met de achterban. Hoofdingeland F. K. Hamelink maakte zich grote zorgen over de financiële positie van het fu sieschap. Hij voorzag, als het schap geen nieuw beleid zou ontwikkelen, grote problemen in de toekomst. „Kijk ik naar het verschil tussen wat de tarie ven van het schap eigenlijk zou den moeten zijn (kostprijs tarief) en wat ze werkelijk zijn, dan zit daar een groot gat tus sen. Als de reserves over drie jaar op zijn, dan zijn we, als we niets doen, het duurste schap van Nederland", voerde hij aan. Gezworene E. Wijffels (financi en) gaf toe dat er een behoorlijk verschil ligt tussen het gevraag de en het eigenlijk noodzakelij ke tarief: „Dat betekent dat we ons in de nabije toekomst moe ten beraden over óf bezuinigin gen óf tariefsaanpassingen." Na deperikelen met de geluids installatie (die overigens bin nenkort wordt vervangen wordt door een definitieve installatie), de bespreking van de personele problemen, de opvolging van de dijkgraaf en de financiële situa tie, vergaderde het gezelschao onverstoorbaar verder over on derwerpen 'vreemd aan de orde van de dag', zoals een wapen voor het schap, de aanpassingen aan de havendijk bij Hulst, bermmaaisel en specie, het al die niet uitnodigen van oud-be stuurders voor feesten, de eva luatie van de verkiezingen, oe- vervallen en de alom aanwezige muskusrat. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Het voortbestaan van de West-Zeeuws-Vlaamse recreatiesector is in gevaar als er niet snel wordt ingegrepen. Dit vindt A Boomert, die na mens de Recron zitting heeft in de Oostburgse recreatiecom missie. Als het aan hem en de andere commissieleden ligt, wordt er liever vandaag dan morgen nog begonnen aan de praktische uitvoering van de Recreatievisie, die de sector een impuls moet geven. „In het buitenland werken ze al I veel langer met dergelijke visies voor toeristische gebieden. Er is daarom geen tijd te verliezen, want onze bedrijfstak is in ge- vaar. Toeristische leegloop komt steeds dichterbij", zei Boomert donderdagmiddag tijdens de bespreking van de Recreatievi- sie. Hij ziet in het bijzonder de ruimtelijke kwaliteitsuitbrei ding voor reguliere campings (niet méér, maar grotere stand plaatsen) dan ook graag verwe zenlijkt. Wethouder C. Bolijn (recreatie) moest de boel zei de haast rond de uitvoering best te begrijpen, „maar de raad van Oostburg moet de visie eerst nog goedkeuren. Zolang dat niet is gebeurd, kunnen we de plannen nog niet uitwerken want dan praten we voor onze beurt." Ook moet de raad een toetsings commissie benoemen, die zich met de uitvoering van de visie zal bezighouden en moet er een tijdspad voor de ruimtelijke or dening worden uitgezet. Bolijn benadrukte dat de Recreatievi sie slechts een globaal plan is, een 'brainstorm-sessie'. De ideeën die zijn aangedragen kunnen mogelijk niet allemaal worden uitgevoerd. Wat wél kan, zal worden beschreven in een plan van aanpak. Kritiek had de commissie op de afhan deling van de reacties. Diverse instanties zoals Agrarisch West-Zeeuwsch-Vlaanderen de Vecabo en natuurbescher mingsverenigingen hebben aanvullende suggesties gedaan. De visie werd daarop slechts mi nimaal aangepast. Bolijn ver duidelijkte: „Als later het plan van aanpak tot op detail wordt ingevuld, zullen de reacties ze ker zijn terug te vinden door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De eerste alge mene vergadering van het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen in het nieuwe waterschapshuis in Terneuzen verliep donderdag verre van vlekkeloos. De bijeen komst duurde niet alleen erg lang, maar was ook chaotisch. Daar kwam nog bij dat gewerkt moest worden met een geluids installatie die niet voldeed. Na afloop stelden verschillende hoofdingelanden (J. van Scha- ik, F. Hamelink en R Weemaes) zeer teleurgesteld te zijn in de wijze van vergaderen. „Als het zo moet, dan vraag ik volgende keer mijn vervanger om hier te zitten", sneerde Van Schaik. Dijkgraaf H. Eversdijk gaf toe dat hij de teugels bij de eerste al gemene vergadering in het nieu we onderkomen wat gevierd had. „Probleem was dat we geen commissievergaderingen heb ben gehad en dat daardoor veel onderwerpen die niet op de agenda stonden toch door de hoofdingelanden werden aan gekaart. Ja, en ik vind dat dit in deze vergadering maar moest kunnen." Neemt niet weg dat Eversdijk het vertikte om diep in te gaan op opmerkingen van hoofdinge land J. Provoost, die meende de woon-werkvergoeding voor email adres: Plus l00@Plusl00-Sprinter.com (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45