Vlaanderen schendt afspraken Politie zet zich schrap voor zomercriminaliteit Vele handen ontkurken en legen verdachte colaflesjes Ellende tientallen gehandicapten blijft onopgelost Hulp bijstandsmoeder aan eendjes beloond Rijk beknot bouw strandpaviljoens en turbines aan kust Zeeland verrast door afblazen milieustudie van grotere haven Antwerpen Winkeldief Politie pakt chequedief zeeuwse almanak Bruiloft PZC vrijdag 25 juni 1999 door Marcel Modde BURGII-HAAMSTEDE - De spontane actie van mevrouw J. Stoel uit Burgh-Haamstede voor een groepje verdwaalde jonge eendjes, heel't een stroom aan reacties opgeleverd. Van alle kanten is de Burghse, een bijstandsmoeder, geld aange boden om de gemaakte onkos ten te vergoeden. De eendenkuikens zijn woens dagavond opgehaald door de dierenambulance uit Middel- burg. Normaal moet voor die dienst 55 gulden worden be taald. Dat bedrag was voor Stoel geen belemmering om voor de onverwachte gasten onderdak en transport te rege len. Dat gebaar leidt nu tot tal van reacties van mensendie op hun beurt weer begaan zijn met het lot van de bijstandsmoeder. „Het begon al met die jongens van de dierenambulance zelf. Ze waren zo vertederd van die rondwaggelende dondertjes in mijn huis, dat ze hebben beslo ten ze zelf te houden en op te voeden." Mascotte De eendjes werden gisteren di rect ingezet als levende mas cotte van op de jaarlijkse pro motiedag van de ambulance. Het personeel weigerde aan vankelijk de vergoeding van Stoel aan te nemen, maar heb ben dat op haar aandringen 'ten bate van de vrijwilligers organisatie en de dierenbe scherming' toch gedaan. Een medewerker van de Stich ting Thuiszorg Walcheren heeft inmiddels aangeboden de Burghse opvangmoeder scha deloos te stellen. Een soortge lijk aanbod is gekomen van on der meer voorzitter M. Vis van de badmintonclub Delta '92 uit Middelburg en diens oudere plaatsgenoot G. Rijnten. „Je kunt iemand met een bij standsuitkering toch niet laten opdraaien voor haar goede da den. Eigenlijk had de gemeente daar gelijk op moeten insprin gen", vindt Vis. „Wanneer je de brandweer belt, rukken ze uit met een complete ladderwagen om een kat uit een boom te plukken. En dat is wél hele maal gratis. Misschien een sug gestie voor een volgende keer." Giften Stoel heeft besloten eventuele giften die nog worden aange boden aan te nemen en over te maken op de rekening van de dierenambulance. door Richard Hoving DOEL - De Vlaamse regering houdt geen grensoverschrij dend onderzoek naar de milieu gevolgen van de uitbreiding van de Antwerpse haven. Volgens de Zeeuwse gedeputeerde J. G.van Zwieten (VVD, ruimtelijke or dening) is dat tegen alle ge maakte afspraken in. ZMF-medewerker Th. Kramer wees Van Zwieten donderdag tijdens een vergadering van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) op de Vlaamse laksheid. In het onlangs vastge stelde strategisch plan voor de linker Scheldeoever staat niets over een zogenoemde milieu-ef fectrapportage (MER), aldus Kramer. Schriftelijk Van Zwieten reageerde verrast. De provincie Zeeland weet niet beter dan dat er een MER wordt gehouden. Begin dit jaar heeft het college van Gedeputeerde Staten dit nog eens schriftelijk bevestigd aan de leden van Sta tencommissie ruimtelijke orde ning. „Een grensoverschrijden de milieu effect rapportage (MER) volgt en geeft alle gele genheid om te reageren." Een gedegen onderzoek naar de milieugevolgen van de haven uitbreiding is volgens de pro vincie nodig omdat de nieuwe containerhavens raken tot aan de Vlaams-Zeeuwse grens. Afblazen Van Zwieten beloofde het afbla zen van de MER aan de orde te stellen tijdens het werkbezoek dat de Statencommissie ruimte, water en milieu binnenkort aan de Antwerpse haven brengt. Of tijdens dit bezoek ook vertegen woordigers van de Vlaamse overheid aanwezig zullen zijn, is nog niet bekend. Na afloop van de PPC-vergade- ring zei de gedeputeerde 'zeer verontrust' te zijn over de mede deling van Kramer. „Als de Vlaamse regering haar afspra ken niet nakomt, is dat op zijn zachts gezegd niet fraaiMocht Vlaanderen daadwerkelijk in gebreke blijven, dan is er vol gens Van Zwieten nog altijd de mogelijkheid om naar het Euro pese Hof te stappen. „Ik weet niet beter dan dat de Europese regels voorschrijven dat in een groot project zoals op de linker Scheldeoever plaats gaat vin den, een grensoverschrijdende MER moet worden gehouden." De woordvoerder van de Vlaamse minister van Openbare Werken S. Stevaert was gisteren niet voor commentaar bereik baar. B. Martens van de Vlaamse milieuorganisatie Bond voor Beter Leefmilieu bevestigt het verhaal van ZMF-mede werker Kramer desgevraagd. Volgens Martens heeft Zeeland zich door de Vlaamse regering aan het lijntje laten houden. „Er zijn al lerlei toezeggingen gedaan om mee te mogen praten, maar het proces is nu al zo ver gevorderd dat er nauwelijks nog iets kan worden veranderd door Zee land." Nabuurschap Martens zegt dat het Zeeuwse provinciebestuur 'zwaar pro test' moet aantekenen bij de Vlaamse regering. „Het optre den van de Vlaamse regering ge tuigt niet van goed nabuur schap." Zeeland heeft volgens hem alle belang bij een gedegen MER. „Als er iets misgaat in de Antwerpse haven, dan is de klap tot in Zeeland merkbaar." Het strategisch plan linker Scheldeoever bezegelt het lot van Doel. Het polderdorp moet binnen nu en twee jaar plaats maken voor het Deurganckdok. Ten noorden van het huidige Doel wordt ruimte gereserveerd voor een tweede containerdok, dat in de loop van de volgende eeuw wordt aangelegd. door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland maakt de borst alvast nat. Als het gaat zomeren steekt ook de criminaliteit fors de kop op. Het jaarverslag van het Zeeuwse korps maakt over de periode van mei tot en met au gustus '98 melding van een toe name van autodiefstallen met 75 procent. Het aantal gewelds misdrijven steeg met meer dan de helft, vernielingen met ruim een kwart. Er is in die periode kennelijk minder lust om een kraakje te zetten in een woning; het aantal inbraken daalde vo rige zomer met 30 procent. De politie wordt in de zomer maanden overstelpt met mel dingen van overlast. Ten op zichte van de overige maanden is er dan sprake van een toena me met 70 procent. Vorig jaar waren het er 6304. De meldin gen leggen een zware claim op de beschikbare politiemensen. Minder crimineel, maar wel strafbaar, is het illegaal kampe ren. De politie bekeurde in het vorige seizoen 261 personen. Vergeleken met de ruim 500 ille gale kampeerders die in 1997 op de bon gingen betekent dat een duidelijke afname. Moord Vorig jaar kreeg het Zeeuwse korps te maken met vijf gevallen van moord en doodslag. In vier zaken was het feit elders ge pleegd maar werd het slachtof fer in Zeeland gevonden. Er vonden 92 onderzoeken plaats rond zaken van verkrachting, aanranding en incest. De helft van de zaken werd opgelost. De politie Zeeland registreerde 28 gewapende overvallen en 92 ge vallen van beroving en straat roof. Het oplossingspercentage bedroeg 67 procent. Er werden vorig jaar 669 mishandelingen met letsel aan de politie gemeld. Van deze zaken werd ruim 40 procent opgehelderd. Woninginbraken komen steeds minder voor. Het waren er vorig jaar nog altijd ruim 1500, maar vergeleken met 19 9 6 is er sprake van een daling met 500. Er zijn in 1998 minder gevallen van drugscriminaliteit geconsta teerd. Bij 613 zaken werden 541 verdachten aangehouden. De politie Zeeland ontmantelde vorig jaar 59 hennepkwekerij en. Naast de intensieve aanpak in Terneuzen droeg ook de inter nationale samenwerking hier aan bij. Auto's In 1998 zijn in Zeeland 276 au to's gestolen. Dat waren er 41 minder dan het jaar daarvoor. Van de gestolen auto's zijn er 131 teruggevonden. Het aantal diefstallen uit auto's steeg van 1646 tot bijna 1800. Het aantal fietsdiefstallen nam af tot 2541. Het ophelderingspercentage bedroeg 5,3 procent. Het Zeeuwse korps reageerde in 1998 op bijna twee keer zoveel milieu-incidenten: ruim 4900. Het aantal processen-verbaal bij alcoholcontroles liep vorig jaar andermaal op, nu tot 1031. Er werden ruim 8300 bekeurin gen uitgeschreven vanwege ver keersgevaarlij ke gedragingen als rijden zonder licht, gevaar lijk inhalen of door rood licht rijden. Advertentie •Tarieven gelden voor dag en nacht, met uitzondering van de interlokale tarieven.Prijzen gelden per minuut inclusief BTW; u betaalt per gebelde seconde. Starttarief 10 cent inclusief BTW per gesprek. Volumekorting. Voor een telefonisch retourtj USA betaalt u bij Tele; maar 0,15 per minuut. Zonder extra abonnementskosten. Boven dien heeft u geen andei toestel of ander nummer nodii nu gratis 0800-1602 aan via internet. dan telefoneert of in uw bedrijf, uur spraakmakend door Claudia Sondervan KAPELLE - Drie ploegen van honderd mensen werken sinds de nacht van woensdag op donderdag bij The Gre enery in Kapelle aan het leegmaken van miljoenen retourflessen frisdrank van Coca Cola. Dat gebeurt op een tij delijke locatie van het Ylissingse ver werkingsbedrijf van afgekeurde le vensmiddelen Recyfeed. Coca Cola gaf het bedrijf deze week op dracht vijftig miljoen liter frisdrank te vernietigen die in België werd afge keurd voor de markt, omdat consumen ten daar ziekteverschijnselen vertoon den na consumptie. Het werk gaat zes dagen tot anderhalve week duren, verwacht directeur A van de Kreeke van Recyfeed. Hij vond de benodigde arbeidskrachten via uit zendbureaus in de regio. Woensdagmiddag kreeg Recyfeed toe stemming van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Sport om de flessen uit België naar Nederland te la ten komen. In Antwerpen werkte een andere vestiging van de Watco-groep, waar Recyfeed toe behoort, aan de ver werking van de frisdrank, maar kamp te daar met een tekort aan capaciteit. Voor de petflessen en de blikjes fris drank die het bedrijf in de fabriek in Vlissingen-Oost wil verwerken, wacht Van de Kreeke nog op vergunning van VROM. Hij verwacht die na het weekeinde te hebben. Dan gaan de vijftig werkne mers daar in 24-uursdienst aan de slag met het versnipperen van het blik en de kunststof. De frisdrank uit de verpakkingen wordt gebracht naar het zusterbedrijf van Recyfeed in de Watco-groep, Dapemo Rotterdam, waar het via de af valwaterzuivering wordt geloosd. De verpakkingsresten gaan naar de recy- clingindustrie. Het klokje rond werken ploegen in The Greenery, de fruit- en groenteveiling in Kapelle, aan het aanvoeren, ontkurken, leeggieten en afvoeren van Coca Cola-fles jes. foto's Lex de Meester door Roelf Reinders GOES - Voor de schrijnende si tuaties waarin 35 Zeeuwse ver standelijk gehandicapten ver keren, is niet direct een oplossing. Het spoedberaad donderdag met betrokken orga nisaties heeft de wachtlijst niet bekort. Slechts voor één gehan dicapte is een concreet resultaat behaald. Er is nog drie miljoen gulden nodig om de urgente ge vallen een plaats in een instel ling te bezorgen. Een gehandicapte man die al een half jaar bij het psychia trisch centrum Emergis in een isoleercel zit, gaat volgende week naar een instelling voor gehandicapten. Voor de overige urgente gevallen is nog geen op lossing. „Dat is erg beroerd voor de mensen die in de ellende zit ten", zegt I. Boonstra van de So ciaal-Pedagogische Dienst Zee land. „Het is de vraag of we die mensen op korte termijn iets kunnen bieden." Het Zeeuwse zorgkantoor (CZ-groep) heeft wel toegezegd de mogelijkheid na te gaan niet-besteed geld van persoons gebonden budgetten (PGB) te gebruiken om de wachtlijst te bestrijden. Risico Vorig jaar ging het om bijna een miljoen gulden aan PGB-geld dat niet is uitgegeven. Het zorg kantoor is voorzichtig om dit geld voor de wachtlijst te ge bruiken. Het wil niet opdraaien voor het risico dat hiermee ge paard zou gaan. Volgens woord voerder L. van Wallenburg kan het risico mogelijk worden ge dekt met geld uit de reserves van de Nederlandse zorgkantoren. In deze pot zit 42 miljoen gul den. Ook de provincie gaat be kijken of zij bij de dekking van het risico een rol kan spelen. Tijdens het overleg is verder af gesproken dat de instellingen voor gehandicapten en Emergis naar een oplossing gaan zoeken voor de gehandicapten die al wel in een instelling zitten, maar ergens anders naar toe vdllen. Het betreft 25 mensen die al lang op een wachtlijst met hoge urgentie staan. Zij komen steeds niet aan de beurt, omdat echte crïsisgevallen voorrang hebben. Begrotingsrestjes Op het overleg werd bekend ge maakt dat Zeeland een kleine 160.000 gulden krijgt van de 6,3 miljoen die het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport uit begrotingsrestjes uit trekt voor verstandelijk gehan dicapten. Dit betekent volgens gehandicaptenconsulente J. Koens van de koepel van patiën tenorganisaties Het Klaverblad hulp voor 'krap aan' twee men sen van de lijst. Een gehandi capte in een instelling kost zo'n 85.000 gulden. Dat betekent dat drie miljoen gulden nodig is om alleen al de urgente 35 gevallen te helpen. In totaal staan ruim honderdveertig Zeeuwse ge handicapten op de wachtlijst. Directeur P. Boschman van de Federatie van Ouderverenigin gen, die de bijeenkomst voorzat, zegt dat een oplossing voor alle probleemgevallen onmogelijk was.In mei van dit jaar nog maakte de Zeeuwse welzijns- en zorginstelling Scoop bekend dat de Zeeuwse instellingen voor verstandelijk gehandicap ten elkaar beconcurreren en nauwelijks samenwerken. HULST - In een winkel aan het Stationsplein in Hulst is don derdag een 73-jarige man uit Zwijndrecht aangehouden, die voor 50 gulden aan tuinzaad had gestolen. Hij moest een boe te van 240 gulden betalen. door Richard Hoving MIDDELBURG - De Zeeuwse kust vereist maatwerk. Het nieuwe rijksbeleid voor kustbe- bouwing kan niet zonder meer worden toegepast op Zeeland, vindt gedeputeerde J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke or dening). Het nieuwe beleid voor kustbe- bouwing staat in hoofdlijnen op papier. Het Rijk kiest voor te rughoudendheid, zonder alle bebouwing uit de kustzone te weren. De provincie Zeeland kan volgens Van Zwdeten in gro te lijnen met het voorgestelde beleid instemmen, 'zij het dat in de Zeeuwse situatie enige nuan cering en maatwerk voor speci fieke zaken nodig worden ge acht'. In een advies dat binnenkort naar de minister gaat, dringt de provincie aan op permanente standplaatsen voor strandpa viljoens. Het Rijk staat dat al leen toe voor paviljoens die in de directe omgeving van een kern liggen. „Vanuit een oogpunt van veiligheid vormen strandpavil joens eigenlijk nauwelijks een probleem. Het is dan ook moei lijk uit te leggen waarom het ene strandpaviljoen wel kan blijven en een ander elk seizoen weg moet", aldus de provincie. Permanente strandpaviljoens dragen bij aan de kwaliteit van het 'toeristisch product' en spe len een rol bij 'seizoensverlen ging'. De provincie noemt het denkbaar dat nieuwe paviljoens niet mogen verrijzen op kwets bare plaatsen, bijvoorbeeld een natuurgebied. Zeewering Zeeland vraagt ook om meer mogelijkheden voor windmo lens in de directe omgeving van zeeweringen. Gedeputeerde Van Zwieten zei donderdag in een toelichting dat het van de gekke is dat de aantrekkelijkste plaatsen voor windturbines niet kunnen worden gebruiktRij ks- waterstaat wil de directe omge ving van zeewering vrij houden van bebouwing voor eventuele dijkverzwaringen. Volgens Van Zwieten staat dit de ontwikke ling van windmolens echter niet in de weg. „De levensduur van windmolens is beperkt." GOES - De politie heeft een 31- jarige inwoner van de gemeente Noord-Beveland aangehouden. De man, die vandaag wordt voorgeleid aan de officier van justitie, wordt verdacht van diefstallen uit woningen op Noord-Beveland in 1996. Hij kon worden aangehouden na dat hij gestolen cheques had verzilverd. Het kon niet op. Twee brui loften in anderhalve week, één in Vlissingen en één in Domburg. Simone en Hugo waren uitgenodigd en knoopten de data in de oren. En alles ging goed. Keurig opgedoft in passende outfit, kxvamen ze aan bij de Vlis- singse feestzaal voor bruiloft nummer één. Het feesthu- meur Sloeg echter al snel om in een zekere paniek. Er was slechts een handjevol men sen. En dat was bezig de feestzaal aan kant te doen. Van een bruiloft wisten ze niets. Gisteren ja, toen was er wel een trouwerij. Om op relationeel gebied te redden wat er te redden viel, reden ze snel naar het huis van het kersverse paar. Tja, niet thuis. Natuurlijk niet want op huwelijksreis. Hugo en Simone zetten het meegebracht plantje in de tuin en mikten de gesloten couvert in de brievenbus, in clusief een excuusbriefje. Dat werd volgende dag al ge vonden. Het Vlissingse stel was wel wat verbaasd: „Hé, een cadeau, een iveek voor ons huwelijk?" In Domburg was er ook ver bazing. Het kersverse bruids paar vroeg zich af waarom Simone en Hugo niet op de bruiloft waren geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43