Slachtplan kippen van de baan Brinkhorst valt voor biologisch boeren Hermans trekt zijn beurs voor de wetenschap Ary tijdelijk onder dak Netelenbos zet vaart achter vrijgeven van gehele taximarkt Rente blijft stijgen binnenland Vrees voor misbruik Alleen VVD stemt tegen Fernhout als Ombudsman Consortium biedt zweeftreinbaan aan vrijdag 25 juni 1999 van onze redactie binnenland ZEIST - De massale slacht van twee miljoen leghennen is van de baan. De organisatie van pluimveehouders (NOP) is bang dat kwaadwillenden ervan pro fiteren als er een opkooprege- zou komen. Om dit te voor komen zou wetgeving nodig zijn. Dat duurt echter te lang. De NOP wilde op korte termijn twee miljoen kippen te kopen voor een gulden per stuk. Ze zouden worden geslacht en daarna worden verwerkt tot veevoer. Slachten als soepkip pen heeft geen zin, omdat de verkoop van kippenvlees dra matisch is gedaald sinds de di oxineaffaire. Onduidelijk was overigens wie de kosten zou be talen. De slacht kwam in beeld omdat de hokken van veel kip penhouders door de dioxinecri sis overvol zitten. Nu blijven de leghennen dus langer in leven. Ze zullen pas de komende maanden worden ge slacht, zoals anders ook was ge beurd. Het gevolg is dat de hok ken overvol blijven en dat de markt nog slechter wordt. De sector vreest dat bedrijven hier door over de kop gaan. NOP wil de overheid de pluimvee houders te hulp schiet. Vet De Inspectie Milieuhygiëne on derzoekt welke mogelijkheden Nederlandse bedrijven hebben om vet te vermengen met ge vaarlijke afvalstoffen. Het gaat om zo'n tachtig bedrijven die vet inzamelen of verwerken. Minister Pronk (VROM) wil we ten welke risico's er zijn dat 'wegmengen' voorkomt. Hierbij worden gevaarlijke afvalstoffen gemengd met dierlijke en plant aardige vetten, die als grondstof worden gebruikt voor veevoer. Malafide smelters verdunnen hun producten met gevaarlijke Mauritshuis kan Rembrandt na gift kopen DEN HAAG - Het Mauritshuis in Den Haag heeft de financie ring voor 'Portret van een oude man' van Rembrandt rond. De Grote Sponsor Loterij draagt in totaal 8,3 miljoen gul den bijDaarmee hoeft het Mau ritshuis niet meer op zoek naar de laatste miljoenen van het 32 miljoen gulden kostende doek. Het bedrag van 8,3 miljoen is in clusief een structurele bijdrage van de loterij van ruim 2 mil joen. De Sponsor Loterij houdt dit jaar nog een extra trekking voor de aankoop van de Rem brandt. ANP Twaalf jaar voor roofovervallen met klauwhamer DORDRECHT - Een 26-jarige man uit Dordrecht is gisteren veroordeeld tot twaalf jaar cel voor het plegen van zes berovin gen op oudere vrouwen. Tegen de man was achttien jaar geëist, maar de rechtbank in Dordrecht achtte twee berovingen, waar van één met dodelijke afloop niet bewezen. Bij de misdrijven in 1998 maak te de dader vaak gebruik van een klauwhamer. In alle geval len werden de slachtoffers van achteren benaderd en met een j klauwhamer of een ander voor werp op het achterhoofd gesla- 1 gen. De berovingen hadden plaats op straat. De slachtoffers liepen licht tot zwaar, soms blijvend, hersenletsel op. Een tweede verdachte werd tot vijftien i maanden cel veroordeeld. Hij 1 verzilverde cheques van de slachtoffers. ANP Groningen moet museum redden GRONINGEN - Het Groninger Museum is zo goed als bankroet. Er is een schuld van 2,8 miljoen gulden, waarvoor terstond een oplossing moet worden gevon den. Ook kampt het museum met een structureel begrotingstekort van zeven tot acht ton per jaar. De gemeente Groningen heeft het museum nu onder curatele gesteld. De gemeente leent het museum tot 1 januari 2000 een bedrag I van maximaal 2,4 miljoen gul den. Het museum krijgt tot die i datum de tijd om een plan op te stellen voor een sluitende meer- I jarenbegroting. GPD stoffen net zo lang tot de con centratie gif onder de wettelijke norm komt. In een rapport van de Europese Commissie staat dat Brussel de controle op Ne derlandse vetbedrijven onvol doende vindt. ANP Roelof Fernhout door Koos van Wees DEN HAAG - De Nijmeegse hoogleraar migratierecht Roe lof Fernhout is gisteren door de Tweede Kamer gekozen tot Nationale Ombudsman. Al leen de VVD-fractie stemde voor de enig overgebleven an dere kandidaat, de Rotter damse gemeentelijke ombuds man Van Kinderen. WD-fractieleider Dijkstal wilde geen toelichting geven op het stemgedrag van zijn fractie. „De stemming was ge heim", zó hield hij vol. Een woordvoerder van zijn partij deelde echter mee dat de WD- fraetie eerder ook al Van Kin deren hoger had geplaatst op het eigen voorkeurslijstje dan Fernhout. „Wij vinden Van Kinderen gewoon beter." Van Kinderen kreeg uiteindelijk 34 stemmen, tegen de 97 van Fernhout. Voordrachtlijst Over de benoeming van de Na tionale Ombudsman ontstond vorige week nogal wat rumoer. Oud-minister van Justitie Sorgdrager stond als eerste op de voordrachtslijst, die zowel een comité van aanbeveling als een Kamercommissie had opgesteld. Daartegen maak ten met name de oppositiepar tijen bezwaar. Sorgdrager zou als Ombuds man te vaak worden gecon fronteerd met klachten over beleid dat ze zelf als minister had gevoerd. De oud-minister besloot zich daarop terug te trekken. GPD DORDRECHT - Het standbeeld van de Dordtse beeldhouwer en schilder Ary Scheffer staat in een tijdelijke huiskamer. 'Op bezoek bij Ary' is het werk van de Japanse kunstenaar Tazro Niscino. Hij voorzag het beeld van een huis. Ary Scheffer staat sinds 1862 op een sokkel in de binnenstad van Dordrecht. De huiskamer blijft nog open voor publiek tot en met 2 juli. foto Robert Vos/AN P van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Brinkhorst (Landbouw) werkt aan een subsidierege ling voor biologisch boeren. In septem ber of oktober wil hij met de Tweede Ka mer een nieuwe regeling bespreken. „De ontwikkeling van biologische landbouw is een van mijn redenen geweest om mi nister te worden", zo gaf Brinkhorst gis teren het belang aan. Nederland heeft nog relatief weinig bio logische boeren. De nieuwe minister had donderdagmorgen bij een bezoek aan varkenshouders ontdekt dat slechts een promille van de varkensboeren op biolo gische wijze werkt. „U kunt van mij dus krachtige uitspraken hierover verwach ten bij het varkensdebat volgende week." Brinkhorst deelde de kritiek van de Tweede Kamer op de laatste stimule ringsregeling voor biologische boeren. De regeling sloot twee maanden geleden en bleek in enkele uren tientallen malen overvraagd. Brinkhorst voelde er niets voor om zomaar een paar miljoen te ge ven aan afgewezen aanvragers. „We wil len een eerlijke effectieve regeling. Geen tombola." Dat een voormalige overheidsdienst in Flevoland de helft van de subsidie ont ving, stoorde ook Brinkhorst. Temeer omdat een Landbouw-ambtenaar in het bestuur van dit bedrijf zit. De minister onderzoekt inmiddels de rol van deze ambtenaar. Hij heeft zelfs alle bijbanen van zijn ambtenaren opgevraagd. „Voorshands ziet het er goed uit", aldus Brinkhorst. „Overigens is het ministerie de laatste weken in een sfeer gekomen dat er van alles mis is. Dat is ten onrech te." Brinkhorst is het oneens met een pleidooi van PvdA en RPF om de BTW op niet- biologische producten te verhogen. Ook gaf hij geen steun aan een voorstel van WD om supermarkten te subsidiëren om biologische producten te verkopen. Meer voordeel verwacht de minister van de nieuwe aftrekpost voor duurzame on dernemers. ANP Een impressie van de zweeftrein. foto ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een consortium van ABN Amro, Ballast Nedam, HBG en Siemens Nederland wil een magneetzweefbaan aanleg gen die de Randstad ontsluit en ook een aparte lijn naar Gronin gen bouwen. Het grootste deel van de kosten, 21 miljard, wil len de bedrijven zelf op tafel leg gen. De overheid zal in eerste instantie naar schatting maxi maal ruim 2,5 miljard moeten bijleggen, zo bleek tijdens een presentatie in Den Haag. Verder wordt van de overheid verwacht dat ze bijspringt als de exploitatie niet rond komt. Vooral de Zuiderzeelijn naar Groningen moet volgens de on dernemingen gesubsidieerd worden. Ter vergelijking: de aanleg van de Zuiderzeelijn voor gewone treinen kost vol gens het Centraal Plan Bureau 3 miljard. De Randstadlijn zou kostendekkend zijn. De ini tiatiefnemers denken dagelijks op beide lijnen 160.000 passa giers te vervoeren. De Transrapid moet Amster dam, Schiphol, Den Haag, Rot terdam en Utrecht verbinden. Met tien tot twaalf stations zal de reis 49 minuten duren. De Zuiderzeelijn krijgt acht sta tions en die reis duurt nog geen uur. De trein kan een snelheid van vijfhonderd kilometer per uur bereiken. Volgens de vier bedrijven, samengevoegd in het consortium Platform Transra pid Nederland, kan de zweef trein er in 2010 zijn. Volgens het platform is de zweeftrein in ene- riegebruik goedkoper dan be staande alternatieven. De prijs voor ëen kaartje wordt 0,44 per kilometer. „Dat is net zoveel als de Nederlandse Spoorwegen rekenen, alleen doen wij het zonder subsidie", aldus P. van Gend van Siemens. Er moeten stations in binnen steden en buiten de stad komen. Bij stations buiten de stad kun nen forenzen hun auto parke ren. De baan waar de zweeftrein over rijdt, komt op zestig pro cent van het traject 'een meter boven het maaiveld uit'. Op de overige veertig procent is spra ke van verhogingen. Het con sortium ziet mogelijkheden om de baan door de steden heen te leggen 'zonder dat er al teveel gesloopt hoeft te worden Directeur-generaal personen vervoer Dieris van het ministe rie van Verkeer reageerde giste ren gematigd enthousiast. ANP door Guus Mater DEN HAAG - Minister Her mans van Onderwijs wil het we tenschappelijk onderzoek in Nederland vernieuwen. Dat is nodig om de samenleving en economie te blijven voeden met nieuwe inzichten. Voor de im puls investeren de minister, de universiteiten en de onder zoeksorganisatie NWO een be drag van jaarlijks 75 miljoen gulden. Dat staat in de nota 'Wie oog sten wil, moet zaaien', die Her mans gisteren in Den Haag pre senteerde. Universiteiten en NWO moeten ieder 25 miljoen gulden bijdragen. Dat gaat ten koste van het bedrag dat was bestemd voor de zogeheten top onderzoekscholen. Hermans vindt dat er meer behoefte is aan vernieuwing dan aan verhoging van de kwaliteit via de topscho- len. In de vier jaar lopende on derzoeksprogramma's die NWO van het geld opstelt, krijgen de alfa- en gammawetenschappen een extra accent. Op termijn wil Hermans de im puls verdubbelen. „We streven naar 100 a 150 miljoen", zei hij. Thijssen wint Gouden Strop AMSTERDAM - „Ik bedank de jury die het goede heeft geno mineerd en niet het gemiddelde. Door streng te selecteren brengt zij niet het genre in gevaar, maar stimuleert daarente gen." Dit zei misdaadauteur Felix Thijssen gistermiddag na dat hij voor zijn thriller 'Cleopatra' de Bruna Gouden Strop, de prijs voor het beste Nederlandstalige spannende boek ter waarde van 25.000 gulden, in ontvangst had genomen. Thijssen verwees in zijn dankwoord naar de commotie die ontstond toen in mei de nominaties voor de thrillerprijs wer den bekendgemaakt. Daarbij zei juryvoorzitter Bert Vuijsje dat de kwaliteit van de inzendingen bepaald niet indrukwek kend was. GPD zie ook pagina 13 Nederland aast op Airbus-kantoor DEN HAAG - Nederland maakt kans op het binnenhalen van het administratieve hoofdkantoor van Airbus, een van de grootste vliegtuigbouwers ter wereld. Airbus is momenteel nog een samenwerkingsverband van de vliegtuigfabrieken van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Er wordt gewerkt aan omvorming tot een 'gewone' vennootschap, genoteerd aan de beurs. Voor het hoofdkantoor kiest Airbus mogelijk een onafhanke lijk land, aldus minister Jorritsma van Economische Zaken gisteren in de Tweede Kamer. Ze waarschuwde dat er nog niets is besloten. ANP Dierenopvang nog onvoldoende DEN HAAG - De opvang van inbeslaggenomen dieren op de luchthaven Schiphol verloopt nog steeds niet goed. Maanden na het verhakselen van vierhonderd eekhoorns, is de Tweede Kamer nog niet tevreden over maatregelen door de staatsse cretaris Faber (Landbouw). De Kamerleden stelden gisteren dat de eekhoorns slechts het topje van de ijsberg waren. Zieke of bedreigde dieren of dier- producten worden zelden teruggestuurd naar het land van herkomst. Bijna alle dieren worden verkocht, gedood of bij dierentuinen ondergebracht. De Kamer keerde zich tegen verkoop. Probleem is dat het overleg over een quarantaineop- vang nog gaande is. Faber wil de rekening hiervan bij de ver voerders en Schiphol leggen. ANP/GPD Stille tocht na moord Zwijndrecht ZWIJNDRECHT - Honderden volwassenen en kinderen heb ben gisteren in een stil protest bloemen gelegd in de Merel straat in Zwijndrecht. Eerder deze week werd daar de 2 9-j ari- ge Kezban Vural voor de ogen van haar kinderen door haar ex-man doodgeschoten. De oproep kwam van een groep vriendinnen van het slachtof fer. Zij wilden de indruk wegnemen dat het incident cultuur- bepaald zou zijn. Volgens hen was dit het zoveelste voorbeeld van zinloos geweld. Dit keer vond het zijn bron in een om gangsregeling, die volgens de vader niet deugde. ANP Brandweer breekt met Epe VAASSEN - De breuk tussen het vrijwillige brandweerkorps in Vaassen en de gemeente Epe, waar Vaassen bij hoort, is de finitief. De 22 brandweerlieden willen per 1 juli ontslag. De aangekondigde juridische procedures zijn gisteren ingetrok ken, omdat de brandweer niets meer te maken wil hebben met burgemeester Eland of brandweercommandant Groote. Dat heeft de Vaassense postcommandant Van der Haar giste ren meegedeeld. Het korps ging vorige week donderdag in staking omdat de gemeente eiste dat tijdens de bruiloft van één van de brandweerlieden minimaal zes mensen zouden achterblijven in Vaassen. Vervangers zouden door de spuit gasten betaald moeten worden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer wil haast ma ken met de liberalisering van de taxibranche. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt de nieuwe taxiwet, maar wil die op onderdelen bijschaven. Dat bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer. En kele honderden meters verderop diende een kort geding van taxi chauffeurs tegen Netelenbos. De veiwachte invasie van taxi chauffeurs bleef uit. De ME en bereden politie waren paraat, omdat eerder overleg over de taxiwet in een vechtpartij ont aardde. De chauffeurs eisen dat het wetsvoorstel wordt ingetrok ken. Hun advocaat P. de Vos pleitte voor experimenten in sa menwerking met de branche in plaats van het invoeren van een wet. Hij wees erop dat liberali sering in andere landen op een fiasco is uitgelopen. De uit spraak is 9 juli. In de Kamer uitten vooral de op positiepartijen CDA Groen- Links en de SP bedenkingen bij de wet, die het voor iedereen mogelijk maakt taxiritten te verzorgen. Het standaardtarie- vensysteem gaat op de schop. Over vier jaar moet dat uitmon den in volledig vrije tarieven. De meeste fracties vrezen dat er wildgroei van taxibedrijfjes ontstaat. Ze vragen zich af of het toch niet beter is een maxi mum vast te stellen. Ook het overboord zetten van de 24- uurs bereikbaarheid roept weerstand op. De partijen zijn bang dat taxichauffeurs alleen in de lucratieve avonduren en weekeinden gaan rijden, waar door de dienstverlening op an dere tijdstippen instort. Nete lenbos ziet niets in handhaving van de 24-uurs eis, maar zegde toe dat die kan worden hersteld als het aanbod ernstig te wensen overlaat. Netelenbos wil wel tegemoetko men aan de wens van de Kamer om de Nederlandse mededin gingsautoriteit, de positie van taxi's op Schiphol te laten on derzoeken. Taxichauffeurs op de luchthaven houden in het voorstel hun beschermde status. ANP Dat zou overeenkomen met de wensen van de NWO en de ver eniging van universiteiten VS- NU, die de koersverlegging van de minister steunen maar het huidige budget wat krap vin den. De VSNU noemt de plan van Hermans 'het begin van een trendbreuk' omdat voor het eerst weer in onderzoek wordt geinvesteerd. Volgens het plan van Hermans moeten jonge en vrouwelijke wetenschappers een beter carri èreperspectief krijgen. Een wat Hermans noemt 'uitdagend' personeelsbeleid moet ertoe lei den dat creativiteit en jong ta lent meer kansen krijgen. Vernieuwend onderzoek verlegt volgens de minister de grenzen van de wetenschap. Hij heeft de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen (KNAW) hierom gevraagd een procedure voor ethische vraag stukken te ontwikkelen. Nederland investeert per jaar bijna 15 miljard gulden in we tenschappelijk onderzoek, re- centueel minder dan andere Noord-West-Europese landen, de Verenigde Staten en Japan. ANP door Alex Bogers DEN HAAG - De rente op de ka pitaalmarkt foopt flink op. Gis teren steeg de rente op langlo pende leningen voor de vijfde opeenvolgende dag. In de afge lopen twee weken steeg de ver goeding voor staatsleningen met een looptijd van vijf tot acht jaar met 0,3 procent tot 4,25 procent. De kapitaalmarktrente stijgt door de vrees dat de centrale bank in de Verenigde Staten (FED) haar rentetarieven de ko mende tijd zal verhogen. Alan Greenspan, de voorzitter van de FED, heeft vorige week al laten doorschemeren dat de markt re kening moet houden met een stijging. Hij wil daarmee infla tiegevaar beteugelen nu de Amerikaanse economie sterk blijft groeien. Met een hogere rente wordt geld lenen voor in vesteringen of consumptie min der aantrekkelijk. Vorige week haalden handela ren en beleggers nog opgelucht adem. Zij dachten dat het slechts om een verhoging zou gaan van maximaal 0,25 pro cent. Dat sentiment is nu omge slagen. Pessimisten beheersen de markt door de stellen dat Greenspan en consorten best eens met een reeks verhogingen kan komen. Greenspan verga dert volgende week woensdag met het rentecomité over het ge vaar van inflatie. Hypotheek De stijging van de marktrente heeft mogelijk ook gevolgen voor de hypotheekrente. De hy potheekvertrekkers houden over het algemeen een verschil van een procent aan tussen de vijfjaarsrente op de kapitaal markt en de rente op een hypo theek van vijf jaar. De banken volgen schommelingen echter niet op de voet. Ze kijken altijd eerst of de stijging of daling stand houdt. Woordvoerders van de banken houden hun kaken voorlopig stijf op elkaar over een eventue le verhoging. De hypotheken- markt is zeer gevoelig voor con currentie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3