Schouwse eperd in arlement Wie een radja gooit, is de klos Schoolplein zonder peuken Exclusieve tuinmeubelen zeeland \rief dorpsvernieuwing Celstraf en plaatsing in jeugdinrichting geëist tegen drietal QA R D E N L1 FE STYLE HET IVIEUWE GENIETEN op 27 juni van 10.00-17.00 uur 2000 m2 show van o.a. Oriental Garden. Fischer. Hartman, Royal Garden. Jan des Bouvrie, Mesch Teak, Grossfillex, Kettler, Herlag teak. Kettal, Sun Garden Breda-Noord: Belcrumweg 34 Telefoon 076-587 23 69 België (zomlags open) Kahnlhoiil: Brasschaalsc Steenweg 318 Telefoon 0032 36662272 (NI 17: naast 'De Snulïelmarkt' weg Brasschaal/Essen vrijdag 25 juni 1999 ]or Harmen van der Werf EN HAAG - De gemeente thouwen-Duiveland heeft ch belachelijk gemaakt in de reede Kamer door te pleiten jor directe financiering van ads- en dorpsvernieuwing anuit Den Haag. Het Schouw- gemeentebestuur had daar- fer een brief geschreven, aoral de passage in de brief aan Tweede Kamer dat er op het aormalige eiland met ruim !.000 inwoners ook sprake is 'stedelijke vernieuwing' eed het goed. In het nieuwe jksbeleid voor stadsvernieu- ing komen slechts de dertig rootste gemeenten van Neder- nd voor rechtstreekse finan cing vanuit Den Haag in aan- lerking. Schouwse gemeentebe- ;uur had niet als enige de Twee- eKamer geschreven. Veel meer deinere' gemeenten hadden at gedaan, maar de gemeente ichouwen-Duiveland groeide it tot symbool, dankzij het iroenLinks-kamerlid T. Singh 'arma. Zij haalde de brief van chouwen-Duiveland als voor- eeld aan en noemde het bela- helijk dat zo'n plattelandsge- ceente voor het grote tedenbeleid in aanmerking lenktte komen. argumenten die Schouwen- luiveland aanhaalt voor direct iadsvernieuwingsgeld via het lijk (en niet via de provincie), wamen niet eens ter discussie t'ogels spotten EERE - Natuurmonumenten ;aat zaterdag 3 juli 'vogels spot en' op de middenplaten in het eerse Meer. De excursie ver rekt om 10.00 uur bij het infor- natiepaneel aan de Muidenweg ussen Arnemuiden en Wol- ihaartsdijk. Laat staan dat ze gehoor von den. Eén van die argumenten is dat Schouwen-Duiveland met 807 rijksmonumenten de acht ste monumentengemeente van Nederland is. Schouwen-Dui veland krijgt nu nog wel recht streeks stads- en dorpsvernieu wingsgeld, in navolging van de 1 januari 1997 opgeheven ge meente Zierikzee. Helemaal aan dovemansoren was de brief toch niet gericht. Buiten de vergadering om liet PvdA-kamerlid M. de Boer we ten het niet zo vreemd te vinden dat gemeenten huiverig staan tegenover het nieuwe stadsver nieuwingsbeleid. Er komt niet minder geld, maar zij moeten voortaan bij de provincie te ra de. De Boer: „De provincies zul len tegenover de gemeenten moeten aantonen dat zij deze taak aan kunnen." door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een stinkende, smeulende reuzensigaret sloot gisteravond voor de brugklas sers van de Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland het eerste jaar af van het Euro pees Rookpreventie project ESFA. Ruim vijftig van de 67 brugklassers hielden tijdens hun klasse-avond een veeg-es- tafette om het schoolplein vrij van sigarettenpeuken te ma ken. De groep die de meeste peuken had opgeveegd kreeg een prijsje. De peuken verdwe nen allemaal in een reuzensi garet waar ze werden opge stookt. Aan het Europees Rookpre ventie project, dat in Neder land door de Stichting Volks gezondheid en Roken wordt gecoördineerd, doen in Zee land drie scholen mee. De hui dige leerlingen uit de brug klassen van het Groen College in Goes en van de Scholenge meenschap Schouwen-Duive land krijgen drie jaar lang op verschillende manieren on derricht in de gevaren van het roken maar ook in het 'nee' durven en kunnen zeggen als hen een sigaret wordt aange boden. De leerlingen van Groot Stelle in Goes vormen de zogenaamde controlegroep. Zij krijgen geen rookpreventi- elessen maar daar wordt wel Brugklassers van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland vegen sigarettenpeuken van het schoolplein. foto Marijke Folkertsma gekeken hoeveel kinderen er de komende jaren (gaan) ro ken. Het project wil bereiken dat van de brugklassers tien procent minder gaat roken. Contract Kyra (13) weet zeker dat ze niet gaat roken. Ze kijkt wel uit. „Ik blijf liever gezond, dat vind ik belangrijk. Mijn hele familie rookt behalve mijn oma, ook de meeste ooms èn tantes. Op een verjaardag ziet het bij ons blauw van de rook. Dat is toch vies." Ook Priscilla (12) zal nooit gaan roken. In haar familie roken alleen haar broer en haar opa. „We hebben allemaal een contract gete kend waarin we zeggen dat we niet gaan roken", vertelt ze. ,Elke maand wordt dat gecon troleerd." Hoewel ze zelf dus zeker weten dat ze niet gaan roken denken ze niet dat zo'n contract echt helpt. Kyra: „Ik heb gezien dat sommigen in het contract geschreven heb ben dat ze juist niet gaan stop pen." In haar klas rookt nog niemand maar in de andere twee brugklassen al wel. „En de leraar die ons les geeft over rookpreventie rookt zelf, dat klopt toch niet?" Politie-inval in omkatloods KAPELLE - Bij een huiszoeking in een loods in de gemeente Kapelle heeft de politie donderdag een gestolen auto aange troffen en twee autowrakken waar de chassisnummers uitge slepen waren. Dat was aanleiding om in totaal acht voertui gen, een boot en enkele auto-onderdelen in beslag te nemen. De huiszoeking vond plaats omdat de politie vermoedde dat in de loods gestolen auto's werden omgekat. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Man verwondt politieman HEINKENSZAND - De politie heeft woensdag een 41-jarige inwoner van de gemeente Borsele aangehouden, die maan dagavond een ambtenaar van de gemeente Borsele had be dreigd. Bij de aanhouding verzette de man zich zo hevig dat een politieman gewond raakte. Nadat versterking kwam op dagen, kon de politie de man toch in de boeien staan. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld en zal vandaag (vrij dag) worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. Milieucontract getekend MIDDELBURG - Bijna dertig partijen hebben donderdag hun handtekening gezet onder de bestuursovereenkomst 'Sa menwerking milieuhandhaving'. Volgens milieugedeputeer de A J. G. Poppelaars (CDA milieu) moet de overeenkomst 'tot verbetering van de milieukwaliteit leiden'. Provincie, Zeeuwse gemeenten, openbaar ministerie, politie, water schappen en de rijksoverheid hebben afgesproken milieutoe zicht en -handhaving op elkaar af te stemmen. De partijen gaan deskundigheid uitwisselen en de verschillende beleids maatregelen op elkaar afstemmen. „In de overeenkomst ligt besloten dat de partijen zich zullen houden aan gemaakte afspraken en elkaar zullen aanspreken op het niet nakomen van afspraken", aldus Poppelaars. GGD stelt koop röntgenbus uit GOES - De GGD Zeeland wacht nog een paar maanden met de aanschaf van een nieuwe bus met röntgenapparatuur. Het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst wil eerst exact weten hoe de nieuwe bus wordt ingezet en of die dus echt noodzakelijk is. Het dagelijks bestuur had de bus nu al willen kopen. Een nieuwe bus gaat tien jaar mee en kost tachtigduizend gul den per jaar. De GGD heeft daar het geld voor. De oude bus is al afgeschreven en er is ongeveer een miljoen gulden voor de nieuwe gespaard. De gezondheidsdienst gebruikt de röntgen bus drie dagen in de week om tuberculose op te sporen. Huis artsen sturen patiënten van wie ze vermoeden dat ze tubercu lose hebben naar de bus. Verder wordt de bus vaak gebruikt bij de gevangenis in Mid delburg en de Zeeuwse asielzoekerscentra. Keurmerk Thuiszorg Walcheren VLISSINGEN - Thuiszorg Walcheren heeft het landelijke keurmerk 'kwaliteit' van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) ontvangen. De Raad van Bestuur ontving het daarbij behorende certificaat vorige week al. Het keurmerk is de beloning voor een traject om de kwaliteit van de thuiszorg te verbeteren. Dat proj eet is meer dan een j aar geleden begon nen. Thuiszorg Walcheren werd in oktober vorig jaar onder worpen aan een intensief onderzoek door een landeiij ke toet singscommissie. Om lid te kunnen blijven van het LVT moet Thuiszorg Walcheren aan dertien kwaliteitscriteria voldoen op het gebied van onder meer informatie verstrekken aan klanten, bereikbaarheid, hygiëne, deskundigheid, klachten behandeling, privacy. Over drie jaar wordt Thuiszorg Wal cheren weer getoetst. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es wilde donderdag in Middelburg ver meegaan in de hulpvraag voor drie Vlissingse verdach ten. Tegen twee 19-jarige Vlissingers eiste de officier voor diefstal en geweld zes maanden gevangenisstraf en reclasseringscontact. Een 18-jarige verdachte kwam volgens Van Es in aanmer king voor plaatsing in een jeugdinrichting. „Hij moet bijgeschaafd worden." De jonge Vlissingers hadden vorig jaar 4 oktober na een bezoek aan een plaatselijke discotheek een man met ge weld beroofd. Het slachtoffer zat buiten op een bankje toen een ketting en een ring van zijn lijf werden losgerukt. De officier stoorde zich giste ren vooral aan het feit dat de daders daarna waren door gegaan met het schoppen en slaan van de weerloze man. Een van de verdachten had met zijn 'kistjes' het slacht offer vol in het gezicht ge trapt. „Het is heel erg goed afgelopen. Maar dit is totaal zinloos geweld geweest", verzekerde Van Es. De officier vond dat een schadevergoeding van 1189 gulden kon worden toegewe zen. Eén van de Vlissingers had zijn deel aan het slacht offer betaald. De verdachten moesten zich ook nog ver- anrtwoorden voor gewelds delicten en diefstallen, die ze als minderjarigen hadden gepleegd. De behandeling van die strafzaken vond ach ter gesloten deuren plaats. Hiervoor werden ook aparte straffen geëist. Het geweld moest volgens de officier in combinatie met overvloedig drankgebruik worden gezien. De raadslie den konden zich grotendeels vinden in de eis van de offi cier. Wel meende raadsman E. Smit dat het aandeel van zijn cliënt in de beroving minder was geweest. „Hij heeft de ring afgepakt, maar heeft zich daarna onttrokken aan het geweld. Hij was bij de laffe actie betrokken, maar zijn impact is minder ge weest." De rechtbank doet woensdag 7 juli uitspraak. HAPELLE - Twee van de drie Hissingers die dinsdag werden jangehouden na de diefstal van pallets bij een bedrijf in de ge- neente Kapelle, blijken ook be trokken te zijn geweest bij soortgelijke diefstallen in Ka pelle en Reimerswaal. De drie zijn woensdag vrijgela ten en moeten zich binnenkort bij de politierechter verant woorden voor hun daden. Portemonnee uit verkeerde jas leeggehaald THOLEN - In verband met de diefstal van een jas met porte monnee in een horecagelegen heid in de gemeente Tholen heeft de politie een 22-jarige in woner van Breda aangehouden. De man bleek per ongeluk de verkeerde jas te hebben meege nomen en kon vervolgens de verleiding niet weerstaan om de portemonnee te legen. Hij is na verhoor, met een dag vaarding op zak, vrijgelaten. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Advertentie 'alletdieven foto's Marijke Folkertsma email adres: Plus 100@Plus 100-Sprinter.com door Willem van Dam Zij spreken niet van punten, maar hebben het over hout. Wanneer de dames en heren het spel aanvangen wensen zij el kaar 'hoog hout' toe, hetgeen zoveel wil zeggen als: veel suc ces! Wie tijdens de jaarlijkse honderdballenwedstrijd boven de achthonderd scoort, mag zichzelf tot de betere kegelaars rekenen. Minder begerenswaar dig is het lot van de kegelaar die een 'radja' gooit - die dient de hele tent op een rondje te tracte- ren. Ooit was de kegelsport voorbe houden aan de elite. De dokter, de notaris, de burgemeester, de herenboer - zij mochten hun be langwekkende gesprekken in deftige sociëteiten gaarne met een spelletje kegelen onderbre ken. Op fraai glanzende houten banen deden zij dat. En er waren gedienstige jongetjes die in rap tempo al die omgeworpen ke gels weer recht zetten, teneinde de Heren van Stand in staat te stellen hun spel te hei-vatten. Dat is niet meer. Het hout werd kunststof, de jongetjes werden vervangen door mechaniekjes en tegenwoordig mogen ook de stratenmaker, de metselaar en de timmerman meedoen. Impressie uit een kegelhuis; „Als je hier binnenstapt met een gouden kegel op je borst, bén je iemand." Kegelhuis Het grijzige gebouwtje is gele gen aan de rand van Zierikzee. Vlakbij de bibliotheek en de Praxis. Boven de ingang is een blauwe lichtbak met witte let ters bevestigd: Zierikzeesche KegelBond. Het kegelhuis lijkt in alles op een bowlingcentrum. Er liggen banen en loodzware ballen, er zijn elektronische sco reborden, er is een bar, er zijn zitjes ter ontspanning. Echter, verwar het kegelen niet met bowlen. Want, weet de geoefen de kegelaar, de sport die hfj - of zij - bedrijft, is toch echt iets an ders. In de eerste plaats is daar de breedte van de baan. Kenner Ri- nus der Weduwen: „Hier op het eiland hebben we overal van die tweebaansweggetjes, maar als je in Duitsland kijkt - dat zijn allemaal autobahnen. Een bow ling is een autobahn, wij doen het op tweebaansweggetjes." Let ook eens op de ballen. Die hebben slechts één gat, terwijl de bowler het gemak van drie gaten kent. En oh ja, het aantal kegels. De bowler treft tienpms, de kegelaar staat er tegenover negen. Ook de encyclopedie er nog even op nageslagen. Die meldt dat het kegelen - zij het in eenvoudi ge vorm - vermoedelijk al in het Egypte van 5000 jaar voor Christus werd beoefend. Het bowlen kan op zo'n millenni- umlange traditie niet bogen. Desondanks wenst de kegelaar niet neerbuigend te doen over de bowler. „De beste bowler maakt niks van kegelen en de beste ke gelaar maakt niks van bowlen." Heeft met techniek te maken. „Een bowler gooit met een cur ve, de kegelaar moet zijn bal bij wijze van spreken strak langs een touwtje laten lopen." Een dinsdagmiddag in het Zie- rikzeese kegelhuis. Aan de lan ge tafel links zitten de dames van Unité genoeglijk koutend bijeen. De heren Der Weduwen, Van Wijk en Van Stralen hebben een paar tafels verderop plaats genomen. Rinus der Weduwen en Thom van Wijk (respectievelijk voor zitter en penningmeester van cle Zierikzeesche Kegelbond) laten zich een frisje inschenken, se cretaris Floor van Stralen nipt aan een neut. Aan de wand han gen foto's van de verenigingen die bij de bond zijn aangesloten, zoals daar zijn: De Treffers, Het Rollend Vermaak, De Baanbre kers, De Plankhouders en De Splinters. De gemiddelde leeftijd der be oefenaren van het kegelspel schommelt rond de 62 jaren. En daarmee is meteen Het Pro bleem geschetst; het kegelen wordt in toenemende mate be schouwd als een ouwe-lullen- sport, hoewel penningmeester Van Wijk zo'n uitdrukking lie ver niet in druk ziet verschijnen, dat staat zo onbeschaafd. „Heel dat kegelen heeft een beetje het imago van een oude-mensen- sport. Maar dat komt doordat zich geen jongeren aanmelden, dat is de ellende van het ver haal." Niet eens zo heel lang ge leden werden enkele pogingen ondernomen om de Schouwse schooljeugd te enthousiasme ren, die leverden echter geen hout op. Zou dat iets van doen kunnen hebben met het elitaire imago, dat de kegelsport in vroeger ja ren genoot? In het kegelhuis worden hoofden geschud; te genwoordig kegelt de arts gezel lig met stratenmaker. Oké. veel clubs doen nog aan ballotage. Maar daarbij wordt niet geke ken naar rangen of standen. „Da's alleen om te kijken of ie mand in het pulletje valt." Bekwaamheid De jaarlijkse ('als je boven de achthonderd gooit, zit je bij de beste acht') honderdballenwed strijd geldt als een belangrijke proeve van bekwaamheid. Aan de hand van de resultaten die daar worden behaald, wordt be paald wie de rest van het seizoen in de A- of B-klasse mag uitko men. Hoe zit het met de indeling van de bestuursleden van de Zierik zeesche Kegelbond zelf? Voor zitter Der Weduwen en secreta ris Van Stralen melden op triomfantelijke toon, dat zij tot de A-klasse behoren, penning meester Van Wijk ('ik gooi niet zo geweldig') sipt dat hij niet verder dan het B-niveau reikt. Maar, spreekt hij zichzelf op troostende toon toe, in de kegel sport telt niet alleen het hout maar ook de gezelligheid. De Ware Kegelaar herkent ta lent onmiddellijk. „Je kunt di rect zien wie aanleg heeft en met wie het nooit wat wordt. Dat zie je aan de houding, de manier waarop hij een bal oppakt." Zo'n Kees Stoutjesdijk bijvoor beeld. Die scoort veel en gooit bovendien heel mooi. Ted Vol- keri geniet in het Schouwse ke gelwereldje eveneens hoog aan zien, alleen jammer dat diens stijl ('je kunt een bal op de baan smijten en veel punten maken, maar dat is niet mooi kegelen') minder tot de verbeelding spreekt. En laten ze ('anders krijgen we weer problemen j de dames niet vergeten. Zo'n Aly van Willigen en Wil Krips - zoals die kunnen kegelen zou ieder een dat wel willen. Slechts voor zulk soort kegelaars is een gou den kegel weggelegd. Wie zo'n onderscheiding draagt, ver dient diep x-espect. „Als je hier binnenstapt met een gouden ke gel op j e borst, bén j e iemand. Maar ook voor een drager van een gouden kegel valt niet te ontkomen aan de gouden regel; zelfs indien hij een radja gooit, juicht heel de tent: rondje!!!!!!!!!!!!!!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37