Poortvliet denkt mee over groen rtisie maakt de vier scholen stuk sterker zondag PZC PZC Kapelle huldigt cultuurdragers Leerling maakt vloeiende overstap binnen school zeeland 19 nspraak over vliedberg Westkerke en gebied bij sportveld Nieuw schoolplein De Basis Goes Exclusieve tuinmeubelen vrijdag 25 juni 1999 ^or Mieke van derJagt CHERPENISSE - Wat moet er tbeuren met de vliedberg van jestkerke? De inwoners van jortvliet en Scherpenisse mo- inhet zeggen. Volgens de nieu- f methode van de Dienst Lan- ■lijke Gebieden (DLG) wordt voortaan eerst gesproken en inpas gehandeld. landinrichtingscommissie jor de ruilverkaveling Poort- üet wil met de inwoners van =tgebied van gedachten wisse- n over de inrichting van een oengebied bij de sportvelden Poortvliet en over de inrich- ng van de vliedberg bij het ge- •jchtje Westkerke. Voordat de rojecten worden uitgevoerd. il DLG het draagvlak onder de ilanghebbenden zo breed mo- >lijk maken. e meedenkavonden worden ■houden in 't Oude Raedhuus Poortvliet. De avond over het men bij de sportvelden is oensdag 30 juni om 19.30 uur a die over de vliedberg een dag iter, zelfde tijd, zelfde plaats, latuurlijk moet de vliedberg, :e van grote cultuur-histori- :he waarde is intact blijven, an de berg is niet precies zeker of het een vluchtheuvel was oor het water, of een zoge- aamde kasteelberg, een verho- ing waarop een soort versterk- boerderij heeft gestaan. Het Iraderie in iint Philipsland INT PHILIPSLAND - De jaar- ijkse braderie in Sint Philips- ind wordt morgen gehouden, oor de zesde keer is er dan ook en kinderbraderie. Kinderen unnen hun afgedankte spulle- ]cs aan de man brengen. Ze mo- ;en vanaf 10.00 uur een plekje iezen voor het oude gemeente- Deze verkoop duurt tot .00 uur. 'erder houdt de supportersver- niging Noad een rommelmarkt n de Voorstraat. Ook rijdt een i ocomotief door het dorp waar jeugd gratis een rondje mee ïag maken. In totaal zijn er zo'n achtig kramen in de Voor- iraat, op de Kerkring en de ichoolstraat. De braderie duurt 'an 9.00 uur tot 21.00 uur. landschapselement ligt al jaren temidden van landbouwgrond en er is enige begroeiing op ont staan. De landinrichtingscom missie stelt zich voor de berg te herstellen en het terrein erom heen met groen in te richten. Het is mogelijk dat er een picknick- stel wordt geplaatst of dat er een wandelpad omheen wordt ge legd. Het terrein zal vermoede lijk worden overgedragen aan Staatsbosbeheer, zodra de her inrichting gereed is. Het begraafplaatsje, aan de an dere kant van Westkerke, blijft in beheer bij een particulier en zal worden gebruikt als wei land. zoals tot op heden het ge val was. doorRenéSchrier GOES - De Montessorischool 'De Basis' in Goes heeft don derdagmiddag het vernieuwde speelplein in gebruik geno men. Het plein heeft een ware gedaantewisseling ondergaan dankzij de inspanningen van een groep ouders. Zij hebben sinds het najaar vorig jaar ge werkt aan de bestrating, be groeiing en de aankleding van het plein. De kinderen van de onder bouw hadden speciaal voor de ingebruikname enkele liedjes ingestudeerd. Verder werden de tuintjes gepresenteerd en waren er lekkere hapjes aan wezig. De oudergroep heeft bij de ge meente aangeklopt voor subsi die voor de herinrichting. Uit het potje van 'Premie op actie' kregen ze het maximale bedrag van drieduizend gulden. Van dit geld zijn tuintjes aangelegd die de leerlingen en de ouders zelf verzorgen. Ook zijn er houtsnippers onder de speel toestellen gelegd en kwam er extra stallingruimte voor fiet sen öp het plein. Op dit mo ment wordt nog gewerkt aan een boombank die binnenkort een plaatsje krijgt rond een van de bomen. Politie-inval in omkatloods KAPELLE - Bij een huiszoeking in een loods in de gemeente Kapelle heeft de politie donderdag een gestolen auto aange troffen en twee autowrakken waar de chassisnummers uitge slepen waren. Dat was aanleiding om in totaal acht voertui gen, een boot en enkele auto-onderdelen in beslag te nemen. De huiszoeking vond plaats omdat de politie vermoedde dat in de loods gestolen auto's werden omgekat. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Man verwondt politieman HEINKENSZAND - De politie heeft woensdag een 41-jarige inwoner van de gemeente Borsele aangehouden, die maan dagavond een ambtenaar van de gemeente Borsele had be dreigd. Bij de aanhouding verzette de man zich zo hevig dat een politieman gewond raakte. Nadat versterking kwam op dagen, kon de politie de man toch in de boeien staan. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld en zal vandaag (vrij dag) worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. Milieucontract getekend MIDDELBURG - Bijna dertig partijen hebben donderdag hun handtekening gezet onder de bestuursovereenkomst 'Sa menwerking milieuhandhaving'. Volgens milieugedeputeer de A J. G. Poppelaars (CDA milieu) moet de overeenkomst 'tot verbetering van de milieukwaliteit leiden'. Provincie, Zeeuwse gemeenten, openbaar ministerie, politie, water schappen en de rijksoverheid hebben afgesproken milieutoe zicht en -handhaving op elkaar af te stemmen. De partijen gaan deskundigheid uitwisselen en de verschillende beleids maatregelen op elkaar afstemmen. ,,In de overeenkomst ligt besloten dat de partijen zich zullen houden aan gemaakte afspraken en elkaar zullen aanspreken op het niet nakomen van afspraken", aldus Poppelaars. GGD stelt koop röntgenbus uit GOES - De GGD Zeeland wacht nog een paar maanden met de aanschaf van een nieuwe bus met röntgenapparatuur-. Het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst wil eerst exact weten hoe de nieuwe bus wordt ingezet en of die dus echt noodzakelijk is. Het dagelijks bestuur had de bus nu al willen kopen. Een nieuwe bus gaat tien j aar mee en kost tachtigduizend gul den per jaar. De GGD heeft daar het geld voor. De oude bus is al afgeschreven en er is ongeveer een miljoen gulden voor de nieuwe gespaard. De gezondheidsdienst gebruikt de röntgen bus drie dagen in de week om tuberculose op te sporen. Huis artsen sturen patiënten van wie ze vermoeden dat ze tubercu lose hebben naar de bus. Verder wordt de bus vaak gebruikt bij de gevangenis in Mid delburg en de Zeeuwse asielzoekerscentra. Keurmerk Thuiszorg Walcheren VLISSINGEN - Thuiszorg Walcheren heeft het landelijke keurmerk 'kwaliteit' van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) ontvangen. DeRaadvanBestuur ontving het daarbij behorende certificaat vorige week al. Het keurmerk is de beloning voor een traject om de kwaliteit van de thuiszorg te verbeteren. Dat project is meer dan een jaar geleden begon nen. Thuiszorg Walcheren werd in oktober vorig jaar onder worpen aan een intensief onderzoek door een landelijke toet singscommissie. Om lid te kunnen blijven van het LVT moet Thuiszorg Walcheren aan dertien kwaliteitscriteria voldoen op het gebied van onder meer informatie verstrekken aan klanten, bereikbaarheid, hygiëne, deskundigheid, klachten behandeling, privacy. Over drie jaar wordt Thuiszorg Wal cheren weer getoetst. loorEsme Soesman IOES - Vanaf het nieuwe :hooljaar staan leerlingen en iedewerkers van het Goese Ly- :eum heel wat veranderingen te 'achten. Invoering van een weetalige vwo-opleiding, de 'ervanging van mavo en vbo loor vmbo (voorbereidend mid- lelbaar beroepsonderwijs) én :n fusie met drie andere scho- ;n: Groot Stelle uit Goes, Scho lengemeenschap Schouwen- puiveland en de Regionale Scholengemeenschap Professor fceeman in Zierikzee. De vier scholen krijgen een cen- irale directie, voorlopig be staande uit een voorzitter, drie locatiedirecteuren en een ad junctdirecteur. De twee - naast elkaar gelegen - scholen in Zie rikzee worden tot één locatie omgedoopt. In Goes blijven kroot Stelle en het Goese Ly ceum twee afzonderlijke loca ties, maar in de toekomst zullen pe twee gebouwen - gelegen aan respectievelijk de Bergweg en REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Profiel Goese Lyceum: aantal leerlingen: 1006 afdelingen: gymnasium, vwo, havo, mavo (in toekomst: gymnasium, vwo, tweetalig vwo, havo, vmbo) docenten: 76 ondersteunend personeel: 17 locatie: 1 gebouw aan de Van Dusseldorpstraat oppervlakte: 10.115 vierkante meter de Van Dusseldorpstraat - ook als één locatie gelden. De grootste meerwaarde van de samensmelting is volgens direc teur A P. M. Wevers van het Goese Lyceum het bi-ede onder wijsaanbod dat tot stand is ge bracht. Leerlingen die twijfelen tussen havo of voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs wordt de mogelijkheid geboden deze beslissing uit te stellen. Door het samengaan van beide scholen kan ook gekozen wor den voor een gemengde leerweg op het vmbo. „Dit is de enige schoolorganisatie in Zeeland waar eigenlijk alles aanwezig is van vmbo tot en met gymnasi um. Zij het dan niet op elke loca tie. Door de schaalvergroting staan we samen sterker. Je kunt samen gebruik maken van - vooral personele - middelen en je loopt, ook financieel, minder risico", licht Wevers toe. De fu sie is niet als redmiddel bedoeld, benadrukt hij. „Het is een eigen keuze, want alle vier de scholen zijn levensvatbaar en financieel gezond." De omvang van de totale orga- Directeur Wevers van het Goese Lyceum nisatie en de opdeling in verschillende locaties zal, voor spelt de toekomstige locatiedi recteur, in voor leerlingen nau welijks opvallen. Van heen en weer fietsen of bussen tussen verschillende gebouwen zal geen sprake zijn. „We willen geen duiventil. Leerlingen en docenten moeten zich in de ei gen plek kunnen herkennen." Logischerwijs ligt. de nadruk in het Lyceumgebouw op theoreti sche vakken, terwijl bij Groot Stelle vooral praktijkvakken zijn ondergebracht. Dat de lo- foto Willem Mieras caties in Goes meer bieden dan de locaties in Zierikzee - zoals tweetalig onderwijs en gymna sium - doet niets aan dat princi pe af. Wevers verwacht dan ook, evenals nu het geval is, 95 pro cent van de leerlingen in de ei gen regio te kunnen bedienen. door Mieke van der Jagt GOES - De leerling schiet alleen maar op met die fusie, daarvan is directeur H. van der Vinne van Groot Stelle overtuigd. Niet al leen 'zijn' leerlingen, die van het beroepsonderwijs, maar ook de leerlingen aan de andere kant van de Bergweg, die mavo, havo en vwo doen. Om te beginnen komen de meeste leerlingen in het vmbo terecht, het voorberei dend middelbaar beroepson derwijs. „Dat is een veel precie zere aanduiding van wat mavo en vbo in de praktijk al zijn: voorbereidingen op het mbo. Samengevoegd worden de kijk op de toekomst en de te maken keuzes alleen maar breder." Met een fusie komt een eind aan de strijd die Van der Vinne ja renlang heeft gestreden. Over het negatieve imago van het vbo hoeft de directeur zich niet meer druk te maken. Want al kwam een groot deel van de ouders op tijd tot inkeer als leerlingen eenmaal hun draai hadden ge vonden op Groot Stelle, bij de schoolkeuze stuurden veel ou ders hun kind toch liever naai de mavo dan naar het vbo. „Voor kinderen die het op de mavo niet konden rooien, werd het vbo dan later, met alle frustraties, een negatieve keuze. Terwijl ze De voordelen van een fusie blij ven echter niet beperkt tot een bredere keuze en een Soepeler doorstroming. „De scholen heb ben allerlei specialiteiten ont wikkeld die, samengevoegd, veel rendabeler zullen zijn. Het Goese Lyceum heeft dyslexie- programma's ontwikkeld en Groot Stelle is weer goed in mo torische remedial teaching. Op Groot Stelle hebben we, omdat we voor de regio de leerlingen uit de asielzoekerscentra opvin gen, veel ervaring met de eerste opvang van anderstaligen. Zul ke deskundigheden zijn nu voor meer leerlingen inzetbaar en bovendien kunnen we van el kaar leren." Revolutie Een vruchtbare wisselwerking voorziet Van der Vinne vooral in de bovenbouw, waar zich een Directeur Van der Vinne van Groot Stelle foto Willem Mieras studiehuis moet ontwikkelen. „Het leuke is, dat wij als voor hoedeschool daar al een poosje mee bezig zijn", zegt Van der Vinne. „Op de afdeling trans port en logistiek draait bij ons al het zogenaamde zelfsturende onderwijs. Dat is weliswaar niet gepaard gegaan met veel publi citeit, maar het is wel een ware revolutie geweest, precies zoals nu met het studiehuis, waar leerlingen hun eigen tempo en programma moeten bepalen. Ik zal eerlijk zijn: de docenten bij ons zagen daar evenzeer tegen op als de docenten die nu met het studiehuis aan de slag moe ten. Het vraagt een gigantische omschakeling als je 25 jaar hebt gedoceerd en je moet'plotseling gaan begeleiden. Maar wat we hier uit ervaring kunnen zeg gen, is dat het geweldig goed be valt. Het gaat fantastisch wellicht gelukkig zouden zijn geweest als ze meteen op het vbo begonnen waren." Drempel Een brugklasser die op een school terechtkomt waar alle onderwijsvormen voorhanden zijn, hoeft, volgens Van der Vin ne, niet meer gefrustreerd te ra ken als er iets niet gaat zoals het gepland was. „Vroeger hield je de leerlingen toch langer binnen de school. Het is ook nogal wat om opnieuw te moeten wennen aan weer andere kinderen op een andere school. Nu zullen leerlingen veel eerder van rich ting veranderen als blijkt dat dat nodig is, omdat de drempel van de schoolverandering er niet meer tussen zit." Profiel Groot Stelle aantal leerlingen: 622 afdelingen: vbo en ivbo (in toekomst vmbo en leerwegondersteunend onderwijs) aantal docenten: 62 ondersteunend personeel: 15 locatie: twee gebouwen, beide aan de Bergweg oppervlakte: 13.317 vierkante meter door Mieke van der Jagt KAPELLE - De Kapelse wet houder van cultuur, P. Ganse man, heeft donderdagavond een grote groep mensen gehuldigd, die samen de gemeente Kapelle op cultureel gebied op de kaart hebben gezet. Naast de uitblin kers in de sport wil Kapelle voortaan ook de mensen in het zonnetje zetten die op het ge bied van kunst en cultuur iets te bieden hebben aan anderen. De Culturele Commissie Kapel le stelde vast dat vorig jaar de Stichting Jubileum Hervormde Kerk Kapelle daarin heel goed geslaagd is. Tijdens de viering van het 750-jarig bestaan van het gebouw verzorgde de stich ting een zeer gevarieerd pro- gramma. Ook voor de kunstenares Mar- lou Pluymaekers geldt dat zij de cultuur, en met name de kunst, over de grenzen van Kapelle draagt. Voor de bibliotheek in Goes maakte ze een kunstwerk en ze hield daar ook een succes volle tentoonstelling. Andersom kun je in Kapelle zelf ook verdiensten hebben. De Kunst- en Na tuur kring Wemel- dinge bracht natuur en cultuur niet naar buiten, maar trok mensen uit de wijde omtrek aan om hen deelgenoot te maken van het moois wat Wemeldinge te bieden heeft. De historicus G. J. Lepoeter valt ook onder de uitdragers. Hij kreeg hulde voor alle regionale historische wer ken die hij schreef en in het bij zonder voor het boekje Kapelle en Biezelinge in vroeger tijden. Ook eer voor showkorps Jonge Kracht, dat hoge ogen gooide tijdens concoursen en dat gold in 1998 evenzeer voor de drum band Ons Genoegen/Euphonia. Om Kapelle ook nog te laten meegenieten van de huldiging, werd de bijeenkomst in het ge meentehuis van Kapelle vooraf gegaan door een muzikale rond gang. De drumband en Jonge Kracht gingen gezamenlijk het dorp rond. Palletdieven KAPELLE - Twee van de drie Vlissingers die dinsdag werden aangehouden na de diefstal van pallets bij een bedrijf in de ge meente Kapelle, blijken ook be trokken te zijn geweest bij soortgelijke diefstallen in Ka pelle en Reimerswaal. De drie zijn woensdag vrijgelaten en moeten zich binnenkort bij de politierechter verantwoorden voor hun daden. (Advertentie) Q-A R D E N LIFE gTYLE u op 27.juni van 10.00-17.00 uur 2000 m2 show van o.a. Oriental Garden, Fischer, Hartman, Royal Garden, Jan des Bouvrie, Mesch Teak, Grossfillex, Kettler, Herlag teak, Kettal, Sun Garden Breda-Noord: Bclcmmvveg 34 Telefoon 076-587 23 69 België Izondags open) Kalmthout: Brasschaatse Steenweg 318 Telefoon 0032 36662272 (NI 17: naast "De Snulïelmarkt' weg Brasschaat/Essen email adres: Plus l00@Plusl00-Sprinter.com foto Willem Mieras De vliedberg van Westkerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33