Iedere dag bezig met basketbal Budget Van Stipriaan veel te klein Bos heeft geen moment spijt van Delta Sport Trainer Tom Joziasse niet meer weg te denken bij BC Vlissingen door Ron de Waal VLISSINGEN - Wanneer basketbal- vereniging BC Vlissingen ter sprake komt, wordt vrijwel altijd in één adem de naam van Tom Joziasse genoemd. Behalve als trainer van de vrouwense lectie is Joziasse op meerdere fronten binnen de club actief en is hij inmiddels bijna niet meer weg te denken bij BC Vlissingen. Als het aan Joziasse ligt, komt er voorlopig nog geen verande ring in die situatie. De 44-jarige trainer, die in het dage lijks leven werkzaam als leraar natuur kunde op de MTS in Vlissingen, is al vanaf zijn middelbare schooltijd be trokken bij het basketbal. Hij was in 1972 nauw betrokken bij de oprichting van BV Souburg dat voortkwam uit een schoolteam. Hier speelde Joziasse zelf tien j aar in het eerste team en ondertus sen legde hij zich ook toe op het coa chen van diverse jeugdteams. Op zijn 28e stopte hij als actief basketballer waarna hij zich meer en meer ging be zighouden met het opleiden van jeugd. Nood aan de man Bij BC Vlissingen heeft Joziasse er in middels ook de functie van wedstrijd secretaris bijgekregen en als de nood aan de man komt treedt hij ook weieens op als scheidsrechter. Inmiddels rijst de vraag of Joziasse niet te veel hooi op zijn vork neemt. Hier wil hij niets van weten. „Je kan wel zeggen dat ik bijna iedere dag met basketbal bezig ben. Zolang de motivatie er nog steeds is, ga ik gewoon door. Het is natuurlijk ook zo dat het enthousiasme waarmee de groepen bezig zijn op mij overslaat." Ook de combinatie met een functie op bestuurlijk vlak heeft zijn voordelen, vindt Joziasse. „Ik kan zo meehelpen een organisatie neer te zetten waarin ik zelf zo optimaal mogelijk functioneer" verduidelijkt hij. Over een eventueel tekort aan kader maakt Joziasse zich vooralsnog nog geen zorgen. „Er zijn gelukkig nog meer trainers binnen de vereniging, alleen spelen zij vaak zelf nog in competitieverband en trainen nog twee of drie keer in de week." Het afgelopen seizoen was het meisjes- juniorenteam van BC Vlissingen voor het vijfde opeenvolgende jaar actief in de eredivisie waar het op een achtste plaats eindigde. „Dit was een beter re sultaat dan waar wij op gehoopt had den. Veel van onze tegenstanders heb ben hun eerste team in de eredivisie spelen, dus is het een ontzettend hoog niveau waarop ze zich hebben gehand haafd", zegt Joziasse met enige trots. De prestaties van het Vlissingse team is niet aan iedereen onopgemerkt voor- Tom Joziasse (rechts) tijdens een training van basketbalclub Vlissingen. bijgegaan, gezien de belangstelling van diverse ploegen uit de eredivisie voor Tirza Pentury en Astrid Franke. Jo ziasse: „Maar zij zullen ook volgend seizoen in Vlissingen actief zijn. Qua leeftijd moet alleen Judy Slager de overstap naar de senioren maken. Voor de rest zullen een aantal speelsters als bankspeelster bij de senioren betrok ken blijven zoals afgelopen seizoen al het geval was. De groep blijft compleet en daar ben ik ontzettend tevreden over." Jeugdploeg Voor een enkele speelster is het trainen na deze week nog niet afgelopen. „In verband met de uitverkiezing van Tirza Pentury voor het Nederlandse meisjes team, dat in augustus in Oostenrijk deelneemt aan het Europees jeugd kampioenschappen, trainen we met een paar speelsters gewoon door", maakt Joziasse duidelijk. Ook volgend seizoen is Joziasse trainer van deze jeugdploeg. „Alleen hoop ik wel dat ik er een assistent bij kan betrekken die het te zijner tijd over kan nemen." De tweede ploeg, die onder de bezielen de leiding van Joziasse een succesvol seizoen draaide, is het vrouwensenio ren team dat zich knap in de eerste divi sie handhaafde. „We hebben natuurlijk een heel moeilijke start gehad", vertelt de coach. „We verloren tien wedstrij den op rij maar wisten toch de rust te bewaren. Na veertien wedstrijden wer den de twee eerste divisies gesplitst waarna we ook gelijk beter gingen spe len. We pakten een aantal zeges op rij en wisten ons uiteindelijk toch relatief makkelijk te handhaven." Van deze ploeg zullen Sophia van der Kaaden en Nadji Blinding na het af ronden van hun studie aan de Hoge school Zeeland vertrekken en zal op In ge Vandewynckel in verband met zwangerschap voorlopig geen beroep gedaan kunnen worden. Doorstroming Op aanvulling van buitenaf hoeft Jo ziasse zeker niet te rekenen. „Ten eerste hebben wij een gedegen jeugdoplei ding en ten tweede hebben andere speelsters in de regio simpelweg het ni veau niet." Over de doorstroming van speelsters uit de jeugd is Joziasse voor lopig dik tevreden. „Dat is natuurlijk mede een gevolg van het feit dat ik bei foto Lex de Meester de ploegen onder mijn hoede heb. Ik weet precies wat er overkomt." Boven dien durft de Vlissinger zelfs te stellen dat er op termijn zelfs aan een eredivi sieteam op seniorenniveau gedacht mag worden. „Er zijn maar bitter wei nig topploegen met een gedegen jeugd opleiding dus wat dat betreft zit er nog veel meer in." Wie denkt dat er voor Joziasse rustiger tijden aanbreken, als na deze week de trainingen voor een groot deel stilleg gen, heeft het mis. „Ik heb dan wel acht weken vakantie maar ik ga sowieso nog een week op zomerkamp van de bond en met een paar speelsters trainen we nog door in een zaaltje dat ik heb kun nen huren. Trouwens voor een partijtje basketbal mogen ze me midden in de nacht wakker maken", besluit hij. Zeeuwse zeilers strijden om kampioenschap COLIJNSPLAAT - De zeilers kunnen komend weekeinde in Zeeland uitgebreid aan hun trekken komen. Op de Ooster- schelde wordt komend week einde het officieuze Zeeuwse kampioenschap voor J24-boten gehouden. Ongeveer tien zeil boten strijden dan om de Zeeuwse titel. In Grevelingen verschijnen bijna tachtig boten aan de start voor de Grevelingen Cup. Het officieus Zeeuws kampi oenschap voor J24-boten vindt plaats tijdens de Nehalennia en Midsummernightcup De wedstrijd geldt als voorbe reiding op het NK dat eind au gustus ook vanuit Colijnsplaats verzeild wordt. Op de Ooster- schelde geldt Adrie van de Vel den als grote favoriet. Naast het Zeeuws kampioenschap varen er ook kajuitjachten in de IMS-, ORC- en ongemeten klas se. Op zaterdag varen de boten een aantal korte wedstrijden - van ongeveer een halfuur. Op zon dag varen de deelnemers een lange baan. De wedstrijden worden georga niseerd door de Koninklijke Li berty Yacht Club uit Antwerpen en Watersportvereniging Noord-Beveland. In Grevelingen valt het start schot om 11.30 uur. Daar nemen bijna tachtig boten deel aan de Grevelingen Cup die dit jaar voor het eerst is opengesteld voor boten met een standplaats buiten Grevelingen. De wed strijden worden gevaren in zes klassen: drie Tour-klassen en drie wedstrijdklassen. Drempel In de Tour-klasse varen de on gemeten schepen. Met de meet gegevens van de boot wordt be paald in welke klasse hij mee doet. ..Het is een beginprincipe van de Grevelingen Cup om ook deze boten te laten varen", zegt Paulienke Vermaat, lid van de organisatie. „In de haven liggen veel schepen, maar de animo om aan wedstrijden deel te nemen is niet groot. Wij proberen de drempel zo laag mogelijk te houden." Na deze eerste aanzet besluiten veel zeilers daarna competitief te gaan zeilen. Ove rigens is de winnaar van de Tour-klasse verplicht om vol gend jaar mee te doen bij een wedstrijdklasse. „We proberen het zo clean mogelijk te hou den." Ook de organisatoren zelf doen mee aan de Grevelingen Cup. „Dat is een traditie geworden", weet Vermaat. Schouwse coureur enige Zeeuw in Citroen Saxo Cup door Barry van der Hooft BROUWERSHAVEN - Na eni ge jaren gestopt te zijn pakte Walther van Stipriaan op achttienjarige leeftijd het kar- ten weer op. Hij nam deel aan het Nederlands kampioen schap indoorkarten en werd in zijn eerste wedstrijd direct tweede, gevolgd door een over winning in zijn tweede race. Na een succesvol NK werd hij voor een moeilijke keuze ge steld: karten of autoracen. Van Stipriaan koos voor het laatste en is dit jaar de enige Zeeuwse deelnemer aan de Citroën Saxo Cup, waarin hij momenteel de twaalfde plek bezet. Van Stipriaan: „We hebben het hele seizoen al problemen met de wegligging van de auto. Ik heb een nieuwe auto uit Duits land en die zijn als enige an ders. Ze hebben bijvoorbeeld een andere wielophanging en de remmen zijn weer anders. Daarom moest ik vooral bij het in- en uitgaan van de bochten erg wennen. Toch wist ik me in de eerste tijdtraining in Mag- ny-Cours naar de vijfde plek te rijden." Van Stipriaan eindig de de volgende dag uiteinde lijk op de achtste plaats en op de terugweg van Magny-Cours sloeg het noodlot opnieuw toe. Terwijl de auto werd vervoerd, begaven de schokbrekers het. En dan komt een van de groot ste problemen van Van Stipri aan bovendrijven: de financië le mogelijkheden. „Die zijn redelijk beperkt", legt de cou reur uit. „Mijn budget is veel te klein en daardoor kun je ook minder trainen." Hij geeft een voorbeeld. „Als je wilt testen dan heeft dat alleen zin op nieuwe banden. Maar een setje banden kost al gauw twaalf honderd gulden. Daar komen nog remblokken bij en moet de trailer mee." Vergoeden Het prijzengeld vergoedt al die kostenniet. „Jammer genoeg is dat in Nederland niet zo", be vestigt Van Stipriaan. „Het is een klein land en het autoracen vindt niet zo grootschalig plaats. Dat zie je wel aan het aantal circuits. Zandvoort en Assen zijn de enige. Als je dan ziet hoe het er in Frankrijk aan toe gaat. Daar hebben de num mers een tot en met tien niet eens een sponsor nodig. Die kunnen hun auto van hun prij zengeld onderhouden", aldus Van Stipriaan. die naast het ra cen werkzaam is in Huizen in Walther van Stipriaan komt als enige Zeeuw uit in de Citroën Saxo Cup. foto Marijke Folkertsma het kaxtcentrum van Tim en Tom Coronel. De strijd om de Citroën Saxo Cup gaat over een achttal wed strijden, waarvan het grootste gedeelte in Zandvoort wordt verreden. Na de achtste plaats in Magnv Cours, finishte Van Stipriaan in de tweede wed strijd in Zandvoort als elfde. Mede door technische proble men kwam hij drie weken gele den wederom in Zandvoort niet verder dan een vijftiende stek. De 22-jarige coureur completeert dit seizoen samen met nog twee andex-en het ra- cingteam van Rees Car. Maar een sponsox-naam wordt ook hier xxiet gevoerd, aangezien er niemand bereid gevonden werd om zijn naam aan het team te vei-binden. De acht wedstrijden om de Ci troën Saxo Cup betekenen voor Van Stipriaan dat hij ook acht weken per j aar niet op zijn werk te vinden is. „Wanneer ik in het weekend een x-ace heb dan wei-k ik liever de dinsdag daaraan voorafgaand al niet meer. Op woensdag reizen we dan naar Zandvooxt en bouwen we de tx-ailer op. De volgende dag zijn de vrije trai ningen waarbij alles uitgepro beerd en nog eens nagekeken wordt. De laatste afstellingen vinden op vrijdag plaats waar na zaterdag de tijdti'aining van veertig minuten volgt, 's Avonds is het dan een kwestie van de auto weer klaarmaken voor de uiteindelijke race op zondag. Na zo'n race ben ik dan ook helemaal leeg van bin nen. De maandag heb je hai'd nodig om uit te rusten. Dus als ik dan dinsdag weer ga wer ken, ben ik precies een week weggeweest." Van Stipriaan voegt er direct aan toe dat de broers Coronel geduld met hem hebben. „Ze weten dat je er veel voor moet opofferen." Vol vertrouwen De toekomst ziet Van Stipxi- aan vol vertrouwen tegemoet. „Ik ben nu natuuiiijk weer een ervaring rijker en ben me er tex'dege van bewust dat ik de eindverantwoordelijke ben. Het begin van het seizoen is moeilijk geweest, maar daar moet je doorheen." De volgende wedstrijd voor de coui'eur vindt over een kleine twee maanden plaats. Het cir- cuit van Assen is dan het strij d - toneel voor de vierde wedstrijd om de Citroën Saxo Cup. Van Stipriaan: „Als mijn auto goed is, dan kan ik misschien wel eens voor een verrassing gaan zorgen door me bij de eerste vijf te ï'ijden. Het circuit van Assen ligt mij wel en het zou natuurlijk een geweldige op steker zijn. Voor mijn spon sors, mijn familie en voor mij zelf." door Jasper van der Bliek ZIERIKZEE - Clubliefde is in de jachtige maatschappij van tegenwoordig een zeldzame deugd. Toch gebeurt het nog wel dat iemand onvoorwaardelijk trouw is aan zijn vereniging en er in feite mee vereenzelvigd is. Handbalclub Delta Sport uit Zierikzee heeft in Piet Bos (53) een hondstrouw lid. Al 22 jaar speelt de keeper onafgebroken voor de vereniging, die hij om schrijft als een gezellige vrien- denploeg. Komende dinsdag (29 juni) bestaat Delta Sport dertig jaar. Bos bladert met plezier door de vele plakboeken met foto's en krantenknipsels over zijn club. Voor zijn neus ligt het album van hetseizoen 1990/1991. „Dat jaar werden we kampioen in de eerste divisie B", verzucht de doel verdediger. „En verdienden daarmee promotie naar de ere divisie. Dat had een Zeeuwse club nooit eerder gepresteerd." Piet Bos verhaalt over het sei zoen erna, toen Delta Sport als klein regioclubje met nauwe lijks vijftig leden het op moest nemen tegen grootmaclxten als Aalsmeer en Sittardia. „Dat he le seizoen in de eredivisie heb ben we een keer gelijkgespeeld. Volgens mij was dat in Den Haag tegen Hellas. Voor de rest verloren we alles. Maar daar ging het niet om. Het was een er varing, we gingen ervoor, want het was mooi wel eredivisie." Neerwaartse spiraal Na het avontuur op het hoogste plan kwam de Zierikzeese ploeg in een neerwaaxfse spiraal te recht. Spelers gingen weg en de gradatie uit de eerste divisie volgde al snel. „Na de eredivisie kwamen een paar magere ja ren", vertelt Bos. „Een aantal basisspelers verlieten de club, omdat ze werk hadden of andere dingen wilden doen. Toentertijd hadden we niet genoeg sterke jeugd om dat op te vangen. De motivatie om weer kampioen te worden was er niet, we hadden het allemaal al eens gezien. Het doel voor dat seizoen was om middenmoot te spelen, maar het liep maar niet. Daar kwam nog eens bij dat wij die ploeg waren die eredivisie had gespeeld, dus iedereen wilde van ons winnen. En dat gebeurde ook." Dus zakte Delta Sport nog een treetje lager af naar de tweede divisie, de klasse waar de club volgens de doelverdediger thuishooxf. „Met een lekker draaiend team en de juiste spirit is voor ons deze divisie het hoogst haalbare. Maar nog steeds hebben we last van een leegloop. Het afgelopen seizoen bijvoorbeeld gingen bepalende spelers als Ex-win Schaalje als Jean-Mai'ie Toubiana naar EMM. En het aanbod jeugdspe lers is niet al te gx-oot. We hebben ze wel mee laten spelen, maar het duuit nog een paar jaar voordat ze op dit niveau echt meekunnen. Daax-om is het niet zo gek dat we dit seizoen op nieuw zijn gedegradeerd. Vol gend jaar speelt Delta Sport in de derde divisie. En meteen te rug px-omoveren zit er mijns in ziens nog even niet in." De Schouwse handbalclub heeft sinds de oprichting door Koos van Z wiet en in 1969 vol gens een golfachtig patx-oon ge speeld. „De ploeg is van een heel lage districtsklasse heel lang zaam hogex-op geklommen", zegt Bos. „Soms werden we kampioen en dan donderden we er een seizoen later net zo mak kelijk weer uit. Ik denk dat wis selvalligheid het kenmerk van Delta Sport is." Record Wisselvallig is de ballenvanger uit Zierikzee bepaald niet. 22 Jaar al staat hij ingeschreven als lid en heeft daannee het record. „Dat soort statistiekjes zeggen me niet zoveel", lacht de trouwe Delta Sporter. „Ik heb het ge woon enorm naar mijn zin. Het is een gezellige vereniging, een vriendenclub vooral. Het is heel spijtig dat er in de loop van de jaren zoveel spelers zijn wegge gaan. Denk maar eens aan het kanon Peter Lefèvre en trainer Rob de Vos. In mij is het nooit opgekomen om te stoppen of te vertrekken. Als ik ooit een aan bod van een ander team zou hebben gekregen, zou ik ferm 'nee' hebben geantwoord. Ik heb nog nooit een moment spijt gehad dat ik er aan begonnen ben." Zeeland is met maar twee hand balclubs op landelijk niveau een dwerg. En tussen die twee clubs bestaat van oudsher rivaliteit, of ze nu in dezelfde divisie spe len of niet. „De laatste jaren is de relatie tussen EMM en Delta Sport prima", weerlegt Bos die stelling. „Vroeger was dat wel even anders. Vooral in het begin van de jaren '90 was er grote ri valiteit tussen ons. Van EMM verliezen was ondenkbaar. Alles mocht, behalve dat. Ik deixk dat Rob de Vos (tot het afgelopen seizoen trainer van EMM) een goede bijdrage heeft geleverd aan de gezonde sfeer die er nu heerst. Hij komt immers zelfvan Delta Sport." De Schouwse schietschijf is al 53 jaar. Is dat niet wat te oud om op het hoogste niveau uit te ko men? Piet Bos moet eerst lachen voordat hij antwoord op de vraag geeft. „Mijn voornemen was op mijn vijftigste te stoppen en mijn vrouw vindt dat ik er per direct mee op moet houden. Maar dat doe ik niet. Ik kan de club nu niet in de steek laten. Bovendien heb ik een brok erva ring, die ik op de jeugd kan over brengen. Ze luisteren nog ook. Zolang er geen geschikte twee de keeper is, blijf ik spelen." Magertjes Delta Sport is altijd een kleine vereniging geweest. Maar te- genwoordig is de ledenaanwas wel heel magertjes. „Dat is iets wat je bij alle clubs ziet", legt Bos uit. „Een hoop jongeren kie zen voor individuele sporten. Ze kopen bijvoorbeeld een moun tainbike en gaan er op uit. Ik heb er zelf trouwens ook één, maar dat doet er even niet toe. En de mentaliteit verandert. Mensen voelen zich niet meer verbonden met een club, hoewel het bij Del ta Sport nog altijd gezellig is. Zelfs in een team met jeugd en ouderen door elkaar." Dertig jaar is een mijlpaal. Komt er volgende week nog een feestje? Bos moet opxxieuw la chen. Alleen is het nu meer uit ironie. „Weet je wat? Het wordt helemaal niet gevierd." Niet? „Nee. Het was geloof ik wel de bedoeling, maar dan kon de een weer niet en dan de ander. En de sponsors kwamen ook al niet. Voor de trouwe leden en de oud gedienden is het wel jammer. Maar je kan moeilijk voor an derhalf schaap en een paarden kop een barbecue houden." Delta Sport-keeper Piet Bos. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31