IRT-moeras bestaat nog steeds PZC PZC Barak en Assad lief voor elkaar Kosovo-vredestichter Ahtisaari is gewend aan duistere figuren feiten en meningen 2 Top ministerie van Justitie wacht zwaar weer Een lijntje coke 25 juni 1949 vrijdag 25 juni 1999 door Cees van der Laan Bij alle zaken die te maken hebben met de inmiddels beruchte IRT-affaire zou het sein voor ambtenaren en politici op rood moeten springen. Twee ministers zijn er over gevallen en het heeft ook de carrières van politie- en justitiefunctionaris sen bepaald geen goed gedaan. Daarom is het des te meer ver wonderlijk dat het college van procureurs-generaal, de top van het departement van Justitie en ook verantwoordelijk minister Korthals laks met de gevolgen van dit uiterst gevoelige dossier zijn omgegaan. Dit blijkt uit de bevindingen van de Tijdelijke Commissie Evaluatie Opspo ringsmethoden ook wel com- missie-Kalsbeek genoemd. De Tweede Kamer besprak die be vindingen de afgelopen dagen. Door het rapport van de com missie-Kalsbeek is het college van procureurs-generaal, het hoogste gezagsorgaan van het Openbaar Ministerie, onder vuur komen te liggen. Het colle ge toonde een weinig actieve houding om de nieuwe normen ten aanzien van opsporing in de organisatie door te voeren. ..Er was onvoldoende leiding en on voldoende sturing", conclu deert voorzitter Kalsbeek. „Al met al moeten we vaststellen dat het college daarin tekort is ge schoten." Maar er zijn ook nog andere za ken die een beoordeling van het deftige college van pg's geen goed zullen doen. Het college is niet daadkrachtig opgetreden om vastgelopen strafrechtelijke onderzoeken naar parallel-im porten van cocaïne van in totaal 15.000 kilogram, mogelijk met behulp van corrupte of gechan teerde opsporingsambtenaren, vlot te trekken. In het verlengde hiervan is onduidelijk of het college oud-minister Sorgdra- ger en haar opvolger Korthals voldoende hiervan op de hoogte heeft gesteld. Topcrimineel Ook de overeenkomst tussen het Amsterdamse Openbaar Minis terie met een topcrimineel, goedgekeurd door het college van pg's, is een brevet van on vermogen. Zo wel de commissie- Kalsbeek als de Tweede Kamer hebben vastgesteld dat deze deal indruist tegen alle gelden de richtlijnen en de wet die hier voor op stapel staat. Verweer tegen deze door de Ka mer aanvaarde conclusies zal lastig zijn. Dat het college het druk had met de reorganisatie van het OM en in een hoogoplo pend conflict was verwikkeld met het departement (ontslag van super-pg Docters Van Leeu wen) lijkt niet door de Kamer te worden geaccepteerd. De auto riteit van het hoogste gezagsor gaan van het OM is na de 'op stand der procureurs-generaal' vorig jaar nog verder aangetast. De top van het departement on der leiding van secretaris-gene raal Borghouts wacht zwaar weer. Hebben Borghouts c.s. er voor gezorgd dat minister Sorg- drager en later haai' opvolger Korthals op de hoogte waren van de smokkel van grote hoe veelheden cocaïne door politie- infiltranten? Kalsbeek ver klaarde in de Kamer dat hier over niets in het overgangsdos sier stond dat vorig jaar de net aangetreden minister Korthals van zijn secretaris-generaal kreeg. Pas op 6 oktober werd Korthals volgens eigen zeggen op 'hoofdlijnen' door het college geïnformeerd, maar hij was niet volledig op de hoogte van de ernst en omvang van de zaak. Wat heeft Boighouts dan wél ge daan om de opeenvolgende mi nisters (Sorgdrager, Korthals) op de hoogte te houden? In de afgelopen dagen, waarin de Ka mer debatteerde over de bevin dingen van de commissie-Kals- beek, viel diverse malen zijn naam en niet in gunstige zin. Dat de IRT-affaire een moeras is dat ministers en ambtenaren kan opslokken, had minister Korthals kunnen en moeten we ten. Als belangrijkste justitie- woordvoerder van de VVD was hij jarenlang betrokken bij de politieke afwikkeling van de IRT-affaire in de Tweede Ka mer. Ofschoon hij niets daarover in het overgangsdossier aantrof toen hij aantrad als minister, klinkt zijn excuus dat hij in ok tober vorig jaar slechts op hoofdlijnen over de cocaïne smokkel werd geïnformeerd wel erg magertjes. Hoofdlijnen of niet, bij Korthals hadden alle alarmbellen over moeten gaan toen hij van deze zaak hoorde. Uitglijder Nog veel belangrijker is dat Korthals politiek verantwoor delijk is voor alles wat bij zijn departement en het OM mis is gegaan, ook al was hij er niet di rect bij betrokken. Vorig jaar herfst maakte hij al een lelijke uitglijder toen bleek dat onder zijn verantwoordelijkheid af- spraken waren gemaakt met een criminele burgerinfiltrant, het geen verboden is. GroenLinks- Kamerlid Halsema wees er gis teren ook nog eens fijntjes op dat de nu door de Kamer afge keurde deal met een topcrimi neel werd gesloten toen Kort hals al was aangetreden als minister. De waag rijst dus of hij wel voldoende greep heeft op zijn ministerie. Korthals zal volgende week in de Kamer dan ook alle zeilen moeten bijzetten om ongeschonden uit het debat te komen, GPD Een van de kernkwesties van de misdaadbestrij- ding in Nederland is de vraag hoe vuil je je han den mag maken om een misdadiger te pakken. In de IRT-affaire bleek dat de overheid te ver en te onge controleerd meeging in de drugshandel. Nederland zet te de sluizen open voor hasj uit Colombia, maar de drugsbaronnen bleven buiten schot. Bovendien rees hel vermoeden dat samen met de hasj cocaïne naar Neder' land werd gesmokkeld, nota bene via door de overheid beschermde kanalen. Nu de commissie-Kalsbeek inderdaad sterke aanwij. zingen heeft gevonden voor grootschalige cocaïne smokkel met hulp van Nederlandse ambtenaren, en moet concluderen dat dit al jaren bekend was maar niet of in onvoldoende mate is doorgedrongen tot de huidige minister van Justitie Korthals, zijn de rapen gaar. De Tweede Kamer wil uitleg van de VVD-bewindsman. De Kamer volgt zo de j uiste procedure. Maar voor uitleg is het wel wat laat. Zeker na de IRT-affaire en de moei lijkheden van zijn voorganger had het hele drugsdos sier voor Korthals zowel beleidsmatig als politiek zc belangrijk moeten zijn dat hij geen grammetje wilde missen. Het doet er niet toe of Korthals de informatie duidelijk kreeg voorgeschoteld. Elke bewindsman moet soms voor het verkrijgen van helderheid afdalen in zijn organisatie. Zeker op zo'n teer punt als gecontro leerde drugssmokkel en de uitwassen daarvan is 'ilt wist het niet' geen excuus. Volgende week zal nog moeten blijken of de Kamei Korthals hard wil aanpakken. Want niet alleen de mi nister heeft problemen met de informatievoorziening Tot nu toe is onvoldoende duidelijk hoe valide de aan wijzingen van de commissie-Kalsbeek zijn. Zeker is dal een deel van haar gegevens uit het criminele circuil komt. En er zijn nog veel teveel vragen. Vond de top var het Openbaar Ministerie, die wel op de hoogte was, d« zaak niet noemenswaard of werd Korthals bewust on wetend gehouden? Waarom heeft niemand eerder pu bliekelijk aan de bel getrokken? Passen de huidig< deals met criminelen nu wel of niet in de aanstaand* opsporingswet? En vooral: staat er tegenover de moge lijke parallelle import enige vooruitgang in de strijc tegen de drugshandel? Op basis van de huidige veron derstellingen en vragen zal het voor de Kamer nog hee moeilijk worden een oordeel te vormen. Vast staat, dat de drugsmaffia moeilijk te bestrijden is Het is bekend dat het Nederlandse opsporingsapparaa op of over de grenzen van de wet moet opereren om eni| tegenspel te bieden. Dat het daarbij mogelijk nog ver der onderuit is gegaan dan we al weten, valt te betreu ren. Maar het is ronduit verontrustend dat wat ministe: Korthals wél geheel in zijn macht zou moeten hebben ook niet goed lijkt te functioneren. Als wordt bevestigt dat de informatielijnen binnen het ministerie van Jus titie onbetrouwbaarder zijn dan de drugslijnen tussei Zuid-Amerika en Nederland, heeft de Tweede Kame geen andere keus dan de minister daar keihard op af ti rekenen. door Mare Peeperkorn Gastvrij biedt Martti Ahti saari een lift aan in zijn Club Car, het pruttelende 'golf- wagentje' waarmee de mank lo pende Finse president zich over zijn residentie verplaatst. De vredestichter van Kosovo geniet zichtbaar na de vermoeiende onderhandelingen met 'oor logsmisdadiger' Milosevic. Grinnikend hoort hij de laatste 'roddel' aan: Ahtisaari als de toekomstige baas van de Ver enigde Naties. Het antwoord: „Het is al erg genoeg door 5,2 miljoen Finnen verscheurd te worden, laat staan door 200 lan den. Nee, ik dank u." Tijd heeft een president van een land zelden. Maar Ahtisaari maakt graag tijd voor een hand vol journalisten om terug te blikken op de woelige weken eind mei, begin juni, waarin hij samen met de Rus Tsjernomyr- din Joegoslavië diplomatiek op de knieën dwong. Of de voorma lig VN-onderhandelaar het niet erg vond de hand te schudden van een schurk als Milosevic? Geenszins, klinkt het nuchter. „Ik dank mijn carrière aan on derhandelingen met talloze duistere figuren. Demeesten die aan de andere kant van de tafel plaatsnamen, zitten nu in de ge vangenis. Of horen daar anders wel te zitten, ha ha. Bij dit soort zaken heb je je gesprekspart ners nü eenmaal niet voor het uitkiezen." Zelf eerlijk blijven, is volgens Ahtisaari het belangrijkste bij topdiplomatie. Zoals die ene vrijdag om één uur !s ochtends. De 'heer Milosevic' aan de tele foon, of de Finse president het gesprek wilde aannemen. Na tuurlijk. Zijn Joegoslavische collega beklaagde zich over het feit dat de NAVO een 'gat' liet vallen, als de Servische troepen zich uit Kosovo terugtrokken. Een 'gat' dat door het Koso- vaarse bevrijdingsleger U£K opgevuld zou worden, ten koste van de Servische burgers ter plekke. Ahtisaari: „Daar had Milosevic gelijk in. Dat moet je dan ook toegeven en er iets aan doen." Simplistisch De Fin wordt nog steeds dage lijks gebeld ddor de hoofdrol spelers in Kosovo. Om advies over hoe het fragiele vredespro ces op gang te houden, niet al leen in Kosovo maar ook in Ser- Martti Ahtisaari. Dat de EU-leiders én de Ameri kaanse president Clinton finan ciële hulp voor de Serviërs ver binden aan het vertrek van Milosevic komt bij Ahtisaari vreemd over. „Het is een beetje simplistisch om alles te concen treren op één persoon", analy seert hij. „Als Milosevic op stapt, komt er een ander waar dan ook wel weer bezwaar tegen is. Het belangrijkste is de demo cratie in Joegoslavië te herstel len. Om te beginnen met het ver lossen van de media van de staatscontrole. De Servische media ontkennen nu de vondst van massagraven. Als kranten, tv en radio hun werk weer ge woon kunnen doen, verdwijnt Milosevic vanzelf wel." Dé grote 'winst' van de Kosovo- oorlog, vindt Ahtisaari, is dat dictators nu gewaarschuwd zijn. „De NAVO heeft duidelijk gemaakt dat gruweldaden niet getolereerd worden, dat het Westen dan ingrijpt. Leiders zullén nu wel twee keer naden ken voor zij een misdaad als et nische zuivering begaan." En de 'winst' voor hemzelf, be halve de eer en een onmisken baar blinkend prestige? Ahti saari bekent spontaan 'zeer geïnteresseerd' te zijn in de baan als speciale Balkanvertegen woordiger voor de VN. Een nieuwe topfunctie die de EU claimt te mogen vervullen. „Een prachtbaan, maar ik ben toeval lig ook nog president van Fin land. Die twee banen kan ik on mogelijk combineren." Dat zijn presidentschap volgend jaar af loopt, verandert niets aan die mening. „Dan wil ik eerst een paar maanden vrij, weg naar Frankrijk om mijn Frans bij te spijkeren." Om professionele of louter privé redenen? „Ik neem mijn vrouw mee, het is aan u om daar conclusies uit te trekken." GPD door Ad Bloemendaal De nieuwe Israëlische pre mier. Ehud Barak, meent dat vrede met Syrië de sleutel is voor een alomvattende vre de met de Arabische wereld. Hij ziet president Hafez al-As- sad als de grondlegger van een 'sterk, onafhankelijk, zelfbe- wust Syrië, een Syrië dat naar mijn mening zeer belangrijk is voor de stabiliteit van het Mid den-Oosten'. Assad op zijn beurt noemt Barak 'een sterke en eerlijke man', van wie het duidelijk is dat hij vrede met Syrië wil bereiken. De twee leiders maakten el kaar dit soort ongewone com plimenten in recente gesprek ken met journalist Patrick Seale, de bekende Britse bio graaf van Assad. Van alle wes terse experts onderhoudt de in Syrië opgegroeide Seale de beste contacten met de weinig toegankelijke president. Eer der deze maand was hij voor het eerst sinds zeventien jaar in Israël, als deelnemer aan een seminarium over Syrië dat was georganiseerd door de Universiteit van Tel Aviv. De in drukke coalitie-onder handelingen gewikkelde Ba rak maakte toen meer dan een uur vrij voor een gesprek met Seale onder vier ogen. Een paar dagen later sprak Seale Assad in de Syrische hoofd stad Damascus. Beide ge sprekken waren vertrouwe lijk, maar woensdag publiceerde Seale een aantal geautoriseerde citaten in het in Londen verschijnende Ara bische dagblad 'Al-Hayat'. Het is opmerkelijk dat Barak vrede met Syrië omschrijft als de sleutel tot vrede met de rest van de Arabische wereld. De sleutelfunctie wordt meestal toebedacht aan de Palestijnen. Het zal bij het Palestijnse be stuur alleen maar de vrees aanwakkeren dat Barak eerst gaat proberen een verdrag met Syrië te sluiten, waarbij het Palestijnse onderhandelings- spoor naar de achtergrond verdwijnt. President Jasser Arafat is bang dat Assad wraak zal nemen voor wat de Palestijnen hem hebben aan gedaan met de Oslo-akkoor den. Arafats handtekening in 1993 kwam voor Syrië als een volslagen verrassing. Vooruitgang Onder de regering van Jit- schak Rabin maakten Israël en Syrië vooruitgang in weder zijdse onderhandelingen, Resten van een Syrische stelling op de Golan-hoogvlakte. maar tot een doorbraak is het niet gekomen. Over de oorzaak daarvan bestaan twee lezin gen. Professor Moshe Maoz, een Syrië-deskundige van de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem, meent dat Assad niet begreep dat hij de kans moest grijpen. Patrick Seale daarentegen vindt dat de Syri sche leider geen ja kon zeggen, omdat Israël absurde veilig heidseisen stelde. Volgens hem was het Rabin, en niet Assad, die een kans heeft laten liggen. In zijn gesprek met Seale zei Barak 'buitengewoon be nieuwd' te zijn of er nu een mo gelijkheid bestaat met Syrië een 'vrede van de dapperen' te bereiken. „Het is mijn politiek de veiligheid van Israël te ver groten door een eind te maken aan het conflict met Syrië." Net als Barak heeft Assad er op dit moment nog geen be hoefte aan gedetailleerde uit spraken te doen over komende onderhandelingen. In zijn ge sprek met Seale hekelt Assad de politiek van de in mei ver slagen premier Benjamin Ne tanyahu. „Vanaf het moment waarop Netanyahu in 1996 was gekozen beseften we dat het hopeloos was", zegt hij— ,Met die man viel echt niets te bereiken. Veel mensen kwam ons hun hulp aanbieden; som migen hadden nauwe contac ten met hem, anderen waren tegenstanders van zijn poli tiek. Na verloop van tijd zei den we: Verspil uw tijd maar niet. Het heeft geen zin. Verschuiving Volgens Assad is de toestand in Israël nu anders: „Er is een verschuiving naar het cen trum en er is een leider die kan bereiken wat hij zich ten doel stelt. Dat gevoel heb ik." De Syrische president zegt de car rière en de uitspraken van de nieuwe Israëlische leider nauwlettend te hebben gevolg. „Hij lijkt me een sterke en eer lijke man. Zoals de verkiezin gen hebben laten zien geniet hij grote steun. Het is duidelijk dat hij vrede met Syrië wil be reiken. Hij werkt aan de hand van een goed bestudeerd plan." Op de vraag of Syrië echt vrede wil - in Israël is niet iedereen daarvan overtuigd - ant woordt Assad: „Syrië heeft al tijd vrede gewild. We willen het nu en we willen het al heel lang, zeker sinds het begin van het vredesproces in Madrid, in 1991." In zijn lezing in Tel Aviv zei Seale dat Israëli's die uit zijn op een compromis over de in 1967 door Israël bezette Go lan-hoogvlakte, zich geen illu- fotoGPD sies moeten maken. Gisteren herhaalde hij dat in een vraag gesprek op de Israëlische ra dio. Over de toekomst van de Golan kan niet worden onder handeld, meent Assad, omdat het hier gaat om soeverein Sy- risch grondgebied. Met andere woorden: Israël zal de hoog vlakte tot de laatste meter moeten teruggeven. Daar staat volgens Seale tegenover dat Assad bereid is overleg te plegen over alle andere zaken, zoals veiligheidsvoorzienin gen voor Israël en de aard van toekomstige betrekkingen. Over de opmerkelijke compli menten-uitwisseling tussen Barak en Assad zegt Seale: „Wat we hier zien is een uit drukking van politieke wil van beide kanten. Dit is de eerste keer in de geschiedenis dat Syrië en Israël op hetzelfde moment laten blijken dat ze bereid zijn serieuze onderhan delingen te beginnen. Dat is een historisch ogenblik. Het betekent niet dat de on derhandelingen gemakkelijk zullen zij nEen hele reeks pro blemen vraagt nog om een op lossing. We zullen ook moeten zien of president Clinton, het derde lid van het trio wiens rol van essentieel belang zal zijn voor het slagen van het over leg, klaar is om de uitdaging aan te gaan." GPD Moordenaar In Amsterdam is Tony van Gogh gearresteerd. De man wordt verdacht in juni 1944 de schrijver A M. de Jong te heb ben vermoord. Van Gogh maakte deel uit van het Son- derkommando Feldmeyer en heeft in opdracht van de Duit se bezetter waarschijnlijk ver schillende mensen vermoord. De verdachte wist in 1946 te onsnappen uit een interne ringskamp in Den Helder was sindsdien voortvluchtig. Aanslag In Nieuw- en Sint Joosland is een aanslag op garage Kuzee gepleegd. De garagehouder hoorde 's nachts rumoer en toen hij poolshoogte ging ne men trof hij een niet ontplofte handgranaat aan. In verband met het incident is een man aangehouden. Verhuizing De 88-jarige mejuffouw Anna Okkerse is verhuisd uit het huisje aan de Steinstraat in Bruinisse, waar zij sinds haar zevende jaar onafgebroken in heeft gewoond. Het huis moet worden afgebroken. Vliegramp Een ontploffing van een voor werp in de bagage van de pas sagiers wordt genoemd als verklaring van de vliegramp met de KLM-Constellation in Bari, waarbij 33 mensen om het leven kwamen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax, (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post/ 128,50; per maand 35,75, per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities- tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag: (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Bij minister Korthals (m) hadden alle alarmbellen over moeten gaan toen hij van de cocaïnesmokkel hoorde. foto Cees Zorn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2