Krajicek rekent af met verleden Intensieve bloedcontroles tijdens Tour Wallage beklaagt zich over KNVB Haarhuis sloopt Spanjaard Vicente Eindzeges Casagrande en Beltran sport vrijdag 25 juni 1999 29 Arno Splinter van Ajax naar De Graafschap Muiderberger speelt met Australiër Todd Woodbridge Hopmans en Schultz niet in Fed-Cupteam 0 UvvMo van onze sportredactie PARIJS - Tijdens de komende Tour de France zal het aantal bloedtesten worden verhoogd. Dit is donder dag bekend gemaakt door Hein Verbruggen, voorzit ter van de wereldwielrenunie UCI. De bovengrens van de hematocrietwaarde blijft op vijftig liggen. In elk geval dienen alle renners op de ochtend van de proloog bloed af te geven. Daarna duiken de contro leurs bij verrassing op in de hotels waar de renners tij dens de Tour worden ondergebracht. Ronde van Italië In de slotfase van de Ronde van Italië testte de UCI de topvijf tien van het algemeen klassement. Twee dagen voor het einde werd klassementsleider Marco Pantani uitgesloten wegens een hematocrietwaarde van 52. Met toestemming van de wielrenners worden de bloedmonsters ook gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek om mogelijk in de toekomst het gebruik van erythropoetine (EPO) te kunnen opsporen. De re sultaten van dit onderzoek zijn voor het einde van het jaarbekend. Pantani is door het Italiaans Olympisch Comité on schuldig verklaard aan doping. Wel wordt zijn me disch begeleider ervan beschuldigd de gezondheid van Pantani in gevaar te hebben gebracht. AFP Daan Sliepen mist WK tafeltennis LEIDERDORP - Daan Sliepen moet het wereldkampioen schap tafeltennis in Eindhoven missen. De speler van Arbo- ned/Westa uit Wessem heeft een knieblessure opgelopen. Hij kan daardoor onvoldoende trainen voor het WK, dat van 2 tot 8 augustus in Eindhoven wordt gehouden. Sliepen, die in het afgelopen seizoen uitkwam voor het Middelburgse 't Zand, was door de bondscoaches Peter Engel en Yang Jianhua gese lecteerd voor een van de extra plaatsen voor het thuisland in de wereldtitelstrijd individueel. ANP Manchester volgt voorbeeld Ajax KAAPSTAD - Manchester United heeft het voorbeeld van Aj ax gevolgd en een samenwerkingsverband gesloten met een voetbalclub in Kaapstad. FC Fortune, genoemd naar de voor malige international Quinton Fortune, wordt de Zuid-Afri kaanse dependance van de Champions-Leaguewinnaar. De club gaat in de regio speuren naar talent dat het ooit moet gaan maken op Old Trafford. Manchester United heeft zich verplicht technische en financiële hulp te leveren. Ajax nam afgelopen seizoen een belang in de plaatselijke Spurs, dat na een fusie met Seven Stars voortaan als Ajax Cape Town door het leven gaat. Leo van Veen is de belangrijk ste kandidaat om trainer te worden van het Amsterdamse fili aal in Zuid-Afrika. Oud-Liverpool-doelman Bruce Grobbe- laar bedankte om persoonlijke redenen voor de eer. RTR Warm onthaal cricketers KARACHI - Enkele honderden gefrustreerde supporters heb ben het Pakistaanse cricketelftal donderdag een warm ont haal bereid bij terugkeer in Karachi. De woedende menigte stortte op de luchthaven een regen van scheldwoorden en eie ren over de spelers heen wegens de nederlaag in de eindstrijd van het WK tegen Australië. „Schande, schande. We willen geen knoeiers en verraders maar echte cricketers", riepen de verongelijkte fans. De meeste spelers van de nationale ploeg konden het vliegveld pas verlaten onder politiebegeleiding. Shahid Afridi dook zelf een auto in en scheurde met een nood- vaart weg bij zijn belagers. AFP Gil y Gil heeft banden met maffia MADRID - Jesus Gil y Gil, burgemeester van Marbella en voorzitter van Atletico Madrid, heeft banden met de maffia in Sicilië. Dit melden de Spaanse kranten donderdag. Zij basse- ren zich op een rapport over anticorruptie van het parket in Spanje. Volgens het rapport heeft Gil y Gil zowel een vriendschappe lijke als commerciële relatie met de Italiaan Felice Cultrera. Hij maakt deel uit van de clan Benedetto Nitto Santapaola, een beruchte maffiafamilie. „De anticorruptieprocureur is walgelijk", was het commentaar van Gil voor de Spaanse ra dio. De openbare aanklager in Spanje heeft eerder deze maand wegens verscheidene fraudegevallen een gevangenis straf van 34 jaar geëist tegen Gil y Gil. Ook zou hij een boete van 27,5 milj oen gulden moeten betalen. De preses van Atleti co zat eerder dit jaar al even in de gevangenis, maar werd toen om humanitaire redenen tegen een borgsom vrijgelaten. AFP Jeannie Longo behaalt 35e titel CLERMOND-FERRAND - Jeannie Longo, de veertig inmid dels ruimschoots gepasseerd, weet van geen ophouden. De Franse wielrenster veroverde bij de nationale kampioen schappen in Clermond-Ferrand haar 35e titel. De vijfvoudige wereldkampioene op de weg was de sterkste op het onderdeel tijdrijden. Longo legde de 20,4 kilometer af in 31 minuten en 35 seconden. Catherine Marsal, een andere routinier, had een achterstand van 54 seconden. Het brons was voor Geraldine Loewenguth. Ze finishte op 1.29 van de winnares. SID van onze sportredactie de wedstrijd FC Groningen - Sparta. GRONINGEN - Burgemeester Uiteindelijk werden veertig Wallage van Groningen heeft mensen aangehouden. Elf polï- zich bij minister Peper (Binnen- tiemensen raakten bij de rellen landse Zaken) beklaagd over de gewond. houding van de KNVB inzake het verplaatsen van risicowed- Kritiek strijden. Diverse fracties hadden kritiek op het feit dat de wedstrijd ge- Wallage vindt dat met de voet- lijktijdig met een studenten- balbond geen open discussie feest werd gehouden. Niettemin mogelijk is over wedstrijden die was de raadscommsie lovend ongeregeldheden kunnen ver- over het optreden van de politie oorzaken. Minister Peper heeft tijdens de ongeregeldheden. Wallage laten weten na de zo- Wallage zei verplaatsing van de mer over de kwestie te willen wedstrijd niet serieus met de praten met de KNVB en betrok- KNVB te hebben besproken, ken burgemeesters. Dat ver- Volgens hem had ook op een klaarde Wallage donderdag- zondagmiddag, zonder veel pu- avond tijdens de raads- bliek in de stad, het risico op commssie Veiligheidsbeleid in ernstige ongeregeldheden be- Groningen. staan. Volgens Wallage was het denkbaar geweest dat de KNVB Zonder publiek zou hebben voorgesteld de wed- Zodra een burgemeester dreigt strijd zonder publiek in Zeist te een voetbalwedstrijd uit te stel- spelen, wanneer hij verplaat- len, kan de KNVB dreigen de sing aan de orde had gesteld, wedstrijd dan maar zonder pu- „Dat had de KNVB eerder ge- bliek in Zeist te laten spelen, zegd toen ik supporters van Hei- Door de burgemeester zo voor mond Sport geweigerd had mee het blok te zetten, wordt diens te laten komen naar Groningen, handelingsvrijheid beperkt, Op die manier wordt openbare meent Wallage. orde een kwestie van onderhan- De burgemeester verdedigde delingen met de KNVB. Dat voor de raadscommssie Veilig- vind ik een ongelukkige ont- heid zijn beleid rond de voetbal- wikkeling", aldus Wallage, rellen zaterdag, na afloop van ANP van onze sportredactie het tweede elftal. Bij Wouters hoefde Splinter niet op een DOETINCHEM - De Graaf- plaats in de selectie te rekenen, schap heeft Arno Splinter (21) zodat een transfer bespreek- van Ajax gecontracteerd. De baar was. Doetinchemse eredivisionist kwam gisteren tot overeenstem- UCDUUt ming met de Amsterdamse club, Arno Splinter maakte bij Ajax waar Splinter nog onder con- zijn debuut in de hoofdmacht op tract staat. „Arno Splinter zal 13 november 1996 tijdens het voor drie of vier jaar bij ons te- duel Ajax-Fortuna Sittard kenen. Daar zijn we nog niet he- (2-2). Het afgelopen seizoen lemaal uit", meldde Graaf- speelde hij slechts vier maal in schap-voorzitter Hylke En- het eerste elftal, zerink. „Ik ben blij met Splinter", aldus de nieuwe Graafschap-trainer De 21-jarige Splinter zal bij De Frans Thijssen. „Het is een jon- Graafschap waarschijnlijk de ge speler met kwaliteiten die in positie van verdedigende mid- de as van het elftal kan spelen, denvelder gaan bekleden. Bij Het is een talentvolle speler met Ajax speelde Splinter afgelopen voetballend vermogen. En het is seizoen ook een paar maal op die ook goed dat we hier en daar positie, als vervanger van Dan- gaan verjongen, want de selec- ny Blind. Dat was in de periode tie bij De Graafschap is toch vrij dat Morten Olsen nog trainer oud. Ik weet dat Splinter bij was bij de AmsterdammersAjax niet echt aan de bak kwam, Toen Jan Wouters het roer over- maar bij ons kan hij zich weke- nam, belandde Splinter weer in lijks bewijzen." GPD door René van Hattum LONDEN - Paul Haarhuis won gisteren op Wimbledon met 6- 2, 6-2 en 6-2 van Fernando Vi cente, Spanjaard, uit Splugas de Llobegral. Daar in de buurt hebben ze al leen gravelbanen. En als Fer nando Vicente daar niet in de buurt is, traint hij in Barcelo- na. Daar zijn ook veel gravel banen. Deze week speelde hij voor het eerst op gras. Dat was gisteren te zien. Vicente werd in zijn tweede Wimbledonpar- tij kansloos gesloopt door de Eindho venaar. De tijd dat Paul Haarhuis riep dat hij tennis op gras vreselijk vond, ligt al jaren achter hem. Sterker, hij behaalde zijn beste resultaten de laatste jaren op gras: een halve finale en finale in Halle en in '96 en '97 haalde hij op Wimbledon de vierde en derde ronde, zijn beste Grand Slamoptredens sinds hij de dertig passeerde. Tegenwoordig geniet Paul Haarhuis eigenlijk alleen nog maar van zijn vak. Zo gauw hij dat niet meer zou doen, stopt hij onmiddellijk. „Dat bete kent niet dat ik voor de lol speel, want ik wil elke wed strijd winnen", aldus de 33-ja- rige en oudst overgebleven speler van het mannentoernooi - Pozzi, Reneberg en Woodfor de zijn er al uit.Zijn volgende tegenstander, morgen, is Goran Ivanisevic, drievoudig verlie zend finalist op Wimbledon. Ooit deed Ivanisevic het bijna in zijn broek als hij tegen Haar huis moest. „Maar dat is wel voorbij", zei hij. Laten we het er maar op houden dat ik heel goed zal moeten spelen." GPD HILVERSUM - Amanda Hop mans en de geblesseerde Brenda Schultz ontbreken in het Fed- Cupteam dat van 21 tot 24 juli aantreedt in de kwalificatieron de in Amsterdam. Hierin moet Oranje in een reeks groepswedstrijden een plaats in de wereldgroep veiligstellen. Bondscoach Hans Felius deed ook geèn beroep op Seda Noor- lander, die woensdag ten koste van Jennifer Capriati de derde ronde van Wimbledon bereikte. Felius heeft gekozen voor Miri am Oremans, Kristie Boogert, Manon Bollegraf en Caroline Vis. Felius gaf in april in de wed strijd tegen België Hopmans in het enkelspel nog de voorkeur boven Boogert. Nederland ver loor dit duel met 5-0. Schultz ontbrak in deze confrontatie. Zij maakte na een rugoperatie bij Roland Garros haar officiële rentree. In Parijs bleek dat ze nog niet klaar was voor een defi nitieve terugkeer. Ze heeft een rustpauze ingelast. Naast Nederland nemen Wit- Rusland, Australië, Japan, Tai wan, Argentinië, Roemenië en Slovenië deel aan de kwalifica tieronde. De landen spelen in twee groepen van vier. De pou lewinnaars moeten in een on derlinge wedstrijd bepalen wie zich kwalificeert voor de we reldgroep. De verliezers komen uit in de regionale zones. ANP Everaert ziet af van overgang naar Dynamo NIEUWEGEIN - Volleyballer Michel Everaert (36) gaat niet naar Dynamo. De spelverdeler van Geové/Vrevok was in verre gaande onderhandeling met de landskampioen uit Apeldoorn, maar heeft die ploeg laten weten niet te zullen komen. Nog maar anderhalve week ge leden zag het er naar uit dat de uit Hulst afkomstige Everaert naar Dynamo zou verhuizen. Na een paar gesprekken met de clubleiding kreeg hij een con tract thuis gestuurd. Het wach ten was alleen op zijn handteke ning. Die zal er niet komen. „Het had niets met Dynamo te maken. We kwamen er zakelijk gewoon niet uit, dat is alles. Ik heb ook nog een zaak, daar had ik toch iets voor moeten regelen als ik voor Dynamo had geko zen", zegt Everaert, die nog niet weet of hij nu wel bij Vrevok blijft. GPD Mapei-wagen tot vijfmaal toe gecontroleerd BRUSSEL - Een vrachtwagen van de wielerploeg Mapei is donderdag door Franse politie mannen tot vijf keer toe gecon troleerd op dopingmiddelen. Er werd niets aangetroffen. Mecanicien Andrea Nieri bracht de wagen uit de Ronde van Catalonië terug naar België. Op een traject van zeshonderd kilometer moest Nieri vijf keer stoppen en doorzochten gen darmes de vrachtwagen. Na de laatste controle riep de politie: „Tot ziens in de Tour." Belga Michael Boogerd nadert unicum GULPEN - Michael Boogerd kan zondag in Gulpen voor een unicum zorgen in de geschiede nis van het Nederlands kampi oenschap wielrennen. Als de Hagenaar wint is hij de eerste wielrenner die drie keer op rij nationaal kampioen op de weg wordt. Het zou niet de eerste keer zijn dat een renner voor de derde maal Nederlands kampioen bij de beroepsrenners wordt. Eer der deden dat Theo Middel kamp (1938, '43, '45), Gerrit Schulte (1948, '50, '53) en Jan Raas. Die laatste veroverde het tricot in 1976, '83 en '84. De twee titels die Boogerd reeds op zak heeft plaatsen hem in een rijtje met onder anderen Wim van Est (1956, '57), Joop Zoete melk (1971, '73), Henk Lubber- ding (1978, '79), Jacques Hane- graaf (1981, '85) en Steven Rooks (1991, '94). Het nationaal kampioenschap wordt voor de 80e keer verre den. De eerste keer gebeurde dat in 1920 met als winnaar Frits Wiersma. Tweemaal werd een renner de titel ontnomen. In 1926 werd Jorinus van der Wiel gedeklasseerd, de titel ging toen naar Klaas van Nek. In 1967 werd Eef Dolman de titel ontno men wegens dopegebruik. Er werd dat jaar geen andere kam pioen aangewezen. ANP van onze sportredactie LONDEN - Voor Richard Kraji cek is baan 2 op Wimbledon niet langer the graveyard, het kerk hof. Hij leed er in het verleden draconische nederlagen tegen Boetsch en Cahill en ontsnapte aan verlies tegen Steven in het jaar dat hij Wimbledon won ('96). Donderdag rekende hij met dat verleden af. Hij speelde in de tweede ronde met Todd Wood bridge, een erkend serve- en volleyspecialist. De 28-jarige Australiër was volstrekt kans loos, 7-5 6-4 6-4. Toch stapte de als vijfde geplaatste Muiderber ger licht geïrriteerd van de baan. „Die derde set had 6-2 moeten zijn." Krajicek treft in de derde ronde de Zwitserse qualifier Lorenzo Manta, 196e van de wereld. „Geen topper", aldus Krajicek, „maar een gevaarlijke speler met een goede service en volley. Manta past prachtig in de op bouw van Krajiceks negende Wimbledon. „Het wordt elke ronde een stukje lastiger." Woodbridge vond hij donder dag een betere test dan de Noor Ruud in de eerste ronde. „Ruud Ivanisevic: 50 dollar per ace LONDEN - Goran Ivanisevic geeft dit jaar 50 dollar aan een kinderfonds voor elke ace die hij slaat. Op Wimbledon sloeg hij er in twee ronden al 54. Gemiddeld slaat de linkshandige Kroaat er dit jaar 14,3 per wedstrijd. Zijn record staat op 1477 stuks, ge slagen in 1996. Dat zou het fonds 73.850 dollar, ofwel 147.700 gulden, hebben opgele verd. ANP had nul wapens", vond hij, „Woodbridge is opgegroeid op gras. Kan serveren en volleyen, maar echt gevaarlijk was hij niet." De man uit Sydney, die driekwart van het jaar in Orlan do woont, is afgegleden naar de 137e plaats op de wereldrang lijst. Herfst Twee jaar geleden stond hij nog 19e en bereikte hij de laatste vier op Wimbledon, waarop hij verloor van Pete Sampras. In het dubbel is hij de babyface helft van de Woodies, die negen grand-slamtitels bemachtigden waaronder vijf Wimbledons op rij. In het enkel is hij beland in de herfst van zijn loopbaan. In die nadagen was hij geen par tij voor de tot op het bot gemoti veerde Krajicek. De souplesse waarmee hij over het gras be woog, het zelfvertrouwen dat zijn lichaam uitstraalde, werd geregistreerd door de volgers. Die kwamen massaal naar zijn persconferentie om te informe ren naar zijn kansen. „Sampras en Henman", hield Krajicek de boot af, „zijn voor mij de topfavorieten. Rusedski maakt grote indruk. Dat is de topdrie. Ik zit daar kort achter, in de tweede groep." Bij die ach tervolgers voelt hij zich op zijn gemak. Hij wil niet te vroeg pie ken. Hij wil pas in de tweede week van Wimbledon de top vorm bereiken. Koers In dat streven ligt hij op koers. „Er zit een stijgende lijn in", gaf hij aan, „het gaat elke partij een stukje beter. Tegen Woodbridge serveerde ik sterk. Ik was op ei gen opslag nooit in gevaar." De derde set wilde hij te snel afraf felen. „Op 4-1 wilde ik het kar wei snel afmaken. Ik verloor mijn geduld. Anders wordt het gewoon 6-2, maar door die van onze sportredactie WINTERTHUR/RABASSA - De laatste etappekoersen voor de nationale kampioenschap pen op de weg en de Tour de France zijn donderdag gewon nen door de Italiaan Francesco Casagrande (Zwitserland) en Manuel Beltran (Catalonië). Nederlanders bleven op de ach tergrond. Francesco Casagrande kwam naar de Ronde van Zwitserland om de de Tour voor te bereiden. Hij was negen maanden ge schorst wegens herhaalde do- pingzonden. Op de derde dag stelden de controleurs van de UCI bij zijn Russische ploeg- makker Sergei Gontschar een te hoge hematocrietwaarde vast. Dit betekende de onmiddellijke uitsluiting van de gehele ploeg Vini Caldirola van de Tour. Casagrande gaf vol gas in de 'Tour du Suisse'. Woensdag ont troonde hij de Fransman Lau rent Jalabert als klassements leider. Donderdag droeg hij het 'gouden tricot' over bijna 230 kilometer naar de eindstreep in Winterthur. De slotetappe was er een zonder belang voor de eindrangschikking. Drie ren ners koersten de gehele dag voor het peloton uit. Casagrandes landgenoot Maurizio de Pas- quale won de sprint tegen zijn vluchtgezellen Patrick Vetsch (Zwi) en Gianpolo Mondini (Ita). Michael Boogerd eindigde in Zwitserland op de 20e plaats in het eindklassement. Het vertrek van Abraham Olano van Banesto naar ONCE had verstrekkende gevolgen voor de 28-jarige Manuel Beltran. Hij was jarenlang de toegewijde helper van de tweevoudig we reldkampioen. Hij ging voor ei gen kansen rijden. Donderdag sierde hij jarenlang hardfietsen op met een mooie overwinning; de Ronde van Catalonië. Dat is met zijn 79e editie een klassieke etappekoers in de grote Spaanse kalender. Beltran was al leider, maar hij won donderdag in An dorra ook de afsluitende klim- tijdrit naar Alto de la Rabassa over 14,2 kilometer. Hoe steil het was bleek uit de gemiddelde snelheid van nauwelijks 25 ki lometer per uur. Beltran start volgende week za terdag wel in de Tour. Aan zijn zij de vindt hij klimmer Jose Ma ria Jiménez (derde in Catalonië) en de Zwitser Alex Ziille, van wie wordt verwacht dat hij tij dig hersteld zal zijn van de darminfectie die hem in Catalo nië tot opgave dwong. In Cata lonië eindigde Miguel van Kes- sel op de 57e plaats. ANP haast verloor ik zelfs mijn op slag." De perfectionst had tegen Woodbridge nog meer onvolko menheden ontdekt. „Ik was niet altijd even scherp bij de returns. Ik bewoog vaak wel met het bo venlichaam maar dan bleven mijn benen staan. Verder was mijn concentratie bij vlagen niet optimaal en werd ik te snel afgeleid." Maar de minpunten wogen niet op tegen de plussen. ,De vorm groeit, daar draait het om." Krajicek sloeg donderdag op baan 2 de slechte herinneringen weg. „Onderweg naar die baan", vertelde hij, „dacht ik aan die partijen tegen Boetsch, Cahill en Steven. Dit was mijn gemakkelijkste overwinning op die baan." De spoken uit het verleden zijn verdwenen. ANP Richard Krajicek retourneert in zijn partij tegen Todd Woodbridge. fotoGerry Penny/EPA De Spanjaard Manuel Beltran won de Ronde van Catalonië. foto Lluis Gene/AP De Italiaan Francesco Casagrande liet de champagne vloeien na zijn zege in de Ronde van Zwitserland. foto Juerg Mueller/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29