Grootscheepse controle horeca zondag PZC Indiëgangers eren gevallenen PZC Een militair die wacht tot zijn dienst erop zit zeeland 19 Politie, milieu-inspecteurs en brandweer trekken samen op lewegen op Muziek Dag Excuses voor huurders van Hof ter Veste Vlooienmarkt Dishoek Exclusieve tuinmeubelen vrijdag 25 juni 1999 toorAb van der Sluis GISSINGEN - De gemeenten l'lissingen, Middelburg en Vce- iegaan met ingang van 1 juli jrie maanden lang de horeca .ontroleren. Dat gebeurt zowel iverdag als 's nachts. Horecabe- Irijven, zoals cafés, restau rants, snackbars, hotels en kan- jnes, hebben te maken met liverse wetten waaraan zij noeten voldoen: de Drank- en Horecawet, de Wet Milieube heer en de Algemene Plaatselij ke Verordening. Doordat er di- :erse wetten zijn, houden ook liverse instanties zich bezig jet controle. Dat bemoeilijkt iet toezicht. Dissen de provincie, de gemeen ten en de politie vindt regulier nilieuo verleg plaats. „Elk •aar", aldus P. J. H. Altena van ie sectie Milieu van Vlissingen, wordt een bepaalde groep be- irijven doorgelicht. Dit jaar ivas Vlissingen aan de beurt om iets te bedenken. We hebben ge kozen voor de horeca, omdat di verse instanties daar toezicht op louden. De politie kijkt naar de openbare orde, het bureau VLISSINGEN - Het Sportfond- jenbad Vlissingen houdt zater dags juli van 11 tot 12 en van 13 tot 14 uur de Sportfondsen Be wegen op Muziek Dag. Op deze dag kan kennis worden gemaakt met aquarobics, aqua- ;ogging en meer bewegen voor ouderen. Ter afsluiting staat het llega-Bom-spektakel op het orogramma. Het Sportfondsen- lad probeert dan met zoveel mogelijk deelnemers te aquaro- biccen. Het oude record in 1997 stond op 86 deelnemers. Bij mooi weer vindt het spektakel plaats in het buitenbad, let evenement valt samen met de rommelmarkt, georganiseerd door de personeelsvereniging, ie Vlissingse jeugdbrandweer, de Dr. A Stavermanbrigade en de handboogsociëteit D' Een dracht. Die rommelmarkt vindt plaats op het buitenterrein en duurt van 9 tot 15 uur. drank en horeca kijkt naar de Drank- en Horecawet, de brandweer naar de brandveilig heid en de gemeente naar de mi lieuwetgeving. We hebben die disciplines allemaal bij elkaar gebracht om beter en efficiënter te controleren, zodat we van el kaar weten wat we doen. Er is geen aanleiding in de zin dat ho recabedrijven er een rotzooi van zouden maken." In één hand Het horecaproject heeft drie doelstellingen: kijken of de be drijven zich houden aan de mi lieuwetgeving, het voorkomen en beperken van overlast en kij ken of het mogelijk is om het toezicht op allerlei regeltjes in één hand te houden. Overdag zullen per gemeente dertig horecabedrijven bezocht worden door milieu-inspec teurs. Die kijken onder meer naar de brandveiligheid en of alle vergunningen in orde zijn. Verder worden de terrassen aan een controle onderworpen en wordt gekeken hoe het staat met geur- en geluidshinder, afval, het schoonhouden van cle direc te omgeving van de zaak. 's Nachts gaat de milieuinspec teur samen met de politie op stap. Dan wordt gekeken naar de nakoming van de sluitings tijden, de geluidshinder vanuit de bedrijven en of bezoekers la waai veroorzaken. In Vlissingen en Middelburg ligt de nadruk op de uitgaanscentra en in de ge meente Veere op de kernen zelf. Altena wijst erop dat de gebrui kelijke controles gewoon door gaan tijdens de drie maanden die het project duurt. Vakantie Altena denkt drie maanden no dig te hebben voor een goede controle. Het tijdsbestek van ju li, augustus en september is niet toevallig gekozen. „Het is dan door de vakantie extra druk in de Walcherse horeca. In de win termaanden hoef je niet te con troleren. We hebben die drie maanden ook hard nodig, om dat we natuurlijk ook te maken hebben met mensen die op va kantie zijn." Elk horecabedrijf wordt overigens al periodiek ge controleerd. Dat gebeurt jaar lijks, om cle vijf of om de tien jaar. Altena: „Dit jaar doen we alleen iets extra's." Burgemeester Van Dok-Van Weele en VOMI-voorzitter Smoorenburg onthullen de plaquette voor de gesneuvelden. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Onder grote belangstelling werd donderdagmiddag op de Noorderbe graafplaats in Vlissingen de plaquette ont huld, waarop zeventien namen zijn gegra veerd van gesneuvelde Vlissingse jonge jongens in voormalig Nederlands-Indië. Zij stierven in de periode 1945 en 1962 en wer den in de archipel begraven, ver weg van hun familie. Deze gedenkplaat brengt hen een beetje dichterbij huis. „Dat is mijn broer. J. Lou- werse uit Ritthem, gestorven op 02-04-1946 in Tjillitan. Het is echt héél goed dat er nu een plaquette in Vlissingen is, als een vorm van erkenning. Maar van de andere kant komt het verleden, met alle pijn, vandaag ook weer heel erg terug. Die pijn zit dieper dan ik had verwacht", zegt de Rit- themse. „Hij was nog maar anderhalf jaar in Indo nesië toen hij werd doodgeschoten. Einde verhaal. Hij vertrok om mensen te helpen. Het is jammer dat mijn moeder dit niet meer heeft kunnen meemaken. Het heeft haar ook pijn gedaan dat er zo weinig aandacht was voor de Indiëgangers en haar zoon." Met het idee om rust en orde in Inclië te her stellen, reisden vanaf 1945 duizenden jonge soldaten naar de oost af. Ze werden verrast, kwamen totaal onvoorbereid in een oorlog terecht. Vergeten doden „In Indonesië moesten ze tegen de Jappen vechten en ook tegen de troepen van Soe- karno. Velen zijn omgekomen en liggen in Indië begraven", sprak secretaris T. Joma van de Reünie commissie 2-13.R.I de aan wezigen toe. Hij loofde het initiatief van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI). „VOMI-Zeeland heeft er voor ge zorgd dat de vergeten doden van weleer weer een naam hebben gekregen." Bittere woorden werden er gisteren ook ge sproken. Dat de regering zich niet geroepen voelde om iets te doen voor nabestaanden. „Het gezag liet ons vallen en we hebben de politiek hard wakker moeten schudden om enige vorm van erkenning te krijgen"stelde F. J. F. Smoorenburg voorzitter van de VO MI-Zeeland. „Welke niet-veteraan begrijpt wat wij heb ben meegemaakt. Begrijpt wat het is om een kameraad die naast je is gesneuveld naar zijn laatste rustplaats te brengen. We kwa men middenin een guerillaooiiog terecht, in een onbekende omgeving en stonden tegen over een onbekende vijand. Een eenvoudige plaquette voor de nabestaanden kon er eerst niet vanaf. Nu is er in Vlissingen aan hen en de gesneuvelden eindelijk recht gedaan." Politie-inval in omkatloods KAPELLE - Bij een huiszoeking in een loods in de gemeente Kapelle heeft de politie donderdag een gestolen auto aange troffen en twee autowrakken waar de chassisnummers uitge slepen waren. Dat was aanleiding om in totaal acht voertui gen, een boot en enkele auto-onderdelen in beslag te nemen. De huiszoeking vond plaats omdat de politie vermoedde dat in de loods gestolen auto's werden omgekat. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Man verwondt politieman HEINKENSZAND - De politie heeft woensdag een 41-jarige inwoner van de gemeente Borsele aangehouden, die maan dagavond een ambtenaar van de gemeente Borsele had be dreigd. Bij de aanhouding verzette de man zich zo hevig dat een politieman gewond raakte. Nadat versterking kwam op dagen, kon de politie de man toch in de boeien staan. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld en zal vandaag (vrij - dag) worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg. Milieucontract getekend MIDDELBURG - Bijna dertig partijen hebben donderdag hun handtekening gezet onder de bestuursovereenkomst 'Sa menwerking milieuhandhaving'. Volgens milieugedeputeer de A J. G. Poppelaars (CDA, milieu) moet de overeenkomst 'tot verbetering van de milieukwaliteit leiden'. Provincie, Zeeuwse gemeenten, openbaar ministerie, politie, water schappen en de rijksoverheid hebben afgesproken milieutoe zicht en -handhaving op elkaar af te stemmen. De partijen gaan deskundigheid uitwisselen en de verschillende beleids maatregelen op elkaar afstemmen. „In de overeenkomst ligt besloten dat de partijen zich zullen houden aan gemaakte afspraken en elkaar zullen aanspreken op het niet nakomen van afspraken", aldus Poppelaars. GGD stelt koop röntgenbus uit GOES - De GGD Zeeland wacht nog een paar maanden met de aanschaf van een nieuwe bus met röntgenapparatuur. Het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst wil eerst exact weten hoe de nieuwe bus wordt ingezet en of die dus echt noodzakelijk is. Het dagelijks bestuur had de bus nu al willen kopen. Een nieuwe bus gaat tien j aar mee en kost tachtigduizend gul den per jaar. De GGD heeft daar het geld voor. De oude bus is al afgeschreven en er is ongeveer een miljoen gulden voor de nieuwe gespaard. De gezondheidsdienst gebruikt de röntgen bus drie dagen in de week om tuberculose op te sporen. Huis artsen sturen patiënten van wie ze vermoeden dat ze tubercu lose hebben naar de bus. Verder wordt cle bus vaak gebruikt bij de gevangenis in Mid delburg en de Zeeuwse asielzoekerscentra. Keurmerk Thuiszorg Walcheren VLISSINGEN - Thuiszorg Walcheren heeft het landelijke keurmerk 'kwaliteit' van de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) ontvangen. De Raacl van Bestuur ontving het daarbij behorende certificaat vorige week al. Het keurmerk is de beloning voor een traject om de kwaliteit van de thuiszorg te verbeteren. Dat project is meer dan een jaar geleden begon nen. Thuiszorg Walcheren werd in oktober vorig jaar onder worpen aan een intensief onderzoek door een landelijke toet singscommissie. Om lid te kunnen blijven van het LVT moet Thuiszorg Walcheren aan dertien kwaliteitscriteria voldoen op het gebied van onder meer informatie verstrekken aan klanten, bereikbaarheid, hygiëne, deskundigheid, klachten behandeling, privacy. Over drie jaar wordt Thuiszorg Wal cheren weer getoetst. 'ortemonnee uit verkeerde jas eeggehaald [HOLEN - In verband met de diefstal van een jas met porte monnee in een horecagelegen heid in de gemeente Tholen leeft de politie een 22-jarige in- (woner van Breda aangehouden. (De man bleek per ongeluk de [verkeerde jas te hebben meege komen en kon vervolgens de verleiding niet weerstaan om de portemonnee te legen, pij is na verhoor, met een dagvaarding op zak, vrijgela ten. Vogels spotten op het Veerse meer [VEERE- Natuurmonumenten houdt op zaterdag 3 juli een ex cursie 'vogels spotten' op de [middenplaten in het Veerse Meer. paar broeden onder andere de kluut, slobeend, visdief en berg eend. De excursie vertrekt om 10.00 uur bij het informatiepa- jneel aan de Muidenweg tussen lArnemuiden en Wolphaarts- lijk. 'Tie mee wil hoeft zich niet van :e voren op te geven. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M.vanderJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Kees Marijs uit Arnemuiden 25 jaar in de politiek door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - Het SGP- raadslid Kees Marijs (67) uit Arnemuiden is een markant persoon. Hij woont temidden van zijn volk in het dorp dat hij liefheeft. Zijn standpunten zijn helder, zijn taalgebruik karakteristiek. Sinds hij nu ruim twee jaar geleden raads lid werd in Middelburg, is hij verworden tot 'backbencher'. Spijt daarvanheeft hij niet. Hij is bescheiden, heeft geen grote ambities meer, maar wil wél dat de SGP een getuigende partij blijft. „We zijn een roe pende in de woestijn gewor den. Ik ben daar zelf ook schul dig aan. In algemene zin, worden er te weinig principiële standpunten gebracht." Giste ren (donderdag) vierde hij zijn zilveren jubileum als raadslid. Over twee jaar hoopt hij zijn raadslidmaatschap te beëindi gen. Spannende tijden, maakte hij in 1974 mee, het begin van zijn politieke loopbaan. „De PvdA kwam in die tijd erg op. Wijde SGP, wilde juist de traditie, de zondagsrust, bewaren. Daar moesten we voor knokken." Weinig is in een kwart eeuw veranderd. Marijs knokt nog steeds voor een behouden vaart. „De secularisatie blijft niet voor de poorten van Arne muiden staan. Gelukkig zijn we hier altijd bewaard geble ven voor sport op zondag. In Middelburg gaat onevenredig veel geld naar sport. Ik heb dat met lede ogen aangezien. Veel geld zou er ook moeten naar zo'n A-theater, terwijl de stra ten verpauperen. Nu wil men ook in Arnemuiden een jeugd honk. Da's niks voor hier. We hebben hier kerkelijke vereni gingen, een korfbalvereniging en een voetbalclub. Tuurlijk, de jongerenspringenhierwel 's uit de band. Opvang in zo'n honk is niks; je moet ze gewoon hard straffen, zoals twee jaar geleden gebeurde tijdens de Nieu wj aarsviering. Marijs maakt(e) van zijn hart geen moordkuil. Bekend wa ren zijn strubbelingen met de PvdA-raadsleden ('sportief, geen hatelijkheden') in de raad Arnemuiden, maar daar mag niemand kwaad achter zoe ken. Vergoelijkend: „In de ja ren tachtig vormde de SGP met de PvdA een monsterverbond met Piet van Leerdam en Jaap van Belzen. Tussentijds moest Kees Marijs: „Zo zit deze man nu eenmaal in elkaar." Van Leerdam stoppen wegens gezondheidsredenen. Ik ben toen gevraagd. Maar in de poli tiek is regeren vooruitzien. Ik zou niet meer dan een tussen pauszijn. Ik heb toen mijn licht opgestoken bij Jaap, een na tuurtalent in de politiek. Ik heb veel van hem geleerd. Zo zie je ze niet meer, ook niet in Mid delburg. Hij zei: moet je altijd doen, ook al lag ik wel 's met hem in de contramine. Oud burgemeester Markusse vond dat ik 't niet moest doen. P. Bos is toen naar voren geschoven. Toen de vier jaar om waren, ging de PvdA toch met een an dere partij in zee." Modegril Hoewel de SGP uit het college verdween, bleef Marijs zich in zetten voor 'zijn' volk. Hij roemt het aantal voorzienin gen in het vissersdorp, de toe stand van de wegen, maar betreurt de gemeentelijke her indeling ('een bestuurlijke mo degril') hartgrondig. „We had den alle know how zelf in huis. Alles reilde en zeilde hier goed. 't Is hier geen paradijs hoor, be grijp me goed, maar het Mid delburgse raadsgebeuren is me hard tegengevallen. De sfeer is anders: veel geblaat, weinig wol. Ellenlange vergaderin gen, tot twaalf uur, soms wel half één 's nachts. In Arnemui den was de sfeer gemoedelij ker. Soms ging het er wel fel aan toe, maar dan was 't ook voorbij en afgelopen. In Mid delbrug zijn er ellenlange ver halen over ondergeschikte punten. We moesten besturen op hoofdlijnen. Daar is niks van terecht gekomen. Je gaat de politiek niet in als assessor, als bijzitter. Je zit er om mee te besturen." Hij begrijpt daarom niet dat er in Middelbrug on voldoende aandacht is voor de visserijtoch één van de econo mische pijlers van Arnemui den. „Ze willen wel allerlei mannetjes uit Amerika halen, maar met visserij bemoeien ze zich niet." Als fractievoorzitter voor de SGP in Arnemuiden, kon Ma rijs over elk onderwerp zijn mening ventileren. In de Mid delburgse fractie gaat hij op in een groter geheel. „Kodde (de fractievoorzitter) doet het leeuwendeel. Ik word ook een dagje ouder. Ik zit in de luwte. Voor mij is het saaier gewor den. Ik voel me als iemand in militaire dienst, die op wacht staat, maar blij zal zijn als de wacht erop zit." Marijs mag graag metaforen gebruiken om zich uit te drukken. Zijn uit drukkingen zorgen ervoor dat er - al dan niet met een glim lach - naar hem wordt geluis terd. Hij maakt altijd gebruik van milde humor. Sarcasme is Marijs vreemd.J e moet j e ver haal ook wel een beetje bren gen, vind ik. Je hoort bestuur- ders wel 's gortdroge verhalen vertellen. Ik ben maar een paar minuten aan het woord en dat mag ik graag illustreren met een leuke opmerking. Zo zit deze man nu eenmaal in el kaar." Marijs maakt er ook geen ge heim van dat hij nóóit had moeten stemmen voor de toe komstplannen van Riek Bak ker. Die kosten honderden mil- foto Lex de Meester j oenen guldens en gaan in tegen zijn principes. „Zo'n A- theater, da's toch een af godstempel. Cultuur is de godsdienst van deze tijd. Brood en spelen, daar is het Romeinse volk aan tenonder gegaan. Dat verontrust me. Waar is het einde Onze burge meester - het is een goeie voor Arnemuiden, hoor - is ontzet tend ambitieus, maar ik geloof dat het realisme wel 's ont breekt bij hem. Hij verwacht alle heil uit Amerika, maar ik hoop dat we bewaard blijven dat de gemeente niet failliet gaat aan de excessen van Riek Bakker. Middelburg, de stad van domi nee Smytegelt, mag geen stad van Babel worden van moder nisme waarin geen plaats meel is voor een eenvoudig kerkelijk mens. Ik betreur het dat ik mijn stem heb gegeven aan de plan nen, waarin overigens best goede elementen zitten, zoals De Mortiere en een nieuw stadskantoor. Ik zie 't met liefdevolle argusogen tege moet." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Woongoed Middelburg heeft donderdag middag aan haar bewoners van Hof ter Veste haar excuses aan geboden. Zij had meer duide lijkheid over de naderende huurverhoging moeten geven aan haar nieuwe bewoners. „De bewoners hebben onze excuses aanvaard. We hebben hen een huurgarantie over vijf jaar kun nen geven. Normaal gaan we maar tot drie jaar", zei Marlou Boerbooms van Woongoed Mid delburg;. De huurders van het nieuw bouwproject Hof ter Veste de den eerder hun beklag bij de Huurdersvereniging Middel burg. Zij waren er vanuit ge gaan dat zij dit jaar geen huurverhoging zouden krijgen, omdat zij net een nieuw appar tement hadden betrokken. Dat was lange tijd wettelijk ook niet mogelijk. Maar de wet laat nu toe om zelfs een maand na het betrekken van een nieuw huis de huur te verhogen. Verhoging Boerbooms legt uit: „Zestig ap partementen van Hof ter Veste krijgen dit jaar een verhoging van twee procent. Dat ligt voor drie jaar vast, in het vierde en vijfde jaar wordt hun huur ver hoogd met drieënhalf procent." Dertig andere appartementen krijgen vijf jaar achter elkaar een verhoging van drieënhalf procent. Dertig luxe apparte menten krijgen de eerste drie jaar een verhoging van vijf pro cent en de laatste twee j aar drie ënhalf procent. Met een verho ging van twee procent wordt de inflatie gevolgd. „Wij hebben verschil gemaakt om de luxe van de woningen en het bouw jaar in de prijs te laten uitko men. Woongoed heeft een ver lies op de exploitatie bij deze woningen. Vandaar dat we de huur hebben moeten verhogen. We komen de bewoners tege moet door een huurgarantie over vijf jaar aan te bieden. Dat vinden we eerlijker." DISHOEK - Op het buitenter rein van Panaché Dishoek aan de Kaapduinseweg wordt zon dag 4 juli een vlooienmarkt ge houden. Op de markt worden tweede hands spullen verkocht. De vlooienmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. op 27 juni van 10.00-17.00 uur 2000 m2 show van o.a. Oriental Garden, Fischer, Hartman, Royal Garden, Jan des Bouvrle, Mesch Teak, Grossfillex, Kettler, Herlag teak, Kettal, Sun Garden Breda-Noord: Belcrumweg 34 Telefoon 076-5S7 23 69 België (zondags open Kalmthout: Brasschaatse Steenweg 318 Telefoon 0032 36662272 (XI17: naast "De Snuffclmarkl" weg Brasschaat/Esscn email adres: Plus IOO@PluslOO-Sprincer.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19