Abdullah topje van de ijsberg dwarsstraten Duits spreken op straffe van boete O varia Dierenleed van alle tijden Kappers wensdroom Zonnig nieuwjaar Heer Bommel en de Labberdaan puzzel het weer recept Roereieren met paprika's woensdag 23 juni 1999 door Mireille Beentjes De recente mishandeling van het circuskameeltje Abdul lah, die dat met de dood moest bekopen, is geen uniek geval. Regelmatig berichten de media van 'zinloos geweld' tegen die ren: konijnen worden opgehan gen, paarden anaal verkracht of een poes wordt overreden door een trein, nadat zij is vastgebon den op de rails. Niels Dorland van de Dierenbe scherming heeft de indruk dat dit type dierenmishandeling toeneemt. M.J. Enders-Slegers, psychologe aan de Universiteit Utrecht en gespecialiseerd in de relatie tussen dier en mens, denkt dat wreedheid tegen die ren van alle tijden is. „Denk eens aan de dierengevechten in Romeinse arena's en aan stie rengevechten. Misschien dat het wel zichtbaarder is geworden. Mensen reageren nu ook emo tioneel op dierenmishandeling. Dat kameeltje vinden ze mis schien erger dan twintig doden in Kosovo." Directeur Diks van circus Bon go zei dat kinderen dat soort dingen nu eenmaal doen, omdat ze geen binding meer met de na tuur hebben. „Onzin", reageert Dorland. „Juist kinderen zijn het meest verontwaardigd als er dieren worden mishandeld Psychologe Enders-Slegers, te vens vice-voorzitter van de Die renbescherming, denkt echter dat het een het ander niet uit sluit. „Veel stadskinderen heb ben inderdaad geen enkele bin ding meer met dieren. Die weten niet eens dat. yoghurt afkomstig is van een koe. Die vervreem ding kan een rol spelen. Maar er is meer." Ze noemt: geweld in het gezin, de aangeleerde normen en waarden, groepsgedrag, min derwaardigheidscomplexen, verveling, hitte en hoge testos terongehaltes bij jongens waar door agressie ontstaat. Volgens onderzoek zou er een verband bestaan tussen het mis handelen van dieren en mensen. Vaak zouden dieren de eerste slachtoffers zijn, waarna het ac cent verschuift naar mensen. Gek op honden Arnold Bartels, psycholoog bij het Dagcentrum De Derde Oe ver in Amsterdam waar jeugdi ge delinquenten worden behan deld, beaamt dat sommige plegers van geweldsmisdrijven een voorgeschiedenis hebben van dierenmishandeling. Maar niet iedere pleger van geweld misdrijven is een dierenbeul. „Net zo vaak zie je dat ze gek zijn op dieren, vooral op hon den. Bij dieren vinden ze wat ze van mensen niet krijgen." Ieder geval van dierenmishan deling is anders, stelt Bartels. „Maar iemand die een dier heeft mishandeld is niet per definitie een tijdbom voor ander geweld dadig gedrag. Het is een groot verschil of het in een groep ge beurt of individueel. Kinderen die dit in een groep doen zijn on zeker en hebben een zwakke po sitie in de klas. Ze willen zich bewijzen, jutten elkaar op. De dierenmishandeling is geen doel op zich, het is een gelegenheid om zich te doen gelden. Dit soort kinderen is vaak achteraf erg geschrokken van het gebeurde." Ze zijn volgen hem goed te hel pen. Heel anders is het wanneer een kind op eigen houtje een dier mishandelt. „Een kind bijvoor beeld dat in de kinderboerderij een slachtoffer uitzoekt, dat een half jaarlang stiekem sart en het vervolgens in brand steekt. Dat is veel ernstiger. Lust en sadis me spelen daarbij een rol. Het kind is los van de realiteit en op weg een scheefgegroeide per soonlijkheid te worden." GPD Hoed redt man BRISBANE Australië De Australiër Wayne Comelli dankt zijn levep aan zijn hoed. De 55-jarige boer vertelde dat hij bedolven raakte toen de wanden van een irrigatiekanaal dat hij op zijn suikerrietplanta ge aan het graven was, instort ten. Zijn hoed schoof over zijn gezicht en vormde zo een lucht bel, waardoor hij kon ademen en om hulp roepen. Comelli's zoon Stephen en een vriend hoorden hem zwakjes en begonnen te graven. Het duurde ongeveer tien minuten voordat zij zijn hoofd hadden vrijge maakt en hij gewoon kon ade men, terwijl zij hem verder uit groeven. Lip afgebeten BOSTON Verenigde Staten Een 36-jarige Amerikaan, Ca- tor Lewis-Charles, is tot vijf jaar voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij de onderlip van zijn vrouw had afgebeten. Daarnaast moet hij lessen woedebeheersing volgen en een cursus voor mannen die hun vrouw slaan. Het echtpaar Lewis-Charles kreeg ruzie, omdat Cator eer\^ avondje uit wilde. De echtgeno te vond dat een slecht idee. In de daaropvolgende ruzie beet de man de onderlip van zijn vrouw eraf. Artsen slaagden erin de lip weer op zijn plaats te hechten. Het echtpaar woont nog steeds samen. Ongewenste gast KALININGRAD Russische Federatie Een overnachting in een Russi sche dierentuin is een dronken Noorse zeeman duur komen te staan. Hij kreeg mot met drie beren uit de Himalaya, die de lo gé aan stukken scheurden. Het drama speelde zich af in de dierentuin van Kaliningrad, een Russische enclave tussen Polen en Litouwen. Oppassers vonden 's ochtends het verscheurde li chaam van de Noor in de beren- kooi. De politie vermoedt dat de zeeman, die duidelijk naar alco- holrook, 's nachts over het hek is geklommen. De oppassers be vestigden desgevraagd die nacht kreten te hebben gehoord. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van dè wereld Je zou bijna denken dat daarbuiten geen accualltelten bestaan. Een misvatting/Wat in Huambo, Camagüey.Visbak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, Is ook best lezenswaardig. PHNOMPENH Cambodja Honderden jonge Cambodjaanse vrouwen zijn in paniek naar de kapper gerend om hun haar te laten afknippen, na berichten in de Cambodjaanse pers dat koning Norodom Sihanouk of konin gin Monineath had gedroomd dat een kwade god het leven eiste van drieduizend jonge maagden met lang haar. „Een onzinnige overdrijving", liet het koninklijk paleis na de publicaties weten. „De koning en de koningin hebben nooit zul ke dromen gehad." De meeste Cambodjanen zijn boeddhistisch, maar in Phnom Penh staan een wijdverspreid animisme en geloof in bovenna tuurlijke krachten garant voor een bloeiende handel in bijvoor beeld waarzeggerij en duiveluitdrijving. „Ik moet mijn haar afknippen om mijn leven te redden. Ik hou helemaal niet van kort haar maar het moet er af vanwege de ge ruchten", zei de 18-jarige Seng Sowan. Bij de tijd PARIJS Frankrijk Op de Place de la Concor de in Parijs zijn markerin gen op de bestrating ont huld die de 33 meter hoge. Obelisk op het plein ver anderen in eeu enorme zonnewijzer. De Franse astronoom Ca- milie Flammarion wilde de zonnewijzer al in 1913 laten installeren. Dat plan werd afgeblazen toen de Eerste: Wereldoorlog uit brak. Een tweede poging in1939sneuvelde even eens, vanwege de dreigen de Tweede Wereldoorlog. Nuis de zonnewijzer geïn-- stalleerd als onderdeel van de Parijse millen niumvieringen. De fonteinen enwater sculpturen naast de Obe lisk worden ter gelegen heid van het eeuwfeest ook gerenoveerd Het hele millenniumpro- ject voor de Place de la Concorde kost 5,9 miljoen gulden. TIWANACU Bolivia Aymara's, indianen uit Bolivia, steken him handen uit om de eerste zonnestralen van de dag op te vangen. In de plaats Tiwanacu begon voor hen met de zonsopgang hun nieuwe jaar, dat ingaat op het moment dat de eerste stralen de ruïnes van Tiwanacu raken. Voor de Aymara's begon op dat moment het jaar 5507. De drieduizend indianen vierden hun nieuwjaar met gebeden en het offeren van coca bladeren aan Pacha Mama, oftewel Moeder Aarde. foto Victor Ruiz/AP 5 Toonder Studio's van onze redactie buitenland Transportondernemer Ro land Rüdinger uit het Ba- den-Wiirttembergse Krautheim wil de integratie van buitenlan ders op een alternatieve manier bevorderen en eist daarom op straffe van een boete dat zijn chauffeurs alleen nog maar Duits met elkaar speken. Het plan van Rüdinger zorgde voor opschudding bij de vak bond DGB en onder de Wolga- Duitsers, etnische Duitsers uit de voormalige Sovjet-Unie, die voor hem werken. Volgens de vakbond is het optreden van de directeur in strijd met de wet. Rüdinger schreef zijn werkne mers een paar maanden geleden dat 'bij aÜe mensen die zich niet aan de bedrijfstaal Duits hou den, vanaf mei per maand vijf tig mark van het loon afgetrok ken zal worden'. Bij weigeraars wordt elke maand meer inge houden, in september al twee honderd mark. Tien vrachtwagenchauffeurs kregen al een strafkorting van vijftig mark op het loon. „Na dien zijn ze allemaal naar mij toegekomen en hebben beloofd alleen nog Duits te spreken", zei een tevreden Rüdinger. Hij zei verbaasd te zijn over de felheid waarmee hij is aange vallen door de vakbond, die hem zelfs uitmaakte voor 'fascisti sche buitenlanderhater'. Vol gens Rüdinger is de maatregel j uist positief bedoeld en gaat het erom de integratie van Wolga- Duitsers te bevorderen. Russisch Ongeveer de helft van de mede werkers van het expeditiebe drijf komt uit de voormalige Sovjet-Unie. „Ik ben zeer tevre den met hen, maar uit gemak spreken ze onderling bijna al leen Russisch", zegt Rüdinger. „Als ik ze naar de klanten stuur, verstaan die er niets van. Aanvankeli j k probeerde Rüdin ger zijn mensen met aanmoedi gingen en ondersteuning Duits te laten spreken, maar dat hielp allemaal niets. Toen zelfs de dreiging met ontslag geen resul taat bracht, besloot hij het over een andere boeg te gooien. Ook de Wolga-Duitsers hebben baat bij de methode, beweert Rüdinger. Niet lang geleden stuurde het bedrijf twintig mannen op een dure cursus voor het transport van gevaarlijke stoffen. Acht van de tien Wolga- Duitsers zakten, omdat ze de cursusleider niet goed genoeg hadden begrepen. Geen klachten Volgens de DGB is het optreden van Rüdinger duidelijk in strijd met de wet, maar de bond kan niet veel uitrichten omdat niet één chauffeur heeft geklaagd. „Ze begrijpen de maatregel", zegt Rüdinger. Ook andere men sen hebben positief gereageerd. „Ik heb veel brieven gekregen van mensen die mij geluk wen sen en prijzen, omdat ik het ta boethema eindelijk heb aange sneden." In veel plaatsen in Duitsland zijn sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991 gemeen schappen van Wolga-Duitsers ontstaan. Hun integratie is van wege hun geringe kennis van de Duitse taal en ook door hun con servatieve en religieuze opvat tingen niet overal even goed gelukt. Veel Wolga-Duitsers sluiten zich af van hun omge ving en spreken alleen Russisch. „Dat ergert veel mensen, maar niemand durft dat hardop te zeggen", aldus Rüdinger. AP Maar heer Bommel was vastbesloten om niet toe te geven. 'Nee, jonge vriend', riep hij door de open deur. 'Ik begin er niet meer aan. ik geef een vinger en jij neemt de hele hand, als je begrijpt wat ik bedoel. Werken moet een pretje blijven, zeg nu zelf! Daarom wacht ik rustig op een ontslagvergunning en jij moet een ander kosthuis gaan zoeken.' Nu gaf de werknemer zich opnieuw aan droefheid over. De muren trilden en de gangen weergalmden zo krachtig onder de kreten, dat de bediende Joost met oorklepjes uit de keuken kwam. 'Excuseer, heer Olivier', sprak hij met geknepen mond. 'Dit is meer dan ik verdragen kan. De soep is zuur geworden en de aardappels zijn aangebrand. Kunt u, met uw goedvinden, geen zachter stand punt innemen?' Uit het vertrek werd het geluid van splinterend meubilair boven het werkgeschreeuw hoorbaar en de werkgever kromp ineen.'Zachter?' herhaalde hij bleek. 'Hoe bedoel je, zachter?' Advertentie Cryptogram Horizontaal: 3. Geen legervalterin (7); 6. Stimulerend boek over doping (6); 8. Bewerk de grond tegen de pijn! (4); 11. Die reis is in trek (5); 13. De rook van een voormalige kar dinaal (5); 14. In deze pluisjes is men tevreden (6). Verticaal: I.Gebruikeenschaarvoordezesluiting! (4);2.Reedsindegroeïin Belgi'(5); 4. Die vis hoort stoned te zijn (4); 5. Honden die in de voorhoede spelen (7); 7. Auto met ingebouwde platenspeler (6); 9. Betrekking in de bus (4); 10. Jongen die weer ruzie heeft (3); 12. Laat het schieten voor de helft! (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verti cale kolom zijn: TOEGEVEN en VOORSTEL. Het sleutelwoord luidt: BANDVORMIG. ToVenaar OzOnlaag EcOLogie GeRanïum Ensemble ViTriool EdElsmid NijLbaars Zeeland: Herstel Door: Jordi Bloem Aan het koele en grillige juniweer komt vanaf morgen een einde. Er volgt dus herstel, dankzij een opbouwend hogedrukgebied laat de zon zich vaker zien en wordt het warmer. Dit weekeinde ligt de temperatuur omstreeks 20 graden. Voor veel mensen wordt het dan ook ideaal zomerweer. Vandaag lijken vooral de noordelijke en oostelijke provincies buiige regen te krijgen. Onze regio blijft wel licht gespaard. Er kan zich hooguit een enkele bui ontwikkelen. Toch reikt de wolkenzone van de storing die de regen in het noor den en oosten brengt wel tot onze contreien. De wind heeft eerst geen vaste richting en is zwak, rond kracht 2. Pas later vandaag wordt de wind zuid of zuidwest. Vanmiddag wijst de thermometer een graad of 16 aan. Vannacht klaart het geleidelijk op bij minimaal 9 graden landinwaarts. Later in de nacht en morgenochtend ont staat hier en daar een (grond)mistbank. Morgen doet de zon goede zaken en met maxima van 19 graden is het al aangenaam weer. De wind waait uit het noor den tot noordoosten en be reikt niet meer dan 3 Beau fort. Vrijdag en zaterdag schijnt volop de zon en blijft het droog. Het wordt vrijdag rond 20 graden, zaterdag wint de temperatuur nog een graad. De wind is op beide dagen oost tot noordoost en niet sterk. Op zondag probe ren twee storingen het aan gename zomerweerte ver storen. Dit lukt misschien al in de oostelijke helft van ons land. Wij houden het droog en redelijk zonnig. Dankzij een naarzuidoost draaiende wind loopt de temperatuur naar 22 a 23 graden op. Koel en bewolkt Lf Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 19° 20° 21° 22° min. 10° 11° 12° 13° wind NO 3 NO 3 03 ZO 3 Zon woensdag onder 22.05 donderdag op 5,28 Maan woensdag onder 2.52 donderdag op 17.32 Nautisch bericht De wind is zwak en veranderlijk, pas later op de dag wordt de wind zuid of zuidwest en matig, kracht 3. Het zicht is over het algemeen goed. De kustwatertemperatuur bedraagt 15 graden. De kans op onweer en mist zijn klein. Waterstanden WOENSDAG 23 JUNI Hoog water uur cm uur cm 11.18 170 23.39 159 11.35 193 12.26 223 11.30 129 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat 12.25 135 Stellendam Buiten 11.32 124 Wemeldinge 12.35 151 Krammersl. West 00.00 130 12.40 148 'U weet wel', hernam de knecht. Hij hief een wijsvinger en decla meerde op gedragen toon: 'Als het spelen is gedaan, De sterren aan de hemel staan, En zoete kleinen slapen gaan, Dan werkt de Labberdaan.' 'Werken!' brulde de Labberdaan uit de eetkamer. 'Piep willen groot prachtig werken met plat slaan van ruiten en aanschijn!' Het gekraak van een neergeworpen tafel verduidelijkte zijn bedoe ling en Tom Poes, die buiten op de stoep zat, rilde. 'Dit gaat verkeerd', mompelde hij. 'Hoe krijgen we die reus hier weg?' Op dat moment kwam het voertuig van professor Prlwytzkofski de heuvel oprij den voor de volgende behandeling en dat bracht hem op een idee. DONDERDAG 24 JUNI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water uur cm 12.15 177 00.06 183 00.49 213 00.00 117 00.45 122 00.06 107 01.05 137 01.00 135 uur cm 12.36 201 13.29 233 12.20 136 13.30 138 12.32 131 13.40 156 13.30 152 Laag water uur cm uur cm 05.00 175 17.25 146 05.15 183 17.39 154 05.59 209 18.24 178 05.05 142 17.45 115 06.05 151 18.40 124 05.00 09817.25 074 06.10 162 18.40 136 06.00 157 18.40 129 Laag water uur cm uur cm 06.06 174 18.25 155 06.26 182 18.55 163 07.15 205 19.40 188 06.10 139 18.45 122 07.10 14819.40 130 06.05 09318.26 078 07.15 159 19.45 142 07.05 153 19.45 136 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig lichte sneeuw matige sneeuw misl A A Koulront Warmlelront JBt*. licht bewolkt zware sneeuw lichte regen matige regen <J yV hagel Samengesteld front zwaar bewolkt zware regen Isobaar Europa: Minder koeler Het idee voor het gerecht komt uit Hongarije. In de kei zerlijke en koninklijke keuken van de Habsburgers in Wenen behoorde hettotdefavoriete gerechten van dege- hele familie. In die keuken gebruikte men waarschijnlijk een koekenpan met hoge opstaande rand om het gerecht te bereiden. Dat kunt u nu nog zo doen maar wanneer u over een wok kunt beschikken dan raad ik u aan om die te gebruiken. Er is namelijk geen pan waarin je roereieren zo voortreffelijk kunt bereiden dan uitgerekend in die holle Chinese pan. Hoofdgerecht voor2 personen: 1 Hongaars kolbaszworstje of 1 dikke plak Italiaanse sala mi, ca. 75 gram; 1 kleine rode en 1 kleine groene paprika; 2 bosuitjes, met veel fris groen; 3 grote eieren of 4 kleinere; 2 eetl. melk; 50 gram verse roomkaas (Mon Chou), op ka mertemperatuur; zout; witte peper uit de molen; 8 verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden; 30 gram (geklaarde) boter of 2 eetl. (zonne- bloem)olie. Haksalami of kolbasztot grove kruimels. Neem van de pa prika's de steelaanzetten weg. Halveer ze en verwijder de kernen, het zaad en de zaadlijsten. Snijd het vruchtvlees in piepkleine blokjes. Snijd de bosuitjes in smalle ringetjes. Klop in een kom eieren en melk los. Voeg in stukjes ver deelde verse roomkaas, wat zout en peper en de helft van de basilicum toe. Klop alles even flink op. Laat de boter of olie even door een reeds hete wok of wad jan walsen. Voeg paprikablokjes en bosuitjes toe. Temper de warmtebron. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen, 2 - 3 minuten zachtjes bakken. Schenk er daarna het eiermengsel bij en strooi de salami- of kolbasz- kruimels er over. Ga dan door met het roeren en omschep pen tot de massa is gestold maar er nog wel 'nat' en dus ookglimmend uitziet. Doe alles over in een voorverwarm de schaal en strooi de rest van de basilicum er over. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd wit- of bruinbrood bij. In Centraal Europa is het een stuk koeler geworden en ook van daag blijven de temperaturen ruim onder de 20 graden. Dit in te genstelling tot het zuiden van Europa, waar de zomer duidelijk aanwezig is. Het kwik weet er dan ook met gemak boven de 25 gra den uit te stijgen. In Spanje kan zelfs de 30-gradengrens worden overschreden, waarbij Madrid op 33 graden uitkomt. Bovendien is het er erg droog en schijnt de zon volop. Ook in Italië domineert de zon, maar daar is het met temperaturen variërend van 23 tot 27 graden iets minder warm. Regen- en onweersbuien hebben de overhand in het oosten van het continent, hoewel tussen de buien door ook veelal de zon te zien is. Wel is het er een stuk koeler ge worden. In Roemenië en Hongarije bijvoorbeeld wordt het gemid deld niet warmer dan 18 graden. Heel veel regen, veroorzaakt door een frontaal systeem, is te verwachten ten noordwesten van de Zwarte Zee. Ook in het oosten van Polen wordt een redelijke hoe veelheid neerslag berekend. Bovendien is het daar heel fris met temperaturen van 14 graden. In het westen van Polen daarentegen is het droog en warmer. In de Benelux en Duitsland komen buien voor, hoewel het oosten van Duitsland het droog houdt. Ook op de Britse eilanden en in het zuiden van Scandinavië is het buiig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4