Ou tietcentrum juridisch rond PZC Cliëntenplatform Terneuzen actief Meubelreus Morres wil groeien Hulstenaren zijn zinloos geweld meer dan zat Recreatienota zet kwaad bloed bij dorpsraad Biervliet Ongeloof in Terhole over plan aanleg van bedrijvenpark Oostburg trekt meer uit voor bodemstudies Containerterminal Braakman vitale schakel in netwerk Werkers Zonnebloem in het zonnetje zeeland woensdag 23 juni 1999 z 20 Fietstocht Velo-Lillo Sas van Gent wil verkoopformule streng bewaken GRAAUW - Fietsliefheb- bers kunnen zondag 2 7 ju ni hun stalen ros bestijgen voor de tweede editie van de Velo-Lillo tocht. De van oorsprong Belgische tocht gaat deze keer ook over Zeeuws-Vlaams grondgebied. Belangstel lenden kunnen vanaf 11.00 uur inschrijven in het clubgebouw van SV Aloy aan de Dorpsstraat. Het grensoverschrijdende evenement leidt de fiet sers vanaf Graauw rich ting Doel. Op het terrein van de kerncentrale staan stands en worden demon straties gehouden met on der meer ligfietsen. Voor de kinderen staan skelters klaar. In de ontvangstzaal van de centrale is een es- positie over de Schelde. Een fotozoektoeht maakt deel uit van het program ma. De winnaars mogen varen met een hetelucht ballon Vanaf Doel wordt per pont de oversteeknaar Lillo gemaakt. Ook hier zijn verschillende activi teiten. Vanuit Lilo wordt teruggefietst naar Graauw. De trip is zo'n 45 kilometer lang. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat van start met een platform voor cliënten van de afdeling Sociale Zaken. Gis termiddag werd de installatie vergadering gehouden. Het cliëntenplatform is een onaf hankelijk overlegorgaan, waarin belangstellende uitke ringsgerechtigden en maat schappelijke organisaties als ouderenbonden, maatschappe lijk werk en vakbonden zitting hebben. Het platform heeft de bevoegd heid de gemeenteraad gevraagd en ongevraagd advies te geven over onderwerpen als de uitvoe ring van de Algemene Bij standswet (Abw), het mini mabeleid en de communicatie tussen de gemeente en haar cli ënten. Omdat het een onafhan kelijk orgaan is, bepaalt het zelf zijn agenda, zonder gemeente. „Individuele problemen wor den hier niet besproken. Maar indien meerdere personen met eenzelfde soort probleem rond lopen, is het de taak van hel cliëntenplatform om deze pro blemen te signaleren", zegt J. Haerick van Stichting Welzijn, die is aangesteld om het orgaan op de rails te zetten. „Mijn rol is een terugtredende; ik begeleid het platform een praktische vorm te geven. Zo moeten er een voorzitter en een secretaris moeten worden gekozen. Het is echter de bedoeling dat het na een jaar zelfstandig functio neert." Iedere klant van de afdeling So ciale Zaken heeft in de maand mei een uitnodiging gekregen om deel te nemen aan het plat form. Momenteel hebben vijf entwintig cliënten daadwerke lijk zitting genomen. Haerick dacht gisteren tijdens de instal latievergadering een positieve stemming te kunnen waarne men: „Het is een zeer diverse groep mensen bij elkaar; ieder is van mening dat een dergelijk initiatief geen luxe, maar nood zaak is. In het buitenland draai en dit soort organen al jaren mee, met succes." door Joost Bosman BIERVLIET - De dorpsraad van Biervliet is verbolgen over de plannen om Biervliet in de Re creatie-visie West-Zeeuws- Vlaanderen onder te brengen. Daarvoor had de natuurbe schermingsorganisatie Het Zeeuwse Landschap vorige week gepleit en de opstellers van de visie, Oostburg en Sluis- Aardenburg, hadden er ook wel oren naar. Biervliet is een kern van Terneuzen maar ligt geo grafisch gezien in West- Zeeuws-Vlaanderen. Daarom zou er voor Biervliet een apart plan opgesteld moeten worden. De manier waarop het plan tot stand moest komen, alsmede het overleg daarover verdienen be slist niet de schoonheidsprijs, aldus de dorpsraad. De raad had het logisch gevonden als de be denkers van de Recreatie-visie eerst contact hadden gezocht met de bewoners van de Terneu- zense dorpskern.De dorpsraad wijst erop dat hij samen met de agrarische sector en de plaatse lijke ondernemersvereniging een paar jaar geleden zelf al een toekomstvisie voor Biervliet heeft opgesteld. De concept-re creatienota van Oostburg en Sluis-Aardenburg hoeft voor de raad dan ook niet te worden aangepast aan de wensen van Midden-Zeeuws-Vlaanderen. „Vanaf de herindeling in 1970 zijn we amper nog in beeld ge weest in het westen. "De dorps raad, vermoedt dat er in de Re- creatie-visie van Oostburg en Sluis-Aarenburg herindelings perikelen meespelen. Als dat zo is, wil de dorpsraad daaraan niet meewerken. De dorpsraad stelt dat de relaties met Terneu zen altijd uitstekend zijn ge weest en pleit voor het opstellen van een 'eigen' Recreatie-visie Midden-Zeeuws-Vlaanderen. door Barend Pelgrim TERHOLE - De aanwijzing van Terhole als locatie voor een toe komstig, veertig hectare groot bedrijventerrein is in het kerk dorp op ongeloof onthaald. „Volgens mij zijn ze helemaal geschift", verwoordt dorps raadvoorzitter H. Fassaert de reactie van zijn dorpsgenoten. Net als op Draaibrug en de Ax- else vlakte moet bij Terhole vol gens organisatie-adviseur Jonker Advies een regionaal be- drij venterrein ontwikkeld wor den. Dat staat in de strategische bedrijfsvisie bedrijventerrei nen Zeeuws-Vlaanderen, een document waar de zeven regio gemeenten zich in de komende weken over zullen uitspreken. De Terholenaren vragen zich af wat er boven him hoofd hangt. Fassaert: „Wij zetten ons al ja ren en jaren met alle energie in om Terhole juist leefbaar te ma ken en strijden al heel erg lang voor een rondweg. Het ziet er nog steeds niet naar uit clat die er komt, waardoor het halve dorp tegen het verkeer van en naar de veerboot aankijkt. En nu zouden ze ook een hele be- drijfssite tegen de rand van de bebouwing aanplakken." Volgens Fassaert getuigt het plan van weinig realiteitszin. Het bedrijvenpark komt vol gens het document ten westen van het dorp te liggen, tussen de Rijksweg N60 en de Have.ndijk. „Ofschoon de inhoud van het rapport ons niet geheel bekend is, zit hier niemand op zoiets te wachten. De Havendijk gaat nu al gebukt onder het verkeer. Willen ze die gaan verbreden of zo? Er zijn in Zeeuws-Vlaande- ren talloze andere en veel betere locaties dan hier. Want ook al gaan ze het verkeer alsnog wes telijk langs het dorp leiden, dat leidt tot een onleefbare situatie. Zo dicht tegen Terhole aan, ze zijn hartstikke gek. Als ze had den geopperd om iets westelij ker een bedrijventerrein te ontwikkelen, dus aan de Ter- neuzense kant van de Haven- dijk, dan zeg ik vooruit. Daar kan ik me iets bij voorstellen. Maar dit is een lachertje. Ik ben benieuwd hoe ze dat willen gaan doen met alle verkeer dat dit met zich meebrengt." door Frank Gijsel OOSTBURG - De gemeente Oostburg zal voor 2000 zijn be grotingsbedragen voor bodem onderzoek bijstellen. Nu al zijn de beschikbare bedragen ruim schoots overschreden. Die toe zegging deed wethouder Wille dinsdag tijdens de vergadering van verkeer, vervoer en milieu op vragen van P. Ploegaert (CDA) naar aanleiding van een krediet voor bodemonderzoek Sasput 19 te Schoondijke. De commissieleden werden door Wille ingelicht over de voortgang voor de aanleg van een milieustraat in de gemeente Oostburg. De voorlichtingsron de zal in juli van start gaan, waarna de uitwerking van het traject nadere vormen zal krij gen. Wille verwacht in septem ber met een voorstel naar de raad te kunnen komen. R. den Dekker (WD) drong er tijdens de commissievergade ring op aan opnieuw aan de bel te trekken bij de bevoegde in stanties voor aanleg van een fietspad Sint Bavodijk en het traject Groede-Oostburg. Wet houder Wille kon geen verdere mededelingen doen, maar be loofde bij het waterschap om opheldering te vragen. De leden gingen schoorvoetend akkoord met een voorstel 18.000 gulden uit te trekken voor een extern onderzoek naar een in tergemeentelijke regeling in Zeeuws-Vlaanderen bij de back office werkzaamheden van de sectie sociale zaken. Indien het onderzoek positief uitpakt kun nen de zeven gemeenten terug vallen op een administratieve centrale afwikkeling van de uit- keringen.Er lijkt rond de voort gang van het Duurzaam Veilig inrichten van West-Zeeuws- Vlaanderen na de zomer weer enige vooruitgang te bespeuren. Wille kon meedelen dat binnen kort de inwoners van de beide gemeenten nader ingelicht zul len worden omtrent de plannen. Nu er een oplossing in zicht is voor de verkeerschaos op zon- en feestdagen, denkt meubelbed rijf Morres in Hulst meer klandizie aan te kunnen. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De meubelreus Mor res in Hulst overweegt zijn ge bouw te verhogen en daarmee het 40.000 vierkante meter grote verkoopoppervlak met 5 a 10.000 meter te vergroten. Met die uitbreiding wil Morres een uitgebreider assortiment aan zijn klanten aanbieden. Het meubelbedrijf verwacht meer klandizie aan te kunnen, nu er een oplossing komt voor de verkeerschaos op zon- en feestdagen in en rond Hulst. Morres Wonen heeft al ver klaard voor eigen rekening een twee miljoen gulden kostende tunnel onder de Rijksweg N60 aan te leggen voor de aan- en afvoer van zijn klanten. Op welke manier de uitbrei ding van de winkel in Hulst in gevuld wordt, moet vóór eind dit jaar vaststaan. „Er wordt vanuit een commercieel oog punt bekeken welk segment er uitgebreid in de showroom komt", verklaart Morres- woordvoerder J. Goossen. Funpark Het is duidelijk dat er een vol ledig assortiment van één seg ment in de nieuwe showroom komt. „Dat kan zijn wonen en slapen, maar oök verlichting, kleinmeubelen of een aan onze branche aanverwant product als keukens. Een welbepaald gedeelte uit onze collectie wordt uit de Meubelcatalogus gehaald en komt over de totale diepte en breedte, van het laagste tot en met het hoogste prijsniveau in de winkel te staan." Ook wat betreft het zo genaamde Funpark is Morres druk doende zich te oriënte ren. Enkele maanden geleden lanceerde het meubelbedrijf het plan om aan de overkant van de Rijksweg N60 een 'fun- tertainmentcomplex' te be ginnen. Een dergelijk pretpark zou het bedrijf meer uitstraling bezor gen. Goossen: „Eigenlijk geldt voor het funpark hetzelfde als voor de uitbreiding: voor eind december willen we knopen doorhakken. Achter de scher men zijn we bezig met een in ventarisatie, want vermaak is er zoveel vormen, van simpel weg karting tot en met ultra moderne actie. We bekijken in binnen- en buitenland wat er op de markt is en wat aardig is of kan aanslaan in deze regio." De grote uitverkoop tent die op het ogenblik bij Morres voor de deur staat is tijdelijk, verze kert Goossen. In september komt het nieuwe meubelboek plus de nieuwe collectie op de markt en voor die tijd worden de magazijnen opgeschoond.. „De tent staat er uit commer ciële overwegingen. Als onze plannen concreet uitgewerkt zijn, volgt een hertekening van ons complex en als blijkt dat we 5.000 of 10.000 vierkante meter extra nodig hebben, komt uitbreiding in beeld. Het is zaak om als bedrijf niet al leen aantrekkelijk te zijn, maar het ook te blijven en op Europees vlak mogen we niet blijven stilstaan." door Barend Pelgrim HULST - „Ik hoop dat dit leidt tot iets positiefs, dat het niet voor niks was. Dat er in Hulst op politiek en op beleidsmatig ge bied maatregelen worden geno men. Want ik zit wel met de brokken." De 45-jarige Arthur van Damme zit thuis op de bank. Op de foto wil hij niet, want zijn gezicht is flink toege takeld. Bewegen en lopen gaan uiterst moeizaam door de vele kwetsuren aan zijn rug. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de Hulstenaar in de Steen straat, toen hij na een vrijgezel- lenavond op weg was naar huis, door zeker vier man in elkaar geslagen en geschopt. Twee da gen moest hij in het ziekenhuis blijven. „Maar ik moet er vrij dag wel weer bij zijn als mijn schoonbroer trouwt." Al is het uiterlijk flink gete kend, Van Damme klinkt rede lijk laconiek. Anders zijn de re acties van vrienden, familie, maar ook van volslagen onbe kenden. „Het aantal telefoon tjes, kaarten, -bloemetjes, het is overweldigend. Aan alles is te merken dat mensen de huidige toestand in het Hulster uit gaansleven zat zijn. Ik bedoel: je loopt gewoon naar huis, van geen kwaad bewust. Dit kan in Hulst dus blijkbaar iedereen overkomen en dat zit de burgers blijkbaar erg dwars." Volgens het slachtoffer hing er op de be wuste vrijdagavond al tramme lant in de lucht. „Ik heb nu eens met eigen ogen kunnen zien dat er in Hulst bij het leven wordt gedeald in drugs. We stonden met ons vrijgezellenclubje op een terras aan het Cornelis de Vosplein en bij het muurtje van de basiliek werden ons voor 500 frank voorgerolde joints aange boden. Ik zei ze toen nog: 'stelle tje snotneuzen, ga weg met je troep'. Waarop ik voor oude lui werd uitgemaakt, maar daar bleef het bij." Bang Een aan tal verdachten heeft in middels bekend, en inmiddels zou de politie naast de eerste vier ook al een vijfde en zesde verdachte van de ongeregeldhe den in het Hulster nachtleven hebben opgepakt. Volgens een kennis van Van Damme zijn de verdachten beruchte figuren in Hulsten zijn velen bang voor ze. Van Damme zelf: „Je mag het in Hulst blijkbaar niet zeggen, maar dit heeft volgens mij alles met drugs te maken. Van de re cherche kreeg ik te horen dat de narigheid en de criminelen zich verplaatst hebben van Terneu zen naar Hulst omdat het drugs beleid daar blijkbaar zijn vruchten afwerpt. Als deze es calatie er maar voor zorgt dat het onveilige gevoel op straat wordt weggenomen, dat er poli tiek iets aan gedaan wordt. Ook al ga ik geregeld een pint drin ken in de kroeg, ik wist niet dat het hier zo erg was. Mensen we ten hier dat er iets niet klopt en het wordt tijd dat ze dat op het stadhuis ook eens inzien. Want wat willen ze in godsnaam be reiken met dit drugsbeleid als het spul gewoon op straat ver handeld wordt en burgers niet eens meer normaal naar buiten durven?" door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeland Container Terminal in de Braakmanhaven bij Terneuzen wordt een uiterst belangrijke schakel in een netwerk van bin nenvaart- en short seaterminals in de Schelde-Rijndelta. De ter minal, die volgend jaar volgend voorjaar in gebruik wordt geno men, wordt de draaischijf in de activiteiten van het Antwerpse logistiek en stuwadoorsbedrijf Katoen Natie. Het havenbedrijf heeft nu ook besloten mee te werken aan een vergelijkbare terminal in Wielsbeke bij Kort- rijk. Ook daar moet de terminal, van vergelijkbare opzet, begin vol gend jaar operationeel zijn. Di recteur F. Huts van Katoen Na tie bouwt gestaag door aan een containemetwerk, dat zich vooral richt op binnenvaart en short sea. Daarnaast treedt Ka toen Natie wereldwijd op als lo gistiek dienstverlener voor met name Dow Chemical. Verst bereikbaar Met de terminal bij Kortrijk slaat Katoen Natie de vleugels verder uit. De locatie aan de Leie is vanuit het noorden het verst bereikbare punt voor bin- nenvaartcontainerschepen met drie lagen gestapelde contai ners. Daarna verhinderen brug gen en andere kunstwerken een verdere doorvaart. Alleen sche pen met twee 'containerlagen' kunnen daar nog passeren. Van uit Noord-Frankrijk kunnen containers in Wielsbeke worden aangevoerd en vervolgens op andere schepen worden overge laden voor verder transport. Een studie heeft uitgewezen dat vanuit de regio Waregem-Kort- rijk jaarlijks zo'n 24.000 contai ners worden doorgevoerd. Het gaat vooral om short sea-be- stemmingen zoals het Verenigd Koninkrijk en de Rijn. De mees te containers voor Groot-Brit- tannië gaan nu nog over de weg, maar Katoen Natie probeert die, door middel van concurre rende tarieven, naar het vervoer per schip te lokken. Lijndienst Directeur Huts wil vanaf vol gend jaar een dagelijkse lijn dienst opzetten tussen Wielsbe ke, via Gent naar Terneuzen. Daar kunnen containers wor den overgeladen op schepen die via Hansweert richting Rotter dam varen en rechtstreeks over de Westerschelde naar Antwer pen. Via short sea-lijndiensten kan ook Groot-Brittannië wor den bediend. Katoen Natie is de belangrijkste aandeelhouder in de River Ter minal Wielsbeke. De Kortrijkse Investeringsmaatschappij is de andere participant en er is nog ruimte voor andere deelnemen de bedrijven. De bouw van de terminal vergt ruim zes miljoen gulden. Tachtig procent komt voor rekening van het Vlaamse Gewest. De partcipanten trek ken nogeens ruim vier miljoen uit voor de infrastructuur en de magazijnen kosten Katoen Na tie daarbovenop nog een slordi ge 15 miljoen gulden. Huts gaat ervan uit dat het aan tal te behandelen containers al snel zal groeien tot 50.000 en daarna jaarlijks met zo'n 15 procent. door Joost Bosman SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent denkt een goede juridische formule te hebben gevonden voor het factory out let-centrum, dat moet verrijzen op het voormalige CSM-terrein aan de Westkade. Ten eerste wordt er een orgaan opgericht waarin de gemeente en de exploitanten (de verschil lende fabrikanten) zitting heb ben om over de formule (slechts 'verouderde' producten verko pen) te waken. Mocht een van de fabrikanten zich niet aan de af spraken houden, dan moet een arbiter, die vooraf door alle par tijen erkend is (in eerste instan tie wordt gedacht aan een stich tingsvorm) zich daarover uitspreken en zonodig een boete opleggen. Daarnaast moet het bestemmingsplan ervoor zor gen dat het outlet-centrum in de toekomst niet verder kan uit breiden. Dinsdagavond gingen de com missies VROM en Midden- en Kleinbedrijf unaniem akkoord met het ontwerp-raadsvoorstel dat werd gepresenteerd. Daarin acht het college van B en W op basis van de vijf uitgebrachte rapporten (over de stedebouw- kimdige realiseerbaarheid, de economische effecten, de juridi sche handhaving, de milieu technische aspecten en de ver- keerseffeeten) de vestiging van het outlet-centrum 'haalbaar' en 'wenselijk'. Op korte termijn wordt de bestemmingsplanpro cedure gestart en stelt de ge meenteraad een samenwer kingsovereenkomst op met projectontwikkelaar Innovast Investments. Terneuzen Vooral de juridische aftimme ring van het project is van be lang, omdat met name Terneu zen daarop had aangedrongen. Daar is men bang dat het outlet- centrum de plaatselijke middenstand zal schaden. Bur gemeester J. Lonink zei dat cle juridische handhaving van de outlet-formule weliswaar be langrijk is, maar dat het voor de exploitanten economisch ge zien wel interessant moet blij ven. „Anders wordt het centrum een winkel van 'veel van het zelfde' en is het in die vorm te klein voor deze regio." Overigens zal het centrum niet een erfpacht-constructie krij gen, maar wordt de grond ver kocht aan de projectontwikke laar. „Bij erfpacht zou de gemeente te veel partij zijn. Bo vendien maakt dat de verhan delbaarheid van het pand minder interessant voor de ont wikkelaar", verklaarde Lonink. Over de verkeersproblemen die door de komst van het outlet- centrum worden verwacht, zeg de hij nog verdere gesprekken met deskundigen toe. Boven dien wordt er nog steeds overleg gevoerd met de provincie, het ministerie van Economische Zaken en met de gemeente Lely stad, waar ook een outlet-facto ry centrum wordt gevestigd. Lenie van Asperen speldt het gouden draaginsigne op bij George Mechelink; rechts Gerard Elskamp, die deze eer eveneens te beurt viel. foto Charles Strijd door Edy de Witte KOEWACHT - „Gelukkig dat er in onze sa menleving zulke mensen zijn. Het zijn twee praehtfiguren." Beter kon Constant van Waterschoot, voorzitter van de Zonne bloem-afdeling Zeeland zijn waardering niet samenvatten. Dinsdagavond werden tijdens een gezellige bijeenkomst van de af deling Kanaalzone in het kader van vijftig jaar Zonnebloem in het gemeenschapscen trum De Vlaschaard twee voormalige be stuursleden in het zonnetje gezet. George Mechelink en Gerard Elskamp kre gen voor hun verdiensten voor het Zonne- bloemwerk het gouden draaginsigne opge speld. Daarbij werd hen ook een erepenning en oorkonde uitgereikt. Mechelink raakte in 1974 in zijn hoedanig heid als ambtenaar van de gemeente Sas van Gent bij de Zonnebloem betrokken. Toenmalig koningin Juliana bracht een be zoek aan een grote Zonnebloemmanifesta tie in de VlaanderenhalMechelink werd meteen gegrepen door het 'Zonnebloemvi rus'. Vijftien jaar hanteerde hij de voorzit tershamer van de afdeling Kanaalzone. Eenzelfde periode was hij ook lid van het provinciebestuur. Tot heden verzorgt Me chelink nog punctueel de notulen van deze afdeling. Gerard Elskamp werd in 1979 voorzitter van de afdeling Terneuzen. In 1983 nam hij daarbij ook het beheer van de financiën van de regio Kanaalzone op zich. Ook maakte hij zo'n zestien jaar (tot vorig jaar) deel uit van het provinciebestuur. Beiden zetten zich enorm in voor activitei ten, zowel binnen als buiten de Zonne bloem. Of het nu om de oprichting van een speeltuin ging, sportactiviteiten voor ge handicapten, dagboottochten of Tafeltje Dekje, niets was hen te veel, roemde Van Waterschoot. De draaginsignes werden opgespeld door Lenie van Asperen die een kwart eeuw Zon- nebloemwerk verricht. Constant van Wa terschoot, die sinds kort ook de nieuwe lan delijke voorzitter van de Zonnebloem is, reikte de erepenningen en oorkonden uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 44