Terneuzen en Sas om de tafel PZC Bemiddeling Cokes-personeel in volle gang PZC Vragenmaker Van Marion fantaseert de hele dag door Havenschap steekt 2 miljoen gulden in aanleg van nieuw bos Braakman in Hengstdijk Midzomerfeest zeeland Z19 Kanaalzonegemeenten pakken na jaren overleg weer op a ASKO woensdag 23 juni 1999 door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De dagelijkse besturen van de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen hebben dinsdag voor het eerst sinds ja ren met elkaar overleg gevoerd over beleidszaken en actuele ontwikkelingen die beide ge meenten raken. Het overleg ■ond plaats op initiatie!' van burgemeester J. Lonink van Sas van Gent. Besloten werd dat de gemeentesecretarissen van de twee gemeenten een notitie zul len maken die de mogelijk-en onmogelijkheden van interge meentelijke samenwerking in beeld moet brengen. Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen sprak van 'een construc tief overleg': „Van zo'n eerste Extra contacten Sluis-Aardenburg en Blankenberge SLUIS - AARDENBURG - De gemeente Sluis-Aardenburg wil in het kader van het Interreg- project 'Over de grens, van mens tot mens' de contacten met de Belgische gemeente Blanken- berge verder intensiveren. De relatie met Blankenberge zal - als de raad besluit om ruim 18.000 gulden beschikbaar te stellen voor extra uitwisselings activiteiten - vooral verdiept worden op het vlak van midden- stands-en ouderenzaken. Op het gebied van de ouderen- uitwisseling zijn voor het lopen de jaar twee activiteiten ge pland. De eerste activiteit vindt plaats op 30 juni. Die dag zullen Blankenbergse zorgaanbieders een werkbezoek brengen aan in stellingen voor ouderenzorg in Sluis-Aardenburg. Op 15 september staat een ont moetingsdag voor ouderen uit beide gemeenten op het pro gramma. De kosten van de uit wisselingsactiviteiten worden geraamd op 24 mille. Een deel wordt vergoed uit de Interreg- fondsen. De raad van Sluis-Aardenburg spreekt zich donderdag 24 juni uit over het subsidievoorstel. De raadsvergadering wordt gehou den in de raadzaal van het Bel fort in Sluis en begint om 19.30 uur. gesprek mag niet vernacht wor den dat het direct resulteert in samenwerkingsverbanden. Wel hebben we afgesproken dat ambtelijk zal worden onder zocht of er mogelijkheden tot samenwerking bestaan op het gebied van milieu, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, af valinzameling en brandweerza ken. Dit najaar willen we daar wat zicht op hebben. We kunnen ons namelijk voorstellen dat er afspraken te maken zijn tussen de gemeenten over de inzet van brandweerkorpsen uit de ene gemeente in kernen van de an dere gemeente. Verder denken we aan de inzet van eikaars ambtenaren voor allerhande za ken die een grensoverschrij dend karakter hebben. Uitgebreid werd verder gespro ken over de mogelijke vestiging van een outletcentrum in Sas van Gent. Terneuzen vreest dat een dergelijk uitverkoopcen trum in de buurgemeente een koopkrachtafvloeiing vanuit Terneuzen naar Sas van Gent teweeg zal brengen en wil - ter bescherming van de eigen mid denstand - dat Sas van Gent ga ranties biedt dat de in het koop centrum gehanteerde formule (dumpgoederen in een hoge prijscategorie) gehandhaafd blijft voor meerdere jaren. Ver der voerde Barbé aan dat de rapporten die Sas van Gent heeft laten maken over de eco nomische effecten van het cen trum op buurplaatsen, de ver keersafwikkeling in de regio en milieumaatregelen, bij het Ter- neuzense college heel wat vra gen hebben opgeroepen. Barbé: „Vragen waar wij toch ant woord op verwachten. Het Sas- se college heeft toegezegd dit te zullen doen. Onze vragen wor den de komende weken voorge legd in de overlegbijeenkom sten die het Sasse college met diverse partijen heeft. Later ko men wij er dan ook op terug." Vervolg Barbé ontkende ten stelligste dat Terneuzen er op uit is de planontwikkeling in Sas van Gent te frustreren. „Dat is niet onze bedoeling, maar als we vragen hebben en we vrezen dat een dergelijk centrum voor Ter neuzen negatieve gevolgen zal hebben, dan moet er gezocht worden naar mogelijkheden om die gevolgen te beperken", zei Barbé. Beide colleges gaan er vanuit dat dit eerste overleg een vexwolg krijgt. Barbé en Lonink benadrukten dat de interge meentelijke besprekingen niet zijn ingegeven zijn door de her indelingsdiscussie die begin dit jaar weer oplaaide. „Zoeken naar samenwerking als dat in elkanders voordeel uitpakt is een goede zaak. Werk je samen op een steeds detaillistischer ni veau, dan is het wel zo dat, mocht een herindeling zich aan dienen, zaken makkelijker in een geschoven kunnen worden, maar ja, herindelingssentimen ten spelen in dit geval geen en kele rol", aldus Barbé. "V' iliiii WÈÈÈ Ter compensatie van de aanleg van een containeropslag en -verwerkingsterrein voor chemiereus Dow, draagt Zeeland Seaports 2 miljoen gulden bij voor de aanleg van 300 hectare bos in de Braakmanpolders bij Terneuzen. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - Zeeland Seaports heeft een bedrag van twee miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de bos- en natuur ontwikkeling in de Braakmanpolders bij Terneuzen. Daarmee wil het havenschap compensatie bieden voor de plannen voor een 30 hectare groot containeropslag en - verwerkingsterrein dat het schap in het noorden van het Braakmangebied gaat aanleggen voor chemiegigant Dow. Met de twee milj oen gulden wordt in prin cipe het tekort gedekt dat dreigde te ont staan bij de financiering van de bosaan leg. Het project kost in totaal bijna vijf milj oen guldenD e rest van het geld wordt opgebracht door het ministerie van Land bouw en Visserij. Het nieuwe bos in de Braakman zal circa 300 hectare beslaan. De provincie, de gemeente Terneuzen, Zeeland Seaports en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) hebben inmiddels ook overeenstemming bereikt over de in richting van de gebieden voor industriële ontwikkeling enerzijds en natuurgebied anderzijds. Bovendien moest bij de begrenzing van de nieuwe bebossing rekening worden ge houden met nieuwe recreatie-mogelijk heden in de Braakman, ten westen van het huidige x-ecreatiegebied. De zones hier voor zijn globaal aangegeven, zodat in de verdere ruimtelijke ontwikkeling van de Braakman uitbreiding van het recreatie- gebied mogelijk blijft. Uiteindelijk komt het Braakmanbos gedeeltelijk te liggen in Hoek (175 hectare) en gedeeltelijk in Phi lippine (125 hectare). De provincie zal nog deze zomer in spraak- en voorlichtingsbijeenkomsten over de bosbouwplannen in de Braakman organiseren. Na behandeling van de reac ties wordt het voorstel in september be handeld door de statencommissie. Na vaststelling door Gedeputeerde Staten gaat het voorstel naar de landinrichtings commissie. Extra rechters in Middelburg MIDDELBURG - De achterstand bij rechtszaken in het ar rondissement Middelburg wordt zienderogen weggewerkt. Zo worden er de laatste tijd regelmatig extra zittingen van de politierechter ingelast. Daarvoor worden met name rechters van buiten Zeeland ingezet. Zo nam vorige week G. Dam uit Almelo de zittingen van de politierechter in Middelburg en Terneuzen waar en deze week heeft G. Derks uit het district Utrecht die taak op zich genomen. Werkstraf voor hennepkweker MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 36-jarige man uit Rotterdam conform de eis veroor deeld tot 240 uur dienstveiiening. Bij de Rotterdammer wer den op 25 juni vorig jaar in Sint Maartensdijk wietplanten met een gewicht van 1750 gram aangetroffen. De verdachte vertelde dat hij in opdracht van anderen had gehandeld. P. van der Molen hoogleraar ITC TERNEUZEN - In Enschede is ir. Paul van der Molen be noemd tot hoogleraar grondbeleid en grondregistraties bij het Internationaal Instituut voor Lucht- en Ruimtekartering en Aardkunde (ITC). Van der Molen is oud-leerling van het vroegere Petrus Hondi- us Lyceum in Terneuzen en was van '83 tot en met '86 direc teur van het kadaster en de Openbare Registers van de provin cie Zeeland in Middelburg. De 49-jarige hoogleraar is momenteel geodetisch ingenieur en directeur Vastgoedinfor matie en Geodesie van de Dienst voor het Kadaster in en de Openbare Registers in Apeldoorn en bekleedt daarnaast nog vele functies, zoals inkomend voorzitter van de Commissie 7 van de International Federation of Surveyors FIG. ITC hoopt met zijn aanstelling (in deeltijd) zijn positie in de wereld als leidend instituut op het gebied van Geographic Information Systems (GIS) verder te ontwikkelen Begrip voor commerciële kijk Delta MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten vindt het jammer, maar begrijpelijk dat Delta Nutsbedrijven het milieurendement in de Axelse Hoven niet op de eerste plaats stelt. De Statenfractie van GroenLinks/Delta Anders stelde onlangs vragen over het feit dat het Zeeuwse nutsbedrijf wei gerde mee te betalen aan energiezuinige en waterbesparende voorzieningen in de nieuwe woonwijk in Axel. GS antwoor den dat Delta als gevolg van de liberalisering van de markt mede naar het financieel rendement moet kijken. Delta heeft de provincie laten weten dat het rendement van de innovatie ve voorzieningen niet direct aantoonbaar is. Theo Reijns secretaris Terneuzen TERNEUZEN - Het college van Burgemeester en Wethouders van Terneuzen heeft mr Th. (Theo) A M. Reijns (48) uit Ter neuzen voorgedragen als nieuwe gemeentesecretaris. Als de raad ermee akkoord gaat volgt Reijns, het huidige hoofd van de sector Stadsontwikkeling en Beheer, secretaris Th. J. de Brauwer op die met ingang van 1 januari met ver vroegd pensioen gaat. Voor de functie hadden in totaal 32 kandidaten zich aangediend. Politie waarschuwt tegen slijpers TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politie waarschuwt voor personen die bedrij ven op opdringerige wijze benaderen om gereedschap te slijpen. De bedrijven worden achteraf ge- tracteerd op gepeperde rekeningen. De slijpers zijn sinds vo rige week in Zeeuws Vlaanderen actief en de politie adviseert niet met hen in zee te gaan. s Werelds.jiicuwscc was- en droogautomaat van ASKO herkent u aan de enorm grote vulopening en trommel. Uw kostbare wasgoed haalt u er netzo gemakkelijk uir als Hét er in ging. Geen lekkagegevoelig rubber manchet Vérder zit de trommel dichter bij de deur. Dit is te dan ken aan de Quattrb-construcrie: de trommel hangt niet aan de mantel, maar rust op vier schokbrekers. Meer unieke kenmerken? jazeker, wat te denken van '-Easy-Control" bedieningsgemak: eerst de programmatoets, dan de scarcknop en sensoren regelen de rest, rekening houdend met de best mogelijke mixivan resultaat en verbruik. En rot slot de levensduur: als u nu een ASKO was- of droogautomaat koopt kunt u erop vertrou wen dat deze over 15 jaar alleen maar 15 jaar ouder is. Gebouwd voor een lang leven. Nu bij ons te bewonderen. Wasmachine Centrale Uw Nieuwe Diepstraat 1 M A JBH.VI019I» 4531 BK Terneuzen Tel (0115) 61 14 11 door Joost Bosman TERNEUZEN - Op zo'n dertig mensen na hebben alle werkne mers van de Cokesfabriek (ACZC) in Sluiskil een intake gesprek gehad bij Arbeidsvoor ziening Start/Vedior (ASV) Loopbaan Interventie in Vlis- singen. Inmiddels hebben ongeveer veertig werknemers van de Co kesfabriek, die op 1 augustus dichtgaat, op eigen kracht reeds elders werk gevonden. Nog eens twaalf gaan per 1 augustus aan de slag bij een nieuwe werkne mer. De overgebleven groep van zo'n 230 werknemers laat een heel wisselend beeld zien, aldus ASV-vestigingsmanager C. Ploegmakers. „Er zijn werknemers bij die echt goede vooruitzichten hebben. Anderen zullen we meer moeten begeleiden." Die begeleiding REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtem@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl bestaat uit een aantal fasen, al naar gelang de behoefte van de individuele werknemer „Som migen zijn door het ontslag be hoorlijk van de kaart. Voor hen is eerst de ontslagverwerking noodzakelijk. We helpen ze met het op een rij zetten van een aan tal zaken, zodat ze hun toe komst weer wat zonniger in zien", legt Ploegmakers uit. In de daarop volgende fase biedt ASV Loopbaan Interventie bij stand bij de heroriëntatie op de arbeidsmarkt. Vervolgens wordt een sollicitatietraining gegeven om uiteindelijk de wer kelijke bemiddeling te begin nen. Het beeld dat aanvankelijk ge schetst werd over de ACZC- werknemers, als zouden ze door hun gemiddeld lage opleidings niveau moeilijk weer aan de bak komen, vindt Ploegmakers 'on genuanceerd'. „Natuurlijk is er een aantal laag opgeleide werk nemers. Maar ik zie ook cv's waarop een indrukwekkende lijst van bijscholingscursussen staat vermeld." In principe zoekt ASV Loop baan Inteiventie niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen naar nieuw werk voor het ontslagen Cokes-personeel. „We kijken in heel Nederland en ook in Bel gië", verklaard Ploegmakers. „Maar de wil van de werknemer zelf is bepalend. Velen hebben hun wortels in Zeeuws-Vlaan deren, en willen daar niet weg. Aan de andere kant: hoe groter de bereidheid om te verhuizen, hoe meer we voor de mensen kunnen doen." Schoonmaak Overigens probeert ACZC nog mensen te strikken die na 1 au gustus nog enige maanden wil len meehelpen aan de schoon maak van het bedrijfsterrein in Sluiskil. „Dat zullen er dertig of mogelijk iets minder zijn. De animo voor ddt werk is heel wis selend, velen hebben hun beslis sing nog niet genomen", zegt Ploegmakers." Over het alge meen heeft ze de indruk dat mensen er veel voor willen doen om weer opnieuw aan werk te komen. „Sommigen hebben al 25 jaar niet meer gesolliciteerd, en moeten nu ineens een open sollicitatiebrief schrijven. Dat is moeilijk, en het verdient al leen maar respect dat ze er toch aan beginnen." Ruud van Marion: „Door te weten raak je je bewust van de dingen die je niet weet." foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus WESTDORPE - „Aan het be gin van elke nieuwe serie krijg ik meestal een kleine depres sie, want dan denk ik dat ik niets meer kan verzinnen. Maar uiteindelijk komt het al tijd weer goed." Ruud van Ma rion, Zeeuw van afkomst, is vragenmaker van de televi siequizzen Twee voor Twaalf en Met het Mes op Tafel. Hij is, na jarenlang in Amsterdam te hebben gewoond, (tijdelijk) neergestreken in Westdorpe. Van Marion typeert zichzelf als iemand die niet slechts feit jes kent, maar vooral veel ver banden weet te leggen: „Ik fantaseer de hele dag door. Ik zie een lucifer, denk dan aan fosfor en aan de herkomst van het woordje zwavel. Of ik denk dan aan hout, populieren en kom dan uiteindelijk bij abeel uit.Doortewetenraakjejebe- wust van de dingen die je niet weet. Ik vind het ook leuk om nieuwe wetenschappelijke feiten in de vragen te verwer ken. Zo is volgens de meest re cente onder-zoeken Marco Polo helemaal niet in China ge weest en heeft hij de verhalen opgetekend uit de mond van een medegevangene. Dat vind ik dan aardig voor een vraag." Lezen Van Marion zat vroeger op school bij de Vlissingse School Vereniging, in de volksmond De Neutrale School genoemd. „Op school heb ik niets ge leerd; ik vond het maar saai. Liever zat ik de hele dag thuis te lezen in encyclopedieën om uit te vinden hoe je zwavelwa- terstofgas moet maken of hoe geslachtsdelen er uitzien. Ik ben dan ook twee keer blijven zitten. Na de ULO ben ik foto graaf bij de marine geworden. Intellectueel gezien was ik in de woestijn terechtgekomen; ik was snel uitgekletst met mijn collega's en hun 'zware shag-praat'. Ze vroegen wel eens aan mij: „Zit je weer zout loos te lezen?". Lezen vonden ze maar niets. Na twintig jaar dienst ben ik daarom in 1988 er uit gestapt om te gaan doen waar ik goed in ben." „Via via ben ik begonnen als researcher bij het programma Megabrein, gepresenteerd door Er-ik van Muiswinkel", vervolgt Van Marion. „Dat werk was verschrikkelijk saai, vooral ook omdat de vragen me niet aanspi-aken, dus zo langzamerhand begon ik zelf maar vragen te verzinnen. Dat ging me goed af. Daarna heb ik gewerkt voor de Avro-radio, voor het programma Het Beleg van Hilversum. Dat was een programma met allemaal wee tjes. In 1993 wei-d ik gevraagd om de vragen van Twee voor Twaalf te gaan verzinnen. Ik betrek natuurlijk ook vaak Zeeuwse weetjes in de vragen. Zo heb ik een keer Spaanse pap, een typisch Zeeuws- Vlaams gerecht, bereid en meegenomen naar de studio. Astrid Joosten en de kandida ten hebben er allemaal van ge proefd. De vraag die gesteld werd was: hoe verwijst dit ge recht terug naar de tachtigja rige oorlog? Zeeland is een provincie met een rijke histo rie, waarveeloverte leren valt. Ik zou ook best wel eens een Zeeuwse quiz willen maken", zegt Van Marion. Examens Naast het leveren van vragen voor de beide quizzen en de se lectie van de kandidaten, maakt hij af en toe ook vragen voor examens van onderwijs instituten. Van Marion: „Ik ben nu bezig vragen te ontwik kelen voor economie-exa mens. Ik heb geen verstand van economie, maar daarom kijk ik er ook op een andere manier tegen aan. Ik preten deer de wagen op te fleuren, zodat mensen gestimuleerd worden met de lesstof te stoei en. Naast het televisiewerk zou ik me hier best wat vaker mee bezig willen houden." door Lilian Dominicus HENGSTDIJK - Het jaarlijkse midzomerfeest in Hengstdijk gaat komend weekeinde weer van start. De Hengstdijkers ho pen met het feest een bedrag bij elkaar te sprokkelen voor het restauratie- en onderhouds- fonds van de Catharinakerk. Het midzomerfeest begint vrij dagavond 25 juni met een talen tenjacht, Ontdek de Ster. Op za terdag zijn er exposities te zien en demonstraties.Tevens is er een grote snuffel- en boeken markt en zijn er creatieve pro ducten te koop. Daarnaast is er minivoetbal- en een koersbal- toernooi. een rad van fortuin en een loterij .De kerktoren kan be klommen worden en er zijn boekjes te koop met fietsroutes, Zeeuwse babbelaars, bloemen- creaties en speciale kaarten en mapjes. Ook zijn er volks- en kinderspelen, 's Avonds kan er gedanst worden in de feesttent, met muziek van onder andere Windkracht Negen, Ward Ottjes Co en dj Evert Hemelaar. Op zondagmiddag is er een grote gaaibolling om het konings schap van Hengstdijk. Er is een beeldenroute van de Thierry Lauwers. (Advertentie) HIEUW UIT ZWEDEN ANDERE WASAUTOMATEN HEBBEN EEN MANCHET EEN ASKO HEEET DE GROOTSTE VULOPENING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43