RLD wacht ingrijpende inkrimping PZC Kamer twijfelt aan corruptie ambtenaren bij cocaïne-import 35: 199: Post te laat door haperende sortering Politie pakt cd-piraten in Delft en Brielle Titanium Van Gogh klaar voor de miljoenen binnenland woensdag 23 juni 1999 Sloop leidt tot onlusten Rijk trekt zich terug 4&95 FNV-alarm over werk in afval UTRECHT - De arbeidsomstandigheden in de afvalbranche zijn soms alarmerend. Dat concludeert FNV Bondgenoten uit een onderzoek. Bijna driekwart van de ondervraagden zegt last te hebben van de nek, schouder of rug door het vele til- len.Slechts 8 procent van de ondervraagden zegt dat de til- normen worden nageleefd. Ook is er te weinig controle op de milieurichtlijnen. Het komt voor dat werknemers denken te rijden met licht verontreinig de grond, terwijl de lading in werkelijkheid kankerverwek kend is. Ook daardoor stijgt het risico voor de gezondheid. Eén op de drie werknemers heeft niet de voor het beroep ver- plichte vaccinaties tegen allerlei ziektes. Bondgenoten noemt de steekproef niet representatief, maar neemt deze wel zeer serieus. ANP Schilders vandaag in staking GOUDA - De ongeveer 35.000 schilders, afwerkers en glas zetters gaan vanaf vandaag in etappes in staking. Werkgevers en vakbonden zijn aan de onderhandelingstafel niet tot el kaar gekomen in het conflict over de CAO. Gistermiddag liep het ultimatum af dat de Bouw- en Hout bond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV aan de werkgevers hadden gesteld. Werkgeversonderhandelaar K. Kroezen: „We reageren niet. We zien wel hoe het zich ontwikkelt." De actiebereidheid is volgens de bonden groot. De stakingen worden regionaal georganiseerd. Minstens een dag per week werken de schilders wel; zo stellen ze hun WW-rechten veilig voor in de winter. De eerste stakingsronde duurt tot en met 1 juli. ANP Rotterdam krijgt beeldinstituut AMSTERDAM - Staatssecretaris R. van der Ploeg van Cul tuur heeft gisteren besloten dat het nieuwe beeldinstituut in Rotterdam moet komen. Het besluit betekent tevens dat het Amsterdamse Filmmuse um naar de Maasstad moet verhuizen. Een werkgroep moet de staatssecretaris binnen een paar maanden advies uitbrengen over de precieze invulling van de plannen. Het Amsterdamse Filmmuseum liet weten vandaag te reageren. Vier van de vijf instellingen die onderdeel gaan uitmaken van het nieuwe instituut zijn al in Rotterdam gevestigd: het Ne derlands Foto Instituut, het Nederlands Foto Archief, het Ne derlands Restauratieatelier en het 'multimedialaboratorium' V2 .ANP Brinkhorst maant boomkwekers BOSKOOP - Minister Brinkhorst (Landbouw) heeft de Ne derlandse bomenkwekers gisteren opgeroepen minder be strijdingsmiddelen te gebruiken. De chemische bestrijdings middelen tegen ziektes zouden alleen een laatste redmiddel mogen zijn. Het ontwikkelen van alternatieven moet topprio riteit krijgen. De nieuwe landbouwminister sprak tijdens het jaarlijkse congres in het Boskoopse Proefstation voor de Boomkwekerij, dat dit jaar 100 jaar bestaat. Brinkhorst herhaalde zijn voorkeur voor een duurzame land bouw; de boomkwekerij niet uitgezonderd. Hij moedigde de sector aan een certificaat in te voeren, waaraan consumenten milieuvriendelijk gekweekte bomen kunnen herkennen. „Groene kwaliteit is een excellent verkoopargument", aldus Brinkhorst. ANP Fraudebestrijding vanuit Breda BREDA - Het Interregionaal Fraude Team (IFT) Zuid-Neder land zal vanuit Breda fungeren als landelijk expertisecen trum voor faillissementsfraudes. Zuid-Nederland is de vierde van in totaal zeven regionale fraudeteams. Zutphen, Groningen en Alkmaar gingen voor. Later volgen nog Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De IFT's onderzoeken op aanwijzing van het landelijk bureau van het Openbaar Ministerie grote fraudezaken. Breda moet naast dit werk speciaal kennis vergaren over faillissements fraudes. Zutphen doet dat voor hypotheek- en assurantie fraudes en Groningen voor telecomfraudes. Het zuidelijklFT-gebied beslaat Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. ANP (Advertentie) LEIDEN - Boze bewoners van een woonwagenterrein op het Trek vaartplein in Leiden houden de ME in de gaten. De Mobiele Eenheid (ME) kreeg het daar gisterochtend aan de stok met vijftig woonwa genbewoners. Die werden razend toen op het terrein een huis werd afgebroken, dat volgens de gemeente te groot was. De sloop begon rustig. Maar op het moment dat een verhuiswagen van het terrein wilde afrijden, blokkeerden bewoners de enige toegangsweg van het woonwagencentrum. De ME werd vervolgens ingezet om de or de te handhaven en de blokkade te verwijderen. Terwijl de villa werd afgebroken, bestormden zo'n vijftig andere woonwagenbewoners het stadhuis van Leiden. Ze wilden verhaal halen bij burgemeester en wethouders. Deze weigerden met hen te praten. Het stadhuis werd enige tijd bezet. De meeste woonwagen bewoners vertrokken na enige tijd vrijwillig. foto Taco van derEb/ANP van onze redactie binnenland DELFT - De politie heeft een 33- jarige Delftenaar opgepakt we gens illegale handel in compu terspelletjes. Twee computers, 4 cd-branders waarna de spellen werden gekopieerd, 2000 cd- schijfjes en vijftig tasjes met cd's zijn inbeslaggenomen. In de winkel zouden de schijfjes van het systeem play station 400.000 gulden kosten. De politie kwam in actie na een anonieme tip. De politie deed de inval samen met de opsporings dienst van Buma/Stemra. Vijftig cd-tasjes waren gereed voor verzending. Elk tasje was gevuld met tussen de vijftig en de 75 schijfjes. Een play-sta- tion-spel kost in de winkel on geveer honderd gulden. De man bracht voor tien spellen 75 gul den in rekening. De politie maakte proces verbaal op. De van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer is er vooralsnog niet van over tuigd dat corrupte overheids functionarissen begin jaren ne gentig betrokken waren bij grootschalige import van cocaï ne. Aanzienlijk minder twijfel bestaat er bij de fracties over de onthulling van de commissie- Kalsbeek dat er in de periode 1991-1994 15.000 kilo cocaïne daadwerkelijk op de markt is gekomen. De vraag is echter of politie- en douanefunctionarissen hieraan bewust hebben meegewerkt of dat zij 'genept' zijn door crimi nelen. Volgens de commissie- Kalsbeek was hulp van corrupte opsporingsambtenaren hierbij onontbeerlijk. De Kamer eist van de commissie concretere in formatie, zo bleek gisteren. In haar twee weken geleden ge presenteerde rapport onthulde de commissie het bestaan van man is inmiddels weer vrijgela ten. De regiopolitie Rotterdam- Rijnmond heeft maandag de il legale intemet-cd-postorder- service van een 17-jarige jongen uit Brielle opgerold. Bij de huis zoeking werden cd's. een cd-re- corder en computerapparatuur in beslag genomen. De MBO- scholier is niet gearresteerd, zogenoemde parallel-importen harddrugs. Politie en justitie lieten begin jaren negentig par tijen weed passeren om zo een criminele bende, de Delta-orga nisatie, te kunnen ontmantelen. De commissie ontdekte dat deze omstreden opsporingsmethode werd gebruikt als dekmantel om grote partijen cocaïne op de markt te brengen. Openheid De commissie staat nu voor de lastige taak om deze week maxi male openheid te verschaffen over de misstanden die zij op het spoor kwam. Die bestrijken niet alleen de periode 1991-1994. De commissie zegt over aanwijzin gen te beschikken dat de gecon stateerde praktijken tot op de dag van vandaag doorgaan. De discussie hierover met de Kamer wordt gehandicapt door het feit dat veel informatie niet openbaar kan worden gemaakt zonder lopende strafonderzoe- maar wordt na zijn examen ver der verhoord. DeBriellenaar, alias 'Dutch Ra- ver', bood illegaal zogeheten MP3-bestanden aan. Met. MP3 is het mogelijk muziekbestan den te comprimeren. Hierdoor passen op een cd-schijfje veel meer liedjes dan op een gewone cd. Onder meer de volledige top ken te frusteren. Voor de Kamer zijn nadere gegevens echter no dig om de hardheid van de be vindingen van de commissie- Kalsbeek te kunnen staven. Dit met het oog op het debat volgen de week met de minister Kort hals van Justitie. Daarbij gaat het ook om de politieke vraag wanneer en in hoeverre hij op de hoogte was en wat hij met die wetenschap heeft gedaan. Korthals stelde zich vorige week al op het standpunt dat er weliswaar aanwijzingen zijn voor de grootschalige drugsim porten tussen 1991 en 1994 maar dat er geen hard bewijs is en zeker niet voor de periode daarna. Kritisch De Kamer toonde zich gisteren uiterst kritisch over de rol van vooral oud-minister Sorgdra- ger van Justitie en in mindere mate die van Korthals na de parlementaire enquètecommis- honderd aller tijden was op een schijfje voor 25 gulden beschik baar. Bezoekers van de internetpagi na konden per e-mail hun adresgegevens en hun bestelling doorgeven. De handelaar brandde voor 25 gulden de ver zoeknummers op een cd-rom. De Stichting Bescherming Rechten Entertainment Neder- sie opsporingsmethoden-Van Traa van drie jaar geleden. Vooral Sorgdrager heeft toen te veel onduidelijkheid laten be staan over welke opsporings methoden nu wel en niet waren toegestaan. De Kamer vond het zorgwek kend dat de leiding van het openbaar ministerie en minister Sorgdrager weinig hadden ge daan om de aanbevelingen van de enquêtecommissie uit te voe ren. „Het college van procu reurs-generaal was hier opvallend afwezig, evenals de minister", aldus D66-Kamerlid Scheltema. Ze stelde dat haar partijgenote Sorgdrager te wei nig had gedaan om het gezag van het Openbaar Ministerie te herstellen. De commissie-Kalsbeek onder zocht wat er terecht is gekomen van de aanbevelingen van de parlementaire enquêtecommis sie opsporingsmethoden. ANP/GPD land (Brein) wil dat de internet aanbieder van de Briellenaar, De Digitale Stad (DDS), de site afsluit. DDS laat weten dat de homepage niet per direct wordt gesloten. „Er moeten harde be wijzen zijn van strafbaar ge drag. Als dat inderdaad het ge val is, kunnen we in bepaalde gevallen stappen ondernemen." De jongen vindt de commotie overdreven. „Ik ben geen grote crimineel. Met m'n handel kon ik net m'n telefoonkosten dek ken.." ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Problemen rond de invoering van een nieuwe PTT-sorteermethode leiden er toe dat momenteel één op de tien brieven niet op tijd aankomt. Volgens de re gionale ondernemersorgani satie MKB Amsterdam blijven poststukken soms drie tot ze ven dagen liggen. PTT Post er kent dat de postbezorging ha pert. De door de Amsterdammers genoemde termijnen kent een woordvoerder van de PTT niet. „In een normale situatie willen wij dat vijfennegentig procent van de post de volgen de dag is bezorgd. Doordat we het aantal postsorteercentra hebben verminderd van twaalf naar zes, en omdat we in die centra nieuwe volauto matische sorteermachines hebben geïntroduceerd, schommelt dat percentage Het nagelnieuwe PTT-sorteercentrum in Amsterdam. foto Hans Steinmeier/ANP momenteel rond de negentig procent." De nieuwe machines zijn door Siemens ontwikkeld. Het sys teem blijkt soms moeite te hebben met het lezen van adressen van post dat is ver pakt in doorzichtig folie. Ook staan op voorgedrukte enve loppen soms de adressen van de afzender, waardoor de ma chine het verkeerde adres kan kiezen. N. Schoenmaker, hoofd pro cesbegeleiding van PTT-Post, noemt de problemen 'heel ver velend' en zegt dat zijn bedrijf er alles aan doet de bezor gingstermijnen snel te verbe teren. Zo worden loodsen ge bouwd bij de bestaande zes centra waarin extra machines worden geplaatst. Volgens de PTT-zegsman her kent zijn bedrijf zich niet in klachten over drie tot zeven dagen vertraging. „Als het poststuk er niet binnen een dag is, dan wordt het de dag daarna bezorgd. Er is wel ge roepen dat er schadeclaims komen, maar we hebben er nog geen ontvangen." De problemen waar MKB- Amsterdam over rept, zijn ver oorzaakt doordat dat district als laatste overging op de nieu we apparatuur. In april kwa men de meeste klachten bin nen. Volgens Schoenmaker is het aantal in mei en juni afge nomen. ANP door Hans de Bruijn DEN HAAG - De rijksoverheid trekt zich de komende vijf jaar zoveel mogelijk terug uit de luchtvaartsector. De Rijks luchtvaartdienst (RLD) wordt daartoe drastisch ingekrompen raakt taKen kwijt. De Staat wil op wat langere termijn ook af stand doen van haar aandelen in dc luchthaven Schiphol. Het ministerie van Verkeer en de RLD zullen zich na 2001 beper ken tot het vaststellen van het beleid en het toezicht daarop. De luchtvaartbedrijven worden zelf verantwoordelijk voor de uitvoering daarvan. Dat blijkt uit een notitie die mi nister van Verkeer Netelenbos gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Het is haar bedoeling dat de verhouding tussen de overheid en de luchtvaart wordt zoals die met het overige be drijfsleven. Daarbij stelt de overheid de kaders vast waar binnen de luchtvaart kan opere ren, maar wordt de invulling aan de bedrijven overgelaten. Volgens Netelenbos moet een eind komen aan de 'geprivilegi eerde behandeling' van de luchtvaartsector. Taken die nu nog bij de Rijksluchtvaart dienst horen, zoals de veilig heidsinspectie en de technische controle van vliegtuigen, kun nen worden geprivatiseerd. Die staan dan alleen nog onder toe zicht van de overheid. Verder moet Schiphol in Nete lenbos' ogen een gewoon bedrijf worden. Daarbij hoort dat de Staat zijn aandelen (75,8 pro cent) in de luchthaven van de hand doetmaar dat gebeurt pas als duidelijkheid bestaat over de toekomst van Schiphol. Als er een nieuwe luchthaven komt op een eiland in de Noordzee is dat ook voor de overheid inte ressant, zei Netelenbos, en daarom wil zij niet te vroeg tot privatisering overgaan. Netelenbos en minister Pronk Kamer kiest morgen nieuwe Ombudsman DEN HAAG - De Tweede Kamer kiest morgen een nieuwe Natio nale Ombudsman. Na de terug trekking van oud-minister Sorgdrager van Justitie gaat het nog tussen de Nijmeegse jurist Fernhout en de Rotterdamse ombudsman Van Kinderen. Dat blijkt uit een brief die Ka mervoorzitter Van Nieuwenho- ven gisteren aan de leden van de Tweede Kamer heeft gestuurd. Van Nieuwenhoven sprak gis termorgen met een zestal leden van de Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken over de ge volgen van de terugtrekking van Sorgdrager. Zij was vorige week door de commissie op de eerste plaats gezet. ANP (Milieu) willen Schiphol binden aan een vergunningenstelsel op het gebied van uitstoot, stank, geluid en veiligheid. De lucht haven moet daarna zelf maar zien hoe zij haar vluchten inpast via de vergunningen. Netelen bos: „Schiphol moet de normen zelf bewaken. En als het dat niet goed doet volgen boetes of tijde lijke sluiting van banen." De hele 'ontvlechting' moet eind 2001 rond zijn. GPD De nieuwe vleugel van hel Van Gogh Museum gezien vanaf de kant Museumplein. door Frangoise Ledeboer AMSTERDAM - Toen koningin Juliana in 1973 het Van Gogh Museum opende, uitten sceptici hun twijfels. Liep een ge bouw voor één kunstenaar niet het ge vaar een mausoleum te worden? Maar het museum met de grootste collectie werken van Vincent van Gogh ter wereld bleek al gauw een overdonderend succes. Dankzij een Japanse schenking van 37,5 miljoen gulden voor een nieuwe vleugel en renovatie van het oude gebouw, kan koningin Beatrix vandaag een locatie openen waar voortaan met gemak zeker één miljoen bezoekers per jaar terecht kunnen. Het oude gebouw, naar een ontwerp van Gerrit Rietveld en partners, was bere kend op eën jaarlijkse bezoekersstroom van 60.000. In 1997 was dit aantal geste gen naar een milj oen met als gevolg lange rijen wachtenden voor de kassa's. Een maal binnen was het bovendien vaak een heksentoer om nog een glimp van de meesterwerken op te vangen. Volgens directeur John Leighton werd het Van Gogh Museum daardoor door Nederlanders steeds meer gemeden. Hij verwacht dat de nieuwbouw en renovatie ook aan die ongewenste situatie een ein de maken. Aan de donatie van 37,5 miljoen gulden van de Japanse verzekeringsmaatschap pij Yasuda Fire Marine Insurance Company van enkele jaren geleden, was als enige voorwaarde verbonden dat er een Japanse architect werd ingescha keld. Toenmalig directeur De Leeuw maakte daar geen bezwaar tegen: met Kisho Kurokawa kreeg hij een wereldbe roemde bouwmeester in huis. Het uiterlijk van het Rietveldgebouw kenmerkt zich door een strakke horizon tale en verticale lijnvoering. Tijdens de renovatie onder leiding van de Amster damse architect Martien van Goorzijn de wanden opnieuw geschilderd en is de be lichting van de schilderijen gemoderni seerd. Trap Bezoekers kunnen eerst de nieuwe op stelling van de Van Goghs en de aanvul lende collectie 19de-eeuwse kunst in het Rietveldgebouw bekijken. De nieuw bouw van Kurokawa aan de achterzijde is daarna snel bereikbaar via de trap, rol trap of de ronde liftkoker met glazen wanden. Kurokawa plaatste op de gevel foto Hans Steinmeier/ANP aan de zijde van het bestaande gebouw het nog niet eerder in Nederlandse muse- umbouw toegepaste natuurkleurige tita nium. Voor de ellipsvormige gevel aan de zijde van het Museumplein gebruikte hij een grijsachtig gevlamstraalde natuur steen met grijsbruine ondertoon. De tentoonstellingsruimten (twee grote hoge zalen en een intiem prentenkabinet) vallen op door him harmonische maat voering. Ook het prachtige lichtgekleur de parket en de subtiel-indirecte verlich ting van de Franse expert Georges Berne maken van de nieuwe vleugel een impo nerende eenheid. Actievoerders doopten de ellipsvormige buitengevel overigens ooit tot 'Japanse klaagmuur' en 'koe koeksei' en probeerden de nieuwbouw jarenlang vergeefs te stoppen met juridi sche procedures. GPD SCHOENEN KLEDING SPORT Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042 Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 27-06-'99 Moderne joggingschoen in diverse kleuren. Maten 32-45. JMSr SAILOR II Topmodel canvasschoen. Maten 40<5-44!4. 39*9.5 BREEZON Topmodel inline skate met alumi nium chassis en 76 mm wieltjes! Maten 38-44.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3