ROC gaat terug tot vier locaties Fietsroutes feestelijk geopend Sirjansland tobt met kassen PZC R en W Borsele willen verenigingsgebouw Nisse snel aanpassen V erzorgingshuizen mogen investeren in groot onderhoud Ons Boeregoed krijgt provinciegeld voor inrichten onderkomen Klagers vliegveld zijn ontevreden met afhandeling Goes krijgt onkruid niet onder de duim zeeland 20 Groot aantal opleidingen moet door drastische reorganisatie verhuizen woensdag 23 juni 1999 sb door Henk Postma VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidingencentrum Zeeland (ROC) staat aan de vooravond van een ingrijpende reorganisa tie: vrijwel al het middelbaar beroepsonderwijs boven de Westerschelde wordt geconcen treerd in vier schoolcomplexen: twee in Vlissingen, een in Mid delburg, en een in Goes. Dat be tekent dat een groot aantal op leidingen verhuist. Vooral op Walcheren grijpt de reorganisa tie veel dieper in dan aanvanke lijk de bedoeling was. De opera tie neemt drie tot vier jaar in beslag. Met de verplaatsing van oplei dingen wijzigen ook veel func ties van leidinggevenden en an dere personeelsleden. Op termijn zullen ook functies ver vallen. Het College van Bestuur heeft de honderden personeels leden om begrip gewaagd. „In de overgangsperiode", zo heet het, ,,zal veel van de medewer kers worden gevraagd." Op voorhand wordt vastgesteld dat het 'voor sommige leeftijdscate gorieën best een beetje zuur kan zijn'. Wat precies de consequen ties zijn voor individuele perso neelsleden is nog" niet bekend. Wat dat betreft worden aan staande maandag de eerste defi nitieve lijnen uitgezet. De concentratie van alle oplei dingen in vier schoolcom plexen, ook wel 'schaalvergro ting' genoemd, wordt nodig geacht om de bedrijfsvoering rendabel te houden en de onder wijskwaliteit te verbeteren. Grofweg komt het er op neer dat 'met elkaar verwante opleidin gen' in één complex worden sa mengevoegd. Bij ongewijzigd beleid zou het jaarlijks tekort van het ROC binnen drie jaar oplopen tot 14 miljoen gulden, zo meldt een 'richtinggevende notitie', waarin het College van Bestuur de plannen uit de doe ken doet. De vier beoogde ROC- vestigingen worden elk 'in hoge mate' verantwoordelijk voor de eigen resultaten. Walcheren Voor Walcheren betekenen de plannen dat de vestiging Delta College in Middelburg ver dwijnt. Alle economisch geöri- enteerde opleidingen, waaron der de administratieve, toeristische enhoreca-opleidin- gen, worden geconcentreerd in het complex van het Zeeland College aan de Ravensteijnweg in Middelburg-Zuid. Het is 'sterk' de bedoeling daar ook de Middelburgse educatiepoot van het ROC te huisvesten. Die be vindt zich nu nog in de Latijnse Schoolstraat. De technische op^ leidingen in Middelbrug ver huizen naar Vlissingen. In Vlissingen ontstaan twee concentratiepunten. Het Zee land College aan de Dreestraat (Pauwenburg) blijft gehand haafd als mdgo-school, en krijgt daarnaast alle educatieve acti viteiten binnen de muren. Al het technisch ennautisch onderwijs krijgt een plaats op het terrein van de Hogeschool Zeeland en het Zeeland College tussen de Oude Veerhavenweg en de Edi- sonweg. Het is de bedoeling dat daar uiteindelijk een onder- wijstechnocentrum ontstaat, waarin ROC, Hogeschool Zee land, Bedrijfsschool van de Ko ninklijke Schelde Groep en mogelijk ook de Regionale Ar beidsvoorziening Zeeland sa menwerken. Zeevaartschool Wordt dit voornemen uitge voerd, dan betekent dit het ein de van de aparte behuizing van de hogere en middelbare zee vaartschool aan de Boulevard Bankert. Daar is verzet tegen gerezen. Maar zowel de hoge school als het ROC lijken vast besloten. Met de concentratie van al het technisch en nautisch onderwijs aan de Oude Veerha- venweg/Edisonweg zijn 'be langrijke strategische, maar vooral huisvestings- inventa risvoordelen te behalen'zo heet het. Beloofd wordt dat het nau tisch onderwijs 'bouwkundig een zekere uitstraling' krijgt. Oveiwogen wordt hier ook het centraal bureau van het ROC te vestigen. Goes behoudt alle bestaande opleidingen, zowel van het Oos- terschelde College als van Ter Welle en de Dag Avond Scholen gemeenschap (DAS). Ze worden samengebracht in een nieuw te bouwen scholencomplex aan de Bessestraat. Dit betekent dat ook de middelbare laboratori- umschool voor Goes behouden blijft. Plannen om die school naar Vlissingen te verplaatsen zijn van de baan. Met de nieuw bouw in Goes wordt binnenkort begonnen. De afspraak dat Ter Welle een eigen identiteit be houd als christelijk onderwijs instituut, staat op gespannen voet met de Goese opzet. Men gaat er van uit daar een 'oplos sing' voor de kunnen vinden. In Zierikzee en op Tholen blijven de lesplaatsen voor educatie ge handhaafd, i. foto Willem Mieras De fietsers passeerden op hun eerste tocht over de nieuwe ANWB-route Wissenkerke. door Ingrid Huibers GOES - H. Kuypers, sinds jaar en dag vaste gast op camping de Schotsman en S. de Hartog, het oudste lid van de fietsclub van de Noord-Bevelandse plattelandsvrouwen, openden dinsdagavond in Wissenkerke twee nieuwe fietsroutes. Het zijn twee officiële ANWB-rou- tes en meteen ook de eerste be- wegwijzerde routes op Noord- Beveland. DePijlerdamroute - de namen voor de twee fietsroutes zijn door een eilandbewoner be dacht - voert de fietser langs Kats, Colijnsplaat, de inlagen, Wissenkerke en Kortgene. De Bruggenroute loopt via Kam- peiiand, de Banjaard en de Schotsman langs het Veerse Meer naar Kortgene. Beide routes zijn zo'n 35 kilometer lang. Nadat wethouder A P. Dees (onder meer sport) een ope ningswoordje gesproken had, werd er vast een klein stukje van de Pijlerdamroute gere den. Op camping Anna Friso in Kamperland werd het gezel schap van VW-bestuurders, gemeenteambtenaren, inwo ners en toeristen ontvangen met 'lekkers uit eigen streek'. Speciaal voor de gelegenheid waren op de camping de na- tuurillustraties van Adri Kar man te zien. Het initiatief voor de fiets tochten kwam van zowel natuurbeschermers als land bouwers en recreatieonderne mers. Langs de route zijn in formatiepanelen neergezet, Daarmee wordt de fietser zo wel op de aanwezige akker bouw of fruitteeltbedrij'ven als op natuurschoon of grote wa terstaatkundige werken zoals de stormvloedkering en de Veerse Gatdam gewezen. Be halve de borden, zijn er ook nieuwe picnictafels langs de route gezet. De tochten zijn opgenomen in de ANWB/WV fietsgids voor Zeeland. door Esme Soesman NISSE - Het verenigingsge bouw in Nisse gaat, als het aan het college van burgemeester en wethouders ligt, op de schop. Als de gemeenteraad van Borse le akkoord gaat, wordt in sep tember geld gevoteerd voor ge- luidswerende maatregelen. Bovendien moet in 2000 de al lang gewenste uitbreiding van het pand worden gerealiseerd. Dat deelde wethouder F. J. Tol lenaar dinsdagavond mee tij dens het kernbezoek van het college aan het dorp Nisse. Voor 85.000 gulden moeten geluids- werende maatregelen worden genomen. Als de raad akkoord gaat met de Kadernota wordt bovendien nog eens anderhalve ton uitgetrokken voor een uit breiding aan de achterkant van het gebouw, ten behoeve van de schietkelder. Daarmee wordt tegelijk de wateroverlast aan gepakt. Het eerste plan tot uit breiding kostte slechts 35.000 gulden, maar stuitte - vanwege de ligging aan cle voorzijde van het gebouw - op bezwaren van de commissie welstand. Het aangepaste plan bracht een prijskaartje van drie ton met zich mee. Reden voor het colle ge, aldus de uitleg van Tolle naar, om de geluidswerende maatregelen los te koppelen van de plannen tot uitbreiding van de schietkelder. Het ontbreekt de schietclub tot op heden aan onder meer sanitaire voorzie ningen. Drieweg Goed nieuws kwam er ook van de kant van wethouder P. J. Vol- laard. Aan de als zeer gevaarlijk bekend staande Drieweg, die een stroomfunctie vervult, wordt gewerkt. De provincie onderzoekt, zo vertelde de wet houder naar aanleiding van vragen van aanwezige inwo ners, de mogelijkheid om deze weg vanaf Clara's Pad in Hein- kenszand tot aan Nisse af te sluiten voor fietsers. Deze kun nen, zonder veel kilometers ex tra te moeten trappen, via een alternatieve route worden om geleid. De provincie voert daar over overleg met onder meer ge meente en waterschap. ,,Of dat nu dit jaar gebeurt of volgend jaar weet ik niet, maar er ge beurt in ieder geval wat." Pro blematischer is het stuk van de Drieweg vanaf Nisse tot de Zwaakse Weel. Hier is geen al ternatieve fietsroute op korte afstand voorhanden en dus zal er geld nodig zijn om de veilig heid te verbeteren. Wanneer dat geld er is, is niet bekend. Het zelfde geldt voor de aanpak van gevaarlijke kruispunten met de Gebernesseweg en de Zuidweg en voor de aansluiting van Drie weg op de A58. Van dat laatste plan is Vollaard voorstander, omdat daarmee een fietsveilige route naar de Goese Poel wordt gecreëerd. Rijkswaterstaat zegt echter geen geld te hebben voor realisering van de aansluiting. Woningbouw Vragen waren er ook over de wo ningbouwplannen. Nisse mag vanaf 2001 tot 2007 met veer tien woningen uitbreiden. Nog niet bekend is waar deze nieuwe woningen worden gebouwd. De wachtlijsten binnen de gemeen te Borsele zijn, onder meer doordat mensen zich vaak in verschillende kernen tegelijk inschrijven, erg vervuild. Op dit moment telt de wachtlijst voor Nisse dertig belangstellenden. Welke selectieprocedure zal worden gevolgd, moet nog wor den bepaald. In kleinere kernen is, aldus Vollaard, vaker geko zen voor de eis van sociale of economische gebondenheid. Bijeenkomst over situatie op Molukken OOST-SOUBURG - De actuele situatie op de Molukken is vrij dag 25 juni (aanvang 20 uur) on derwerp van een bijeenkomst in het gebouw van Mae Uku aan de Prins Hendrikstraat in Oost- Souburg. De organiserende werkgroep Maluku en de Stich ting Mae Uku hebben als thema Verzoening en Wederopbouw gekozen. Op dit moment is het relatief rustig op de Molukken, waar door het gewelddadige conflict tussen christenen en moslims veel verwoest is. Maar de vrede blijft, aldus de organisatoren, broos. Er zijn nog steeds tiental len vluchtelingen en daklozen. Lang niet iedereen is blij met glastuinbouw in de polder van Sirjansland. door Ali Pankow SIRJANSLAND - Veel bewoners in Sirjans land blijven zich kanten tegen de vestiging van glastuinbouw rondom him dorp. Dat bleek dinsdagavond tijdens een buitenge wone vergadering van de Dorpsraad. Wet houder C. W. Veerhoek was daar uitgeno digd om antwoord te geven op talrijke vragen over de kassenbouw. De wethouder liet er geen twijfel over bestaan dat het da gelijks gemeentebestuur wil doorgaan met de invulling van veertig hectare glastuin bouw in dit gebied. Veerhoek verwacht dat de provinciale pla nologische commissie (ppc) in augustus daarover een positief advies uitbrengt. In het Streekplan Zeeland staan de veertig hectare glastuinbouw wel opgenomen, maar door toedoen van de rijksinspecteur voor ruimtelijke ordening is aan dit onder deel nog geen goedkeuring verleend. Vol gens Veerhoek komt die goedkeuring er nu binnen enkele weken, zodat het gemeente bestuur verdere stappen kan zetten voor realisering van het kassengebied. Inmiddels zijn al vergunningen verstrekt voor de bouw van 20,4 hectare glastuin bouw. Veel bewoners van Sirjansland vin den dat al meer dan genoeg en verzetten zich tegen de voorgenomen verdubbeling. Overlast door belichting, aantasting van het open poldergebied, twijfels over de groenstroken rondom het gebied en zorgen over toenemende verkeersoverlast kwamen aan de orde tijdens deze dorpsraadsverga dering. Veerhoek kreeg af en toe het vuur na aan de schenen gelegd. Zo werd hem verwe ten zich niet te houden aan een eerdere toe zegging dat er geen enkele belichting zou komen in de kassen. De gemeente eist dat 90 a 95 procent van het licht wordt afgedekt, maar dat gaat de bewoners van Sirjansland niet ver genoeg. Veel kritiek was er ook op de groenstrook rondom de kassen die er inmiddels staan. De foto Marijke Folkertsma planten zouden niet hoog genoeg zijn en verliezen 's winters hun blad, terwijl toch beplanting was beloofd die het hele jaar door groen blijft. Ook werden zorgen geuit over de extra ver keersdruk op de Brede Weg als gevolg van de vestiging van tuinbouwbedrijven. Blijft het bij twintig hectare kassenbouw, dan ge beurt er niks aan die weg, volgens Veerhoek. Pas als het hele gebied vol komt met glas tuinbouw zal er uit het project zelf geld ge noeg op tafel komen voor de aanleg van een fietspad. Slechts weinigen bleken overtuigd van de voordelen van de bedrijfsuitbreiding, zoals meer werkgelegenheid voor lager opgelei den. Voorzitter B. van der Graaf van de dorpsraad gaf aan dat het bestuur van de dorpsraad nog geen standpunt over de kas senbouw heeft ingenomen. Dat gebeurt pas op basis van een enquête die binnenkort on der de bewoners van Sirjansland wordt ge houden. door Oridine van der Vleuten MIDDELBURG - Verzorgings huis Ter Reede mag zijn ver- pleegoproepsysteem vervan gen. Gedeputeerde Staten hebben de Ziekenfondsraad een positief advies gestuurd voor deze investering, die 295.301 gulden vergt. Het alarmsysteem vertoonde het afgelopen jaar storingen, waardoor meldingen niet doorkwamen. Ook is een positief advies uitge bracht over vervanging van het dak. Dat verkeert in slechte staat. Het dak wordt gelijk op nieuw geïsoleerd. De totale kos ten bedragen 109.863 gulden. Gedeputeerde Staten bogen zich ook over de noodzaak van investeringen in andere verzor gingshuizen. Het dak van ver zorgingshuis De Zoute Viever in Oost-Souburg is eveneens aan een opknapbeurt toe. Voor het vervangen van de dakbedek king en bijbehorende zaken, zo als bliksembeveiliging, is 150.304 gulden nodig. GS steu nen deze investering. Het verzorgingshuis Vredestein in Wissenkerke wil de warmwa tervoorziening vervangen en door Ingrid Huibers MIDDELBURG - Na een lang durige discussie heeft het colle ge van Gedeputeerde Staten besloten de vereniging Ons Boe regoed uit Kruiningen met 37.500 gulden te steunen. De club die zich beijvert om het Zeeuwse culturele erfgoed te bewaren, moet het geld inzetten voor de verbouwing en inrich ting van de voormalige brand weerkazerne in het dorp. De subsidie is in feite een uit vloeisel van een mondelinge overeenkomst tussen burge meester A Verbree van de ge meente Reimerswaal en gede puteerde G. L. C. M. de Kok. De gedeputeerde beloofde Verbree afgelopen najaar dat wanneer de gemeente Ons Boeregoed een subsidiebedrag zou toekennen, de provincie dat bedrag zou ver dubbelen. Waarop het Reimers- waalse college besloot de het ketelhuis renoveren. De maatregelen zullen een aan zienlijke energiebesparing op gas opleveren, maar daarvoor moet eerst 130.551 gulden wor den geïnvesteerd. GS adviseren de Ziekenfondsraad daarvoor toestemming te verlenen aan de Stichting Ouderenzorg Noord- Beveland. Bij het Goese verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe tenslot te zijn diverse (bouwkundige) aanpassingen nodig. Het pand voldoet niet geheel aan de eisen van brandveiligheid en dat brengt verlenging de gebruiks vergunning van de gemeente Goës in gevaar. Kozijnen zijn aan vervanging toe, er moeten cilinders worden aangebracht in de deuren en de liftinstallatie dient van een brandweerscha keling te worden voorzien. Voor 137.943 gulden kan dat alle maal worden gerealiseerd. Ook in dit geval geven Gedeputeerde Staten de Ziekenfondsraad te kennen, de investering te steu nen. De Ziekenfondsraad be heert de premiepot van de verplichte ziekenfondsverze kerden en besluit over bestedin gen daaruit. vereniging de voormalige brandweerkazerne aan de bur gemeester Elenbaasstraat in Kruiningen te schenken. De verkoopopbrengst inclusief de taxatie- en oversluitkosten werd op een kleine tachtigdui zend gulden geschat. Eind april stemde de gemeente raad in met de overdracht van het gebouw. Ons Boeregoed kan er dus in principe in. Voor de verbouwing- en inrichting van de oude kazerne is echter nog wel zo'n twee ton nodig. Onge veer 25.000 gulden' denkt de vereniging zelf met optredens te kunnen verdienen. De provincie werd aangeschreven voor bijna tachtigduizend gulden. Dat verzoek is nu met iets minder dan de helft gehonoreerd. De rest van het bedrag moet van sponsors komen. Voorzitter A Quaak van Ons Boeregoed was dinsdagmiddag niet bereikbaar voor commentaar. door Rolf Bosboom GOES - Goes verslonst door het welig tierende onkruid. Daarom moet de gemeente overwegen om toch weer bestrijdingsmid delen te gebruiken. Dat zei A J. de Kok (CDA) dinsdagvond in de commissie milieu. „Je moet wel eens op een besluit terug durven te komen." De Kok kreeg bijval van de VVD. De gemeenteraad heeft enkele jaren uit milieu-overwegingen besloten om bij het onderhoud van het groen en de straten geen chemische bestrijdingsmidde len meer toe te passen. De afge lopen tijd is er geëxperimen teerd met alternatieven, zoals het wegbranden van onkruid ('achterlijk', volgens De Kok) en het gebruik van milieuvriende lijke middelen. Elke methode bleek haar nadelen te hebben. Inmiddels is overal goed te zien dat het onkruid niet onder de duim is te houden. „Ik ben best voor een schitterend mooi groen Goes, maar niet op deze ma nier", zei De Kok. „De mensen klagen dat Goes verslonst. Het is nu gewoon een vieze stad. We moeten niet langer op deze ma nier voortsukkelen, want het wordt steeds gekker." De CDA- 'er pleitte ervoor te zoeken naar effectieve, liefst biologisch af breekbare middelen. G. Hogesteger (WD) kon zich helemaal in die woorden vin den. Hij wees op het terrein van het waterschap aan de Piet Heinstraat, als. voorbeeld van hoe het ook kan. „Voor elk on kruidje dat je daar kunt vinden geef ik een gulden aan Kosovo. Daar zie je echt niets meer. Dat is allemaal gespoten." De andere paitijen in de com missie waren het ermee eens dat het vele onkruid de straten niet siert, maar hadden ook geen al ternatief voorhanden. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Omwonen den en recreanten rond het Veer se Meer hebben de afgelopen maanden herhaaldelijk ge klaagd over vliegveld Midden- Zeeland. Over de afhandeling daarvan bestaat onvrede. Tussen 1 februari en 1 juni van dit jaar kwamen tien officiële klachten binnen bij de provincie over het luchtvaartterrein bij Arnemuiden. In brieven gericht aan het gemeentebestuur van Middelburg en vliegveld Mid den-Zeeland wordt eveneens melding gemaakt van 'geluids overlast', 'verkeerde aanvlieg routes', 'laagvliegende toestel len' en 'bijna botsingen'. De officiële klachten zijn over het algemeen afkomstig van mensen op de camping de Witte Raaf en het bungalowpark d'Oranjeplaete. Les- en sport- vliegtuigen vliegen laag over. In de klachtenbrieven wordt kritiek geuit op de wijze waarop het vliegveld met klachten om springt. „De medewerker van het vliegveld zei dat hij met mijn klacht weinig kan doen omdat hij alleen iets kan zeggen voor vertrek of na aankomst. Al pra tende gaf hij toe dat mijn klacht dus eigenlijk weinig zin had", aldus een inwoner van Kamper land. Waarschuwing Vliegvelddirecteur B. van Dam ontkent dat piloten niet op hun gedrag worden aangesproken als dat nodig mocht zijn. Een aantal brieven aan overtreders ('Wij beschouwen deze brief als een ernstige waarschuwing on zerzijds') is bij de stukken voor de vergadering van commissie 28 gevoegd die later dit jaar bij eenkomt. Commissie 28 is door de minister van Verkeer en Wa terstaat ingesteld om de milieu aspecten rond Midden-Zeeland te behandelen. Van 1995 tot en met 1998 regi streerde de provincie bijna hon derd klachten over vliegveld Midden-Zeeland. Een groot aantal van de klachten was on terecht, schrijft vliegvelddirec teur Van Dam. „Nogmaals wil ik hier nadrukkelijk stellen, dat ai het mogelijke wordt gedaan om de niet-wettelijke voorkeurs route voor het in- en uitvliegen te volgen. Echter, indien de vliegveiligheid dit niet toelaat dan is men verplicht de rou testructuur te volgen die wette lijk is vastgelegd." De wettelij ke route loopt gedeeltelijk over de recreatiegebieden rond het vliegveld. Midden-Zeeland' kent een paar vaste klagers, zo' blijkt uit het afzonderlijke overzicht van 1998. Tweeperso nen deponeerden 34 van de in totaal 46 Machten. Milieucommissie vliegveld stelt vergadering uit ARNEMUIDEN - Gedeputeer de A J. G. Poppelaars (CDA mi lieu) heeft te elfder ure een ver gadering van commissie 28, belast met de milieuaspecten rond vliegveld Midden-Zee land, afgeblazen. De provincie had verzuimd om het kiezen van een voorzitter te agenderen. De vertegenwoordiger van de omwonenden in de gemeente Veere in de commissie, T. van Verre, wees de ambtelijk-secre- taris dinsdagmorgen op deze omissie. Commissie 28 zou vrij dag bijeenkomen om onder meer te praten over het ge bruiksplan van het vliegveld bij Arnemuiden en geluidsklach ten. De functie van voorzitter is vacant na het vertrek van A M. Dek als milieugedeputeerde. Dek keerde na de Statenverkie zingen van afgelopen maart niet terug in het college van Gedepu teerde Staten. Poppelaars zegt dat Van Verre formeel gelijk heeft. „Ik vind het jammer dat de vergadering nu uitgesteld moet worden tot 8 oktober. Er stonden belangrijke dingen op de agenda. Maar ik geef toe dat we iets over het hoofd hebben gezien." De nieu we milieugedeputeerde ging er vanuit dat hij Dek automatisch zou opvolgen. De reglementen schrijven voor dat commissie 28 een voorzitter uit haar midden kiest. Naast de provincie, ge meenten en omwonenden van het vliegveld is het rijk verte genwoordigd in de milieucom- missie van Midclen-Zeeland. Van Verre, die de vergaderingen van commissie 28 niet bezoekt omdat hij in onmin leeft met de vertegenwoordiger van de ge meente Middelburg, treurt niet om het uitstel. „Walcheren en Middelburg hebben over het al gemeen absoluut geen baat bij wat commissie 28 bespreekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34