Bommelding schrikt Ten Anker op Posters doen blik in de ban PZC PZC Inzamel BV wordt huisvuilophaier van Reimerswaal Zorgboerderij mag verrijzen in Goes Planvoorbereiding outletcentrum Goes verloopt moeizaam W oningcorporatie RWS boekte in 1998 forse winststijging zeeland 19 Honderdtwintig bewoners zorgcentrum geëvacueerd na 'laffe streek' woensdag 23 juni 1999 joorEsme Soesman [HOLEN - Ruim honderdtwiri- iig bewoners van de verpleeg- verzorgingsaïdelingen van Zorgcentrum Ten Anker in Tho- |en-stad zijn, samen met zo'n icstig personeelsleden, dins dagmorgen geëvacueerd in ver band met een bommelding. Tus sen melding en alarmering zat anderhalf uur tijd. Burgemees- Ier H. A van der Munnik van de gemeente Tholen wil van de po litie helderheid over deze tijd spanne. 7ia de centrale van de KLPD in Driebergen- kwam een eerste bommelding rond tien uur 's ochtends binnen bij de politie in Middelburg. Een tweede mel ding volgde om kwart voor elf. De man die via een mobiele tele foon contact opnam, vertelde deze keer dat de bom om één mi nuut over twaalf zou afgaan. Directeur R. Heijboer en loca tiemanager M. Felius, die bei den in Middelburg een confe rentie bijwoonden, kregen rond half twaalf bericht van de mel ding. Ontruimen Na overleg met de politie is be sloten het verpleeg- en het ver zorgingshuis te ontruimen. Bei de afdelingen tellen zo'n zestig door Ingrid Huibers KRUININGEN - Het besluit om afvalverwerker OLAZ vanaf september het huisvuil op te la ten halen in de gemeente Rei merswaal, wil het college van burgemeester en wethouders nu kracht bij zetten door het slui ten van een officiële samenwer kingsovereenkomst. Inzamel BV, luidt de (zeer toepasselijke) naam. Een extern deskundige heeft in opdracht van het OLAZ de concept-statuten opgesteld. De gemeente Reimerswaal krijgt 52 procent van de aande len. Daarom moet zij 20.800 gulden van het startkapitaal opbrengen. Het OLAZ en Ver- straeten Verbrugge. het be drijf dat straks daadwerkelijk met de vuilniswagen langs de deuren gaat, storten elk 9.600 gulden. De gemeente zal wel vertegen woordigd zijn in de Raad van Commissarissen, maar - uit praktische overwegingen - niet in de directie. Overigens heeft de gemeente vanzelfsprekend wel een meerderheid in de alge mene vergadering van aandeel houders. Wil de gemeente in de toekomst aandelen afstoten, dan moeten 'deze eerst aan het OLAZ aange- door Ingrid Huibers MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten heeft de bezwaren tegen de plannen voor een zorgboerderij aan de Kapelseweg in Goes, ongegrond verklaard. In principe kan de bouw van de bij het bedrijf be horende appartementen dus be ginnen. De familie Moerland uit Kapel- Ie is al bijna twee jaar bezig om de plannen te realiseren. Een aantal landbouwpercelen langs het Moerwegje en de Kapelse weg en omgeving zijn al langer in het bezit van de familie. Overstap Door ervaringen in eigen kring kwam zij op het idee een zorg boerderij te beginnen waar ex- psychiatrische patiënten de overstap van zorg naar zelfstan digheid kunnen maken. Het wordt een intensief land bouwbedrijf waar ongeveer vier ex-patiënten aan de slag kun nen. Deze mensen kunnen bij het bedrijf wonen in een nieuw REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl bewoners, van wie een gedeelte bedlegerig of op rolstoel aange wezen is. Om paniek te voorko men, is in eerste instantie ge zegd dat het om een brandalarm ging. Binnen twintig minuten was Ten Anker ontruimd. De bewoners zijn voor het grootste gedeelte overgebracht naar de ernaast gelegen serviceflat. Een gedeelte van de mensen is bui ten gebleven. Een explosie bleef uit, waarna de bewoners weer naar binnen zijn gebracht. Het personeel is ingelicht, waarna zij de bewoners hebben geïnfor meerd over de ware toedracht van de evacuatie. „De reacties vallen in het alge meen mee", zegt Heijboer in een eerste reactie. Wel is besloten van de meer kwetsbare bewo ners ook familie in te lichten. Laffe streek Van der Munnik spreekt van een 'laffe streek om paniek te zaaien in een verpleeg- en verzorgings huis'. „Het gaat om weerloze mensen. Ik ben dan ook behoor lijk kwaad op de ziekelijke geest die hier verantwoordelijk voor is." De burgemeester heeft di rect bij de politie aangedrongen op een evaluatie van de proce dure die gevolgd is na binnen komst van de bommelding. Hij wil duidelijkheid over de afwe gingen die zijn gemaakt tussen melding en het moment dat op Tholen alarm is geslagen. De politie analyseert de meldingen, weet hij. „Mocht dit als een loze melding zijn geïnterpreteerd, dan wil ik weten waarom er dan toch nog contact is gezocht met Ten Anker." Politievoorlichter M. van de Vreugde geeft aan dat die evaluatie komt. Volgens haar is meteen actie onderno men met pogingen de beller te traceren, wat tot op heden ove rigens nog niet is gelukt. Of er sprake is van fouten of van con sequenties van de procedure is volgens haar nog niet bekend. „Dat zal uit de evaluatie, waar bij stap-voor-stap gekeken wordt wat er is gedaan, moeten blijken." De directie tast in het duister over dader en motief. Het is de eerste keer dat Ten Anker met een bommelding is geconfron teerd en er zijn, volgens Heij boer en Felius, aan de bommel ding ook geen waarschuwingen vooraf gegaan. „Ik denk dat mensen niet goed beseffen wat je teweeg brengt als je zoiets in een zorgcentrum doet. Je gaat zelf ook gelijk denken: wie heeft er zo'n hekel aan Ten Anker? Maar we kunnen niets beden ken." De directeur was vol lof over het snelle handelen van het personeel, dat in de korte tijd die beschikbaar was alle men sen in veiligheid heeft weten te brengen. boden worden. Heeft dat bedrijf geen interesse, dan mag Ver- straeten Verbrugge de aande len kopen. Toekomstvisie Ook het besluit van het samen werkingsverband OLAZ om straks in meerdere gemeenten huisvuil op te gaan halen, is keurig in de statuten van Inza mel BV opgenomen. Wanneer het OLAZ besloten heeft 'over de eigen toekomstvisie', zo valt er in het raadsvoorstel te lezen, kan Inzamel BV het beste fuse ren met een eventuele nieuwe 'juridische structuur'. Behalve het oprichten van Inza mel BV en het sluiten van een in- zamelovereenkomst tussen de gemeente Reimerswaal en Inza mel BV, moet ook de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente worden aangepast. Daarin is nu nog sprake van de duobak. Straks wordt het groente-, fruit en tuinafval en het overige afval om en om op gehaald. De ene week mag de groene bak aan de straat en de andere week de grijze. De gemeenteraad neemt in zijn vergadering van dinsdag 29 juni een beslissing over de oprich ting van Inzamel BV. Die bijeen komst begint om 19.30 uur. Zorgcentrum Ten Anker was dinsdag het toneel van een grote ontruimingsactie. foto Willem Mieras te bouwen appartementenge bouw. De produkten van eigen bodem worden straks door de nieuwe werknemers in een eigen winkeltje verkocht. Streekplan Omwonende agrariërs vreesden vooral dat ze door de aanwezig heid van de nieuwe woning, al lerlei beperkingen opgelegd zouden krijgen in de sfeer van milieuregelgeving. Bovendien vinden ze dat ze beknot worden in de uitbreidingsmogelijkheid van hun bedrijven. De bezwaar makers wezen de provincie erop dat een zorgboerderij op de ge wenste locatie niet in het streek plan past. Dat wordt nu door de provincie bestreden. Het college be schouwt de zorgboerderij als een agrarisch bedrijf 'met een ondergeschikt gebruik ten be hoeve van een beperkte zorg- component.' En dat kan worden toegelaten, zo vinden de be stuurders. Rozenfestival in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - In de kijktuinen van Erica's Flora Fauna in 's-Gravenpolder wordt zaterdag 26 en zondag 27 juni opnieuw het Rozenfestival gevierd. De tuinen rondom de woning van de familie Wouterse aan de Schoorkenszandweg 10 bieden een breed assortiment aan ro zen. Vijvers, sfeervolle zitjes en kleurrijke borders geven de tuin een gevarieerde aanblik. Tijdens het tweedaagse evene ment is er bovendien van alles te zien en te doen in de kijktuinen. Zo zijn er stands waar onder meer Zeeuwse babbelaars wor den gebakkenen hooi- en strod ecoraties, imkerij producten en brooddeegartikelen kunnen worden gekocht. Concerten worden gegeven door- brassband Conaffezzione, de Zeeuwse Big Band, Harmonie Juliana uit Heerle en fanfare Vlijt en Volharding uit Souburg. Ook wordt een presentatie gege ven door Ons Boeregoed. Helma Kroesbeek is aanwezig met bladgeurende geraniums en fir ma Spek uit Boskoop houdt een rozenverkoop. Deze firma geeft bovendien ad vies over alle soorten rozen. Eri ca's Flora Fauna is beide da gen geopend van 11.00 tot 18.00 uur. (vlnr) Ricky, Annemarie, Sjoerd, Gaily enPieternel met hun prijswinnende blikposters. door Ingrid Huibers GOES - 'Ik heb de pik op blik', 'blik makes the world sick' of 'een wereld zonder blik, dat is pas een kick'. Scholieren uit de tweede klassen van het Goese Buys Ballot College sloten dinsdagmiddag een milieu project af. Tijdens de tekenlessen mocht iedere leerling een poster ontwerpen. De vijf beste inzenders wonnen een prijs. Die leerlingen kregen een foto van hun poster ingelijst mee naar huis. Ricky ('geef ons een tweede kans', uit de mond van schattige blikjes), Gaily ('blikgevaar', een waarschuwingsbord), Sjoerd ('blik reken ermee af, voordat het te laat is'), Pietemei ('we worden ingeblikt' met een paar men sen dié worden opgeslokt door een blikje) en Annemarie ('bliksem') gingen met de prijzen aan de haal. Het was de derde achtereenvolgende keer dat de leerlingen aan het project 'blik op blik' meededen. De eerste twee jaar wer den de lessen nog ondersteund door een foto Willem Mieras consulent van de stichting natuur- en mi lieu; dit jaar deed de school het alleen. „Met dit project willen we de leerlingen ontmoedigen drank of andere producten uit blik te gebruiken", vertelt leerkracht Kootje Guldenmund. „Zowel de produc tie als de recycling' is duur en vervuilend", meent ze. Bij de vakken biologie, geschie denis, tekenen en verzorging en bij de vakken natuur- en scheikunde werd er aandacht aan het blik besteed. door Rolf Bosboom GOES - De Goese politiek spreekt zich in september defi nitief uit over de mogelijke komst van een outletcentrum. Dan moeten het plan van aan pak, de samenwerkingsover eenkomst tussen de projectont wikkelaar en de gemeente én het onderzoek naar de economische effecten op tafel liggen. De ver traging is daarmee nu al opgelo pen tot een half jaar. Volgens de oorspronkelijke planning had de gemeenteraad in maart een beslissing moeten nemen. Het college van burgemeester en wethouders besprak dinsdag onder meer een brief van de CDA-fractie, die er sterk op aandrong nog voor de zomerva kantie knopen door te hakken over het outletcentrum. B en W vonden dat wel erg koi*t dag worden, maar waren het er wel over eens dat in elk geval in de raadsvergadering van 16 sep tember een besluit moet vallen. „We moeten een keer tot een af ronding komen", zei wethouder S. J. Heijning (VVD. economie) dinsdagavond in de commissie economische zaken in een toe lichting. Twee van de drie rapporten die nodig zijn voor de besluitvor ming - één in opdracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del en één in opdracht van de Ondernemers Organisatie Goes - zijn al enige tijd gereed. Het wachten is nog steeds op het on derzoek naar de economische effecten van een outletcentrum. Dat is uitgevoerd in opdracht van de projectontwikkelaar, de Brits-Amerikaanse joint ven ture B AA Mc Arthur Gien Gronden Volgens A M. Roud, die zich voor BAA McArthurGlen bezig houdt met Nederland en België, vergt de opstelling van een plan van aanpak en vooral de samen werkingsovereenkomst ('een zeer gecompliceerd document') meer tijd dan verwacht. Ook het verwerven van opties op de be nodigde gronden, die deels ei gendom van particulieren zijn, gaat moeizamer dan hij had ver moed. Bovendien heeft Roud de afgelopen maanden veel tijd ge stoken in Roermond, waar het bedrijf ook een outletcentrum wil opzetten en waar de zaken aanmerkelijk soepeler gaan dan in Goes. Daar neemt de gemeen teraad al op 8 juli de finale be- Roud zegt ook in Goes haast te hebben, maar wil niet overhaas ten. „We moeten wel de goede volgorde volgen. Beide partijen moeten tevreden zijn. Het is jul lie stad, maar ook ons geld." Het gaat voor de ontwikkelaar om een investering van naar schat ting honderd miljoen gulden. De samenwerkingsovereenkomst is voor beide partijen hét mo ment om een definitief besluit te nemen, benadrukte Roud dins dag tegenover de leden van de commissie economische zaken. Extra rechters in Middelburg MIDDELBURG - De achterstand bij rechtszaken in het ar rondissement Middelburg wordt zienderogen weggewerkt. Zo worden er de laatste tijd regelmatig extra zittingen van de politierechter ingelast. Daarvoor worden met name rechters van buiten Zeeland ingezet. Zo nam vorige week G. Dam uit Almelo de zittingen van de politierechter in Middelburg en Terneuzen waar en deze week heeft G. Derks uit het district Utrecht die taak op zich genomen. Werkstraf voor hennepkweker MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 36-jarige man uit Rotterdam conform de eis veroor deeld tot 240 uur dienstverlening. Bij de Rotterdammer wer den op 25 juni vorig jaar in Sint Maartensdijk wietplanten met een gewicht van 1750 gram aangetroffen. De verdachte vertelde dat hij in opdracht van anderen had gehandeld. „Ik had schulden. Daar moest ik vanaf." De politierechter geloof de best dat er een organisatie achter de professioneel opgezet te kwekerij zat, maar dat de verdachte bang was geweest om ze te verraden. Officier van justitie C. Oldenburger zag in de nederwiet een gouden handel. P. van der Molen hoogleraar ITC TERNEUZEN - In Enschede is ir. Paul van der Molen be noemd tot hoogleraar grondbeleid en grondregistraties bij het Internationaal Instituut voor Lucht- en Ruimtekartering en Aardkunde (ITC). Van der Molen is oud-leerling van het vroegere Petrus Hondius Lyceum in Terneuzen en was van '83 tot en met '86 directeur van het kadaster en de Openbare Re gisters van de provincie Zeeland in Middelburg. De 49-jarige hoogleraar is momenteel geodetisch ingenieur en directeur Vastgoedinformatie en Geodesie van de Dienst voor het Ka daster in en de Openbare Registers in Apeldoorn en bekleedt daarnaast nog vele functies, zoals inkomend voorzitter van de Commissie 7 van de International Federation of Surveyors FIG. ITC hoopt met zijn aanstelling (in deeltijd) zijn positie in de wereld als leidend instituut op het gebied van Geographic Information Systems (GIS) verder te ontwikkelen Theo Reijns secretaris Terneuzen TERNEUZEN - Het college van Burgemeester en Wethouders van Terneuzen heeft mr Th. (Theo) A M. Reijns (48) uit Ter neuzen voorgedragen als nieuwe gemeentesecretaris. Als de raad ermee akkoord gaat volgt Reijns, het huidige hoofd van de sector Stadsontwikkeling en Beheer, secretaris Th. J. de Brauwer op die met ingang van 1 januari met ver vroegd pensioen gaat. Voor de functie hadden in totaal 32 kandidaten zich aangediend. Taakstraf voor agressief gedrag MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Kattendijke voelt zich in zijn werk regelmatig belemmerd door recreanten. Zo escaleerde 6 augustus vorig jaar een incident met een voet ganger. die hinderlijk voor de tractor van de verdachte bleef lopen. De man kon zich niet langer beheersen en deelde klap pen en een schop uit aan het slachtoffer. Voldoende voor de Middelburgse politierechter G. Derks om dinsdag poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel te bewijzen. In de strafmaat werd meegewogen dat de verdachte de politiemen sen had verhinderd hun werk te doen. Toen de politie hem staande trachtte te houden, ging hij er met zijn tractor van door. De uitspraak was conform de eis: dertig uur werkstraf, drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en het volgen van een cursus agressiebeheersing. In samenspraak met het Waterschap is de situatie inmiddels verbeterd. Er mogen in het vervolg toegangswegen naar het dijkvak worden afgeslo ten. „Als jullie niet tevreden zijn, kunnen jullie de stekker eruit trekken. Maar dat recht heb ik ook." Beste locatie Buiten de vergadering zei Roud dat zijn animo voor Goes alles behalve tanende is. „Integen deel. Omdat het nu steeds dich terbij komt, zijn we zelfs nog enthousiaster dan toen we een jaar geleden begonnen." Dat Sas van Gent inmiddels veel verder is gevorderd met de plan nen voor een outletcentrum dan Goes, maakt op Roud weinig in druk. „Goes is de beste locatie en het beste project." De provincie zal binnen afzien bare tijd duidelijk moeten ma ken aan welk initiatief zij de voorkeur geeft: Goes of Sas van Gent. Deze week praat de ontwikke laar in Sas van Gent, Innovast, al met gedeputeerde Van Zwie- ten en ambtenaren van het mi nisterie. Roud verwacht deson danks niet de boot te missen. „De provincie zal zeker niet voor de vakantie een beslissing nemen en direct na de vakantie zijn onze plannen ook klaar. We maken dus op z'n minst even veel kans." door Rolf Bosboom GOES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwer king (RWS) heeft in 1998 een winst geboekt van ruim 3,7 mil joen gulden. Het jaar ervoor was dat nog slechts 442.000 gulden. De forse winststijging is toe te schrijven aan de verkoop van in totaal 63 woningen, wat bij el kaar 3,8 miljoen gulden ople verde. De RWS heeft de financiële za ken aardig op orde, zo blijkt uit het jaarverslag 1998. Toch kijkt de woningcorporatie met enige zorg naar de toekomst. Doordat het aanbod op de woningmarkt steeds ruimer wordt en meer mensen kiezen voor een eigen huis, wordt het steeds moeilij ker om vooral de duurdere wo ningen te verhuren. Dat kan op langere termijn, zo staat in het jaarverslag, 'een bedreiging vormen voor de financiële con tinuïteit'. Om die reden zegt RWS ook 'zeer terughoudend' te zijn met nieuwbouw. De meeste projec ten die momenteel worden ge realiseerd (Karei Doormanhof, plan Watertoren) of op stapel staan (woonzorgcomplex We- meldinge, uitbreiding Rubens hof, woningen bij Ter Valcke, sociale huurwoningen in plan Ouverture, vervangen bejaar denwoningen L. de Colignylaan zijn bedoeld voor de markt die wél sterk groeit: de senioren. Vooral naar ouderenhuisvesting vlakbij het Goese centrum is de vraag veel groter dan het aan bod. Door de verkoop van 63 huizen is de woningvoorraad van RWS in 1998 geslonken tot 5854, waarvan 4749 in de gemeente Goes, 679 in de gemeente Kapel- Ie en 426 -op Noord-Beveland. Relatief weinig bewoners ver huisden in 1998:628, het laagste aantal van de afgelopen vijf jaar. Van de mensen die de huur opzegden, betrok bijna de helft een koopwoning. Aan het eind van het jaar stonden 84 huizen, vooral in de Goese Polder, al ge ruime tijd leeg. Nog eens 31 wo ningen waren verlaten in af wachting van sloop, verkoop of verbouwing. Huren De gemiddelde huurverhoging bedroeg, voor het derde jaar achtereen, 3.2 procent, terwijl een stijging van 6,5 procent wet telijk mogelijk is. De gemiddel de huur som steeg met ruim 20 gulden naar 665 gulden. De ach terstand bij het betalen van de huur bleef in 1998 nagenoeg ge lijk. In 38 gevallen bleek het noodzakelijk wanbetalers via een gerechtelijk vonnis huisuit zetting aan te zeggen. In 32 za ken werd de huurachterstand alsnog betaald of kon er een fi nanciële regeling worden ge troffen. Drie huurders leverden zelf de sleutel in en in drie geval len kwam het daadwerkelijk tot huisuitzetting. Met een winst van 3,7 miljoen gulden had de RWS een goed jaar. Een dergelijk resultaat wordt de komende jaren niet meer verwacht. De vereniging heeft wel flink moeten interen op haar eigen vermogen, dat met 12,2 miljoen daalde naar 40 miljoen gulden. Voornaamste oorzaak is dat 16 milj oen gulden opzij is gezet voor de uitvoering van het Masterplan Goese Pol der. Hertaxaties De bezwaren die de RWS heeft ingediend tegen alle hertaxaties van haar onroerend goed, zijn inmiddels deels afgewikkeld. Dat heeft geleid tot een 'aan zienlijk financieel voordeel' van ruim 55.000 gulden op jaarba sis. Niettemin zorgen de hogere taxaties nog altijd een extra jaarlast van 550.000 gulden. Omdat de corporatie dat bedrag slechts geleidelijk in de huren kan doorberekenen, betekent dat een kostenpost van ruim 1,8 miljoen gulden. De woningbouwvereniging ligt ook nog steeds in de clinch met de fiscus over een naheffings aanslag omzetbelasting van bij na een miljoen gulden. De RWS heeft daar bezwaar tegen aan getekend. De zaak ligt bij de Be lastingkamer van het Gerechts hof in Den Haag. Concert Juliana in Oudelande OUDELANDE - De muziekver eniging Prinses Juliana uit Baarland geeft maandag 2 8 juni een concert in Oudelande. Dat gebeurt bij de bejaarden wonin gen aan de Vanderbijlpark- straat. Het concert begint om 19.30 uur en staat onder leiding van diri gent Ary Goud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33