Romantiek tussen uitheemse bomen DUJtengsüied PZC Binnenvaart blijft wereld van uitersten Hof ter Saksen door het oog van Wim Riemens 0 woensdag 23 juni 1999 .5- ov' Foto van Wiesje Peels in de jubileumuitgave van de 150-jarige schip persvereniging Schuttevaer. door Sheila van Doorsselaer Hof ter Saksen zou zeker niet misstaan als decor in een van de Sissi-films of andere rolprenten met een hoog romantiek-gehalte. Een statige lange laan omzoomd met reusachtige rode beuken vormt de overgang van de stadse clrukte van Beveren naar een oase van rust en heerlijke geuren. Pas getrouwde paartjes weten de weg naar het idyllische park vaak te vinden om daar tussen de borders vereeuwigd te worden. De werkelijke functie van de hof gaat aan hen voorbij. Zo worden er vele excursies en tentoonstellingen gehouden en bestaat het bospark uit vele duizenden uitheemse bomen en planten. Daarnaast zijn er verschillende biotopen gerealiseerd om bezoekers de werking van de natuur van dichtbij te laten ervaren. Hof ter Saksen is 24 hectare groot. Het middelpunt van het park is het vervallen kasteel in Rococo-stijl, eens een prachtige bouwwerk dat nu wordt bewoond door vogels van verschillende pluimage. De parkleiding hoopt dat het gemeentebestuur van Beveren snel met geld over de brug komt zodat het kasteel opgeknapt kan worden, vóór het echt niet meer te redden valt. Als het eenmaal in oude stijl is teruggebracht, zal het kasteel dienen als expositieruimte. De huidige expositiezaal is ondergebracht in de hoeve in vakwerkstijl. Daar schuilt ook de potterie, waar diverse planten en kruiden in terracottapotten worden getoond. Aan de overzijde van het grote grasveld voor de villa ligt de oranjerie. Niet-wintervaste planten worden hier ondergebracht. Door de grote ramen op het zuiden kan slechts met een klein gaskacheltje een aangename temperatuur worden verkregen. Geuren De borders bij de oranjerie zijn nog tot half september het toneel van de openluchttentoonstelling 'Planten met een Geurtje'. De educatieve ploeg van Hof ter Saksen selecteerde een keur aan bloemen en planten die een heerlijke geur verspreiden. Zelfs met een verstopte neus kunnen nog de heerlijkste aroma's worden waargenomen zoals die van kamfer, anijs, chocolade, vanille en muskus. De geuren zijn bijna geen moment van de dag hetzelfde omdat sommige planten bijvoorbeeld pas tegen de schemering hun geur verspreiden om de nachtvlinder te lokken. Elke plant, boom of bloem op het domein is voorzien van een uitgebreid informatiebord met daarop de (latijnse) naam, bloeiperiode, eigenschappen en land van herkomst. Het kloppend hart van Hof ter Saksen is de kweektuin, al zullen de bezoekers daar geen erg in hebben. Zij krijgen alleen de resultaten te zien. Ter Saksen is deelnemer van een uniek globaal zadenuitwisselingsprogramma en zaden afkomstig uit elke windstreek worden door de medewerkers van de hof opgekweekt. Op deze manier wordt het uitsterven van planten tegengegaan. De kweektuin is doorgaans niet toegankelijk voor het publiek en de planten kunnen niet worden gekocht. Mocht iemand een boom of plant zien die niet in de eigen achtertuin zou misstaan, dan geven de medewerkers graag advies, hoe ze het gewilde stekje alsnog kunnen verkrijgen. Oude bomen Het aboratum, het bospark dat het grootste gedeelte van de hof inneemt, herbergt veel bijzondere oude bomen. Zo staat daar de fiere rode beuk, met een stamomtrek van ruim zes meter. De parkleiding heeft zo min mogelijk ingegrepen in de omgeving. Dode bomen blijven gewoon staan en zij Op de kaart van Walcheren is het gehucht Molembaix (ook wel Molembais genaamd) vrij eenvoudig te vinden. De praktijk is weerbarstiger. De buurtschap ligt aan de weg van Grijpskerke naar Oostkapelle en door het ontbreken van opvallende bebouwing kan Molembaix gemakkelijk over het hoofd worden gezien. Dat is wel eens anders geweest; ooit was het een fraaie buitenplaats. Een voornaam huis, met Franse tuinen en een grote boomgaard. De naam is waarschijnlijk afkomstig van Philips of Jean de Lannoy, eertijds heren van Molembais in Henegouwen. De buitenplaats is ook eigendom geweest van de familie Reigersberg, een oud Zeeuws regentengeslacht, dat vooral in de Veerse magistratuur invloedrijk was Ook de familie Vis woonde er in de negentiende eeuw. Cornells Vis behoorde tot de oprichters van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, waarvan hij de eerste voorzitter was (1843-1852). Op zijn hofstede Molembaix voerde Vis allerlei nieuwe landbouwmethoden in. Zo nam hij al in 1825 proeven met groenbemesting door het onderploegen van wikken. Het braaklaten liggen van gronden werd hierdoor gedeeltelijk overbodig. Ook voerde hij de rijenteelt in en kocht hij de eerste automatische graanmaaier/schovenbinder. Van koning Willem III kreeg Vis een dekhengst, voor de verbetering van het paardenras. Slachtpartij Molembaix - nu zo'n negen huizen en een minicamping - is waarschijnlijk omstreeks 1570, aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog, ontstaan. In het midden van de achttiende eeuw is de boerderij gebouwd. De buitenplaats werd in 1897 afgebroken. Eén van de eerste bewoners van Molembaix, Philippe, koos destijds de kant van de Spanjaarden. Bij het bezetten van Oranjegezind Arnemuiden in 1572 richtte hij een slachtpartij onder de bevolking aan en hij was nauw betrokken bij de pogingen om Vlissingen en Middelburg in Spaanse handen te houden. Veel inzenders wisten Molembaix te herkennen. Als winnaars zijn uit de bus gekomen: J.H. Roelvink, Middelburg, C.L. Cijsouw, Goes en M. Davidse, Middelburg. Zij ontvangen een waardebon. De vraag van de nieuwe opgave luidt: welke buurtschap staat er op de foto van Wim Riemens? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 26 juni worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus IS, 4380 AA, Vlissingen. Faxen mag ook: 0118-470102 of e-mailen: redactie@pzc.nl. Voor de inzenders van goede oplossingen zijn drie geschenkbonnen beschikbaar. In de rubriek van 16 juni is per abuis een verkeerde tekst geplaatst als oplossing van de foto die gemaakt werd van het voormalige gemeentehuis in Kruiningen. De tekst over Baarland was bestemd voor een andere nog te verschijnen foto. De prijswinnaars hadden uiteraard wel de juiste oplossing ingezonden. Onze verontschuldigingen voor deze vergissing. fotografie Peter Nicolai actievoerders infiltreerden in de rustige wereld van Schuttevaer. En opnieuw was Terneuzen de plaats van handeling. Inmiddels is die ruige tijd achter de rug. Pleitbezorger Maar de brave schippersvereniging heeft wel geleerd van de rebelse aanpak van de leden van bijvoorbeeld de Vereniging Toerbeurt Noord- Zuid. Schuttevaer profileert zich, heeft eindelijk het roer omgegooid en werpt zich steeds vaker op als pleitbezorger van de moderne schipperij. Hield de club van voorvader Willem Jan Schuttevaer, die 150 jaar geleden het verzet leidde tegen een tol voor de binnenvaart in het Zwolsche Diep, zich de afgelopen decennia voornamelijk onledig met de plaats van de betonning, openingstijden van bruggen en sluizen en verbetering van het opstapje aan de steiger in de haven van Tholen, nu presenteert Schuttevaer met enige regelmaat belangwekkende studies naar bijvoorbeeld de Binnenvaart na 2000, het containervervoer over water en drastische verbetering van het vaarwegenstelsel. Jan Terlouw in Binnenvaart Beelden:De Nederlandse schipper aan het einde van de twintigste eeuw. Zijn kop is niet zo verweerd als die van zijn vader indertijd, want door de radar aan boord hoeft hij niet meer in de mist aan dek te staan, turend over het onzichtbare water. De kraaiepootjes naast zijn ogen zijn minder diep dan bij zijn vader. Misschien zijn de denkrimpels boven zijn neus dieper. Het vak is meeromvattend geworden. Meer en ingewikkelder techniek, meer voorschriften. Meer regels, afhankelijk van de lading. Geen evenredige vrachtverdeling. Een vrijere markt. Zoals zijn vaders ogen door de mist probeerden te priemen, probeert hij de mogelijkheden in een steeds sneller veranderende wereld op het netvlies te krijgen." Schuttevaer wil hem daarbij een handje helpen. Liberalisering In De Eeuw van de Toerbeurt wordt de geschiedenis van de evenredige vrachtverdeling belicht, wordt stilgestaan bij de eeuwige strijd voor het bestaan, die vooral een strijd was tegen afschaffing van die eerlijke verdeling. Het verhaal van schippers, die na de liberalisering van de markt, nog wat verward hun weg zoeken in een branche waarin de concurrentie zo nu en dan moordend is. De beurs was voor velen een manier van leven. Een ideologie, een emotie, staat ei-gens in het boek. Samensteller Johan Salverda: „De liberalisering is opnieuw aanleiding voor veel beweging." Zo is dat: de een beweegt mee. evolueert, de ander brengt z'n schip naar de sloop en stapt aan de wal. 't Is knokken of stoppen. Binnenvaart Beelden - Uitgeverij Kluiver -.120pagina's, 57,50. ISBN 90 267 29227. De Eeuw van de Toerbeurt - Uitgeverij Kluiver - 132 pagina's, ISBN 90 557 7030 2. vormen weer de perfecte schuilplaats voor eekhoorns en vogels. De Beverse beek, die zich door het park slingeif, voorziet het bos van vers water. De oude ijskelders, die enkele meters onder de grond liggen, worden nu bewoond door vleermuizen zoals de grootoor- en de dwergvleermuis. De parkleiding heeft ex-voor gezoi-gd dat meerdere natuurverenigingen een plekje in Hof ter Saksen kregen. Zij kunnen allen bijdragen aan de educatieve functie van de hof. Zo is er de imkersvereniging, die tientallen korven in een beschut plekje heeft ondergebrachtInformatiebox-den geven aan uit welke bloemen in verschillende perioden de bijen hun nectar halen. Ook wordt de levensloop en de hiërarchie van het bijenvolk omschreven. Momenteel loopt er in de hof de expositie Beeldig Hof ter Saksen. Door het hele park hebben diverse kunstenaars hun werken, abstracte en realistische beelden, een plaatsje gegeven. Natuurtuin De natuuituin vormt het meest educatieve gedeelte van Hof ter Saksen. Leerlingen van diverse scholen uit de omgeving leren hier hoe de vegetatie zich ontwikkelt in speciaal aangelegde landschapstypes. Zo is onder andere te zien welke planten zich het best thuisvoelen in kleigrond en veengrond. De aangelegde vijver met daarin de drijvende steiger is speciaal bedoeld om proefjes uit te kunnen voeren. Niet alleen de natuurtuin is uiteimate geschikt om onder begeleiding van de medewerkers te bekijken, ook voor de andere gedeelten van het park geldt dat er nog" genoeg is om aan de weet te komen. Aan de hand van zogenaamde leerpaden nemen de medewei'kers nieuwsgierigen mee om hen de wetenswaardigheden van verschillende planten en dieren te vextellen. Dit. gebeurt op een hele losse manier. Voor de jeugd zijn de verhalen doorspekt met sprookjes, maar ook voor volwassenen doet de luchtige manier van 'lei-en' het goed. Wat te denken van de functie van mos? Mos wat doe jij daar zo los in het bos? Hé mos, laat eens wat water los! Hof ter Saksen ligt aan de Haasdonklaan 101 in Beveren. Telefoonnummer 0032-3775 28 51. Het park is gratis toegankelijk en is van april tot en met oktober alle dagen geopend van 10 tot IS uur. Van november tot en met maart kan men het park vanl0totl6.30 uur bezoeken. Geleide wandelingen op aanvraag. Scholen kunnen deelnemen aan speciale themawandelingen en daarbij opdrachten uitvoeren. Bovendien is er een bioklasje. Jaarlijks worden er in Hof ter Saksen minstens twee natuurtentgonstellingen gehouden met workshops over diverse onderwerpen. door Wout Bareman Terwijl de binnenvaartmarkt na de afschaffing van de schippersbeux-zen op 1 januari van dit jaar compleet op z'n kop staat en veel vooral kleinere schippers nauwelijks nog hun brood verdienen, vierde de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer dit voorjaar het 15 0-jarig bestaan. Bepaald niet in mineur, maar met een congres dat door bescheimvrouwe koningin Beatrix werd bezocht en met een klinkend feest met coryfeeën als Anita Meijer en Lee Towers. En niet te vergeten een dure jubileumuitgave: het dikke fotoboek Binnenvaart Beelden van fotografe Wiesje Peels, opgefleurd met het essay 'Hij is schipper in de binnenvaart' van Schuttevaer-voorzitter Jan Terlouw. De binnenvaart blijft dus een wereld van uitersten. Woedende schippers die overheidsmaatregelen ongedaan willen maken door middel van enorme blokkades van de vaaxwegen, tegenover brave, bedaagde collega's die via de weg van het eeuwige overleg met de overheid om de tafel schuiven. Die twee uitersten levex-den beiden een boek op. Het ene, het jubileumboek van Schuttevaer, het andere, De Eeuw van de Toerbeurt, dat een overzicht geeft van 65 jaar strijd voor redelijke bodemtarieven, die met name de kleine schippers in elk geval nog enig brood op de plank garandeerden. Binnenvaart Beelden is een boek, waarin vooral de mooie kant van de beroepsvaart in beeld wordt gebracht, het Toerbeurtboek is een afscheid van de zekerheden in diezelfde branche. Schuttevaer is altijd een vex-eniging geweest, die er weinig voor voelde in 'Den Haag' de kont tegen de krib te gooien. Eigenlijk lagen in het verleden - maar dat is ook alweer vele jaren tex-ug - alleen de Zeeuwse afdelingen regelmatig dwars. De afdelingen de Bevelanden, maar vooral Temexxzen, werden regelmatig op scherpe toon terecht gewezen. Die deksele Terneuzenai-en lagen altijd dwars. Niet voor niets stond Terneuzen in de internationale binnenvaartwereld bekend als 'de brandhaard van de schipperij'. Moesten er regels worden aangevochten, dan klommen de Terneuzense birxnenschippers probleemloos op de barricaden. En dus brak ook de dag aan dat die

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31