Hingis overdonderd door Dokic Krajicek simpel naar tweede ronde Verbruggen gaat bemiddelen in zaak TVM Shirt ruilen kostte spelers DDR geld Wielerpeloton in ruim uur klaar Gerard van der Lem nieuwe trainer AZ sport 25 Australische tiener leest Zwitserse tiener de les op Wimbledon Rabobank met vijf Nederlanders in Tour de France Verzorger Festina ontslagen Nieuw bureau gaat nationale dopingcontroles uitvoeren woensdag 23 juni 1999 van onze sportredactie LONDEN - Richard Krajicek won zijn eerste ronde op Wim bledon gisteren met 6-2 6-3 en 6-1 van Christian Ruud, geen hoogvlieger in het grastennis. Drie keer eerder deed de Noor mee op Wimbledon, drie keer verloor hij in de eerste ronde. „Niet zo geweldig die jongen", zei Richard Krajicek over zijn tegenstander. „Maar wel lek ker voor het zelfvertrouwen." Krajicek had het karwei snel afgemaakt. Hij krabbelde zelfs een keer razendsnel op na een valpartij om alsnog het punt te winnen. Inderdaad pure gre tigheid, zei Krajicek over de actie die iedereen met verba zing aanzag omdat zulke vechtlust niet vaak met de oud kampioen wordt geassocieerd. „Het was omdat ik hem niet in de wedstrijd terug wilde laten komen. Maar ook omdat ik het karwei snel wilde afmaken." Het treffen tussen Peter Wes- sels en de Duitser Tommy Haas werd bij 2-2 in sets afgebroken wegens de invallende duister nis. Paul Haarhuis ontleedde het pure gravel- en baseline- tennis van de Marokkaan Hi cham Arazi: 7-6, 6-3, 6-2. John van Lottum verloor in drie sets van de Australiër Sandon Stol- le. Hij verdiende met zijn op treden 23.200 gulden, maar verloor een horloge van dik tien mille. Dat werd gestolen op de trainingsbaan. GPD door René van Hattum LONDEN - Inschattingsfoutje op Wimbledon. Boris Becker is terug in Londen. Nu echt voor het laatst. Daar moet je bij zijn. Voor het kippenvclgevoel. Dat is er ook als de drievoudig oud kampioen het afgeladen stadi onnetje van baan 2 betreedt. Er zijn spreekkoren, een staande ovatie en een wave. 'Boris'. Klap, klap, klap. 'Boris'. Op baan één speelt Martina Hingis tegen Jelena Dokic. Ook leuk, maar Hingis zal wel gewoon winnen. Als Becker met 0-2 in sets achterstaat is het kippenvel weg. Toch nog even Hingis kij ken. Dat hoeft niet meer. Ze is al klaar. Gewonnen zeker? Nee! Verloren met 6-2 en 6-0. Even is er twijfel. Dat zal wel een foutje zijn van de uitslagen- dienst. Niet dus. In haar aller eerste Wimbledonpartij heeft Jelena Dokic uit Australië, 16 jaar pas, de nummer 1 van het vrouwentennis de les gelezen. Van links naar rechts over het gras gestuurd. Bal na bal hard en strak tegen de lijnen. Alles raak, vrijwel foutloos. Niks ont zag voor de beste van de wereld, gewoon afgedroogd. Even is er paniek. Wie Martina Hingis is, dat is wel bekend: ook pas achttien, maar al vijf Grand Slam-titels op zak - waaronder de Wimbledontitel van 1997- en dik twee weken terug heel slecht verliezer in de finale op Roland Garros. Daar sprak in Londen nog iedereen over. „Iemand met zo weinig respect voor tegen standers en de spoil zou hier ei genlijk niet mee mogen doen", zei Hana Mandlikova, coach van Jana Novotna, zelfs over Hingis. Maar wie is Jelena Do kic in vredesnaam? Tot gisteren had niemand daar eigenlijk van gehoord. Paniek is in het tenniscircuit niet nodig. Even later vertelt Je- Poeder stopt met boksen en gaat studeren in Goes ROTTERDAM - Het nadenken heeft geen zes weken maar bijna zes maanden geduurd, maar nu heeft Don Diego Poeder de knoop dan toch doorgehakt. Hij stopt met boksen. Na twee opeenvolgende knock- outnederlagen keert de Rotter damse prof de ring de rug toe en kiest voor een maatschappelij ke carrière. In september begint hij met een opleiding voor alge meen sportleider aan het Cios in Goes. Poeder (27) was de opvolger van Arnold Vanderlijde als zwaar- gewichtkampioen van Neder land bij de amateurs. Hij ver overde die titel tweemaal, in 1992 en '93. Met nog geen 25 partijtjes in zijn bagage, bereik te hij als debutant bij de Euro pese kampioenschappen in Bur sa ('93) de finale, waarin hij op punten verloor van de Georgiër Kandelaki. Als prof bleef Poe der vier jaar lang, in 21 gevech ten, ongeslagen en veroverde hij de WBU-wereldtitel in het crui sergewicht. Die titel was hem al op dubieuze gronden afgenomen toen hij op 5 mei van het vorig jaar in Bi- loxi, Mississippi knock-out ging in de tiende ronde van zijn ge vecht tegen de Amerikaan Robert 'The Preacherman' Da- niëls. Bijna negen maanden la ter, op 29 januari van dit jaar, volgde een nieuwe dreun. In Le dyard, Connecticut had Poeder geen verweer tegen de tamelijk anonieme Terry Pitts, die als Sa- jad Abdul Aziz op hulp van bo ven hoopte bij het nieuw leven inblazen van zijn bokscarrière. Poeder zocht op zijn beurt ver geefs naar nieuwe inspiratie. Voor hem stond meteen na te rugkeer in Rotterdam al vast dat hij niet meer in Amerika zou gaan trainen. Hij reisde elke keer met tegenzin naar Los An geles, naar zijn trainer Freddie Roach, voelde zich daar een zaam en beschouwde dat als be langrijkste oorzaak van zijn fa len tegen Pitts. „Vanaf dag 1 telde ik af: zo en zo lang nog, dan mag ik weer naar huis", zei hij na zijn laatste partij Even overwoog de bokser nog zijn carrière in Europa voort te zetten, maar serieus onderzocht heeft hij die mogelijkheid niet. Andere bezigheden eisten de aandacht op. Als ambassadeur van Rotterdam Topsport ver richtte Poeder het laatste jaar tal van ceremoniële handelin gen, bezocht hij scholen en gaf clinics. Vooral dat laatste beviel de allround sportman zo goed, dat hij koos voor een terugkeer naar de schoolbanken. GPD lena Dokic de verbaasde bui tenwereld zelf wie ze is. Van huis uit Servische en in 1994 met de hele familie naar Australië ge gaan. Vader Damir is de drijven de kracht achter haar loopbaan en ze wordt gecoacht door Wally Masur, op Wimbledon ooit plaaggeest van John McEnroe. Vorig jaar was ze nummer één van alle tennismeiden van de hele wereld tot achttien jaar. In januari verloor ze bij de Austra lische kampioenschappen met 6-1 en 6-2 van Hingis. In Au stralië speelt de jeugd echter veel op grasbanen. Daarom mis schien liep het ditmaal zo an ders dan in januari. Ze heeft trouwens nog wel iets dat past in het beeld van de ten- nistieners die momenteel met hun vaders of moeders rond trekken en de dienst uitmaken in het circuit. Vader Dokic werd vorige week bij het grastoernooi in Birmingham afgevoerd naar het politiebureau nadat hij in het openbaar tekeer was gegaan over de Engelse 'moordenaars' bij de oorlog met Seivië. Dat vertelde Jelena gisteren trouwens niet. „Denk nou niet dat ik dit toernooi nu gelijk ga winnen omdat ik van Martina heb gewonnen. De volgende wedstrijd zal alleen maar moei lijker worden", zei de tiener die nu in Sydney woont, maar uit Sombor komt. Moed Maar zou Martina Hingis ook de moed op kunnen brengen om te vertellen waarom het zo drama tisch was verlopen? Waarom ze de eerste lij staan voerster op Wimbledon werd die in de eerste ronde verloor sinds Steffi Graf in 1994 als titelverdedigster haar openingspartij van Lori McNeil verloor. Of zou ze vluch ten in een geblindeerde auto. Hingis had de moed wel en dat sierde haar aanzienlijk meer dan de manier waarop ze zich in Parijs op de slotdag gedroeg. Ze was voor het eerst in haar loopbaan alleen op stap, zei ze tot ieders stomme verbazing. Moeder Melanie zit thuis in Zwitserland. Vorige week had dochterlief gezegd dat ze het eens alleen wilde proberen. Geen ruzie, („we bellen élke dag nog één of twee keer") maar ge woon om allebei privé iets meer ruimte te hebben. Een andere trainer heeft ze nu niet. „Nu ik alleen ben, wil ik niet ineens een ander die me gaat vertellen wat ik moet doen." De geweldige zeperd in Londen wilde ze daar niet op afwente len. Parijs en alles wat daarna over haar uit werd gestort dooi de boze buitenwereld, zat teveel in haar hoofd, erkende Hingis. „Er is afgelopen weken zoveel gebeurd, dat ik hier eigenlijk ook niet veel kon verwachten." Om die reden bedankte ze giste ren voor het dubbelspel (met Anna Koernikova) op Wimble don en gaat ze er even tussenuit voor een paar weken zonder tennis. Onmogelijke Dan blijkt inschattingsfout twee van de roerige tweede Wimbledondag. Op baan 2 doet Boris Becker op het moment dat Dokic en Hingis uitleg geven het onmogelijke. De 31-jarige, ze venvoudig Wimbledonfinalist op afscheidstoernee, slaat bij 4- 5 in de vierde set met eigen op slag drie matchpoints van Miles Maclagan weg, pakt de set als nog en wint voor hysterisch ge worden fans ook de vijfde set. Dat Maclagan een weinig zeg gende tennisser met een wild card is, is niet belangrijk. Beek- er is weer even een held op Wimbledon en precies daarvoor kwam hij naar Londen. „Ik heb op een gegeven moment tegen Babs gezegd dat ze zich wel een beetje rustig moest hou den, anders zou ze de baby straks op-de baan krijgen", zei hij naderhand. De Beckers krij gen aan het eind van de zomer hun tweede baby. „En met twee kinderen kun je niet meer rei zen", zei Becker. Daarom be sloot hij in januari dat hij er na deze zomer mee stopt. GPD Vreugde bij Jelena Dokic na haar eerste Wimbledon-zege. foto Adam Butler/AP Teleurstelling bij Martina Hingis na haar verlies. foto Kieran Doherty/Reuters van onze sportredactie GENEVE - Hein Verbruggen gaat be middelen in de zaak rond wielerploeg TVM. Een delegatie van ploegen en ren ners heeft de voorzitter van de interna tionale wielrenunie (UCI) verzocht een poging te doen TVM alsnog naar de Ron de van Frankrijk te krijgen. „Ik zal kij ken of er ergens nog een opening te vin den is. Ik zal er woensdag mee beginnen", zei de preses. Verbruggen vergaderde dinsdag met een deel van de ploegen en renners over de toekomst van de professionele wieler sport. Ook heeft hij gesproken met Tour directeur Leblanc. De bijeenkomst was al gepland. Verbruggen: „Het was een gedachten- wisseling. Er is niets bijzonders uitgeko men." Hoewel het niet Verbruggens be doeling was, kwamen problemen rond de Tour aan de orde. „Ik heb het verzoek ge kregen om te kijken of ik nog wat kan doen. Ik zal het proberen." RIJSWIJK - De Rabobank-ploeg voor de Ronde van Frankrijk bestaat uit vijf Ne derlanders, twee Zwitsers, een Austra liër en een Belg. Ploegleiders Theo de Rooy en Adri van Houwelingen hebben gekozen voor Maarten den Bakker, Leon van Bon, Mi chael Boogerd, Erik Dekker, Patrick Jon ker (Nederland), Niki Aebersold, Beat. Zberg (Zwitserland), Robbie McEwen (Australië) en Mare Wauters (België). Als reserve fungeert de Nederlander Mare Lotz. De Tour begint zaterdag 3 juli met de proloog in Puy-de-Fou. ANP TVM-manager Cees Priem reageerde verheugd op de poging van Verbruggen. De Zeeuw had dinsdag contact met de UCI-voorzitter. „We geven de moed nog' niet op", aldus Priem. „Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren. Wij hebben een probleem, maar de Tour ook: Daarom denk ik dat het noodzakelijk is dat de partijen op korte termijn met elkaar om de tafel gaan zitten. Er moet een totaal oplossing voor alle partijen komen. Dat geldt voor ons, maar ook voor alle ande ren die niet in de Tour mogen starten." van ploegen die mogen meedoen aan de Tour. TVM mag volgende maand niet aan de Ronde van Frankrijk deelnemen. De directie heeft zich vorig jaar geërgerd aan het gedrag van de renners in de Tour. ANP Onrechtmatig Volgens Priem heeft de aanhouding van een wagen van Festina vorige week aan de Belgische grens aangetoond hoe on rechtmatig de uitsluiting van zijn ploeg is. „Daarmee wordt het nog maar eens onderstreept." Festina staat op de lijst BARCELONA - De leiding van de wie lerploeg Festina heeft verzorger Rick Keyaerts ontslagen. De formatie uit An dorra heeft dit besloten omdat de Franse douane vorige week creatine in de auto van de Belg heeft aangetroffen. Dit product komt niet voor op de lijst van verboden middelen, maar Festina stelt dat alleen de dokter medicamenten mag veivoeren. Keyaerts was met een offieële wagen van de ploeg op weg naai' de wie lerkoers Route du Sud. Keyaerts werd afgelopen donderdag aangehouden bij de plaats St. Aybert op de grens met België op de A2 van Brussel naar Parijs. In zijn wagen werden een kleine hoeveelheid creatine en andere producten aangetroffen. Deze middelen worden volgens het Franse persbureau AFP geanalyseerd. Keyaerts was de opvolger van verzorger Willy Voet. De aanhouding van Voet was vorig jaar de aanleiding van een omvangrijke doping- affaire. De Belg werd vlak voor het begin van de Tour aangehouden met een auto vol verboden middelen. ANP van onze sportredactie NAUDERS - In de verte hing de drei gende lucht boven de Zwitserse ber gen. De renners in de Ronde van Zwit serland moesten dat gebergte in, maar de strenge kou en hevige sneeuwval die in het vooruitzicht lagen, deed de ren ners vroegtijdig tot actie overgaan. Onder aanvoering van Johan Museeuw en Laurent Jalabert weigerden de cou reurs omhoog te gaan. De weigering had tot resultaat dat de rit in plaats van 163,9 slechts 45 kilo meter duurde. Die afstand werd als dank wel rap afgelegd: in 1 urn' en 22 seconden. De Zwitser Oscar Camen- zind was als eerste aan de meet, hij won de sprint van het peloton voor zijn landgenoot Zberg (Rabobank). Hoewel de renners door de sneeuw en temperaturen rond het vriespunt offi cieel vreesden voor hun gezondheid en daarom de bergen wilden mijden, zal Jalabert ongetwijfeld nevenbedoelin gen hebben gehad. De Fransman be hield in de korte etappe namelijk zon der enige moeite zijn leidende positie in het klassement. Jalabert ontkomt desondanks niet aan een fikse klim. De organisatie ging dinsdag met de inkrimping akkoord, maar liet alvast weten minder mee gaand te zullen zijn voor de rit van woensdag. Ook dan staan er bergen op het parkoers, uitgestippeld over 197,5 kilometer tussen Nauders en Arosa. Catalonië In de Ronde van Catalonië profiteerde Telekoms Tour-kopman Erik Zabel van de afwezigheid van medesprinters Mario Cipollini en Jeroen Blijlevens. Dat duo verscheen dinsdag niet meer aan de start van de vierde etappe. Za bel boekte zijn tweede zege op rij. Tij dens de rit stapten onder anderen Alex Zulle en Paolo Savoldelli af. De eindzege in de Route du Sud was voor de Amerikaan Jimmy Vaug'hters. Hij eindigde in de vierde en laatste etappe als tweede, achter zijn US Postal-ploegmaat. Lance Armstrong. Beide Amerikanen hadden bijna twee minuten voorsprong op nummer drie, de Belg Verheven. In het eindklassement hield Vaughters 1 minuut en 51 seconden over op de Ne derlander Patrick Jonker, die dinsdag officieel werd opgenomen in de Tour- ploeg van Rabobank. Ploeggenoot Koos Moerenhout werd zevende in het eindklassement. ANP/DPA/AFP Arbiter overlijdt na klap speler USPALLATA - Een Argentijnse voetbalarbiter is in de plaats Uspallata overleden nadat een speler hem in het gezicht had gestompt. De 44-jarige Alberto Araoz leidde een amateur duel, tussen een legerploeg en een lokaal team. De 19-jarige Gustavo Astudillo bleek het oneens te zijn met een arbitrale- beslissing en sloeg de scheidsrechter in het gelaat. Deze raak te bewusteloos en overleed onderweg naar het ziekenhuis. Astudillo is gearresteerd en wordt aangeklaagd wegens dood slag. EFE Ruzie in bestuur Real Madrid MADRID - Het rommelt behoorlijk in het bestuur van de Spaanse voetbalclub Real Madrid. Dinsdag eisten acht van de dertien bestuursleden het onmiddellijke vertrek van vice- voorzitter Juan Onieva. Onieva is in een kwaad daglicht ko men te staan doordat hij verdacht wordt van illegale handel in toegangsbewijzen, die naar de zwarte markt gesluisd zouden wordenDe tegenstanders van Onieva eisen nieuwe bestuurs verkiezingen als de vice-voorzitter niet vrijwillig zijn functie opgeeft of als voorzitter Lorenzo Sanz hem niet de wacht aan zegt. SID/DPA/AFP Nikos Machlas wil naar Ajax AMSTERDAM - Nikos Machlas wil naar Ajax. De Griekse aanvaller van Vitesse komt waarschijnlijk deze week terug naar Nederland om met de Amsterdamse club verder te pra ten over een transfer. „Ajax is voor mij de perfecte club", zegt Machlas dinsdag in het weekblad Sportweek. „Ik heb ook al een keer met Danny Blind gesproken en hoop hem deze week nog een keer te spreken." Een overgang van Machlas naar Ajax lijkt voor Vitesse echter onbespreekbaar. Onlangs liet voorzitter Karei Aalbers nog weten dat club alleen openstaat voor een buitenlandse transfer. ANP Martijn Reuser weg bij Vitesse ARNHEM - Martijn Reuser speelt volgend seizoen niet meer voor Vitesse. De 24-jarige Amsterdammer was de afgelopen anderhalfjaar door de Arnhemse club gehuurd van Ajax. Vi tesse wenst geen gebruikte maken van het recht de buitenspe ler te kopen. Reuser botste in de slotfase van het afgelopen seizoen met trainer Neumann van de Arnhemmers. Hij ver klaarde daarop nooit meer onder de Duitse trainer te willen voetballen. Zolang zich er geen nieuwe club voor Reuser meldt, gaat hij weer als Ajacied door het leven. ANP Volleyballers mogelijk tegen Italië WENEN - Als de Nederlandse volleybalmannen zich als groepswinnaar in de voorronde plaatsen voor de eindfase om de Europese titel in Oostenrijk zijn ze in een poule ingedeeld met wereldkampioen Italië, Oostenrijk en vermoedelijk Rus land. Dat was het resultaat van de loting, die dinsdag in het Ernst Happelstadion van Wenen werd gehouden. Om win naar van groep A in de kwalificatieronde te worden moet Ne derland nog bij België en Turkije winnen. Bulgarije is de grootste kanshebber voor de tweede plaats in die groep, die ook recht geeft op deelneming aan het EK. SID Knicks verkleint achterstand NEW YORK - De New York Knicks hebben in eigen hal de derde wedstrijd voor de finale van de NBA met 89-81 gewon nen van de San Antonio Spurs. Daardoor verkleinden de Knicks de achterstand in de best-of-seven serie tot 2-1. Allan Houston was bij de Knicks het productiefst met 34 punten. Latrell SpreweÜ nam 24 punten voor zijn rekening, Larry Johnson kwam tot 16. RTR van onze sportredactie ALKMAAR - Een voormalige assistent wordt de nieuwe hoofdcoach van AZ. Gerard van der Lem liep een kleine negen seizoenen aan de hand van Louis van Gaal door de interna tionale voetbalwereld en krijgt de komende drie jaar in Alk maar de gelegenheid op eigen benen te staan. De 47-jarige Amsterdammer wrordt daar de opvolger van Willem van Hane- gem die vorige wreek opstapte omdat hij vond dat zijn geloof waardigheid als trainer onder druk kwam te staan. De 47-jarige oud-speler van on der meer Ajax en Feyenoord kwam afgelopen weekeinde ak koord met het bestuur van AZ. Barcelona-voorzitter Nunez stond in eerste instantie een overgang in de weg omdat het contract van Van der Lem nog een jaar doorliep. Uiteindelijk stelde ook Nunez zich soepel op en verlangde zelfs geen afkoop som. Volgens Hans van der Zee, die de eerste contacten heeft gelegd, was Van der Lem nu toe aan ei gen verantwoordelijkheid. Zes jaar geleden, zo wist het be stuurslid voetbal in Alkmaar, had hij een aanbieding van Fey enoord van de hand gewezen omdat Van der Lem er toen nog de voorkeur aan gaf onder de hoede van Van Gaal te blijven. Dat Van der Lem niet 'de naam' is die aanvankelijk door het Alkmaarse bestuur werd be loofd, wordt door Van der Zee weerlegd. „Dan heb je het voor al over de impact bij supporters en sponsors. Het vakmanschap van Gerard van der Lem staat buiten kijf. We hebben het hier niet over een nobody, maar over iemand die met Louis van Gaal de nodige internationale prijzen heeft gewonnen." GPD DEN HAAG - Een nieuw bureau zal in de toekomst de doping controles bij nationale sporters gaan uitvoeren. Deze taak gaat weg bij het Nederlands Cen trum voor dopingvraagstukken (NeCeDo). Het aantal doping controles zal geleidelijk worden opgevoerd van 750 naar 3000 per jaar. Het nieuwe bureau, Doping controle Nederland (DoCoNed) genoemd, is een gezamenlijk initiatief van de rijksoverheid. NOCNSF en sportbonden. Zij zullen ook voor de financiering zorgen. Staatssecretaris Vlie- genthart (sportzaken) heeft 750.000 gulden voor het bureau uitgetrokken, zo werd vanmid dag bekend gemaakt bij de offi ciële oprichting van DoCoNed. Door DoCoNed moet de onaf hankelijkheid, en daarmee de geloofwaardigheid, van het be leid ter bestrijding van doping- gebruik in de Nederlandse sport worden benadrukt. Het bureau zal gaan toezien op de procedu rele gang van zaken rond do pingcontroles, het aantal con troles per sporttak, het anti- dopingbeleid van de sportbon den en de uitvoer van straffen wegens dopinggebruik. GPD van onze sportredactie HAMBURG - Spelers van het DDR-voetbalteam dat bij de wereld kampioenschappen in 1974 in Hamburg met 1-0 van 'klassenvij- and' de Bondsrepubliek won, moesten hun na de wedstrijd met de latere wereldkampioenen geruilde shirts later zelf terugbetalen. In een gesprek met de krant Sport Bild zegt de toenmalige DDR- trainer Georg Buschner dat in de statuten van de DDR-sportbond was vastgelegd dat Oost-Duitse sporters geen kledingstukken mochten ruilen met spelers uit kapitalistische landen. Natuurlijk wilde men toch ruilen en daarom droegen trainers de spelers altijd op de ruil in de kleedkamer te laten plaatsvinden. Maar ook in die gevallen moest het eigen shirt vergoed worden aan de bond, aldus Buschner in Sport Bild. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25