7,'5 ±21 Omstreden gynaecoloog moet weg Zeeuws bedrijf Recyfeed ruimt verdachte Belgische cola op Regenwolken en zonnestralen in duet E U RO PA K 4 WEKEN Esten waren proefkonijnen Zwitsers lab Lekker en verstandig. Duitser geeft Rembrandt weg Kippenhouders zitten in hun maag met twee miljoen leghennen VOOR 16,00 JA, ik wil: 95 Ssintrcrtuin Oosterscheldeziekenhuis ontkent verband tussen ontslag Teeuw en klachtenregen Servische niet welkom Covra bouwt kernafvalbunker T 1 ^1 O 1.11° ZW 3 Weinig zon Tamelijk bewolkt en mogelijk een paar buien. Maximumtemperatuur 17 graden. 2 Zwakke tot matige wind. !e [■■■■■■KI 242e jaargang no. 146 woensdag 23 juni 1999 losse nummers 1,80 s BASEL - De Zwitserse justitie verdenkt het laboratorium VanTX ervan studenten uit Est land misbruikt te hebben voor medische experimenten. VanTX test nieuwe medicijnen. Het bedrijf zou verzuimd heb ben de studenten-proefkonij nen langere tijd te controleren op ongewenste bijwerkingen of schadelijke gevolgen. AFP SCHERPENISSE - Boven het Thoolse land bewijst de regenboog het aloude gezegde dat er na regen altijd weer zonneschijn in aantocht is. foto Wim van Vossen/AN P (Advertentie) Gisteren is Benecol geïntroduceerd. De producten van Benecol zijn puur plantaardig en helpen het cholesterolgehalte te verlagen. Er is 'n Benecol halvarine en een margarineproduct waarmee u kunt smeren, bakken en braden. En we kunnen u vertellen: het is ook nog erg lekker. Vandaar dat wij Benecol vandaag al voor u in onze winkels hebben. Eet u smakelijk [en gezond natuurlijk). door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Recyfeed in Vlissingen-Oost vernietigt bin nenkort vijftig miljoen liter fris drank uit de Belgische produc tie van Coca Cola. Het bedrijf, dat vijftig werknemers heeft, verwacht dat tijdelijk 250 extra krachten nodig zijn voor de ver werking van de frisdrank, die in België bij jonge consumenten tot gezondheidsklachten heeft geleid. Directeur A van de Rreeke: „In Vlissingen gaan we over op 24-uursdiensten, maar in ons zusterbedrijf in Antwer pen zijn dan veel meer mensen nodig." Recyfeed verzorgt de destructie van de van verontreiniging ver dachte frisdrank. Dinsdag wachtte het bedrijf nog op de toestemming van het ministerie van Volksgezondheid om de partij in te mogen voeren vanuit België, zegt directeur Van de Kreeke. Afgelopen maand ver zorgde het bedrijf ook de ver nietiging van een paar duizend ton van dioxine-besmetting verdachte levensmiddelen. Recyfeed regelde daarbij de lo gistiek om alle producten uit de supermarkten in Nederland te verzamelen in de fabriek in Vlissingen-Oost. Het bedrijf verwerkt normaliter (Advertentie) Hypericum, schitterende heester die goudgeel bloeit. Na de bloei 'tovert' de Hypericum de om tot opvallende rode bessen. OLDENBURG Hij wilde niet storen, maar of men toch even tijd had. Hij had een cadeautje bij zich, zei de oudere man die zich met zijn aktentas meldde bij het Landesmuseum in Ol denburg. Uit die tas pakte de 84- jarige een ets van Rembrandt. Deskundigen hebben het kunst werk, nauwelijks een handpalm groot, meteen als echt bestem peld. Door de kwaliteit van het papier waarop 'Vlucht naar Egypte' is gemaakt en het ge schrift op de achterkant, is het uitgesloten dat deze afbeelding van de heilige familie met ezel een van de duizenden nadruk ken is die vorige eeuw zijn ver spreid. De gulle gever weigerde geld, ook al wezen de experts hem op de waarde van zijn gift, waar schijnlijk een bedrag met vijf cijfers. De man zei dat hij bezig was zijn huis op te ruimen. Als de museummedewerkers nog enkele andere van zijn schilde rijen wilden bekijken, dan wa ren ze welkom, verklaarde de schenker die graag anoniem wilde blijven. DPA Een medewerker van het Olden- burger museum presenteerde gisteren het kostbare kleinood. afgekeurde levensmiddelen en restproducten tut de levensmid delenindustrie tot vloeibare veevoedermengsels. Daarin worden de dranken en levens middelen, die om de dioxine-af faire en gezondheidsklachten uit de markt zijn genomen, niet verwerkt, zegt Van de Kreeke. Voor de verwerking is een aparte lijn opgezet voor het uit pakken van de spullen. De le vensmiddelen gaan naar de afvalverbranding, de verpak kingen gaan naar de herge- bruikindustrie Lozing De cola, cola-light, fanta en sprite uit blik, kleine en grote flessen wordt via de afvalwater zuivering geloosd als normaal afvalwater, vertelt Van de Kreeke. Momenteel laat het be drijf dat al voor een deel doen in de Antwerpse vestiging van een zusterbedrijf van Recyfeed, dat tot de Belgische Watco-groep behoort. Zodra de overheids- toestemming komt, wordt die verwerking naar Vlissingen- Oost verplaatst. Daar gaat ook het uitpakken ge beuren van de blikken en kleine .flessen, die gesnipperd kunnen worden. Voor de arbeidsinten sievere leging van de retourfles sen zoekt Recyfeed een andere, tijdelijke locatie binnen Zee land. De frisdrank zelf gaat waarschijnlijk voor lozing naar een ander Watco-bedrijf, de scheepstankreiniger Dapemo in Rotterdam. De capaciteit van de zuivering in Vlissingen-Oost is niet toereikend, Dapemo is be rekend op de doorstroom van grote volumes afvalwater, zegt Van de Kreeke. Volgens Van de Kreeke valt de partij frisdrank ruim beneden de normen voor te lozen afvalwater. „Er is niets in te traceren." Coca Cola heeft de productie in het Franse Duinkerken, waar het grootste deel van de produc tie voor de Nederlandse markt vandaan komt, weer opgestart. Deze fabriek en de vestigingen in Gent en Wilrijk in België wa ren volgens het ministerie van Volksgezondheid in Brussel oorsprong van de problemen die leidden tot hartkloppingen bij ruim honderd jonge consumen ten. Het concern is begonnen met een campagne waarbij in paginagrote advertenties in Belgische dagbladen excuses worden aangeboden voor het veroorzaken van gezondheids klachten. van onze redactie binnenland ZEIST - De hokken van veel kippenhouders zitten door de dioxinecrisis zo vol, dat de pluimveesector twee van de dertien miljoen leghennen wil vernietigen. De dieren worden waarschijnlijk verwerkt tot veevoer. Normaal worden leghennen na dertien maanden geslacht en verkocht als soep kip. De Nederlandse Organisatie Pluimveehouderij (NOP) heeft tot de maatregel besloten, maar de uitvoering is nog onzeker. De organisatie bekijkt nog hoe de opkoop moet gebeuren. Tevens is de vraag wie opdraait voor de kosten (twee miljoen gulden) en wat de effecten zijn op de vlees- en eierprijzen. Daar komt bij dat enkele Twee de-Kamerfracties ernstige be zwaren hebben. Het CDA noemt het ontoelaatbaar om dieren al leen maar voor veevoer te ge bruiken. RPFer Stellingwerf wil de kippenhouders een ver goeding geven, net als de var- kensboeren tijdens de varkens pest. De politici konden andere partijen gisteren echter niet overtuigen om gezamenlijk het ministerie om maatregelen te verzoeken. De kippenhouders hebben tot de noodmaatregel besloten om dat Belgische slachterij en, waai de meeste leghennen worden ge slacht, ruim een maand stil heb ben gelegen. De oude kippen bleven daardoor op de bedrij ven. Omdat ook nieuwe kuikens worden aangevoerd, puilèn de hokken uit. Slachten voor de verkoop als soepkip heeft geen zin, omdat de verkoop van kip penvlees dramatisch is gedaald sinds de dioxineaffaire. ANP pagina 5: Waals bedrijf dioxinebron (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: (Advertentie) Voorletters: 9 De ?rote hlnemen van fie Dhinec De grote bloemen van de Chinese roos (Hibiscus) bloeien zowel binnen als buiten prachtig. In verschillende kleuren. Van 24.95 voor KOUDEjKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. I Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC ■KK De Servische Jelena Dacic is niet welkom aan de Arnhemse Academie van Bouwkunst. Directeur John Carp zegt de stu dente te weigeren omdat ze afkomstig is uit een land waarmee Nederland in oorlog is en dat andere volken onderdrukt. Vol gens het ministerie van Onderwijs gaat het om een uniek geval, maar is het een zaak tussen de instelling en de Servische. 1 t/m 16 door Roelf Reinders GOES - De omstreden gy naecoloog H. Teeuw is door de stichting Ooster- scheldeziekenhuizen ont slagen. De Raad van Bestuur van het zieken huis zegt dat er 'onover brugbare samenwer kingsproblemen' zijn en dat het ontslag niets te maken heeft met behan deling van patiënten of medische fouten. i Volgens Teeuw is hij ontslagen omdat hij zich heeft verzet tegen de sluiting van de afdeling ver- loskunde in de vestiging Zierik- zee. Teeuw heeft zonder succes zijn ontslag bij het Scheidsge- recht voor het Nederlandse Zie kenhuiswezen aangevochten. Denigrerend Bij de speciale telefoonlijn van de Zeeuwse patiëntenkoepel Het Klaverblad kwamen 216 klachten over de afdeling gy naecologie van het Goese zie kenhuis binnen, nadat de PZC in maart van dit jaar berichtte dat sommige huisartsen geen zwangere vrouwen naar het Goese ziekenhuis durven te stu ren. Uit de klachten blijkt dat er sprake is van een grove, arro gante en denigrerende benade ring van vrouwen. Bijna negen tig vrouwen klaagden anoniem over fout medisch-technisch handelen. Het Klaverblad heeft niet geregistreerd over welke van de drie vrouwenartsen de klachten gaan. Teeuw zegt dat hij de 'schuld van aUe problemen' krijgt. Vol gens hem is het Scheidsgerecht gezwicht voor de Raad van Be stuur. „Als je maar vaak genoeg roept dat eentje het altijd slecht doet, word je op den duur wel geloofd." Ook Teeuw zegt dat zijn ontslag niets te maken heeft met de klachten die bij Het Kla verblad zijn binnenkomen. „Ik ontken dat er veel klachten over mij zijn. De klachten gingen over alle gynaecologen. Ik sprong er niet uit." Hij zegt dat de klachten boven dien anoniem zijn en soms ook over meer dan tien jaar of ouder zijn. „Er zitten klachten bij die over mijn voorganger gaan." Volgens Teeuw heeft zijn ont slag te maken met zijn kritiek op de sluiting van de verloskundi ge afdeling van het ziekenhuis in Zierikzee. „Die wilden ze in twee weken tijd zonder overleg sluiten. Door mijn verzet is zij een half jaar langer opengeble ven. En als je niet past in het concept, moet je weg." Hij voelt zich gesteund door 140 brieven van vrouwen die zich in de kwestie achter Teeuw stelden. „Het zijn brieven op naam, dus niet anoniem zoals de klachten bij Het Klaverblad." Volgens Teeuw en M. de Booy, een ex-pa tiënt die positieve verhalen over de arts verzamelde, heeft de Raad van Bestuur ziekenhuis personeel verboden over de kwestie te praten. Privacy Voorzitter van de medische staf van de Oosterscheldezieken- huizen B. Schueler zegt namens de Raad van Bestuur dat Teeuw niet langer op de afdeling gy naecologie te handhaven valt. „Wij beschouwen de problemen voor een duurzame samenwer king met Teeuw als onoverbrug baar." Wat die problemen zijn, daarover wil hij in het 'belang van de privacy' van Teeuw niets zeggen. Schueler ontkent dat het ontslag te maken heeft met de klachten. Hij zegt dat in maart de procedure al aan de gang was. Y. van Nieuwburg van Het Kla verblad, dat de klachten over de Goese gynaecologen heeft ver zameld, kan niet geloven dat Teeuws ontslag niets met de klachten te maken heeft. Vol gens haar geven de klachten aan dat de kwaliteit van zorg op de afdeling onder de maat was. „De uitkomst van het Scheids gerecht bevestigt dat er het een en ander aan de hand was.." Het Scheidsgerecht voor het Nederlandse Ziekenhuiswezen wil geen toelichting op zijn uit spraak geven. Bij de Covra in Borssele verrijst de komende jaren een bunker voor opslag van hoog-radioactief afval. Door fouten in de vergunning heeft de bouw twee jaar vertraging op gelopen. De bunker is in 2002 klaar. Dan kan de Co- 'li ""7 vra alle soorten kernafval opslaan. Belgen zijn tuinenliefhebbers. Bij landhuizen en kastelen in het Vlaamse en Brusselse land zijn diverse romantische par ken te bezichtigen. Onlangs verscheen er een hand- zame gids, die een overzicht geeft van wat de Belgen "J 1 aan natuurschoon te bieden hebben. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 15; buiten gebied: 27,28,29, 30 en 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1