Extra's voor minima Middelburg Vier fout goed voor winst dictee Langzaam aan in wijk Veldzigt PZC CDA Vlissingen wil Stromenwijk weer snel klaarheid over pÉÉa^ actief met campagne ontsluiting centrum H Stroomopwaarts! vloedlijn Schelpen zoeken aan zeeland woensdag 23 juni 1999 w 19 Extra rechters in Middelburg Bromfietsers bekeurd P. van der Molen hoogleraar ITC Theo Reijns secretaris Terneuzen Werkstraf voor steunfraude Fietspaden tijdelijk gesloten Gratis servicenummer en bijdrage in schoolkosten Kavel aan rand van Meliskerke kost het meest Het gaat Middelburg en Vlissingen voor de wind Dorpsraad Zondagsschool Kanoclub houdt open dag Concentratie tijdens het achtste Groot Oostkappels Dictee. foto Ruben Oreel doorLukas Fransen OOSTKAPELLE - Ronald Stroo uit Mid delburg heeft dinsdagavond met slechts vier fouten het achtste Groot Oostkappels Dictee gewonnen. Hij zal echter niet de boeken ingaan als de laatste winnaar. M. van Stiphout van de organisatie maakte tijdens de prijsuitreiking bekend dat er ook volgend jaar gewoon een Oostkappels Dictee zal zijn. Van Stiphout maakte enkele maanden ge leden zelf bekend dat er geen negende Oostkappels Dictee komt. Het opheffen van de bestuurscommissie van openbare basischool De Knotwilg, de bedenker en organisator van het dictee, betekende te gelijkertijd het einde van het dictee. „Maar", zei Van Stiphout opgelucht, „we hebben vorige week van de medezeggen schapsraad van De Knotwilg het bericht gekregen dat we door mogen gaan. We doen het vanaf nu niet meer uit naam van de bestuurscommissiemaar uit naam van De Knotwilg." De schrijver van het dictee en tweevoudig winnaar, Huib Boogert, was toen hij het dictee schreef kennelijk nog niet op de hoogte van het goede nieuws. Het ging na- melijk over het naderende einde van het Oostkappels Dictee en dat van de twintig ste eeuw. De 72 deelnemers maakten sa men 1502 fouten. Het gemiddelde aantal fouten bedroeg 20,9. Stroo, die vorig jaar op de tweede plaats eindigde, werd gevolgd door M. D. Nieuwenhuijse uit Oost-Souburg. Zij maakte tien fouten. B. A Meulenbroek uit Middelburg zat daar met elf fouten vlak achter en legde beslag op de derde plaats. MIDDELBURG - De achterstand bij rechtszaken in het ar rondissement Middelburg wordt zienderogen weggewerkt. Zo worden er de laatste tijd regelmatig extra zittingen van de politierechter ingelast. Daarvoor worden met name rechters van buiten Zeeland ingezet. Zo nam vorige week G. Dam uit Almelo de zittingen van de politierechter in Middelburg en Terneuzen waar en deze week heeft G. Derks uit het district Utrecht die taak op zich genomen. VLISSINGEN - Op het Baskenburgplein in Vlissingen is dinsdagmorgen tussen 7.30 en 9.30 uur een bromfietscontrole gehouden. Er zijn ruim dertig brommers en snorfietsers ge controleerd. In totaal zijn veertien bekeuringen uitgedeeld. Eén voertuig produceerde te veel lawaai en op de rollerbank bleek dat elf voertuigen een te groot vermogen hadden. Eén bestuurder kreeg een boete omdat hij geen helm droeg en een andere omdat hij geen bromfietscertificaat had. TERNEUZEN - In Enschede is ir. Paul van der Molen be noemd tot hoogleraar grondbeleid en grondregistraties bij het Internationaal Instituut voor Lucht- en Ruimtekartering en Aardkunde (ITC). Van der Molen is oud-leerling van het vroegere Petrus Hondius Lyceum in Terneuzen en was van '83 tot en met '86 directeur van het kadaster en de Openbare Re gisters van de provincie Zeeland in Middelburg. De 49-jarige hoogleraar-in-deeltijd is momenteel geodetisch ingenieur en directeur Vastgoedinformatie en Geodesie van de Dienst voor het Kadaster en de Openbare Registers in Apeldoorn en be kleedt daarnaast functies, zoals inkomend voorzitter van de Commissie 7 van de International Federation of Surveyors FIG. TERNEUZEN - Het college van Burgemeester en Wethouders van Terneuzen heeft mr Th. (Theo) A M. Reijns (48) uit Ter neuzen voorgedragen als nieuwe gemeentesecretaris. Als de raad ermee akkoord gaat volgt Reijns. het huidige hoofd van de sector Stadsontwikkeling en Beheer, secretaris Th. J. de Brauwer op die met ingang van 1 januari met ver vroegd pensioen gaat. MIDDELBURG - Een 40-jarige vrouw uit Vlissingen is dins dag in Middelburg veroordeeld tot 120 uur werkstraf. De ver dachte had sinds !97 gedurende anderhalf jaar uitkerings fraude gepleegd door aan de gemeente Goes niet op te geven dat ze samenwoonde met een ander. Aan het nadeel van 30.000 gulden werd de tien weken gevangenisstraf gerela teerd. De politierechter verzette zich niet tegen dienstverle ning. De Vlissingse vertelde gisteren op de zitting dat het niet de bedoeling was geweest om te frauderen. „Ik was toen de pressief. Geld interesseert me niet", zei ze. VLISSINGEN - De fietspaden in het gedeelte van de Ger- brandylaan tussen de Alexander Gogelweg en de J.M. Kem perstraat in Vlissingen zijn vanaf woensdag (vandaag) niet toegankelijk voor fietsers en bromfietsers. NV Delta Nutsbe drijven legt een stadsverwarmingsnet aan, waardoor de weg wordt opengebroken. Fietsers en bromfietsers worden omge leid via de Alexander Gogelweg, Troelstraweg en de J.M. Kemperstraat. De verwachting is dat de werkzaamheden on geveer anderhalve week duren. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Dc gemeente Middelburg krijgt een service nummer voor de minima. Uitke- lingsgerechtigden kunnen dan gratis bellen met de afdeling So ciale Zaken. Dat kost per jaar dertig mille. Het college is ver der van plan om jaarlijks hon- MELISKERKE - Mensen die in de buitenrand van de nieuw bouwwijk Molenwerf II in Me- üskerke een vrijstaand huis met een mooi uitzicht over de wei landen willen hebben, betalen daarvoor een grondprijs van 210 gulden per vierkante meter. Mensen die genoegen nemen met een kavel aan de binnen kant betalen 170 gulden. De vrijstaande kavels aan de bin nenkant van de buitenrand kos ten 190 gulden per vierkante meter. Als gevolg van het woning bouwprogramma 1997 tot en met 2006 van de gemeente Veere mogen er dit jaar elf woningen worden gebouwd in Meliskerke. Die woningen worden gereali seerd in het plan Molenwerf II. Omdat de huidige grondprijzen alweer enkele jaren oud zijn en de uitvoering van het hele plan over verschillende jaren is uit gesmeerd, heeft Veere de grond prijzen fors verhoogd. Het staat niet vast dat de nieuwe grond prijzen gedurende de looptijd van het plan niet meer verande ren. De achterliggende gedachte van de driedeling in de grondprijzen is: wie het mooist wil wonen, be- laalt het meest. De duurdere en grotere kavels liggen aan de buitenrand en de goedkopere en kleinere kavels in het binnenge- bied. Voor starters op de wo ningmarkt zijn er dan relatief goedkopere kavels beschikbaar voor twee- onder-een-kapwo- aingen. Mensen die wat beter bij kas zitten, kunnen zich richten op de duurdere kavels in de bui tenrand. derdduizend gulden uit te trek ken voor een bijdrage in de indirecte schoolkosten. Dat blijkt uit de nota Minimabeleid. Middelburg telt ruim 1200 men sen die moeten leven van een bijstandsuitkering. Per jaar krijgt Middelburg iets meer dan één miljoen gulden aan bijzondere bijstand van de rijksoverheid. De gemeente doet daar zelf nog een bedrag bovenop van om en nabij de honderdduizend gulden. Daar naast kent de gemeente een So ciaal Fonds, waarin per jaar vijftigduizend gulden wordt ge stort. Vorig jaar vond in de gemeente het project 'Nee heb je, ja kun je krijgen' plaats. Uitkeringsge rechtigden gingen bij uitke ringsgerechtigden langs om hen te informeren over allerlei mo gelijkheden voor minima. Daaruit bleek onder meer dat elf procent van de ondervraag den vond dat de voorlichting slecht is. Een aantal mensen met een bijstandsuitkering maakt geen gebruik van bijzondere bijstand of bijdrage uit het So ciaal Fonds. Redenen daarvoor zijn: schroom, moeilijke proce dures, maar ook trots. Woonlastenfonds Uit de notitie Minimabeleid blijkt dat er bijna zeven ton no dig zou zijn om allerlei maatre gelen te nemen die ervoor moeten zorgen dat uitkerings gerechtigden het financieel wat beter kruinen krijgen. Zo zou er bijvoorbeeld een woonlasten fonds kunnen komen, maar dat kost anderhalve ton per jaar. Extra geld uittrekken, zodat uitkeringsgerechtigden een maal in de vijf jaar een koelkast of wasmachine kunnen kopen, zou per jaar drie ton kosten. Het college neemt slechts twee van de in totaal zeven aanbevelin gen over. Die kosten de gemeen te, als de gemeenteraad tenminste akkoord gaat, 130.000 gulden per jaar. Een gratis servicenummer voor de minima, zou voor hen een uit komst zijn, aldus het college in het raadsvoorstel. Zij kunnen vrijwel uitsluitend telefonisch contact opnement met mede werkers van de sociale dienst. Dat betekent dat als zij regel matig bellen, het bedrag flink kan oplopen. De gemeente wil die kosten voor haar rekening nemen. Verder stelt het college voor om per jaar een ton uit te trekken voor een bij drage in de indirecte schoolkosten. Schoolgaande kinderen kosten veel geld. Be halve boeken, gaat het ook om bijdrages in bijvoorbeeld schoolreisjes. Het college denkt dan vijftig gulden per kind tot zestien jaar genoeg te hebben. Van kinderen ouder dan zestien j aar wordt verwacht dat zij door bijbaantjes zelf in die indirecte schoolkosten kunnen voorzien. Wijk Veldzigt in Middelburg. foto Aero Lin Photo door Edith Ramakers VLISSINGEN - De CDA-frac- tie in de Vlissingse gemeente raad vindt dat het de hoogste tijd is dat er duidelijkheid komt over de tweede binnenstadsont sluiting in Vlissingen. Het Vlissingse college zei tij dens de algemene beschouwin gen vorig jaar op zeer korte termijn duidelijkheid te ver wachten over de verplaatsing van de Schelde naar Vlissingen- Oost. Daarmee zou de weg vrij komen voor een twee ontslut- tingsweg. „Bent u met ons van mening dat op zeer korte ter mijn inmiddels is verstreken", stelt de CDA-fractie in een schriftelijke vraag aan het col lege van b en w. Een tweede ontsluitingsweg zou nodig zijn om het verkeer, voor al in de drukkere zomermaan den, in goede banen te leiden. De fractie herinnert het college eraan dat wethouder Meijers eerder gezegd heeft dat als de beslissing over de verplaatsing van de Schelde uitblijft, het col lege zich zo snel mogelijk zal buigen over de tweede ontslui tingsweg. „Bent u bereid de tweede ontsluiting nu daadwer kelijk aan te pakken, gezien in het licht van het economische- en veiligheidsbelang voor Vlis singen?" Blauwe vlag De christendemocraten halen aan dat Vlissingen het toeristi sche product wil verbeteren. Volgens het CDA past daar de certificering van de Vlissingse stranden bij, uitgedrukt in de zogenaamde blauwe vlag. De fractie vraagt het college om 'zoals Elfgesproken' de certifice ring nog eens op een rijtje te zet ten. „Wij zien het belang in van schoon zwemwater, schone stranden en veiligheid voor on ze toeristen. De rest van de Wal- cherse kust is al gecertificeerd." KOUDEKERKE - De Dorps raad Koudekerke vergadert maandag 28 juni in de kleine zaal van het sport- en gemeen schapscentrum De Couburg in Koudekerke. De vergadering begint om 19.30 uur. WESTKAPELLE - De zondags school 'Kinderen van een vader' uit Westkapelle houdt zondag 27 juni een viering over het the ma 'Iedereen wordt uitgeno digd'. De bijeenkomst vindt plaats in de hervormde kerk be gint om 19 uur. Tijdens deze vie ring wordt afscheid genomen van de oudste kinderen. Zij krij gen een bijbel aangeboden. door Lukas Fransen DOMBURG - Kust-WV Wal cheren organiseert samen met de Stichting Toerisme Oranje zon zaterdag een excursie langs de Walcherse stranden. Onder begeleiding van twee deskundige gidsen en ervaren schelpenkenners wordt de vloedlijn afgegaan op zoek naar bijzondere schelpen. Op de Zeeuwse stranden spoe- door Lukas Fransen MIDDELBURG - In de nieuw bouwwijk Veldzigt in Middel burg wordt een 30 kilometer per uur zone ingevoerd. Een bord aan de toegangsweg wijst de verkeersdeelnemer op de maxi mumsnelheid. In de wijk komen verhogingen op kruispunten,' len tussen de tweehonderd en driehonderd soorten schelpen aan. Een kleine vijftig ervan bestaan uit levende soorten en de andere zijn fossiele schel pen. Door natuurlijke omstan digheden zijn er in Zeeland diverse plaatsen waar veel fos siele schelpen gevonden kun- om de snelheid van het verkeer te remmen. Middelburg streeft er naar om in het kader van het project Duur zaam Veilig het aantal verkeers slachtoffers met 25 procent om laag te brengen. „Het verlagen van de snelheid in woonwijken draagt daar toe bij", zegt H. Houtekamer, sectiehoofd weg- nen worden. De oude aardla gen worden door de schurende werking van de Zwingeul en de Scheldestroom met hun getij- denstromingen aan de opper vlakte gebracht. Het zeewater werpt de schelpen vervolgens op het strand. Vooral op de stranden in Cadzand en Dom en waterbouw van de gemeente. ,Het instellen van een dertig ki lometer p er uur zone is geheel en al in overeenstemming met de geest van Duurzaam Veilig." Veldzigt is een wijk in aanbouw. Ongeveer de helft van de wonin gen is voltooid en bewoond. Houtekamer: „In het gedeelte burg spoelen veel fossiele schelpen aan. Zowel ervaren als beginnende schelpenzoekers kunnen tij dens de excursie him vondsten laten determineren en benoe men door ervaren conchyliolo- gen of schelpenkenners. Aan het begin van de dag wordt on waar al mensen wonen, ligt reeds een plateau op een kruis punt. In totaal worden er onge veer vier of vijf van die plateaus in de wijk aangelegd." Houte kamer verwacht dat de maxi mumsnelheid in Veldzigt nog voor de bouwvakvakantie in ju li wordt teruggebracht tot der tig kilometer per uur. der meer uitleg gegeven in wel ke bodemstructuur en aardla gen welke fossiele schelpen gevonden kunnen worden. Aan de hand van dia's en boe ken wordt het verhaal inzich telijk gemaakt. Na de inleiding start het daadwerkelijke zoe ken en determineren van schelpen op het strand. Kaar ten voor het dagarrangement zijn te verkrijgen bij Kust- VVV Walcheren in Domburg. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Stromen- wijk in Middelburg staat ook deze zomer in het teken van de campagne 'Stroomopwaarts'. Diverse activiteiten moeten er voor zorgen dat bewoners niet alleen onderling, maar ook met de wijk een band krijgen. 'Stroomopwaarts' is een samen werking tussen het wijkbeheer Middelburg, het sociaal cultu reel werk, Woongoed en de wijk- vereniging 't Zand-Stromen- wijk. Tussen juni en medio september vinden allerlei evenementen plaats in de wijk. Vrijdag 25 juni wordt de verkiezing Beste Buur gehouden, een idee van woning bouwvereniging Woongoed. Voor de titel komen mensen in aanmerking die zich inzetten voor de leefbaarheid van hun straat of buurt. De Beste Buur wordt tussen 16 en 18 uur geko zen in buurthuis De Vergulde door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeen ten Vlissingen en Middelburg hebben in 1998 goed geboerd. Uit de jaarrekening blijkt dat het afgelopen jaar wordt afge sloten met een'respectievelijk voordelig saldo van 2,7 miljoen en ruim 2,2 miljoen gulden. B en W van Vlissingen willen een deel van het rekeningover schot gebruiken om de algeme ne reserve weer op peil te bren gen. Daarnaast stelt het college de gemeenteraad voor om een deel van het overschot te ge bruiken om af te schrijven op oude investeringsprojecten. Dat levert 180 mille aan rente en exploitatielasten op. Overschot In 1997 had de gemeente Mid delburg nog een tekort van drie ton. De gemeenteraad heeft een beperkt deel van het overschot al uitgegeven. Een bedrag van 290.000 gulden is betaald aan het adviesbureau BVR van prof Riek Bakker. Middelburg had het afgelopen jaar te maken met een aantal meevallers. Zo kreeg het aan- Baars. Dan vindt ook de prijs uitreiking van de tuin- en balk onwedstrijd plaats. Mensen hoefden zich daar niet voor spe ciaal op te geven. Een deskundi ge j ury is langs geweest. Er is een categorie tuinen en een catego rie balkon. In het buurthuis is komend weekeinde ook de foto-tentoon stelling 'Een Dijk van een Wijk' te zien. Wijkf otograaf Dick Ver- schiere stelde een overzicht sa men van gebeurtenissen in 't Zand/Stromenwijk. De ten toonstelling is zaterdag ge opend tussen 16 en 18 uur en op zondag van 10 tot 15 uur. In samenwerking met de politie wordt dinsdag 29 juni een infor matie-avond over inbraakpre ventie gehouden. Er zal met name aandacht zijn voor in braakwerende en -vertragende maatregelen. Tijdens de infor matie-avond is er voorbeeldma teriaal aanwezig. De bijeen komst wordt gehouden in De Morgenster en begint om 20 uur. zienlijk meer geld van het Rijk, viel de belastingopbrengst 266 mille hoger uit en kwam er drie ton vrij uit het spaarpotje voor het onderhoud van de gebou wen. In het tweede half jaar van 1998 ging het college er nog van uit dat het jaar zou worden afge sloten met een tekort van een half miljoen gulden. Het voor deel over vorig jaar bedraagt ei genlijk dus meer, omdat B en W dat tekort hebben weten terug te dringen. Over de toekomst van het voordelig saldo is het college resoluut; dat moet naar de uitvoering van de Kwali- teitsatlas 2030. TERNEUZEN - Kanoclub Zee land houdt op zaterdag 26 juni een open dag bij de jachthaven in de Otheense Kreek. Er is een informatiestand en ge- interesseerden kunnen onder begeleiding zelf een tochtje ma ken. De open dag begint om 10.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: 'L. Fransen <E.L. Ramakers ;M.J.van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19