Prima resultaat Dow Benelux PZC Jazz is ook een vorm van klassieke muziek Verrassend samenspel in Britten Spoor van ateliers 0 Schouwen-Duiveland krijgt zes gemeenten zeeland woensdag 23 juni 1999 18 1900-2000 in detail Nederlandse dochter verhoogde productiviteit ondernemend zeeland kunst cultuur In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 23 juni 1960 weer te groeien. Bedrijfsonder delen die in West-Europa wil len investeren vinden in de Benelux locaties die vol zelf- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZCpostbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Het nieuwe restaurant van Wileo Rosenthal, restaurant Rosenhof wordt vandaag, woensdag, geopend door de consulent voor Zeeland van Horeca Nederland, Peter Ar kenbout. Het nieuwe restau rant is gelegen bij recreatie park Breezand op het Veerse Bree bij Vrouwenpolder aan de F ori Den Haakweg. Multi Music te Kruiningen houdt vrijdag 25 juni een open dag in kerkelijk centrum De Haven in Yerseke. Het bedrijf geeft les in keyboard-, piano- en orgelspel, begeleidt kerk diensten en koren, geeft com puter-ondersteund muziekles, arrangeert muziek voor groe pen en koren, levert muziek- software en maakt zetwerk voor bladmuziek. Leerlingen van Multi Music geven optre dens tij dens de open dag die be gint om 16.00 uur. Bloembinderij Stefanie houdt zaterdag 2 6 en zondag 2 7 een 'open deur weekeinde' in de voormalige vlasschuur aan de Julianastraat in Heikant. In het even verder gelegen atelier Lena van Linda Schot is een expositie te zien van aquarel len, pastellen en andere tech nieken. Bij de bloembinderij worden workshops gegeven in het maken van Sloemdecora- ties. Bloembinderij Stephanie geeft vanaf dit jaar ook een cre atieve invulling aan kinder feestjes. Foto Verschoore in Middel burg houdt zaterdag 26 juni een stoepkrijtwedstrijd in sa menwerking met Kodak en Kindernet. Van de wedstrijd, die duurt van 13.00 tot 14.30 uur, worden televisieopnames gemaakt. Vijftig kinderen van tussen de zes en twaalf j aar oud tekenen in de Lange Delft voor een plaats in de finale van de landelijke wedstrij d in septem ber. Uiensorteer- en Handelsbe drijf De Bat Oostdijk te Oost- dijk-Krabbendijke eerde on langs werknemer J. B. de Bat uit Waarde. Hij verwierf in zeven jaar tijd de diploma's elektrisch schakelen, industriële automa tisering, besturingstechniek, koeltechniek, hydrauliek en pneumatiek, laagspannings- deskundige en storingstechni cus elektro. De Bat kreeg van het technisch opleidingsinstituut ROVC te Ede de gouden erespeld met oorkonde. door Frank Balkenende De bezem gaat door bestuur lijk Schouwen-Duiveland. Een meerderheid in de Tweede Kamer accepteert 23 juni 1960 het herindelingsplan van minis ter Toxopeus. Van de achttien gemeenten op het eiland blijven er uiteindelijk zes over. Het 'wil de' idee om ze allemaal op te heffen en van Schouwen-Dui veland één gemeente te maken, komt in de Kamer wel even ter sprake, maar het moet nog de cennia rijpen. De bestuurlijke geesten zijn in de jaren negentig zover. Die ene gemeente ont staat 1 januari 1997. De meerderheid van de Tweede Kamer kiest in 1960 voor het plan van Toxopeus. Dat voor ziet in zes gemeenten: Brou wershaven (voormalige ge meenten Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire), Duiveland (Oos- terland, Nieuwerkerlt en Ou werkerk), Middensch ouwen (Duivendijke, Eikerzee, Elle- meet en Kerkwerve), Wester- schouwen (Burgh, Haamstede, Noordwelle, Renesse, Seroos- kerke). Zierikzee en Bruinisse blijven zelfstandig. Met de her indeling verdwijnt de kleinste gemeente van Nederland: Se- rooskerke met 189 inwoners. Tijdens het Kamerdebat zit veel Schouwen-Duivelands publiek op de tribune. Zo zijn er de bur gemeesters, raadsleden en amb tenaren van de gemeente Dreischor, Kerkwerve, Burgh, Duivendijke, Eikerzee, Elle- meet en Brouwershaven. Die horen woordvoerders van de grote christelijke partijen KVP, CHU en ARP en ook de li berale WD steun aan het plan betuigen. PvdA-Kamerlid Scheps lanceert een alternatief;.] hij wil vijf gemeenten. Hij vindt de te vormen gemeente Midden- schouwen volstrekt overbodige want veel te klein. Duivendijke., en Kerkwerve moeten bij Brou-^i wershaven en Eikerzee en Elle- meet bij de grote strandgemeen- te Westerschouwen. Het j amendement van Scheps is een; compromis, want de PvdA heeft; de voorkeur voor één gemeente; Schouwen-Duiveland. A11q; problemen die het Delta-plan, met'zich meebrengt, kunnen zo beter worden opgelost, meent; de sociaal-democraat. Geen recreatie Minister Toxopeus bestrijdt dat, Middenschouwen straks de boontjes niet kan doppen: „Middenschouwen wordt een groepering van boeren, krijgt, dus beslist geen recreatieve taak, ziet zich ook niet gesteld, voor verstedelijking en krijgt; alleen de opdracht een zuiver, agrarische taak uit te voeren," Toxopeus zal later ongelijk krij-/ gen. Recreatie wordt met de tijd, ook een thema in Middenschou-, wen en vooral in Scharendijke. De SGP wil de boel de boel la ten. Schaalvergroting tast de historische waarden en het ka rakter van de gemeenten aan, betoogt woordvoerder Kodde,i oud-burgemeester van Zoute- lande. Ook is hij bang dat de op vattingen oi3 het dorp Ouwer- kerk (voor hem waarschijnlijk te progressief") een 'slechte in-j vloed' zullen hebben op buur-' dorpen. Ouwerkerk moet zelf-i standig blijven, vindt hij., Toxopeus antwoordt dat hij er op vertrouwt dat het nieuwe ge-, meentebestuur van Duiveland; 'het spel democratisch zal spe len en de vrijzinnige bakens in Ouwerkerk niet gaat verzetten'. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Benelux nv heeft een prima 199S achter de rug. De grootste vestiging van het Amerikaanse chemie concern buiten de Verenigde Staten sloot het afgelopen jaar af met een winst na belasting van 333 miljoen gulden. Een winststijging van 27 procent, ondanks een daling in de omzet van 606S miljoen gulden in 1997 naar 5716 miljoen gulden over het voorbije jaar. Steeg de winst bij de Neder landse dochter fors, die bij het moederbedrijf liep ongeveer even snel terug (met 498 mil joen dollar) naar 1304 miljoen dollar in 1998. De omzet van het concern daalde naar 18.441 miljoen dollar. Dow Benelux boekte de aardi ge bedrijfsresultaten dankzij lagere grondstofprijzen en een toename van de productiviteit. Deze beide aspecten compen seerden het negatieve effect van matige verkoopprijzen van Dow-producten ruimschoots. Volgens John Cavanagh, voor zitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux, heeft vijf jaar werken aan productiveits- verbeteringen met name in Terneuzen, nu duidelijk vruch ten afgeworpen. Cavanagh: „Dankzij de inspanningen van iedereen heeft Dow in de Bene lux het recht verworven om vertrouwen de concurrentie aankunnen met ongeacht wel ke andere locatie in dit deel van Europa." De ontwikkelingen die in 1993 werden ingezet - de uitvoering van het wereldwijde reorgani satie-project Blueprint - zijn in 1998 onverminderd doorge voerd. Zo liep - onder meer door vervroegde pensionering - het personeelsbestand van Dow in de Benelux terug tot 2596 medewerkers. In Terneu zen, de grootste vestiging, tra den 142 medewerkers ver vroegd uit en kwam het totale werknemersbestand uit op 2053. Het aantal contractme dewerkers volgde dezelfde (af nemende) trend. Veiligheid en milieu „De nadruk op productiviteit en groei mag nooit ten koste gaan van veiligheid en milieu" zei Cavanagh gisteren verder. Hij constateerde dat 1998 op veiligheidsgebied geen goed jaar was. „De sterk dalende trend in het aantal incidenten die in voorgaande jaren werden waargenomen heeft zich niet doorgezet en dat is onaccepta bel. Vandaar dat we kort gele den acties gestart zij n om op dit vlak een doorbraakte forceren. De uitdaging die we willen aangaan moge duidelijk zijn; we willen groeien met behoud van de veiligheid." De vernieuwing en uitbreiding van de krakerinstallaties in Dow Chemical in Terneuzen. foto Lex de Meester Terneuzen, die Dow begin dit jaar afkondigde, zal voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de toekomstige groei. Het mega-project, dat een in vestering vergt van zo'n mil jard gulden, levert tijdelijke werkgelegenheid op voor zo'n drie jaar voor 800 contractar beiders. Als de nieuwe krakers na de eeuwwisseling in gebruik genomen worden zal Dow-Ter- neuzen ook bij machte zijn om de uitstoot van stikstofoxiden sterk terug te brengen van 300 ton nu tot zo'n 60 ton per jaar, MIDDELBURG, Burgerzaal Internationaal Muziekfeest Middel burg, Wenzel Fuchs, klarinet, Ya- suko Fuchs-Imanaga, dwarsfluit Lisa Smirnova, Miklós Skuta, pia no, Benjamin Schmid, Wouter Vos sen, Wolfgang Schroder, viool, Zvi Carmeli, Daniel Raiskin, altviool, Ramon Jaffé en Quirine Vier sen, cel lo met werken van Mozart, Britten en Brahms, Clown, Paul Del Bene. door Douwe Eisenga De clowneske toneelmeester Paul Del Bene leidde de laatste binnenkomers naar de enige overgebleven stoelen in de Burgerzaal. Na het formidabele openingsconcert van het Inter nationaal Muziekfeest waren de verwachtingen voor het concert van gisteravond hoog gespan nen. Artistiek leider Daniel Raiskin en de zijnen maakten ze voor het overgrote deel waar. Dat de musici de verwachtingen niet helemaal inlosten lag voor een deel aan het programma. Zowel het begin van het Trio van Mozart als die van het Sex tet van Brahms mist geïnspi reerde ideeën. Het leek alsof de verschillende ensembles daar wat last van hadden. Volgens de overlevering compo neerde Mozart zijn Trio voor piano, klarinet en altviool tij dens een potje kegelen. Dat is aan het enigszins plichtmatige Andante niet te horen. Pas bij het Menuet tuimelen de kegels alle kanten op, en ook het afslui tende Rondeaux zit vol met ver nuftige ideeën. De uitvoering door Smirnova, Raiskin en Fuchs klonk aanvankelijk wat uit balans. De piano was net iets te stevig en de altviool net iets te bescheiden. In het Menuet ging dat al een stuk beter. Hoewel de musici dit deel keurig in het 'tempo di menuetto' speelden, had er meer vaart in kunnen zit ten, gezien ook het feit dat in de hoekdelen van dit werk weinig snelheid zit. De zaken viel op hun plaats bij hel Rotideauxmet twinkelend pianospel van Smirnova en prima mengende klarinet en altviool. Je komt niet vaak een partituur tegen waar behalve de instru menten ook de namen van de uitvoerenden aan het begin van de balken vermeld worden. De Gemini Variations van Benja min Britten, geschreven voor een muzikaal begaafde twee ling, Zoltan en Gabor, geeft pre cies aan wie van de twee wat speelt en wie wanneer de blad zijde omslaat. Zoltan op de fluit en Gabor op de viool en soms beiden achter de piano. Later maakte Britten nog een bewer king voor vier musici Deze versie vormde de topper van het concert met Pianist Smirnova speels en 'to the point' in variatie nummer 1, met een prachtige vioolsolo door Wouter Vossen in nummer drie, het zeer verrassende samenspel in de tiende variatie en de inventieve Fuga aan het eind. Het Sextet 2 violen, 2 altviolen en 2 cello's in Bes van Johannes Brahms verbleekte een beetje bij Britten. Dit stuk uit 1860 vormde de eerste compositie van Brahms voor deze bezetting en het lij kt wel of hij gaandeweg in de gaten kreeg hoe je moest schrijven voor dit genre. Het eerste deel is zwaar geïnstru menteerd en krijgt daardoor op een enkel sterk moment in de doorwerking na, een log karak ter. Dat geldt in mindere mate voor het tweede deel en vlak voor het eind hiervan lijkt Brahms te ontdekken hoe je componeert voor deze combina tie instrumenten. Vanaf dat mo ment klinken de instrumenten in evenwicht. Het zestal strij kers had gisteravond dan ook wat moeite om in het eerste deel tot leven te komen. Vanaf het omslagpunt in deel twee werd er echter langzamerhand steeds hechter gemusiceerd, al bleef de scherpte van het openingscon cert een beetje achterwege. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het lijkt een algemeen aanvaard feit dat de genres jazz en klassieke muziek elkaar bijten. Wie van het één houdt, haat het ander en omge keerd. Niets is minder waar na tuurlijk. Het levende bewijs vormen violist Benjamin Schmid en pianist Miklós Sku ta. In het kader van het Interna tionaal Muziekfeest Middel burg verblijven beiden op het ogenblik in Zeeland. Vanavond (woensdag) geven de twee klas sieke musici om 20.00 uur een jazzconcert in de Kloveniers doelen in Middelburg. Schmid haalt een bekende uit spraak van Duke Ellington aan om te betogen dat klassieke mu ziek niet van een hogere orde is dan jazz: „Er bestaan maar twee soorten muziek, goede muziek en slechte muziek. Zowel in jazz als klassiek wordt veel goede en veel slechte muziek gemaakt." Zijn vader was pianist en deed hem voor het eerst kennismaken met de jazz. Schmid volgde een klassieke opleiding maar bleef met jazzmuzikanten samenspe len. Hoogtepunt was in 19 8 5 een concertserie met jazzviolist Stephane Grapelli. Van de tach tig concerten die Schmid per jaar geeft, staat bij ongeveer tien jazzmuziek op het pro gramma. Vaak doet dan ook Skuta mee, Schmids favoriete pianist. „Een van de weinige musici die zowel jazz als klas siek op het hoogste niveau kan spelen." Rockgitarist Skuta heeft van jongsaf aan piano gespeeld maar was tij dens zijn tienerjaren, zo vertelt hij, een heavy rockgitarist. Pas op zijn zevenentwintigste is hij ment de ideale interpretatie vastligt. Dat dat helemaal niet noodzakelijk is, heeft Glenn Gould bewezen." „In de negentiende eeuw was het improvisatievermogen van klassieke musici veel groter en ik denk dat het daar weer naar toe gaat. De essentie van muziek maken is dat je zelf ook compo neert. Zelf een melodie of een ritme vinden, is de oorsprong van het muziekgevoel. Als im provisator componeer je ter plekke, wanneer je de muziek van anderen interpreteert niet. Dat is een nadeel voor klassieke musici." Het jazzconcert zoals zij geven, past uitstekend in een festival voor kamermuziek, vinden Skuta en Schmid. De één speelt behalve piano ook elektrische toetsen en twaalfsnarige gitaar, de ander hanteert de akoesti sche, de versterkte en de elektri sche viool. Er worden composi ties van Skuta gespeeld, werk van componisten die beïnvloed zijn door de jazz, zoals Gersh win en Ravel, en echte jazzstan- dards. Slecht imago „Jazz heeft een slecht imago", besluit Schmid. „De muziek wordt geassocieerd met sigaret ten, alcohol en drugs en slechte musici op braderieën verster ken de indruk dat het hoempa- muziek is. Maar het is net zulke hoogwaardige muziek als die uit de Barok of Romantiek. No ten lezen is een grote kunst, laat dat duidelijk zijn, maar van een echt goed geïmproviseerde noot gaat altijd nog een grotere wer king uit dan van een goed ge speelde genoteerde noot. De energie van de klank is groter en naar die energie ben ik altijd op zoek." zien zijn. Wordt het spoor een succes, dan is het de bedoeling dat er in volgende jaren ook mu zikanten, dichters en schrijvers meedoen. „Eerst gaan we officieel een stichting oprichten, daarna kunnen we aan de slag", zegt Ariane van Arlcel, één van de initiatiefneemsters en galerie houdster in Wissenkerke. Aller eerst moet er een folder en een routebeschrijving komen. „Het is heel belangrijk dat we voldoende publiciteit aan het evenement geven en dat de rou tes duidelijk en makkelijk te volgen zijn", aldus Van Arkel. Voetzooltjes Of de route ook bewegwijzerd wordt, is nog onduidelijk. „Het lijkt ons leuk om voetzooltjes op de straten en stoepen te schilde ren, om zo aan te geven waar het kunstspoor naartoe leidt, maar of dat lukt, weten we nog niet." Half maart kwam een groep van ongeveer twintig Noord-Beve- landse enthousiastelingen voor Violist Benjamin Schmid en pianist Miklós Skuta concerteren vanavond in Middelburg. foto Ruben Oreel zich ook op jazz gaan toeleggen. Er zijn veel parallellen tussen jazz en klassiek, betogen beide muzikanten. Beide genres ver eisen ritmische accuratesse, im provisatievermogen en begrip van muzikale harmonie. Het verschil zit 'm in de sfeer. „Ik kan niet zomaar van jazz op klassiek overschakelen", aldus Skuta. „Het ene genre vergt een heel andere concentratie dan het andere. Het zijn verschillen de systemen in mijn hoofd." Maar van een tegenstelling is geen sprake. Wat meer improvi satie zou de klassieke muziek geen kwaad doen, meent Schmid. „Jazz is ook een vorm van klassieke muziek. Alleen is het na negen verschillende in terpretaties van een standard uit de jaren vijftig nog steeds de bedoeling met zo'n compositie iets nieuws te doen. Dat is een voorwaarde in de jazz, terwijl van Bach op een gegeven mo- Kunstwerk van René Mink in de Rozentuin in Kats. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Kunstspoor, zo gaat de Noord-Bevelandse atelierroute heten die kunst minnaars in het weekeinde van 27,28 en 29 augustus langs kun nen rijden of fietsen. Dat is het voorlopige resultaat van een eerste overleg van een aantal Noord-Bevelandse kunstlief hebbers en kunstenaars. Voorlopig is ervoor gekozen om de route dit eerste jaar vrij klein te houden. Zo zal er alleen werk van beeldend kunstenaars te het eerst bij een.,Er waren kun stenaars uit Kamperland, Wis senkerke, Kortgene en Kats", vertelt Van Arkel. „Op die vier dorpen concentreren we ons dan ook voorlopig." Eli? dorp heeft zijn eigen coördinator, die straks hoogstwaarschijnlijk in het stichtingsbestuur komt. Het is de bedoeling dat het pu bliek eind augustus naar belie ven een galerie of atelier langs de route kan bezoeken. Ook de Rozentuin in Kats doet mee Daar staat op dit moment ai kunst van René Mink en Paul Kamper die er in ieder geval tol en met het laatste weekeinde van augustus blijft staan. Van iedere deelnemer wordt eer financiële bijdrage verwacht Voor de rest van het benodigde geld wil Van Arkel bij sponsors aankloppen. Ook de gemeente en misschien de provincie wordl nog om een bijdrage gevraagd. Advertentie foto Willem Mieras KonMar Calvé tafelsauzen Kies uit 12 soorten. O.a. knoflook saus, shaslicksaus of barbecuesaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18