Gifvanger fruitteelt komt te laat Bouw bunker hoog-radioactief afval begint Hier het water, thuis de droogte ^Qleeland Ontwerp Van Eyks scoort hoger dan museum in stadhuis Studie aanleg jachthavens in Sluis en Breskens yr Sportpunt GESLOTEN Milieu-eis voor aantal kwekers te zwaar, ondanks proef met heggen langs sloten Statenlid Stoffels zeeuwse almanak Sticker ^PZ< zeel land woensdag 23 juni 1999 HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke woensdag 13.30 -16.00 KINDERWORKSHOP Aanmelden: Informatiekiosk MIDDELBURG - Het provin ciebestuur van Zeeland wil een halve ton beschikbaar stellen voor een onderzoek naar de lo caties voor en kosten van nieu we jachthavens. Het gaat om een internationaal project. Ge meenten met havens aan de Zeeuws-Vlaamse kust (Bres kens en Sluis-Aardenburg), de Belgische kust en de kust van Engeland hebben belangstel ling getoond voor het project. De studie richt zicht op de rela tie van havens in hun omgeving en de inpasbaarheid van nieuwe jachthavens in met name histo rische binnensteden en in land schappelijk kwetsbare gebieden. Daarnaast wordt on derzocht wat het huidige econo mische belang is van jachtha vens. De partners zelf dragen de voor de eigen havens specifieke on- derzoeksaspecten aan, in de vorm van pionierprojecten. Voor Sluis hangt dit samen met een eventueel hergebruik van de Zwingeul en de mogelijke aan leg van een haven bij de histori sche binnenstad. Breskens richt zich op een betere inpasbaar heid van de haven en mogelijk heden om met nieuwe arbeids plaatsen het verlies aan werkgelegeneid te compense ren, die ontstaat door het weg vallen van de Westerscheldeve- (Advertentie) Maandag 28 juni t/m vrijdag 2 juli wedstrijdbad wegens groot onderhoud (toegang tegen gereduceerd tarief) Andere baden geopend van: 10.00-21.30 uur. Zwembadweg 1 -5 4463 AB Goes tel. (0113) 233388 Covra kan reststof vanaf2002 in Borssele opslaan die de aannemers willen, zijn in heel Zeeland niet of nauwelijks voorhanden. Dus moeten ze vanover de grens worden ge haald." Experiment Vijf jaar geleden begaf Stoffels zich op de Spaanse arbeids markt. Vorig jaar haalde hij tien gekwalificeerde technische uit zendkrachten naar Nederland, bij wijze van experiment. „Van die ervaring hebben we veel ge leerd. En daarmee houden we nu rekening bij het begeleiden van de mensen naar de Neder landse arbeidsmarkt. Er is daar een enorm potentieel aanwezig. Ik werk samen met een techni sche school in Madrid. Daar worden ze helemaal klaarge stoomd voor de Nederlandse ar beidsmarkt. Maar ook in België en andere landen is er veel vraag naar technisch personeel, dus we hoeven ons niet te beperken tot ons eigenland." Vebego Services heeft twee ves tigingen in Spanje: in Madrid en Barcelona. Ze opereren onder de naam Bun Paso. Stoffels: „Als de hele zaak loopt, draag ik die Spanjaarden over aan Vebe go. Maar ze kunnen natuurlijk ook via Tence! worden uitge zonden." Stoffels verwacht geen politieke problemen naar aanleiding van zijn activiteiten op de arbeids markt. „Men zou kunnen zeg gen dat ik inconsequent bezig ben, omdat ik me altijd sterk maak voor de werkgelegenheid van Zeeuwen op onze arbeids markt. maar de marktsituatie is nu eenmaal niet anders. We be schikken kennelijk over te wei nig gekwalificeerd personeel voor bijvoorbeeld zo'n mega project als de Westerschelde- tunnel. En er kan niet worden gezegd dat ik niet vooraf ge waarschuwd heb voor de gevol gen van het ontbreken van gerichte, hoogwaardige techni sche opleidingen." (Advertentie) WÊÊÊÊÊttÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊ^M door Richard Hoving MIDDELBURG - Cultuurgede puteerde G. de Kok (PvdA) en het Middelburgse college van B en W verkiezen hetmuseumont- werp van Aldo en Hannie van Eyck boven een aanpassing van het huidige stadhuis. Voorwaar de is wel dat de kosten van beide opties voor een nieuw museum nagenoeg gelijk zijn. De provincie en de gemeente Middelburg denken na de zomer te beginnen met een onderzoek naar een locatie voor een nieuw onderkomen voor de heden daagse beeldende kunst. Het museumontwerp van de Van Eycks ligt al een aantal jaren op de plank. Het ontwerp is oor spronkelijk gemaakt voor het Maisbaaigebied. Het stadhuis van Middelburg is inbeeld, om dat het in de toekomst gedeelte lijk vrijkomt. De Kok noemde het realiseren van het ontwerp van de Van Eycks dinsdag een 'unieke kans voor de provincie en de gemeen te Middelburg, mits het financi eel haalbaar is:. De Middelburg se wethouder M. L. Strous (PvdA, cultuur) liet desgevraagd weten dat het college van Mid delburg onder dezelfde voor waarden ook een voorkeur heeft voor dit ontwerp. Volgens Strous heeft de provincie toege zegd eenderde van de kosten van een nieuw museum voor re kening te nemen. De verwach ting is dat zowel voor het ont werp van de Van Eycks als de aanpassing van het stadhuis tenminste tien miljoen gulden nodig is. Geld Het dagelijks provinciebestuur heeft nog geen geld gereser veerd voor een onderzoek naar beide opties, zo bleek gisteren na afloop van de voorjaarscon ferentie. Op deze bijeenkomst werd het miljoenenoverschot voor 2000 verdeeld. De één mil joen gulden die vorig jaar al op zij werd gezet, wordt gebruikt om het Zeeuws Museum op te knappen. De gemeente Middel burg trok vorig jaar eveneens één miljoen gulden uit voor een nieuw museum. Ook dit geld gaat naar het Zeeuws Museum. Middelburg krijgt de één mil- j oen gulden als beide opties voor een nieuw museum niet door gaan, aldus Strous. De jongeheer die zich recent een arbeidsplaats verwierf op een kantoor'te Zierikzee behoort tot de onbekommer de types. Hij gaat fluitend door het leven, heeft voor ie dereen een vriendelijk woord en deelt in het café met gulle hand glaasjes uit.. Het zal duidelijk zijn: we hebben het hier over een sieraad voor de Zierïkzeese samenleving. Aan hem kleeft echter één smetje, hij lijdt aan een ern stige vorm van naïviteit, ze ker waar het de aanschaf van automobielen betreft. Verko pers va?i tweedehands auto's zien hem gaarne komen, want zodra hij binnen hun blikveld verschijnt weten zij zeker: kassa! Zo kon het gebeuren dat hem op ivrede wijze een aftands Golfje werd aangesmeerd voor de somma van 2000 gul den; geen auto die bij zijn imag e paste, maar wél bij zijn portemonnee. Tot de garage rekeningen binnenstroom den. Bijna wekelijks vervoegde hij zich bij de plaatselijke garagist omdat de radiateur het begaf, de koppakking vervangen dien de te worden, de distributie- riem was geknapt, de ruiten wissers niet meer wisten of de schokdempers niet naar wens functioneerden. Hij heeft zich vorige week een andere auto aangeschaft; een hoogbejaarde Japanner, met roestplekken én een stic ker op de voorruit - eentje van het ponypark Slagharen. Die sticker gaf, bekende hij, de doorslag. Want die vormt het onweerlegbare bewijst dat de vorige eigenaar uiterst voorzichtig met de Japanner is omgesprongen; „Iemand die naar Slagharen gaat, kan geen scheurbeest zijn." door Maurits Sep BORSSELE - Borssele mag geen natio naal afvalvat worden voor al het radio actieve afval. Commissaris van de ko ningin W. T. van Gelder zal zich daarom blijven verzetten tegen de komst van transportcontainers met hoog-radio actief afval naar de Covra in Borssele. Pas als de speciale opslagbunker voor hoog-radioactief afval klaar is, in 2003, zijn die containers wat de commissaris betreft welkom. Van Gelder zei dit dinsdag in het hol van de leeuw: bij de Centrale organisa tie voor radioactief afval (Covra). Hij plaatste daar samen met de Borselse burgemeester J. L. Mandos een gouden staaf, als onderdeel van de zware stalen bewapening voor de 1.70 meter dikke vloer van de bunker. Dat betekende het officiële begin van de bouw van de spe ciale bunker, habog geheten (hoog-ra dioactief afval behandelings en opslag gebouw). Door fouten bij het verlenen van een vergunning heeft de bouw van de bun ker twee jaar vertraging opgelopen. Volgens projectdirecteur nieuwbouw C. Kalverboer van de Covra kan die tijd niet meer worden ingehaald. Wel ver wacht hij dat het bouwschema aange houden kan worden. De bunker is dan eind 2002 klaar. Van Gelder en Mandos hopen daar ook op, zei hij. Dan kan hoogradio-actief afval immers veilig worden opgeslagen. Kalverboer ging zelfs zo ver te stellen dat 'het afvalprobleem met de bunker technisch is opgelost'. „De Covra kan dan alle soorten radioactief afval, van laag tot hoog, opslaan." Problemen De bunker moet al het Nederlandse hoog-radioactieve afval opslaan. Dat afval wordt geproduceerd door de kerncentrales Borssele en Dode waard en door de onderzoeksreactoren in Pet ten en Delft. Zij zullen gezamenlijk per jaar tien tot vijftien kubieke meter hoog-radioactief afval aanleveren. De klanten van de Covra betalen ook de bouw van de bunker, die 241 miljoen gulden kost. EPZ, exploitant van de Borsselse kerncentrale, draagt als grootste klant (zestig procent van het afval komt van EPZ) ook de meeste kos ten. Aan hoog-radioactief afval kleven twee problemen: het produceert warm te en straling. De bunker wordt daarom gekoeld met lucht die van buiten wordt aangezogen en langs de opslagcilinders geleid. Na honderd jaar geeft het afval geen warmte meer af. Daarom blijft het ten minste een eeuw in de bunker lig gen. De straling is een veel ernstiger pro bleem. Die is pas na tien- tot honderd duizend jaar weg. Vanwege de straling wordt het afval in de bunker met af standsbediening en vanuit afge schermde ruimten behandeld. Wat er over honderd jaar met het nu hoog-ra dioactieve afval gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Een oplossing kan zijn het enkele honderden meters onder de grond op te slaan. Commissaris van de koningin Van Gel der zei zich zorgen te maken over de problemen op lange termijn. „Honderd jaar is een langere periode en die ver antwoordelijkheid drukt zwaar op ons. Er moet dan ook snel een duurzame op lossing worden gevonden. De regering heeft dat toegezegd en wij zullen ze daaraan houden." Overigens garandeert de Covra dat er met het hoog-radioactieve afval in de bunker niets mis kan gaan. Het gebouw is bestand tegen aardbevingen, neer stortende vliegtuigen, gaswolkexplo- sies en overstromingen. Ook als de luchttoevoer voor de koeling wordt ge blokkeerd, levert dat geen problemen op. Kortstondig kan die volledig wor den geblokkeerd, over een langere pe riode blijft, een afsluiting van negentig procent van de toevoer zelfs zonder ge volgen. Burgemeester Mandos van Bor- sele hecht veel waarde aan de veiligheid van het gebouw: „Als burgemeester draag ik zorg voor de veiligheid van mijn bewoners en mijn grondgebied. Ik ben ervan overtuigd dat Covra veilig West-Afrikanen bekijken beheer wetlands door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zeeuwse fruit telers met veel sloten in de boomgaarden kunnen niet aan de strengere milieueisen voor minder gif in het oppervlakte water voldoen. In 2003 treedt de scherpe algemene maatregel van bestuur (AMVB) voor de open teelt in werking. Maar de telers kunnen dan nog onmoge lijk de heg met bomen of strui ken klaar hebben. Die heg moet voorkomen dat er te veel gif tij dens het spuiten in de sloten komt. Drie Zeeuwse fruittelers zijn bezig met een experiment met een haag langs sloten die zoveel mogelijk van de gewasbescher mingsmiddelen moet opvangen. Zo'n emissiescherm is het ant woord van de fruitsector op de scherpere milieueisen van de overheid. Het gaat om een rij bomen of struiken die direct naast de sloot staat. De heg moet meegeven als de maaiarm van machines van het waterschap pen de slootkant maaien. Zo willen de telers de eis van de wa terschappen omzeilen om vijf meter vanaf de slootkant vrij te houden. Dat betekent dat ze niet nog eens zo'n vijf meter extra rijen bomen moeten opgeven om er met de trekker met spuitap paratuur te kunnen keren. Metingen De fruittelers die aan het expe riment meewerken, hebben tien verschillende soorten bomen en struiken langs sloten geplaatst om te onderzoeken welk soort het meest geschikt is voor de gif- vangende haag. Het probleem is dat de proef nog lang niet is af gerond. De eerste metingen worden pas begin volgend jaar gedaan. Volgens fruitteeltdes- kundige J. Bal van DLV Advies groep uit Boxtel moet dan in het najaar van 2000 massaal de juiste boom- of struiksoort langs de sloten worden ge plaatst. Bal zegt dat het dan nog wel vier jaar kan duren voordat de heg voldoende gif werend is. De AMVB gaat al in 2003 in. „We hebben een probleem met de tijd." Volgens Bal speelt het probleem voor ongeveer honderd van de vijfhonderd Zeeuwse fruitte lers. „Vooral telers met veel slo ten in het bedrijf en telers die geen windscherm van bomen langs de oostkant hebben, krij gen ermee te maken." Hij zegt dat het probleem voor telers in Utrecht en de Betuwe veel gro ter is, omdat daar veel sloten door de boomgaard lopen. Door de ruilverkaveling is dat in Zee land veel minder. Bal zegt dat een heg het enige middel is om aan de normen te voldoen. Al ternatieven als de tunnelspuit (spuiten onder een kap) of een kunststof kap langs het water zijn duur, tijdrovend of 'zien er niet uit', aldus Bal. Verscherping Volgens onderzoeker B. Heijne van Fruitteelt Praktijk Onder zoek, dat tot voor kort in Wilhel- minadorp zat, is de AMVB het gevolg van strengere Europese wetgeving. Hij vindt de ver scherping onnodig. „Ook als de gewasbeschermingsmiddelen toch in het water komengaan er geen algen of vissen dood of heeft dat gevolgen voor de mens. De huidige middelen zijn zo milieuvriendelijk dat er geen effecten voor het milieu waar neembaar zijn." Het waterschap Zeeuwse Eilan den weet nog niets van experi ment met het emissiescherm. Een woordvoerder zegt dat te lers niet zomaar de regel van vijf meter ruimte tussen sloot en haag mogen omzeilen. „Maar we zijn welwillend om naar een oplossing voor de telers te zoe ken." Hij zegt dat als het maaien door een meegevende haag het wa terschap extra geld gaat kosten, de telers die moeten betalen. zieookpag 29 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Zeeuwse statenlid M. Stoffels levert bin nenkort, als particulier arbeids bemiddelaar, zestig technisch geschoolde Spaanse uitzend krachten af op de Nederlandse arbeidsmarkt. Hij sluit niet uit dat, naast andere bedrijven, ook de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW), bouwer van de Westerscheldetunnel, een beroep op hen zal doen. Stoffels was jaren geleden me de-oprichter van de uitzendor ganisatie Tence!. Hij is nu nog als commissaris van de interna tionale tak van die organisatie, Vebego Services. Het gaat om een persoonlijk ini tiatief van Stoffels, die nauwe lijks een week geleden tijdens de begrotingsdebatten in Provin ciale Staten als fractievoorzit ter van de Partij voor Zeeland (PvZ) wees op de problemen die zich voordoen bij de werving van gekwalificeerd personeel voor de tunnelbouw. „De over heid heeft hier duidelijk de boot gemist; al in een veel eerder sta dium had men zich moeten rea liseren hoe de arbeidsmarkt zou reageren op dit proj eet. Wat zien we nu: de betrokken werkne mers komen in hoofdzaak van buiten de provincie. Zeeland haalt z'n werkers van elders", zei Stoffels vrijdag. Volgens recente cijfers biedt de Westerscheldetunnel momen teel werk aan 200 Nederlanders (van wie slechts enkele tiental len Zeeuwen), 165 Duitsers, 20 Belgen en 50 mensen uit Ierland en andere Europese landen. Als het aan Stoffels komt daar straks een groep Spanjaarden bij. ,Ik waarschuw- al jaren voor een onderwaardering van de tech nische opleidingen. Vroeg of laat wreekt zich dat op de ar beidsmarkt en dat is nu heel duidelijk het geval. Kijk naar die tunnel; de arbeidskrachten Op de wapening voor het nieuwe Covra-gebouw staan vlnr. projectdirecteur nieuwbouw Kalverboer, burgemeester Mandos, commissaris Van Gelder en Covra- directeur Codée. foto Lex de Meester door Marcel Modde KOUDEKERKE (S) - Sara Di- ouf blikt gelukzalig om zich heen. Rechts de stormvloedke ring, een stukje naar links de niet minder imposante Zee- landbrug en daar tussenin een zee van water en druk vliegende vogels. En dat bezien vanaf een toren, die herinnert aan een Schouws drama. „Dat er aan zo'n plek een hele historie vast zit, dat vind ik het mooiste", zegt de Senegalecs. Diouf is één van de vier gasten uit Senegal en Mauritanië, die dinsdag in het kader van een in ternationaal uitwisselingspro ject een bezoek brachten aan het nationaal park Oosterschelde. Het initiatief is een aantal jaren geleden in het leven geroepen tijdens de wereldconferentie in Iran, ter bescherming van de wetlands, natte natuurgebie den. De excursie naar het gebied rond de Plompe Toren van het verdronken dorp Koudekerke vond plaats op uitnodiging van de Vereniging Natuurmonu menten, Staatsbosbeheer, het Zeeuws Landschap en het park- bestuur. De West-Afrikanen luisteren, voordat ze de klim naar boven aanvangen, aandachtig naar het verhaal van de tien dorpen die op precies de plaats waar ze nu staan, zijn verzwolgen door de zee. Diouf kijkt eerbiedig op naar het overblijfsel uit een ver loren strijd tegen de natuur krachten. Hier het water, thuis de droogte, zo trekken hij en zijn collega Mohamed Mahmoud Ould Yehdih de vergelijking door. Yehdih is beheerder van het ongeveer zestienduizend vierkante kilometer grote na tionaal park Banc d'Arguin in het noorden van Mauritanië. Ze vinden het allesbehalve vreemd dat een nat land als Nederland zoveel moeite doet om wetlands in stand te houden en zelfs te verbeteren. „Dergelijke natuur gebieden zijn niet alleen overal 'verschrikkelijk belangrijk' voor de flora en fauna, legt Di ouf uit, ze zijn ook nodig om een beetje tegenwicht te kunnen bieden tegen de oprukkende verstedelijking en de vervui ling." Zand De Oosterschelde en de Kouder- kerkse inlaag zijn geenzins te vergelijken met de nationale parken in Senegal en Maurita nië. Of het moet zijn dat hier dij ken de gebieden tegen overstro mingen beschermen, terwijl Sara Diouf (met rode jas) en Mohamed Mahmoud Ould Yehdih uit Mauretanië bekijken de Oosterschel de en de inlaag vanaf de Plompe Toren. daar speciale beplanting de nat te zones behoedt tegen het op dringerige zand. De meeste West-Afrikaanse wetlands zijn 'vanzelf' ontstaan en worden nu gekoesterd om een verdere ver droging van de regio tegen te gaan, aldus Diouf en Yehdih. „In de Sahel zijn in de loop der eeuwen heel wat dorpen wegens de droogte verlaten en door het zand begraven. De omgedraai de wereld als je dit hier ziet, maar eigenlijk komt alles dus op het zelfde neer." Yehdih duikt diep in z'n kraag. foto Marijke Folkertsma Drie lagen kleding en een dikke jas maken de Nederlandse zo mer er voor hem niet bepaald warmer opNa amper vi j f minu ten maakt hij de koepeldeur naar het trapgat alweer open om het winderige uitkijkpunt te verlaten. zie ook pag 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17