U£K binnen maand ontwapend Kleine Piet wekt woede Entreegeld Kippen als ganzen groeien in België bijna hun hok uit 4 WEKEN Chauffeurs lopen vast bij Oostenrijk Verkiezingsfeest bij graf Soekarno 1 UUR FOTO VERSCHOORE Brits koningshuis heeft geleerd Regels voor bouwen in zee Nuijten Nederlands kampioen VOOR 16,00 JA, ik wil: PZC Kosovo Bevrijdingsleger accepteert autoriteit van KFOR Roep om forse straf raddraaiers Vlissingse vrouw omgekomen bij ongeluk in Apeldoorn Groningen 16' 112' NW 4 Koel Wolkenvelden, soms ook wat zon en nog een paar buien. Maximumtemperatuur 16 graden. Matige noordwestelijke wind. 242e jaargang no. 144 maandag 21 juni 1999 losse nummers 1,80 FOTOSERVICE Goes Vlissingen MiddelburgHulstTemeuzenZierikzee Het Britse koninklijk huis heeft lessen getrokken uit de hyste rie rond leven en dood van prinses Diana. Het huwelijk van prins Edward en Sophie Rhys-Jones zaterdag was, naar ko ninklijke maatstaven gemeten, sober. Volgens de Britse pers waardeert het volk deze 'nieuwe onge- dwongenheid' van Buckingham Palace. De Zeeuwse vissers eisen dat aan het bouwen in zee paal en perk wordt gesteld. Hun belangenvereniging Zevibel luidt de noodklok. Zendmasten en mogelijk de aanleg van complete vliegvelden en havens in zee vormen voor de visserij een bedreiging. Monique Nuijten is vrijwel zeker van deelname aan het WK tumen, dat in oktober in China gehouden wordt. De Goese be haalde zaterdag in Nijmegen de Nederlandse meer- kamptitel en greep zondag twee keer goud bij de toe- j stelfinales. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. door Paul Koopman) BRUSSEL - De dioxine-crisis veroorzaakt ondraaglijk kip- penleed. Toch al krap behuisd in hun legbatterijen, zijn in België ruim acht miljoen kuikens let terlijk uit hun krachten ge groeid. Als gevolg van het slachtverbod dat twee weken geleden werd ingesteld, hebben de beesten in middels de omvang van een kleine gans gekregen. Voor het abattoir is het pluim vee, kortademig en kampend met botbreuken, te zwaar ge worden. De machines zijn ge bouwd op kippen van maximaal twee kilo, schoon aan de haak. De dioxinekippen wegen echter wel 3,5 kilo. Discussie Tussen de Belgische boeren bond, de dierenrechtenorgani satie Gaia en het ministerie van Landbouw is de afgelopen da gen een discussie op gang geko men over de manier waarop de beesten het best uit hun lijden verlost zouden kunnen worden. Individuele euthanasie is vol gens Gaia de meest kipvriende- hjke oplossing. Maar onder druk van de noodsituatie be pleit de dierenrechtenorganisa tie inmiddels een drastischer oplossing: vergassen. Volgens Gaia-woordvoerder Vandenbosch is het praktisch ondoenlijk om alle kippen een individueel spuitje te geven. Maar vervóferen naar het slacht huis, om ze daar met de hand de kop te laten snellen, vindt hij ook geen goede oplossingsmo gelijkheid: „Dat transport kun je de kiekens, die al niet meer op hun poten kunnen staan, niet aandoen. Beter is: in de stallen zelf vergassen en dan vernieti gen." Tegenstanders Voor deze ëne keer bevindt Gaia zich met deze opstelling in het zelfde kamp als de Boerenbond, die in normale tijden toch geldt als de vertegenwoordiger van de zo verfoeide bio-industrie. Samen hebben Gaia en de Bond bij het ministerie van Land bouw een zo snel mogelijke ver gassing van alle kippen met overgewicht aanbevolen. Maar het departement weigert dat toe te staan. Vergassen in de stallen is namelijk te riskant en milieu onvriendelijk, zo luidt het argu ment. De komende dagen wordt een nieuwe poging ondernomen de impasse te doorbreken. „De kippen hebben niet veel tijd meer", klinkt het bij Gaia. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De 7132 4 000002 OPENINGSBAL BIJ KEUKENHAL T/Nl ZATERDAG 26 JUNI BIJ KEUKENHAL IN NUMANSD0RP DE HELE WEEK EXTRA KOOPAVOND TOT 22.00 UUR! BEPAAL ZELF UW VOORDEEL* Bij aankoop van een complete keuken kiest u bij de Keukenhal zelf wat uw actie is! Gratis montage, of Gratis vaatwasser, of Granieten werkblad voor de helft van de prijs, of Gratis combi-magnetron alle filialen, adios geldig vanaf 18 juni. _j_■- {omi,ino|jc mc) ot||CSi ||/jOriri2|| Numansdorp: Industriestraat 2a, 1 V\^UI\til II ICU Te) (oi 86) 65 32 44 - Betaalbare kwaliteitOok gevestigd in: Vlaardingen, Delft en Rotterdam was. Het gaat hier notabene om een openbaar recreatieterrein." Volgens Den Engelsman had het nooit zover hoeven komen: „Op 31 mei is de voltallige raad al ge- informeerd over wat hier gaan de was. Die had toen al actie kunnen ondernemen." Enkele recreanten startten spontaan een handtekeningen actie. Inmiddels waren ook de Middelburgse wethouder M. L. Strous en W. Z. van der Meer, re- giohoofd West-Brabant van Staatsbosbeheer, ten tonele ver- schenen. „Van der Schoor heeft Duizenden bewonderaars van Soekarno bezochten zijn graf op diens 29ste sterfdag. vari onze redactie buitenland BLITAR - Tienduizenden Indonesiërs herdachten gisteren in Blitar bij het graf van Soekarno, de eerste president van In donesië, dat deze 29 jaar geleden over leed. Tegelijk vierden ze uitbundig de zeer waarschijnlijke verkiezingsoverwinning van zijn dochter Megawati Snkarnoputi'i. Megawati was niet bij de herdenking aan wezig. Zij liet haar zus Rachmawati Su karnoputri de boodschap voorlezen dat de sterfdag van haar vader niet aange wend moest worden voor politieke ge beurtenissen. De Indonesische Democratische Partij voor Strijd (PDI-P) van Megawati heeft volgens de tellingen van de verkiezing van 7 juni, die nog maar halverwege zijn, de foto Charles Dharapak/AP meeste stemmen behaald. Maar de weer stand tegen Megawati groeit ook, omdat een vrouw volgens velen geen president zou mogen worden in het islamitische In donesië. Van de di*ie presidenten van Indonesië was Soekarno de meest charismatische, maar hij was ook zeer omstreden. Nu ver eren veel Indonesiërs hem als eenheid. AP zie ook pagina 5 van onze redactie buitenland WENEN - Op verschillende grensovergangen in Oostenrijk hebben in het weekeinde in to taal meer dan 2200 vrachtwa gens vastgestaan, waaronder zo'n tweehonderd Nederland se. Ze mochten Oostenrijk niet in door het rijverbod voor vrachtwagens in het weekein de. Het rijverbod, vrijdag nog met een week uitgesteld na druk van de Europese ministers voor Transport, ging zaterdagmor gen om acht uur 's ochtends toch in. Oostenrijkse douaniers verklaarden daarvoor van ho gerhand orders te hebben ge kregen. Donderdag werd bekend dat van 15 juni tot en met 15 sep tember tijdens de weekeinden géén vrachtwagens in Oosten rijk mogen rijden. Daarmee werd de maatregel uitgebreid met in totaal vier weken; twee weken eerder en twee weken langer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zegt niet veel voor de Nederlandse truckers te kunnen doen. „De regel is nog al plotseling ingegaan. Plet vervelende is dat Oostemijk gemachtigd is dat te doen. Het ministerie zal er bij Oostenrijk wel op blij ven aandringen der gelijke maatregelen tijdig aan te kondigen", aldus een woord voerster". Chauffeur R. Gouw uit Kerk- rade liep zaterdag al vast, Hij moest cv-ketels vanuit Italië naar onder meer Apeldoorn vervoeren. „Ik vind het geen stijl. Vandaag is het vaderdag. Mijn zoontje heeft de hele week op school geoefend om iets voor te bereiden." Bij Gouw in de buurt stonden veertig Nederlandse collega's. „In het begin hebben we nog wel even overwogen de over gang dan mam:, voor iedereen te blokkeren, maar daar is het niet van gekomen." Over het rijverbod als zodanig maakte Gouw zich nog niet eens zo kwaad. Wel zat hem de onduidelijkheid dwars. „Eerst zou het wel gebeuren, dan weer niet, dan wordt het uitgesteld. Ik heb hier een krantenartikel voor me waarin staat dat het verbod pas volgende week in gaat." ANP van onze redactie buitenland PRISTINA - De NAVO en het Bevrijdingsleger van Kosovo (U£K) hebben vanochtend een akkoord ondertekend dat voorziet in de demilitarisatie van hetü£K. Het pact werd ondertekend door de bevelhebber van KFOR, de Britse generaal Jackson en Hashim Thaci, de politiek leider van het UQK. De ondertekening had kort na middernacht plaats in het hoofdkwartier van Jack son buiten Pristina. Nog. geen half uur daarvoor was het tijd stip verstreken waai'op Belgra do al zijn troepen uit Kosovo moest terugtrekken. Volgens het pact zal het UQK een wapenstilstand in acht ne men en in bepaalde gebieden en steden geen wapens dragen. Binnen dertig dagen zal het UQK zijn verboden wapens - al le wapens uitgezonderd vuist wapens en geregistreerde jacht geweren - in depots opslaan en zullen ook alle UQK-leden uit het buitenland uit Kosovo ver- trekken. Bovendien zal het UQK de autoriteit van KFOR respec teren. In Keulen zijn de zeven belang rijkste westerse landen en Rus land er in geslaagd de averij die him betrekkingen door de Koso- vo-oorlog hebben opgelopen, goeddeels te herstellen. De Rus sische president Jeltsin die zich gisterochtend op de laatste dag van de G7-top bij de andere we reldleiders voegde, zei dat hij gekomen was om 'na het ge vecht de banden weer aan te ha len.' Rusland werd beloond voor zijn bijdrage aan het einde van de ooiiog in Kosovo, onder meer door af te zien van een eigen mi litaire zone in de bevrijde Servi sche provincie. Jeltsin kon na ook nog een positief onderhoud met Clinton over de verminde ring van atoomwapens goed ge luimd terugvliegen. De voormalige supermacht wordt voortaan geaccepteerd als volwaardig lid van de exclu siefste club ter wereld: de G7 worden de G8. Verder is het Westen bereid Rusland meer armslag te gunnen bij het terug betalen van zijn gigantische schulden, zodra het voldoet aan de voorwaarden van het Inter nationale Monetaire Fonds. Ook de onenigheid over hulp aan Servië kon de goede sfeer niet bederven. Rusland wilde dat ook Servië betrokken wordt bij het wederopbouwprogram- ma, het 'Marshallplan', voor de Balkan. Het Westen, met name de VS, weigert dit zolang presi dent Milosevic in Belgrado de lakens uitdeelt. Het probleem werd opgelost door aan te drin gen op democratische hervor mingen, zonder het expliciete vertrek van Milosevic te verlan gen. De EU zal het leeuwendeel van de financiering van de wederop bouw van Joegoslavië voor haar rekening moeten nemen. Zater dag werd alvast drie miljard gulden uitgetrokken. AP/GPD zie ook pagina 6 APELDOORN - Een inwoon ster van Vlissingen is gister avond omgekomen na een aan rijding in Apeldoorn. Haar 40- jarige echtgenoot is levensge vaarlijk gewond opgenomen in het ziekenhuis. Hun twee kinde ren van 3 en 4 jaar liggen met minder zware verwondingen in hetzelfde ziekenhuis. Het gezin reed rond half negen in een auto op een afslag van de snelweg A50 (Apeldoorn - Arn hem). De bestuurder wilde linksaf slaan richting Hoender- loo. Volgens de politie zag hij een bestelbus over het hoofd, die de auto van het Vlissingse gezin •vol in de flank raakte. De 55-jarige bestuurder van de bus uit Zierikzee raakte lichtge wond. Het paar moest door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. De vrouw overleed in het ziekenhuis. Haar man was er zeer ernstig aan toe. ANP het terrein in erfpacht van Staatsbosbeheer, de eigenaar van de grond", legde Strous uit. „Hij heeft alleen toestemming om het terrein af te sluiten van zonsondergang tot zonsopgang. Wat hij nu doet mag niet en is in strijd met de afspraken. Hij mag alleen voorzieningen op het ter rein aanbrengen zoals we's en douches en daar geld voor vra gen. Dit gebied moet vrij toe gankelijk blijven. De wethouder dreigde dat als Van der Schoor de slagbomen niet openzette, de gemeente naar de rechter zou stappen. De hoteleigenaar koos eieren voor- zijn geld en maakte rond het middaguur de afsluiting onge daan. Met hulp van de portier en Den Engelsman, ver-wij derde Strous eigenhandig het bord, waarop, de entreegelden ston den vermeld. Van der Schoor was aangesla gen: „Als ik dit had geweten, had ik het nooit gedaan. Ik hoef er echt niets op te verdienen, ik wil gewoon een beetje uit de kosten komen. Ik heb op het ter rein verlichting aangebracht en containers en we's neergezet. Het onderhoud kost me ander halve ton per jaar. Ze moeten me wel de kans geven dat geld terug te verdienen. Anders houdt het op en geef ik het terrein terug aan Staatsbosbeheer. Dan doen ze het onderhoud zelf maar." Na discussies tussen hoteleigenaar Van der Schoor (foto boven, rechts) en de recreanten, verwijderde wethouder Strous (foto onder, midden) eigenhandig het bord met hulp van de portier en Den En gelsman van het wijkondersteuningsprmt. foto Lex de Meester GRONINGEN - Jongeren die zaterdagavond betrokken wa ren bij de rellen in de Groninger binnenstad na de wedstrijd FC Groningen-Sparta, moeten zwaar worden bestraft. „Hier behoort een ouderwetse celstraf te worden opgelegd. Er zijn criminele handelingen in vereniging gepleegd", aldus burgemeester Wallage. Bij de rellen, die uitbraken na dat FC Groningen van Sparta verloor (0-3), waarmee de club de laatste kans miste om naar de eredivisie te promoveren, raak ten elf politieagenten gewond. Er zijn 32 arrestaties verricht. Gisteravond zaten nog 21 rel schoppers vast wegens openlij ke geweldpleging. De politie heeft van de ongeregeldheden video-opnamen gemaakt. De komende dagen worden meer aanhoudingen verwacht. Nadat kort na de wedstrijd groepjes teleurgestelde Gronin- gen-supporters al een stadsbus en een taxi met stenen hadden bekogeld, trokken honderden op rellen beluste jongeren naar de Grote Markt, waar de slot manifestatie van het muziek festival Swingin' Groningen aan de gang was. In het centrum sneuvelden diverse ruiten, met name van de studentensociëteit Vindicat. Toen de agressie zich richtte op het hoofdpodium van het muziekfestival, veegde de Mobiele Eenheid rond half één de Grote Markt schoon. GPD zie ook pagina 13 door Lukas Fransen ARNEMUIDEN - Recreanten die zaterdagmorgen aan De Kleine Piet bij het Veerse Meer een zonnige dag aan het water wilden doorbrengen, keken raar op. Een hek en een slagboom versperden de toegang. Een bewaker en een groot bord, waarop de entreegelden ston den vermeld, wezen hen erop dat er entreegeld betaald moest worden. Velen maakten rechts omkeer en gingen op zoek naar een gastvrijer plekje. Een paar betaalden, maar de meeste men sen bleven staan om hun onge noegen kenbaar te maken. Het duurde niet lang of het groepje boze recreanten groeide uit tot enkele tientallen. De woede richtte zich op W. van der Schoor, de eigenaar van het Surfhotel en de man achter het hek en de slagboom. Tarieven Onder de recreanten was ook J. den Engelsman, van het Wijk ondersteuningsprmt (WOP) Ar- nemuidenVrij dag zag ik dat er een bord met tarieven aan het hek was opgehangen. Ik heb ge lijk Middelburgse raadsleden en het waterschap gebeld. Nie mand wist wat er aan de hand (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1