Albanezen komen, Serviërs gaan Pas 65 voor jongere partner afgeschaft Politie neemt auto snelheidsduivel eerder in beslag 4 WEKEN Acteur Ton Lutz ere-leermeester VOOR 16,00 JA, ik wil: Auto Leasen? Compleet brandweerkorps stapt op Scholen komen moeilijk aan werkplekken voor leerlingen VACATURES ■mnsnnm Uitblijven ontwapening Kosovo Bevrijdingsleger zaait onrust CDA nu ook tegen gasboringen Grote partijen Coca-Cola in beslag genomen Laserguns in de aanslag 17 Vier renners uitgesloten NW 4 Zeer zonnig Zonnig met een maximumtemperatuur van ongeveer 19 graden. Matige noordwestenwind. door Joyce Veekman DEN HAAG - De politie zal bin nenkort de auto in beslag nemen van automobilisten die veel te hard rijden. Bestuurders die de maximumsnelheid met 100 pro cent overschrijden, dus bijvoor beeld honderd kilometer per uur rijden op een weg waar maximaal vijftig is toegestaan, zijn hun auto of motor in de toe komst kwijt. Nu 'mag' de politie de auto inne men van mensen die vijftig kilo meter per uur te hard rijden, maar dat is geen verplichting. Het Openbaar Ministerie (OM) werkt aan een richtlijn waarin de politie hiertoe wel verplicht is. Dat liet minister Korthals van Justitie gisteren weten in de Tweede Kamer. Korthals voelt er weinig voor om een lik-op-stuk-beleid te gaan voeren voor automobilis ten die veel te hard rijden of met drank op achter het stuur zitten. Dit zou betekenen dat zo'n zaak binnen een maand voor de rech ter moet komen. Nu moet dat binnen een half jaar. D it is prak tisch gezien niet haalbaar, oor deelt de WD-bewindsman. Het duurt vier maanden voordat zo'n zaak is afgerond en voor de politierechter kan komen. In de tussentijd is de automobi list zijn rijbewijs kwijt. Verkor ting van de termijn tot een maand betekent dat de automo bilist eerder zijn rijbewijs terug heeft, nog voordat de zaak voor de politierechter kan komen, al dus Korthals. Hij wil wel bekij- AMSTERDAM - Voortaan mag acteur Ton Lutz zich Ere Opper Toneelleermeester van het Ne derlandse Theater noemen. Die titel met bijbehorende versier selen is hem gisteren op zijn tachtigste verjaardag verleend. De huldiging vond plaats in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Velen uit de toneelwereld waren daarbij aanwezig, zoals Annet Nieuwenhuijzen, Anne- Wil Blankers, Hans Croiset, Ge- rardjan Rijnders en Chiem van Houweninge. Een comité van acteurs, gezelschapsleiders en theaterdirecteuren had de bij eenkomst georganiseerd. GPD ken of deze zaken binnen drie a vier maanden voor de rechter kunnen komen. Vooral PvdA en CDA zien wei nig in de argumenten van Kort hals. Volgens hen is het een kwestie van prioriteiten stellen. Dan moeten andere zaken maar langer op de plank blijven lig gen, vinden zij. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC HADRID - Autoriteiten in West ïuropa hebben honderduizen- len blikjes Coca-Cola in beslag ;enomen. De drank kan een ge- raar voor de gezondheid vor- nen. Jpaanse beambten maakten [isteren bekend ruim tweehon- lerdduizend blikken cola te lebben geconfisqueerd. De frootste actie werd uitgevoerd loor de gezondheidsinspectie in ie provincie Catalonië, die 44.000 blikjes meenam. In de )uitse deelstaat Noordrijn- Vestfalen zijn 22.000 blikjes net Frans opschrift in beslag [enomen. De drank wordt on- lerzocht. nBelgië en Frankrijk zijn sinds ind vorige week meer dan drie- londerd mensen onwel gewor- len na het drinken van Coca- 'ola. De fabriek van het con- :ern in Duinkerken blijft zeker ot maandag gesloten. De Fran- e president Chirac wil dat naatregelen worden genomen laar aanleiding van de voedsel- chandalen. Hij snijdt de kwes- ie aan tijdens de komende G8- >ijeenkomst in Keulen. )e Belgische minister van Volksgezondheid handhaaft vooralsnog het verkoopverbod ip de meeste producten van Co- :a-Cola. Volgens hem heeft het ledrijf nog niet afdoende aan- [etoond wat de oorzaken zijn ran de vergiftiging van de fris- Irank. AFP/DPA zie ook pagina 3 en 5 Advertentie U least al een OpelVectra vanaf 590,- per maand 6eloff°*vo°r een otte^e. AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 011 8 424000 Fax.: 0118 416699 U£K-strijders lopen wacht in de Servische wijk van Orahovac, terwijl Nederlandse KFOR-militairen passeren. d Ed Oudenaarden/ANP doorYvonne Hamar de la Brethoniére DEN HAAG - Jongere partners van 65-plussers krijgen vanaf 1 september geen Pas 65 meer, een kortingkaart voor ouderen. Staatssecretaris Vliegenthart van Welzijn heeft deze partner regeling afgeschaft. De regeling gold voor 60- tot 65- jarige partners. De maatregel geldt alleen voor nieuwe aan meldingen. De partners die nu al gebruik maken van de pas mogen die blijven gebruiken. Het besluit volgt op een uit spraakvan de Commissie Gelij ke Behandeling en een advies van de adviesgroep Senioren pas. De commissie bepaalde dat ten onrechte onderscheid wordt gemaakt tussen alleenstaanden tussen de 60 en 65 jaar en men- Vanuit de kantine in de brandweerkazerne lichten spuitgasten hun collega's in over de toestand. foto Martin Hollering/ANP van onze redactie binnenland VAASSEN - Alle 21 leden van de vrijwillige brandweer in Vaassen hebben vannacht hun werkzaamheden gestaakt. Postcommandant Van der Haar nam dinsdag al ontslag. Het korps heeft grote ruzie met gemeentecomman dant Groote van Epe, waar Vaassen bijhoort. Directe aanleiding voor het collectieve ontslag is de bruiloft morgen van één van de vrijwillige Vaassense brandweermannen. Het hele korps wil naar het feest in Wezep, maar het gemeen tebestuur en de commandant eisen dat er mini maal zes mensen achterblijven in de kazerne. Van der Haar zegt dat korpsen in de buurt al ja ren voor elkaar inspringen. De nieuwe eis dat er zes mensen moeten blijven heeft te maken met de professionalisering van het werk. Van der Haar stapte op toen Groote hem maan dag persoonlijk verantwoordelijk stelde voor branden en de eventuele gevolgen daarvan die zaterdagavond zouden kunnen uitbreken. „Die plicht kan en wil ik niet op mij nemen, dus heb ik met pijn in het hart na 23 jaar mijn func tie neergelegd", zegt de postcommandant. Daarop besloot het voltallige korps op te stap pen. Burgemeester Eland van Epe liet gister avond weten dat ontslag op zo'n korte termijn niet kan. „Het gaat wel om vrijwilligers, maar die hebben ook een rechtspositie met rechten en plichten." ANP sen van diezelfde leeftijd met een partner. Alleen die laatste groep kon van de seniorenpas gebruik maken vanwege hun burgerlijke staat, en dat is dis criminerend. Na de uitspraak stelde Vliegen thart de adviesgroep in. Die vindt dat de Pas 65 moet blijven, maar was verdeeld over de leef tijdsgrens. Daarnaast bepleitte de adviesgroep voor uitbreiding van het kortingssysteem voor stads- en streekvervoer naar trein en taxi. De NS heeft een ei gen seniorenkaart. Vliegenthart gaat met minister Netelenbos van Verkeer overleggen over een betere ondersteuning van oude- renorganisaties in het kader van mobiliteit. Verder krijgen ouderen met de Pas 65 toegangskorting op al lerlei sociaal-culturele, educa tieve en recreatieve voorzienin gen. Ook winkels geven soms korting aan de houders. De pas is populair: ongeveer 86 procent van de 2,2 miljoen 65-plussers heeft er een. De partnerregeling werd ooit bedacht om geen be lemmeringen op te werpen voor 65-plussers met een jongere partner. In totaal zijn er nu on geveer 100.000 partners van 60 tot 65 jaar met zo'n pas. De Pas 65 werd in 1975 inge voerd met de bedoeling ouderen na hun pensionering meer te la ten deelnemen aan de maat schappij. Uit onderzoek blijkt dat sinds 1979 de participatie van ouderen inderdaad toe neemt en nog steeds groeit. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Scholen voor het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) hebben grote moeite om werkervaringsplaatsen voor hun leerlingen te vinden. In tweederde van de gevallen sla gen ze er niet in om een plek te vinden in de richting die de scholier wil. In 60 procent van de gevallen voldoet de plaats die de school kan aanbieden, niet aan het juist niveau. Dat blijkt uit een onderzoek dat bij Regionale Opleidingscentra (ROC's) is gedaan. Sinds 1997 is gevolg van een wetswijziging praktijkervaring belangrijker geworden bij alle opleidingen in het beroepson derwijs. Afhankelijk van de ge kozen opleiding besteden de scholieren tussen de 20 en 60 procent van him tijd aan werken binnen een bedrijf om zich voor te bereiden op de arbeidsmarkt. Belangrijk probleem bij het vin den van een goede leerplek is volgens het Landelijk Orgaan Beroepsonderwijs dat bedrijven de leerlingen vaak op een ander moment willen hebben dan de scholen. Ook zouden bedrijven de leerlingen voor een langere aaneengesloten periode willen hebben. Coördinatoren binnen de scholen zouden van hun kant vaak onvoldoende tijd hebben om hun scholieren bij bedrijven te plaatsen. ANP Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! van onze redactie buitenland PRISTINA - Zeker vijftig duizend Serviërs zijn Kos ovo ontvlucht sinds NAVO-troepen het land zaterdag binnentrokken. Dertigduizend etnisch Al banese vluchtelingen zijn in die periode terugge keerd. Daarbij zijn onge veer vijftig ongelukken met landmijnen gebeurd. Het hoofd van de Servisch-or- thodoxe kerk, patriarch Pavle, is gisteren naar het West-Koso- vaarse Pee verhuisd om de uit tocht af te remmen, maar hij lijkt net zo weinig overtuigings kracht te hebben als generaal Jackson, de bevelhebber van de internationale troepenmacht in Kosovo (KFOR). Jackson zei eerder dat de Serviërs be schermd zullen worden. Dit laatste hangt vooral af van de vraag in hoeverre de NAVO be reid en in staat is het Kosovo Be vrijdingsleger (U£K) te ontwa penen. N'AVO-woordvoerder Shea zei gisteren dat de NAVO erop uit is iet UQK de zware wapens te la- :en inleveren en hen te verhie len in uniform te patrouilleren. Hierover wordt met de U£K- :ommandanten gesproken. Dver een totale ontwapening ept de NAVO niet. Rusland n Helsinki onderhandelen Amerikaanse en Russische mi- ïisters over de internationale lanwezigheid in Kosovo, voor- ilsnog zonder resultaat. Vooral le rol van Russische troepen in KFOR is nog niet opgelost. De Russische president Jeltsin wil een eigen sector. De westerse militaire aanwe zigheid wordt gestaag uitge breid. Gisteren waren er al ze ker vijftienduizend NAVO- troepen in Kosovo, elfduizend manschappen staan in Macedo nië gereed om naar de provincie te vertrekken. De Joegoslavi sche strijdkrachten verlaten Kosovo volgens het geëiste schema. De terugtrekking kan zondag zijn afgerond. Massagraven Britse en Franse KFOR-troepen hebben gisteren opnieuw plaat sen ontdekt die de gruwelijke sporen dragen van de vervolgin gen, die in Kosovo zijn gepleegd. 'Niet dagelijks maar bijna elk uur' ontdekken NAVO-troepen sporen van gruweldaden, vol gens een Britse regeringswoord voerder. Hij zei dat er zeker tien duizend burgers in Kosovo zijn vermoord. Britse troepen ontdekten giste ren in Pristina in het voormalige hoofdkwartier van de politie een centrum voor folteringen. Franse troepen stuitten in het noorden van Kosovo op ver schillende plaatsen waar de stoffelijke resten van mensen liggen. Ze zijn verbijsterd over de enorme systematische ver woestingen die zijn aangericht. Door een bezoek van een Servi sche generaal gisteren is de toch al gespannen situatie in Oraho vac verslechterd. In die stad pa trouilleren de Nederlandse Gele Rijders samen met Duitse KFOR-militairen. De drie- a vierduizend Servische burgers in het stadje zitten met zijn allen al enige dagen in één wijk van de stad. Ze zijn doodsbang voor re presailles van het UCK. De Ser viërs willen het liefst de stad ontvluchten. AFP/DPA/ANP zie ook pagina 2 Een kokkel/garnalen visser vaart op de Waddenzee ter hoogte van Vlieland. De CD A-fractie in de Tweede kamer heeft zich gisteren geschaard in de rijen van tegenstanders van gasboringen op de Waddenzee. Daarmee is er nu een Kamermeerderheid tegen de boringen Gewapend met laserguns en ca mera's zal een team van 27 poli tiemensen de komende vier jaar het gedrag van weggebruikers in Zeeland controleren. De pro vincie beet gisteren het spits af van een landelijke project dat moet leiden tot een verminde ring van het aantal slachtoffers in het verkeer. Sergei Gontchar heeft voorafgaand aan de derde etappe van de Ronde van Zwitserland een startverbod gekregen. Bij een gezondheidscontrole bleek het hematocrietgehalte van het bloed van de wielrenner uit de Oekraïne te hoog. Naast Gontchar, winnaar van een tijdrit in de Ronde van Italië, wer den nog drie andere renners uitgesloten van deelname: de Oostenrijker Morscher, de Zimbabwaan Jones en de Italiaan Gimondi. Alle 147 deelnemers aan de Ronde van Zwitserland ondergingen een bloedtest. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11, 12, 13, 15 en 16; zeeland: 17, 18, 19, 21 en 23; sport: 27,28,29,30 en 31 242e jaargang no. 142 vrijdag 18 juni 1999 losse nummers 1,80 Biennale van Venetië verenigt oud en nieuw PAGINA 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1