Vieuw-Othene wordt aangekleed Begeleiding voor moeilijke huurder PZC PZC jSchepentrekkersfeest Sas vol activiteiten Fundament voor uitbreiding De Brug Staatssecretaris opent voorbeeld wijk Hoven van Axel Akkerbouwer mag perceel egaliseren zeeland >21 [anleg wegen maakt noordoostelijk deel Terneuzense wijk af Experiment met kleimantel op dijk Het Verdronken Land van Saeftinge li Nog geen plek voor soos Cadzand Bruggemanplein in Graauw Zeeuwse cd van Johnny Hoes Parkeerautomaten leeggehaald Werkstraf voor steunfraude woensdag 16 juni 1999 iorConny van Gremberghe ERNEUZEN - Medewerkers de aannemerscombinatie thene zijn deze weck begon- ;n met de aanleg van de wegen, andelpadeu en andere voor- eningen in het noordoosten an het plan Nieuw-Othene. m het laatste deel van de wijk luwrijp te maken, moet ook m deel van de Scheldedijk lorden opgehoogd en verbreed, jor dat karwei is erg veel grond idig. De aannemerscombina- gaat uit van zo'n vierduizend ichwagenladingen. Om die insporten niet door de nieuwe ijk te laten rijden, heeft de ge- leieente de voorbije weken een leciale route laten aanleggen, de Margarethadijk en via ieuwe wegen zuidelijk van de ijk. ie wegen die nu oostelijk van it buurtschap Othene liggen, loeten niet beschouwd worden een voorschotje op de ont- keling van de tweede fase het plan Othene. Dat is na- ïelijk niet het geval. Het gaat riier om een paar wegen die spe- ial zijn aangelegd voor de landtransporten. De grond ior de werken in plan Othene, laar ook straks aan de Schelde- >ulevard, wordt gewonnen in Ie polder bij het buurtschap, lou het bouwverkeer telkens iet een lading door de wijk jaan, dan zou er teveel overlast schade ontstaan. Dat kan nu iet die extra wegen in de polder 'orden voorkomen. Zijn de •ansporten achter de rug, dan liggen er in de nog te ontwikke- in polder al een paar straten, ie met een extra laag asfalt er- ip zo gereed zijn voor gewoon rerkeer", zegt gemeentewoord- loerder F. Neve. Naast de voor- ieningen voor de wegtranspor- en hebben de aannemersbe- irijven (De Ruijsscher en Zoon lit Biervliet, Gebr. De Bokx uit ]erneuzen en HBZ uit Goes, die amen de combinatie vormen) »ok al de nieuwe vijvers in plan )thene gegraven. Het gaat hier im een waterpartij met een op- lervlak van 175 vierkante me er. Nog voor de zomer zullen de levers voor de vijvers worden angelegd. Na de bouwvakva- rantie wordt vervolgens begon- ïen met de bouw van woningen ii het laatste nog te ontwikke- en gedeelte van de wijk. De aanleg van wegen, wandelpaden en andere basisvoorzieningen in het noordoosten van het plan Nieuw-Othene is in volle gang. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer EMMAHAVEN - Een gedeelte van de dijk bij natuurgebied Het Verdronken Land van Saeftinge in Emmahaven krijgt een bij zondere kleibekleding. Het gaat om een experiment van Rijks waterstaat en waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Twee dijkvakken, met een gezamen lijke lengte van zeshonderd me ter, krijgen niet de gebruikelijk steenbekleding, maar worden met opzet schraal gehouden, zo dat bijzondere begroeiing kan ontstaan. De proef duurt drie jaar. Een gedeelte van de klei die voor de bijzondere dijk wordt ge bruikt, is afkomstig van een perceel in de Aardenburgse Ha venpolder. Deze polder wordt vervolgens ingericht als natuur gebied. Het aanbrengen van een dikke kleilaag op sommige dij ken is een goed alternatief voor dijken, waarbuiten schorren liggen en de golfslag niet te krachtig is. Kleidijk Het dijktalud wordt verflauwd en dit heeft tot gevolg dat de gol ven worden geremd, zodat ze niet zo hard op de dijk slaan en minder hoog oplopen. Een klei dijk is net zo veilig als een exem plaar met steenbekleding. Het Verdronken Land van Saef tinge is één van de locaties waar een kleidijk mogelijk is. Als de proef met de twee dijkvakken slaagt, wordt deze bekleding mogelijk ook toegepast op dij ken in Hoofdplaat en Elle- woutsdijk. De proef bij de Saef tinge moet meer duidelijkheid geven over de onderhoud na winterstormen en kosten daar van, de aanlegkosten, beschik baarheid van hoge kwaliteit klei en de logistieke problemen, zoals de aanvoer van de klei. Ook moet in de gaten worden gehouden hoe de graafwerk zaamheden van muskusratten, konijnen en muizen te beheer sen zijn op dergelijke dijken. De vegetatie zal de structuur van de klei mogelijk aantasten en dit zal in kaart worden gebracht. Tevens zal worden bijgehouden welke natuurwaarden verloren gaan op het schor langs de voet van de dijk en welke vegetatie er juist bijkomt. Broedseizoen De proef bij het natuurgebied is een onderdeel van de dijkvei"- zwaring in Zeeland. Rijkswa terstaat en de Zeeuwse water schappen vervangen, waar nodig, te lichte steenbekledin gen door zwaardere construc ties. Na afloop van de proef bij Saeftinge, in 2002, kan een be slissing worden genomen of de hele waterkering langs de Saef tinge als kleidijk of groene dijk kan worden uitgevoerd. De ve getatieontwikkeling en het ero sieproces worden zeker tien jaar in de gaten gehouden. De aannemer begint 1 juli met de werkzaamheden aan de dijk vakken. Bij de uitvoering wordt reke ning gehouden met het broed seizoen en de komst van winter- gasten, de ganzen. Het zand dat bij de werkzaamheden vrij komt, wordt op verzoek van Het Zeeuwsche Landschap ge bruikt voor de aanleg van een veevluchtplaats. joor Marian Hemelaar IAS VAN GENT - Het Schepen- ikkersfeest 1999 zaterdag 19 juni in Sas van Gent biedt dit jaar een zeer gevarieerd pro gramma in de feesttent op het ■Keizer Karelplein en het cen trum van Sas. jln de feesttent start zaterdag morgen om 7.00 uur een grote rommelmarkt door verschillen de verenigingen uit Sas. Vanaf 10.00 uur zijn er ritjes mogelijk met een paardentram en kan er gebruik worden gemaakt van een springkasteel, de ballenbak en een zeven meter hoge klim wand. Scheepsmodellenvereniging Zuid-Zuidwest geeft demon straties in de kanaalarm. Na de officiële opening om 10.30 uur door wethouder E. Spues- sens, begint de schepentrek- kersexpositie in de burgerzaal van het stadhuis aan de Westka- Vijftien Sasse amateur kunstenaars - allen volgden een opleiding aan de Kunstacade mie in het Belgische Eeklo - to- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl nen schilderijen, etsen en kera miek. 's Middags zijn er demonstraties van oude ambachten en wordt er een petanquewedstrijd ge houden op drie banen. Er is een ploeg uit Zelzate aanwezig om het spel volgens de regels te spe len. Het plein ademt een Franse sfeer uit met zijn kaas- en wijnstand, de amateurkunste naars en er is een keur aan Zeeuws-Vlaamse producten te krijgen. Na ontvangst van oud- Sassenaars volgt om 13.30 uur de prijsuitreiking van de bal lonwedstrijd door het Oranje comité en begint om 14.00 uur in de feesttent het jeugdvolks- dansfestival door dansgroep De Grutmoole. Demonstraties Aan de passantensteiger legt te gen drie uur het schip De Zes Gebroeders aan met als passa giers het Schepentrekkersgilde. Verdeeld over de middag vinden er demonstraties bodyline en teakwondo plaats van deelne mers uit Gent. De avond begint om 18.00 uur met een barbecue voor Sassenaars en oud-Sasse- naars met aansluitend de uitrei king van de Schepentrekkers- trui 10999. Na het concert door Harmonie De Vereenigde Vrienden wordt het Schepentrekkersfeest afge sloten met een dansavond met muziek van The Sensations. CLINGE Zomeravondconcert - De fanfa re Weldoen door Vermaak ver zorgt zaterdag 19 juni vanaf 20 uur een zomeravondconcert op het Negotieplein in Clinge. Ook de slagwerkgroep en de majo- retten treden op. •%s- Onderwijswethouder P. Weemaes en De Brug-leerlingen Debby Vonk en Roy Belzen zetten de gedenksteen vast. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - De contouren van de aanbouw staan overeind en het gedenksteentje zat al losjes in een muur van de Hulster school De Brug. Onderwijs wethouder P. Weemaes en de leerlingen Debby Vonk en Roy Belzen hoefden de steen dins dagmiddag dan ook alleen nog met wat specie vast te zetten. School- en gemeentebestuur vonden dat de uitbreiding van de school voor speciaal prak tijkonderwijs reden was voor een plechtige openingshande ling. Door een extra bijdrage van 3,5 ton van de gemeente Hulst kon De Brug de uitbrei ding verwezenlijken, die on derwijskundig het meest wen selijk is. Wethouder Weemaes zei dat het genereuze gebaar aangeeft dat het gemeentebe stuur veel over heeft voor het behoud van zelfstandig speci aal onderwijs in de gemeente. Tegen het eind van het jaar moet De Brug nieuwe lokalen voor lessen in mechanische techniek en verzorging, wo ning en kleding in gebruik kunnen nemen. Daarnaast ko men er een geheel nieuwe en tree en een lerarenkamer in de aanbouw en bovendien komt er een aparte grote loods voor opslag van materialen. De uit breiding van de school is be doeld om het stijgend aantal leerlingen - van 60 een paar jaar geleden naar 70 over en kele jaren - op te vangen. „Maar ook zonder groei is de uitbreiding noodzakelijk. Voor het geven van praktijk onderwijs is ruimte nodig'', zei adjunct-directeur K. Kerck- haert. De nieuwbouw aan de school moet voor de eeuwwis seling gereed zijn. Aan De Brug moet vervolgens ook nog het een en ander aan groot on derhoud (onder meer het dak) en verfraaiing (schoolplein en tuin) gebeuren. Volgend voor jaar kan dan een officiële ope ningsplechtigheid plaatsvin den, verwacht Kerckhaert. CADZAND - Na het uitbranden van de caravan van jonge- rensoos 't Durp uit Cadzand, twee weken geleden, wordt mo menteel naarstig gezocht naar een nieuwe locatie voor de ac tiviteiten. Volgens Christine Trovo van de Stichting Welzijn West Zeeuws Vlaanderen wordt momenteel met de gemeente Cad zand druk overlegd over mogelijke opties. Ze verwacht op korte termijn meer te weten over eventuele andere locaties. „De kleintjes zitten tijdelijk in het Zwin-gebouw in het dorp. Voor de tieners is er helaas even niets. Gelukkig komt de zo mer eraan en gaan ze allemaal baantjes zoeken, zodat de noodzaak om activiteiten te kunnen ontplooien voorlopig niet zo groot is. Het is echter wel de bedoeling dat we vóór de winter de jongeren weer kunnen onderbrengen", aldus Trovo. „We hebben een paar plekken op het oog, maar daar wil ik verder geen uitspraken over doen; ik wil eerst het verslag van de vergadering afwachten." GRAAUW - Het parkeerpleintje bij de kruising Dorpsstraat- Jacintastraat in Graauw heet vanaf zondag 20 juni officieus Arnold Bruggemanplein. Tijdens de kermisfestiviteiten neemt de Dorpsraad Graauw het plein in gebruik. De dorpe lingen hebben de naam van het plein zelf uitgekozen om het voormalige, enkele jaren geleden overleden, gemeenteraads lid uit Graauw te eren. De naam van het plein krijgt een officieuze status (en een bruin in plaats van een blauw bordje) en komt niet in het straatnamenregister, omdat de parkeerplaats geen echt plein is. Het pleinbordje wordt zondag onthuld door de weduwe van Arnold Bruggeman en haar kleinkinderen. SLUIS - Vrijdag 2 juli wordt in de raadszaal van het stadhuis in Sluis een cd gepresenteerd met daarop het lied van Jantje van Sluis en Zeeuwse Mosselen van Johnny Hoes. Jantje van Sluis werd in het voorjaar door de bekende smartlappenzan- ger voor het eerst ten gehore gebracht tijdens het carnaval in Aardenburg. Op verzoek van burgemeester C. van Liere van de gemeente Sluis-Aardenburg, zelf afkomstig uit Bruinisse, werd door Hoes samen met het Bruinisser Visserskoor het lied Zeeuwse Mosselen opgenomen. De cd wordt uitgebracht door Benelux Music Telstar uit Weert. KOUDEKERKE - In de nacht van maandag op dinsdag zijn aan de Verlengde Dishoekseweg in Koudekerke twee par keerautomaten opengebroken en is het daarin aanwezige geld weggenomen. Het is niet bekend wat de schade is. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Dam heeft dinsdag een 42-jarige man en een 35-jarige vrouw uit Goes voor steunfraude ieder veroordeeld tot vijftig uur werk straf. Het Goese paar was vorig j aar gescheiden, maar daarna bleek uit observaties van de sociale recherche en ook uit ver klaringen van de vrouw, dat de man niet veel op zijn eigen adres verbleef. „Hij kwam bij mij thuis om de laatste maan den van mijn zwangerschap voor ons anderhalfjarig zoontje te zorgen. Hij sliep toen drie dagen per week bij mij", zei de vrouw. „Zo te horen loopt het bij jullie echtscheiding beter dan bij menig huwelijk", reageerde de politierechter. „We houden ook van elkaar. Alleen, hij kan niet opschieten met de kinderen uit mijn eerste huwelijk. Daarom zijn we geschei den", verzekerde ze. De straffen werden gerelateerd aan het nadeel van 11.000 gulden voor de gemeente Goes. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De gezamenlij ke Zeeuws-Vlaamse woning corporaties zinnen op een plan om huurders die sociale proble men in een wijk kunnen veroor zaken, onder begeleid wonen te plaatsen. E. van Exter, directeur van Wo ningbouwvereniging Temeu- zen, spreekt van een 'laatste- kans beleid' waarvan beide par tijen profijt kunnen hebben. „Enerzijds zijn er mensen, die uit een bestaand woonbegelei- dings-project komen en geacht worden zelfstandig te kunnen wonen; soms hebben wij daar tijdens een mta/ce-gesprek onze twijfels over. Anderzijds zijn er mensen, die we gerechtelijk uit hun woning zouden mogen plaatsen. Dan denken we aan personen met zware betalings achterstanden of mensen die echt zware - en bewijsbare - vor men van overlast veroorzaken. Voor deze beide groepen bekij ken we nu de mogelij kheden van een laatste-kans beleid", zegt E. van Exter, directeur van Wo ningbouwvereniging Terneu- zen. „Corporaties in de randstad zijn met deze vorm van hulpverle ning al verder. Om het succesvol te introduce ren moeten we echter wel kun nen rekenen op de volledige me dewerking van instanties als maatschappelijk werk, politie en huisartsen", aldus Van Exter, die schat dat het initiatief nog wel een behoorlijke aanlooppe riode zal hebben. De bedoeling is om een stichting in het leven te roepen, waaraan de vier Zeeuws-Vlaamse corpo raties woningen verhuren. De stichting sluit vervolgens met de betrokken personen een con tract, waarin wordt afgespro ken dat ze de woning mogen be trekken, op voorwaarde dat ze meewerken aan het woonbege- door René Hoonhorst AXEL - Staatssecretaris J. Remkes van Volkshuisvesting verricht maandag 21 juni de of ficiële opening van de nieuw bouwwijk De Hoven van Axel. De Regionale Zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW), opdrachtgever van de duurzaam en energiezui nig gebouwde woningen, nodigt de bewoners en omwonenden die dag uit voor een feestje. Alle oude woningen van de voormalige 'Betonwijk-west' zijn intussen gesloopt. In de huurwoningen en -flats zijn al nieuwe bewoners getrokken en de bouw van 46 koopwoningen, waarvan een aantal al is ver kocht, is begonnen. Bij de bouw van de huizen is rekening ge houden met de Axelse cultuur historie. Dakconstructies ver wijzen bijvoorbeeld naar de vroegere Axelse klederdracht. De daken hebben eenzelfde spe cifieke vorm als de schouders in de vroegere boerenkleding. Leden van de Axelse Kleder- drachtgroep zullen die overeen komst laten zien. Zij rijden op oude wagens door de wijk. Zeeuwse ringlijders demon streren het ringlijden op paard, kar en sj ezen en de j eugd moet in feeststemming komen door het meedraaien met een authentie ke kermismolen en het spelen op een groot springkussen en in een klimwand. leidingsproject. Van Exter: „Mocht het onverhoopt niet lukken met de betreffende per soon, dan is het makkelijker hem of haar naar een andere plek over te plaatsen. Met een normaal huurcontract is dat bij na onmogelijk. Indien het bege leid wonen naar wens verloopt, bestaat de mogelijkheid de be trokkene zelfstandige woon ruimte aan te bieden. Beide par tijen kunnen er zo de vruchten van plukken." door Conny van Gremberghe ZUIDDORPE - De Koewachtse akkerbouwer H. Smet wordt niet vervolgd voor illegale ont grondingspraktijken. De man had begin mei op een perceel aan de Oude Polderseweg bij Zuiddorpe de bovenste laag teelaarde verwijderd. Hij wilde een laagte in het akkerland op vullen met 5700 kubieke meter grond, afkomstig uit het Axelse plan De Hoven van Axel. Smet dacht dit karwei zonder ontgrondingsvergunning te kunnen klaren, omdat zijn grootvader in 1969 wel een ver gunning had gekregen van de provincie Zeeland om op het perceel grond te winnen. Des tij ds werd in het contract tussen de grootvader en een Sasse aan nemer, die het zand uit Zuiddor pe nodig had, overeengekomen dat na afgraving het perceel weer op het oude hoogtepeil zou worden gebracht. Dat werd ech ter nooit gedaan. Smet wilde dit dertig j aar na da to alsnog doen, maar toen hij twee aannemingsbedrijven had ingeschakeld om het akkerland weer op niveau te brengen, greep een inspecteur van de pro vinciale milieudienst in en liet de werkzaamheden stilleggen. De milieupolitie maakte vervol gens proces-verbaal op, omdat de akkerbouwer niet over een ontgrondingsvergunning bleek te beschikken. Uit onderzoek blijkt nu dat de aangevoerde grond uit Axel schoon is en goed als aanvul- grond kan dienen. Daar komt nog bij dat de Koewachtenaren voor het aanvullen van grond, dan wel het ophogen van de ak ker, niet vergunningplichtig is. Voor het opschuiven van de teel aarde had hij wel een vergun ning nodig. Gedeputeerde Staten vinden evenwel dat de akkerbouwer te goeder trouw heeft gehandeld en het oorspronkelijke reliëf al leen maar wilde herstellen. Me de gelet op de voorgeschiedenis menen GS dat de Koewachte naar het karwei kan afronden zonder vergunning. De politie is van het besluit op de hoogte ge steld. De akkerbouwer wordt dan ook niet vervolgd. Advertentie Verkeersongeval- - bedrijfsongeval FLOS DIELEMAN letselschade Gratis inloopspreekuur 2e en 4e vrijdag van iedere maand van 14.30-17.00 uur. Singelweg 2 - AXEL Ten kantore van mr. A. I. Cambiei Tel.inlo tel. 0118-637488

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53