Roep om zwemles migranten PZC Meer geld voor energiebesparing Waterkogel blust op afstand Gehandicapten eisen goede dagopvang Brinkhorst haalt fel uit naar voorman van varkensboeren Eén loket voor klagers tover verzekeringen Kroongetuige in zaak-Bouterse zwijgt in alle talen binnenland 3 iNa dood twee kinderen Al het varkensvlees in Nederland is veilig voor consumptie. VVD'er gaat door het stof VVD pleit voor snelheid van maximaal 140 woensdag 16 juni 1999 AMSTERDAM - In de RAI in Amsterdam is tot en met zaterdag de internationale vakbeurs 'Brand 99' voor brandweer en rampenbe strijding. Buiten werd een hogedruk waterkanon gedemonstreerd dat met waterkogels een brand op grote afstand kan bestrijden. Het waterkanon is ook zeer geschikt voor de bestrijding van tunnelbranden. foto Cor Mulder/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tussen de drie- en vierhon derd verstandelijk gehandicapte school- verlaters demonstreerden gistermiddag bij de Tweede Kamer in Den Haag tegen het ontbreken van goede opvang na het afronden van hun opleiding. Ze eisen dag opvang met professionele begeleiding om zich te kunnen blijven ontwikkelen. In een zwartboek voor het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en de leden van de Tweede Kamer vragen de de monstranten op korte termijn doeltref fende maatregelen. De demonstranten droegen spandoeken met teksten als 'Thuiszitten Taboe' en 'Wachtlijsten: een gebrek aan bescha ving'. De actie op het Plein verliep rustig. Initiatiefnemer van het protest was het actiecomité Thuiszitten Taboe, dat be staat uit ouders en leerkrachten. foto Cees Zorn/GPD en ilan onze redactie binnenland DRIEBERGEN - Er moet snel komen voor een proef met stfewemlessen op zwarte scholen. vindt directeur A Gericke de Nationale Raad voor de in Driebergen. zaterdag verdronken imwee allochtone kinderen in a&wembaden in Hoofddorp en I^Gouda. Ze konden niet zwem- iepien. Directeur Gericke: „Dit ijsoort tragische incidenten zou öjeen signaal moeten zijn aan de (Rijksoverheid." njDe raad voor de zwemdiploma's Olegde al jaren geleden de vinger de zere plek: dc zwemvaar- van kinderen uit de tgroep minst draagkrachtigen wie veel mensen van al- afkomst) is belabberd. njEén van de aanbevelingen was voor hen extra zorg en geld jaiit te trekken. Omdat die op roep geen gevolg kreeg, advi seerde de raad tot een proef op •aten beperkt aantal scholen, ïévaar extra zwemlessen worden neegeven. „We willen een extra ^Omwonenden «TC-lab aan 'dood ontsnapt - Twintig brand weerlieden en omwonenden van leeen XTC-laboratorium bij het jïuid-Liinburgse Hulsberg, esraarin zich drie weken geleden neen ontploffing voordeed, blij- aken aan de dood te zijn ont- dsnapt. het laboratorium is een gas- met het levensgevaarlijke gevonden. Als 'de fles ook zou zijn ontploft in brand na de explosie, had het mensen kunnen doden in een straal van 200 meter rond- het laboratorium. GPD vangnet bieden voor kinderen uit groepen die het het hardst nodig hebben," aldus Gericke. Tot op heden heeft de landelijke politiek ook op deze oproep niet gereageerd. Gemeenten betalen het schoolzwemmen, maar niet alle gemeenten doen er evenveel aan. Dat heeft ook te maken met de hoge kosten. Eén keer school zwemmen kost per kind negen a tien gulden. Bovendien begint het schoolzwemmen vaak pas in de groepen 4, 5 en 6. Kinderen zijn dan al acht a negen jaar. Andere keuzes Culturele verschillen bepalen volgens Gericke dat vooral jon ge allochtone kindei-en slecht zwemmen: „Nederlandse ou ders, die zijn opgegroeid met water, vinden het heel belang rijk dat hun kinderen op jonge leeftijd goed kunnen zwemmen. Maar de minst draagkrachtigen maken vaak andere keuzes." Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) reageert verbolgen op de verdrinkings dood van de twee jongetjes. Bei de slachtoffers hadden nooit zwemlessen genoten. „Dat had voorkomen moeten worden", aldus NCB-directeur I. Akel. „Gemeenten en scholen moeten kunnen zeggen: Wij hebben ons best gedaan om ze zwemmen te leren. En dat kunnen ze nu niet." Ook Akel vindt dat het school zwemmen weer verplicht moet worden gesteld. Directeur J. Sipkes van de Hoofdorpse basisschool, waar op een van de verdronken kin deren zat, ziet helemaal geen re den het schoolzwemmen weer verplicht te stellen. „Onderwijs is een mooie instelling, maar op voeding is een taak van de ou ders. Leren zwemmen is een op voedingstaak. Als je naar Nederland komt, moet je je kin deren leren zwemmen. Dit is de ouders zelf te verwijten." GPD van onze redactie binnenland LUXEMBURG - Minister van Landbouw Brinkhorst verwijt boerenleider Van den Brink 'goedkoop populisme' na diens scherpe uitval van maandag op de jaarlijkse ledenvergadering van zijn organisatie. Van den Brink zei daar dat var kensboeren zich niet de wet la ten voorschrijven volgens het recept zoals dat achter het IJze ren Gordijn gold. Brinkhorst kreeg de wind van voren van de voorzitter van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders, om dat hij vasthoudt aan de kabi netsplannen om de varkenssta pel zonder een tegemoetkoming te reduceren. Daarmee laat de D66-minister ondubbelzinnig blijken dat hij op geen enkele manier de opstelling deelt van zijn voorganger en partijgenoot Apotheker. Die gaf er begin vo rige week onverwacht de brui aan en bestempelde de bewuste wet als immoreel. Brinkhorst liet het niet daarbij. Hij hamerde op de noodzaak uit milieuoverwegingen de var kensstapel aan te pakken en dat de NW-leider daar ook wel eens aan zou kunnen denken. „Van den Brink is niet alleen varkens- boer maar ook Nederlander." Daar hield het niet meer op „Ik ben voor een duurzame sector en heb oog voor de sociale di mensie. Dat geldt niet voor Van den Brink. Om die houding met stalinistische praktijken te ver gelijken, vind ik goedkoop po pulisme." In de Tweede Kamer drong de WD gisteren aan op snelle maatregelen. De fractie vreest dat anders het aantal varkens in Nederland explosief groeit. Vol gens Kamerlid Oplaat neemt Brinkhorst grote risico's door geen reparatiewet in te dienen, maar in plaats daarvan in cassa tie te gaan tegen de gerechtelij ke uitspraak die leidde tot op schorting van de varkenswet. Boeren mogen momenteel nog zoveel varkens houden als hun milieuvergunning toelaat. ANP Sorgdrager Nationale Ombudsman DEN HAAG - Oud-minister van Justitie Sorgdrager wordt de nieuwe Nationale Ombudsman. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft haar voorgedragen als beste van drie kandida ten. Ze laat de hoogleraar migratierecht Fernhout en de ge meentelijk ombudsman van Rotterdam Van Kinderen achter zich. In gesprekken met de Kamercommissie bleek niet iedereen Sorgdrager als de beste kandidaat te zien. De CD A-vertegen woordiger bleek de voorkeur te geven aan een andere kandi daat. Onduidelijk is of ook anderen een andere naam als eer ste op hun lijstje hadden staan. Sorgdrager moet als gevolg van haar benoeming haar pas ver worven zetel in de Eerste Kamer opgeven. GPD Passpiegels voor slordige agenten GRONINGEN - De Groninger korpschef B. Weiten vindt dat zijn agenten niet netjes genoeg gekleed gaan. Om hier veran dering in te brengen, heeft hij op twintig bureaus in de provin cie passpiegels laten plaatsen. Voordat de agenten de straat opgaan, moeten ze in de spiegel kijken of hun uniform wel correct zit. Volgens een woordvoerder van de politie komt het te vaak voor dat agenten hun schoenen niet goed poetsen, de stropdas vergeten, het overhemd niet dichtknopen of een smerig T-shirt dragen. „Dit gaat ten koste van het respect voor de agent", aldus de zegsman. ANP Muskens ter observatie opgenomen BREDA - Bisschop Muskens van Breda is maandag ter obser vatie opgenomen in ziekenhuis De Baronie in Breda. Hij kampt al ruim een maand met aanhoudende klachten die na der onderzoek noodzakelijk maken. De 63-jarige bisschop heeft last van vermoeidheid. Ook func tioneren zijn linkerarm en -hand niet naar behoren, aldus de perschef van het bisdom. Naar het zich laat aanzien zal Muskens enkele weken aan het ziekbed gekluisterd zijn. De beide vicarissen nemen voorzo ver mogelijk de afspraken van Muskens over, alsmede de da gelijkse leiding van het bisdom. ANP Weekmakers blijven toegestaan DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid wil week makers in zacht pvc-speelgoed voor baby's niet verbieden. Wel komt in een Warenwetregeling te staan hoeveel van deze weekmakers maximaal mogen vrijkomen wanneer baby's op dit speelgoed sabbelen, zo heeft de bewindsvrouw gisteren besloten. Er is een betrouwbare manier om in het laboratorium vast te stellen hoeveel weekmakers of ftalaten bij sabbelen of zuigen vrijkomen, aldus een onlangs verschenen rapport van TNO. Dat rapport is op verzoek van het ministerie van VWS ge maakt. Hoe de wetsregeling er komt uit te zien, wordt nog overlegd met bedrijfsleven en belangenorganisaties. ANP Senaat blijft zich vrij opstellen DEN HAAG - De Eerste Kamer zal zich ook in de toekomst niet binden aan regeerakkoorden die fracties in de Tweede Kamer sluiten. De senaat voelt hooguit een morele binding. Dat constateerden alle senaatsfracties gisteren tijdens een debatje met de minister-president. Kok was naar de senaat geroepen wegens zijn rol in de Nacht van Wiegel op 18 mei. Kok had in de Eerste Kamer gewaarschuwd dat verwerping van het referendum 'ernstige politieke consequenties' zou kunnen hebben. Kok bevestigde gisteren dat hij zo grote druk had uitgeoefend op de Eerste Kamer. Hij vindt dat hij in 'uit zonderlijke gevallen en omstandigheden' daartoe het recht heeft. GPD 1 loor Alex Boqers Daarnaast denken de partijen dat het voor de klant met één lo- )ENHAAG-Consumenten met ket en eigen logo duidelijker is dachten over verzekeringen dat hij kan Magen, tunnen voortaan bij één loket Nieuw is wel dat de verenigde erecht. Daartoe hebben de assurantie-tussenpersonen Consumentenbond, het Ver- (NVAenNvBA)hunklachtenlo- iond van Verzekeraars en de keften ook aansluiten, verenigde verzekeringstussen- De niet-georganiseerde tussen- lersonen de Stichting Klach- personen hebben geen officieel eninstituut Verzekeringen Machtenkanaal maar op hen zal SKV) opgericht. De bestaande druk uitgeoefend worden om dachteninstellingen gaan hier- zich aan te sluiten bij de SKV. m op. Het SKV-bestuur verwacht dat IVoor de consument verandert er het binnenhalen van de pensi- reinig. Hij gaat nog steeds met oenfondsen en zorgverzeke- zijn Macht naar de ombudsman raars moeite zal kosten. Zij zijn .evensverzekeringen of Scha- gehecht aan eigen procedures, deverzekeringen of de Raad van In het bestuur van de stichting 'oezicht Verzekeringen (RvT). komen twee leden van de Con- llleen komt hij nu in eerste in- sumentenbond, zeven die zijn tantie terecht bij één loket dat voorgedragen door het Verbond loorverwijst naar de betreffen- van Verzekeraars en twee die le ombudsman of de RvT. Het zijn aangezocht door NVA en -oordeel van één Maagadres is NvBA Voorzitter wordt oud- Ie duidelijkheid. De klant hoeft staatssecretaris van Justitie liet zelf op zoekhet loket zoekt. KostoGPD Advertentie Gericht onderzoek heeft aangetoond dat Nederlands varkensvlees met met dioxine besmet is, of is geweest. Uit voot7.org hebben uitgebreide controles op herkomst en productiewijze plaatsgevonden. Dit ts in Nederland mogelijk omdat de kwaliteitszorg in de varkenssector, herkenbaar aan het Vlccskcurmerk PVE/LKB, zeer nauwkeurig is. Hietdoor is de herkomst van diervoeder, dieren en vlees altijd te herleiden. Vlees en vlees producten die u bij de Nederlandse verkooppunten aantreft zijn dus gegarandeerd veilig voor consumptie. Hoe kunt u weten waar het vlees vandaan komt? Bij onverpakt vlees kunt u die informatie van uw slager krijgen. Verpakt vlees draagt altijd het ovale keurmerk van de E.E.G. In dit keurmerk staat een lettercode die aangeeft' waar liet product verpakt is. Als u de code "NL" op dc verpakking aantreft, weet u dat het vlees in Nederland verpakt en gecontroleerd is. ^NL (nummer)^ Voorlichtingsbureau Vlees Informatie over verkooppunten met het Vleeskeurmerk PVE/1KB: 0800 - 0036 of www.vleesinfo.nl. Informatie over dioxine: 0800 - 1151 door Jeroen Windt DEN HAAG - Het kabinet gaat meer geld uitgeven om energie besparing te stimuleren, oplo pend tot 910 miljoen in 2001. Dat is een verdubbeling ten op zichte van 1998. Het geld komt volledig uit de opbrengst van de regulerende energiebelasting, in de volksmond ook wel ecotax genoemd. „We moeten meer uit dezelfde hoeveelheid energie weten te halen", stelde minister Jorrits- ma van Economische Zaken gis teren bij de presentatie van het actieprogramma energiebespa ring 1999-2002. Het kabinet denkt met subisidies en belas tingvoordelen burgers en be drijven tot een zuiniger gedrag aan te zetten. „De heffingen zijn er al. Met de positieve prikkels erbij gaat het echt werken. Ie dereen wordt geacht mee te doen. Het is niet de bedoeling dat bepaalde groepen achter over leunen", aldus de bewinds vrouw. Voor huishoudens komt 200 miljoen ter beschikking in de vorm van een energiepremie. Die krijgen ze als ze zuiniger met energie omgaan. Zij kunnen ook een energieprestatieadvies voor hun huis krijgen. De over heid betaalt dit advies als het ook leidt tot besparende maat regelen. Die worden weer met subsidies goedkoper gemaakt. De details moeten nog worden uitgewerkt. Het ministerie gaat er van uit dat er in een gemid delde woning drie- tot vijfdui zend gulden moet worden geïn vesteerd. Met bedrijven worden nieuwe meerjarenafspraken gemaakt waarin het bedrijfsleven zich vastlegt de producten met min der energie te maken. Bedrijven mogen ook meer geld van de be lasting aftrekken als zij in ener giebesparing investeren. Deze maatregel is vooral bij het MKB populair. Uitgangspunt is dat de bedrijven hun investeringen in vijf jaar terugverdienen. Jorritsma stelde dat zij niet kan garanderen dat de besparings doelen gehaald worden. „Op basis van de instrumenten die we inzetten moet het lukken." Er is ook nog niet bekend in hoe verre de besparingen leiden tot minder uitstoot van broeikas gassen. ANP DEN HAAG - WD-Kamerlid Niederer slikt alle kritiek in die hij had op het vorige week gepubliceerde rapport van de commissie evaluatie opsporingsmethoden waar hij zelf ook lid van is. Tevens biedt hij zijn excuses aan voor zijn kritische uitlatingen over de voorzitter van deze commissie, PvdA-Kamerlid Kalsbcek. Niederer onderschrijft blijkens een verklaring van de commissie 'ondubbelzinnig' het gehele rapport. Vorige week zei hij nog te twij felen aan de conclusie van de commissie dat begin jaren negentig 15.000 kilo cocaïne het land binnenkwam met behulp van corrupte overheidsdienaren Ook erkent Niederer nu dat de commissie op 26 maart de betrokken ministers volledig informeerde en niet pas in mei, zoals hij vorige week stele. Daarmee is formeel de vertrouwensbreuk tussen de libe raal en de overige leden van de commissie hersteld. De voorzitter van de Tweede Kamer, Van Nieuwenhoven, voerde op verzoek van de commissie gesprekken met Niederer en zette hem flink onder druk. Ook de WD-fractie floot Niederer terug. De frac- tietop vond dat de Mitiek van het Kamerlid telichtwasom daarmee een conflict met de commissie op het spits te drijven. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Belgische kroongetuige in het proces te gen Bouterse heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag zijn mond stijf dichtgehouden. De man zegt dat hij van verschil lende kanten is bedreigd. Volgens officier van justitie E. Harderwijk is hierdoor de over eenkomst die met de man is ge sloten, vervallen. Het Openbaar Ministerie (OM) kwam in maart met de getuige op de proppen. Hij verklaarde dat Bouterse persoonlijk be trokken was bij een transport van 474 kilo cocaïne dat in 1997 in de haven van Stellendam was onderschept. De Belg zegt dat hij Bouterse twee keer in Suri name heeft ontmoet. De man is voor zijn aandeel in de smokkel door het hof in Den Haag veroordeeld tot acht jaar cel. Ook loopt er nog een straf zaak tegen hem in Arnhem, ook voor drugshandel. De kroongetuige sloot een over eenkomst met het OM. In ruil voor zijn verMaring zou hij 2,5 jaar strafvermindering Mrijgen. SURHUISTERVEEN - Auto mobilisten moetfcn 's avonds en 's nachts buiten de Randstad 140 in plaats van 120 kilometer per uur kunnen rijden. Volgens WD-Kamerlid Hofstra is dit nodig als compensatie voor de snelheidsbeperkingen overdag. De liberaal vindt dat er met de maximumsnelheid flexibeler moet worden omgegaan. De voorgenomen beperking tot 100 kilometer per uur in de Rand stad is aanvaardbaar. Regelma tig zullen autobestuurders door de grote verkeersdrukte deze snelheid niet eens halen. IVIaar waar het wél kan, vindt Hofstra, moet de regering ook een hogere snelheid toestaan. „Ik word door hele volksstam men voorbij gereden, terwijl ik mijn cruise control op 130 kilo meter heb staan." Verder wil de WD'er de maxi mumsnelheid voor vrachtwa gens optrekken van tachtig naar negentig kilometer per uur. GPD Mede op basis van zijn getuige nis formuleerde het OM een ex tra aanMacht tegen Bouterse. De ex-legerleider staat daar naast terecht voor zijn betrok kenheid bij vijf andere drugs transporten. Voor de rechtbank was de getui ge gisteren niet bereid op vragen van de rechters te antwoorden. Van achter een scherm liet de 32-jarige Belg weten dat hij niets wilde zeggen. Ook op de vraag van rechtbankvoorzitter B. Punt of hij was bedreigd, bleef hij zwijgen. Volgens rechtbankvoorzitter Punt heeft de Belg gezegd dat hij van verschillende kanten be richten heeft gekregen dat hij. geen verMaring voor de recht bank mocht afleggen. Wel stelde^ de man dat hij bij zijn eerdere. verMaringen bij de politie blijft,; aldus Punt. De advocaat van Bouterse, A. Moszkowicz, was zeer in zijn nopjes met deze ontwikkelin gen. Volgens hem komt justitie in 'grote problemen' nu deze ge tuige niet meer meewerkt met justitie in de zaak tegen de vroe gere Surinaamse legerleider. Nu hij weigert te praten voor de rechtbank is volgens Harder wijk de overeenkomst met de Belg vervallen en de strafver mindering van de baanANP Advertentie WEERSTATION Design in weer en wind JACOB JENSEN Ö81 henk ingrid f van der kooij sieraden walstraat 193 horloges vllsslngen design 0118-417377

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3