Haarhuis laat Rafter zweten Leblancs ogen zijn geopend PZC Priem vertrouwt op start in Tour Kafelnikov opnieuw kat in de zak Organisatie wil Delta Profronde in september houden John Nieuwenburg van uitstervend ras sport woensdag 16 juni 1999 25 Jalabert sterkste in proloog van Zwitserse ronde Hooligans bieden Nivel excuses aan Taihuttu ziet af van nacompetitie Delibas krijgt nieuwe kans Wereldtitel Zweedse handballers Wayne Gretzky in Hall of Fame Favoriet op rand van de afgrond Goede loting Krajicek op Wimbledon Westerveld duurste keeper van Engeland Directeur Jean-Marie Leblanc maakt vandaag bekend welke ploegen mogen deelnemen aan de Tour de France. „Wie uit de boot valt, zal boos zijn. Maar het is niet mogelijk om een perfecte omelet te maken zonder eieren te breken." foto Peter Nicolai Tour-directeur pleit voor zuiveringen in de wielersport door André Putzeijs AIX-LES BAINS - Jean-Marie Leblanc maakt vandaag in Parijs de namen be kend van de ploegen die van 3 tot 25 juli mogen deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. De beslissing omtrent de selec tie is maandag al genomen, maar de bazen van Société du Tour de France wilden eerst een aantal betrokkenen inlichten. In tegenstelling tot de afgelopen jaren, toen Leblanc zich baseerde op de rangor de van de ploegen in het UCI-klassement, houdt de Tour-directeur ditmaal rekening met een extra selectiecriterium: de ethi sche zuiverheid van renners en ploegen. Wie maar enigszins een normaal verloop van de komende ronde in gevaar kan brengen, staat in Parijs op een zwarte lijst. „Er zullen flinke verrassingen te noteren zijn", zegt Leblanc. „Ik weet dat velen mij een huichelaar noe men. Ik weet dat mensen ervan overtuigd blijven dat ik gelogen heb, toen ik vorig jaar zei dat de opeenvolgende dopingaf- faires mij totaal verrasten. Toch was het de waarheid. lit was in geen tien jaar meer in de kamer van een renner geweest. Na tuurlijk wist ik dat doping van alle tijden is, ik ben zelf coureur geweest. Maar dat het zo erg was, nee, daarvan ben ik min stens even fel geschrokken als de volledi ge Tom-karavaan." Voor hij over de Ronde van dit jaar begint, wil hij beslist nog wat kwij t over de vorige editie. „Ik was renner toen Tom Simpson stierf op de Mont Ventoux. Hoe zou ik dan niet weten dat doping bestaat? Maar net als vele anderen liet ik mij inpakken door al die negatieve controles. Dat strooide zand in de ogen, de aandacht van de bos wachters verslapte. Pas toen in Italië een aantal rapporten over EPO werd gepubli ceerd, toen Willy Voet werd gepakt met een auto vol verboden spullen en nadien haarfijn beschreef met welke huivering wekkende middelen renners de contro leurs te slim af waren, pas toen begonnen mijn ogen open te gaan." Stommerik „Neem Frank Vandenbroucke. Hoe is het mogelijk dat zo'n verstandige jongen met zoveel talent terecht komt bij dokter Mabuse? Wat een stommerik is dat! En hoe jammer voor zijn carrière, die hij net zo goed zonder doping kan uitbouwen. VDB was voor mij het symbool van de nieuwe generatie, de zuivere generatie. Ik hoop dat het nog kan. Anders moeten we met hem en zijn leeftijdsgenoten doen wat we met zovelen doen: ze achterlaten en met anderen verder gaan." „Ik heb zelf Bordeaux-Parijs gereden zonder één pil of spuit. En ik ben daar niet van gestorven. De vraag is alleen: hoe ver is een atleet bereid te gaan om het zuivere prestatieniveau te overschrijden? Ik vraag niemand om een berg op te rijden tegen 35 kilometer per uur. Dat mag best wat minder snel. En het zal daarom niet minder mooi zijn." Sneuvelen „Ik probeer de Tour zuiver te houden door alleen renners en ploegen toe te laten waarvan ik op voorhand aanneem dat ze het spel eexiijk spelen. Dat daarbij grote namen sneuvelen, kan mij niet schelen. Pantani of Virenque? Ik heb Pantani of Vi- renque niet nodig. Ik heb 180 renners no dig die komen voor de sport, eerlijke ren ners. Ik zeg 180, maar als ik die niet vind, doen we het met minder. Desnoods met 130. Wie vandaag uit de boot valt, zal boos zijn. Maar volgens mij is het ook in dit ge val niet mogelijk een perfecte omelet te maken zonder eieren te breken." „Ik heb me sinds de vorige Tour nooit meer zo ontmoedigd gevoeld als de dag waarop de renners tegen een slakkengan- getje naar Aix-les-Bains reden en de TVM-coureurs als eersten over de streep mochten fietsen. Toen was ik kwaad, toen voelde ik me beledigd. Zoiets wilde en wil ik nooit meer meemaken in de Tour, die niet van mij is maar van iedereen die houdt van de wielersport. En dat zijn hon derdduizenden mensen. Die laat ik niet nog eens beledigen." GPD I doorSven Remijnsen VLISSINGEN - De Internatio nale Delta Profronde wordt vol gend jaar mogelijk op zaterdag 2 september gehouden. De orga nisatie van de enige Zeeuwse wielerkoers voor profs legt die datum op korte termijn voor aan de hoofdsponsors. Lieuwe Rienstra, de voorzitter van de Stichting Internationale Ronde van Midden-Zeeland, heeft zowel de nationale 1 (KNWU) als de internationale wielrenunie(UCI) inmiddels in- I gelicht over het voornemen om een nieuwe plaats op de wieler- lcalender aan te vragen. Als het aan de UCI ligt, wordt de Delta Prof ronde volgend jaar op za- terdag 20 mei gehouden. „Maar in dat geval zouden we j weer dezelfde problemen on dervinden als dit jaar", denkt Ad Verburg, de secretaris van de I organiserende stichting. „Ook I volgend jaar staan er in het der de weekeinde van mei weer veel andere wedstrijden op de kalen der, zodat het opnieuw moeilijk J zal zij n om een goed rennersveld aan te trekken. Als we kiezen i voor de datum in september, j heeft de profronde alleen con currentie van de Ronde van Spanje." De belangrijkste sponsors van de profronde komen op dinsdag 6 juli in Goes bijeen om een be sluit te nemen over de nieuwe datum. Arnold Parre, de woord- voerdervanhoofdsponsorDelta Nuts, staat niet afwijzend te genover het voorstel. „Wij jui chen de wijziging toe. Het is een gok om van datum te verande ren, maar het getuigt van lef." SOLOTHURN - Laurent Jala bert heeft gisteren de proloog van de Ronde van Zwitserland gewonnen. De Franse wielren ner was in de tijdrit over zes ki- lomer in Solothurn acht secon den sneller dan Ekimov. Erik Dekker was met een ge deelde vijfde plaats de beste Nederlander. Jan Ullrich, de winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1997, moest 22 se conden toegeven op Jalabert. Hij eindigde als 32e. Tijdens de generale repetitie voor de Ron de van Frankrijk, die op 3 juli begint, klaagde de Duitser na afloop van de proloog opnieuw over pijn in de knie. Michael Boogerd en Leon van Bon leg den de proloog in dezelfde tijd af. Beide renners gaven 23 se conden toe op Jalabert. SID ESSEN - Bij het eerste publieke optreden van de tijdens het WK voetbal in Frankrijk bijna door Duitse fans doodgeslagen Franse politieman Daniel Nivel, hebben twee van de vier ver moedelijke daders dinsdag hun excuses aangeboden. De 44-jarige Nivel, die zijn belagers voor het eerst opnieuw zag, hoorde de verontschuldigingen zonder emotie aan. Nivel was op 21 juni van het vorige jaar na de wedstrijd Duitsland- Joegoslavië door de hooligans in het Franse Lens zo zwaar mishandeld dat hij zes weken in coma lag. Zijn vrouw Lorette wees de excuses van de hand. „Ik kan niet vergeven. Mijn man heeft alles verloren. Veel dingen kan hij niet meer. Lezen, sporten, schrijven, zijn werk uitvoeren, alle maal onmogelijk. Daniel heeft in zijn geheugen een leegte van twee maanden. Zijn leven is zijn leven niet meer." Naast Renger en Reifschlaeger zijn ook Andre Zawacki en Christopher Rauch aangeklaagd wegens poging tot moord en zware mishandeling. Op Renger na staan alle beklaagden be kend als gewelddadige voetbalfans. AP HELMOND - Jerry Taihuttu komt op eigen verzoek deze na- competitie niet meer in actie. De spits van Helmond Sport kwam vrijdag in opspraak toen hij in het duel met Sparta Jo- chem van der Hoeven ernstig blesseerde. De verdediger van Sparta liep daarbij een dubbele beenbreuk op. Taihuttu heeft de clubleiding verzocht hem niet meer op te stellen. In eerste instantie had trainer Coolen al besloten de aanvaller afgelo pen zondag in de terugwedstrijd tegen Sparta buiten het elf tal te laten. Jerry heeft contact gezocht met Van dei- Hoeven. Daarnaast heeft hij ons verzocht niet meer in actie te hoeven komen", al dus Helmond Sport-bestuurslid Ari de Kimpe. De openbaar aanklager van de KNVB heeft inmiddels een onderzoek inge steld naar de overtreding. ANP ROTTERDAM - Profbokser Orhan Delibas krijgt binnen een j aar een nieuwe kans om de Europese titel in het z waarwelter- gewicht te veroveren. Hij blijft in de topdrie van de lijst van uitdagers van kampioen Mamadou Thiam, de Fransman van wie hij vorige week maandag in Parijs door interventie van de scheidsrechter in de zevende ronde vexioor. Dat is het resul taat van het protest dat de Duitse manager van Delibas, Wil- fried Sauerland, aantekende tegen de beslissing van de Finse arbiter Meronen. Tijdens een bijeenkomst in Monte Caiio bleef secretaris-generaal Enza Jacoponi van de Europese Boks Unie, die supervisor was van het gevecht in Parijs, ach ter de beslissing van Meronen staan. „De gezondheid van de boksers moet te allen tijde de eerste zorg van de scheidsx-ech- terzijn." GPD CAIRO - De Zweedse handballers zijn dinsdag in Cairo voor de vierde keer wereldkampioen geworden. In de finale werd titelverdediger Rusland met 25-24 (12-14) verslagen. Twee jaar geleden, in het Japanse Kumamoto, stonden Zweden en Rusland ook in de finale. Toen wonnen de Russen met 23-21. Met de overwinning in Cairo kwamen de Scandinaviërs op ge lijke hoogte met Roemenië, dat ook vier wereldtitels behaal de. Zweden werd kampioen in 1954.1958,1990 en 1999. ANP TORONTO - Wayne Gretzky, de beste ijshockeyer aller tijden, wordt al een halfjaar na zijn afscheid in de Hall of Fame van Toronto opgenomen. Doorgaans komt een sporter pas drie jaar na de beëindiging van zijn loopbaan in aanmerking voor een ereplaatsje tussen de beste spoi'ters ter aarde. DPA doorSven Remijnsen VLISSINGEN - Cees Priem, de manager van TVM-Farm Frites, heeft er alle vertrouwen in dat zijn wielerploeg officieel wordt toegelaten tot de Tour de Fran ce. „Ze kunnen ons niet uitslui ten, want wij zijn niet veroor deeld." Priem verblijft deze week voor zaken in Venetië en zal vandaag daarom niet aanwezig zijn in Parijs bij de presentatie van de Ronde van Frankrijk, die op 3 juli van staif gaat in Le Puy du Fou. Het dreigement van Tour directeur Jean-Mai-ie Leblanc dat ploegen die betrokken zijn bij een onderzoek naar doping worden uitgesloten van deelna me, neemt Priem niet serieus. „De internationale vereniging van ploegleiders heeft met de directie van de Tour een con tract afgesloten waarin staat dat de eerste zestien ploegen van de UCI-ranglijst verplicht moeten worden toegelaten tot de Tour de France. Daar kunnen ze niet zomaar van afwijken." Ook Steven Rooks, die vanaf vandaag met zijn ploeg actief is in de Ronde van Zweden, rekent erop dat TVM-Farm Frites van start gaat in de Ronde van Frankrijk. „Onze ploeg hoort thuis in de belangrijkste wieler wedstrijd ter wereld", vindt de ploegleider. „Als je ziet wat wij dit seizoen hebben gepresteerd, kunnen ze niet om ons heen." door Martijn van Beeten ROSMALEN - Twee punten verwijderd zijn van een over winning op de nummer twee van de wereld, maar ook bijna uit de top honderd duikelen. Het ten- nisleven van Paul Haarhuis is momenteel dubbel. Ondanks behoorlijk spel won hij sinds half maart geen enkelpartij. Dinsdag was de Eindhovenaar twee punten af van de elimina tie van Patrick Rafter, maar na drie sets bleef hij weer met lege handen achter. Rafter, in Halle in de tweede ronde uitgeschakeld door Jan Siemerink, dreigde opnieuw te struikelen over een Nederlan der. En opnieuw in een tiebreak. ROSMALEN - Richard Kraji cek is tevreden over zijn loting voor Wimbledon 1999. De als vijfde geplaatste Muiderberger werd dinsdag in Londen in de eerste ronde gekoppeld aan de geblokte Noor Christian Ruud, de nummer 66 van de wereld. „Goede loting", oordeelde hij na zijn overwinning in Rosmalen op de Italiaan Sanguinetti. „Een baselinei', geen grasspeci alist. Precies wat ik nodig heb in de eerste ronde van een Grand Slam." Nauwkeurig had hij het speelschema niet bekeken. „Woodbridge vermoedelijk in de tweede ronde." Wel zag hij dat hij in de tweede speelhelft is ingedeeld. „Gun stig voor Sampras", grijnsde hij. In de vierde ronde stuit Kraj icek theoretisch op de eerste ge plaatste speler, de als elfde inge schaalde Braziliaan Kuerten. In de kwartfinale wacht (op papier Agassi, vierde geplaatst. Waar na de weg naar de eindstrijd loopt via Rafter, Martin of Iva nisevic. ANP Op Duits gras gaf Rafter zich na liefst 36 punten gewonnen, dinsdag spoelde hij die nare er varing weg. Met dank aan Haar huis, die op 5-5 verzuimde een bal kort weg te leggen. Loterij Rafter won de loterij met 7-5, poetste het verlies van de eerste set (6-4) weg en was in de derde set (6-3) te sterk voor Haarhuis. Weer een nederlaag dus, na een prima partij. „Ik mis zelfver trouwen," gaf de routinier toe. „Logisch na zoveel nederlagen oprij." De aaneenschakeling van te genvallers, gekoppeld aan een mogelijke val uit de tophon- derd, is voor Haarhuis nog geen reden om over zijn toekomst in het enkelspel na te denken. Om zich uitsluitend te concentreren op zijn specialiteit, het dubbel spel. Haarhuis verloor in Halle, waar hij vorig jaar de finale haalde, een vracht punten door in de eerste ronde te verliezen van Siemerink. Nog acht plaat sen zakken en Haarhuis behoort niet meer tot de beste honderd tennissers van de wereld. Publiekstrekker Met Rafter bereikte ook de an dere publiekstrekker, Richard Krajicek, de tweede ronde. Hij had aan redelijk tennis voldoen de om Davide Sanguinetti met tweemaal 6-4 opzij te zetten. Net als vorig jaar in de kwartfi nales van Wimbledon had Kra jicek geen moeite met de Itali aan. De Muiderberger leverde in de tweede set wel tweemaal zijn opslag in. Twee andere Nederlanders, Dennis van Scheppingen en Raemon Sluiter, lieten kansen liggen om de tweede ronde te be reiken. Qualifier Sluitergaf in de tweede set een bx*eak voor sprong weg tegen de als vijfde geplaatste Duitser Tommy Haas. De Rotterdammer had de eerste set gewonnen. Hij liet ook nog tal van breakpoints onbe nut. In de derde set was Sluiter kansloos. Van Scheppingen, door blessureleed weggezakt door HenkHoijtink AMSTERDAM - Na de dertigers Jan van Halst, Stanley Menzo, Aron Winter en Brian Laudrup legde Ajax gisteren de twintig jarige Spartaan John Nieuwen burg vast. „Hiermee tonen we aan dat we ook oog blijven hou den voor de toekomst", zei di recteur spelersbeleid Danny Blind met een glimlach. Nieuwenburg, die met Sparta in de nacompetitie nog strijdt voor handhaving in de eredivisie, geldt als een van de grote talen ten in het Nederlandse voetbal. Hij is een vaste waarde in het olympisch team. Afgelopen sei zoen werd hij door Ajax-trainer Jan Wouters al liefkozend een 'type Wouters' genoemd. De Hagenaar koppelt techniek aan werklust, bedoelde Wouters te zeggen. „Hij is nog uit het goede hout gesneden", sprak Blind gistei'en. Nieuwenburg is er volgens Blind, ook een ex- Spartaan, eentje van een 'uit stervend ras'. De speler voelde zich vereerd met het compli ment, maar hij begreep het niet echt. „Ik kijk nooit naar andere spelers, dus ik kan niet bepalen of mijn soort uitsterft." Nieuwenburg, die als x-echtshalf en centrumverdediger uit de voeten kan, tekende in Amster dam voor vijf jaar Ajax betaalt 6,5 miljoen gulden aan Sparta, waar de speler tot 2003 onder contract stond. Danny Blind kondigde verder aan dat Ajax ook nog een verde diger wil aantrekken. Dat wordt waarschijnlijk de 31-jarige Fi'ank Verlaat, die na Menzo en Winter de derde terugkerende ex-Ajacied zou zijn. Verlaats huidige club VfB Stuttgart be paalde de vraagprijs voor de libero onlangs op ruim zes mil joen gulden. Een mogelijke te rugkeer van linkerspits Bryan Roy naar Ajax is van de baan. Roy is al langer geblesseerd en bovendien kan Laudrup ook op de linkervleugel spelen. Blind erkende gisteren dat het afstoten van spelers, zoals aan het einde van het seizoen werd aangekondigd door Wouters, minder voorspoedig verloopt. Tot dusver vond alleen de trans fervrije Melchiot een nieuwe club (Chelsea). „VoorKinkladze staan de clubs niet in de rij." Ook Oliseh, die bij Ajax wil - en mag - vertrekken omdat hij ex- niet op het middenveld kan spe len, heeft nog geen nieuwe club gevonden. GPD LIVERPOOL - Sander Wester veld heeft gisteren zijn handte kening gezet onder een vijfjarig contract met Liverpool. De En gelse club betaalt dertien mil joen gulden voor de doelman, die tot en met 2003 bij Vitesse onder contract stond. Nog nooit werd er in Engeland zoveel geld voor een doelman betaald. Tij dens zijn presentatie zei Wes terveld dat het hoge transferbe drag weinig invloed op zijn prestaties zal hebben. „Het be drag dat Liverpool heeft be taald, is echt geen stimulans voor mij. Als je voor Liverpool mag keepen, doe je sowieso wel je best", sprak hij de verzamelde Engelse pers toe. Vitesse heeft nog geen opvolger voor Wester veld aangetx-okken. ANP Danny Blind (links), de directeur spelersbeleid van Ajax, met de nieuwe aanwinst John Nieuwenburg. foto Srdjan Petrovic/AP van onze sportredactie ROSMALEN - Hij werd vorige week vrijdag wakker en had opeens last van z'n voet... De Russische nummer drie van de wereld Jev- geny Kafelnikov verliet woensdag het gras- toernooi van Rosmalen zonder een bal te hebben geslagen. Voor de tweede keer op rij kocht toernooi-directeur Marcel Hunze met de Rus een kat in de zak. Al was woensdag sprake van: niet goed, geld terug. Kafelnikov deed Hunze de hartelijke groe ten, zei dat hij volgend jaar graag terug komt. De toex-nooibaas antwoordde met veelzeggend zwijgen. Na twee teleurstellin gen lijkt de kans klein dat de man die vox-ige week wex-d verstoten van de top van de we reldranglijst spoedig mag terugkeren in Rosmalen. Vorig jaar was Kafelnikov na drie kwartier tennis verdwenen. Nu leek hij helemaal geen zin te hebben. Op het laatste moment werd hij aangetrokken, als vervanger van de geblesseerde Marcelo Rios. Kafelnikov arri veerde maandagavond om tien uur per heli kopter en nam niet eens de moeite om een trainingsbaan te reserveren. Een half uurtje sloeg hij in, toen voelde hij dat een wedstrijd geen zin had. „Vier dagen terug werd ik wakker in Londen en voelde ik pijn in mijn voet. Ik hoopte dat het over zou gaan," zei een geïrriteerde Kafelnikov. Hij weigerde aanvankelijk uitleg te geven, staakte zijn stilzwijgen pas toen tv-camera's waren uit gezet. Kafelnikov was de man van het voorjaar, met overwinningen in het Grand Slam- toernooi van Australië en het ATP-toernooi van Rotterdam. Daarna werd verliezen zijn specialiteit, al was hij toch nog enkele we ken nummer één van de wereld. Tot afgelo pen maandag. Na weer een vroegtijdige uit schakeling, ditmaal op Queens, werd hij af gelost door Pete Sampras. Over een optre den op Wimbledon maakt Kafelnikov zich geen zorgen. „Dan ben ik wel weer her steld." GPD naar plaats 173 op de wereld ranglijst, liet de Italiaan Vin- cenzo Santopadi'e in de tiebreak van de derde set lopen. Sjeng Schalken kroop tegen de Fransman Anthony Dupuis door het oog van de naald. De Limburger kwam in de derde set met 5-2 achter, werkte met het nodige geluk drie matchpoints weg en won toch nog met 7-5 Kwakkeljaren In het vrouwentoernooi reken den Kristie Boogexl en Miriam Ox-emans af met twee geplaatste speelsters. Voor Boogert, die de Roemeense winnares van 1997 Rxxxandra Dragomir versloeg, was het weer een stapje op de weg terug na tal van kwakkelja- ren. Gekweld door de ziekte van Pfeiffer en blessures zag ze een 29e plaats op de wereldranglijst in rook opgaan. De Oud-Beijer- landse had tegen de als vijfde geplaatste opponente maar liefst zes matchpoints nodig om de dex-de set met 6-3 te winnen. Oremans had minder proble men met de als derde inge schaalde Italiaanse Silvia Farina. Met 6-2 6-3 zette deBer- licumse de nummer 24 van de wex-eld aan de kant. GPD Patrick Rafter in actie in zijn partij tegen Paul Haarhuis. foto Dusan Vranic

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25