Geen verlichting op Zeelandbrug PZC Zorgboerderij bij Nisse Uitnodiging Bouwhek sluit Abdij plein af Hightech bedrijvenpark voor Schoondijke zeeland woensdag 16 juni 1999 w 22 Zeeland helpt Filippijnse jongeren 'n vak te leren. Meer snelheidscontroles en extra ribbels moeten verkeersveiligheid vergroten 3!700, Giro 30 20 900 ^OORD Postbus 560,4200AN Gorinchem, 0183-611800 OL ll/IAMI door Pascalle Cappetti SCHOONDIJKE - De gemeen te Oostburg neemt de gebou wen van de landbouwprak- tijksehool IPC Plant in Schoondijke over. De gemeen te wil hier een hightech bedrij venpark ontwikkelen. De bestaande schoolgebouwen en loodsen worden doorver kocht aan bedrijven die zich richten op de ontwikkeling, productie en assemblage van hoogwaardige technologische producten. Ook moet op het t errein een kenniscentrum ver rijzen. waarin Prolion mensen gaat opleiden die wereldwijd bezig zijn met het automatisch melken. Binnen drie jaar kun nen er in totaal vijftig tot hon derd mensen aan de slag. De gemeente wil met de aan koop van het twee hectare gro te complex de negatieve effec ten van de sluiting van IPC Plant, per 1 augustus, ombui gen in nieuwe kansen voor de streek. Daarmee wordt ook voorkomen dat de gebouwen (een logeergebouw, kantoor met loods en twee loodsen) lan gere tijd leeg komen te staan en verpauperen. De vrees van veel inwoners van Schoondijke voor de vestiging van een asiel zoekerscentrum is hiermee weggenomen. Ook het mogelij ke gebruik van het logeerge bouw als tijdelijk onderkomen voor werknemers van de Wes- terscheldetunnel, is daarmee van de baan. Eerder werd het schoolgebouw al in verband gebracht met het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen. Woordvoerder F. van den He mel van de gemeente kan nog geen namen noemen van be drijven die zich willen vestigen op het bedrijventerrein, dat ook de zeven hectare omvat die al in bezit was van de gemeen te. De gemeenteraad krijgt binnen nu en drie maanden een nader uitgewerkt voorstel ge presenteerd, waarin behalve de kosten ook de invulling van het terrein aan de orde komt. „We willen er sturing aan ge ven en' versnippering tegen gaan. Dat is de reden voor de gemeente om de gebouwen in één keer te kopen en niet lijd zaam af te wachten tot zich een koper meldt", verklaart Van den Hemel de overname. De provincie zal wel een aantal voorwaarden aan de vestiging van een bedrijvenpark stellen, erkent hij. Plet streekplan laat geen nieuw bedrijventerrein in Schoondijke toe. Het is dan ook niet te veiwachten dat zich aannemers of transporteurs op het complex vestigen. „Het wordt een gelabeld bedrijven- park." Prolion-locatiemanager G. Al kemade bevestigt dat het be drijf, ontwikkelaar van melkrobotten, een eigen tech nische, commerciële en admi nistratieve opleiding begint voor enkele honderden mensen die zich wereldwijd bezig hou den met automatisch melken. Het logeergebouw komt hierbij prima van pas. Plij sluit niet uit dat ook de andere activiteiten van Prolion, zoals de 'foodcor- ners', scholing vereisen. Het kenniscentrum zal ook aan an dere bedrijven die opleidingen organiseren, onderdak bieden. Hoeveel mensen er aan de slag kunnen, is nog niet bekend. door René Schrier NISSE - M. Geijs uit 's Hee- renhoek en haar partner W. Boonman uit Nisse werken aan een plan om een zorgboer derij voor verstandelijk ge handicapten bij Nisse op te zetten. Het gaat om de boerde rij van Boonman aan deLage- weg te Nisse. Gedeputeerde Staten zijn in ieder geval be reid het initiatief te belonen met een subsidie van 25.000 gulden. Ook de stichting die de gelden voor het Waardevol Cultuur Landschap (WCL) beheert zou genegen zijn om steun te verlenen. Het probleem is nog instellin gen te vinden die bereid zijn hun verstandelijk gehandi capten voor dagopvang naar de boerderij te brengen. Om dat de gesprekken tussen de initiatiéfnemers en de instel lingen op dat punt nog wat moeizaam verlopen ziet het er naar uit dat de aanvankelijke startdatum van maart 2000 waarschijnlijk niet gehaald zal worden. Mevrouw Geijs vertelt dat ze zelf als leerkracht verbonden is aan De Klimop in Middel burg, een school voor verstan delijk gehandicapten. Haar partner is agrariër in Nisse. Zo ontstond het idee om die twee zaken te combineren in een zorgboerderij. Zorgboerderij en staan momenteel nogal in de belangstelling. In Kamper land wordt gewerkt aan een soortgelijk initatief. Verder bekijkt ook de georganiseerde landbouw momenteel wat de mogelijkheden zijn voor agra riërs om in de zorgsfeer wat te doen. Activiteiten Wat Nisse betreft, vertelt Ge ijs, wordt gedacht aan een die- renwei, een bloemen-, groen ten-, fruit- en kruidentuin, een winkeltje en een atelier voor de dagbesteding als het slecht weer is. 's Zomers zou er ook een theeschenkerij aan vastgekoppeld kunnen wor den. Het bestemmingsplan voor de boerderij hoeft daar niet voor gewijzigd te worden, weet de initiatiefneemster. In de boerderij moet nog wel het een en ander gebeuren als de plannen doorgaan. Zo moeten er een keuken en een kantine inkomen. De aanvan kelijke financiële opzet is on dertussen ook al wat naar bo ven bijgesteld. De provincie heeft in ieder geval 25.000 gulden beschikbaar gesteld, waar mevrouw Geijs heel blij mee is. „Je moet het zien als een vorm van plattelandsvernieuwing. We willen het met z'n tweeën gaan doen. Daarbij is het de bedoeling dat ik me met de verstandelijk gehandicapten bezighoudt en m'n partner de boerderij blijft doen. Maar ik kan me wel voorstellen, als het zo uitkomt, dat hij er ook eens twee meeneemt voor het werk op de boerderij. Zo proberen we die combinatie te vinden. Demonstratie In de brief waarin de subsidie wordt toegezegd geven Gede puteerde Staten aan dat wat hen betreft de zorgboerderij een demonstratiefunctie ver vult. waardoor zowel zorgin stellingen, verenigingen van ouders met een verstandelijk gehandicapt kind en andere kandidaat agrarische-zor- gondernemers in Zeeland ter plaatse kennis kunnen nemen van de aanpak die in Nisse is gekozen. foto Willem Mieras Inlooopavond over het weggedeelte in de Gemeente Veere. Op dinsdag 22 juni 1999 zal er een inloopavond worden gehouden over de nieuwe rijksweg 57 op Walcheren. Het gaat op deze avond om het deel van de rijksweg dat is gelegen in de Gemeente Veere en om de Rondweg Serooskerke Noord. In afwijking van hetgeen in de nieuwsbrief van april 1999 is vermeld, zal er in plaats van twee informatie-avonden één inloopavond worden gehouden in de Gemeente Veere. De inloopavond zal worden gehouden in het verenigingsgebouw De Zandput, Zandput 5 te Serooskerke. U kunt tussen 19.00 en 22.00 uur binnen lopen op het moment dat het u schikt. Van de N57 en de Rondweg Serooskerke Noord zijn nu meer gedetailleerde tekeningen gereed. U kunt deze tijdens de inloopavond bekijken en becommenta- riëren.Tevens is er gelegenheid om vragen te stellen. Degenen die betrokken zijn bij het maken van het ontwerp geven graag uitleg bij de tekeningen. U bent van harte welkom. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer ing. E. Soeterik (Rijkswaterstaat'Directie Zeeland, I tel. 01 18 - 686523) p/a Rijkswaterstaat directie Zeeland Postbus 5014,4330 KA Middelburg 3 Tel. 01 18 - 686000 door Nils ten Brinke MIDDELBURG - Het Zeeuwse provinciebestuur ziet uit mi lieuoverwegingen af van het plan om verlichting op de Zee landbrug aan te brengen. Wel wil de provincie omwille van de verkeersveiligheid meer snel heidscontroles houden en rib belmarkeringen aan de zijkan ten van de weg aanbrengen. Die verkeersmaatregelen worden begin 2000 uitgevoerd,gelijktij dig met de algehele reconstruc tie van de Zeelandbrug. Naar aanleiding van de recon structie van de Zeelandbrug in 2000, heeft de provincie advies bureau DHV Milieu en Infra structuur uit Amersfoort de op dracht gegeven de effecten van wegverhchting op de verkeers veiligheid en het milieu na te gaan. De belangrijkste bevin ding uit dit pas verschenen rap port is dat de smalle weg welis waar :de verkeersveiligheid onder druk zet', maar dat het aanbrengen van verlichting de situatie er nauwelijks veiliger op maakt. DHV ondersteunt die bewering door erop te wijzen dat de overige Zeeuwse provin ciale wegen nog donkerder zijn. Bovendien gebeuren er hele maal niet meer ongevallen op de brug in vergelijking met andere wegen. Het geld voor de lichtmasten - de geschatte kosten bedragen minimaal een miljoen gulden - kan dan beter worden besteed aan andere infrastructurele verbeteringen, stelt het advies bureau. Hoogstwaarschijnlijk is de wegverhchting op de brug wettelijk ook niet toegestaan. Volgens de rijksregeling RONA (Richtlijn Ontwerp Niet-Auto- snelwegen), mag er in een na tuurgebied namelijk geen ver lichting worden aangebracht, tenzij dat vanuit het oogpunt van de verkeersveiligheid echt noodzakelijk is. Overigens wil de provincie wel een aantal andere veiligheids maatregelen inbouwen. „Op de brug komen dan wel niet meer verkeersongevallen voor in ver gelijking met de andere provin ciale wegen, maar de afloop ervan is in de regel wel veel ern stiger", bericht R. J. tenBroeke, projectleider reconstructie Zee landbrug. Zingend geluid Onder de voorstellen die Gede puteerde Staten de commissie Waterstaat en Verkeer deze zo mer nog gaat doen, bevindt zich het plan om de baanmarkerin- gen van de brug, de middenas en de kantstrepen, akoestisch te maken. „Dat wil zeggen dat er ribbeltjes worden aangebracht op de strepen. Als bestuurders daarop gaan rijden, ontstaat er een zingend geluid in de cabi ne", licht TenBroeke toe. „Hier voor is onder meer gekozen om het tunneleffect tegen te gaan. Dat is de neiging van bestuur ders om in het midden van de weg te gaan rijden, uit angst om aan de zijkant iets te raken." Directie Ruimte, Milieu en Water Provincie Zeeland Bekendmaking Openbare aanbesteding Namens de Provincie Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water zal Tauw bv overeenkomstig het Uniform Aanbestedings reglement 1986 aanbesteden: Bestek T02/3724212/HUS/D01: Voor het uitvoeren van Waterbodemsaneringswerkzaamheden inclusief bijbehorende en bijkomende werkzaamheden van de Binnenvest vanaf het voormalige gasfabrieksterrein tot aan de Dubbele Poort in de ge meente Hulst Het bestek T02/3724212/HUS/D01 Waterbodemsanering Binnenvest omvat in hoofdzaak: - vooropname slibdikte; - inrichten en opruimen werkterrein; - verwijderen bomen en struiken; - aanbrengen laad-losplaats slib; - inrichtingen slibdepot; - verwijderen en schoonspuiten puin Binnenvest; - slib verwijderen Binnenvest circa 12.000 m3 vanaf het water; - sanering teerverontreiniging waterbodem Binnenvest in den natte tot 0,5 m minus bovenzijde waterbodem; - afvoeren verontreinigd slib; - aanbrengen kleiafdichting Binnenvest; - aanbrengen taludbescherming van puin; - arbeidshygiënische voorzieningen/veiligheidsmaatregelen. De uitvoeringstermijn voor de grondsanering/aanleg van het systeem bedraagt 70 werkbare werkdagen. Afwijkingen van het Uniform Aanbestedingsreglement 1986: - artikel 19 lid 1, de termijn van gestanddoening bedraagt 60 dagen. Bestek en diskette Het bestek is samengesteld met behulp van de RAW-systematiek. Het bestek kost 250,- (inclusief btw). Tegen een meer prijs van 50,00 (inclusief BTW) wordt het bestek op diskette (3,5 inch, 1.44 Mb) in standaarduitwisseling^formaat mee gezonden. De aanvragen voor het bestek dienen uiterlijk 1 juli 1999 bij Tauw bv, Postbus 133, 7400 AC DEVENTER t.a.v. de heer R.M.J. van Eldik binnen te zijn, door het verstrekken van een éénmalige machtiging aan Tauw onder vermelding van bedrijfsnaam, contactpersoon, adres, postcode plaats, telefoon- en faxnummer, postrekening of bankrekeningnum mer, besteksnummer, bedrag (inclusief BTW), handtekening en datum van machtiging. Andere betalingen worden niet geaccepteerd. Toezending van het bestek zal op vrijdag 2 juli 1999 plaatsvinden. Het bestek ligt vanaf 28 juni 1999 ter inzage bij Tauw bv, Handelskade 11, 7413 AP Deventer, contactpersoon de heer R.M.J. van Eldik en bij de directie Ruimte, Milieu en Water voornoemd, contactpersoon de heer P.S. Brand. Inlichtingen zullen worden verstrekt op dinsdag 13 juli 1999 om 13.30 uur in zaal A+B van het kantoor van de voor noemde directie Ruimte, Milieu en Water te Middelburg. De nota van inlichtingen wordt aan de bestekhouders toegezon den. De aanbesteding wordt gehouden op woensdag 18 augustus 1999 om 11.00 uur in zaal A van het kantoor van de voor noemde directie Ruimte, Milieu en Water te Middelburg. Betalingswijze De betaling van de aannemingssom zal geschieden aan de hand van betalingsstaten, die na elke periode van vier weken worden opgemaakt. Geschiktheidseisen en gunningscriteria De belangrijkste geschiktheidseisen en gunningscriteria: 3. de inschrijver moet desgevraagd binnen een week na het daartoe ontvangen verzoek de in het bestek genoemde ge gevens verstrekken; 4. voor de opdracht van het werk komen uitsluitend in aanmerking inschrijvers die: - voldoen aan het gestelde in punt 1 - niet instaat van faillissement of iiquidatie verkeren; - m ce laatste drie jaren op een vakkundige regelmatige wijze hebben uitgevoerd en tijdig opgeleverd een werk op het gebied van waterbodemsaneringsprojecten met een aannerningssom van minimaal 250.000.-; - in de laatste drie boekjaren een gemiddelde omzet aan werken in de waterbodemsanering hebben gerealiseerd van ten minste 750.000,-; 3. vereisten op het gebied van ervaring: c. personeel: de inschrijver moet beschikken over het voor het desbetreffende werk vereiste personeel, zowel op het gebied van uitvoering als van ondersteuning; d. handling: veiligheidsklasse; ervaring met uitvoering van werken onder basispakket en vervo'gpakket waterbodemsanering 4. b j de beoordeling of een inschrijver voor de opdracht in aanmerking komt wordt mede de inschrijf staat in be schouwing genomen. Directie De directie zal worden gevoerd door Tauw bv.! M. Geijs: „Je moet het zien als een vorm van plattelandsvernieuwing." Open Planuitwerking Rijksweg 57 Dat effect wordt mogelijk ver sterkt omdat de reconstructie van de brug in de aanleg van twee betonnen barriers aan de zijkanten voorziet. Overigens ziet de provincie af van het instellen van een tra ject-snelheidscontrole. Volgens die methode worden snelheids- overtreders beboet door hun ge middelde snelheid tussen het begin en het einde van de brug te berekenen. „Daar zitten een aanzienlijk aantal haken en ogen aan", meldt ten Broeke. „Wanneer de brug open staat en iemand vervolgens met 200 ki lometer per uur naar de andere kant schiet, heeft deze gemid deld niet te hard gereden. Daar om kiezen we voor structurelere snelheidscontroles op de brug, door op meerdere punten flit sers te installeren." foto Ruben Orei Op de Zeelandbrug wordt vaker en strenger gecontroleerd op te hardrijden. foto Pieter Honhoff door Edith Ramakers MIDDELBURG - Met bouw- hekken werd het Abdijplein in Middelburg deze week voor de eerste keer afgesloten. De tijde lijke hekkeu zullen ten minste tot oktober dienst moeten doen. Dan hoopt de provincie dat de hekken naar ontwerp van de Amsterdamse architect Cees Dam gereed zijn en voorgoed opgehangen kunnen worden. Voor de tijdelijke oplossing is gekozen omdat de beelden van de expositie Het Betoverde Plein kostbaar zijn. De exposi tie begint zaterdag. „Die beel den moeten beschermd wor den", geeft A Boogaard van de provincie aan. Eerder had de provincie ee ontwerp voor de hekken inge diend, maar dat werd door d monumentencommissie van d gemeente Middelburg afgf keurd. Daardoor heeft de proct dure vertaging opgelopen e kunnen de echte hekken nc niet worden opgehangen. „Cees Dam is de architect vai het Abdijplein. Misschien had den we hem hiervoor diret moeten vragen, maar ik von persoonlijk de andere hekkej ook mooi. Die waren meer in di oude stijl opgetrokken." Tussen half elf 's avonds en ze ven uur 's ochtends is het Al dijplein verboden gebied voo jong en oud. Er is een noodkno; aanwezig als mensen verras worden door de afsluiting. Gedeputeerde staten van Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 01180

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22