Legbatterijen na 2011 verboden PROVINCIALE ZEEUWS! vlam 59.- Oorzaak vergiftigde producten Coca-Cola België opgespoord Spanning en blijdschap op Goese Lyceum Isintratuin Geef uw mening. %!l!9 n nefarma 5 SS V JÜ? Tank Greenpeace lekt radioactief water bij Covra 4 WEKEN Ministers Europese Unie sluiten compromis over houden kippen Il2° Herkomst kip ,;knet dioxine onderzocht VNV maakt tachograaf egen muisarm w Opgebaard lijk beroofd Beving in Mexico Met Vaderdag doen we lekker niets... nieuwe Zaterdag 19 juni Prettig oud worden zonder medicijnen? fJF'" Paus geveld door infectie 11 t/m 17 Eiland voor vogels af VOOR 16,00 JA, ikwii: 242e jaargang no. 140 '„voensdag 16 juni 1999 i osse nummers 1,80 fan onze redactie buitenland UXEMBURG - De Europese ninisters van Landbouw heb- jen gisteren besloten dat er pas jver ruim elf jaar een einde g ;omt aan het houden van kip pen in legbatterijen. Tot 2012 deze praktijk toegestaan. Uleen op die basis waren de twee kam- Jpen - het noorden en het zuiden van de luropese Unie - tot een compromis be- eid. D66-minister Brinkhorst vond iet een 'goed resultaat'. 22° Zonnig Nieuws Vrij zonnig en middagtemperaturen rond 22 graden, 's Middags een matige zuidwestelijke zeewind. PZC vrijdag 18 juni vanaf 18.00 uur Country en Western feest bij Dreesslraat 10 Vlissingen (Paauwenburg, zie kaartje) Tel.: 0118 468481 Paars-2 zou voor het einde van zijn re geringsperiode op eigen houtje een voorstel doen voor een verbod als er geen Europese regels kwamen. Dat laatste had de voorkeur omwille van de concurrentiepositie van de Nederland se kippenboeren, goed voor veertig procent van de jaarlijkse EU-export ofwel 150 miljoen gulden. De sector was niet verguld met de afspraak uit het regeerakkoord, in de woorden van LTO-Nederland 'een pistool op de borst'. Vooruitlopend op het EU-verbod krij gen leghennen meer leefruimte, maar dat houdt niet over. De huidige 450 vierkante centimeter gaat naar 550 vierkante centimeter vanaf 2003, ofwel een ruimte ter grootte van een A4-vel- letje. De Europese Commissie gunde in haar oorspronkelijke voorstel, dat geen verbod inhield, de leghen 800vierkante centimeter. Verder is afgesproken dat vanaf 2003 geen nieuwe legbatterijen meer mogen worden gebouwd. De Fransen hadden dat liever in 2007. Zij hadden met an dere zuidelijke lidstaten, maar ook België, moeite met het verbod. Uitein delijk schikten zij zich, op Spanje na dat blanco stemde, omdat ze met 2012 uit de voeten konden. Volgens een recente peiling in Neder land is zo'n driekwart van de bevolking tegen legbatterijen is. Minister Brink horst nam maandag in Den Haag nog 180.000 handtekeningen van tegen standers in ontvangst. Wereldmarkt Om de leidende positie van de Europese eiproducenten op de wereldmarkt te handhaven, zal Europa ervoor pleiten dat dierenwelzijn op de agenda komt van de besprekingen over vrijere we reldhandel die eind dit jaar moeten be ginnen. Brinkhorst vond dat daarmee de ministers van Landbouw laten zien )EN HAAG - Bij een levens- niddelencontrole in Duitsland s een in Nederland geslachte liepvries-soepkip met een sterk erhoogd dioxinegehalte aan getroffen. De kip is geslacht in laarle-Nassau, maar het tijd- tip van slachten is onbekend. rpe Rijksdienst voor keuring van 7ee en Vlees (RW) en de Inspec- Gezondheidsbescherming, 'rtVaren en Veterinaire zaken (IW j[fcV) nemen de administratie ran de slachterij onder de loep n de periode van 15 januari tot 5 juni van dit jaar. Ook trace ze de kippen die het slacht- mis toen verlieten. Bovendien rordt gepoogd alle kippen die n genoemde periode door de lachterij in de handel zijn ge- 'c iracht, terug te halen. Volgens Volksgezondheid is het bedrijf inBaarle-Nassau eerder onder- ocht, omdat het contacten had net België. ANP DE - FNV Bondgenoten heeft en tachograaf voor beeld ontwikkeld als wapen de strijd tegen de muisarm. Het softwareprogramma regi hoelang en intensief achter de computer Werkt iemand te lang, gaat er een rood waarschu- ^svingslampje branden. De ta chograaf is gisteren tijdens de dweede nationale beeldscher- nendag in Ede gepresenteerd. tageveer 40 procent van de uim 2,5 miljoen mensen die da delijks achter de computer zit- heeft last van klachten aan aek, schouders, armen, handen vingers. RSI (repetitive Ijjtrain injury), een muisarm in de jolksmond. Dit is volgens taatssecretaris Hoogervorst *van Sociale Zaken en Werkgele de beroepsziekte van de 6 olgende eeuw. 'NV Bondgenoten vindt dat verkgevers veel meer moeten jl loen aan het voorkomen van tSI. „Zolang dat te weinig ge- leurt, kunnen werknemers, met le tachograaf zelf kijken of zij isico lopen", zegt J. Warning, iedenker van het softwarepro- [ramma. !en gebruiker van een compu- er, stelt met een aantal vragen zijn werksituatie de tacho- £[raaf in. Ook moeten mensen en stukje tikken en een oefe- ling met de muis doen. $,Zo ontstaat een persoonlijk Werkt iemand veel te ang of typt iemand veel te veel chter elkaar, dan gaat er een -ampje branden. Oranje bete kent kijk uit, u nadert de geva- enzone; bij rood zit iemand er 1 in", legt de maker van de ta- l hograaf, E. Lambooy, uit. Volgens de wet mag iemand niet neer dan zes uur per dag met :en computer werken. Uit on- erzoek blijkt dat bijna een wart van de beeldschermwer- :ers veel langer achter hun pc it. ANP GOES - Leerlingen van het Goese Lyceum wachtten dinsdag in spanning net als duizenden lotgenoten elders in het land op het antwoord op de vraag of ze geslaagd wa ren voor het eindexamen. foto's Willem Mieras van orize redactie binnenland DEN HAAG - Coca-Cola Ne derland zal vandaag uit voor zorg alle uit België afkomstige Coca-Cola producten uit de handel halen. Het gaat om on der meer Minute Maid, Fanta, Coca-Cola, Fanta, Sprite en Cherry Coke. De oorzaak van de vergiftiging in België is inmid dels gevonden. Volgens de Belgische directie van de frisdrankenfabrikant gaat het om twee afzonderlijke besmettingen: bij de productie in Antwerpen was koolzuurgas verontreinigd. In Duinkerken ging een schimmel een chemi sche reactie aan met een anti- roestmiddel op de blikjes. Controle Coca-Cola heeft het onderzoek laten controleren door de Leu vense professor D. Lison. Die heeft de bevindingen bevestigd. De frisdrankenfabrikant bena drukte dat de besmetting alleen plaats vond bij producten die bestemd waren voor de Belgi sche markt. Het terughalen van de produc ten in Nederland gaat gewoon door, aldus een woordvoerder van Coca-Cola. „Totdat we ab solute zekerheid hebben dat die producten weer kunnen worden geleverd. Zodra de situatie ver andert, zullen we dit melden." Inmiddels zijn in België zo'n honderd kinderen en volwasse nen geteld die onwel geworden zijn na het drinken van Coca- Cola-producten. Van de totale hoeveelheid cola en aanverwante producten die Coca-Cola jaarlijks in Neder land afzet, komt een kleine tien procent uit België. Het gaat daarbij om blikjes, glazen liter flessen en PET flessen. Coca- Cola besloot de producten uit de handel te nemen na overleg op HEERLEN - Het opgebaarde lichaam van een 24-jarige man is gisteren in een Heerlens uitvaartcentrum beroofd van een gouden ring. De man kwam in het weekeinde om bij een auto ongeluk in Kerkrade. De dief zou een junkie uit Sittard zijn. De familie van de overledene ontdekte de diefstal tijdens het bezoekuur in het centrum. „Een dode bestelen is het laagste van het laagste wat je kimt doen", aldus een oom van de over ledene. Volgens de familie is de dader een bekende junkie. De ze man meldde zich buiten het bezoekuur bij het centrum met een vrouw en drie kinderen, onder wie een baby. Hij deed zich voor als neef van de overledene en pleegde tijdens het bezoek de diefstal. GPD het ministerie van Volksge zondheid. Het initiatief voor dit gesprek ging uit van het minis terie. Na de verklaring van de directie besloot minister Borst geen extra maatregelen te ne men. In Luxemburg besloot de ge zondheidsinspectie gisteren dat alle Coca-Cola producten met onmiddellijke ingang uit de handel gehaald moesten wor den. Frankrijk verbood gisteren de verkoop van een aantal pro ducten van Coca-Cola. De Consumentenbond stelt dat Coca-Cola te traag reageerde bij het terugroepen van uit België geïmporteerde cola. De bond verbaast zich er over dat in Bel gië maandag de cola uit de win kels zijn gehaald, maar dat het bedrijf pas gisterenmiddag met maatregelen voor Nederland kwam. GPD/ANP zie ook pagina 2 MEXICO-STAD - In Mexico heeft zich gister middag plaatselijke tijd een sterke aardschok voorgedaan met een kracht van 6,7 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag in het ge bied van Oaxaca, vijfhon derd kilometer ten zuiden van de hoofdstad. Volgens getuigen in Mexi- co-Stad duurde de schok twee minuten. In het cen trumvan de stad was geen schade te zien. Duizenden van de twintig miljoen in woners vluchtten de straat op. Volgens radio stations kwamen stukken van gebouwen naar bene den. In 1985 kostte een aardschok met een kracht van 8,2 op schaal van Richter in Mexico-Stad duizenden mensen het le ven. AFP/RTR/ANP (Advertentie) Advertentie Zie onze advertentie in deze krant. GOES, 0113-215395, RENESSE 0111-461031, OOSTBURG, 0117-452279. Terracotta haard voor terras of tuin. 60 cm hoog. Speciaal voor vaderdag. Van 99.- voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl (Advertentie) Landelijke open dag Schoevers 10.00-14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo) Bel (076) 531 99 31 Eekhoornstraat 4, Breda www.schoevers.nl Advertentie HET GROENE WARENHUIS c Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 u Telefoonnummer 070 - 323 30 68 of via internet www.nefarma.net :k van tiet ene dat zij zich wel degelijk om andere za ken dan productiegroei druk maken. Voor LTO-Nederland is deze inzet van belang. De Nederlandse eiproducenten werken voor veertig tot vijftig procent voor de verwerkende industrie waar de niet-Europese concurrentie op het vin kentouw zit. De Nederlandse Dierenbescherming is gelukkig met het bereikte akkoord. „Het is ons tweede grote succes in de strijd tegen de bio-industrie", aldus een woordvoerder. Eerder bewerkstel ligde de bond al een verbod op het hou den van kistkalveren. ANP Paus Johannes Paulus II heeft gisteren het bed moeten houden vanwege een virusinfectie die gepaard gaat met een lichte ver hoging. Maandag toonde het katholieke kerkhoofd al ver schijnselen van oververmoeid heid door zijn drukbeladen reis programma door Polen. Twee miljoen gelovigen in Krakow wachtten gisterochtend tever geefs op de paus die in de open lucht een mis zou opdragen. x - t 7. v -> •>- Een glinsterende, kale, heldere vlek in een gebied vol weelde rig groen. Dat is het vogeleiland, dat de Stichting Het Zeeuw se Landschap op de Plaat van de Vliet in het Krammer tot stand heeft gegracht. De bedoeling ervan is watervogels als kluut, kapmeeuw en visdief voor deze streken te be- houden. De vogels laten zich ook bezichtigen, via de speciale vogelhut halverwege de Philipsdam. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12, 13,15 en 17; zeeland: 19,20,21 en 23; sport: 25 en 27; buiten gebied: 29,30, 31, 32 en 33. door Richard Hoving VLISSINGEN - De tank die Greenpeace bijna twee weken geleden neerzette bij het op slagcentrum voor radioactief afval (Covra) in Vlissingen- Oost, lekt radioactief afvalwa ter. Covra heeft de tank in op dracht van de inspectie milieu hygiëne van het ministerie van Vrom veilig opgeslagen. De tank met duizend liter radio actief afvalwater stond op een vrachtwagen. Greenpeace wil de vorige week maandag ermee naar een kerncentrale in Zwit serland rijden. De Rijksdienst voor het Wegverkeer en de bur gemeester van Borsele gaven hier geen toestemming voor. Co vra houdt sindsdien de tank in de gaten, aldus directeur H. Co- dée. „Vanochtend werd duide lijk dat de tank bij de vulope ning lekte." Covra liet de inspectie milieuhygiëne komen. Deze achtte het onbeschermd staan van de tank niet verant woord. In de loop van de dag werd de tank van de vrachtwa gen gehaald en in een loods op geslagen. Volgens Codée is de tank van matige kwaliteit. Het radioactief afvalwater haalde de milieuorganisatie uit een lozingspijp van de opwer kingsfabriek Cogéma in het Franse La Hague. De kerncen trale Borssele is een van de cen trales die verbruikte splijtstof staven naar Cogéma stuurt. Daar worden de bruikbare stof fen uit de staven gehaald. Druppeltjes Greenpeace wijst elke verant woordelijkheid van de hand. Woordvoerder D. Samson: „Het afvalwater is van Borssele en al le andere kerncentrales die le veren aan Cogéma." Dat Covra en de inspectie milieuhygiëne zich druk maken om een 'paar druppeltjes", noemt hij opmer kelijk. „Bij Cogéma. wordt al leen al door toedoen van Borsse le jaarlijks 230 miljoen liter radioactief water in zee geloosd. Dat is kennelijk geen pro bleem." Greenpeace wil nog altijd de tank naar Zwitserland vervoe ren. Samson vindt dat transport verantwoord. „Met een lekbak er onder is er niets aan de hand. Bovendien het gaat om duizend liter en niet om de miljoenen die in Frankrij k in het water terecht komen.Covra-directeur Codeé acht het uitgesloten dat Green peace de tank terug krijgt. Vol gens hem gaat Covra het afval water, net als de inhoud van vier andere tanks die door Green peace bij de kerncentrale Bors sele zijn afgeleverd, verwerken. Minister Pronk (Vrom) moet hierover een definitieve beslis sing nemen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 iSEflBHMMHBHBHHSg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1