uisarts levert zorg in ziekenhuis PZC Zwemmen voor het goede doel Ziekenhuis weet eindjes net aan elkaar te knopen PZC Steenkamp ereburger Hontenisse Uitbuiten kansen economie vereist eendracht regio Hennepkwekers houden zich van de domme zeeland 15 'entrale post en kliniek in Antonius Oostburg zaterdag 12 juni 1999 .-door Joost Bosman iOOSTBURG - De plannen voor de centrale huisartsenpost (HAP) en huisartsenkliniek (HAK) in het Antonius-zieken- huis in Oostburg zijn rond. Vrij dag verklaarde directeur pati ëntenzorg G. Ramaekers van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren dat de activiteiten van de [ezamenlijke huisartsen per 1 anuari 2000 beginnen. )e zogeheten low cure-kliniek, vaar huisartsen verantwoorde- ijk zijn voor de opgenomen pa tiënten, is bestemd voor onder meer mensen die uitbehandeld zijn bij een medisch specialist, maar nog wel moeten herstel len. Alle elf huisartsenpraktij ken in West-Zeeuws-Vlaande- ren nemen deel in het project. Duidelijkheid Overdag zullen de participeren de huisartsen gewoon hun eigen praktijk voeren. Buiten de kan tooruren (avonden, weekenden en feestdagen) is telkens één arts aanwezig zijn in de huisart senpost en maken er twee een ronde door de regio. Volgens voorzitter J. de Meijer van de Regionale Huisartsen Vereni ging zullen de HAP en de HAK veel duidelijkheid verschaffen aan de patiënten. „Er komt één centraal huisartsenpunt dat voor iedereen bereikbaar is. Daarnaast hebben we straks meer en betere faciliteiten." Het voordeel voor de huisartsen is dat hun steeds hoger worden de werkdruk afneemt. „Dat is niet alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk", stelt De Meijer. Hij zegt dat er nog veel werk te verzetten is tot 1 januari, maar dat de grootste belemmeringen uit de weg zijn geruimd. Aan vankelijk bleek het niet eenvou dig om duidelijke afspraken te maken tussen de huisartsen en de specialisten van het Antoni- us-ziekenhuis. Ook bestond er onenigheid over de financiële kant van het pro ject. „Inmiddels zijn die uit de weg. We hebben weliswaar nog veel, maar kleine hobbeltjes te nemen", verklaart De Meijer. De kosten van de huisartsenpost en -kliniek zullen worden gedra- Waterlandkerkje ^beschikt over jeugdvoetbalteam 1SWATERLANDKERKJE - De 'kjeugd van Waterlandkerkje 'Jheeft een eigen voetbalteam op genaamd FCW(ater- selectie bestaat uit twintig kinderen van negen tot en met ^vijftien jaar, die al maanden aan -"het trainen is voor de eerste offi ciële wedstrijd tegen Oostburg De aftrap van de openings wedstrijd wordt zaterdag 12 ju- om 16.30 uur gegeven op het lortveld van Oostburg. ^Concert Busted TERNEUZEN - De Zeeuwse blues-rockband Busted treedt Saterdag 12 juni vanaf 22 uur op café-bar De Gravin in West- :n|lorpe. 'aIijdens het optreden zal de for een cheque van vijfhon gulden overhandigen aan sde Zeeuwse ambassadeur van Cliniclowns, een stichting die inzet voor langdurig zieke Postzegelclub '«INT JANSTEEN - De postze- Celvereniging Het Land van lc§ulst houdt morgen, zondag, hen bijeenkomst voor leden en belangstellenden in het De Wa rande. l'anaf 9.30 tot 12.00 uur is eron der meer en veiling en kwart- i-jesloterij. Er zijn ook handela ren voor de ruil en verkoop van postzegels. door Edy de Witte AXEL - Zwemmen voor het goede doel of gewoonweg vier dagen baantjes trekken voor het eigen sportieve vermaak. In zwembad 't Plaatje doken de afgelopen week 190 deelnemers het water in voor de jaarlijkse zwemvierdaagse. Vanaf maandag hadden ze vijf dagen de gelegenheid om de vereiste vier zwem- beurten af te werken. De organiserende zwemvereniging De Otters liet de deelne mers vrij om 250,500ofl000 meter baan tjes te trekken. Zo'n 104, vooral jeugdige, zwemmers droegen via een sponsoractie ook nog een steentje bij voor het goede doel. Zij zwommen ruim 2900 gulden bij elkaar voor het Ronald McDonaldfonds. Deze sponsorzwemmers kregen vrijdag op de slotmanifestatie naast een certificaat van deelname nog een bouw pakket van een Ronald McDonaldhuis en een plonspakket met kleine cadeautjes uitgereikt. Voor de andere deelnemers was er een me daille. Tevens werden de oudste en jongste deelnemers in het zonnetje gezet. Bij de meisjes werd de vijfjarige Lobke de Laru- elle als jongste en de 69-jarige mevrouw Den Haring als oudste vierdaagse deel neemster geregistreerd. Joey Scheele (zes jaar) en de 83-jarige A Overdulve vielen deze eer bij de mannelijke zwemmers te beurt. Voor de twee jongste kinderen was er een verrassingspakket. De volwasse nen kregen een bos bloemen en een ca deaubon. föto Peter Njcolai gen door de huisartsen zelf en het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren. Volgens De Meijer gaat het om enkele tonnen per jaar. Overigens zijn er in Hulst ook al plannen voor een Huisartsen Onder Eén Dak-praktijk (HOED). Aangehouden na bedreiging BIERVLIET - De politie hield donderdag in Biervliet een man uit IJzendijke aan, die even daarvoor zijn vrouw met de dood bedreigd. In zijn woning trof de politie een geweer met munitie aan. Deze werd in beslaggenomen. Graafjansfeest in Westdorpe WESTDORPE - Vanaf 9 uur 's ochtends worden vandaag, za terdag, in Westdorpe de Graaf- jansfeesten gevierd. Tot 16 uur is voor de kerk in een rommel markt te vinden, waar ook kraampjes staan van handela ren, hobbyisten en ideeële ver enigingen. Er zijn demonstraties van spor ten en hobby's. Kunstliefheb bers kunnen terecht in 't Oude Raedhuys, waar Annie van Heeke aquarellen exposeert, Edy van de Abeele acrylschilde- rijen en Anja van de Abeele ke ramiek. In café De Gravin is een 24-uurs pool- en dartsmara- thon. De opbrengst is voor de Cliniclowns. Drankrijders aangehouden TERNEUZEN-Een Terneuzen- se automobilist moet voor de rechter komen, omdat hij in nacht van donderdag op vrijdag met veel te veel alcohol op ron dreed. De man werd tegen midder nacht aangehouden in de Frans Halslaan in Terneuzen. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een rijverbod. Ook een man uit Zuidzande had donderdag op de Loodijk in Zuidzande te veel op om nog een voertuig te besturen. Een rijver bod van twee uur was zijn deel. Mishandeling kost dader werkstraf TERNEUZEN - Een 26-jarige Terneuzenaar moet een werk straf van honderd uur ondergaan voor mishandeling. Die vol trok zich vorig jaar mei in een discotheek in Sluis. Terwijl de Terneuzenaar met een meisje danste, viel een andere - schijn baar dronken - jongeman hem tot drie keer toe lastig. De laat ste keer rende hij op hem af, waarop de Terneuzenaar het glas dat hij in zijn rechterhand had in het gezicht van zijn belager gooide. Het slachtoffer had een flinke vleeswond aan zijn linkerwenkbrauw opgelopen, waar hij uiteindelijk een blij vend litteken aan over heeft gehouden. Politierechter J. Janse de Jonge achtte de verdachte vrijdag schuldig. Axelse mishandeld en beroofd AXEL - Een bewoonster van de Sint Maartenlaan in Axel werd donderdagavond met geweld beroofd van haar tas met inhoud. De vrouw opende rond half twaalf de achterdeur van haar woning om de hond uit te laten. Daar werd zij eerst mis handeld en daarna beroofd van haar tas door een onbekende man. In de handtas zat een paar duizend gulden. Taakstraf voor diefstal geld TERNEUZEN - Een 35-jarige vrouw uit Oostburg moet na diefstal van geld voor straf veertig uur werken. Zij had als schoonmaakster een portemonnee van de bewoonster gesto len. Die bevatte 1400 gulden. Tegenover de politie had ze eer der verklaard de portemonnee te hebben gestolen, maar die verklaring trok ze vrijdag voor de politierechter in Terneuzen weer in. De gedupeerde miste ook een pot met vijf gulden stukken met een totale waarde van zeven- tot achtduizend gulden. De wouw ontkende die te hebben ontvreemd. Dat deel van de zaak werd doorwezen naar de civiele rechter. Sponsorloop voor India TERNEUZEN - Brugklassers en leerlingen van Mavo 3 van de Terneuzense scholengemeenschap De Rede houden woens dagmiddag 17 juni een sponsorloop voorindia. De opbrengst van de sponserloop gaat naar de Village Community Develop ment Society (VCDS), een dorpontwikkelingsproject in het de provincie Tamil Nadu in het zuiden van India. De VCDS gaat het geld besteden aan de uitbouw van een landbouwpro ject. De Rede is al sinds 1993 bezig met het inzamelen van geld voor de kansarme bevolking van India. Van de opbrengst, die samen met anderen is opgebracht, zijn twee multifunctionele gebouwtjes neergezet die worden gebruikt als school, verga derruimte, en behandelruimte voor gehandicapte kinderen- .De sponsorloop begint om 13 uur. Wrakkenruiming gaat verder VLISSINGEN - De aannemingscombinatie Smit Tak/Van den Akker/Boskalis begint dinsdag met de tweede fase van de wrakkenruiming in de Westerschelde. In totaal moeten vier locaties op de Rede van Vlissingen, in de Pas van Rilland en in de Overloop van Hansweert vrij van scheepsresten moeten worden gemaakt. Het werk begint met het vrij baggeren van het wrak van een stoomschip op de Rede van Vlissingen. Daarvóór wordt onder meer een hopperzuiger ingezet. In au gustus haalt een bok het wrak boven water. In de loop van het jaar gaat de aannemingscombinatie op de andere locaties aan de slag. Er zijn 232 kalenderdagen gepland voor de werk zaamheden. Aanvankelijk was het de bedoeling dat die al in mei zouden beginnen. De onderhandelingen tussen Rijkswa terstaat en de aannemingscombinatie over de kosten zorgden echter voor vertraging. Rijkswaterstaat begint in de loop van dit jaar aan de voorbereidingen voor het vervolg van de wrak kenruiming. In totaal moeten in vier tot zes jaar tijd 60 wrak ken en andere obstakels in de te verdiepen vaargeul naar Ant werpen en in ankergebieden worden opgeruimd. joor Joost Bosman (ERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft het rórige boekjaar afgesloten met :en tekort van ruim anderhalf niljoen gulden. Dat is zo'n vijf meer dan eind 199S werd Uit het jaarverslag lat de ziekenhuisgroep vrijdag iresenteerde, blijkt dat het te- ;ort vooral is toe te schrijven lan een hoger gebruik van me- üsche middelen zoals pacema- tèrs en protheses. Jók de invoering van de 36-uri- (e werkweek als gevolg van de lieuwe CAO heeft het zieken- lüis meer geld gekost dan ge- aamd. Toch kon de directie foor dit jaar de begroting slui- krijgen, mede cloor twee af- Selingen klinische zorg samen eballen in locatie Antonius. Iet ziekenhuis blij ft de integra le van verschillende zorginstel- ingen in Zeeuws-Vlaanderen timuleren. „Goede gezond- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN e! Axelsestraat 16 J Postbus 51 I 4530 AB TERNEUZEN t Tel: (0115) 686000 "I Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman I J. Bosman j P.I.F.M. Cappetti i L.E. Dominicus I S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) I 's Gravenhofplein 4 j 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst sj B.J.G. Pelgrim 1 CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl heidszorg is een samenspel van activiteiten, disciplines en des kundigheden die naadloos in el kaar overgaan, zodat de cliënt- /patiënt op het juiste moment de juiste zorg krijgt. Liefst zo dicht mogelijk bij huis en tegen maat schappelijk verantwoorde kos ten", schrijft de directie. Polikliniek Het totale aantal patiënten van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren is vorig jaar gedaald. Wa ren dat er in 1997 nog ruim 274.000, in 1998 bedroeg hun aantal bijna 272.000. Het aantal eerste bezoeken aan de polikli niek is verder gestegen. De ge middelde verpleegduur daalde eveneens van gemiddeld 10,1 dagen in 1997 tot 9,8 vorig jaar. Dat is mede te danken aan de in tensievere samenwerking' tus sen de verschillende Zeeuws- Vlaamse zorginstellingen, waardoor (ontslagen) patiënten steeds meer buiten het zieken huis kunnen worden geholpen. Het milenniumprobleem is re delijk onder controle. De pro jectgroep heeft de risico-analy se en de inventarisatie van millenniumgevoelige appara tuur inmiddels afgerond. Ook zijn voor de meeste voorziene problemen al oplossingen ge vonden. Afgezien van het pro bleem met de (computerappa ratuur, voorziet het ziekenhuis met oudjaar een stijging van 65 procent in het aantal activitei ten die dirèct verband houden met de milenniumwisseling. Slecht imago Het wordt steeds moeilijker om geschikte verpleegkundig per soneel te vinden. Het slechte imago van de verpleegkunde en de daling van de uitstroom van middelbare scholieren zijn daar debet aan. De directie wil het probleem ondervangen door een nieuwe stijl van adverteren en een aangepaste procedure voor werving en selectie. In het jaar verslag zegt directeur curatieve somatische zorg N. Oudendijk van het ministerie van WVS het overigens ondenkbaar te ach ten, dat het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen binnen tien jaar zou verdwijnen. Samenwerking met de ziekenhuizen in Goes, Vlissingen en Middelburg ziet de directie voorlopig niet van de grond komen. Eerder wordt er gekeken naar de ziekenhuizen in Gent en F Burgemeester oogst lof tijdens afscheidsbijeenkomst door Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - In Hon tenisse Ieren beginnende bur gemeester het klappen van de zweep. Het 'opleidingsinsti tuut' brengt twee lichtingen voort: de royalen en de zuini gen. Burgemeester A Kessen van Hulst, voorzitter van de Kring van Burgemeesters in Zeeuws-Vlaanderen en voor malig burgervader van Honte nisse, die zichzelf tot de eerste groep rekende, maakte er vrij dag een grapje van. Hij zadel de zijn opvolger Th. Steen kamp, die meer tot het zuinige type behoorde, immers op met een aanzienlijk tekort. Maar beiden hebben ze gemeen dat ze tot ereburgers van de ge meente zijn benoemd. Het woord 'gemeentelij ke her indeling' liet Kessen vrijdag bij het afscheid van Steen kamp zekerheidshalve maar niet vallen. Er gingen al eens stemmen op om hem zijn titel te ontnemen, en de Hulstenaar schatte in dat hij, als hij nu over herindeling zou begin nen, het helemaal kon schud den in Hontenisse. Op 14 juni 1991 betrad Steen kamp als 'groentje' sporthal De Hinde voor zijn benoe ming, bijna exact acht jaar la ter was hij daar opnieuw voor zijn afscheid én zijn benoe ming tot ereburger. Volgende week vertrekt hij met zijn vrouw en vier kinderen naar de Gelderse gemeente West Maas en Waal. Grotere kamer Oud-burgemeester A Voge laar van Bruinisse neemt dan tij delij k de honneurs waar. Het vertrek riep bij veel sprekers 'een raar gevoel' op. Loco-bur gemeester B. Pauwels, nestor van de raad P. Kindt en Kessen hadden er gemengde gevoe lens over. Blij voor hem, maar jammer voor de gemeente. De Burgemeester Steenkamp tijdens zijn afscheidsbijeenkomst. nieuwbouw van de sportac commodatie, waarover nu ein delijk de knoop is doorgehakt evenals de verbouwing van het gemeentehuis en de over schrijding van de achtduizend inwonersgrens maakt hij niet meer mee. Gemeentesecretaris F. van Kuppeveld zei dat in het nieuwe gemeentehuis zojuist een grotere kamer was gere serveerd voor Steenkamp. Zijn opvolger zal genoegen moeten nemen met een kleine re, grapte hij. De strijd tegen de varkensin vasie en de gemeentelijke her indeling en het op orde bren gen van de financiële positie van de gemeente, waren slechts enkele zaken die vrij dag werden aangehaald. Lof was er over het persoonlijk contact met de bevolking, via praatjes in de supermarkt en op het postkantoor. Voorzitter J. de Koning van de kersverse ondernemersvereni ging Hontenisse was zeer te spreken over de pas aange haalde contacten met de ge meente, diaken C. van Geloof foto Peter Nicolai roemde vooral de inzet voor de parochie en H. Rollier, burge meester van Stekene, ging even terug naar de gevoelige discussie over de 'verzuste ring' met de Vlaamse gemeen te. Tijdens de druk bezochte re ceptie wensten raadsleden, gemeentebestuurders van an dere Zeeuws-Vlaamse ge meenten, vertegenwoordigers van verenigingen en bedrijven en 'gewone' burgers hem veel succes toe in zijn nieuwe func tie. TERNEUZEN - „Het was misschien een beetje lompigheid van me", excuseerde de 55-jarige Terneuzenaar zich vrijdag tegen over politierechter J. Janse de Jonge. In zijn achtertuin waren vijftig hennepplanten ge vonden. „Het was rotzooi en ik was van plan om ze weg te halen, maar ik had er gewoon geen tijd voor gehad." Hij had in 1997 een aantal zaadjes van zijn vriendin gekregen, die hij 'voor de grap' had gezaaid. Officier van Justitie D. van der Beel geloofde dat niet en eiste een geldboete van 750 gulden en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. Janse de Jonge nam de eis over. Quotum Ook in de tuin van een dertigjarige man uit Breskens werden in oktober 1997 24 hen nepplanten aangetroffen. De man was in de veronderstelling dat hij per persoon tien planten in zijn tuin mocht hebben: „Tien voor mezelf en tien voor mijn toenmalige vrouw. Pas bij de politie-inval kwam ik er achter dat het er maar vij f mochten zijn.D e rechter was van mening dat de man van het quotum af had kunnen weten en nam de eis van D. van der Bel over: 1250 gulden boete. Gezien zijn lage inkomen hoefde hij het be drag niet in een keer te betalen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeuws- Vlaanderen heeft de komende twintig jaar behoefte aan 187 hectare nieuwe bedrijfsgrond. Vooral aan terreinen voor hoog waardige en gewone bedrijven en aan zeehaventerreinen is een tekort. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten moeten nauw samen werken bij de ontwikkeling en promotie van deze nieuwe be drijventerreinen en bij het aan trekken van ondernemers. Dit staat in de strategische be leidsvisie bedrijventerreinen Zeeuws-Vlaanderen. De visie is tot stand gekomen op inititatief van de gemeenten zelf en met behulp van deKamer van Koop handel en het havenschap Zee land Seaports. Voorzitter L. A van Gelder van de Zeeuwse Ka mer van Koophandel overhan digde de eerste exemplaren vrij dagochtend in Middelburg aan burgemeester R. C. E. Barbé van Terneuzen en gedeputeerde D. J. P. Bruinooge(PvdA, econo mie). Zeeuws-Vlaanderen beschikt volgens de strategische beleids visie over enkele sterke troeven. Het gebied ligt centraal ten op zichte van de belangrijkste eco nomische centra in Europa. Ze ker zo belangrijk, gezien de fileproblemen in de Randstad, is dat bedrijven er kunnen kiezen uit diverse vervoersmogelijkhe den (weg, water, spoor). Derde troef is de beschikking over ruimte. Die wordt elders steeds schaarser. Bovendien zijn de vestigingskosten voorbedrij ven relatief laag en is de arbeidspro ductiviteit hoog. Boodschap Om als regio optimaal van de ei gen potentie te kunnen profite ren, moeten de Zeeuws-Vlaam se gemeenten stoppen elkaar vliegen ai te vangen bij het aan trekken van bedrijven, is de boodschap in de beleidsvisie. Ze moeten juist als één man naar buiten treden en zich individu eel richten op hun eigen sterké punten. Zo zullen zij elkaar ver sterken. De beleidsvisie stelt een verde ling in economische zones voor. West-Zeeuws-Vlaanderen moet zich concentreren op recreatie, toerisme, detailhandel en woon/werkcombinaties. Het oosten is sterker in (groothan del, algemene en detailhandel en wonen. Het middengebied, de Kanaalzone, moet groeien in de industrie, transport en distri butie, zakelijke dienstverlening en ook wonen. Ter stimulering van de bedrij vigheid in West- en Oost- Zeeuws-Vlaanderen hebben beide gebieden een volledig nieuw, multifunctioneel bedrij venterrein van dertig tot veertig hectare nodig: één op de grens van Oostburg en Sluis-Aarden- burg en één op de grens van Hulst en Hontenisse. Aan de plannen voor nieuwe bedrijven terreinen in de kanaalzone (Ax else Vlakte, Koegorspolder, Stedelijke Randzone en Kern- randzone) worden drie terrei nen toegevoegd: Westelijke Ka naaloever, Knooppunt Dow en Mosselbanken (samen in eerste instantie zo'n veertig hectare). Bedreiging Om de strategische beleidsvisie tot een succes te maken, moeten de gebieden wel beter worden ontsloten. Op de noord-zuid-as zijn een directe verbinding van de Westerscheldetunnel naar de Expressweg, een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen en een spoorlijn Axel-Zelzate on ontbeerlijk. Door het wegvallen van de veerdiensten op de Wes terschelde moeten bovendien de oost-westverbindingen worden verbetei-d (N58/N61). Tegenover alle kansen consta teert het rapport ook een be langrijke bedreiging: Zeeuws- Vlaanderen beschikt niet over voldoende arbeidskrachten. Oveheden, bedrijven en oplei dingsinstituten moeten daarom meer gaan doen aan de uitwisse ling tussen jongeren en het be drijfsleven. Om hoger opgelei den binnen te halen dient het woon- en leefklimaat een stevi ge impuls te krijgen. De zeven gemeentebesturen in Zeeuws-Vlaanderen gaan de strategische beleidsvisie bin nenkort bespreken. Burgemees ter Barbé van Terneuzen zei er van uit te gaan dat de visie breed gedragen wordt door alle raden. Dat stemde gedeputeerde Bruinooge zeer tevreden. „Ruimte is tegenwoordig be perkt. Als ze allemaal meer van hetzelfde willen, komen we in de knoop. Op Schouwen-Dui- veland, Walcheren en de Zuid- Beveland wordt eveneens door gemeenten samengewerkt en dat werpt zijn vruchten af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 67